Megalechis thoracata

Kiryśnik czarnoplamy - ryba akwariowa fot.aqa.ru
 • Rozmiar: 15 - 18 cm
 • Akwarium: 140 l
 • Wymagane pH: 6.0 - 8.0 pH
 • Wymagana temperatura: 18 - 28°C
 • Biotop: Ameryka Płd.

Kiryśnik Czarnoplamy – Sum plamisty - ryby akwariowe

Kiryśnik czarnoplamy (Megalechis thoracata) – gatunek dennej, słodkowodnej ryby akwariowej z rodziny kiryskowatych. W Ameryce Południowej również jako ryba konsumpcyjna.

Kiryśnik czarnoplamy - Megalechis thoracata - Występowanie

Kiryśniki czarnoplame pochodzą z Ameryki Południowej. Występują w dorzeczu Amazonki, rzekach Gujany, Trynidadu i Martyniki. Rozprzestrzeniony na tak rozległym terytorium tworzy wiele ekotypów, które różnią się kształtem i ubarwieniem ciała. Można je spotkać w zamulonych i słabo oświetlonych odcinkach rzek.

Kiryśnik czarnoplamy - Megalechis thoracata - Charakterystyka i usposobienie

Kiryśnik czarnoplamy osiąga do 18 cm długości. Ciało wydłużone, dołem spłaszczone, masywne, pokryte ciemnymi plamkami, mały otwór gębowy w dolnej części pyska z dwoma parami wąsów. Spodnia część ciała samic i młodych ryb jest biała natomiast u dorosłych samców szaro fioletowa. U samców pierwszy promień płetwy piersiowej przekształcony jest w charakterystyczny potężny kolec pokryty drobnymi ząbkami. Jest spokojnym, cieniolubnym, ruchliwym i wytrzymałym gatunkiem, który łatwo adaptuje się do nieco trudniejszych warunków panujących w akwarium. Zalecane trzymanie kilku osobników. Starsze osobniki mogą wykazywać niewielką agresję wobec innych przydennych ryb potrącając je bokiem ciała.

Kiryśnik czarnoplamy - Megalechis thoracata - Odżywianie i karmienie

Nie są wybrednymi rybami. Odżywiają się zarówno pokarmem żywym, mrożonym, jak i suchym, z reguły pobieranym z dna.

Kiryśnik czarnoplamy - Megalechis thoracata - Akwarium

Kiryśniki wymagają obszernego ok 140 litrowego akwarium z miękkim najlepiej piaszczystym podłożem, które chętnie przekopują w poszukiwaniu pożywienia. Światło powinno być przyćmione np. roślinami pływającymi. Nie są rybami płochliwymi ale mile widziane będą dla nich ciemniejsze, mniej dostępne zakamarki. Dobre, podobne do naturalnych kryjówki można utworzyć ze splątanych korzeni. Nie lubią zbyt silnego prądu wody.

Mogą być trzymane z mniejszymi rybami takimi jak Tetry czy Brzanki. Wytrzymałość tych ryb pozwala także na umieszczenie ich razem z większymi i bardziej agresywnymi rybami np. Pielęgnicami z Środkowej Ameryki.

Kiryśnik czarnoplamy - Megalechis thoracata - Rozmnażanie

W okresie godowym samiec buduje duże gniazdo z piany pod pływającymi na powierzchni wody szerokimi liśćmi roślin bagiennych. W akwariach hodowlanych liście te zastępuje się odwróconymi do góry dnem plastikowymi talerzami.

Rozmnażanie jest stosunkowo łatwe. Kiryśniki czarnoplame zachęcimy do rozrodu dużą podmianą chłodniejszej o kilka stopni wody od tej, która jest w zbiorniku. Akwarium tarliskowe powinno mieć łagodny przepływ wody aby uniknąć zniszczenia budowanego gniazda. Po tarle samica powinna być odseparowana od samca, gdyż strzegący gniazda samiec może wykazywać agresje w jej kierunku. Samica składa jednorazowo do 1000 jaj. Talerzyk lub liść z ikrą najlepiej przenieść do zbiornika z wodą bardzo miękką o temperaturze 24 C, pH 6.5 – 7.0. Można dodać również odrobinę błękitu metylenowego. Pierwsze larwy pojawiają się po 3 dniach. Narybek długości 6 mm ma już rozwinięte płetwy i wąsiki, bardzo szybko też resorbują woreczek żółtkowy. Po 48 godzinach od wylęgu mogą jeść już np. larwy solowca. Narybek unika światła i chowa się w różnych zakamarkach, zaleca się więc umieszczenie w akwarium kilku małych doniczek, pojemników z przewierconymi otworami.

