Lepomis gibbosus (Linnaeus, 1758)

Bass słoneczny - ryba akwariowa fot. ravon.nl
  • Rozmiar: 15 - 30 cm
  • Akwarium: 280 l
  • Wymagane pH: 7.0 - 7.5 pH
  • Wymagana temperatura: 4 - 22°C
  • Biotop: Ameryka Płn., Europa

Bassy słoneczne - ryby akwariowe

Bass słoneczny, Słonecznica pstra (Lepomis gibbosus) – ciekawie ubarwiona, nietypowa ryba z rodziny bassowatych, czasem trzymana w akwariach, w zachowaniu przypominająca pielęgnice, występuje także na obszarze Polski.

Bass słoneczny - Lepomis gibbosus - Występowanie

Ameryka Północna. Naturalnie występuje w północno wschodniej części kontynentu, od Nowego Brunszwiku w Kanadzie, aż po Florydę i Zatokę Meksykańską. Sztucznie wprowadzony na pozostałe obszary Ameryki Północnej, a także Europy, gdzie uznawany jest za gatunek inwazyjny. Zamieszkuje płytkie chłodne i umiarkowanie ciepłe wody. Najczęściej spotykany w małych jeziorach i stawach, zarośniętych zatokach większych jezior oraz spokojnych częściach wolno płynących wód. Preferuje miejsca osłonięte roślinnością, stroni od otwartych przestrzeni.

Bass słoneczny - Lepomis gibbosus - Charakterystyka i usposobienie

Może dorastać nawet do 40 cm długości całkowitej, zazwyczaj jednak jest to ok. 18-23 cm. Ciało wysokie, krótkie, bocznie spłaszczone, którego wysokość stanowi ok. 50% długości. Pysk mały z licznymi, drobnymi, szczotkowatymi ząbkami. Płetwa grzbietowa złożona z 10-11 twardych kolców i 10-12 promieni. Płetwy piersiowe zaostrzone i długie, płetwa ogonowa z trzema kolcami, lekko wcięta. Unikatowa kolorystyka wyróżnia ten gatunek z pośród innych bassowatych. Część piersiowa i podbrzusze są koloru pomarańczowego lub czerwono-pomarańczowego, grzbiet i głowa brązowe do oliwkowo-zielonych, boki złociste, z 7 lub 8 pionowymi opalizującymi pomarańczowymi, żółtymi i zielono-niebieskimi pasami. Pokrywy skrzelowe pomarańczowe z rozchodzącymi się promieniście niebieskawymi smugami. W części tylnej pokryw widnieje czarna plama obrzeżona białą i pomarańczową obwódką. Na płetwach grzbietowej, odbytowej i ogonowej występują drobne ciemne plamki.

Ryby osiągają dojrzałość płciową mierząc ok. 5.5-6 cm długości. Samice są bledsze, a pasy na ich ciele bardziej wyraźne. Młode osobniki oliwkowozielone. Samce w okresie tarła są intensywniej ubarwione, ich brzuch jest jasnopomarańczowy, u samic żółty.

Jaskrawo ubarwione pokrywy skrzelowe pełnią funkcję odstraszającą, kiedy czują się zagrożone rozszerzają je, tak aby wydawały się większe.

Co ciekawe, posiadają silny instynkt lokalizacji, złapane, oznaczone i następnie wypuszczone w innej części jeziora, w większości wracały do pierwotnego obszaru.

Zadziorne i bardzo wytrzymałe, z zachowania przypominają pielęgnice. W grupie wyznaczają hierarchię. Samce lubią staczać pojedynki między sobą. W środowisku naturalnym młode do ok. 14 mm formują pokaźne ławice, dorosłe przeważnie widywane są w parach lub luźnych grupach 3, 4 osobników. W akwarium zaleca się trzymanie haremu, jednego samca i kilku samic. Najczęściej pływają w środkowych i dolnych partiach wody, odpoczywają przy dnie.

Bass słoneczny - Lepomis gibbosus - Odżywianie i karmienie

Wszystkożerne, jednak większość ich diety stanowią pokarmy pochodzenia zwierzęcego np. niewielkie bezkręgowce, owady, larwy komarów, małe mięczaki i skorupiaki. Rzadziej jedzą pokarmy roślinne. W Waszyngtonie badanie ryb odłowionych z 3 płytkich jezior pokazało, że w ich układach pokarmowych zaledwie 1% stanowiła materia roślinna. Dorosłe bassy mają na tyle wykształcone mięśnie szczęk, że mogą miażdżyć muszle ślimaków. W akwarium można im podawać dobrej jakości pokarmy suche w płatkach i granulkach oraz żywe lub mrożone np. dafnie, artemie, ochotkę, wodzień, siekaną dżdżownicę czy mięso ryb.

