Parrot Cichlid

Pielęgnica papuzia - ryba akwariowa fot. flickr by DigiPub
  • Rozmiar: 15 - 24 cm
  • Akwarium: 114 l
  • Wymagane pH: 6.5 - 8.0 pH
  • Wymagana temperatura: 23 - 29°C
  • Biotop: Ameryka Płd., Ameryka Śr.

Pielegnice papuzie - ryby akwariowe

Pielęgnica papuzia (Parrot Cichlid) – sztucznie otrzymany, a przez to niezwykłej urody, gatunek ryby akwariowej z rodziny pielęgnicowatych.

Pielęgnica papuzia - Parrot Cichlid - Występowanie

Występuje jedynie w hodowli akwariowej. Hybryda, prawdopodobnie uzyskana z krzyżówki pielęgnicy cytrynowej (Amphilophus citrinellus) i pielęgnicy wielobarwnej (Paraneetroplus synspilus). Ze względu na jej różne anatomiczne deformacje budzi dużo kontrowersji. Pasjonaci hodowli pielęgnic bojkotowali sprzedaż tej ryby w sklepach.

Pielęgnica papuzia - Parrot Cichlid - Charakterystyka i usposobienie

Pielęgnica papuzia może osiągać nawet do 30 cm długości (przeważnie jednak mniej). Po osiągnięciu ok 15 cm rośnie dość wolno. Ma krągłe, balonowate ciało z nienaturalnie zwężonym pyskiem, którego nie zamyka, co z kolei prowadzi do problemów z jedzeniem. Występuje w różnych wariantach genetycznych i kolorystycznych – od jasno żółtego poprzez pomarańczowy do czerwonego. Niestety spotykane są także okazy sztucznie barwione np. fioletowe, różowe, niebieskie itp., które częściej chorują i krócej żyją. Nie powinna być mylona z inną pielęgnicą Papuzią a mianowicie Hoplarchus psittacus. Pewnego czasu spotykana była także forma przypominająca serce (Heart Parrots, Love Parrots) – młodym rybom nacinano część ogona, na szczęście praktyki tej zaniechano po nagłośnieniu w prasie. Niemodyfikowane osobniki dożywają 10 i więcej lat. Płeć trudna do odróżnienia. Samce w okresie rozrodu mogą mieć pomarańczowe zabarwienia w okolicach pokryw skrzelowych.

Wytrzymałe ryby polecane zarówno początkującym jak i zaawansowanym akwarystom. Najlepiej trzymać je w większej grupie.

Pielęgnica papuzia - Parrot Cichlid - Odżywianie i karmienie

Ze względu na ich zdeformowany otwór gębowy karmienie bywa problematyczne. Mogą nie przyjmować pokarmów utrzymujących się na powierzchni wody. Jedzą wszelkie dostępne żywe, mrożone i suche pokarmy. Najlepiej karmić wysokiej jakości pokarmami suchymi dla pielęgnic uzupełnianymi np. artemią lub larwami ochotki.

Pielęgnica papuzia - Parrot Cichlid - Akwarium

Młode mogą być trzymane w ok 114 litrowym akwarium. Dla dorosłych osobników zalecany jest ponad 200 litrowy zbiornik, z niezbyt jaskrawym oświetleniem i ciemnym piaszczystym podłożem. Do dekoracji można użyć korzeni i kamieni, między którymi ryby znajdą schronienie, pamiętając o pozostawieniu większej ilości miejsca do pływania. Nie wykazują zainteresowania roślinnością ale uwielbiają przekopywać podłoże. Do obsadzenia zbiornika najlepiej wybierać silne rośliny o dużych liściach przyczepione do dekoracji.

Żarłoczne ryby, generują duże zanieczyszczenia wody. W akwarium niezbędny wydajny filtr z nadfiltracją oraz cotygodniowe podmiany wody (ok 25%) .

Z natury łagodny ale jako gatunek powstały z połączenia agresywnych pielęgnic nie nadaje się do akwarium towarzyskiego Może być trzymany z większymi spokojnymi rybami np. skalarami, zbrojnikami, kiryskami, sumami szklistymi, cierniooczkami kuhla, mieczykami, tetrami czy większymi kąsaczowatymi. Zje mniejsze ryby, które zmieszczą jej się w pysku.

