Corydoras panda (Nijssen & Isbrücker, 1971)

Kirysek Panda - Corydoras Panda - ryba akwariowa
  • Rozmiar: 5 cm
  • Akwarium: 40 l
  • Wymagane pH: 6.0 - 7.5 pH
  • Wymagana temperatura: 22 - 25°C
  • Biotop: Ameryka Płd.

Kiryski panda - ryby akwariowe

Kirysek panda, Kirysek pandowaty (Corydoras panda) – nieduża, denna, słodkowodna ryba akwariowa z rodziny kiryskowatych, ubarwieniem przypomina pandę. Do akwarystyki wprowadzona w 1971 roku. Dzikie okazy są obecnie trudne do zdobycia, praktycznie wszystkie będące w handlu ryby pochodzą z farm hodowlanych.

Kirysek panda - Corydoras panda - Występowanie

Ameryka południowa. Pochodzi z górnych części Amazonki w Peru. Zamieszkuje zarówno wody białe jak i czarne, dopływy rzek, strumienie, często płynące po piaszczystym podłożu. Wiele z nich zasilanych jest wodą z tamtejszych gór Andyjskich, podczas roztopów. W tych okresach przepływ wód wzrasta, a ich temperatura spada do ok. 19°C.

Kirysek panda - Corydoras panda - Charakterystyka i usposobienie

Dorosłe samice osiągają do 5.5 cm długości. Ciało beczułkowate, koloru białego do różowawo-pomarańczowego. W pewnych warunkach oświetleniowych, na bokach i płetwie skrzelowej widoczna jest słaba opalizująca zieleń. Płetwy kolorem zbliżone do ciała, przeźroczyste lub półprzeźroczyste. Płetwę grzbietową, prawie w całości, pokrywa czarna, wyraźna plama. U nasady ogona znajduje się szeroki czarny pas, obejmujący część grzbietową i brzuch. Płetwa tłuszczowa, czasami zabarwiona na czarno, posiada niewielki kolec. Na głowie widoczna czarna „maska” przechodząca przez oczy i kończąca się przed powierzchnią brzuszną. U młodych osobników ubarwienie jest bardziej kontrastowe. Płetwy piersiowe umieszczone tuż za pokrywami skrzelowymi i zwykle gdy ryba jest w spoczynku są rozłożone pionowo, niczym skrzydła samolotu. Płetwy brzuszne znajdują się nieco za płetwami piersiowymi. Pierwszy promień płetwy grzbietowej umiejscowiony jest mniej więcej w najwyższym punkcie ciała. Płetwa odbytowa położona daleko w części ogonowej, mniej więcej z początkiem czarnej pręgi.

Otwór gębowy w położeniu dolnym, przy którym widoczne są trzy pary wąsików. Nie posiadają łusek, ich ciało pokrywają dwa rzędy płytek kostnych. Pierwsze promienie płetw piersiowych i grzbietowej są twarde i ostre, dlatego też należy zachować szczególną ostrożność przy ich odławianiu, gdyż mogą łatwo zaplątać się w siatkę lub boleśnie ukłuć.

Tak jak inne Corydoras wyposażone są w dodatkowy narząd oddechowy, specjalnie przystosowane, zmodyfikowane jelito. Dzięki niemu mogą pobierać powietrze atmosferyczne znad tafli wody. W akwariach często gwałtownie podpływają do powierzchni, aby nabrać powietrza, co jest zupełnie naturalnym zachowaniem.

Płeć młodych ryb trudna do rozróżnienia. Samice są bardziej krępe i szersze patrząc z góry, w porównaniu do mniejszych i smuklejszych samców. Dorosłe samice są wyraźnie większe.

Stadne, pokojowo usposobione, delikatniejsze od innych kirysków, wymagają starannego nadzorowania jakości wody. W akwarium zaleca się trzymanie min. 6 osobników, preferowane 10 i więcej. Trzymane w większej ilości są śmielsze, wykazują większą aktywność i prezentują ciekawsze zachowania. W odpowiednich warunkach dożywają niekiedy 15 lat!

Kirysek panda - Corydoras panda - Odżywianie i karmienie

Wszystkożerne, ale głównie żywią się pokarmami pochodzenia zwierzęcego. Zwykle są polecane przez akwarystów jako ekipa sprzątająca, jednak trzeba przy tym pamiętać, że nie mogą jedynie odżywiać się pozostałościami, które spadną (lub nie) na dno. Koniecznie trzeba mieć pewność, że otrzymują również swój pokarm. Szczególnie chętnie zjadają żywy i mrożony np. Dafnie, Artemie, Rurecznik czy Ochotkę, ale nie pogardzą też suchym (opadającym na dno).

