Otocinclus macrospilus (Eigenmann & Allen, 1942)

Otosek Przyujściowy - ryba akwariowa
  • Rozmiar: 3.5 cm
  • Akwarium: 30 l
  • Wymagane pH: 5.5 - 7.5 pH
  • Wymagana temperatura: 21 - 27°C
  • Biotop: Ameryka Płd.

Otoski przyujściowe - ryby akwariowe

Otosek przyujściowy, Otocinklus przyujściowy (Otocinclus macrospilus) to lubiana przez akwarystów ryba akwariowa – jej przysmakiem są glony.

Otosek przyujściowy - Otocinclus macrospilus - Występowanie

Otosek zamieszkuje tereny Ameryki Południowej. Występuje w mniejszych strumieniach oraz w gęsto zarośniętych, spokojnych rzekach w stanie Rio de Janeiro w Brazylii.

Otosek przyujściowy - Otocinclus macrospilus - Charakterystyka i usposobienie

Otosek osiąga długość ok 4-5cm. Otoski charakteryzują ciemne pasy wzdłuż tułowia, ciemna plama u nasady ogona, otwór gębowy przekształcony w przyssawkę. Samce są odrobinę mniejsze i smuklejsze niż samice.

Otosek przyujściowy - Otocinclus macrospilus - Odżywianie i karmienie

Głównym pokarmem Otosków są glony. Ryby należy dokarmiać pokarmem zielonym, drobnym pokarmem żywym i mrożonym, oraz suchym w postaci tabletek opadających na dno.

Otosek przyujściowy - Otocinclus macrospilus - Akwarium

Otoski przyujściowe należy trzymać w akwarium o pojemności co najmniej 30 l, gęsto porośniętym roślinami, z odpowiednio dobranym oświetleniem żeby zapewnić dostateczny przyrost glonów. Te sumiki lubią także liczne kryjówki i drobnoziarniste podłoże. Najlepiej czują się w wodzie miękkiej. Należy pamiętać, że są to rybki stadne, zalecane przez hodowców minimum to 6 sztuk. Otoski można trzymać z rybami o niewielkich rozmiarach, spokojnym usposobieniu i podobnych wymaganiach środowiskowych np. małe kiryski, pielęgnice.

Otosek przyujściowy - Otocinclus macrospilus - Rozmnażanie

Rozmnażanie podobne do kirysków. W przeciwieństwie do nich, otoski rozrzucają kleistą ikrę w akwarium, najczęściej na liściach roślin lub szybach akwarium. Tarło stymuluje duża podmiana chłodnej wody. Do tarła może je również zachęcić obecność podobnych gatunków np. kirysków. Wylęg trwa około trzech dni. Narybek jest bardzo mały, żywi się najdrobniejszym pokarmem, np. wrotkami, pokarmami mikro lub mającymi postać zawiesiny z zawartością glonów.

Ostatnio zmodyfikowano: 12 sierpnia 2021 r.
+ Materiały źródłowe - Materiały źródłowe
  • Observations On The Spawning And Raising of A Member Of the Genus Parotocinclus Eigenmann & Eigenmann, 1889
    https://www.scotcat.com/articles/article19.html
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Akwarium:
    • małe
    • min-pojemność: 30 l
    • min-długość: 30 cm
  • Orientacyjna cena: 5 - 8 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 399

  1. Marcin K.

    Genialna rybka. Dwie sztuki oczyściły całkowicie z okrzemek akwarium 54l w dwa dni. Teraz jest już sześć i ani śladu po okrzemkach i pyle na szybach.

    Odpowiedzi: 5
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Ja mam 4 szt. 🙂 wykonują lepszą „pracę” niż glonojady – akwarium, rośliny czyściutkie. Też jestem z nich b. zadowolony.

