Niebiański Danio perłowy – Razbora galaxy

Danio margaritatus (Roberts, 2007)

 • 2.5 cm
 • 30 l
 • 6.5 - 7.5 pH
 • 22 - 27°C
 • Azja

Razbory Galaxy - ryby akwariowe

Niebiański Danio Perłowy (Danio margaritatus) – niewielka, pięknie ubarwiona rybka akwariowa z rodziny karpiowatych. W Polsce znana bardziej pod pierwotną nazwą Microrasbora galaxy.

Ten atrakcyjny gatunek w 2006 r. w nieokreślonej części Mjanmy (dawnej Birmy) odkrył tajlandzki ichtiolog i akwarysta – Kamphol Udomritthiruj. Ze względu na jego niewielkie rozmiary oraz piękne ubarwienie szybko stał się bardzo popularny, co zapoczątkowało ogromną podaż, a tym samym nadmierny odłów. Co spowodowało, że w ciągu zaledwie 6 miesięcy od okrycia był bliski wyginięcia w naturze, a jego eksport został zakazany. Na szczęście w innych miejscach zostało odkrytych kilka nowych populacji, rozpoczęto również jego komercyjne rozmnażanie na szeroką skalę.

Jako pierwszy, gatunek opisał w 2007 r. Tyson Roberts i włączył go do zupełnie nowego rodzaju Celestichthys. Jednak na początku 2008 r. grupa uczonych, po dokładnych badaniach, przekwalifikowała go do rodzaju Danio. Początkowa błędna nazwa gatunku wzięła się prawdopodobnie z komercyjnego pośpiechu, ze względu na duże podobieństwo do Microrasbory Erythromicron, obecnie również włączonej do rodzaju Danio. Potoczna nazwa Celestial pearl danio pochodzi z łacińskiej, gdzie Caelestis oznacza „niebiański”, a margaritaus „przyozdobiony perłami”.

Ryba akwariowa Niebiański Danio perłowy – Razbora galaxy - Danio margaritatus Pochodzenie ryb akwariowych

Azja Południowo-Wschodnia. Zamieszkują płytkie stawy, mokradła i bajora rozciągające się wzdłuż rzeki Salween, która przepływa przez górskie tereny Mjanmy i Tajlandii oraz jezioro Inle (płytkie i mocno zarośnięte jego części) – na terenie Mjanmy.

Siedlisko, w którym zostały zebrane pierwsze okazy określa się jako obszar zalanych terenów i stawów, spowodowany działalnością człowieka (produkcją ryżu). Woda tam jest przejrzysta i płytka, rzadko przekracza 30 cm głębokości. Poza plantacjami ryżu jest domem dla bujnej roślinności, która obejmuje np. gatunki Elodea, Hydrocharis, Vallisneria spiralis.

Ryba akwariowa Niebiański Danio perłowy – Razbora galaxy - Danio margaritatus Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Niezależnie od płci, dorastają do ok. 2.5 cm długości. Ciało jasnoniebieskie, posypane małymi perłowymi kropeczkami. Grzbiet brązowozielony, a brzuch u samic żółtobiały. Pokrywy skrzelowe przezroczyste, przez które prześwitują krwawoczerwone skrzela.

Samce są smuklejsze od samic. Ich płetwy są jaskrawo pomarańczowe lub czerwone, z czarnym wzorem, delikatnych pasków. Bardziej krępe samice, mają wyraźnie mniej intensywną barwę ciała i płetw. Najłatwiej odróżnić płeć po ciemnej kropce za płetwą odbytową, która u samców jest mało widoczna. W stresie ubarwienie ryb blednie i rozróżnienie płci w tym czasie może być utrudnione.

Danio perłowy to ławicowa, poruszająca się skokami, bardzo ruchliwa i ciekawska ryba. Wykazuje terytorializm wobec swojego gatunku, niekiedy można zauważyć u nich postrzępione płetwy, szczególnie gdy przebywają w zbyt małym akwarium. Dojrzałe płciowo samce, niekiedy też samice (w mniejszym stopniu), rywalizują między sobą. Pływają krążąc dookoła siebie, rozchylają płetwy, prezentując bogactwo swojego ubarwienia. Jeżeli żaden wcześniej nie zrezygnuje, dochodzi do wymiany uderzeń bokami ciał, do momentu aż słabszy odpuści i zostanie przegoniony przez silniejszego.

W akwarium zaleca się trzymanie min. 8-10 szt., preferowane 15 i więcej., co ważne w przewadze samic. W dużej grupie ryby będą śmielsze, ładniej wybarwione oraz będą prezentować ciekawsze zachowania.

Ryba akwariowa Niebiański Danio perłowy – Razbora galaxy - Danio margaritatus Odżywianie ryb akwariowych

W naturze odżywiają się niewielkimi bezkręgowcami, algami i zooplanktonem. W akwarium pobierają pokarmy z toni wodnej i dna, mniej chętnie z tafli wody. Można podawać im dobrej jakości, drobny pokarm suchy, najlepiej ten wolno opadający. Dietę należy uzupełniać małymi pokarmami mrożonymi i żywymi np. dafnią, oczlikiem, artemią, wodzieniem. Częstsze podawanie żywych pokarmów zapewni im dobrą kondycję, piękne kolory, a także zachęci do tarła.

