Przeźroczki indyjskie - ryby akwariowe
Przeźroczka indyjska (Parambassis ranga) – charakterystyczna, przeźroczysta ryba akwariowa ryby z rodziny przeźroczkowatych (Ambassidae).
Przeźroczka indyjska - Parambassis ranga - Występowanie
Gatunek pochodzi z Azji. Najczęściej spotykane w wolno płynących lub stojących wodach północno-wschodnich Indii, Brimy i Tajlandii.
Przeźroczka indyjska - Parambassis ranga - Charakterystyka i usposobienie
W warunkach naturalnych osiąga długość 5 – 7 cm (w akwariach przeważnie mniejsze). Ciało tej ryby jest dość wysokie, bocznie spłaszczone i co najciekawsze (poza srebrzystą głową i brzuchem) całkowicie przeźroczyste – widoczny jest szkielet oraz organy wewnętrzne. Przeźroczka indyjska posiada charakterystyczną podwójna płetwę grzbietową oraz dość szeroką płetwę odbytową. Ubarwienie płetw zmienne. Mogą być one zupełnie przeźroczyste lub zabarwione – od żółto cytrynowych do czerwonych. U samca płetwy odbytowa i połowa grzbietowej obrzeżone są na niebiesko. Jego ciało w świetle odbitym przybiera złocistego wyrazu, samica jest natomiast bardziej srebrzysta. Widoczne jest to przede wszystkim w okresie rozrodu. Pęcherz pławny, który jest także widoczny, u samca ma wyraźne zakończenie.
Niestety ryby ze względu na swój ciekawy wygląd bywają sztucznie barwione na farmach hodowlanych w Azji a następnie sprzedawane pod chwytliwymi nazwami np. „Disco fish”. Ten odrażający proceder polega na wstrzykiwaniu kilkukrotnie barwnika przy pomocy igły. Większość ryb po takim zabiegu żyje jedynie przez kilka miesięcy.
Są rybami ławicowymi i najlepiej czują się w grupie 6 i więcej osobników. W mniejszych ilościach zestresowane będą się chować. W czasie rozrodu samce bywają terytorialne ale nie robią sobie wzajemnie krzywdy. Zasiedlają środkowe partie wody.
Przeźroczka indyjska - Parambassis ranga - Odżywianie i karmienie
W środowisku naturalnym odżywiają się głównie niewielkimi skorupiakami, larwami owadów i robakami. W akwarium akceptują większość podawanych żywych, mrożonych i suchych pokarmów.
Przeźroczka indyjska - Parambassis ranga - Akwarium
Dla grupki 6 – 8 przeźroczek potrzebne będzie ok 72 litrowe akwarium, z ciemnym podłożem, obsadzone dużą ilością roślin. Rybki znoszą dobrze zarówno wodę średnio-miękką jak i twardą. Najlepiej czują się w wodzie o odczynie obojętnym bliskim 7 pH. Nie tolerują wody świeżej, stąd przy podmianach należy uważać i używać wody starej (długo odstanej). Mogą przebywać również w wodzie słonawej. Mitem natomiast jest, że potrzebują wody z dodatkiem soli. Kupując warto zapytać sprzedawcę w jakiej wodzie są trzymane, ponieważ aklimatyzacja z akwarium słonowodnego do słodkowodnego (i odwrotnie) powinna zachodzić bardzo powoli.
Przeźroczki są rybami łagodnymi i nieśmiałymi. Nie powinny być łączone z agresywnymi i energicznymi gatunkami. Do towarzystwa w słodkowodnym akwarium można dobrać razbory klinowe czy danio, kolory tych ryb ładnie będą kontrastować z bezbarwnymi ciałami przeźroczek, w dodatku różnią się widocznie wyglądem i zachowaniem. Mogą być również trzymane z brzankami, rybami piękniczkowatymi, mniejszymi tęczankami, bocjami. W akwarium słonowodnym np. z molinezjami, babkowatymi (Brachygobius), żółtaczkami (chromides).
Przeźroczka indyjska - Parambassis ranga - Rozmnażanie
W naturze do tarła podchodzą sezonowo, kiedy temperatury są wysokie a przychodzące po nich obfite deszcze zmiękczają wodę. W tym okresie w stawach, jeziorach, strumieniach i rzekach pokarm żywy jest znacznie łatwiej dostępny. Przeźroczki trzymane w wodzie słonawej zachęcimy do tarła dużą podmianą słodkiej wody, która nieco zredukuje zasolenie.
