Bass słoneczny

Lepomis gibbosus (Linnaeus, 1758)

Bassy słoneczne - ryby akwariowe

Bass słoneczny, Słonecznica pstra (Lepomis gibbosus) – ciekawie ubarwiona, nietypowa ryba z rodziny bassowatych, czasem trzymana w akwariach, w zachowaniu przypominająca pielęgnice, występuje także na obszarze Polski.

Ryba akwariowa Bass słoneczny - Lepomis gibbosus Pochodzenie ryb akwariowych

Ameryka Północna. Naturalnie występuje w północno wschodniej części kontynentu, od Nowego Brunszwiku w Kanadzie, aż po Florydę i Zatokę Meksykańską. Sztucznie wprowadzony na pozostałe obszary Ameryki Północnej, a także Europy, gdzie uznawany jest za gatunek inwazyjny. Zamieszkuje płytkie chłodne i umiarkowanie ciepłe wody. Najczęściej spotykany w małych jeziorach i stawach, zarośniętych zatokach większych jezior oraz spokojnych częściach wolno płynących wód. Preferuje miejsca osłonięte roślinnością, stroni od otwartych przestrzeni.

Ryba akwariowa Bass słoneczny - Lepomis gibbosus Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Może dorastać nawet do 40 cm długości całkowitej, zazwyczaj jednak jest to ok. 18-23 cm. Ciało wysokie, krótkie, bocznie spłaszczone, którego wysokość stanowi ok. 50% długości. Pysk mały z licznymi, drobnymi, szczotkowatymi ząbkami. Płetwa grzbietowa złożona z 10-11 twardych kolców i 10-12 promieni. Płetwy piersiowe zaostrzone i długie, płetwa ogonowa z trzema kolcami, lekko wcięta. Unikatowa kolorystyka wyróżnia ten gatunek z pośród innych bassowatych. Część piersiowa i podbrzusze są koloru pomarańczowego lub czerwono-pomarańczowego, grzbiet i głowa brązowe do oliwkowo-zielonych, boki złociste, z 7 lub 8 pionowymi opalizującymi pomarańczowymi, żółtymi i zielono-niebieskimi pasami. Pokrywy skrzelowe pomarańczowe z rozchodzącymi się promieniście niebieskawymi smugami. W części tylnej pokryw widnieje czarna plama obrzeżona białą i pomarańczową obwódką. Na płetwach grzbietowej, odbytowej i ogonowej występują drobne ciemne plamki.

Ryby osiągają dojrzałość płciową mierząc ok. 5.5-6 cm długości. Samice są bledsze, a pasy na ich ciele bardziej wyraźne. Młode osobniki oliwkowozielone. Samce w okresie tarła są intensywniej ubarwione, ich brzuch jest jasnopomarańczowy, u samic żółty.

Jaskrawo ubarwione pokrywy skrzelowe pełnią funkcję odstraszającą, kiedy czują się zagrożone rozszerzają je, tak aby wydawały się większe.

Co ciekawe, posiadają silny instynkt lokalizacji, złapane, oznaczone i następnie wypuszczone w innej części jeziora, w większości wracały do pierwotnego obszaru.

Zadziorne i bardzo wytrzymałe, z zachowania przypominają pielęgnice. W grupie wyznaczają hierarchię. Samce lubią staczać pojedynki między sobą. W środowisku naturalnym młode do ok. 14 mm formują pokaźne ławice, dorosłe przeważnie widywane są w parach lub luźnych grupach 3, 4 osobników. W akwarium zaleca się trzymanie haremu, jednego samca i kilku samic. Najczęściej pływają w środkowych i dolnych partiach wody, odpoczywają przy dnie.

Ryba akwariowa Bass słoneczny - Lepomis gibbosus Odżywianie ryb akwariowych

Wszystkożerne, jednak większość ich diety stanowią pokarmy pochodzenia zwierzęcego np. niewielkie bezkręgowce, owady, larwy komarów, małe mięczaki i skorupiaki. Rzadziej jedzą pokarmy roślinne. W Waszyngtonie badanie ryb odłowionych z 3 płytkich jezior pokazało, że w ich układach pokarmowych zaledwie 1% stanowiła materia roślinna. Dorosłe bassy mają na tyle wykształcone mięśnie szczęk, że mogą miażdżyć muszle ślimaków. W akwarium można im podawać dobrej jakości pokarmy suche w płatkach i granulkach oraz żywe lub mrożone np. dafnie, artemie, ochotkę, wodzień, siekaną dżdżownicę czy mięso ryb.

Ryba akwariowa Bass słoneczny - Lepomis gibbosus Akwarium ryb akwariowych

Minimalne akwarium dla grupy 6 młodych Bassów nie powinno mieć mniej niż 150 l, jednak zalecane 240 l i większe. Trzymane od małego w dużej przestrzeni po osiągnięciu pełnej dojrzałości będą mniej wojowniczo nastawione. Należy jednak pamiętać, że w czasie rozrodu, szczególnie samce, są bardzo terytorialne. Oprócz przestrzeni do pływania wymagają tez kryjówek i miejsc zacienionych. Do dekoracji można użyć kawałków suchego drewna, korzeni, gałęzi oraz kamieni. Sadzone rośliny powinny być mocne i wytrzymałe. Wskazana również roślinność pływająca, która stłumi nieco ilość światła wpadającego do zbiornika. Na dno odpowiedni będzie piasek lub drobny żwirek. Dorosłe Bassy przypominają w zachowaniu pielęgnice, nie należy więc przywiązywać zbytniej uwagi do aranżacji, gdyż ryby uporządkują akwarium po swojemu.