Kirysek panda - Corydoras panda - Akwarium

Pandy najlepiej się będą czuły w min. 40 litrowym akwarium (45x30x30 cm), urządzonym na wzór biotopu Amazonki, z piaszczystym podłożem i dekoracją z korzeni lub suchych powykręcanych gałęzi. Wrażenie naturalnego wyglądu dopełni garść wrzuconych suchych liści np. Dębu, Buku czy Ketapangu. Rośliny podwodne rzadko występują w ich naturalnym środowisku. Drewno i liście powinny z czasem zabarwić wodę na kolor słabej herbaty. Stare liście należy co kilka tygodni usuwać, wymieniając na nowe, aby nie gniły i nie zanieczyszczały wody. Do filtra można dodać woreczek wypełniony torfem, który pomoże w uzyskaniu efektu „czarnej wody”. Oświetlenie powinno być raczej słabe.

Preferując inne podejście, dobrze będą się też czuły w akwarium z dużą ilością roślin. Bez względu na wystrój należy dbać o jakość wody i dna, ponieważ ryby te są bardziej wrażliwe od innych kirysków na zanieczyszczenia. Podłoże powinno być regularnie oczyszczane (odmulane), gdyż na zbyt mocno zanieczyszczonym, mogą utracić swoje wąsiki (np. przez zakażenie bakteryjne). Unikać również należy żwirku z ostrymi krawędziami.

Kirysek panda - Corydoras panda - Rozmnażanie

Rozmnażanie podobne jak u innych kirysków. Zbiornik tarliskowy powinien mieć ok. 45 cm długości. Na dno można wysypać piasek, ale nie jest to niezbędne. Do filtracji wystarczy niewielki filtr gąbkowy. Do rozrodu to optymalnymi parametrami wydają się być – 6.5 pH i temperatura ok. 24°C. Pomocne w uzyskaniu niższego pH może być użycie wody z filtra RO lub/i torfu. W zbiorniku przydadzą się też kępy drobnolistnych roślin np. mchu java moss.

Kiryski zaleca się rozmnażać w przewadze samców, 2-3 na każdą samiczkę. Wydaje się, że tarło w przypadku pand głównie stymuluje nagła zmiana dostępności pokarmów i napływ świeżej, dobrze natlenionej wody. Dlatego, też przed planowanym tarłem należy częściej podawać im żywe i mrożone pokarmy. Kiedy samice będą wyraźnie grubsze (pełne jaj) trzeba zrobić dużą podmianę (ok. 50%) świeżej, czystej wody, a także zwiększyć napowietrzanie i przepływ. Proces powtarzamy co kilka dni, do czasu wystąpienia tarła.

Trzeba tutaj jednak zaznaczyć, że wiele gatunków ryb rozmnaża się sezonowo. Jeżeli np. kiryski nie będą chciały wytrzeć się latem, spróbujmy zimą. Ponadto wskazana jest cierpliwość, bo niektóre gatunki późno osiągają dojrzałość płciową. Warto też próbować różnego podejścia tj. podmian o różnych porach dnia, zmian napowietrzania czy temperatury.

Zaloty inicjują samce, ganiając samiczkę po całym akwarium. Po kilku dniach role się odwracają i krótko po tym dochodzi do tarła, w typowej dla kirysków pozycji T. Zwykle jeden wygrany, z pośród adoratorów, zaczyna stymulować samice swoimi wąsikami, przeważnie zaczynając od pieszczot części ogonowej, a następnie głowy. Jeśli samica jest podatna, samiec ustawia się przed nią tak, że jej pyszczek znajduje się w pobliżu jego płetw piersiowych. Samiec zaciska wąsiki samiczki między swoimi płetwami piersiowymi a ciałem, co z kolei prowokuje samicę do nacisku na ciało samca. Pobudzony w ten sposób samiec uwalnia mlecz. Z obserwacji wynika, że samica pobiera mlecz do swojego pyszczka i przepuszczając przez skrzela, kieruje na swoje płetwy piersiowe. W tym samym czasie uwalnia jajeczko (czasem dwa) do utworzonej wcześniej kieszonki z płetw piersiowych i dochodzi do zapłodnienia.

Tarło C. panda w porównaniu do większości innych kirysków wydaje się być bardziej widowiskowe, gdyż pozycję T często przyjmują w toni wodnej, w pewnej odległości od podłoża, zamiast bezpośrenio na nim.