Pielęgnica papuzia - Parrot Cichlid - Rozmnażanie

W warunkach akwariowych bardzo rzadkie. Samce z reguły są bezpłodne ale czasami zdarzają się wyjątki. Farmy hodowlane stosują hormony zwiększające płodność. Rozmnażanie typowe dla pielęgnic. Samica składa jaja na twardej powierzchni i razem z samcem sprawuje opiekę nad potomstwem.

Ostatnio zmodyfikowano: 6 lutego 2017 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Akwarium:
    • duże
    • min-pojemność: 114 l
    • min-długość: 120 cm
  • Orientacyjna cena: powyżej 25 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 74

  1. Michał

    Mam pytanie bo mam dwie pielęgnice papuzie i nie wiem dlaczego gdy przechodzę koło akwarium to one od razu się chowają a gdy odejdę to normalnie pływają (mam je od 4 dni) czy to kwestia czasu zanim się przyzwyczają? czy tak im zostanie?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. fox girl

      raczej to kwestia czasu (papuzich nigdy nie posiadałam i nie zamierzam) ale moje mekka, skalary, borelli, ramireza, bocje też ciągle uciekały jak się zbliżałam aż w końcu przestawały (około po tygodniu/dwóch od ich kupienia)

    2. Lisukoksu

      raczej się przyzwyczają, moje pielęgnice jak je wpuściłem też tak robiły

  2. Radek

    Mam pielęgnice papuzią już rok z molinezjami i narybek molinezji pływa z nią rośnie ale to zależy chyba od charakteru i karmienia

    Odpowiedz
  3. Julia

    Ja mam rybkę papuzią i nie wiem co się z nią dzieje, ponieważ od 3 dni siedzi w ukryciu bardzo żadko wychodzi (mam ją tydzień) rybka też ma ciemny piasek roślinki i czy to coś oznacza, że siedzi ciągle ukryta ?

    Odpowiedz
  4. Agata

    Czy ktoś wie ile mogą żyć? Ja mam trzy papuzie które mają już 18 lat i mają się wciąż bardzo dobrze. A ich ulubioną zabawą jest przekopywanie podłoża przy każdym sprzątaniu i równania podłoża. Następnego dnia mam już góry i doliny 😁

    Odpowiedz
  5. Daniel

    Zakupiłem wczoraj 3 sztuki 8cm,7cm i 13cm (pomarańczowe) do akwarium 200l (mojego mniejszego akwarium). Na razie są bardzo płochliwe i jak podchodzę do akwarium to się chowają ,ale jak się odjedzie to się zachowują w miarę normalnie. Za parę dni już się do mnie na pewno przyzwyczają. Pływają w towarzystwie pary Pielęgnic Skośnopręgich ,które są na razie małe i jednego Kiriśnika Czarnoplamego (samiec 8 cm,a samica 6 cm ,a kiriśnik około 10).

    Odpowiedz
  6. Kuba

    Ile sztuk do 200l i jakie ryby jescze ?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Sky[Kiedyś Michał]

      Para i Jakaś Grupka może z 15/20 Żałobniczek czy Minorów

  7. Jakun

    Witam 🙂 Mam od siedmiu lat dwie Pielęgnice papuzie czerwone, kupiłem je malutkie i trzymałem i to przepraszam akwarium 55 l gdy były już jak pięść dorosłego mężczyzny wrzuciłem je do 115 l tam były około dwóch lat i teraz mam 250 l w każdym z tych akwariów składały ikrę na potęgę razem lub osobno w odstępie kilku dni i robią to do dzisiaj – moje pytanie, czy one są samo zapładniające?? – Podkreślam, nigdy nie było samca w akwarium 🙂 Ogólnie teraz w akwarium je 250 l tym nowym mam około 22 ryb w tym około 15 Pielęgnic-reszta to kirysy, glonojady Itp. 🙂 Oczywiście mogę przesłać zdjęcia i filmiki mam tego masę 🙂 Pozdrawiam

    Odpowiedz
  8. Daniel

    czy w akwarium 200l 100cm długości ile mogło by być sztuki i jakie ryby można jeszcze dodać ?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Aleksander

