Beaufortia kweichowensis (P. W. Fang)

Przylga chińska (Beaufortia kweichowensis) - ryba akwariowa fot. ciclideos.com
  • Rozmiar: 7.5 cm
  • Akwarium: 54 l
  • Wymagane pH: 6.5 - 8.0 pH
  • Wymagana temperatura: 16 - 24°C
  • Biotop: Azja

Przylgi chińskie – cudaczki - ryby akwariowe

Przylga chińska (Beaufortia kweichowensis) – nieduża, słodkowodna ryba akwariowa o ciekawym, oryginalnym wyglądzie, nazywana również cudaczkiem.

Przylga chińska – Cudaczek - Beaufortia kweichowensis - Występowanie

Azja. Występuje na obszarze Chin i Wietnamu. Zamieszkuje przydenne strefy płytkich, chłodnych, szybko płynących, przejrzystych i bogatych w tlen strumieni górskich, zazwyczaj o żwirowym lub piaszczystym dnie.

Przylga chińska – Cudaczek - Beaufortia kweichowensis - Charakterystyka i usposobienie

W środowisku naturalnym może dorastać do 10 cm długości. W warunkach akwariowych rzadko przekracza 8 cm. Ciało brzusznie spłaszczone, przypomina nieco połączenie płaszczki ze zbrojnikiem. Charakterystyczne szerokie, płaskie, mięsiste płetwy piersiowe i brzuszne pełnią rolę przyssawki, która pomaga rybie utrzymać się w miejscu. Szeroka głowa. Tułów zwęża się ku tyłowi. Ubarwienie ciała szarobrunatne, pokryte licznymi, nieregularnie rozmieszczonymi, ciemnymi plamkami. Brzuch jasny z podkreślonymi na różowo skrzelami. Dymorfizm płciowy słabo widoczny. Płeć można rozpoznać po kształcie głowy i ciała patrząc na ryby z góry. Samice są szersze i masywniejsze, kształt pyska płynnie przechodzi do płetw piersiowych. Samce smuklejsze, pysk bardziej prostokątny, widocznie oddzielony od płetw piersiowych pod kątem prostym.

Przylgi chińskie są rybami spokojnymi i łagodnymi wobec innych gatunków. Samce mogą wykazywać wewnątrz gatunkowy terytorializm. Nie są przy tym agresywne. Żyją w większych, luźnych grupach. W akwarium zaleca się trzymanie przynajmniej 6 osobników.

Uważane często za ryby nieśmiałe, nie jest to jednak do końca prawda. Samce są zdecydowanie śmielsze niż samice. Trzymane w większej grupie obejmują niewielkie rewiry, a najkorzystniejsze do żerowania miejsce przypada najsilniejszemu z nich. Obranych obszarów pilnują przed innymi samcami swojego gatunku a także rybami o podobnym wyglądzie. Obecność samic jest tolerowana. Samice wybierają spokojniejsze miejsca z odczuwalnym ruchem wody.

Trzymane w mniejszych ilościach 2 czy 3 osobników mogą być nieśmiałe i często niewidoczne, schowane w ukryciu, w szczególności samice.

Przylga chińska – Cudaczek - Beaufortia kweichowensis - Odżywianie i karmienie

W siedliskach naturalnych większość diety, przypuszczalnie, stanowią mikroorganizmy rozwijające się na powierzchni skał, kamieni, glonów i roślin. W niewoli akceptują dobrej jakości suche oraz żywe lub mrożone pokarmy. Wysoko proteinowa dieta nie jest wskazana. Częściej należy podawać pokarmy roślinne i tabletki ze spiruliną. Najlepiej jednak zapewnić w akwarium warunki sprzyjające rozwojowi glonów, które osiedlą się na licznych powierzchniach.

Przylga chińska – Cudaczek - Beaufortia kweichowensis - Akwarium

Wymagają akwarium o podstawie co najmniej 60×30 cm. Dobrze czują się na żwirowym, piaszczystym lub mieszanym podłożu. Do dekoracji można użyć różnych wielkości płaskich kamieni. Należy unikać korzeni, które barwią wodę a tym samym ograniczają ilość światła i przyrost glonów. Mimo, że w środowisku w jakim żyją rośliny są rzadkością, można udekorować akwarium wytrzymałymi gatunkami np. Mikrozorium, Anubias, Krynia.