Po zapłodnieniu samica odpływa i składa ikrę w wybranym miejscu np. na płaskim kamieniu, szybie akwarium lub pośród drobnolistnych roślin. Sytuacja powtarza się wiele razy i w sumie może trwać 4-5 godzin. Podczas całego cyklu dorosła samica Pandy jest w stanie złożyć ok. 15-25 jaj, więc znacznie mniej od większości innych gatunków Corydoras.

Po tarle dorosłe należy odłowić lub przenieść ikrę do osobnego akwarium. Jaja łatwo pleśnieją, trzeba bacznie obserwować i usuwać każde zepsute ziarenko. Można również do wody dodać kilka kropli błękitu metylowego.

Wylęg, w zależności od temperatury, występuje po 3-5 dniach. Początkowo larwy konsumują pokarm ze swoich woreczków żółtkowych. Po tym okresie można zacząć podawać im najmniejsze pokarmy np. larwy solowca, nicienie mikro.

Narybek do prawidłowego rozwoju wymaga czystej, natlenionej wody i wydaje się mniej podatny na choroby, gdy jest chowany na cienkiej warstwie piasku.

Ostatnio zmodyfikowano: 30 stycznia 2019 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Akwarium:
    • średnie
    • min-pojemność: 40 l
    • min-długość: 45 cm
  • Orientacyjna cena: 6 - 10 zł
  • Dostępność: powszechna
  • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): NT - bliskie zagrożenia

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 121

  1. Monika

    Witam,
    planuję założyć akwarium 112l i chciałam prosić bardziej doświadczonych akwarystów o radę. Planuję następującą obsadę: danio niebiańsko-perłowe, kierysek panda, babki tęczowe.
    Chciałam zapytać o ilość rybek, nie chciałabym przesadzić.
    Danio niebiaństo-perłowe 20szt
    kirysek panda 8szt
    babka tęczowa 4 szt
    Myślę jeszcze nad dodaniem kirysków malutkich ale nie wiem czy to nie będzie już przesada?

    Odpowiedz
  2. Grzegorz

    Witam, planuje założenie zbiornika 54l w którym będzie pływać małe stadko tych kirysków. Myślicie że mógł bym tam dorzucić jeszcze jakieś inne rybki np. samiczkę czy dwie bojownika. Czy ktoś ma jakieś pomysły?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Anka

      Bez problemu możesz jeszcze coś dołożyć. Kiryski to są ryby przebywające na dnie a górna część akwa będzie pusta.

  3. Bartek

    Hej, mam zbiornik 112 litrów. Około 70% dna to piasek + korzenie i martwe liście, a 30% gęsto porośnięte roślinami. Dodaję kwasy huminowe więc woda lekko herbaciana, filtr wewnętrzny (podobno na 200 litrów).

    Obsada:
    15 szt razbora borneańska
    20 szt neon czerwony
    2 szt pielęgniczka ramireza
    1 szt pielęgniczka żółta (borelli)
    10 szt krewetki red cherry + ich młode

    Planuję dokupić:
    3 szt krewetka amano
    6 szt otosek
    6 szt kirysek panda

    Czy jest ok? Nie wiem czy nie przesadziłem z neonami? Czy mogę dodać amano, otoski i kiryski? Samiczka borelli okazała się kaleka bo miała sparaliżowaną płetwę co zobaczyłem dopiero w domu i padła po 3 tygodniach 🙁 nie wiem co zrobić z samcem? Oddać? Dokupić samiczkę? Ogólnie akwarium wydaje się bardziej „puste” niż „zatłoczone”, ale tutaj nie ma tych 5 litrów na rybkę… Czy takie małe i do tego ławicowe ryby też potrzebują tych 5 litrów? Czy to bardziej chodzi o stężenie zanieczyszczeń niż tłok/miejsce do pływania?

    Będę bardzo wdzięczny za wasze opinie.

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Quba

      Moim Zdaniem już ryb jest za dużo. 15 razbora i 20 neonów to masz 35 ryb na 112l to jest 3,2l na 1 rybę. Ja w swoim 112L miałem 10 neonów 10 razbor klinowych 2 ramirezy i 10 brzanka wysmukła Titeya i to już było za ciasno. Częste podmiany wody trzeba robić a syfu tyle że głowa mała. Pozbyłem się neonów bo zostało 6szt, 2 brzanki wyskoczyły z akwa. Teraz mam łącznie 20ryb i myślę że będzie ok. Jestem świeżo po restarcie zbiornika i ryb jeszcze nie wpuszczałem.