      Od 3 do max 5 sztuk, a jeśli chcesz mieć towarzystwo to 2 sztuki papuzich, dodatkowo jakieś ziemiojady, na dno kirysniki i będzie ok

    2. Rafał

      Ziemiojady będą za duże do 200L

  9. Anonimek XD

    One są stadne? Bo nic na ten temat nie pisze

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Sky[Kiedyś Michał]

      Nie są one stande 🙂

  10. Oxy

    Jeśli można trzymać je w grupie (i mam do tego warunki), a są agresywne dla ryb innego gatunku, to nie ma problemu, jeśli są niczym Akara Pomarańczowopłetwa to nie – takiej ryby nie chcę, jeśli będzie łagodna – nie ma problemu (tylko, żeby pochodziła z Ameryki płd/środkowej / w ostateczności z Azji

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Ciotka

      Ryby te zazwyczaj nie są strawne ale np.w sklepach są trzymane w grupach .Są one być może z jednego stada albo się do siebie przyzwyczaił.Zależy od ryby może być łagodna ale częściej są one agresywna……Ja w swoim akwarium mam 3 papuzie na początek zakupiłam 1 papuzie była ok potem w sklepie zoologicznym jeszcze 2 i na początku się skubały A potem przyzwyczaiły się do siebie teraz mam piękne „stadko”(200 l)

    2. Rafał

      Ja mam 2 papuzie i u mnie są bardzo płochliwe i towarzyskie więc według mnie to zależy od charakteru ryby, ale jeszcze nie spotkałem się z agresywną pielęgnicą papuzią

  11. Oxy

    Ile takich ślicznotek można trzymać w akwarium 240l? Czy waszym zdaniem są one lepsze dla 2 średnio zaawansowanych akwarystów ( mam zamiar prowadzić akwarium z bratem ) niż paletki, czy pielęgnice meeka/eliota?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. dsa

      Są to ryby dość łatwe w hodowli, wytrzymałe oraz również sądze że są to ślicznotki przynajmniej te w oryginalnych barwach pomarańczowych i w 240 można mieć ten gatunek chociaż ze względu na rozmiar raczej tylko 4 sztuki dorosłe (są to ryby towarzyskie) a jak się uprzecie by tam dać jaakieś gatunki jeszcze to o wielkości minimum 9 cm ( z własnego doświadczenia wiem )

    2. Oxy

      Są jeszcze jakieś ciekawie ubarwione, duże (powyżej 15cm) pielęgnice dla średnio zaawansowanych akwarystów / można je trzymać ze skalarami (4 papuzie + 2(/więcej) skalarów) /paletami w akwarium 240l? (120x40x50)

  12. Julia

    Witam czy można tą rybę trzymać w ph 5,5-6?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. gdsaf

      optymalne parametry są napiane w podsumowaniu 🙂 6,5 to takie minimum korzystne. powodzenia

  13. Kaczka z rzeki wisły

    Akwa 240l i czy mogłyby tam egzystować razem paletki |(ze 6 sztuk) papuzie może z 4 stado zwinników ogonopręgich (tych większych kąsazowatych) i stado kirysków ? (10 sztuk)

    Odpowiedz
  14. Paweł.

    Te ryby najczęściej są bezpłodne są to hybrydy pielęgnicy cytrynowej i severum i innego gatunku trochę to tajemnica handlowa hodowców z Chin. Do tarła często przystępują dwie samice jak to czasem bywa u normalnych pielęgnic. Nie zapłodniona ikra obumiera po paru dniach choć z drugiej strony udało się je rozmnożyć kryjąc samcem hybrydy pielęgnicy cytrynowej nie tak zdegenerowanej jak typowy produkt pt. pielęgnica papuzia.
    Paweł.

    Odpowiedz
  15. Adrisn

    Witam
    Mam pytanie mam złote i czerwone i na złotych zaczynają się robić takie czarne plamy coraz więcej i nikt nie wie co to a jak kupowałem nic nie miały poprostu wyglądają jak brudne i czarnieja

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Michal

      Moje też miały plamki najprawdopodobniej jest to od stresu bo po tygodniu czy dwóch zniknęły ale pewny nie jestem

    2. Uland

      Ryby są sztucznie barwione, po zakupie kolor przemija z czasem – zdarza się.