Przeźroczki często rozmnażają się w akwariach jednak odchowanie narybku bywa kłopotliwe. Do tego celu niezbędne będzie dodatkowe akwarium. Woda w nim powinna być miękka i mieć temperaturę ok 27 – 28 C. Wymagane są też drobnolistne rośliny, takie jak np. Java moss, na które ryby najczęściej zrzucają swoją ikrę. Do filtracji można użyć niewielkiego filtra gąbkowego. Do tak przygotowanego akwarium przenosimy samicę i przez ok. tydzień obficie karmimy. Późnym wieczorem przy zgaszonym świetle w zbiorniku umieszczamy również samca. Do tarła dochodzi zazwyczaj we wczesnych godzinach porannych. Dorosła samica jest w stanie złożyć ok 200 jajeczek. Ryby zjadają zarówno jaja jak i młode dlatego zaraz po tarle powinny zostać odseparowane. Dodanie do wody kilku kropel zieleni malachitowej zapobiegnie pleśnieniu ikry.
Wylęg następuje w przeciągu 24 godzin ale dopiero po 3 – 4 dniach narybek zaczyna swobodnie pływać. Wykarmienie larw jest nie lada wyczynem. Nie potrafią one same szukać pokarmu a odżywiają się wyłącznie tym co samo wpadnie im do pyszczka. Rybki powinny wręcz pływać w podawanym pokarmie. W pierwszych 12 dniach najwłaściwszym pokarmem będą larwy widłonogów z rodzaju Diaptomus. Po tym okresie można podawać np. oczlik czy artemię. Narybek tego gatunku wrażliwy jest również na zanieczyszczenia dlatego wymaga dość częstych podmian niedużych ilości świeżej wody.
Ostatnio zmodyfikowano: 31 października 2018 r.Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
Czy przeźroczki, półdzióbki, babki złote i kolce karłowate/ kolec dwuplamy mogą żyć razem w akwa 128l z lekkim zasoleniem?
Czy akwarium 112l dla stada 15 sztuk będzie odpowiednie. Bez innych ryb tylko one. Woda słonawa. Dobrym pomysłem jest karmić je narybkiem gupika?
Mam pytanie odnośnie opisu. Jest napisane że nie tolerują wody świeżej tylko starą- długo odstaną. Tymczasem mianem wody starej określa się wodę która jest już jakiś czas w akwarium i ma w sobie wszystko – co może być szkodliwe dla ryb w nadmiarze. A wodę odstawia się nie po to aby ją postarzyć. Co autor miał na myśli bo ten opis to tylko wprowadza w błąd. Pozdrawiam.
Nie do końca spokojna rybka kiedy osiągnie rozmiar 4cm z łatwością poluje na neonki krdynalki itp poluje w nocy ,!w dzien Tak jak w opisie plochliwa i nie pokazuje swoich drapieżnych cech po prostu zaczynają znikac mniejsze rybki ja doszedłem dla czego jak nagralem je w nocy przy lekkim świetle i faktycznie te barwione żyją krotko i to jest drapieznik polujacy stadem!!!!
Dziś zaobserwowałem, że przezroczki zjadają mi małe neonki. Dokupilem 10 neonów do mojego stada i po paru dniach zauważyłem, że stado jest takie samo. Dopiero jak zobaczyłem ogon neonki w pysku przezroczki doszedłem do rozwiązania zagadki.
Witam, dwa dni temu zakupiłam dwie przeźroczki. Z jedną z nich już w sklepie zoologicznym było coś nie tak tzn pływała do góry brzuchem zaraz po wyłowieniu i umieszczeniu w worku. Dostałam w zamian kolejną. Ale po wpuszczeniu do mojego akwarium również i ta zaczęła pływać w nienaturalny sposób, leżeć na dnie, szybko oddychać. Nadal żyje . Co mam robić ?
Zmiana warunków i ryba umiera… Albo zły sklep
Czy tylko moja przeźroczka zjada inne rybki? (a raczej próbuje bo nie daje rady połknąć). I to dosyć spore bo zwinniki czerwonoustne, dzisiaj widziałem. A tu czytam, że można je trzymać z neonami.