    2. Bartek

      No tak, tylko że razborki borneańskie to są te mikro rybki, one są rozmiaru krewetek red cherry. Gdyby to były klinowe to na pewno robiłyby 10 razy większy tłok.
      Postawiłem na jeden gatunek takiej ławicowej rybki, zamiast mieć po 10 z różnych gatunków mam po prostu 20 neonów czerwonych więc nie wygląda to chaotycznie.
      Para ramirezek jako podstawa obsady, a borneańskie to taki maleńki dodatek wielkości narybku.
      Dokupiłem te kiryski 6 sztuk – świetnie zagospodarowały dno
      Do tego 5 amano, 5 otosków i 2 zbrojniki czerwone – w ciągu 3 dni wszystkie kamienie i korzenie zostały wyczyszczone z glonów więc jestem bardzo zadowolony z decyzji.
      Myślę że będzie dobrze bo filtr jest bardzo wydajny, woda klarowna, pełno kryjówek, dużo roślin a obsada tak dobrana żeby nie było „tłoku”.
      PS. Bardzo dziękuję za odpowiedź 😉

    3. Igor

      Do oddania:
      Pielęgnica żółta
      Neon czerwony. Reszta może być.

  4. lisek

    Kiryski to ryby stadne pamiętaj… 3 sztuki to za mało.. ale i tak lepiej abys pandy zamienił na sierpoplame lub nawet malutkie i w ilości większej niz 6 sztuk…

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. rrrrrrrrrrrrrrw

      Weź pod uwagę, że chodzi o akwarium 25L, więc proponowanie więcej niż 6 sztuk (+ do tego bojownik) to niezbyt dobry pomysł. W ogóle nie łączyłbym bojownika z pandami choćby nawet ze wzgledu na temperaturę, bojownik 25-27st a pandy 23-24st. 25st to dla nich skrajna temperatura a przy wyższych będą się męczyć i pewnie krócej żyć. Z resztą podczas upałów ciężko utrzymać temperaturę poniżej 25-26st.

    2. lisek

      To sorki za moje możliwie błędne informacje

  5. Pietrek

    Czy w 25l akwarium moge trzymac 3 kiryski panda i jednego bojownika?

    Odpowiedz
  6. John

    Ostatnio czyściłem filtr kubełkowy (spadek wydajności) i jakież to było moje zdziwienie, gdy zobaczyłem w nim dwa 2-2,5 centymetrowe Kiryski panda. Mają się świetnie póki co : )

    Odpowiedz
  7. Xhyouax

    Czy ta odmiana kiryska oczyszcza akwarium z glonón

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Buba

      Nie oczyszczają.

  8. Aquabat

    Czy ten gatunek równie energicznie przetrząsa dno jak kirysy spiżowe??

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Igor

      Tak, przetrząsa.

  9. Xhyouax

    Czy te kiryski mogą żyć w akwarium gdzie podłoże jest całe w poniosło maleńkie

    Odpowiedzi: 5
    Odpowiedz
    1. Aquabat

      Podłoże jest w czym?? Generalnie miałem 2 kiryski spiżowe od kogoś kto miał na dnie same kamyki, były tam jakieś 3 lata i nadal dały radę, ale jak tylko dałem im plażę to wyprawiały na niej cuda niewidy, następnie pokryłem kawałek dna dywanikiem z wgłębki i znowu radość u mordeczek (lubią na tym dywaniku odpoczywać jak i przetrząsać go w poszukiwaniu żarełka). Śmiem więc twierdzić że, chociaż mały kawałek plaży muszą mieć mimo, że podoba im się rycie w miękkich drobnych roślinkach.

    2. Aquabat

      Poszukałem i chodzi Ci pewnie o ponikło maleńkie. Powinieneś być zadowolony z poziomu przetrzepania takiego podłoża, ale pomyśl może czy nie jesteś w stanie wydzielić chociaż jednego narożniczka żeby im żwirku trochę udostępnić. Wiele ryb lubi się ocierać o żwirek, co strasznie komicznie wygląda (coś jak szybki atak z powietrza otarcie bokiem i powrót, lepiej nie umiem wyjaśnić).