  16. Jacek

    Wspaniale rybki ż mądrym spojrzeniem i zachowaniem. Piękne , dorodne i można je godzinami obserwować. Mało wymagające. Moje żyją już 10 lat , a naprawdę nie poświęcam im za wiele pielęgnacji. Gorąco polecam

    Odpowiedz
  17. Krzysztof

    właśnie moje papuzie mają złożoną ikrę wygląda nie ciekawie chyba jest przepalona .Czekam , na razie para opiekuje się nią .

    Odpowiedz
  18. kamel

    Siemka mam taki mały problem kupilem jakis czas temu pielegnice koloru żółtego oswoila sie itd. Nie dawno dokupilem pielegnice koloru pomarańczowego(troszke mniejsza) i problem polega na tym ze żółta bardzo gania tą pomarańczową nie chce jej wpuscic do jaskini itd. Jak rozwiązać ten problem, juz z tydzień to trwa?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Tomasz

      Z dużymi pielęgnicami jest taka zasada ,że kupujemy grupę młodych ryb aby ustaliły hierarchię i ewentualnie dobrały się w pary. Jeżeli natomiast decydujemy się na zakup ryb dorosłych to wtedy pozostaje nam jedynie nabycie dobranej pary. Próby łączenia dorosłych , obcych sobie egzemplarzy bardzo często kończą się mocnym poturbowaniem lub śmiercią słabszego osobnika. W tym przypadku podejrzewam, że popełniłeś błąd. Wpuściłeś osobnika , on obrał sobie terytorium a teraz na jego rewir posłałeś intruza. Jeśli to dojrzałe ryby to jedynym wyjściem jest ich rozdzielenie. Nigdy nie trzyma się pojedyńczej pielęgnicy no chyba że to ma być jedyny okaz ekspozycyjny. Taka ryba staje się gburowatym , zadziornym i agresywnym stworzeniem obejmującym w posiadanie całe akwarium i nietolerującym innych ryb.

  19. monia

    Pytanie do Wlodi13: kupiłam kilka dni temu akwarium 200l z rybami: dwie spore pielęgnice papuzie, jeden wielki glonojad, drewniak, trzy gurami mozaikowe, trzy kiryski pandy i jeden chyba mozaikowy (lub sterby), dwie brzanki mszyste i jeszcze dwa gatunki, których nie rozpoznałam, trzy sztuki chyba prętnik miodowy i trzy takie większe podobne do giętkoząba, ciemnopopielate w czarne łaty. Pytanie pierwsze: odkąd przywiozłam je do domu to mam wrażenie, że oprócz kirysków i gurami żadna ryba nie chce nic jeść. Czy to może byc przez stres przy transporcie, czy coś innego? Akwarium stoi prowizorycznie od soboty, powoli codziennie dolewam wody ze swojego akwarium 112l żeby parametry się wyrównały żeby można było przerzucić rybki ze 112 do 200, 112 sprzedać i wstawić nowe. Pytanie dwa: w 112 mam molinezje czarne, platynki, glonojada, tetry, jedną kakadu, kiryski spiżowe. Większośc tej obsady chciałabym zostawić, ewentualnie poza tetrami, więc pytanie brzmi, które ryby z 200l mogłyby zostać a które oddać, żeby moje ukochane rybki czuły się dobrze i bezpiecznie. Woda jest twarda, (27), ph 7,4. Mogę wysłać zdjęcia na maila jeśli zechciałbyś rzucić okiem co to za ryby, których nie poznaję. Pozdrawiam 🙂