Hej, dzisiaj kupiłam dwie przeźroczki. Jechałam po danio, jednak z czerwonych została tylko jedna. Wspólnie postanowiliśmy, że weźmiemy inne rybki, natrafilimy na przeźroczki. Wzięliśmy dwie jak na początek. Nie wiedzieliśmy, że to rybki ławicowe. Teraz się boję, że mogą nie dać sobie rady. Na kolejne będzie mnie stać za dobre 15-20 dni. Myślicie, że sobie nie poradzą? Szkoda byłoby stracić i je i wydane na nie pieniądze.
Czekam na szybką odpowiedź, pozdrawiam!
Cześć, mam akwarium 112l o stałej tem. 24 C, pH 7-7,5 i twardości wody 15 dGH. Mam w nim dwie molinezje, cztery kiryski, trzy zbrojniki i dziesięć danio. Zastanawiam się czy nie dokupić pięciu-sześciu przeźroczek. Czy to dobry pomysł?
Jestem nowy w tej zabawie ale mam też 8 Danio i od niedawna Inesy i Rodostomusy i widzę jedno, że Danio mają korbę i ADHD i gonią nowo 'wstawione’ ryby, są bardzo ruchliwe i mogą denerwować innych mieszkańców, ale jak widzę po dwóch dniach to się uspokaja, no i czasem to Neony ganiają Danio, więc myślę że spokojnie możesz je dodać.
🙂
Dziękuję za szybką odpowiedź 🙂
hej mam pytanko czy te rybki mogą tak w zasadze jedna rybka może miec akwarium kule ? i czy potrzebują filtra?
Do kuli to tylko plastikowe rybki możesz wrzucić. I to bez filtra. Żywe rybki w kuli będą skazane na męczarnie, wygogluj sobie jak dużo jest przeciwwskazań.
Mam akwarium 50l mam w nim : 3 mieczyki , 2 molinezja, 1 gupik, 5 neonów , 1 gurami , 3 kirysy . Czy to za dużo rybek ? Bo gdy kupuje nowe jakieś to zdychają ostatnio kupiłam 2 przeźroczki indyjskie i pan w sklepie powiedział że mogą być w takim akwarium i z tymi rybkami a na drugi dzien zdechly o co chodzi ?
Cześć. Jedyne gatunki, które mogą pozotać w tak małym zbiorniku to kirysy, gupik i 5 neonów. Reszta rybek potrzebuje więcej miejsca. Mieczykom wyrasta długi ,,miecz” z ogona więc nie mają przestrzeni. Molinezje to torpedy, są żwawe i towarzyskie, dwie to zdecydowanie za mało. Gurami dorasta do 15 cm długości, więc wyobraź sobie teraz, że one czują się najlepiej w grupie lub w min. haremie lub parce.
Zgon rybek może być spowodowany przez czynniki jak:
– nagła zmiana temp. i parametrów wody, szczególnie gdy rybka jest chora lub wrażliwa.
– wrażliwy gatunek na zmianę warunków, tak jak powyżej, np. pielęgniczka ramireza, paletka
– nietolerancja rybek, zazwyczaj przez agresywne i zaczepialskie ryby
Może były chore lub warunki w twoim akwarium im nie pasowały.
Zakupiłam 2 te rybki do 4 bojowników po około 2 tygodniach… Rano wstałam chciałam nakarmić rybki a tu pattze jedna żółta przeźroczka leży do góry brzuchem.. ???????????? byłam załamana.. Próbowała oddychać pływa itp. Zdecydowłam że spłucze ją w toalecie jeżeli przeżyje to i tak bedzie w wodzie… ???????? [*]
Z jakiej racji miałaby przeżyć spuszczona w toalecie? Nawet żywą rybę jakbyś spłukała, to nie przeżyłaby spłukania pod takim ciśnieniem, jak nie przez warunki wody czy samo ciśnienie to ze strachu. :v Gratuluję pomyślunku.
Tak poza tym jak powyżej pisze, przeźroczki muszą być w stadach – 6-10 osobników, we dwa się nie zaaklimatyzują. A tą pierwszą to pewnie ci bojownik zagryzł, bo jak powyżej też pisze, powinny być ze spokojnymi gatunkami ryb – bojowniki do takich raczej nie należą, bo o ile jeden może być spokojny, to przy posiadaniu chociażby większej ilości samic zaczyna się walka o dominację.
Do czterech bojowników.. tak czy owak pewnie moja odpowiedź jest już unieważniona, no bo jednak minęło już 4 miesiące, ale może innym pomoże…
Pierwsze pytanie – Cztery bojowniki czyli cztery samce czy samiec i trzy samice?
