Synodontis nigriventris (David, 1936)

Opaczek (Synodontis nigriventris) - ryba akwariowa fot. planetcatfish.com
 • Rozmiar: 10 cm
 • Akwarium: 72 l
 • Wymagane pH: 6.0 - 7.5 pH
 • Wymagana temperatura: 22 - 28°C
 • Biotop: Afryka

Opaczki – Giętkozęby czarnobrzuche - ryby akwariowe

Giętkoząb czarnobrzuchy, Opaczek (Synodontis nigriventris) – nieduża ryba sumokształtna z rodziny Pierzastowąsowatych, która większość czasu pływa odwrócona do góry brzuchem.

Giętkoząb czarnobrzuchy – Opaczek - Synodontis nigriventris - Występowanie

Afryka. Występuje na obszarze Demokratycznej Republiki Kongo, Republiki Kongo i Kamerunie. Zamieszkuje gęsto porośnięte brzegi rzek.

Giętkoząb czarnobrzuchy – Opaczek - Synodontis nigriventris - Charakterystyka i usposobienie

Opaczki są małymi rybami, osiągającymi maks. 10 cm długości. Tak jak inni przedstawiciele rodziny Pierzastowąsowatych, mają duże oczy, dużą płetwę grzbietową i tłuszczową, trzy pary wąsików i rozwidlony ogon. Pierwszy promień płetwy grzbietowej i piersiowych jest twardy i ostro zakończony. Ryby te większość czasu przebywają odwrócone do góry brzuchem. Odzwierciedlone jest to także w ich ubarwieniu – ciemny brzuch, jasny grzbiet, co sprawia, że są mniej widoczne dla drapieżników atakujących z dołu. Ciało jest również pokryte licznymi nierównymi ciemno brązowymi plamkami. W odwróconej pozycji pływają częściej w bliskości obiektów, dna lub blisko powierzchni wody. W taki sposób pływają również szybciej a także łatwiej pobierają pokarm z tafli. Co ciekawe młode opaczki do ok. 2 miesięcy, pływają tak jak większość ryb, grzbietem do góry.

Płeć ryb trudna do odróżnienia. Dorosłe samice są większe i bardziej krągłe w okolicy brzucha. Samce smuklejsze i nieco ciemniej ubarwione.

W większości prowadzą nocny tryb życia, pływają blisko tafli lub po dnie zbiornika. W akwarium powinny być trzymane w grupie przynajmniej 3 sztuk. W większej ilości są bardziej śmiałe, częściej widoczne i prezentują bardziej naturalne zachowania. Mogą wydawać też z siebie słyszalne dźwięki.

Giętkoząb czarnobrzuchy – Opaczek - Synodontis nigriventris - Odżywianie i karmienie

Wszystkożerne i niewybredne ryby. Można podawać im pokarmy suche, mrożone i żywe, a także roślinne np. sparzony groszek, ogórek, które ścierają zębami dolnej szczęki. W przeciwieństwie od większości innych ze swojego rodzaju, często pobierają pokarm z powierzchni wody, w typowej odwróconej pozycji.

Giętkoząb czarnobrzuchy – Opaczek - Synodontis nigriventris - Akwarium

Ze względu na to, że powinny być trzymane w grupie, długość akwarium powinna wynosić przynajmniej 70 cm. Preferują zbiorniki niezbyt mocno oświetlone, z miękkim, piaszczystym podłożem, z licznymi dekoracjami z drewna, korzeni i kamieni. Pożądane są także rośliny pływające oraz te z szerokimi liśćmi np. Anubiasy, Żabienice. Najlepiej czują się w wodzie miękkiej i lekko kwaśnej, o temperaturze 22-28ºC.

Giętkozęby czarnobrzuche polecane są do akwariów towarzyskich, szczególnie biotopu Afryki, gdzie mogą przebywać np. z tetrami, pielęgniczkami, barwniakami oraz mrukowatymi. Odpowiednie będzie towarzystwo wszystkich łagodnych, podobnych rozmiarów ryb o podobnych wymaganiach środowiskowych.

Giętkoząb czarnobrzuchy – Opaczek - Synodontis nigriventris - Rozmnażanie

Rozmnażanie w warunkach akwariowych bardzo trudne ale możliwe. Mało jest jednak informacji na ten temat.

Gatunek rozmnaża się w porze deszczowej, migruje na tereny zalewowe gdzie zmiana temperatury i chemii wody stymulują je do tarła. Hodowcy zalecają duże podmiany chłodniejszej wody.