    Odpowiedzi: 10
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Cześć Monia.
      Akwarium masz od soboty… a przecież rybki wpuszczamy dopiero po miesiącu, kiedy zbiornik już dojrzeje. Stres po transporcie zazwyczaj mija po jednej dobie kiedy rybki rozeznają się już w nowym otoczeniu, gorzej z dużymi zmianami: T, pH, GH kiedy aklimatyzacja (przyzwyczajenie do nowych warunków – parametrów) może potrwać nawet kilka dni, wtedy rybki nie mają apetytu, a zapewne nie wiesz jakie parametry woda miała w sklepie akwarystycznym.
      Co do obsady, masz dosyć twardą wodę (GH=27’d) więc z góry wyklucza to już hodowanie Kirysków Panda, Brzanek Mszystych czy też Prętników Miodowych. Sugeruj się też wymaganą temp. gdzie Pielęgnice Papuzie i Gurami Mozaikowe lubią ciepłą wodę, najlepiej w granicach 25-28’C, z kolei np. Drewniak, Glonojad, Kirysek Panda preferują chłodniejszą 22-25’C. Na obecny stan tego co wymieniłaś w tym 200l akwarium masz pełną obsadę i dodanie jakichkolwiek innych rybek będzie się wiązało z oddaniem czegoś, wszystko zależy jakie rybki będziesz chciała zostawić, drogą eliminacji pod względem parametrów i temperatury wody. Też nie podałaś ile masz rybek (Molinezji, Platynek, Tetr…) w tym starym, 112l akwarium. Pielęgniczka Kakadu dobrze żyje w twardej wodzie???
      Na temat hodowania Pielęgnic Papuzich – jakie towarzystwo lubią, w jaki sposób je karmić (ze względu na specyficzny otwór gębowy), wolałbym się nie wypowiadać, nigdy ich nie miałem. W tym temacie na pewno więcej do powiedzenia będą mieli PapuziaxD, Mila… oni hodują te rybki, więc jakby coś doradzili, jeśli będą mieli ochotę…
      Wracając jeszcze do nowego akwarium, dobrze że dolewasz wody ze starego baniaczka, w ten sposób uzyskasz szybciej dojrzałość w 200l akwarium. Rybki jak każde inne stworzenia są płochliwe, więc dopóki nie będą miały spokoju tak długo może to się wiązać z brakiem apetytu. No i KONIECZNIE akwarium DOJRZAŁE, kiedy chcemy wpuszczać nowe rybki.
      Pozdrawiam.

    2. Wlodi13

      Jeszcze teraz tak sobie pomyślałem… przelewając wodę ze starego akwarium do nowego, musisz kontrolować stężenie azotanów aby nie było zbyt wysokie – nie więcej niż 40 mg/l. Nie wiem czy nie lepiej by było mieszać ze świeżą ale odstaną wodą np. 50/50, aby stopniowo uzupełniać nowy zbiornik.

    3. monia

      Akwarium 200l kupiłam od prywatnej osoby, on miał je około 2 lata i sprzedawał ze względu na wyprowadzkę. Przed wyniesieniem zlaliśmy 50 litrów wody z akwa do butelek i po przywiezieniu do mnie wlałam tę wodę z powrotem, dopiero do tej wody dolewam po 5 litrów wody dziennie z akwa 112 i drugie 5 świeżej. Z twardością wody schodzę powoli w dół, 6 tygodni temu było 32-33gh… Kakadu kupiłam około rok temu jak jeszcze nieznane mi były parametry, wygląda na OK, tropi i poluje na narybek jak rasowy myśliwy tak, że żadna nieodłowiona mała rybka nie ma szans nawet w krzakach. Chcę zejść z gh do 15 to może będzie szczęśliwsza..? Temperatura w 112 = 25st. Molinezji i platynek mam po 6 sztuk, kirysków 7, glonojad 1, tetry 10, kakadu 1. Tetry mogę się pozbyć bo troche są…nudne ale resztę ze starego akwa chciałabym zostawić. Z nowego akwa chciałabym zostawić (jeśli to możliwe) gurami mozaikowe bo są piękne, kiryska mozaikowego bo też jest śliczny, tylko pytanie czy ze spiżowymi się skumpluje czy trzeba mu „swoje” stadko? Ewentualnie te pielęgnice papuzie mogłyby zostać, tylko żeby zaczęły jeść… Nie zależy mi na brzankach, glonojadzie bo jeden mi wystarczy, drewniaka to prawie wcale nie widać, prętniki też chętnie oddam. I te bliżej nieokreślone zostają…