Ostatnio zmodyfikowano: 11 grudnia 2018 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • duże
  • min-pojemność: 140 l
  • min-długość: 120 cm
 • Orientacyjna cena: 6 - 8 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 105

 1. Justyna

  Witam, mam do oddania jednego kirysnika.. dostałam go jako niespodziankę do akwarium 45l, wiem, ze pewnie się meczy… a Pan w zoologicznym powiedział, ze w zupełności mu takie wystarczy.. Jeśli ktoś byłby zainteresowany to proszę o wiadomość – Wrocław

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Maciej

   czekając na odpowiedź rybki dawno by szlak trafił,wstyd zamknijcie te stronę bo nie mozna tu uzyskać porady normalnie masakra wstyd itp

 2. Maciej

  Witam mam 4 kirysniki od pewnego czasu zauwazyłem że mają białe plamy na grzbietach przypuszczam że jest to znaka jakies choroby,proszę o jakies info jak z tym fantem postapic

  Odpowiedz
 3. Lisek

  Nabyłem dziś 4 kiryśniki i mam pytanie- czy przez okres 4 miesięcy wytrzymają w akwarium 120l? oraz czy taka pojemnośc im wystarczy i nie bede musiał ich przenosić

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   To zależy od tego jak duże ryby nabyłeś. Jeśli to narybek to może być dla większych egzemplarzy zdecydowanie za mało przestrzeni.

  2. Joo

   Wytrzymają i urosną do 12-13 cm. Więcej pewnie nie. Nie słuchaj amatorów, wiem co mówię. Dawaj tonący, suchy pokarm i min.raz w tygodniu żywy, będą rządzić dnem!!!

 4. Jakub

  Dzień dobry mam pytanie. Kupiłem właśnie 4 kirysniki małe okazy ale u niektórych zauważyłem dziwne zgięcie na wysokości płetwy grzbietowej. Czy są to oznaki choroby a jeśli nie czy to zagięcie zniknie

  Odpowiedz
 5. dawid

  Moje wielkie kiryśniki które dostałem od kumpla za Gibicepsa są bardzo aktywne i w dziań i w noc przekopują akwa i je rozwalają. mam jedno pytanie czy one nie zjedzą młodych zmienniaków plamistych???????

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Michal

   Moim zdaniem jak mu się do pyska nie zmieszczą to nie zjedza

 6. bogdan

  siema mam pytanie jak rozróżnić samca od samicy tych sumkow

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrrrrrrrrw

   cyt: „Spodnia część ciała samic i młodych ryb jest biała natomiast u dorosłych samców szaro fioletowa. U samców pierwszy promień płetwy piersiowej przekształcony jest w charakterystyczny potężny kolec pokryty drobnymi ząbkami”.

  2. dawid

   samice moają biały brzuch z cętkami a samce prawie fioletowy

  3. Darek

   Aha, a jak to kiryśnik albinos to jak rozróżnić?

 7. Jan

  Konsumują one ikrę innych ryb??

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marcin

   Widziałem na własne oczy, jak skonsumował kiryśnik ikrę skalarów.Chwila moment i po ikrze nie było śladu…

 8. Kamil

  Hej mam pytanko – mam mieszaną ławice kiryskow pstrych i spizowych:
  1 samica kiryska pstrego i 3 samce kiryska pstrego
  1 samica kiryska spiżowego i 3 samce kiryska spiżowego
  Do tego parke zbrojnikow l’183.
  Planuje rozmnożyć te gromandkę zarówno kirysków jak i zbrojników. Chciałbym kupic też 1 kiryśnik i tu rodzi się moje pytanie czy owy kiryśnik pożre ikrę moje gromadki?

  Odpowiedz
 9. Dawid

  będzie on agresywny względem ławicy kirysków pstrych?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   W odpowiednio dużym akwarium Kiryśnik Czarnoplamy to naprawdę łagodna ryba. Spokojnie może koegzystować z kiryskiem Pstrym.

 10. Martoza

  Mogę go trzymać ze stadem kirysków w 200l ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Paweł

   Z wielkim powodzeniem możesz je trzymać????