    3. Xhyouax

      Po pierwsze tak.
      A po drugie to czyli jak zostawię trochę miejsca gdzie będzie żwirek to będą się dobrze czuć

    4. Aquabat

      Zostaw im tak pole ze 15cm na 15cm, to takie absolutne minimum mi się wydaje (jak masz większe akwarium to daj więcej), jaki kształt plaży wymodelujesz to już twoja sprawa, jakoś sobie dopasuj do wystroju. mała rada jak chcesz żeby zostawał żwir tam gdzie jest i aż tak nie latał po zbiorniku zrób coś na wzór baseniku i otocz plażę wyższymi kamieniami. żwirek najlepiej jak by był bardzo drobny.

    5. Xhyouax

      Dzięki

  10. Aurelia

    hej mam pytanie, czytałam komentarze i chciałam mieć trzy kiryski panda, ale mam mały problem bo boję się że, będą się rozmnarzać. Proszę pomurzcie, i terz proszę o szybką odpowiedź.

    Odpowiedz
  11. Dominika

    witam, posiadam w akwarium taki żwirek jak na video. Czy będzie on bardzo przeszkadzał kiryskom?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Witam.
      Kiryski penetrują podłoże w celu pozyskania pokarmu, jeżeli wyczują pożywienie które utkwiło między kawałkami tak grubego żwiru (grysu) mogą podczas wygrzebywania połamać sobie wąsy (w najgorszym przypadku powyrywać). Dlatego zaleca się dla Kirysków jakieś drobniejsze podłoże.

    2. mysza85

      Hej , ja mam też taki sam żwirek jak na filmie . Mam kiryski panda 4 szt ok roku . Nie zauważyłam ,zeby zbytnio im to przeszkadzało . Są żywe, penetrują dno , żwawo wzbijają sie do lustra wody i od momentu zakupu sporo urosły . Wąsiki mają całe. Może to nie rozsądne , ale przyznam sie ,że pierwsze akwarium założyłam bez zasięgnięcia jakichkolwiek informacji . Po prostu kupiłam całą obsade łącznie z rybkami i już tego samego dnia cieszyłam się na widok mojego akwarium . Rybki do tej pory mają się dobrze , rozmnażają się na potegę , zwłaszcza platki 🙂

  12. kinga

    ja mam 1 kiryska pandę i inne kiryski m.in.kiryska pstrego i kiryska albinosa i razem dobrze się czują

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Aquabat

      Kiryski po 1 sztuce z gatunku??? Horror normalnie. Mam nadzieje, że nikt po twoim komentarzu nie wpadnie na ten sam durny pomysł. Ludzie przecież o ryby stadne 4 to grube minimum jakie należy razem trzymać, a najlepiej jak by to było 6 i więcej.
      A co do tekstów typu dobrze się czują to jak wy oceniacie to czy się dobrze czują, bo jedzą i nie zdechł?? Ryba która się dobrze czuje to taka, która wykazuje zachowania jak w naturze, a nie po prostu egzystuje, ciekawy jestem jak ryba stadna ma wykazywać takie zachowania jak jest sama?? Heh ludzie.

  13. Malina

    Czy te rybki nadają się do 45l akwarium z 4 pielęgniczkami żółtymi i glonojadem?
    Proszę o szybką odpowiedź!

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. ajgor

      Nie, dla glonojada jest za małe takie akwarium a pielęgniczki się pozabijają

    2. benek

      nie!owiele za małe.

  14. Kuba

    @Agata
    Na pewno same się nie rozmnożą, coś na pewno zje ewentualną ikrę lub nawet narybek – kupuj śmiało nawet z 15 sztuk. Tylko pamiętaj że one muszą mieć piasek!
    Nawet wizualnie lepiej jest jak jest tylko jeden gatunek, a nie jakaś mieszanina. Po prostu lepiej to wygląda 😉