Ryba akwariowa Niebiański Danio perłowy – Razbora galaxy - Danio margaritatus Akwarium ryb akwariowych

Minimalna wielkość akwarium to 30 litrów, ale ze względu na dużą ruchliwość i zalecenia trzymania w dużej grupie, preferowany większy zbiornik. Rybki te uwielbiają gęsto porośnięte akwaria z licznymi kryjówkami, najlepiej z ciemnym podłożem oraz pozostawioną wolną przestrzenią do pływania. Wzrost roślinności wymaga odpowiedniego oświetlenia, początkowo musi być częściowo stłumione np. roślinami pływającymi. Z czasem w cieniu bujnej gęstwiny będą czuły się jak w domu. Ruch wody nie powinien być zbyt silny.

W środowisku naturalnym żyją w wodzie lekko zasadowej ok. 7.3 pH, gdzie okresowo zachodzą jej niewielkie zmiany. W akwarium będą się dobrze czuły w wodzie miękkiej do lekko-twardej (5-15 dGH), w zakresie 6.5-7.5 pH i temperaturze ok. 22-27°C.

Danio margaritatus są bardzo wrażliwe na wyższe stężenia azotanów i gwałtowne skoki parametrów. Trzymane w złych warunkach często chorują, wykazują objawy zatrucia, stają się apatyczne i przestają przyjmować pokarmy. Wymagają wydajnej filtracji biologicznej i częstych podmian wody, należy wystrzegać się przy tym gwałtownych zmian parametrów.

Pierwsze dni w nowym otoczeniu wiążą się z ogromną płochliwością. Zestresowane przebywają w partiach dolnych zbiornika. Rybki nabierają śmiałości w większej grupie lub pływając z innymi łagodnymi, niedużymi, gatunkami, które żerują w górnych partiach wody.

Mogą być trzymane w odpowiednio większym akwarium ogólnym z innymi małymi spokojnymi rybkami o podobnych wymaganiach środowiskowych i ewentualnie z krewetkami. Na potomstwo krewetek będą polować, więc trzeba się liczyć z ograniczeniem populacji.

Mimo, iż są blisko spokrewnione z Celestichthys erythromicron, nie wykazują skłonności do krzyżowania z tym gatunkiem (obecnie nie odnotowano takiego przypadku) i mogą być trzymane razem z nim.

Ryba akwariowa Niebiański Danio perłowy – Razbora galaxy - Danio margaritatus Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie stosunkowo łatwe, w dobrych warunkach rozrzucają ikrę kilka razy w tygodniu. Często w dojrzałym, gęsto zarośniętym akwarium, do rozmnożenia „galaxy” dochodzi całkiem przypadkowo. Jednak w celu uzyskania większej ilości ikry niezbędne będzie założenie oddzielnego akwarium tarliskowego. W takim akwarium należy umieścić duże kępy mchu ok. 50% i niewielki filtr gąbkowy. Do tak przygotowanego zbiornika wpuszczamy wieczorem wybraną parę, największą samicę i najładniej wybarwionego samca. Do tarła zazwyczaj dochodzi rano następnego dnia. Samiec stroszy się do samicy po czym zapędza ją w gęstą roślinność, gdzie odbywa się tarło. Dorosła samica uwalnia ok. 30 szt. lepkich jajeczek, które zapładnia samiec. Rodzice nie wykazują opieki rodzicielskiej i będą zjadać ikrę oraz narybek, dlatego tuż po tarle najlepiej ich odseparować. Tylko w bardzo gęstej roślinności maluchy mają jakiekolwiek szanse na przeżycie.

W zależności od temperatury, wylęg następuje po 2-5 dniach. Kilka dni później, po zużyciu swoich woreczków żółtkowych, narybek zaczyna swobodnie pływać. Ze względu na mały rozmiar, odchowanie narybku nie należy do łatwych. W początkowej fazie rybkom należy podawać najdrobniejsze mikro pokarmy w proszku i płynie, wraz ze wzrostem wprowadzając larwy artemii i nicienie mikro. Po ok. 8-10 tygodniach od wyklucia przechodzą metamorfozę w dorosłą formę, a kolorowy wzór zaczyna pojawiać się od 12 tygodnia.

Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video Ryba akwariowa - Niebiański Danio perłowy – Razbora galaxy

Galeria Ryba akwariowa - Niebiański Danio perłowy – Razbora galaxy

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Danio margaritatus
 • Akwarium:
  • małe
  • min-pojemność: 30 l
  • min-długość: 30 cm
 • Cena: 6 - 12 zł
 • Dostępność: powszechna
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): DD - gatunek o nieokreślonym stopniu zagrożenia

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 144

 1. Szymon

  Witam czy w akwa 50x40x30 moge trzymać 15 tych rybek z haremem proporczykowca z Kap Lopez lub z haremem bojowników koi ? z jakimi innymi rybami można je hodować najlepiej nie ławicowymi ? Mogę do tego dodać krewetki red cherry (zwłaszcza przy bojownikach) ??

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. kl

   Posiadałem 5 bojowników i nie widziałem nigdy żeby któryś atakował krewetki, w 50 l mam 1 bojownika, było 10 krewetek teraz po 1 msc jest ich z 40 więc nawet tych malutkich bojownik mi nie ruszał. Lepiej jak zrobisz 1 ławicę i do bojownika lepsze razbory bo wolnej pływają

  2. Marek

   Kolega powyżej wygrał na loterii. Istnieją towarzyskie bojowniki które olewają krewetki, ale trzeba mieć szczęście. Ja próbowałem do swoich krewetek dodać bojownika. Pierwszy w ciągu 5minut dorwał się do jednej i ją zjadł. Po wymianie na innego sytuacja podobna – nie chciał im dać spokoju wiec go odlowilem. Dodam że bojowniki były kupowane w porządnym sklepie akwarystycznym gdzie pływały sobie towarzysko z innymi rybami. Wydawałoby się że to zwieksza szanse na obojetnosc w stosunku do krewetek ale niestety nie tym razem.Teraz zamiast bojownika w akwarium plywa male stadko danio galaxy. Świetne rybki! Jest ich wszędzie pełno 🙂 bardzo aktywne ryby!