  2. Filip

   możesz, ja mam go już 9 lat i żyje w 240l wcześniej był w 74l

 11. Ala

  Hej! Sprzedawca sprzedał mi go jako kiryska mam 2 małe. Wczoraj zobaczyłam że jest jakoś dziwnie duży jak na kiryska nie jest bardzo duży ale ok 8 cm a wcześniej miał ok 5 cm wydaje sie że nie tak dużo w poruwnaniu do drugiego ,który nie urósł bardzo się różnią wielkością.Czy mogę je trzymać z taki mi rybami jak molinezje, platynki, razbory, przeźroczki, kiryski, glonojady…………………

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Paweł

   Tak raczej nic złego nie powinno się stać ale razbory są za małe na tą rybę.Jeśli masz tylko jednego osobnika to musisz dokupić żeby było ich ok.4 No to powodzenia życzę

 12. Joanna

  Mam parke sumikow kirysnikow ale nie wiem co sie dzieje z samica od dwuch dni plywa brzuchem do gury i zrobila sie gruba.prosze o opinie

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Przykro mi, najprawdopodobniej jest to posocznica (puchlina wodna) – zapalenie przewodu pokarmowego w wyniku którego następuje zatkanie jelit niestrawionym pokarmem.
   W tym stadium (jakim opisujesz) rybka jest już nie do wyleczenia.
   Najczęstszą przyczyną posocznicy jest przekarmianie rybek, nieurozmaicona dieta lub też złe warunki wodne. Z karmieniem rybek należy być roztropnym gdyż one nie znają umiaru podczas jedzenia, powinno się je karmić małymi porcjami (dosłownie malutkimi szczyptami) tak aby za każdym razem zjadły wszystko i nie pozostawiały resztek pokarmu.
   Szkoda rybki… 🙁

  2. Michal

   Nie koniecznie to musi byc puchlina. Jesli z luskami jest wszystko OK … to moze szuka miejsca na ikre, bo One skladaja ikre wlasnie przy powierzchni.

 13. Ryniu

  mam takie pytanko! mojemu kiryśnikowi zrobił się taki przezroczysty guz jakby narośl na skrzeli,jest szansa na wyleczenie?mimo ze ma tego guza jego aktywność fizyczna wogóle nie spada tak jakby był w pełni zdrowy.Mam go w innym akwarium co mu się zbyt nie podoba,daje mu odkarzalnik zmieniam wode ale guz i tak jest,co trzeba robić jak ktoś wie co zrobić z takim problemem proszę dać znać.Dzięki

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Ale to jest guz, narośl czy zwykły pęcherz? Bo jeśli tylko pęcherzyk wypełniony płynem ustrojowym (bądź jakiś mały ropień), wystarczy delikatnie nakłóć odkażoną igłą aby nastąpił upław (może lekko przycisnąć palcem) i powinno być wszystko w porządku. Niczym tego nie smarować (żadnych lekarstw) gdyż skrzela są szczególnie wrażliwym organem, samo się zagoi.

 14. Sebastian

  Ratunku nie wiem co mam robić ostatnio w akwarium miałem ospe zaczeły zdychać mi rybki natychmiast zaczołem z tym działać z antybiotykami typu pteparat pielęgnacyjny przeciwko orzęskowi-Ichthyophthirius multifiliis firmy CASTAFORTE rybki wyleczyłem a po 3 dniach zaczeły mi zdychać kiryśniki czarno plamiste zdechły 2 jeden większy 6cm i jrden mały 3,5cm i dziś zauważyłem że zdycha trzeci przeżuciłem go do mniejszego akwarium które przygotowałem przed wczoraj i moje pytanie brzmi dlaczego i co mogę jeszcze zrobić żeby go uratować? Pomocy

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Zacząłeś działać dopiero gdy rybki zaczęły zdychać… to za późno.
   Kulorzęsek najpierw pojawia się na ciele – białe kropki, wtedy już należy podawać lekarstwo, kiedy pasożyt zagnieździ się wewnątrz organizmu, rybka jest nie do wyleczenia.

  2. Wlodi13

   …możesz jeszcze spróbować z CMF, ale nie wiem czy zdołasz uratować

 15. Bartosz Podkówka

  Co się stanie bo moim kiryśnikom urwały się wąsy .
  Czy one odrosną?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   A czy to jedyne ich objawy? Pytam gdyż wąsy mogą ulec złamaniu, urwaniu z dwóch powodów – uszkodzenie mechaniczne (nieodpowiednie podłoże), wtedy wąsy odrosną o ile nie wdroży się infekcja, ale należy zastanowić się nad przygotowaniem im w akwarium kawałka „plaży” z piasku lub całkowitej wymianie na coś drobniejszego, lub z przyczyn chorobowych – czy oprócz wąsów nastąpiły jakieś zmiany na ciele, na płetwach…

  2. Bartosz Podkówka

   Nie nie wystąpiły żadne zmiany na ciele.