    Odpowiedz
  15. Agata

    Mam taki dylemat kiryskowaty… Mam akwarium 112l, chciałabym przynajmniej 6 kirysków, żeby nie czuły się samotne ale boję się samoistnego rozmnażania. W mojej miejscowości nie ma opcji że uda mi się oddać narybek gdziekolwiek, spuszczania w toalecie nie mam zamiaru praktykować a boję się ze za jakiś czas będę mieć rybek za dużo w stosunku do litrażu. Myślicie, że to słuszne obawy? Czy bez mojej interwencji nie ma szans, że się rozmnożą?
    Czy te 6-10 żeby czuły się dobrze musi być dokładnie z tego samego gatunku? czy może mogę mieć z 2-3 pandy, kilka karłowatych i z dwa pstre?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Aby doszło do tarła trzeba wywołać specyficzne warunki, więc tym obfitym rozmnażaniem tak bardzo bym się nie przejmował.
      1) Kiryski Panda – duże podmiany wody, podawanie żywego pokarmu i podniesienie temp. do 29°C,
      2) Kiryski Pstre – duże podmiany wody, podawanie żywego pokarmu i mocne ochłodzenie do 20-22°C.
      Z tym że zauważ, ogólnie Pandzie nie lubią ciepłej wody – źle znoszą dłuższy pobyt w wodzie powyżej 25°C, a wysoka temp. jest tylko okresowa dla wywołania tarła. Najlepiej czują się w zakresie 23-24°C, oraz wymagają wody MIĘKKIEJ – zwróć uwagę jaka temp. średnio utrzymuje się w Twoim akwarium i sprawdź twardość ogólną GH.
      Pstre nie są aż tak wymagające – tolerują wodę miękką i średnio-twardą (a nawet twardą), więc śmiało możesz stworzyć obsadę z 6 szt.
      Natomiast Kirysków Karłowatych czy Pigmejków nie polecam do tak dużego akwarium (112l), nie będziesz miała z nich pociechy, chyba że stworzyłabyś naprawdę dużą ławicę (ok. 20 szt.). A pewnie planujesz do swojego zbiornika jeszcze jakieś inne rybki, żeby te maluchy (~2,5 cm) nie padły ofiarą jakichś większych gatunków.
      Owszem, możesz mieszać np. 3-4 Pandy + 3-4 Pstre, ale wtedy woda: temp. 23-24°C i GH<12°d, przy samych Pstrych nie ma aż tak rygorystycznych wymagań.
      Powodzenia.

  16. UlaUlaśka

    Witam,
    w moim akwarium przeważnie króluje Azja, kryptokoryny, bojowniki, i inne stworzenia..
    Podczas, gdy wy tutaj komentujecie, może zdajecie sobie sprawę, że ta niewielka rybka nie potrzebuje wiele przestrzeni 🙂
    Nie wiem, może to ja tutaj niepotrzebnie wpadłam i dostałam jakiejś wścieklizny, ale u mnie w sklepie zoologicznym facet wyjaśnił, że te kiryski mogą żyć w zwykłej kostce, 25x25x25 🙂
    Niektórzy tutaj dyskutują ,, O BOŻE, CO TRZYMASZ W AKWARIUM O NIE, TEN KIRYSEK SIĘ U CIEBIE MĘCZY, MÓJ BOŻE KOCHANY ODDAJ GO” – męczyć się to on może tylko w kuli, słoiku lub w 5-6 litrowym akwarium.
    Więc może ta społeczność, która ,,wie lepiej i ma tylko i wyłącznie zwracać uwagę” weźmie się za swój zbiornik?
    Ja też mogę tak powiedzieć ,, ja tylko zwracam uwagę” 😉
    Dziękuję i do widzenia

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Jeśli już chodzi o nano akwaria (o tak małym litrażu – rzędu 15l), lepszym rozwiązaniem będzie zbiornik o wymiarach 30x25x20cm lub 30x30x17cm (można wykonać na zamówienie) niż kostka 25x25x25cm. Niby niewielka różnica (zauważ że jest to taka sama pojemność), ale przy tak małych akwariach liczy się każdy centymetr. Dzięki temu uzyskamy powierzchni podłoża w 1. przypadku 20% więcej, w 2. przypadku 40% więcej. A że Kiryski to rybki denne będą miały wtedy więcej miejsca do plądrowania.
      Jednak nie bez przyczyny podane powyżej min. dla Kirysków Panda to 40l (a min. dł. 45cm), jest to rybka stadna i najlepiej będzie czuła się w grupie 6-8 sztuk, a dla takiej ilości 15l będzie już za małe, ewentualnie 2 rybki max.
      Sam posiadam nano akwarium, ale wykorzystuję je jako kotnik do odhodowania maluchów, kiedy po 3 m-cach takie rybki osiągają wielkość 1cm, wyławiam je i sprzedaję, nie specjalnie wyobrażam sobie trzymać w tak małym zbiorniku rybki o wielkości 4cm, wg mnie 15l to za mało.
      P.S.
      Uwagi oparte na własnych doświadczeniach.

    2. UlaUlaśka

      Wiem, tylko zwracam uwagę tym, którzy nie mają pojęcia o akwarystyce i krytykują tych chociażby amatorów w miarę znający się nad utrzymaniem zbiornika.