    2. rrrrrrrw

      A ja miałem 3 sztuki i 3-4 tygodnie temu dwa zaginęły w akcji. Zwłok nie znalazłem a rybek o większej paszczy od otoska mam tylko 2x kakadu i 1x glonojada 🙁

    3. Wlodi13

      Więc zwłoki wysprzątały Kakadu lub Glonojad. Duże Miałeś te Otoski? I jakie parametry wody pH, GH, KH? są to dosyć delikatne rybki, wrażliwe na niewłaściwe parametry, m.in. KH

    4. rrrrrrrw

      Właśnie te dwa co zaginęły były trochę mniejsze, około 3cm a ten który został około 3,5-4cm. Czytałem gdzieś tutaj, że są to delikatne rybki ale dopóki je widziałem, wyglądały zupełnie normalnie, wciągały glony z roślinek aż się kurzyło. Nagle dwa zaginęły a ten trzeci dalej sobie normalnie pływa, szuka roślinki i wciąga te swoje glony. Co do parametrów to dawno nie sprawdzałem, muszę kupić testy to dam znać. Wodę mam ze studni (24m głębokości), jeszcze kilka lat temu jak sanepid sprawdzał to podobno strasznie się dziwili skąd jest taka idealna woda :p

    5. Wlodi13

      Jeśli woda jest ze studni to z pewnością masz miękką (inaczej Kakadu też by długo nie pożyły). Pytałem o wielkość Otosków bo Pielęgniczki wciągną wszystko co się rusza i do pyszczka się zmieści, ale 3 cm to raczej wątpliwe. U mnie też Otoski padały, nie znałem przyczyny, woda: 7,0 pH, 10°dGH, więc niby dlaczego? Ale zauważyłem po twardości węglanowej (KH), od kiedy mam na poziomie 3°dKH Otoskom krzywda się nie dzieje, a mam już je prawie rok, 4 kupiłem malutkie ok. 1,5cm, do dzisiaj mają się dobrze, sporo urosły i sprawują się świetnie.

  2. Dagger

    Zastanawia mnie, co zdjęcie otoska zebra robi wraz ze zdjęciami otosków przyujściowych? Niby gatunek ten sam, aczkolwiek nikt nic nie napisał w powyższym artykule o podgatunku barwnym zebra, mimo podania obrazka, co może być bardzo mylące. Sama tak długo do póki nie przejrzałam głębiej internetu zastanawiałam się, o co dokładnie chodzi. Proponuję to dodać.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Dagger

      Tak w ogóle to zdaje mi się, że otosek na tym zdjęciu jest przerobiony w programie graficznym, nigdzie indziej nie widzę zdjęć jakichś niebieskich otosków.

  3. Aga

    Tak się zastanawiam, czy te rybki mogą żyć z bojownikiem w jednym akwarium?

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Iza

      Tak 🙂 Mam akwarium 50l, w nim kiryski, otoski, gupiki i bojownika. Żyją w zgodzie 😀

    2. Mariusz

      Nie zawsze żyją w zgodzie bo bojowniki są nieobliczalne, mi się przyglądał otoskowi i z barana go chciał puknąć :/

    3. Michał

      Mój bojownik żyje z otoskami normalnie nawet nie zwraca na nie uwagi a wariat z niego jest konkretny. Pozdro.

  4. Dawid

    Ale te otoski to słabiutkie rybki. Ja leje wodę RO i po 3 miesiącach systematycznie połowa zdechła…

    Odpowiedzi: 7
    Odpowiedz
    1. Bartłomiej

      jaka masz temperature ile masz gh i kh oraz ph

    2. Ola2

      To nie przez RO tylko pewnie są z odłowu A takie padają bez powodu po 2-3miesiącach od zakupu A nawet po paru tygodniach

    3. Dawid

      GH – 10, KH – 7, PH – 6.8, 25 st C ale w lato do 28 dochodzi.