  3. Wlodi13

   A jakie jest podłoże w akwarium, kiedy urwały się wąsy, w jakim miejscu – czy przy samym pyszczku, czy może w połowie?
   Oraz jaka jest obsada – jakie inne rybki – gdyż dobrze by było trochę zdezynfekować akwarium (np. połowa dawki CMF) aby Kiryśnikowi nie wdała się żadna infekcja grzybicza jeśli po urwaniu wąsików powstały jakieś ranki, dopóki się nie zagoi. Wąsy powinny odorosnąć, tylko ciekawe jaka przyczyna.

 16. Scorpion

  Czy kiryśniki 4 szt mogły pożreć 1 kiryska ? W pewnym momencie znikną a mam zamknięte akwarium wiec na pewno nie wyskoczył. pozdr.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. UlaUlaśka

   Jest taka możliwość. Kiryśniki rosną o wiele większe niż kiryski, więc to możliwe

 17. Scorpion

  Ja posiadam akwarium 25 l w którym mam 4 kiryśniki (już ok 1 mies.) nie duże od 4-6 cm czy z czasem przez małe akwarium one mi niedługo zdechną?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Może nie niedługo (mają dopiero 4-6 cm), przez jakiś okres możesz jeszcze nimi się nacieszyć, ale w przyszłości na pewno zaczną się męczyć. Z czasem będziesz musiał je komuś wydać lub przenieść do większego akwarium (opis powyżej to min. 140l).
   Jeśli Kirysek był malutki, mogło się tak zdarzyć że go zjadły. Małe rybki są często smacznym przekąskiem dla większych (a szczególnie ikra lub narybek).

  2. Grzegorz

   Postaraj się o większe akwarium minimum 100 cm (1m) długie – nie musi być wysokie może mieć 25-30 cm w każdym bądź razie jak najszersze się uda np 50 cm – rybki będą zadowolone i trzymaj jakieś 20-22 cm wysokości wody.

 18. Seewney Z

  Mam pytanie czy mogę trzymać jednego kiryśnika w akwarium 60 l?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Jacko

   Myślę, że tak, tylko ci zkarłowacieje.

  2. sketmen dżon

   oczywiście że nie możesz, a człowiekowi piszącemu teksty typu „tak tylko ci zkarłowacieje” polecam wsadzić sie do pudełka metr na metr i nie wychodzić z niego. 112 l to absolutne minimum

 19. Ola

  Cześć, mam akwarium „z odzysku” (już od 3 lat) więc nie dobierałam składu ani nic, po prostu zapewniłam mu nowy dom.
  W tym akwarium są trzy kiryśniki i od wczoraj są bardzo agresywne. W ciągu nocy wyrwały wszystkie rośliny w akwarium, atakują siebie i inne ryby. Tak chlapią przy atakach, że pomimo zamkniętej pokrywy woda spływa po szybach na zewnątrz. Czy ktoś potrafi mi wyjaśnić dlaczego i jak je uspokoić ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Grzegorz

   Możesz położyć od góry pokrywki od pojemników – prawdopodobnie przystępują do tarła. Potrzebują pływających talerzyków lub naturalnych liści – zbudują tam gniazdo. Druga opcja masz w wodzie trujące związki i trzeba wymienić wodę, gdyż mogą łapać tlen. Sama musisz odpowiedzieć na pytanie czy masz wodę w akwarium, że nie mają jak oddychać dlatego skaczą co chwilkę po tlen z powietrza, czy przystępują do tarła to wówczas muszą mieć coś ala liście pływające na powierzchni jak ich nie masz to zielony talerzyk odwrócony da im możliwość rozrodu. I się uspokoją. Jak poczytaj – samiczkę należy odłowić do innego zbiornika po tarle.

