Megalechis thoracata

Kiryśnik czarnoplamy - ryba akwariowa fot.aqa.ru
  • Rozmiar: 15 - 18 cm
  • Akwarium: 140 l
  • Wymagane pH: 6.0 - 8.0 pH
  • Wymagana temperatura: 18 - 28°C
  • Biotop: Ameryka Płd.

Kiryśnik Czarnoplamy – Sum plamisty - ryby akwariowe

Kiryśnik czarnoplamy (Megalechis thoracata) – gatunek dennej, słodkowodnej ryby akwariowej z rodziny kiryskowatych. W Ameryce Południowej również jako ryba konsumpcyjna.

Kiryśnik czarnoplamy - Megalechis thoracata - Występowanie

Kiryśniki czarnoplame pochodzą z Ameryki Południowej. Występują w dorzeczu Amazonki, rzekach Gujany, Trynidadu i Martyniki. Rozprzestrzeniony na tak rozległym terytorium tworzy wiele ekotypów, które różnią się kształtem i ubarwieniem ciała. Można je spotkać w zamulonych i słabo oświetlonych odcinkach rzek.

Kiryśnik czarnoplamy - Megalechis thoracata - Charakterystyka i usposobienie

Kiryśnik czarnoplamy osiąga do 18 cm długości. Ciało wydłużone, dołem spłaszczone, masywne, pokryte ciemnymi plamkami, mały otwór gębowy w dolnej części pyska z dwoma parami wąsów. Spodnia część ciała samic i młodych ryb jest biała natomiast u dorosłych samców szaro fioletowa. U samców pierwszy promień płetwy piersiowej przekształcony jest w charakterystyczny potężny kolec pokryty drobnymi ząbkami. Jest spokojnym, cieniolubnym, ruchliwym i wytrzymałym gatunkiem, który łatwo adaptuje się do nieco trudniejszych warunków panujących w akwarium. Zalecane trzymanie kilku osobników. Starsze osobniki mogą wykazywać niewielką agresję wobec innych przydennych ryb potrącając je bokiem ciała.

Kiryśnik czarnoplamy - Megalechis thoracata - Odżywianie i karmienie

Nie są wybrednymi rybami. Odżywiają się zarówno pokarmem żywym, mrożonym, jak i suchym, z reguły pobieranym z dna.

Kiryśnik czarnoplamy - Megalechis thoracata - Akwarium

Kiryśniki wymagają obszernego ok 140 litrowego akwarium z miękkim najlepiej piaszczystym podłożem, które chętnie przekopują w poszukiwaniu pożywienia. Światło powinno być przyćmione np. roślinami pływającymi. Nie są rybami płochliwymi ale mile widziane będą dla nich ciemniejsze, mniej dostępne zakamarki. Dobre, podobne do naturalnych kryjówki można utworzyć ze splątanych korzeni. Nie lubią zbyt silnego prądu wody.

Mogą być trzymane z mniejszymi rybami takimi jak Tetry czy Brzanki. Wytrzymałość tych ryb pozwala także na umieszczenie ich razem z większymi i bardziej agresywnymi rybami np. Pielęgnicami z Środkowej Ameryki.

Kiryśnik czarnoplamy - Megalechis thoracata - Rozmnażanie

W okresie godowym samiec buduje duże gniazdo z piany pod pływającymi na powierzchni wody szerokimi liśćmi roślin bagiennych. W akwariach hodowlanych liście te zastępuje się odwróconymi do góry dnem plastikowymi talerzami.

Rozmnażanie jest stosunkowo łatwe. Kiryśniki czarnoplame zachęcimy do rozrodu dużą podmianą chłodniejszej o kilka stopni wody od tej, która jest w zbiorniku. Akwarium tarliskowe powinno mieć łagodny przepływ wody aby uniknąć zniszczenia budowanego gniazda. Po tarle samica powinna być odseparowana od samca, gdyż strzegący gniazda samiec może wykazywać agresje w jej kierunku. Samica składa jednorazowo do 1000 jaj. Talerzyk lub liść z ikrą najlepiej przenieść do zbiornika z wodą bardzo miękką o temperaturze 24 C, pH 6.5 – 7.0. Można dodać również odrobinę błękitu metylenowego. Pierwsze larwy pojawiają się po 3 dniach. Narybek długości 6 mm ma już rozwinięte płetwy i wąsiki, bardzo szybko też resorbują woreczek żółtkowy. Po 48 godzinach od wylęgu mogą jeść już np. larwy solowca. Narybek unika światła i chowa się w różnych zakamarkach, zaleca się więc umieszczenie w akwarium kilku małych doniczek, pojemników z przewierconymi otworami.

