Microdevario kubotai (Kottelat & Witte, 1999)

Microdevario kubotia - ryba akwariowa fot. ruinemans.com
 • Rozmiar: 1.9 cm
 • Akwarium: 40 l
 • Wymagane pH: 6.0 - 7.5 pH
 • Wymagana temperatura: 20 - 27°C
 • Biotop: Azja

Microrasbora kubotai - ryby akwariowe

Microrasbora kubotai (Microdevario kubotai) – pięknie ubarwione, mikro rozmiarów rybki akwariowe z rodziny karpiowatych. W handlu znane również pod nazwami yellow neon rasbora lub green neon rasbora, rasbora kubotai.

Microrasbora kubotai - Microdevario kubotai - Występowanie

Azja. Gatunek występuje w południowo wschodniej Azji, głównie w Tajlandii i Birmie. Zamieszkuje wolno płynące części wód bogatych w tlen, rzek i strumieni. Środowisko to cechuje się zwykle czystą, przejrzystą wodą, piaszczystym podłożem, z większymi kamieniami czy zatopionymi konarami drzew.

Microrasbora kubotai - Microdevario kubotai - Charakterystyka i usposobienie

Malutkie rybki, dorastają do zaledwie 1.9 cm długości. Ciało przezroczyste, z zielonkawo żółtym zabarwianiem. Wzdłuż linii bocznej biegnie metalicznie lśniący pas. Przy właściwym oświetleniu uwydatnia się fluorescencyjny zielony kolor. Płetwy przezroczyste. Dorosłe samice są nieco większe i pełniejsze od intensywniej ubarwionych, smuklejszych samców.

Pływają w środkowej części akwarium. W porównaniu do innych mikrorazborek są dość śmiałe. Łagodnie usposobione, szybkie i bardzo aktywne, w ciągłym ruchu. Rzadko dochodzi między nimi do sprzeczek. Są stadnym gatunkiem, ale nie trzymają się ławicy. W środowisku naturalnych żyją w grupach 20-50 osobników. W akwarium zaleca się trzymanie min. 10 szt. W większej ilości ładniej się prezentują i pokazują bardziej naturalne zachowania.

Microrasbora kubotai - Microdevario kubotai - Odżywianie i karmienie

Wszystkożerne. Ze względu na ich wielkość, wymagają niewielkiego, rozdrobnionego pokarmu. Zaleca się regularne podawanie żywych lub mrożonych pokarmów np. oczlika, larw solowca czy dafni. Różnorodna dieta zapewni im dobrą kondycję i intensywne, piękne ubarwienie.

Microrasbora kubotai - Microdevario kubotai - Akwarium

Niewielka grupa razborek kubotai może być trzymana w min. 30 litrowym zbiorniku, miejscowo gęsto obsadzonym roślinnością, oraz zacienionymi miejscami. Do dekoracji użyć można suchych korzeni lub gałązek oraz kamieni. Wskazane są również rośliny pływające, które ograniczą ilość wpadającego światła. Ruch wody powinien być umiarkowany – nie za mocny, ale jednocześnie zapewniający jej dobre natlenienie. Ryby należy wprowadzać do dojrzałego akwarium. Wymagają wysokiej jakości wody o stabilnych parametrach. W celu właściwego utrzymania, zaleca się częste, lecz niewielkie podmiany świeżej wody.

Razbory kubotai najlepiej trzymać w akwarium gatunkowym lub z innymi spokojnymi rybami o podobnych rozmiarach i wymaganiach środowiskowych. Dobrym towarzystwem będą np. danio, boraras, neon zielony, bystrzyk amandy, sparkling gourami, sumatrzak parosphromenus (gourami licorice), gourami chocolate. Nie skubią płetw innym rybom. Nie są wskazane do krewetkarium – polują na małe krewetki, narybek i wyjadają ikrę.

Microrasbora kubotai - Microdevario kubotai - Rozmnażanie

Podobnie jak wiele innych karpiowatych rozrzucają ikrę wśród roślin i nie opiekują się potomstwem. Rozmnażanie nie jest trudne. W dobrze urządzonym i utrzymanym akwarium może pojawić się niewielka ilość narybku bez interwencji akwarysty. Jeżeli chcemy uzyskać większą ilość należy założyć osobne akwarium tarliskowe. Wystarczy zbiornik 10-15 litrowy, wypełniony dojrzałą wodą, z kilkoma większymi kępami drobnolistnych roślin np. mchu (java moss) lub sztucznym mopem akwarystycznym. Na dno kładziemy ruszt ikrowy lub siatkę z drobnymi oczkami. Do filtracji wystarczy niewielki filtr gąbkowy. Mogą być rozmnażane w parach lub w większych grupach.

Przed planowanym tarłem należy zwiększyć udział żywych pokarmów w diecie. Kiedy samice będą wyraźnie większe, pełniejsze a samce intensywniej wybarwione, wybieramy największą samicę oraz najładniejszego samca i wieczorem przenosimy do wcześniej przygotowanego zbiornika tarliskowego. Tarło zazwyczaj odbywa się rano następnego dnia. Ryby rozrzucają ikrę wśród roślin lub bezpośrednio na podłoże.

Po tarle dorosłe należy odłowić, gdyż wyjadają ikrę i narybek. Wylęg następuje po ok. 72 godzinach. Narybek samodzielnie pływa po kolejnych 3-4 dniach. Początkowo należy podawać najdrobniejszy pokarm w płynie lub proszku.

Ostatnio zmodyfikowano: 3 kwietnia 2018 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Microdevario kubotai
  • Synonim: yellow neon rasbora, green neon rasbora, green danio, kubotai rasbora
  • Opisał: Kottelat & Witte, 1999
  • Biotop: Azja
 • Akwarium:
  • małe
  • min-pojemność: 40 l
  • min-długość: 45 cm
 • Orientacyjna cena: 6 - 8 zł
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): LC - najmniejszej troski

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 4

 1. razbora Kubotai

  Te rybki są większe niż piszecie, są wielkości neona Innesa – mi urosły do ponad 3 cm. Z neonem zielonym nie zgodzą się temperaturowo (simulans woli ciepłą wodę, a one umiarkowaną), a boraras brigittae będą przez nie prześladowane i zagonione w kąt – obserwacja z własnego akwarium. Moim zdaniem 60 l to minimum, i najlepiej długi „jamnik”, bo te razbory to czysta energia, muszą się wypływać.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. admin

   Nie znaleźliśmy w żadnym ze źródeł rozmiarów większych niż 1.9 cm podanych na Fishbase, chociaż jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że nie wszystkie informacje tam zawarte są zgodne ze stanem faktycznym. Mało tego największy z rodzaju Microdevario M.nana osiąga 2.3 cm. Trzymanie kilku gatunków wymaga odpowiednio większego akwarium. Nie widzimy przeciwwskazań do łączenia z neonem zielonym w temperaturach 23-26ºC.

  2. PAWEŁ

   Potwierdzam, ryby są znacznie większe niż piszecie, ja już kupiłem okazy ok 3 cm – niemiła niespodzianka bo kupowałem na zamówienie i nie wypadało odmówić zakupu:( Kierowałem się opisami że ta ryba ma do cm i nie zdominuje moich bystrzyków amandy. No chyba że to jakaś inna odmiana….

  3. Claudio

   Rzeczywiście dorastają do większych rozmiarów. Ostatnio przyniosłem kilka sztuk, które miały około 2,5cm.