 2. Krystian

  Witam wszystkich
  Odpalilem 50litrow akwa. (40*40*40). Planuje wpuscic tam 8-10 danio galaxy, 8-10 razbora borneańska, okolo 10 krewetek crystal red i 2-3 otoski. Czy aby noe przesadzamz iloscią.
  Pozdro

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Łukasz Akwarysta

   Trochę nie potrzebne te razbory borneańskie, ale ok.

  2. KRYSTIAN

   Hej Łukasz
   Myslisz że lepiej dac wiecej galaxy a zrezygnowac z razbory?? A może zamiast razbory kilka sztuk babki żółtej?? Choć obawiam się że babki zbytnio zainteresują się krewetkami.
   Pozdro

 3. Monika

  Witam, założyłam akwarium 112l i zastanawiam się ile szt razbory galaxy mogę zakupić. Dodatkowo planuję w tym akwarium 4 babki tęczowe, 6 kirysków panda i 8 kirysków malutkich. Z góry dziękuję za odp.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Paweł

   Ja mam 15w 42l ale w takim to spokojnie 30 szt i mnóstwo mchów one je uwielbiają

 4. Arek

  Witam, czy w akwarium 54l (60x30x30) mogą być docelowo 7 otosków, 7 kirysków pigmejów, bojownik i razobory? jak tak to ile?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Łukasz Akwarysta

   Otosków mniej, z 4 sztuki będą ok. Kiryski też myślę że ok. Bojownik zwłaszcza jak weźmiesz go z kubeczka będzie agresywny. Jak chcesz bojka koniecznie to poszukaj hodowli albo zoologicznych w których bojowniki pływają w normalnych akwariach. Możesz też zdecydować się na samicę. Razbor może być 10 sztuk z bojownikiem, 15 bez bojka. Bardzo ładnie prezentuje się jedna duża ławica rybek, ale twoja w tym głowa 🙂
   Pozdrawiam

 5. Dawid

  Witam. Mam kostkę roślinną 35×35×40 (49 litrów). Docelowa obsada to 5 krewetek amano, 6 otosków, 4 szczupieńczyki karłowate i 15 razbor galaxy. Nie za duża obsada ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wojtas

   Wg. Mnie trochę dużo. Ja mam 18 galaxy, 6 otoskow i red chery w 100l i jest akurat. Ew jak podrosną młode galaxy, to do 25szt dobije. Te szczupieńczyki bym odpuścił.

 6. Tomasz Czerwiński

  Czy te rybki i krewetki mogą być razem??

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. benek

   z większocią pewnie

  2. Paweł

   Tak nie mniej jednak w większej ilości mogą okradać krewetki z pokarmu. Ja karmie robale nocą, dzięki temu jest mniejszy problem. Amano sobie poradzą ale neocaridiny są za małe by przepchać się koło tych razbor.
   W moich obu zbiornikach są typowymi wyrostkami i potrafią okraść z żarcia nawet bojowniki.

 7. tomek

  witam.ostatnio udało mi się rozmnożyć razborki. chciałem im dać małe artemie więc kupiłem kupiłem jbl artemio mix, zrobiłem wszystko zgodnie z instrukcją a wykluło się kilka sztuk pomocy co mam zrobić?

  Odpowiedzi: 6
  Odpowiedz
  1. Leopold

   Musiałeś coś źle zrobić , spróbuj jeszcze raz i jak znowu tak się stanie , to idź do sklepu w którym kupiłeś tę artemię i poproś o wymianę

  2. tomek

   tylko to już 4 próba i druga paczka

  3. 34w5345

   A jakiej soli używasz? Trzeba używać niejodowanej to ma duży wpływ (w moim przypadku)

  4. Tomek

   artemio mix to taka mieszanka soli i jajek

  5. jacek

   do karmienia wylegu i narybku polecam zywe wrotki. sprawdzily mi sie przy odchowywaniu roznych gat.ryb. pozdrawiam. jacek.

  6. tomek

   wrotki są dobre sam nimi już 3 mioty razbor wykarmiłem ale chciałem z artemią spróbować

 8. Gothic2NK

  Czyli mogę trzymać 8 osobników w akwarium o pojemności 35l?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Robert

   Oczywiście. Nawet to za mało. 15 to takie minimum. To mała rybka.

 9. ARKADIUSZSZ

  Czy może być trzymana z brzankami sumatrzańskimi?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Lee

   Oczywiscie, beda brzankom

 10. Mateusz

  Chciałbym tylko wszystkim przypomnieć, że litraz nie jest tak ważny jak długość dna akwarium. Można mieć akwarium 25l i długość dna np. 40cm. Ale można mieć akwarium 35l i długość dna 25cm wtedy te ryby w dużych stadach (15 osobników) będą się męczyły. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 11. Patrycja

  Ile razbor galaxy i razbor boreańskich mogę mieć w 35l? Otosek lub pigmej 1 lub 2 mogę dołożyć?