Bass słoneczny - Lepomis gibbosus - Akwarium

Minimalne akwarium dla grupy 6 młodych Bassów nie powinno mieć mniej niż 150 l, jednak zalecane 240 l i większe. Trzymane od małego w dużej przestrzeni po osiągnięciu pełnej dojrzałości będą mniej wojowniczo nastawione. Należy jednak pamiętać, że w czasie rozrodu, szczególnie samce, są bardzo terytorialne. Oprócz przestrzeni do pływania wymagają tez kryjówek i miejsc zacienionych. Do dekoracji można użyć kawałków suchego drewna, korzeni, gałęzi oraz kamieni. Sadzone rośliny powinny być mocne i wytrzymałe. Wskazana również roślinność pływająca, która stłumi nieco ilość światła wpadającego do zbiornika. Na dno odpowiedni będzie piasek lub drobny żwirek. Dorosłe Bassy przypominają w zachowaniu pielęgnice, nie należy więc przywiązywać zbytniej uwagi do aranżacji, gdyż ryby uporządkują akwarium po swojemu.

Jeżeli chodzi o parametry wody to nie są wybredne. Woda powinna być przede wszystkim czysta i bez gwałtownych wahań parametrów. Adaptują się do wody z granicy 6.7 do 8.2 pH. Optymalna temperatura wody dla nich to 16-22°C. Okresowo znoszą temperatury powyżej 26°C i nawet poniżej 10°C. Wymagają wydajnej filtracji oraz regularnych podmian wody. Lubią też wodę o lekkim zasoleniu. Co jakiś czas można dodawać płaską łyżkę stołową soli niejodowanej na 20-25 litrów wody. Poprawi to ich samopoczucie i uchroni przed niektórymi chorobami.

Najlepiej trzymać je w akwarium gatunkowym, jednak w odpowiednio dużym zbiorniku mogą być trzymane z innymi rybami o podobnych wymaganiach środowiskowych np. karasiami, linami, okoniami.

Bass słoneczny - Lepomis gibbosus - Rozmnażanie

W naturze tarło przeważnie odbywa się między późną wiosną a wczesnym latem, kiedy temperatura wody osiąga 15-25°C. Przed tarłem samce budują małe, okrągłe gniazda w piasku lub podłożu, w wodzie nie głębszej niż 1 m. W kolonii może powstać do 15 takich gniazd. Samce używają do tego celu swoich płetw ogonowych. Gniazdo może mieć od 10-38 cm średnicy i zwykle powstaje w otoczeniu roślinności.

Samice czekają w głębszej wodzie do czasu ukończenia budowy, potem podpływają w ich kierunku, a samce próbują zachęcić je do odbycia tarła. Samica może złożyć od 1500 do nawet 7000 jaj. Samiec może podchodzić do tarła kilkukrotnie z tą samą lub inną partnerką. Samica może się trzeć w więcej niż jednym gnieździe, a czasami kilka samic wyciera się, w tym samym czasie, w tym samym gnieździe. W jednym gnieździe można znaleźć się do 15000 jaj.

Wylęg trwa od 3 do 5 dni w zależności od temperatury. Potomstwem opiekuje się samiec, broni terytorium przed drapieżnikami i wachlując płetwami gniazdo oczyszcza je oraz zapewnia dopływ świeżej natlenionej wody. Po ok 10 – 11 dniach narybek opuszcza gniazdo i oddala się na płytszą wodę. Samiec oczyszcza gniazdo przygotowując je do kolejnego tarła.

Do rozmnożenia w akwarium najlepiej kupić grupę młodych niespokrewnionych ryb, z których dobierze się para. Jesienią ryby najlepiej umieścić w pomieszczeniu gdzie temperatura oscyluje w granicach 10-12°C. Zimowanie będzie trwało 3-4 miesiące. W tym okresie ograniczamy karmienie ryb do minimum. Na wiosnę stopniowo podnosimy temperaturę wody w akwarium do ok. 19-22°C. Z grupy wyłoni się dominujący samiec, którego wraz z najgrubszą samicą przenosimy do akwarium tarliskowego (ok. 150-200 litrów), urządzonego jak w opisie powyżej. Ryby obficie karmimy mrożonymi i żywymi pokarmami.

W czasie tarła ryby żywiołowo pływają nad gniazdem, samiec stara się przykleić bokiem do samicy, tak aby ich narządy rozrodcze znalazły się najbliżej siebie. Co pewien czas samica zatrzymuje się w gnieździe i składa porcje żółtawych jaj, które natychmiast zapładnia samiec.

Narybek w pierwszych dniach należy karmić najdrobniejszym pokarmem np. larwami oczlika czy pierwotniakami. Po ok. 5-7 dniach można zacząć podawać larwy artemii, oczliki, a po 10 dniach nicienie mikro. Pokarm należy podawać często lecz w niewielkich ilościach.

