Giętkoząb czarnobrzuchy – Opaczek

Synodontis nigriventris (David, 1936)

 • 10 cm
 • 72 l
 • 6.0 - 7.5 pH
 • 22 - 28°C
 • Afryka

Opaczki – Giętkozęby czarnobrzuche - ryby akwariowe

Giętkoząb czarnobrzuchy, Opaczek (Synodontis nigriventris) – nieduża ryba sumokształtna z rodziny Pierzastowąsowatych, która większość czasu pływa odwrócona do góry brzuchem.

Ryba akwariowa Giętkoząb czarnobrzuchy – Opaczek - Synodontis nigriventris Pochodzenie ryb akwariowych

Afryka. Występuje na obszarze Demokratycznej Republiki Kongo, Republiki Kongo i Kamerunie. Zamieszkuje gęsto porośnięte brzegi rzek.

Ryba akwariowa Giętkoząb czarnobrzuchy – Opaczek - Synodontis nigriventris Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Opaczki są małymi rybami, osiągającymi maks. 10 cm długości. Tak jak inni przedstawiciele rodziny Pierzastowąsowatych, mają duże oczy, dużą płetwę grzbietową i tłuszczową, trzy pary wąsików i rozwidlony ogon. Pierwszy promień płetwy grzbietowej i piersiowych jest twardy i ostro zakończony. Ryby te większość czasu przebywają odwrócone do góry brzuchem. Odzwierciedlone jest to także w ich ubarwieniu – ciemny brzuch, jasny grzbiet, co sprawia, że są mniej widoczne dla drapieżników atakujących z dołu. Ciało jest również pokryte licznymi nierównymi ciemno brązowymi plamkami. W odwróconej pozycji pływają częściej w bliskości obiektów, dna lub blisko powierzchni wody. W taki sposób pływają również szybciej a także łatwiej pobierają pokarm z tafli. Co ciekawe młode opaczki do ok. 2 miesięcy, pływają tak jak większość ryb, grzbietem do góry.

Płeć ryb trudna do odróżnienia. Dorosłe samice są większe i bardziej krągłe w okolicy brzucha. Samce smuklejsze i nieco ciemniej ubarwione.

W większości prowadzą nocny tryb życia, pływają blisko tafli lub po dnie zbiornika. W akwarium powinny być trzymane w grupie przynajmniej 3 sztuk. W większej ilości są bardziej śmiałe, częściej widoczne i prezentują bardziej naturalne zachowania. Mogą wydawać też z siebie słyszalne dźwięki.

Ryba akwariowa Giętkoząb czarnobrzuchy – Opaczek - Synodontis nigriventris Odżywianie ryb akwariowych

Wszystkożerne i niewybredne ryby. Można podawać im pokarmy suche, mrożone i żywe, a także roślinne np. sparzony groszek, ogórek, które ścierają zębami dolnej szczęki. W przeciwieństwie od większości innych ze swojego rodzaju, często pobierają pokarm z powierzchni wody, w typowej odwróconej pozycji.

Ryba akwariowa Giętkoząb czarnobrzuchy – Opaczek - Synodontis nigriventris Akwarium ryb akwariowych

Ze względu na to, że powinny być trzymane w grupie, długość akwarium powinna wynosić przynajmniej 70 cm. Preferują zbiorniki niezbyt mocno oświetlone, z miękkim, piaszczystym podłożem, z licznymi dekoracjami z drewna, korzeni i kamieni. Pożądane są także rośliny pływające oraz te z szerokimi liśćmi np. Anubiasy, Żabienice. Najlepiej czują się w wodzie miękkiej i lekko kwaśnej, o temperaturze 22-28ºC.

Giętkozęby czarnobrzuche polecane są do akwariów towarzyskich, szczególnie biotopu Afryki, gdzie mogą przebywać np. z tetrami, pielęgniczkami, barwniakami oraz mrukowatymi. Odpowiednie będzie towarzystwo wszystkich łagodnych, podobnych rozmiarów ryb o podobnych wymaganiach środowiskowych.

Ryba akwariowa Giętkoząb czarnobrzuchy – Opaczek - Synodontis nigriventris Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie w warunkach akwariowych bardzo trudne ale możliwe. Mało jest jednak informacji na ten temat.

Gatunek rozmnaża się w porze deszczowej, migruje na tereny zalewowe gdzie zmiana temperatury i chemii wody stymulują je do tarła. Hodowcy zalecają duże podmiany chłodniejszej wody.

Ryby składają do 450 ziaren ikry, w zagłębieniach podłoża lub grotach skalnych. Do rozrodu niezbędne będą ceramiczne doniczki i rurki PCV. W jednej z publikacji hodowca rozmnożył je w zbiorniku z wodą, która miała 6.8 pH, temperaturę 25-26ºC, z 2.5 cm warstwą podłoża i filtracją podżwirową. Krytycznymi czynnikami do osiągnięcia sukcesu są dobra dieta, drastyczne spadki temperatury wody , kwaśny jej odczyt oraz zakamarki do złożenia ikry.

Wylęg następuje po 2-3 dniach. Po kolejnych 4 larwy zaczynają samodzielnie pływać. Po tym okresie należy rozpocząć podawanie drobnych pokarmów np. larw solowca czy nicieni mikro.

Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video Ryba akwariowa - Giętkoząb czarnobrzuchy – Opaczek

Galeria Ryba akwariowa - Giętkoząb czarnobrzuchy – Opaczek

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Synodontis nigriventris
  • Synonim: Upside-down Catfish
  • Opisał: David, 1936
  • Biotop: Afryka
 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 72 l
  • min-długość: 75 cm
 • Cena: 6 - 8 zł
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): LC - najmniejszej troski

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 7

 1. Julek

  Witam
  Mam jak narazie dwa opaczki
  Pierwszego kupiłem miesiac temu a drugiego wczoraj i zauważyłem ze ten opaczek ktorego mam miesiac goni tego kupionego wczoraj po całym akwarium
  Czy to normalne?

  Odpowiedz
 2. Klaudia

  Ja mam opaczna juz dobry miesiąc z neonkami i wszystkie żyją, miałam także brzanki razem z tym wywrotkiem i wszystkie przeżyły ale niestety musiałam je sprzedać

  Odpowiedz
 3. Przemysław

  Opaczki gdy są większe zjadają ślimaki. U mnie dwa opaczki zjadły je wszystkie.

  Odpowiedz
 4. Igor

  Troszkę mniejsze akwarium może być. Z 54 – 63 l. wystarczą.

  Odpowiedz
 5. Kuroneko

  Dwie wywrotki zezarly mi kiedys ponad 20 neonek w ciagu niespelna miesiaca, nie polecam z malymi rybami.

  Odpowiedz
 6. Weronika

  Czy owa ryba naprawdę jest odpowiednim wyjściem w walce ze ślimakami?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tonia

   W walce ze ślimakami najlepsze są Helenki- drapieżne ślimaki. Odkąd mam 3 Helenki w akwarium nie widuje żadnych innych ślimaków. Rozmnażają się bardzo powoli dlatego ich plaga jest mało prawdopodobna.