    3. Hebi

      Ale widzisz, głupotą samą w sobie jest pytanie o to sprzedawców z zoologa. Oni nie sprzedają ci akwarystyki tylko kit, aby ci coś wcisnąć i zarobić. I to nie tak, że sprzedawcy są różni – żaden sprzedawca nie powie ci „tego nie można w tym i z tym” tylko każdy wali głupoty jak te że złotym rybkom wystarczy kula a kirysom mała kostka.
      I popieram, dla 1-2 sztuk może tyle wystarczy, ale nie dla całego stada.

    4. UlaUlaśka

      No może i tak, ale powiedzmy, że sprzedawca powiedział o karasiach i zaznaczył możliwość hodowania ich w kuli. Oni robią wszystko dla zarobienia kasy i sprzedawania rybek. Byłam raz w zoologicznym i kobieta z wnuczką kupowała stadko danio pręgowanych. Po kilku dniach znowu wracam do zoologicznego w połowie dość zaciętego dialogu kobiety ze sprzedawcą dotyczącego rybek. Było to dawno, nie pamiętam dokładnie zdań przemawianych między nimi, ale zapamiętałam coś w stylu:
      – Proszę pana, karmiłam te ryby normalnym pokarmem tak jak mi WNUCZKA kazała i zdechły po paru dniach, a wnuczka czytała na opakowaniu, że karmić mam codziennie.
      – To może być spowodowane przekarmieniem ryb. Proszę mi powiedzieć, ile razy dziennie pani karmiła danio?
      – Trzy razy dziennie.
      – W jakiej ilości?
      – Płatków było tyle, ile mi wnuczka kazała wsypywać.
      – Czyli dokładnie?
      – Łyżka stołowa.
      – Ile litrowe akwarium pani posiada?
      – Ok. 20 l podajże.
      – No to pani mnie oskarża o chore ryby, jak pani je przekarmia i ma pani za małe akwarium na te ryby po pierwsze. Temperatura w zbiorniku ile wynosi?
      – Nie mam termometru ani grzałki.
      – A chociaż filtr pani ma?
      – Filtr? Po co mi filtr?
      – Filtr jest potrzebny, aby utrzymać prawidłowe parametry wody. Jeśli pani go nie posiada, niestety rybki miały brudno i nieprawidłową jakość wody, w której żyją. W dodatku nie ma pani doświadczenia w akwarystyce, to co się pani dziwi, że rybki pani zdechły. Było nie kupować zwierząt skoro sama pani wiedziała, że nie miała pani odpowiednich warunków na nich hodowlę.
      Kobieta oburzyłą się i wyszła ze sklepu. Facet poprosił, aby już nie kupowała u niego ryb i wszelakich akcesoriów do zbiorników akwarystycznych. Na tym się skończyło.

  17. Michal

    Moje ulubione rybki. Ok 7 miesięcy temu kupiłem 4 szt. I chyba kupie więcej bo się nie tarły jeszcze. Uwielbiają pływać w prądzie filtra. Godzinami to robią. Polecam trzymać w grupie minimum 6 szt.

    Odpowiedz
  18. Konrad

    Do rozmnożenia kirysków w moim przypadku nie była konieczna wysoka temperatura. Doskonale sobie poradziły w temperaturze 24 st.C. Czują się najlepiej przy piaszczystym dnie i to rzeczywiście jest bardzo istotne przy kiryskach. Przepłukują sobie skrzela piachem podczas poszukiwania pożywienia.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Michal

      Ile szt masz? Tzn na początku ile kupiłeś? Tarły się jak to kiryski…

  19. aqua

    Mam dwa osobniki. Na moim żwirku prawie ich nie widać. Czytałem że najlepiej żeby był piasek, trzeba będzie zrobić wymianę 😛

    Odpowiedz
  20. Latimeria

    Dwarf Rasbora Erythromicron
    Rasbora Margaritatus
    Pseudomugil Paskai
    Drobnoustek Beckforda
    Kirysek karłowaty – sierpoplamy
    Krewetki Crystal Red / Red Cherry/ kto woli ważne by miały te same wymogi co rybki.
    …. ciągle te oklepane mieczyki, molinezje, gupiki, glonojady i guarmi … troche ambicji! Fakt nie wszystkie te gatunki które wybrałem są do jednego biotopu ale niektóre da się łączyć miłych poszukiwań.

    Odpowiedz
  21. LUKASZ

    Zjedzą krewetki czy nie?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Patryk

      Nie.

