Opaczki – Giętkozęby czarnobrzuche - ryby akwariowe
Giętkoząb czarnobrzuchy, Opaczek (Synodontis nigriventris) – nieduża ryba sumokształtna z rodziny Pierzastowąsowatych, która większość czasu pływa odwrócona do góry brzuchem.
Giętkoząb czarnobrzuchy – Opaczek - Synodontis nigriventris - Występowanie
Afryka. Występuje na obszarze Demokratycznej Republiki Kongo, Republiki Kongo i Kamerunie. Zamieszkuje gęsto porośnięte brzegi rzek.
Giętkoząb czarnobrzuchy – Opaczek - Synodontis nigriventris - Charakterystyka i usposobienie
Opaczki są małymi rybami, osiągającymi maks. 10 cm długości. Tak jak inni przedstawiciele rodziny Pierzastowąsowatych, mają duże oczy, dużą płetwę grzbietową i tłuszczową, trzy pary wąsików i rozwidlony ogon. Pierwszy promień płetwy grzbietowej i piersiowych jest twardy i ostro zakończony. Ryby te większość czasu przebywają odwrócone do góry brzuchem. Odzwierciedlone jest to także w ich ubarwieniu – ciemny brzuch, jasny grzbiet, co sprawia, że są mniej widoczne dla drapieżników atakujących z dołu. Ciało jest również pokryte licznymi nierównymi ciemno brązowymi plamkami. W odwróconej pozycji pływają częściej w bliskości obiektów, dna lub blisko powierzchni wody. W taki sposób pływają również szybciej a także łatwiej pobierają pokarm z tafli. Co ciekawe młode opaczki do ok. 2 miesięcy, pływają tak jak większość ryb, grzbietem do góry.
Płeć ryb trudna do odróżnienia. Dorosłe samice są większe i bardziej krągłe w okolicy brzucha. Samce smuklejsze i nieco ciemniej ubarwione.
W większości prowadzą nocny tryb życia, pływają blisko tafli lub po dnie zbiornika. W akwarium powinny być trzymane w grupie przynajmniej 3 sztuk. W większej ilości są bardziej śmiałe, częściej widoczne i prezentują bardziej naturalne zachowania. Mogą wydawać też z siebie słyszalne dźwięki.
Giętkoząb czarnobrzuchy – Opaczek - Synodontis nigriventris - Odżywianie i karmienie
Wszystkożerne i niewybredne ryby. Można podawać im pokarmy suche, mrożone i żywe, a także roślinne np. sparzony groszek, ogórek, które ścierają zębami dolnej szczęki. W przeciwieństwie od większości innych ze swojego rodzaju, często pobierają pokarm z powierzchni wody, w typowej odwróconej pozycji.
Giętkoząb czarnobrzuchy – Opaczek - Synodontis nigriventris - Akwarium
Ze względu na to, że powinny być trzymane w grupie, długość akwarium powinna wynosić przynajmniej 70 cm. Preferują zbiorniki niezbyt mocno oświetlone, z miękkim, piaszczystym podłożem, z licznymi dekoracjami z drewna, korzeni i kamieni. Pożądane są także rośliny pływające oraz te z szerokimi liśćmi np. Anubiasy, Żabienice. Najlepiej czują się w wodzie miękkiej i lekko kwaśnej, o temperaturze 22-28ºC.
Giętkozęby czarnobrzuche polecane są do akwariów towarzyskich, szczególnie biotopu Afryki, gdzie mogą przebywać np. z tetrami, pielęgniczkami, barwniakami oraz mrukowatymi. Odpowiednie będzie towarzystwo wszystkich łagodnych, podobnych rozmiarów ryb o podobnych wymaganiach środowiskowych.
Giętkoząb czarnobrzuchy – Opaczek - Synodontis nigriventris - Rozmnażanie
Rozmnażanie w warunkach akwariowych bardzo trudne ale możliwe. Mało jest jednak informacji na ten temat.
Gatunek rozmnaża się w porze deszczowej, migruje na tereny zalewowe gdzie zmiana temperatury i chemii wody stymulują je do tarła. Hodowcy zalecają duże podmiany chłodniejszej wody.