  Odpowiedz
 12. Szymon

  Mam problem z Galaxy zaczęły mi zdychać mniejsze 2 samice objawy przestały jeść zostało 6 i 1 narybek może będzie więcej co to może być u mnie w sklepie były 1 raz a mi na nich zależy bo jak wszystkie zdechną a w sklepie nie będzie a to jedne z moich ulubionych ryb może je rozmnoze napiszcie co to może być pozostałe duże samice i samce ok przez mniejsza ilość rybek stały się bardzo płochliwe akwarium 25l dużo roślin temperatura 23stopnie jeszcze zdechł jeden z 2 kirysków pigmejkow które mi się ostały

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Marcin

   Cześć Szymon i jak tam twoje galaxy ? przeżyły , doszedłeś co było przyczyną ich umierania? Ja właśnie wczoraj kupiłem 8szt do mojej kostki z bojownikiem i wolał bym unikać takich zdarzeń jak ty miałeś, dlatego jak możesz to opisz co się stało. Pozdrawiam

  2. Tomek

   jeżeli jeszcze razborki ci żyją to polecam półrestart akwa (najważniejsze jest wyczyszczenie żwiru)(pamiętaj też żeby zostawić ok 1/3 starej wody) i rozmnożenie tego co zostało
   z moich obserwacji wynika że razbory nienawidzą starej wody

  3. Szymon

   Galaxy wszystkie zdechły szperalem bardzo długo i myślę że to gruźlica rybia akwarium było długo bez ryb zrobiłem większy półrestart i zmieniłem rośliny i dosypalem piasku żeby ułatwić odmulanie dna i znowu są u mnie w sklepie kupuje 8 sztuk ale teraz regularna podmiana wody odmulanie nie stresowanie ryb i urozmaicone żywienie i powinno być ok

  4. Tomek

   Je robię półrestart co ok 10mies bo zauważyłem że dłużej jak mam to dostają puchliny i zdychają a po półrestarcie jest wszystko ok moje stadko ma już ok 30 sztuk i ciągle się rozrasta jeżeli chcesz je rozmnażać to do akwarium 10l nalej do połowy wody z głównego akwarium i włóż do środka taką zieloną włukninę z sery wpuść tam rybki karm normalnie po 4 dniach odłów i jak zobaczysz pływające rybki karm najpierw sera micron potem drobnymi mrożonkami i tyle

  5. Szymon

   Mi jak jeszcze żyły rozmnażały się w ogólnym teraz kupiłem 6 nowych Galaxy dokupie jeszcze 4 i będzie fajne naradzie są u mnie 3 dni są mega płochliwe jak nawet powoli wejdę do pokoju widzą mnie od razu z 5 metrów i uciekają

 13. Sefan

  Witam. Czy dla małego stadka Rasbory Galaxy i kilku krewetek Red Crystal wystarczy akwarium 20l o podstawie 2,5x 2,5. Czy jednak zrezygnować z krewetek aby rybki miały więcej miejsca.
  Z góry dziekuję za odpowiedz

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   Na tak małej powierzchni, krewetki trzymane z Galaxy będą niewidoczne. Razbory są ciekawskimi rybkami i poszukując pokarmu będą zaczepiać krewetki. Szkoda Crystali. Ważne też aby samic było więcej niż samców. Samce obierają niewielkie terytoria i w zbyt małym zbiorniku będzie dochodzić do skubania płetw. Mimo niewielkich rozmiarów, w czasie rozrodu są bardzo aktywne i takie rozsądne min. dla nich to jednak 30 l.

 14. Karolajna

  Witam. Mam w planach zakup 16 sztuk Galaxy do 200L akwa i planuję je trzymać z: (góra) szczupieńczyk karłowaty 6 sztuk, drobniczka jednodniówka 10 szt, (środek) bystrzyk amandy 10 szt, razbora plamista karłowata 10 szt, (dół) kirysek karłowaty (sierpoplamy) 8 szt, kirysek pigmej 8 szt, ostosek przyujściowy 8 szt. Czy w takiej obsadzie ryby będą się dobrze czuły? Czy coś dodać coś odjąć? Dziękuję za odpowiedź / podpowiedź ;-D

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Rafał

   Oprócz dennych, reszty dokup po 5szt min. Masz duże akwa i małe stadka sie zgubią

 15. Ania

  Witam. Obecnie mam akwa 54 litry. Chciałabym dokupić stadko tych pięknych ryb. W zbiorniku mam już łagodnego bojownika, parkę pielęgniczek ramireza i kilka krewetek amano. Jakie maksymalne stadko mogłabym tam dać?
  Ps Wiem,że mogłyby polować na krewetki,ale myślę,że mam dośc kryjówek. Mają nawet zarośnięty zaułek i żadna rybka nie może się tam dostać.
  Pozdrawiam????

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. liseł

   Wiesz jest to ryba piękna ale nie może być sama. Jednak do twojego litrazu polecam około 10 tych razbor Będzie dość miejsca choć bojownik może je czasem zaczepiać ale raczej nic im poważnego nie zrobi pozdro LISEŁ c;

 16. Stefan

  W jakim max. stadku mogą być w 54l???

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Rafi

   15-20szt na spokojnie

 17. Monia

  Mam pytanko. Czy w akwarium 54l mogłabym je trzymać razem z krewetkami red crystal ? Dodam, że w zbiorniku mam jeszcze kiryski, bojownika i gupiki endlera. A jeśli tak w jakiej maksymalnej ilości? Czy nie będą nikomu przeszkadzać? Proszę o szybką odpowiedź????

  Odpowiedz
 18. Paweł

  Witam, mam akwarium otwarte. Czy maja sklonnosc do wyskakiwania ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   Nie mają, ale jak wszystkie inne ryby mogą wyskoczyć jeżeli się czegoś przestraszą lub w zbiorniku będą bardzo złe warunki.