    4. Bogdan

      Ja mam wode z kilkustopniowego filtra weglowego, gh5, kh4, ph7, temperatura roznie, dzis nieco powyzej 21, latem w upal 26, a zazwyczaj 23 stopnie. Kupilem 7 (z odlowu), 2 zdechly w ciagu 3 dni, 1 po 8 miesiacach, a ta pozostala czworka wlasnie mi sie rozmnozyla 🙂 niestety wszystko procz jednego zezarly gupiki pawie oczko i bystrzyki amandy. Niemniej zyje jeden mistrz surwiwalu, ktory teraz ma 6mm 🙂

    5. Wlodi13

      Twardość węglanowa za wysoka, 7°dKH dla otosków to stanowczo za dużo, u mnie jest 3°dKH i żyją wszystkie, zauważ że Bogdan ma w swoim akwarium też niską wartość – 4°dKH i nieźle mu się trzymają.

    6. Tonia

      Ja mam dwie sztuki od około 2 tygodni i sprawują się znakomicie. Pewnie jeszcze za wcześnie by wyrokować, ale przy gh ok 15 i kh ok 8 wyglądają na zdrowe i zadowolone. W sklepie powiedziano mi, że są z odłowu.

    7. Albert

      Czy otoski dadzą sobie radę w wodzie o twardości około 20GH?

  5. mikołaj

    hej mam 120l akwarium a w nim i glonojad,4 kiryski,1 sumik,6 danio,3 brzanki 1 welonka,2 mieczyki 2 razbory i 8 neonów

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Otto

      Hej. Brakuje ci tęczanek i pyszczaków. Do tego obowiązkowa nasza rodzima różanka lub ciernik. Wtedy będziesz miał już przegląd wszystkich kontynentów. To żart, a tak na poważnie. Masz 9 gatunków ryb. U mnie w podobnej wielkości jest 5 i właśnie planuję zredukować do 4. Lepiej mieć mniej gatunków, ale większe gromadki niż takich samotników, jak u ciebie. Pozdrawiam.
      ps. Obowiązkowo pozbądź się welonka.

  6. Otto

    Mam te rybki od tygodnia. Ciekawi mnie ich rozmnażanie. Z waszego opisu wynika, że to nic skomplikowanego, natomiast na portalach angielskojęzycznych wyczytałem jedynie o dwóch zupełnie przypadkowych tarłach. Jedno francuskiego akwarysty zakończone sukcesem, drugie udokumentowane jest ze Szwecji. Jak jest na prawdę? Czy to rybka trudna w rozmnażaniu?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. mariola

      Mi się tarły od tygodnia, a dziś zauważyłam jednego młodego 😀 Więc można. Akwarium 72 litry po przeprowadzce do nowego mieszkania zostały mi trzy otoski i dwa kiryski. Może poczuły luz stąd te maleństwa 😀

    2. Dagger

      Polak potrafi. 😀

  7. ali

    Super rybcie czyszczą super gloniki!!!!

    Odpowiedz
  8. AdidaseQ

    PROSZĘ o radę !! Mam 20 litrowe akwa w nim 6 nenonów innesa. Akwa założone w listopadzie. Rośliny to Pogestemon helferi, mały heniek, eleocharis parvula. Od dłuższego czasu mam najazd brązowych glonów które upodobały sobie parvule, który przestał rosnać. Wprowadziłem 3 otoski, wysprzątały wszystko poza parvulą, po czym po kilku tygodniach wszystkie padły (podejrzewam nagłą zmianę parametrów wody). Jak mam się pozbyć tych glonów?? Szkoda mi parvuli bo trawnik robił się bajer. Oswietlenie mam bardzo mocne poza standardową swietlówka dodatkowy panel LED.

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. Jan

      Sam sobie odpowiedziałeś bardzo silne oświetlenie… Za duże oświetlenie oraz nadmiar pokarmu który zalega w akwarium skutkuje glonami. Możesz wyciągnąć roślinę i spróbować ją z nich oczyścić lub kupić preparat który zabija glony. Powodzenia 🙂

    2. Gosia

      Mi z parvuli wyjadły wszystko krewetki amano, zajelo im to 4 dni i trawka czysciutka!

    3. beryl9

      Uzyj wody utlenionej bezposrednio na glony.