Ryby składają do 450 ziaren ikry, w zagłębieniach podłoża lub grotach skalnych. Do rozrodu niezbędne będą ceramiczne doniczki i rurki PCV. W jednej z publikacji hodowca rozmnożył je w zbiorniku z wodą, która miała 6.8 pH, temperaturę 25-26ºC, z 2.5 cm warstwą podłoża i filtracją podżwirową. Krytycznymi czynnikami do osiągnięcia sukcesu są dobra dieta, drastyczne spadki temperatury wody , kwaśny jej odczyt oraz zakamarki do złożenia ikry.

Wylęg następuje po 2-3 dniach. Po kolejnych 4 larwy zaczynają samodzielnie pływać. Po tym okresie należy rozpocząć podawanie drobnych pokarmów np. larw solowca czy nicieni mikro.

Ostatnio zmodyfikowano: 11 lutego 2021 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Synodontis nigriventris
  • Synonim: Upside-down Catfish
  • Opisał: David, 1936
  • Biotop: Afryka
 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 72 l
  • min-długość: 75 cm
 • Orientacyjna cena: 6 - 8 zł
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): LC - najmniejszej troski

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 14

 1. Bartosz

  mam 5 w moim akwarium. Porosły już rozbójniki i mają po 15cm chyba choć nie mają jeszcze roku. Jedna rybka zrobiła się bardzo gruba i zastanawiam się czy ją odłowić do składania ikry do innego zbiornika czy zostawić w ogólnym. Choć w ogólnym raczej młode nie przetrwają z uwagi na obecność innych dużych ryb. Ma ktoś jakieś doświadczenia w temacie?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Ktoś[kiedyś łoś]

   No mam nadzieje że przeniosłeś do innego
   akwa

 2. Papryk

  Witam, mam pewien problem z moim opaczkiem, mianowicie na jego brzuchu tuż przy płetwie piersiowej pojawiła się biała plamka (mi osobiście przypomina odstającą łuskę). Jest jeden w akwarium 60l (wiem że troszke za mały). Nie dokupuje mu towarzyszy bo boje się że będzie ich ganiał. Ogólne parametry wody są dobre, ph=7 .Proszę o pomoc

  Odpowiedz
 3. Andrew

  Ma juz z 10+ lat, super ryba, uczy sie rozpoznawac opiekuna.
  Neony, Danio nic malego co w nocy spi przy dnie nie przetrwa.
  10 neonow w 3 dni wciagnal.
  Kiryskow nie rusza.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Ktoś[kiedyś łoś]

   Heh… moje kiryski to se na nim śpią

 4. Julek

  Witam
  Mam jak narazie dwa opaczki
  Pierwszego kupiłem miesiac temu a drugiego wczoraj i zauważyłem ze ten opaczek ktorego mam miesiac goni tego kupionego wczoraj po całym akwarium
  Czy to normalne?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Duża łyba

   Cześć! Przyczyną tego zachowania może być wpuszczenie drugiego osobnika do akwarium po zbyt długim czasie. Czyli w skrócie pierwszy sum zaklepał sobie akwa a drugi to tak jakby intruz bo on już był tam wcześniej. Jeśli sytuacja się nie poprawi ( co może skutkować śmiercią słabszej rybki) trzeba będzie ich roździelic lub poczekać aż się uspokoją ( przyzwyczają do siebie ) . Myślę że pomogłam!

 5. Klaudia

  Ja mam opaczna juz dobry miesiąc z neonkami i wszystkie żyją, miałam także brzanki razem z tym wywrotkiem i wszystkie przeżyły ale niestety musiałam je sprzedać

  Odpowiedz
 6. Przemysław

  Opaczki gdy są większe zjadają ślimaki. U mnie dwa opaczki zjadły je wszystkie.

  Odpowiedz
 7. Igor

  Troszkę mniejsze akwarium może być. Z 54 – 63 l. wystarczą.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Karolina

   Nawet trzymając takie w 112l wyglądają jak byki, co dopiero jakby w jakimś mniejszym… Teoretycznie wszystko można sobie powsadzać do mniejszych zbiorników, tylko po co skoro w większych czują się lepiej?

 8. Kuroneko

  Dwie wywrotki zezarly mi kiedys ponad 20 neonek w ciagu niespelna miesiaca, nie polecam z malymi rybami.

  Odpowiedz
 9. Weronika

  Czy owa ryba naprawdę jest odpowiednim wyjściem w walce ze ślimakami?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tonia

   W walce ze ślimakami najlepsze są Helenki- drapieżne ślimaki. Odkąd mam 3 Helenki w akwarium nie widuje żadnych innych ślimaków. Rozmnażają się bardzo powoli dlatego ich plaga jest mało prawdopodobna.