  22. Shogun03

    Mam 2 kiryski panda. Nie umiem rozpoznać samca i samicy a jest mi to potrzebne bo staram się żeby miały młode,czytałem na internecie kilka wskazówek i zrobiłem tak: Podwyższyłem temp. do 28 czy 29 stopni, Regularnie wieczorem karmie je mrożonymi robakami, Regularnie co tydzień wymieniam wodę w Akwarium. Jedyne co zauważyłem u nich to to że pływają w górnej części Akwarium i podskubują się! Czy to oznaka zamiaru złożenia ikry i jak ikra już będzie czy mam coś z nią zrobić np. przełożyć ją do kotnika razem z obydwoma kiryskami i nie jestem pewien czy to samiec i samica! Z góry dziękuje za odpowiedź 😀

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. admin

      Rozróżnienie młodych osobników jest praktycznie niemożliwe. W sklepach sprzedawane są zazwyczaj bardzo młode ryby a pandy osiągają dorosłość płciową w okolicach 10 – 12 miesiąca. Dorosła samica, szczególnie w okresie rozrodu jest widocznie większa i grubsza, patrząc z boku i z góry, od smuklejszego samca. Jeżeli myślimy o rozmnażaniu kirysków najlepiej kupić większą grupę. Na jedną samice powinny przypadać 2 samce. Dorosłe ryby stymulujemy do tarła częstym podawaniem żywych pokarmów (np. ochotka) oraz większą podmianą (50%) chłodniejszej o ok. 2 °C, wody. Akwarium musi być zadbane, trzeba pilnować jakości wody i odmulać podłoże. Pomocne są również liczne rośliny lub sztuczne mopy akwarystyczne.

  23. łukasz

    Mam pytanie propozycja ryb do akwarium 120 l. Chce zmienić do tej pory miałem pielęgnice mekka i ramiareza znudziło mi się szukam czegoś kolorowego. Dziękuję z góry

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Shogun03

      Szczupieńczyk Karłowaty
      Proporczykowiec z Kap Lopez
      Modrook Słoneczny
      Kirysek Pigmej
      Ampularia (ślimak)
      Mieczyk Hellera
      Molinezja
      Gupik
      Górami Złote
      Glonojad Lamparci
      Danio Czerwone i Niebieskie
      Brzanka Rekinia

    2. Peterz

      Kolejny „spec” 120L Brzanka Rekinia i „Glonojad” Lamparci

  24. Natalka

    Witam mam 2 pytania: Czy kiryski pandy zjedzą pancerzyki krewetek i czy przez miesiąc może się zmienić wygląd akwarium, bo pod żwirkiem mam piasek.

    Odpowiedz
  25. mac

    Skup się na pierwszej focie jeżeli masz wątpliwości w kwestii podłoża 😛

    Odpowiedz
  26. Pablo

    Witam mam 3 pandy, po zakupie parki pielęgniczek ramireza pandy maja niespokojne ruchy I często pływają na powierzchnie jak by łapały powietrze, i bardzo szybko oddychają. Czy ktoś wie coś na ten temat? Z góry dziękuje.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Thewalldi

      Prawdopodobnie za słabo natleniona woda. Proponuję więcej roślin, więcej światła lub intensywne napowietrzanie.

  27. Ptasior86

    Witam wszystkich. I mam pytanie. W tekście jest napisane że potrzebują drobny piasek a na zdjęciach i filmiku widać że są trzymane na żwirku. To jak to jest?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. admin

      Żwirek może być ale taki bez ostrych krawędzi. Najlepszy jest jednak piasek, który przesiewają podczas poszukiwania pokarmu.

  28. SamaJa

    kuba – lepiej nie kupuj jednego, tylko małe stadko tak gdzieś 4 – 5 sztuk, będą się lepiej czuły 🙂

    Odpowiedz
  29. kuba

    Mam kilka gatunków kirysków , ale nie wiem czy jak kupie 1 kiryska pande to będzie się dobrze czuł .

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. klaudia

      Ja przez jakiś czas miałam jedna pande bo mnie zafascynowala w sklepie, ale miałam w akwarium kiryska albinosa i spiżowego i dogadywaly się dobrze 🙂 lecz o wiele lepiej było jak były dwa, teraz mam trzy i pięknie razem wyglądają 🙂 planuje jeszcze zakupić dwa dodatkowe 🙂

    2. hab

      Tak będzie się źle czuł

    3. Patryk

      Akwarści namawiają do kupowania jednego gatunku kiryska, ale dużo osób ma kilka rodzajów i żyją razem dobrze.

  30. Zuza

    Miałam kiedyś kiryski panda, były bardzo fajne, żyły mi prawie 6 lat! 🙂 Miałam je w małym stadku 5 sztuk, kupiłam je jak były malutkie 😉

    Odpowiedz