    4. Ola2

      Otoski pewnie z odłowu

  9. Andrzej

    Hej, Czy otoski jedzą krasnorosty?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Mateusz

      niestety nie jedzą krasnorostów 🙁

    2. cezary

      Na krasnorosty to kosiarki beda najlepsze, przy okazji jedza tez zielenice. Otoski lubia okrzemki.

  10. Maja

    Witam chciałabym założyć 35l akwarium bez pokrywy. Czy jest możliwość trzymania tam pięciu lub sześciu otosków?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Akwamaniaczka

      Oczywiście ☺

    2. Zbyszek

      Pięć lub sześć otoskówb drogą Maju

  11. mietek

    Mam w akwarium 6 otosków 🙂 wraz z nimi 10 kirysków, 4 gupiki, 4 molinezje, 10 neonów inessa, 6 razbora klinowa, 4 glonojady, 1 prętnik karłowaty, 3 dania różowe i 3 ślimaki żółte 🙂 w 112 l . Prawie nie mam glonów a roślinki rosną szybko i rybki mają się dobrze. Acha dodam, że jeszcze jest kotnik i w nim około 30 małych gupików 😀

    Odpowiedz
  12. Piotr

    Polecam otoski w 65 litrowym akwa miałem dwa wszystko wyczyszczone teraz w 300 litrów mam 6 radzą sobie polecam mało znane w sklepach nie ma

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Kamil

      Jak to nie ma? Przecież to bardzo popularna ryba.

  13. Adam

    Mam 25 litrowe akwarium, które zostało zaatakowane przez brązowe glony. Dużo roślin zmizerniało w tym eleocharis parvula. Czy 4 takie otoski zrobią z glonami porządek?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. DOC

      no pewnie te brązowe glony to prawdopodobnie okrzemki, też kiedyś takie miałem i wpuściłem 3 to już natępnego dnia pół akwarium było wyczyszczone a po tygodniu każdy kamyczek był czysty

  14. bartek

    Skalary mi nie zjedzą?

    Odpowiedz
  15. Damian98

    Witam jak u was jest z rozmnażaniem, jest ono możliwe. Mam akwa 45l i 4 otoski z czego jedna ewidentnie samica (duży brzuch) ale nie chcą się rozmnażać. Dodam że dużo mam roślinek i kryjówek a rybki to 12 neonów i 6 kirysków?

    Odpowiedzi: 5
    Odpowiedz
    1. Ola

      Spróbuj podmienić ok. 30% wody na zimniejszą (pamiętaj żeby była odstana min. Dobe)

    2. Damian

      Próbowałem z tymi podmiankami wody na chłodniejsza itp. Ale jakoś nie chcą się trzeć, w ogóle jest możliwe Rozmnażanie ich w akwarium? Patrząc w necie to warunki myślę że spełniam jakie jest podobieństwo ich rozmnażania duże czy małe?

    3. Akwamaniaczka

      W akwarium Rozmnażanie otosków jest prawie niemożliwe.Mam otoski, ale same samce i i tak ich nie rozmnożę 🙂 😉

    4. Damian

      Czyli zapewniając im odpowiednie warunki trzeba liczyć na łud szczęścia żeby coś wyszło? 🙁 No nic może kiedy same się wytrłą.

    5. Ola2

      Woda musi stać min tydzień bez uzdatniacza a z uzdatniaczem to min 24h

  16. Aqua man

    To naprawdę piękne ryby. Jedzą glony do końca życia, a zbrojniki lamparci z czasem przestają je jeść.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Akwamaniaczka

      Tak, zgadza się. Są bardzo pomocne, ja mam 5 sztuk 😉

  17. PIOTR

    Witam,mam 60 cio litrowe akwarium i 6 otosków od ponad roku. Pierwsze dwa padły po dwóch dniach. Moja wina, wrzuciłem je do akwarium zaraz po przywiezieniu ze sklepu. Obecnie zawsze zawieszam worek na boku akwarium aby temperatura się wyrównała. Po 20 minutach dolewam jakieś 100 ml wody z mojego akwarium do nabytego worka z rybkami. Następnie kolejne 100 ml po 20 minutach i dopiero wpuszczam do zbiornika. To pomaga i nowe rybki nie padają.