Przeźroczka leży do góry brzuchem – najczęściej spowodowane jest to nieprawidłowymi parametrami wody..albo przez ataki bojowników, w ogóle te rybki muszą występować w stadzie, a bojowniki nie są zalecane do akwarium towarzyskiego, ewentualnie same samice. Możesz jeszcze pogrzebać o tym w internecie, przecież żyjesz w XXI wieku. Moją radą co do zachowania rybki jest pozostawienie jej w zbiorniku ogólnym, skoro spuściłaś już ją w toalecie to żadnej szansy na przeżycie nie ma i koniec. W muszli i w kanałach jest bardzo potężne ciśnienie, wiele bakterii m.in też bakterie z moczu i z kału, które płuczemy codziennie, rybka nie potrafi przyzwyczaić się do parametrów wody w rurach (woda w nich jest po prostu trucizną dla jakichkolwiek organizmów, jedynie co tam żyje to bakterie) i zdycha.
Cześć 🙂
Czy można je trzymać z gupikami endlera? 😉
Z góry dzięki za pomoc :*
Hej ja miałem 1 przeźrotke indyjską i 2 welonki nic sobie nie zrobiły. Moja babcia miała te rybki przeźroczkę i gupika i gdy przyjechałem do babci następnym razem już nie miała ani 1 , jednak się nie dopytywałem . Mam nadzieje że pomogłem !!???
Jaki litraż ta babcia ma
Bandyci wstrzykują rybom barwnik podobno po jakimś czasie znika to. Nigdy nie kupię takich rybek. Nie dam zarobić na okrucieństwie ryb.
Po jakimś czasie to „znika” cała ryba, później wielkie zdziwienie, tak dobrze żarło a zdechło. Niestety niektórych podnieca takie kolorowanie ryb i dają zarabiać bandytom :/
Mam 4 sztuki tych rybek w średnim rozmiarze ok. 4 cm. Są sztucznie barwione na zieleń, róż, fiolet itp. ale z tym barwieniem to wręcz przepiękne rybki. Ozdoba każdego akwarium. Polecam.
Jakby Tobie wstrzyknęli igłą różne barwniki to też być wyglądał super i przepięknie. Tak jak mówi opis: odrażające… Cyt: „Niestety ryby ze względu na swój ciekawy wygląd bywają sztucznie barwione na farmach hodowlanych w Azji a następnie sprzedawane pod chwytliwymi nazwami np. „Disco fish”. Ten odrażający proceder polega na wstrzykiwaniu kilkukrotnie barwnika przy pomocy igły. Większość ryb po takim zabiegu żyje jedynie przez kilka miesięcy.”
Piękne puki nie zdechną
Mam 5 sztuk tych Disco Rybek w swoim zbiorniku. Są przesympatyczne. Zakupiłem je tylko z tego względu, że mi się ich żal zrobiło. Jak można tak farbować Rybki. To jakaś masakra. Świetnie dogadują się ze Skalarami. A ja pieszczotliwie nazywam ich POWER RANGERS 🙂
Czy 3-4 przeźroczki mogą być trzymane z 2 molinezjami black molly? Z góry dzięki za odpowiedź=D
Moim zdaniem to już jest przesada. Już nie długo to gupiki będzie trzeba trzymać w minimum 100l. Masakra…
Do opisu wkradł się błąd jeżeli chodzi o minimalne wymagania zbiornika i już zostały poprawione.
Miałam 4 przeźroczki w 112 litrowym akwarium razem z pielęgniczkami Ramireza, Molinezjami ostropyskimi i Złotą rybką. Regularnie je karmiłam i wymieniałam wodę co tydzień. Po kilku dniach farba na ich grzbietach zrobiła się „przerywana” niczym atrament w długopisie. Wszystkie zdechły w ciągu miesiąca. Czy przyczyną ich zdychania mogło być to, że były sztucznie farbowane?
tak
Sztucznie farbowane + częsta wymiana wody. Dla przeźroczka woda musi być „stara” najlepiej aby odstała tak z 2-3 dni przed dolewka a nie wymiana wody;)
Czy dostanę jakiś kontakt gdzie mogę zakupić przeźroczki indijskie u nas nie ma proszę o adres?
W Nowej Soli na ul. Witosa jest zologiczny zootek tam są po 6 czy 5 zł