    4. Wlodi13

      Ok, teraz rozumiem. Otępiałość, brak apetytu, itp. może być spowodowane zbyt małą ilością wody od samego początku – 50l.. 60l.. 70l.. a co za tym idzie brakiem tlenu, gdzie przy tak licznej obsadzie do prawidłowego oddychania potrzebują 200l, z drugiej strony czują się „za ciasno” gdyż potrzebują przestrzeni do pływania. Kiedy uzupełnisz akwarium do pełna, powinno wszystko wrócić do normy.
      Trochę dużo tego wszystkiego… zwróć uwagę że Kiryski (7 Spiżowych + 1 Mozaikowy, 3 Pandzi proponuję też się pozbyć), Kakadu, Drewniak, 3 Giętkoząby (one rosną do 15-20cm), 2 Pielęgnice Papuzie – wszystkie te gatunki zajmują strefę denną w akwarium, więc za dużo tych rybek „na dole”. Te Giętkoząby (chociaż napisałaś nieokreślone) też bym wydał gdyż będzie im za ciasno, a mimo wszystko Papuzie wymagają więcej przestrzeni ze względu na swoje rozmiary (15-25cm). Jeśli skupisz tyle rodzajów zajmujących dół zbiornika, zaczną się kłócić między sobą, takie jest moje zdanie. Pozbądź się Drewniaka, „nowego” Glonojada (też pytanie czy to zwykły Pospolity czy czasami nie Syjamski bądź w najgorszym przypadku Lamparci – 40cm!!!), Kirysków Panda, Giętkoząbów Wielkopłetwych, oraz Prętników Miodowych, Brzanek Mszystych (one najlepiej czują się w grupie 8-10szt. i najlepiej prezentują) a także 10 Tetr aby zwolnić miejsce dla pozostałych rybek.
      Zostawisz sobie wtedy swoich milusińskich – Molinezje, Platynki, Glonojada, Kiryski Spiżowe (+ Mozaikowy), Kakadu, dodasz Pielęgnice Papuzie, Gurami Mozaikowe i… moim zdaniem starczy, aby nie przerybić akwarium. Nie wiem tylko czy Papuzie będą żyły w zgodzie z Kakadu, jednak obydwa z rodzaju pielęgnicowatych…

    5. monia

      Na tę chwilę jest około 120-130 litrów wody. Filtr kubełkowy aqua nova 1000l/h z deszczownią, więc mam nadzieję, że z tym tlenem nie jest źle. Te nieokreślone nie wiem czy to giętkoząb, trochę podobne, ale faktycznie siedzą głównie na dole lub w środku wielkiego krzaka anubiasa. Później wrzucę zdjęcia to może uda się je nazwać 😛
      Glonojad jest cały czarny, bez tych charakterystycznych kropek, jest dość smukły i długi, ok 20cm. Jeszcze zapomniałam, w tym 200l pływają też dwie bocje wspaniałe około 6-7cm, jak oddam większość rybek z dna to może udałoby się je zostawić? Podobno wcinają ślimaki a u mnie w 112 pełno tego dziadostwa :/

    6. monia

      Galeria z rybkami: link to allefree.pl
      Jakbyś mógł sprawdzić co to za rybki to byłabym wdzięczna 🙂

    7. Wlodi13

      1) Prętnik Miodowy,
      2) Gibbiceps, dokładnie nie wiem jaki, Zbrojników jest kilkaset gatunków,
      3) Kiryśnik (nie Giętkoząb),
      4) Prętnik i Gurami,
      5) Kirysek Sterby – białe plamki na ciemnym tle, Kirysek Mozaikowy ma na odwrót – ciemne plamki na jasnym tle, taka mała różnica 😉
      6) Gurami Mozaikowe (w tle Prętnik),
      7) chyba Brzanki Mszyste, ale nie jestem pewien

    8. monia

      Kiryśnik… haha no jasne, nie wiem jakim cudem przeglądając wszystkie rybki nie zwróciłam uwagi na kiryśnika… Są trzy takie i fajnie byłoby je zostawić bo śmieszne są, siedzą często w wielkim krzaku anubiasa i tylko im ogony wystają 🙂 Czyli reasumując, gdybym zostawiła ze starego akwarium po 6 molinezji i platynek, 7 kirysków spiżowych, jednego glonojada (pospolity ok 11-12cm) i z nowego 3 gurami, tego jedynaka kiryska sterby, dwie bocje wspaniałe i te trzy kiryśniki to będzie ok na 200 l czy nie bardzo? Ewentualnie te papuzie dwa łobuzy ładne są tylko czy to nie za dużo?