 19. Szymon

  Planuje kupić ok 6 Danio do akwa 25L będą tam jeszcze ok 6 kiryskow pigmejow i teraz są tam 4 Danio pregowane czy ta obsada jest dobra napiszcie mi czy coś dodać czy odjąć proszę o odpowiedz

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Paweł

   Nie radził bym dodawć już nic do tego akwa bo jest i tak w nim za dużo ,a jeśli to bediesz miał przerybione i skrzyżują danio pregowane z ta razborą myśle ,że pomogłem 😉

 20. Rafał

  Mam może głupie pytanie ale interesuje mnie ile litrów powinno mieć akwarium tarliskowe dla microrazbory, trzymam je w akwarium z innymi gatunkami i chciałbym założyć takie akwariumo bo w ogólnym to nie ma raczej szans na rozmnożenie tych ryb. Ma ono służyć tylko do tarła i odchowu młodych tego gatunku ewentualnie do odchowu narybku gupika tigera.

  Odpowiedz
 21. Rafał

  Czy w 54 ltr. bojownik, 5 otosków i 12 razbor galaxy będzie ok.?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. specjalista

   jasne ze tak 🙂 polecam tez zamiast galaxy 12-15 razbor espei

 22. Mariusz

  Witam chcę zacząć hodowle rybek galaxy czy ktoś powie mi więcej na temat tych ryb rozmnażanie itp

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Akregon

   1) zjadają małe krewetki, ale wykazują też wspaniałe stadne zachowania polując, jedna rybka przepływa przez mech i płoszy a reszta łapie wyskakujące krewetki
   2) płochliwa i lubi się ukrywać, nie polecam do mocno zarośniętego akwarium jak i do małego, po prostu tej ryby nie zobaczysz
   3) mimo małych rozmiarów rybka potrzebuje miejsca żeby pływać inaczej będzie się chować i raczej jest to rybka pod dużą ławicę w dużym akwarium gatunkowym.
   4) rybka ma ten problem, że jeśli przeniesiesz ją z małego akwarium do dużego to i tak będzie się chować. Tak samo jeśli kupisz małe ale STARE ryby.
   podsumowując w małym akwarium będziesz ją widział tylko przy posiłku,
   5) rozmnażanie najlepiej w zbiorniku tarliskowym, ale musisz mieć hodowle artemi,

 23. NATAN

  Na jednym końcu mojej rośliny (moczarka) jest dużo czarnych plamek.Co to jest???

  Odpowiedz
 24. Jakub

  Mam pytanie czy do 54l. mogę wrzucić 15 razbor Galaxy czy jakieś inne rybki dorzucić

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Mateusz

   Powinno wystarczyć

 25. Fryderyk

  Mam pytanko. Postanowiłem zrobić sobie zbiornik miniaturowy 25l (40cm długości) z sama rasbora. Jest napisane by była obsada min 15 sztuk. Niestety na ta chwile mam 12. Czy może tak zostać, czy lepiej dokupić 3szt? Poza rasborami jest trochę krewetek i nic więcej

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Mateusz

   Stado najmniej powinno liczyć 6 ryb , nie musi Pan dokupywać . Tylko nie wiem czy to nie za dużo na 25l z rybkamki i krewetkami , ponieważ ryby i krewetki wytwarzają azot . Również pokarm zawiera trochę azotu i fosforu .Więc jest taka możliwość ,że ryby padły z powodu zbyt wysokich stężenie azotu . Nie wiem jaki Pan ma filtr , ale jeśli chce Pan żeby ryby dobrze funkcjonowały i nie zdechały to będzie Pan musiał robić podmianki co 1 tydzień , tak z 50 % objętości wody i karmić ryby nie za dużo i nie za często tak , żeby zjadły cały pokarm w ciągu 1 minuty . Ale mogły też zdechnąć z innego powodu , jest wiele możliwości . Najlepiej kupić test kropelkowy na NO3 i sprawdzić jakie Pan stężenia NO3 , a jako dobry usuwacz azotu mogę polecić rzęsę bądź pistie

  2. Fryderyk

   Dziekuje za informacje. Filtr mam mocny Pat mini z 2x dłuzszą gąbka dla lepszej filtracji. Podmianke robie co tydzień. Myslalem o zbrojniku z poprzedniej obsady bo jest piękny, ale one tez robią dużo zanieczyszczeń, wiec może go odpuszczę. Dziekuje za informacje.

 26. pawel

  Witam kiedy pare razbory galaxy odlowic do kotnika ? Kiedy nastąpi tarlo tej rybki ?Jak długo trwa tarlo?

  Odpowiedz
 27. ddd

  czy moge je trzymac w akwarium o wodzie w odzczynie 7,8 pg ??????

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Paweł

   raczej nic nie powinno im się stać ale mogą się gorzej czuć.

  2. Grzegorz

   U mnie siedzą w pH 8,4 i raczej wyglądają na zadowolone.

 28. Szymon

  Czy mogę tzymać rozbory galaxy w akwarium 200l z skalarami i gurami?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Kacper

   Zdecydowanie nie, ryby te mogą zostać zjedzone przez skalary i mają inne tolerancje parametrów wody.

  2. Kris

   A u mnie razborki bez problemu żyją z 2 skalarami. Skalary nie ganiają ich, a Razbory pieknie pływają w środkowych i górnych partiach akwarium.