Jeżeli chodzi o parametry wody to nie są wybredne. Woda powinna być przede wszystkim czysta i bez gwałtownych wahań parametrów. Adaptują się do wody z granicy 6.7 do 8.2 pH. Optymalna temperatura wody dla nich to 16-22°C. Okresowo znoszą temperatury powyżej 26°C i nawet poniżej 10°C. Wymagają wydajnej filtracji oraz regularnych podmian wody. Lubią też wodę o lekkim zasoleniu. Co jakiś czas można dodawać płaską łyżkę stołową soli niejodowanej na 20-25 litrów wody. Poprawi to ich samopoczucie i uchroni przed niektórymi chorobami.

Najlepiej trzymać je w akwarium gatunkowym, jednak w odpowiednio dużym zbiorniku mogą być trzymane z innymi rybami o podobnych wymaganiach środowiskowych np. karasiami, linami, okoniami.

Ryba akwariowa Bass słoneczny - Lepomis gibbosus Rozmnażanie ryb akwariowych

W naturze tarło przeważnie odbywa się między późną wiosną a wczesnym latem, kiedy temperatura wody osiąga 15-25°C. Przed tarłem samce budują małe, okrągłe gniazda w piasku lub podłożu, w wodzie nie głębszej niż 1 m. W kolonii może powstać do 15 takich gniazd. Samce używają do tego celu swoich płetw ogonowych. Gniazdo może mieć od 10-38 cm średnicy i zwykle powstaje w otoczeniu roślinności.

Samice czekają w głębszej wodzie do czasu ukończenia budowy, potem podpływają w ich kierunku, a samce próbują zachęcić je do odbycia tarła. Samica może złożyć od 1500 do nawet 7000 jaj. Samiec może podchodzić do tarła kilkukrotnie z tą samą lub inną partnerką. Samica może się trzeć w więcej niż jednym gnieździe, a czasami kilka samic wyciera się, w tym samym czasie, w tym samym gnieździe. W jednym gnieździe można znaleźć się do 15000 jaj.

Wylęg trwa od 3 do 5 dni w zależności od temperatury. Potomstwem opiekuje się samiec, broni terytorium przed drapieżnikami i wachlując płetwami gniazdo oczyszcza je oraz zapewnia dopływ świeżej natlenionej wody. Po ok 10 – 11 dniach narybek opuszcza gniazdo i oddala się na płytszą wodę. Samiec oczyszcza gniazdo przygotowując je do kolejnego tarła.

Do rozmnożenia w akwarium najlepiej kupić grupę młodych niespokrewnionych ryb, z których dobierze się para. Jesienią ryby najlepiej umieścić w pomieszczeniu gdzie temperatura oscyluje w granicach 10-12°C. Zimowanie będzie trwało 3-4 miesiące. W tym okresie ograniczamy karmienie ryb do minimum. Na wiosnę stopniowo podnosimy temperaturę wody w akwarium do ok. 19-22°C. Z grupy wyłoni się dominujący samiec, którego wraz z najgrubszą samicą przenosimy do akwarium tarliskowego (ok. 150-200 litrów), urządzonego jak w opisie powyżej. Ryby obficie karmimy mrożonymi i żywymi pokarmami.

W czasie tarła ryby żywiołowo pływają nad gniazdem, samiec stara się przykleić bokiem do samicy, tak aby ich narządy rozrodcze znalazły się najbliżej siebie. Co pewien czas samica zatrzymuje się w gnieździe i składa porcje żółtawych jaj, które natychmiast zapładnia samiec.

Narybek w pierwszych dniach należy karmić najdrobniejszym pokarmem np. larwami oczlika czy pierwotniakami. Po ok. 5-7 dniach można zacząć podawać larwy artemii, oczliki, a po 10 dniach nicienie mikro. Pokarm należy podawać często lecz w niewielkich ilościach.

Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video Ryba akwariowa - Bass słoneczny

Galeria Ryba akwariowa - Bass słoneczny

Podsumowanie

 • Cena: 7 - 10 zł
 • Dostępność: rzadka
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): LC - najmniejszej troski

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 10

 1. mymymy

  Jakie gatunki moge trzymać z kiełbem ma około 6 cm (myśle o jakiś okońkach małych , płociach , leszczykach , karasiach , opcjonalnie jazgarzach)

  Odpowiedz
 2. olololo

  Wiem że to forum akwarystyczne a nie wędkarskie.. ale potrzebuje pomocy,.. czy zwykła kukurydza z puszki nada się w tym okresie do połowu płoci?

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Tomek

   A dlaczego miałaby się nie nadać?

  2. olololo

   podobno płocie w jesień są mniej aktywne, i niewiem czy się będą chytać na kukurydze

  3. Tomek

   Ja na kukurydze łowiłem w różnych okresach i zawsze brały też zależy gdzie łowisz
   Ale możesz jeszcze dzień wcześniej dolać trochę atraktora/deepa to na pewno nie zaszkodzi
   ps najlepsza kukurydza z biedronki
   połamania

  4. olololo

   świetny był połów! ponad 30 płoci za 2 godziny byłem bardzo zadowolony i uzywałem tylko kukurydzy.. nawet nie nęciłem

 3. lisek

  HMMM skoro pojawił się bass… to może kiedyś lin?? karaś??? kiełb?? słonecznicaa??? co wy na tooo?

  Odpowiedz
 4. Artur Markiewicz

  Ma może ktoś z Państwa jakiś namiar gdzie można nabyć owego drapieżnika?

  Odpowiedz
 5. hyehyehy

  CZEKAŁEM NA TĘ RYBE

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Artur Markiewicz

   Ja też 🙂 do mojego baniaka 300l akurat 5 wejdzie ewentualnie jeszcze jakaś drobnica która nie zmieści się w paszczy 🙂