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Aqua man

      Moje pierwsze też szybko padły. Dwa były bez oczu

    2. ali

      Źle robisz mieszając wodę!!!

  18. Katarzyna

    Jeszcze ani razu nie przydarzyło mi się ,żeby padły mi ryby zakupione w KAKADU to kwestia szczęścia lub jacy ludzie w nim pracują. Ja mieszkam w Ursusie więc najbliżej mam na Skorosze Centrum lub do Blue City i tam naprawdę można im ufać, byłam też świadkiem w KAKADU w Galerii Mokotów jak jedna klientka chciała kupić 3 skalary dla dzieci do szkoły,pracownik już chciał wyławiać ale w ostatniej chwili zapytał się do ilu litrów odpowiedź była do 25 l i odmówił w zamian zaproponował gupiki, choć młody pracownik był trochę nieprzyjemny postąpił ok.

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. kuba

      Czy podłoże ma znaczenie dla otosków

    2. Ula

      Akurat wtedy KAKADU było okropne. Sprzedawali ryby ,a po kilku miesiącach lub dniach rybki zdychały. Teraz jest inaczej i lepiej. Ja chyba 2 miesiące temu kupiłam otoski przyujściowe. Teraz nie zdychają, kupiłam 4 a potem jeszcze jednego ale to w zoologicznym na moim osiedlu. Rybki u mnie trzymają się dobrze, nie chorują i nie zdychają. Na szczęście. Lecz te okropne KAKADU minęło.
      Życzę powodzenia w akwarystyce i pozdrawiam 😉

  19. Katarzyna

    Ja na początek kupiłam 10, po ok 30 dniach dokupiłam jeszcze 15 a obecnie zostało mi 5 sztuk ;( i nie wiem co było przyczyną zgonów. Te pierwsze 10 kupiłam w KAKADU a resztę w DISKUSIE na Radzymińskiej w Warszawie. I już po paru dniach zaczęły mi padać i młodsze i starsze i inne ryby a nawet glonojad najstarszy mieszkaniec akwarium i pielęgniczki kakadu tylko krewetki i jarzeńce się nie dają, co to może być ?

    Odpowiedzi: 5
    Odpowiedz
    1. leszek

      Może padają z głodu. Musisz mieć bardzo dużo roślin i mocne światło aby przyrost glonów był duży i wystarczyło dla wszystkich. Ja mam akwarium roślinne 60L i w nim 5 otosków i 6 krewetek Amano .

    2. tomczarny

      Hej, Rybki z ul, Radz. czyli z Discusa miały wszystkie, przywry (link na dole), a kupiłem około 50 – 70 szt. wszystkie popłynęły w toalecie. Zanosiłem rybki nawet do znajomego na sprawdzenie pod mikroskopem co jest. Leczenie nie pomogło.
      Poza tym ostrożnie z pokarmem mrożonym z Discusa, mi zawsze jakąś chorobę przywlekło, raz nawet jakieś żyjątko pojawiło się w aqua, po karmieniu.
      W Kakadu też niestety mają chore rybki, może nie wszystkie ale nie wierze 🙁
      Lepiej w mniejszych sklepach albo od znajomych coś kupić. W marketach ma być obrót. klient jak nie ten to inny.

      Link: link to pawiookie.pl

    3. Radosław

      Nigdy nie kupuj w kakadu! Podbijają ceny i potrafią wciskać nawet chore rybki. Kiedyś brałem u nich Rasbory klinowe i w dość licznej grupce nie zauważyłem, że jedna, najmniejsza, nie ma płetwy ogonowej. Powinno dać mi do myślenia jak wymieniali między sobą dziwne spojrzenia jak by z obawy, czy zwrócę uwagę. Na szczęście maluch trzyma się dobrze, choć nierośnie. To był pierwszy i ostatni raz jak byłem w tym pseudozoologu. Zawsze bierz rybcie wyłącznie od sprawdzonych i zaufanych akwarystów.