Ostatnio zmodyfikowano: 11 grudnia 2018 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Akwarium:
    • duże
    • min-pojemność: 140 l
    • min-długość: 120 cm
  • Orientacyjna cena: 6 - 8 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 105

  1. RADEK

    Ile kiryśników trzymać w 200l akwarium. Z 2plaktumusami 30cm kilkoma mniejszymi zbrojnikami, danio malabarskie, welonami oraz gurami,

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. k

      Dla plecostomusów masz za małe akwarium, welony preferują niższe temperatury niż reszta, dla kiryśników również twoje akwarium będzie za małe (litraż się zgadza, ale jeśli jest to akwarium 100x40x50 cm, to będzie po prostu za krótkie)

  2. Lisukoksu

    Mam samicę albinosa, i młodego pospolitego, którego płci nie określiłem, samica ma ok. 6-7 cm, a mały ma ok. 1-2 cm, i od pewnego czasu samica strasznie się chowa, i jest gruba. Istnieje możliwość, że jest w ciąży? Oczywiście, je karmę, ale nigdy by nie była taka gruba. Lub mogła się skrzyżować z innym kirysem (mam 1 sterbaja, 1 pandę, 2 spiżowe i 2 szmaragdowe)? Jak coś to nie jest mój pierwszy kiryśnik, bo miałem jednego starego, co nie wiem, ile miał lat (ponad 10) i zdechł i jednego, który zdechł z niewiadomych przyczyn.

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Spe

      Do grubości samicy:
      Nie ma szans że jest w ciąży i spójż na wielkość i temperatury akwarium bo jeśli jest
      Za małe to mają za mało ruchu a jak za duża temperatura to wysoki metabolizm a jak za mała to wolny.

      Do krzyżowania gatunków:
      Nie ma szans

    2. Joanna

      nie mozliwe bo do tarła przystępują dwa osobniki dojrzałe. nie skrzyżuje się z żadnym kiryskiem….co najwyżej może być nabita ikrą ale bez samca nie będzie gniazda i kopulacji.

  3. MaRkO

    Mam pytanie moje 18 centymetrowe kiryśniki cały dzień już od 3 miesięcy nagle siedzą w roślinach i ciemnościach. W nocy są średnio aktywne. Wie ktoś może jaka jest tego przyczyna i jak na to zaradzić.

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Bartosz

      Ja mam kiryśniki i też sięchowają wszędzie gdzie popadnie i to chyba u nich normalne

    2. Lisukoksu

      to oznaka starości, tak myslę, bo nie powinny być aż tak mało aktywne, bo moje maluchy są (w porównaniu do ich kolegi, Edwarda 1, który zdechł po jakimś miesiącu, dwóch po takiej nieaktywności) bardzo aktywne. Może ten większy z maluchów, czyli albinos o imieniu Rózia jest trochę mniej aktywny od Edwarda 3 ( Edward 2 też był mały, ale mu po prostu nie pasowały parametry wody, i zdechł) ale nie aż tak mało aktywny jak Edward 1

    3. Lisukoksu

      i dodaję że Edward 1 miał 8/10 lat, bo dostałem go starego już od wujka, który dostał go od kolegi, który go kupił

  4. Goku

    Mam pytanie. Czy kiryśnik będzie lepszym wyborem do zjadania resztek jedzenia z podłoża niż bocja siatkowa ? Akwa 200l ( w akwarium pływa mały grubowarg dwubarwny)

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Major Zaskar

      Mam dawa w180 i robia balagan, zra wszystko wlacznie z moimi laczkami 😀

  5. Grzegorz

    Czy kiryśniki żywią się małymi ślimakami?

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Agat

      Kiryśniki to ryby które jedzą również pokarm żywy więc chętnie zadowolą się małym ślimakiem

    2. Pawel

      Nie , chyba ze mój jest jakis inny (ma 10cm)

    3. Wiktorek

      mój kirysnik zjada ze smakiem rozdętki :]

  6. Kamil

    Jaka może być przyczyna uszkodzonych płetw u tego osobnika? Mam piaszczyste dno, posiadam też niewiele większe kosiarki. Czy jest możliwe żeby to właśnie one podgrzały kirysa?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Agat

      Przyczyną może być martwica płetw jest to choroba którą da się wyleczyć co do tego czy inne ryby podgryzają tego osobnika musisz zaobserwować to sam

  7. Tomek

    U mnie pływają dwa. Piękne ryby… bardzo majestatycznie się ruszają i maja się do siebie. jak je przywiozłem miały po 3cm, teraz po 3 miesiącach mają już z 8cm każdy. Przesiadują większą część w kryjówce pod korzeniem. Współgrają z innymi z obsady towarzyskiego:
    – miedzik obrzeżony (5 samic + 3 samce)
    – zmienniak plamisty (2 samice + 1 samiec)
    – wielkopłetw wspaniały (2 samice + 2 samce : miał być harem 1 samiec + 3 samice ale wyszło jak wyszło, były u mnie od bardzo małych wraz z resztą wymienionej tutaj obsady ale nie zrobiły nigdy żadnej innej rybie krzywdy. Czasem jedynie między sobą samce ustalają hierarchię ale też tylko pusząc się i wybarwiając, ale każdy ma swój rejon gdzie żadna inna ryba nie wchodzi jej w drogę)
    – ślimak Military Helmet x3.

