Parrot Cichlid

Pielęgnica papuzia - ryba akwariowa fot. flickr by DigiPub
 • Rozmiar: 15 - 24 cm
 • Akwarium: 114 l
 • Wymagane pH: 6.5 - 8.0 pH
 • Wymagana temperatura: 23 - 29°C
 • Biotop: Ameryka Płd., Ameryka Śr.

Pielegnice papuzie - ryby akwariowe

Pielęgnica papuzia (Parrot Cichlid) – sztucznie otrzymany, a przez to niezwykłej urody, gatunek ryby akwariowej z rodziny pielęgnicowatych.

Pielęgnica papuzia - Parrot Cichlid - Występowanie

Występuje jedynie w hodowli akwariowej. Hybryda, prawdopodobnie uzyskana z krzyżówki pielęgnicy cytrynowej (Amphilophus citrinellus) i pielęgnicy wielobarwnej (Paraneetroplus synspilus). Ze względu na jej różne anatomiczne deformacje budzi dużo kontrowersji. Pasjonaci hodowli pielęgnic bojkotowali sprzedaż tej ryby w sklepach.

Pielęgnica papuzia - Parrot Cichlid - Charakterystyka i usposobienie

Pielęgnica papuzia może osiągać nawet do 30 cm długości (przeważnie jednak mniej). Po osiągnięciu ok 15 cm rośnie dość wolno. Ma krągłe, balonowate ciało z nienaturalnie zwężonym pyskiem, którego nie zamyka, co z kolei prowadzi do problemów z jedzeniem. Występuje w różnych wariantach genetycznych i kolorystycznych – od jasno żółtego poprzez pomarańczowy do czerwonego. Niestety spotykane są także okazy sztucznie barwione np. fioletowe, różowe, niebieskie itp., które częściej chorują i krócej żyją. Nie powinna być mylona z inną pielęgnicą Papuzią a mianowicie Hoplarchus psittacus. Pewnego czasu spotykana była także forma przypominająca serce (Heart Parrots, Love Parrots) – młodym rybom nacinano część ogona, na szczęście praktyki tej zaniechano po nagłośnieniu w prasie. Niemodyfikowane osobniki dożywają 10 i więcej lat. Płeć trudna do odróżnienia. Samce w okresie rozrodu mogą mieć pomarańczowe zabarwienia w okolicach pokryw skrzelowych.

Wytrzymałe ryby polecane zarówno początkującym jak i zaawansowanym akwarystom. Najlepiej trzymać je w większej grupie.

Pielęgnica papuzia - Parrot Cichlid - Odżywianie i karmienie

Ze względu na ich zdeformowany otwór gębowy karmienie bywa problematyczne. Mogą nie przyjmować pokarmów utrzymujących się na powierzchni wody. Jedzą wszelkie dostępne żywe, mrożone i suche pokarmy. Najlepiej karmić wysokiej jakości pokarmami suchymi dla pielęgnic uzupełnianymi np. artemią lub larwami ochotki.

Pielęgnica papuzia - Parrot Cichlid - Akwarium

Młode mogą być trzymane w ok 114 litrowym akwarium. Dla dorosłych osobników zalecany jest ponad 200 litrowy zbiornik, z niezbyt jaskrawym oświetleniem i ciemnym piaszczystym podłożem. Do dekoracji można użyć korzeni i kamieni, między którymi ryby znajdą schronienie, pamiętając o pozostawieniu większej ilości miejsca do pływania. Nie wykazują zainteresowania roślinnością ale uwielbiają przekopywać podłoże. Do obsadzenia zbiornika najlepiej wybierać silne rośliny o dużych liściach przyczepione do dekoracji.

Żarłoczne ryby, generują duże zanieczyszczenia wody. W akwarium niezbędny wydajny filtr z nadfiltracją oraz cotygodniowe podmiany wody (ok 25%) .

Z natury łagodny ale jako gatunek powstały z połączenia agresywnych pielęgnic nie nadaje się do akwarium towarzyskiego Może być trzymany z większymi spokojnymi rybami np. skalarami, zbrojnikami, kiryskami, sumami szklistymi, cierniooczkami kuhla, mieczykami, tetrami czy większymi kąsaczowatymi. Zje mniejsze ryby, które zmieszczą jej się w pysku.

Pielęgnica papuzia - Parrot Cichlid - Rozmnażanie

W warunkach akwariowych bardzo rzadkie. Samce z reguły są bezpłodne ale czasami zdarzają się wyjątki. Farmy hodowlane stosują hormony zwiększające płodność. Rozmnażanie typowe dla pielęgnic. Samica składa jaja na twardej powierzchni i razem z samcem sprawuje opiekę nad potomstwem.