    4. Ula

      Ja akurat posiadam dość dużo glonów w akwarium. Dzisiaj nawet zauważyłam, że jeden z moich otosków czyści roślinę od glonów. To cudowne rybki. Polecam zakup.

    5. Aqua man

      Możliwe że PH i GH wody lub za dużo NO2.

  20. Maruda

    Moje 2 otosy żyją w 18 litrach. Kupiłem jakiś czas temu kostkę aquaela shrimpset 20, używaną … Zasypałem żwirkiem czarnym kwarcowym, zalałem kranówą… było surowe, żadnych roślin itd TYLKO kora cynamonu, żwir i kranówa. Po około 1,5 tyg zakupiłem 7 krewetek RC, sztuka 7 zł 😛 Był to jakiś zooologiczny w centrum handlowym. Pierwszy raz w życiu stykałem się z akwarystyka. Każda padała, jedna przeżyła przez długi okres dopóki nie wyskoczyła z akwa. Po upływie więcej niż 2 tyg znalazłem ją za biurkiem (wcześniej wyskoczyła razbora (wcześniej był tez bojownik ale jedna z 2 ostatnich krewetek mi zjadł wiec oddałem, była duża) ale nie pomyślałem, że krewetka też może wyskoczyć) Kupiłem 2 otoski bo miałem bardzo dużo glonów (za czasów bojownika). Wracając do tematu 😀 Są jak mopy, wyraźnie na szybach było widać paski czystych i brudnych miejsc. Nawet wielkie glony zjadły. Żyją do dziś, ok 3-4 miechy. Obecnie już mam nieźle zarośnięte akwa z korzeniem, połówką kokosa (bacopa, rotala green, nurzaniec, hydrokotyle, mchy) Widzę je tylko czasami, a najlepiej po 12 w nocy jak zapalam lampkę i WIDZE JAK S***, także u mnie rzadki widok, martwię się czasem jak nie dojrzę 2, że któryś padł. pomijając temat – akwarium restartowałem raz, jak przyszedł mi zestaw roślin i korzeń.

    Odpowiedz
  21. Rafał

    Ja mam twardą wodę 20 st. niem. a Otoski żyją sobie w najlepsze 🙂

    Odpowiedz
  22. Goska

    Glonojad złożył jaja jak długo trzeba czekać na rybki? 🙂

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. bartek

      Czy otoski mogę trzymać z skalarami? Nie przyczepią się do nich ?

  23. Michał

    Zgadzam się u mnie z 6 zaaklimatyzowały się tylko 2. Reszta od razu wyglądała staro i smętnie. Teraz wiem czemu tak się dzieje.

    Odpowiedz
  24. Damian

    Otoski często nie przeżywają aklimatyzacji. Nikt natomiast nie zwrócił jak dotąd uwagi na fakt ze byc może część ryb jest po prostu stara.Praktycznie wszystkie pochodzą z odłowu wiec nic nie wiadomo o ich wieku

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Ula

      Ale na szczęście żyją 5 lat więc długo 🙂

  25. kuba

    U mnie czyszczą glony z kryptokoryn.

    Odpowiedz
  26. Michał

    Bardzo fajne rybki. Skutecznie niszczą glony.

    Odpowiedz
  27. Kosa

    Mógłby ktoś podać nazwy roślinek dla tych rybek 🙂

    Odpowiedz
  28. czarusia

    …oj a mi sie wydaje ze ta roslinka to raczej cos w rodzaju trawki, czylli jakies sitowie

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. OtosekBond007

      mam 2 otoski sa u mnie w akwarium kilka godzin sprawują się dobrze jak na razie przysywaja się do szyby oraz do niby trawki zniszczonej przez glony

  29. Nemo

    O ile się nie myle to Mech Phenix.

    Odpowiedz
  30. justyna

    piękne, interesuje mnie co to za roślina po której myszkuje rybka?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. daniel

      jest to jakis rodzaj mchu akwariowego 🙂