 20. Krzysztof

  oczywiście . kirysy mogą przebywać z neonami

  Odpowiedz
 21. Krzyś

  A może ktoś wie jak kiryśniki współmieszkają z neonami? Czy może je raczej zjadają?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Dariusz

   Każde neonki wzne że to drapieżniki wiec odpada rozmnażanie

  2. mateo

   oczywiście. neony mogą przebywać z kirysami

 22. Gracjan

  Czy to normalne, że mój kiryśnik prowadzi tylko nocny tryb życia???
  W dzień siedzą ukryte pod korzeniami lub w kokosach. Jeden ma 2 cm a drugi 3 cm. Jak daje im pokarm w dzień to nic nie ruszą nawet nie wypłyną z kryjówki. Jedzą i pływają tylko i wyłącznie w nocy
  To jest normalne?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Marcin

   Raczej to nie jest normalne.

  2. Marc

   To oznacza ze nie czują się bezpiecznie. .. może innych wiekszych ryb się boją może jeszcze nie przeszedl im stres…

  3. Gracjan

   Mam pielęgnice i 2 duże skalary w 240l może dlatego. Ale jeden już nie żyje 🙁 wypłynął w dzień i go skalary zatłukły jeden ma już ok 5cm zrobiłem dużo kryjówek przemieszcza się po nich w dzień i już je w dzień chyba jest już dobrze. Kupiłem też dużo roślin raczej nie mają już szans złapać sumika 🙂

 23. Michał

  Strasznie mnie dziś Kiryśniki wnerwiły, czwarty raz Skalary złożyły ikrę… zgasiłem światło na 10 minut i już Kiryśnik zjadł połowę :/

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marc

   Mój w 10 minut załatwia całą ikrę skalarów 🙂 🙂 🙂

 24. mam problem

  cześć mam problem mam kilka kirysniaków w akwarium od 2 może 3 dni i zobaczyłem, że ich wąsy bledną albo tracą ja co to może być pozdrawiam

  Odpowiedz
 25. Izabela S

  witam serdecznie, mam dwa kiryski w moim akwarium, ostatnio jeden z nich bardzo zgrubł, brzuszek ma jakby połknął piłeczkę i to wcale nie z przejedzenia, wydaje mi się jakby ciągle rósł mu ten brzuszek, to trwa już od kilku tygodni, może ktoś miał podobny problem i pomoże mi zrozumieć co się dzieje?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. admin

   Jeżeli rybka się nie przejadła to jest chora. Prawdopodobnie puchlina wodna. Niestety w tym stadium choroba raczej nieuleczalna. Prawdopodobnymi przyczynami mogą być np. złe parametry wody, niewłaściwa dieta lub stres.

  2. Izabela S

   jak mogę to sprawdzić i jak co z moimi pozostałymi rybami? tyko ta jedna jest jak piłeczka????karmie moje rybki cały czas tymi samymi pokarmami, dostają raz dziennie rano ruchy pokarm a dwa razy w tygodniu surowe ze względu na trzciniaka, a wszystkie rybki mam od dwóch lat i zawsze żyły w zgodzie,???? do kogo się udać z moją mają pacjentką? proszę
   o radę,

 26. Zbigniew M

  Mój ma jakieś 13cm i mi s****** zjadł połowę obsady

  Odpowiedz
 27. Paweł

  mój kiryśnik ma 3 – 4cm a kiedy osiągnie 10 cm

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Zbigniew M

   Za jakieś 4 miesiące

 28. bartek

  Ktoś wie kiedy kiryśnik osiąga dojrzałość płciową ?

  Odpowiedz
 29. paweł

  Czy kiryśnik może żyć na ostrym podłożu i czy w nocy będzie wychodził z kryjówki ?

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Incognito

   Raczej nie. Może sobieb uszkodzić wąsy i umrzeć. Oczywiście najlepsze podłoża dla kirysków i kiryśników jest drobny żwirek lub piasek. A jeżeli chodzi o wychodzenie z kryjówki to bd wychodził 😀 Sam mam kiryska pstrego i spiżowego i mam na dnie piasek. Link do mojego akwa:
   link to fotosik.pl

  2. bartek

   Ja miałem je na gryzie bazaltowym 1 tydzień (tylko tydzień bo nie spodobało mi się podłoże 😀 ) no i normalnie żyły tylko wąsiki sobie uszkodziły a i tak odrosły 😉

  3. Mateusz

   nie bo może sobie otwór gębowy poranić albo wąsy sobie połamie

  4. Beata

   Na lepiej piasek

 30. waldemar

  Super tips z obniżeniem temperatury i z talerzykiem. Dziękuje. Samica złożyła ikrę już 4 dni temu ale nic się niewyległa. Twardość wody i Ph mam podwyższone o 05. Jak długo trwa proces wylęgania?

  Odpowiedz