 29. Zbrojnik123

  Czy trzy tygodniowy narybek razbory galaxy wytrzyma tydzień mojego wyjazdu jeśli nie to co zrobić żeby przeżyły razbory jest ok 20-30 są w akwarium 12l w akwarium jest sporo glonów i jeszcze jedno pytanie w tym akwarium pojawiły się wypławki czy mogą one zaszkodzić maluchom chodzi tam filtr Aquael fan mini plus a temperatura to ok 28°C bez grzałki mam nadzieję na szybką odpowiedź ponieważ wyjeżdżam w niedzielę.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. pawel

   Witam maly narybek karmi się 3 do 4 razy dziennie nie przeżyję bez jedzenia Mam pytanie Jak długo trzymałeś pare w kotniku Kiedy wiedziales ze jest tarlo Czy odmówiłeś parkę Dziękuję

  2. Zbrojnik123

   Rybki trzymałem chyba z 5 dni ale tarła nie widziałem (zamiast mchu wsadziłem sera biofibres) poprostu musiałem wpuścić tam narybek gupika a po 2 dniach zaczęły pływać przecinki teraz mają ok 1cm karmiłem je najpierw sera micron potem wrotka a teraz oczlik (rybki przeżyły).

 30. Igorek

  Zamierzam wpuścić do akwa 40 l 10 razborek, krewetki Blue velvet lub red cherry i jak by dobrze trawniczek zarósł to żabkę karlik szponiasty.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Dagge

   Błąd. Nie wrzucaj bardziej wartościowych gatunków krewetek jak velvety do ryb, nie opłaca się. Z resztą już na pewno nie do ty h razbor, wyrżną ci wszystkie w pień.

  2. Joanna Wilińska

   Mam 6 tych rybek z krewetkami Sakura Orange, nic nie robią krewetkom a nawet odpływają jak krewetka nadpływa.

 31. Łazarz

  Czy do akwa 30 l dobra by była taka obsada:
  – 7-10 razbor
  – krewetki Blue velvet

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wojtek

   Jak najbardziej moje krewetki red cherry bardzo dobrze dogadują się z Galaxy 😉

 32. Maciek

  Ile mogę dac razborek do 25 w której jest 10 kirysków pigmej i krewetki RC?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   Jeżeli akwarium funkcjonuje prawidłowo to nie polecamy dokładać zwierząt do tej obsady. Zwiększając ich ilość jednocześnie pogorszymy warunki w tym niewielkim akwarium, a Pigmejki są bardzo delikatnymi rybkami. W dodatku te razborki są dość „wrednymi” współmieszkańcami i szukając pokarmu będą czasami podskubywać płetwy kirsyków, wywołując tym samym u nich ogromny stres.

 33. yolla

  Witam,
  Bardzo proszę o radę co do obsady akwarium. 54 litry. Chciałabym żeby naszym rybkom dobrze się żyło a nie je zamęczyć. Mam mnóstwo pytań: Zalecana ilość dla Rasbory Galaxy to 15 szt. Czy w takim akwarium nie będzie im za ciasno? Czy mogę im jeszcze dokwaterować (i ile ) inne rybki? Mamy kilka preferowanych gatunków i nie bardzo możemy się zdecydować. To nie jest tak, że chcę im dokwaterować wszystkie (za chwile je wymienię) rybki. Oprócz Rasbory Galaxy (zalecane min 15 szt) podoba nam się Drobnoustek obrzeżony (zalecane min. 10 szt) Neon czerwony (zalecane min. 6 szt. Tęczanka Wernera (zalecane min. 6 szt) Otosek przyujściowy (zalecane min. 6 szt.)
  Bardzo proszę o pomoc. Niektóre rybki się nie lubią, więc które gatunki wybrać? I od którego gatunku zacząć? Kończymy neonkami to wiem. I czy mogę mieszać różne odmiany w obrębie jednego gatunku np jeśli u neonka zalecane jest 6 szt to czy mogę 3 neonki czerwone a 3 zielone? Dziękuję bardo za pomoc. Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Marek

   yoola,nie napisałaś nic o akwarium za wyjątkiem litrażu…a w tak małym zbiorniku nie ma miejsca na kilka ławic.Poczytaj tu o wymaganiach ryb,patrz na parametry wody i ew. towarzystwo.Myślę że jedna ławiczka niewielkich rybek+coś na dno (np.kiryski) wystarczą.

  2. yolla

   To taki gotowy zestaw Aquael z filtrem, grzałką, oświetleniem 54 l 60x30x30

 34. Maciej

  Witam,

  czy w akwarium 25L (40x25x25), spory korzeń, kilka roślinek można trzymać 6 Danio + Bojownik?
  Bojownik już jest akwarium zalane ponad 6 tyg. Ewentualnie co można trzymać z Bojownikiem w takim litrażu?

  Z góry dziękuję i pozdrawiam.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Coudy

   Niestety, ale nie jest to wskazane. Jednak te 5l robią różnicę. Poza tym minimalna ławica tych rybek powinna być w ilości 10 sztuk inaczej mogą być między nimi spory. Przeczytaj artykuł na temat tych danio bo warto. Bo właśnie o Danio Perłowe chodzi prawda? Z resztą nie polecam ci trzymać bojownika z tak małymi rybkami w takim zbiorniczku gdyż są one łatwą ofiarą dla niego zwłaszcza jeśli kupisz bojownika z „kubeczka” zalanego do połowy wodą w którym stoi obok 10 innych bojowników identycznie „zapakowanych”. Inna sprawa jakby bojownik był już przyzwyczajony do pływania z innymi rybami, ale te małe akwarium to wciąż ryzyko. Polecam zrobić krewetkarium albo trzymaj tego jednego bojownika ewentualnie możesz dodać samicę tylko jest szansa, że mogą się zagryźć. Jednak z mojego doświadczenia wynika, że bojowniki szybko się rozmnażają także jak uważasz.