Ryby składają do 450 ziaren ikry, w zagłębieniach podłoża lub grotach skalnych. Do rozrodu niezbędne będą ceramiczne doniczki i rurki PCV. W jednej z publikacji hodowca rozmnożył je w zbiorniku z wodą, która miała 6.8 pH, temperaturę 25-26ºC, z 2.5 cm warstwą podłoża i filtracją podżwirową. Krytycznymi czynnikami do osiągnięcia sukcesu są dobra dieta, drastyczne spadki temperatury wody , kwaśny jej odczyt oraz zakamarki do złożenia ikry.
Wylęg następuje po 2-3 dniach. Po kolejnych 4 larwy zaczynają samodzielnie pływać. Po tym okresie należy rozpocząć podawanie drobnych pokarmów np. larw solowca czy nicieni mikro.
Ostatnio zmodyfikowano: 11 lutego 2021 r.Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
mam 5 w moim akwarium. Porosły już rozbójniki i mają po 15cm chyba choć nie mają jeszcze roku. Jedna rybka zrobiła się bardzo gruba i zastanawiam się czy ją odłowić do składania ikry do innego zbiornika czy zostawić w ogólnym. Choć w ogólnym raczej młode nie przetrwają z uwagi na obecność innych dużych ryb. Ma ktoś jakieś doświadczenia w temacie?
No mam nadzieje że przeniosłeś do innego
akwa
Witam, mam pewien problem z moim opaczkiem, mianowicie na jego brzuchu tuż przy płetwie piersiowej pojawiła się biała plamka (mi osobiście przypomina odstającą łuskę). Jest jeden w akwarium 60l (wiem że troszke za mały). Nie dokupuje mu towarzyszy bo boje się że będzie ich ganiał. Ogólne parametry wody są dobre, ph=7 .Proszę o pomoc
Ma juz z 10+ lat, super ryba, uczy sie rozpoznawac opiekuna.
Neony, Danio nic malego co w nocy spi przy dnie nie przetrwa.
10 neonow w 3 dni wciagnal.
Kiryskow nie rusza.
Heh… moje kiryski to se na nim śpią
Witam
Mam jak narazie dwa opaczki
Pierwszego kupiłem miesiac temu a drugiego wczoraj i zauważyłem ze ten opaczek ktorego mam miesiac goni tego kupionego wczoraj po całym akwarium
Czy to normalne?
Cześć! Przyczyną tego zachowania może być wpuszczenie drugiego osobnika do akwarium po zbyt długim czasie. Czyli w skrócie pierwszy sum zaklepał sobie akwa a drugi to tak jakby intruz bo on już był tam wcześniej. Jeśli sytuacja się nie poprawi ( co może skutkować śmiercią słabszej rybki) trzeba będzie ich roździelic lub poczekać aż się uspokoją ( przyzwyczają do siebie ) . Myślę że pomogłam!
Ja mam opaczna juz dobry miesiąc z neonkami i wszystkie żyją, miałam także brzanki razem z tym wywrotkiem i wszystkie przeżyły ale niestety musiałam je sprzedać
Opaczki gdy są większe zjadają ślimaki. U mnie dwa opaczki zjadły je wszystkie.
Troszkę mniejsze akwarium może być. Z 54 – 63 l. wystarczą.
Nawet trzymając takie w 112l wyglądają jak byki, co dopiero jakby w jakimś mniejszym… Teoretycznie wszystko można sobie powsadzać do mniejszych zbiorników, tylko po co skoro w większych czują się lepiej?
Dwie wywrotki zezarly mi kiedys ponad 20 neonek w ciagu niespelna miesiaca, nie polecam z malymi rybami.
Czy owa ryba naprawdę jest odpowiednim wyjściem w walce ze ślimakami?
W walce ze ślimakami najlepsze są Helenki- drapieżne ślimaki. Odkąd mam 3 Helenki w akwarium nie widuje żadnych innych ślimaków. Rozmnażają się bardzo powoli dlatego ich plaga jest mało prawdopodobna.