    Dużo roślin, traw, spory korzeń, wszystko w 105l, 75x35x40cm.

    Odpowiedz
  8. Adam

    Co to za przypadłość gdy sum jest napęczniały i ciśnienie wyrzuca go do góry akwarium jest bardzo gruby

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. :3

      Puchlina wodna lub też problemy z pęcherzem pławnym

  9. Gustaw

    Wyrzucają mi roślinki „w powietrze” Moje biedne roślinki przeżywają teraz stres

    Odpowiedz
  10. DX

    czy jest możliwość trzymania parki pielęgniczki żółtej z jednym takim kiryśnikiem?jak to to czy można jeszcze jakieś rybenki dołożyć? akwarium bez grzałki 126l

    Odpowiedz
  11. Hubert

    Witam! Przy jakiej długości kiryśnika da się wiarygodnie określić jego płeć?

    Odpowiedz
  12. Daniel

    czy 10cm kiriśnik zje 3cm zbrojniki ? Przy okazji zapytam czy pielęgnice skosnopręgie 8 cm i papuzia 12cm też ??

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. pearl

      moje mają 19cm i nigdy nie robiły nikomu krzywdy w akwarium jest duzo małych ryb np piskorki, babki tęczowe, lorikarie i nic,jedyne co to bardzo chlapią jak za szybko płyną pod tafle 🙂

  13. Aleksander

    posiadam kiryśniki, karmie je mięsem mielonym, lubią szynkę wieprzową.trzymam je bez grzałki, w zimę składają ikrę razem z glonojadami. super rybki bo bardzo wytrzymałe a jak nie mają miejsca do schowania się to cały czas ryją w piasku.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. pearl

      u mnie maja dużo kryjówek a i tak grządki orają normalnie jak pługiem ale poza tym są strasznie pocieszne 🙂 na samym początku jak były jeszcze małe mąż śmiał się, że to ryby łopaty

  14. Krzysiek

    Te ryby niestety są agresywne względem innych. Jednego mam od iluś już lat i sam nie pamiętam czy to 5 czy już 10. Względem kirysów jest ok, ale inne ryby są dla niego pokarmem. W nocy zjadł dwa danio czerwone które miały po około 4cm oraz zjadł dwa neony innesa. Zostały dwa danio i 3 neony bo tyle kupiłem wczoraj.

    Dawniej bywały też różne ryby z nim i czasem jakaś rybka zniknęła ale było to sporadyczne gdzie takie ryby same mogły zdychać.

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Juda

      To twój musi być bardzo agresywny. Mój od dzieciaka przebywa z malymi i dużymi rybami i nawet teraz żyje z małymi rybami i nic im nie robi. Mam małe molinezje dopiero co urodzone które mógł by polknac ot tak bo ma z 15 cm ale nic nim nie robi a nawet jak jedna sie kiedyś na nim położyła to się nawet nie ruszył

    2. 7531

      te rybki nie są agresywne wręcz przeciwnie np. jak je atakuje danio to w popłochu uciekają, jak są jakieś maciupkie rybki to na nie uwagi nie zwracają, u mnie to nawet o pokarm nie walczyły

  15. Dawid

    Witam ma takiego kirysnika mniej wiecej 8,5 cm i zabki karliki szponiaste mniej więcej 2,5 cm czy on je zje?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Agat

      Jest to bardzo możliwe

    2. Michu

      Nie ma opcji nie zje, to jest spokojna ryba

  16. Rafał

    Witam. Mam takiego kiryska juz od ok 30 lat. Ma ok 18 cm długości. Jest to jedyna rybka, która żyje od założenia mojego akwarium (akwarium musiałem wymienić w tym roku bo zaczęło przeciekać ze starości). Miałem już różne rybki ale ta przeżyła wszystkie i ma się wciąż bardzo dobrze.

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Arek

      Mój miał 18 lat jak odszedł do krainy wiecznej ochotki😀

    2. Katarzyna

      Mój ma 9 lat i bardzo dobrze się czuje 😊