  2. Marek

   W tak małym słoiku to tylko bojownik-samiec lub krewetki.Nic więcej!

 35. Adam

  Czy 8 Bystrzyków Amandy ,4 Otoski,5 Kirysków Panda,10 Rasbora Galaxy nie będzie za dużo na zbiornik 54l

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Trochę ciasno… ewentualnie obsadę skurczyć do 4 Kirysków i 8 Razbor

  2. Wlodi13

   …czyli:
   – 8 Bystrzyków Amandy,
   – 4 Otoski Przyujściowe,
   – 4 Kiryski Panda,
   – 8 Razbor Galaxy.
   Żebyś mnie źle nie zrozumiał, że chciałem Tobie obsadę okroić do samych Kirysków
   i Razbor 😉

 36. MałyHeniek

  Czy 8 Razborek Galaxy, 4 otoski i krewetki w 25 litrowym baniaku bedzie ok czy za dużo?

  Odpowiedzi: 10
  Odpowiedz
  1. UlaUlaśka

   Nie, otoski i razborki to miniaturowe rybki i nie potrzebują dużej przestrzeni. Pomógłbyś mi bardziej, gdybyś napisał jakie masz te krewetki 🙂 Teraz nie wiem, czy Pinokio, Red Cherry, Amano.. mam nadzieję, że nie filtrujące 🙂
   Pozdrawiam

  2. MałyHeniek

   Raczej Red Cherry, aczkolwiek zbiornik dopiero dojrzewa i zastanawiam się nad obsadą.

  3. UlaUlaśka

   Ok. W każdym razie wiemy, że obsada (jeszcze przed twoim zastanowieniem i ewentualną zmianą, jeżeli ona w ogóle nastąpi) pasuje do siebie i rybki będą się preferowały, tak samo (mam nadzieję) będą preferowały i parametry wody, bez których nie zdołasz zbudować obsady rybek, krewetek i innych wodnych stworzeń włącznie z roślinami, bo w pewnym sensie to też jest stworzenie. Zachowaj stabilną temperaturę wody i stabilne pH, GH oraz KH. Zachowaj ostrożność przy hodowli otosków, gdyż są to delikatne rybki wymagające miękkiej wody i nagłe zmiany warunków w wodzie mogą im bardzo zaszkodzić, podobnie jak podawany roślinom dwutlenek węgla.
   Pozdrawiam i powodzenia

  4. MałyHeniek

   Dziękuję. Czyli bez obaw mogę wpuścić rybki w takich proporcjach aby nie miały ciasno? Co do parametrów to akwarium jest na ziemi ogrodowej. Nie mam zamiaru niczym nawozić. Póki co pracuje tydzień. Filtr chodzi na okrągło, światło zapalam regularnie. Rośliny się przyjmują, na niektórych widać już przyrosty, więc myślę, że bedzie dobrze.
   Pozdrawiam

  5. Wlodi13

   Warunki jakie musisz mieć w akwarium:
   – temp. ~25°C,
   – pH = 6,5-7,5,
   – GH = ~10°d,
   – KH = ~4°d.
   Krewetki Red Cherry najlepiej będą się czuły przy temp. w okolicach 25°C,
   twardość ogólna wody (GH) na pograniczu miękka / śr.twarda – optymalna dla Otosków i Krewetek,
   oraz KONIECZNIE twardość węglanowa (KH) nie większa niż 5°d, najlepiej 4°d – Otoski i Krewetki RC bardzo źle znoszą wyższe stężenie węglanów i wodorowęglanów.
   Nie wiem czy uzyskasz takie parametry przy ziemi ogrodowej, musisz warunki panujące w akwarium regularnie kontrolować testami pH, GH, KH.

  6. UlaUlaśka

   No to powinno być wszystko dobrze. Na bazie ziemi ogrodowej spróbuj zatrzymać na stałe takie parametry wody jakie te rybki preferują. Mam nadzieję, że się uda.
   Pozdrawiam

  7. Wlodi13

   A tak poza tym ziemia ogrodowa zawiera znaczne ilości związków azotu, fosforu, potasu…
   Ustabilizowanie się warunków w akwarium dla bezpiecznego wpuszczenia rybek wymaga więcej czasu niż przy podłożu ze żwirku czy piasku. Nie wszystko co jest dobre dla roślin (nawozy) służy odpowiednio rybkom, tym bardziej że Razbory Galaxy, Otoski Przyujściowe czy też Krewetki Red Cherry są szczególnie wrażliwe na związki azotowe zawarte we wodzie. Zanim więc wpuścisz rybki musisz mieć pewność że stężenia tych parametrów nie będą przekroczone:
   – test na NH3 (lub NH4) = 0,
   – test na NO2 = 0,
   – test na NO3 = 5-40 mg/l,
   – test na PO4 = 0,25-1 mg/l,
   – test na K = 10-20 mg/l.
   Słowo że „powinno być wszystko dobrze” nie wystarczy przy zastosowaniu ziemi ogrodowej, tym bardziej przy tak wrażliwych stworzeniach jakimi są Galaxy, Otoski czy Krewetki RC.

  8. MałyHeniek

   Dzięki za wszystkie informacje. Poczekam jeszcze ze 2 tygodnie jak wszystko się ustabilizuje i zrobię testy. Mam nadzieję, że wszystko się uda.