    9. Wlodi13

      Jeszcze Bocje Wspaniałe, które też lubią przebywać w strefie dennej… póki są małe wszystko w porządku, a gdy urosną do 20cm ??? zrobisz jak zechcesz, sama w przyszłości zobaczysz że „na dole” będzie za ciasno. Na dzień dzisiejszy jednak wybrałbym między 3. Kiryśnikami a 2. Papuzimi, albo jedno albo drugie, wtedy litraż zbiornika będzie odpowiedni dla obsady którą podałaś.
      Z mojej strony tylko uwaga, po co aż 11szt. (7+1+3) rybek z rodziny kiryskowatych? ale sama zdecyduj.
      Pozdrawiam i przyjemności 🙂

    10. monia

      Ok to kiryśniki też wystawię. Dzięki za rady, pozdrawiam 🙂

  20. Julita

    Na jednym zdjęciu jest pielęgnica zebra.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. adamin

      Tak.

  21. Piotr

    Witam, mam problem z jedną swoją papuzia. Otóż coraz większą część jej buźki oraz otwór nosowy jest zajęty przez biała narośl. Jest to koloru białego. Ponadto opadła jej górna warga . To coś rozrywa jej „skórę” i pochłania coraz większy obszar jej ciała. Niestety nikt mi nie potrafi pomoc, preparaty nie działają. Co to może być ? I czy jest szansa żeby to wyleczyć? Osoby znające się na tych rybkach proszę o kontakt na maila ticia007@gmail.com, prześle również zdjęcia, ponieważ ciężko mi jest to opisać a zdjęcia pokażą o co mi chodzi. Niestety tutaj nie mogę dodać zdjęć

    Odpowiedz
  22. Rafał

    Moja papuzia w tym roku skończyła 18 lat 🙂

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. UlaUlaśka

      Gratuluję 🙂

  23. Mila

    Dzień Dobry mam problem mimo to ,że jestem akwarystom o dużej wiedze pomoże ktoś? wlodi13? a mianowicie mam rodzinkę papuzi dokładnie 2 sztuki papuzi w akwarium 2250 litrów.Mam w nim duży statek w którym samiec się chowa i jest prawie nieaktywny poza nim . Lecz samica jest normalnie w akwarium tylko się chowa w roślinności . Gdy coś robię na komputerze i popatrzę się na akwarium one sobie razem *latają ,a gdy podejdę to samiec do zamku a samica w roślinki. Co zrobić?????? bo przed tym jak się zaczęły tak zachowywać miały chorobę grzybiczą i gdy je wyleczyłem zaczęło się . a wcześniej były normalne . PS : proszę o pomoc pilnie,z Góry dziękuje.

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Cześć Mila. Staram wypowiadać się tylko na temat gatunków ryb z którymi miałem do czynienia, które hodowałem, niestety pielęgnic papuzich nigdy nie miałem. Pewne zachowania, rytuały, sposób życia rybek można nauczyć się tylko poprzez obserwacje, czasem z żadnej książki nie wyczytasz dlaczego tak się dzieje, a wiedzę uzyskasz tylko z doświadczenia. W Twoim przypadku mogę sugerować tylko na zasadzie przypuszczeń. Z pewnością obecne zachowanie nie ma nic wspólnego że kiedyś chorowały jeśli teraz są zdrowe, chyba że grzybica nie do końca została wyleczona (są to choroby ciężkie do pokonania) wówczas faktycznie rybki mogą reagować inaczej, z prostej przyczyny – coś im dolega, coś nie pasuje… z własnego doświadczenia wiem, że gdy tylko coś jest na rzeczy, zachowanie rybek diametralnie się zmienia, dlatego niejednokrotnie powtarzałem że obserwacja jest nieodłącznym elementem prawidłowej hodowli. Może jest to zupełnie coś innego, może zbyt jaskrawe oświetlenie jeśli ciągle się chowają, jednak piszesz że po odejściu od akwarium pływają normalnie… hmm… A jak się zachowują gdy je karmisz? też są skitrane w swoich schowkach, czy podpływają odważniej? a samczyk w ogóle nie jest zainteresowany partnerką? Myślę jednak że jest to kwestia wieku – rybki stały się dorosłe. Przedtem były młode i ciekawskie, nie obawiały się zagrożeń, z wiekiem zrodził się instynkt samozachowawczy i uciekają, chowają się z obawy przed niebezpieczeństwem. Chociaż pielęgnice to bardzo odważne ryby, bardzo terytorialne, walczą o swój skrawek w akwarium, owszem, lubią kryjówki ale nie ciągle… Naprawdę trudno mi powiedzieć i ocenić, sam jestem ciekawy co jest przyczyną. Daj znać gdyby coś się zmieniło, pozdrawiam.