Ostatnio zmodyfikowano: 15 sierpnia 2019 r.
+ Materiały źródłowe - Materiały źródłowe
  • http://blogs.thatpetplace.com/thatfishblog/2012/12/13/sunfish-care-keeping-pumpkinseeds-bluegills-and-their-relatives/
  • http://www.greatlakesprovings.com/lepomis-gibosus-pumpkinseed-sunfish.html
  • http://www.nanfa.org/articles/acpumpkin.shtml
  • http://www.iop.krakow.pl/gatunkiobce/defaulte622.html?nazwa=opis&id=103&je=pl
  • http://waves-vagues.dfo-mpo.gc.ca/Library/337845.pdf
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Orientacyjna cena: 7 - 10 zł
  • Dostępność: rzadka
  • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): LC - najmniejszej troski

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 19

  1. Wiktorek

    Wiem, że to nie w temacie bassa, ale mam pytanie – złowiłem centymetrowej długości narybek jakiejś polskiej ryby i nie do końca wiem, czym go karmić. Czy jak na dnie mam muł (detrytus), a w nim również larwy jętek, larwy muchówek, kiełże (małe), to czy będą miały się czym żywić rybki? Mogę dodać, że próbowałem je karmić pyłem dla narybku i rybki stały się bardzo ruchliwe – niestety, nie widziałem, aby jadły. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!

    Odpowiedz
  2. bassłoneczny

    Czy mogą być w oczku wodnym z moją starą obsadą?
    4x karp (2x koi)
    18x karaś (jeden pospolity, z defektem ogona, przez co ma ograniczoną zdolność ruchu, ale żyje i pobiera pokarm)
    12x jaź kolorowy
    Ryby które miałem, ale na pewno chcę mieć jeszcze raz:
    2x jesiotr
    6x okoń
    ile tych bassów mogę wrzucić do oczka? jest ono duże, ponad metr głębokości, 2-3 m długości, 1,5-2m szerokości. Na wiosnę będę powiększał szerokość do ok. 4-5m.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Piopie

      przypominam że bass słoneczny jako gatunek inwazyjny objęty jest prawnym zakazem hodowli, rozpowszechniania i uwalniania do środowiska naturalnego

  3. Mariusz

    Od tygodni próbuje namierzyć ta rybkę w necie po tym jak wypatrzyłem ją w jeziorze w Niemczech. Nie mogłem się nadziwić ze tak piękna ryba pływa w europejskich jeziorach. Sam mam akwarium i ta rybka przypominała właśnie akwariowe, a nie to co u nas pływa. Naprawdę dobrze prezentuje się w naturze, w licznych grupach.

    Odpowiedz
  4. Krzysztof

    Wszystkie. Mi się na podwórku (w cieniu) trochę gotowały okonie i jesiotry wiec te odradzam.

    Odpowiedz
  5. Krzysztof

    Człowiek w Markach pod Warszawą ma te rybki po 4 zł. Niedaleko jego brat ma bardziej egzotyczne gatunki akwariowe. Jest na Olx

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Bogusław

      Kolego podaj mi proszę namiary na tego kolegę z Marek pozdrawiam

  6. mymymy

    Jakie gatunki moge trzymać z kiełbem ma około 6 cm (myśle o jakiś okońkach małych , płociach , leszczykach , karasiach , opcjonalnie jazgarzach)

    Odpowiedz
  7. olololo

    Wiem że to forum akwarystyczne a nie wędkarskie.. ale potrzebuje pomocy,.. czy zwykła kukurydza z puszki nada się w tym okresie do połowu płoci?

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. Tomek

      A dlaczego miałaby się nie nadać?

    2. olololo

      podobno płocie w jesień są mniej aktywne, i niewiem czy się będą chytać na kukurydze

    3. Tomek

      Ja na kukurydze łowiłem w różnych okresach i zawsze brały też zależy gdzie łowisz
      Ale możesz jeszcze dzień wcześniej dolać trochę atraktora/deepa to na pewno nie zaszkodzi
      ps najlepsza kukurydza z biedronki
      połamania

    4. olololo

      świetny był połów! ponad 30 płoci za 2 godziny byłem bardzo zadowolony i uzywałem tylko kukurydzy.. nawet nie nęciłem

  8. lisek

    HMMM skoro pojawił się bass… to może kiedyś lin?? karaś??? kiełb?? słonecznicaa??? co wy na tooo?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Igor

      I jeszcze okoń, płoć, leszcz, brzana… A z nie polskich brzana tygrysia i sum płaskopyski.

  9. Artur Markiewicz

    Ma może ktoś z Państwa jakiś namiar gdzie można nabyć owego drapieżnika?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Patryk

      Leclerc Ursynów jest około 10 do 15 szt.

  10. hyehyehy

    CZEKAŁEM NA TĘ RYBE

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Artur Markiewicz

      Ja też 🙂 do mojego baniaka 300l akurat 5 wejdzie ewentualnie jeszcze jakaś drobnica która nie zmieści się w paszczy 🙂