Woda, co najważniejsze, powinna być czysta i dobrze natleniona, zalecana nadfiltracja i dodatkowe kamienie napowietrzające a także regularne podmiany wody. Przylg chińskich nigdy nie należy wprowadzać do świeżo zakładanych, niedojrzałych zbiorników. Podczas porządków najlepiej czyścić jedynie przednią szybę akwarium. Optymalna temperatura wody mieści się w przedziale 16 – 24 C, ale mogą okresowo być trzymane w nieco wyższych temperaturach pod warunkiem, że woda będzie wysoko natleniana.

Łagodne ryby lecz ze względu wymagań środowiskowych wybór towarzyszących gatunków jest dosyć ograniczony.

Ryby pochodzące z podobnego środowiska to: Barilius, Garra, Devario, niektóre Razbory, Rhinogobius, Sicyopterus i Stiphodon gobies oraz sumokształtne z rodzaju Glyptothorax, Akysis i Oreoglanis. Odpowienie będą również ryby karpiokształtne z rodziny Nemacheilidae, Balitoridae czy Gastromyzontidae, ale może dochodzić między nimi do nieszkodliwych utarczek. Nie nadają się do zbiorników ze złotymi rybkami.

Przylga chińska – Cudaczek - Beaufortia kweichowensis - Rozmnażanie

W naturze rozmnaża się sezonowo. W akwarium do rozmnożenia dochodzi niezwykle rzadko i przypadkowo. Wymagania i zachowania podczas tarła nie są znane. Prawdopodobnie wykopują jamy pod kamieniami, a zbiornik musi być urządzony na styl rwącego potoku.

Ostatnio zmodyfikowano: 11 grudnia 2020 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Nazwa ryby akwariowej: Beaufortia kweichowensis
    • Synonim: Butterfly Loach, Chinese Hillstream Loach
    • Opisał: P. W. Fang
    • Biotop: Azja
  • Akwarium:
    • średnie
    • min-pojemność: 54 l
    • min-długość: 60 cm
  • Orientacyjna cena: 7 - 12 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 80

  1. Michał

    Mam jedną sztukę od około 2 tygodni . Świetnie się dogaduje z resztą moich ryb .Jeśli ktoś chce mieć namiastkę płaszczki w słodkowodnym akwarium to jak najbardziej polecam

    Odpowiedz
  2. Daniel

    Ryby bardzo wymagające odnośnie parametrów wody, odradzam nowicjuszom, aczkolwiek sprzedawca wciśnie na glony i powie że ryby bez wymagań jak glonojady . W handlu prawdopodobnnie istnieje kilka odmian w zależności od lokalizacji odłowu. Czytałem że część naturalnych siedlisk wyschła i ryby występują w innych rejonach niż pierwotne strumienie. Ryby bardzo wrażliwe na transport i stres z tym związany, oraz na zmiany parametrów wody, na zagranicznych stronach wyczytałem bocje Hillstream ph 7,0-7,8 temperatura (20-27°C) . Ogólnie do akwarium bez grzałki w naszym regionie się nie nadaje. Ryby dość drogie 15-25 zł . Sprzedawcy powinni na każdym akwarium z żywym towarem w sklepie publikować oprócz nazwy ryby parametry jak temperatura wody oraz ph

    Odpowiedz
  3. @#@

    Dzień dobry, która ryba skuteczniej pozbędzie się glonów, cudaczek czy 3 garry flavarty?

    Odpowiedz
  4. Adrian

    Witam, czy wie ktoś gdzie można kupić te rybki na terenie Krakowa.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Marcin

      bywają na al.Pokoju w Yakamie i można zamówić na Młyńską w rośliny akwariowe

  5. .

    Dzień dobry czy można trzymać przylge z aksolotlami?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Yuu

      Próbowałam i… zdecydowanie nie. Najlepiej w ogóle żadnych ryb nie trzymać a jak już to takie, które są tanie, bo i tak będą zeżarte. Złotych rybek też nie polecam bo te znowu podgryzają axolotle.

  6. Grzegorz

    Mam 2 przylgi w 200 l. Nie są płochliwe. Bardzo często są na pierwszym planie o każdej porze dnia. Nie wiem jak w nocy bo tego nie śledziłem. Pocieszne ruchliwe mocno aktywne przez cały dzień. Maja towarzystwo 3 szalonych bocji siatkowanych i 5 kirysków spirzowych i jednej wyrośnietej kosiarki brak konfliktów.

    Odpowiedz
  7. kkk

    Czy Cudaczek „dogada się” z krewetkami? nie będzie ich atakował?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Sky

      Miałem je parę lat temu razem i sobie nie przeszkadzały.