    2. Mila

      Wlodi13 tylko problem one zachowywały się tak bez oświetlenia poprostu bardzo słabe teraz jest pokrywa i jest dobre idealne ale problem dalej to samo tak tak też są zkitrane . samczyk jest tylko chowa sie gdy podchodze no bo ja popatrze czasami się gonią i całują . moze tak popmimo duzego akwa mają wciąz 10 cm max dzienki wlodi

    3. Mila

      Wlodi13 dobre wieści samica jest juz odwazniejsza i pływa normalnie lecz samiec to samo

  24. PapuziaxD

    Mam trzy sztuki i te ryby są świetne. Przekopują całe dno (moje na razie nie kopią tam gdzie są roślinki, na razie xD), „całują” się (kiedyś robiły to częściej zanim pojawiła się trzecia), gonią się czasem też inne rybki ale nic im nie robią bo mam raczej duże ryby w akwa nie licząc ryb po prostu młodych. Tylko ich cena boli. Polecam, tylko nie kupujcie tych sztucznie barwionych, ogólnie to nie przeszkadza mi tworzenie ryb (np piel. flower horn) z resztą jakby mi przeszkadzało to bym nie miał papuzich, ale czy wszczepianie pigmentu pod skórę nie musi boleć tych ryb? Ogólnie to polecam tą uroczą, spokojną ale w sumie dosyć ruchliwą rybkę.
    P.S. Nie prawda że mają problem z zjadaniem pokarmu z powierzchni, moje zeżrą 3/4 całego pokarmu który daje jednorazowo do akwa z czego połowa jest zjedzona zanim spadnie pod powierzchnie wody.

    Odpowiedz
  25. Katarzyna

    Czy papuzie mogą być w zbiorniku z neonkami i pięcio pregowkami?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. PapuziaxD

      Jeśli brzanki będą dorosłe to raczej tak, ale jak „papużki” podrosną to neonki zostaną potraktowane jako pyszny obiadek 😀

  26. Dawid

    Od wczoraj niespodzianka ! Moje papuzie złożyły ikrę i pilnują jej jestem dobrej nadziei, że uda się coś… ????

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. hassan

      Jak rozróżnić samice pozdrawiam

    2. PapuziaxD

      U mnie też kiedyś złożyły, ale nic nie wyszło :-(. A tobie się udało? Jak tak to gratuluję.

  27. darek

    Mam je ok. 2 lat i potwierdzam – super rybki – ale na pewno potrzebują sporego akwarium. Towarzyskie innych mieszkańców nie ganiają no chyba że złożą ikrę:) od małego trzeba uczyć ich obecności roślin bo ja swoje mam od kogoś i nie były nauczone to niestety żadna roślinka nie ma szans – serio – rozbroiły nawet sztuczne po kawałku :), ale rybki naprawdę super polecam każdemu i nie ważne czy to mutacja czy nie ważne aby była „humanitarnie otrzymywana” bez jak w opisie nacięć, czy „wstrzykiwania barwników pod skórę” – tego zawsze będę przeciwnikiem

    Odpowiedz
  28. kasia

    Słodkie rybki chciałabym je mieć ale rodzinie się nie podobają

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. PapuziaxD

      To kup i się nie pytaj. Chyba że jesteś dzieckiem to nie bo ci się jeszcze dostanie. Mojej rodzinie się podobają.

  29. igg

    Piękne rybki 😀 przekopują całe dno, co jakiś czas się też całują i wyglądają jakby były szczęśliwe 🙂

    Odpowiedz
  30. Neonek720

    Bardzo ładna ryba. 🙂

    Odpowiedz