Ostatnio zmodyfikowano: 6 lutego 2017 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • duże
  • min-pojemność: 114 l
  • min-długość: 120 cm
 • Orientacyjna cena: powyżej 25 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 75

 1. Marcin Z Piekor

  a wy po….ni jesteście, super ryba nie przyatakuje innych ryb bez powodu, ale bardzo ciekawska może spróbować czegoś jeśli oczywiście zamknie jape. trzymane kilka lat z masą innych go…ien to szczerze nawet krewetek nie potrafili zjeść w 5 sztuk takie to predatory

  Odpowiedz
 2. Luiza

  akwarium 114 L.( w takim litrażu trzyma się narybek, a nie pielęgnice papuzią) bzdura stanowczo za małe akwarium i małych rybek nie zjada. jest powolna i mułowata musiałaby być mistrzynią, żeby z takim kształtem pyska upolować zwinną małą rybkę. dopiero przy tarle przegania inne ryby.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wojtek

   Ona nie jest agresywna tylko gdyby np gupik za blisko podpłynął to by przypadkowo połknęła bo ma duży nie zamykany pysk

 3. Jarosław

  właśnie. 2 raz złożyły iker. może teraz coś z tego będzie .. nie za duże. jakiś 8.10 . cm. akwarium 300 l. 3 sztuki. razem. że skalrem 3 . i sumem .

  Odpowiedz
 4. Lisukoksu

  czy można trzymać młode ryby z danio perłowym lub innymi mniejszymi rybami (planuje zakup ale nie może od razu pójść do dużego akwa bo ma 5cm

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Ewa

   Rozmnożyły mi się Pielęgnice. Musiala samica złożyć ikrę w kryjówce. Wczoraj patrze i mam małe rybki. Były w ostatnim czasie trochę agresywne,pewnie dlatego że była ikra złożona której nie zauważyłam. Czy jest szansa że te młode przeżyją? Rodzice ich pilnują. Nie ma innych rybek w akwarium. Jest tylko jedna para pielęgnic ❤️

  2. Lisukoksu

   jest szansa, ale ja na rozmnażaniu pielęgnic się nie znam zbyt dobrze (np. skalary rio nanaye które kupiłem od takiego pana odławiał od razu po wykluciu bez rodziców, ale w tym dużym z nimi były też inne ryby, a mój wujek przypadkowo krzyżując p. cutteri z p. mekką dał tylko mamę (mekkę) do akwarium 40l i pierwszy narybek padł, ale drugi sie uchowal

  3. Daniel

   witam , szukam pomocy mam cztery pielegnice jednej z nich stalo sie cos dziwnego z pyszczkiem , dolna warga zlozyla sie na pol i jest sklejona przez co rybka ma ciezko oddychac i nie moze sobie poradzic z jedzeniem .To jest jakas choroba ?czy mozliwe ze to efekt walki bo czesto ze soba walczyly łapiac sie za pyszczki ktos mial taki przypadek?

 5. Mateusz

  Jakie ryby najlepiej trzymać z Pielęgnicą Papuzią? (Akwarium 200 l)

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Lisukoksu

   jakieś większe pielęgnice, płaskoboki (sam chcę je trzymać właśnie z płaskobokami) zależy co się podoba. Mój wujek (wszyscy na tym forum mają dość tego że cały czas mówię „mój wujek …..” ale to prawda) trzyma je z paletkami (choć niby nie zalecane), p. severum, akarą electric blue, p. eliota, kiedyś z skalarami i pawiooką (dopóki pawiooka nie zdominowała całego akwarium i nie odgryzła jednemu skalarowi łba) ma też neonki, szczupieńczyki, głowaczyki, proporczykowce ale on ma 605l więc radze coś mniejszego typu: akary, barwniaki czerwonobrzuche

 6. Agnieszka

  Witam posiadam dwie szt okazuje mi się ze parka ponieważ dziś zauważyłam ikrę Z info na necie wyczytałam ze raczej samce są bezpłodne Ale czy ktoś miał już taki przypadek i czy jest szansa na odchowanie potomstwa Co robić odstawić grotę z ikrą np do kotnika Mam takowy z kilku dniowym narybkiem molinezji Zaglopletwej proszę o info czy jest szansa na odchowanie

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Lisukoksu

   jest szansa, ale najlepiej będzie, jeśli przeniesiesz małe rybki z samicą lub bez, bo pielęgnice zawsze dbają o narybek, nie to co molinezje.