  9. Wlodi13

   I to nie jest tak, że jak będziesz miał ziemię ogrodową to nie będziesz musiał roślin niczym nawozić. Owszem, pewne makroelementy czy mikroelementy zawarte w tej ziemi dostarczą odpowiednie ich ilości dła prawidłowego rozwoju, dlatego aplikowanie ich w preparatach będziesz mógł w dużym stopniu ograniczyć. Rośliny wodne nie tylko pobierają „pokarm” przez korzenie, ale całą swoją powierzchnią w odróżnieniu od roślin rosnących na wolnym powietrzu. Chociażby żelazo, tak niezbędny pierwiastek aby rośliny nie żółkły, a tak bardzo ulotny… Zapewne w późniejszym czasie będziesz musiał dodawać chelat żelaza. Albo gdy przykładowo parametry wody uzyskasz na poziomie 7,3 pH i 5°dKH okaże się że zawartość dwutlenku-węgla (CO2) we wodzie będzie zbyt niska, wówczas będzie trzeba węgiel uzupełniać (preparatem Carbo). Dlatego tak niezbędne są testy.

  10. MałyHeniek

   Dziękuję za wszystkie rady. 🙂

 37. Bartek

  Ktoś się orientuje gdzie w Białymstoku można je kupić

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Klaudia

   Czy sprawdzał Pan już w Kameleonie? Jesli tam nie mają to na Hetmańskiej w Kakadu panu zamówią 😉

  2. Bartek

   Patrzyłem w kakadu i w kameleonie lecz tam nie ma zamówiłem ale muszę czekać z miesiąc za nim sprowadzą w kakadu

 38. Daniel

  Pomocy, mojej razborce wyskoczyła jakaś biała krosta na boku ciała.Czy da się ją jakoś uleczyć i czy leczenie nie zaszkodzi krewetkom red cherry i krewetkom amano?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Spokojnie, bez paniki. Jeśli tych białych wykwitów pojawi się więcej, znaczy że rybka złapała ospę – pasożyty kulorzęska. Jest to dosyć często spotykana choroba i łatwa w wyleczeniu.
   Kup preparat Ichtio (ja stosowałem firmy Tropical, za każdym razem skuteczny) i kieruj się instrukcjami zawartymi na opakowaniu. Najlepiej kurację prowadzić przez 12 dni, ma się wtedy pewność że pasożyt zostanie całkowicie zlikwidowany. W przypadku Razborek Galaxy i krewetek temp. wody podnieść do 28°C, nie więcej.

  2. Daniel

   Tylko skąd to się wzięło nie kupowałem żadnych nowych ryb, krewetek ani roślin.

  3. Wlodi13

   Widocznie spadek odporności rybki z jakiegoś powodu… kulorzęsek wówczas zagnieździ się w organizmie rybki i zacznie rozwijać się do formy niebezpiecznej. Nie koniecznie musi zarazić się od warunków zewnętrznych. Najczęstszą przyczyną są nagłe zmiany parametrów wody, temp., pH, GH (przeniesienie do innego akwarium lub podczas podmiany) lub złe warunki wody, np. zbyt duże stężenie azotanów, zła filtracja wody itp., także można chorobę wywołać podając żywy pokarm niewiadomego pochodzenia.

 39. Damian

  Ile Razborek do baniaka 72l? Co ewentualnie wrzucić dodatkowo do opieki nad dnem?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Lannister

   8-12 razbor.
   Na dno proponowałbym piskorki(ciernooczki) w liczbie 6-8 sztuk. Ewentualnie spróbowałbym krewetki – jeżeli cię interesują.

  2. Grzegorz

   Proponowałbym przynajmniej 15x Razbora (im większa grupa tym śmielsze są) , na dno 15x Kirysek Malutki (Corydoras Habrosus) lub 7x Kirysek Panda (Corydoras panda) jeżeli dno piaszczyste lub podłoże aktywne. Jeżeli drobny żwirek to 15x Kirysek Pigmej (Corydoras pygmaeus) i tak zazwyczaj żerują w środkowych partiach akwarium, a wypoczywają na liściach i korzeniach

 40. Arek

  Planuje wpuscic do akwarium cube 35×35 wlasnie 12xrazbore galaxy z 6x otoskiem przyujsciowym i nieco krewetek do tego… Czy bedzie w porzadku? ewentualnie jakie inne konfiguracje do razbory w takim akwarium polecacie?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Klaudia

   U mnie świetnie trzyma się z neonami (innesa, czerwonobrzucha i diamentowa) pływa z nimi i tak samo spokojnie z tęczankami wernera.

 41. Bogdan

  Nooo niesmiala ta rybka to nie jest. Mam odmulacz tetry ktory uruchamia sie szybkimi pionowymi ruchami w akwarium, i wszystkie stworzenia sie trzymaja od niego z daleka, a razbory cisna mi sie do niego na potege i mam problem jak ten odmulacz uruchomic nie robiac im krzywdy. Normalnie ciekawosc godna samobojcy. A tak poza tym fajna rybka, mlode jeszcze ale juz ladnie sie wybarwily.

  Odpowiedz
 42. Bogdan

  Byłem ostatnio w sklepie i te rybki były całkowicie szare, zero zabarwienia płetw, tylko drobne kropeczki. Sprzedawca przekonywał że młode galaxy tak mają i że dopiero później się wybarwiają. Czy to prawda?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   Prawda. Dorosłe, przestraszone ryby, w skromnie urządzonym sklepowym zbiorniku też mogą wyglądać blado i mało atrakcyjnie.

 43. Natalia

  Ile razborek galaxy do 30l?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. koteka

   8 sztuk wejdzie.

 44. Rybak

  Czy Mogą być trzymane z innymi razborami i neonkami w akwarium w ilości ok. 3? Akwarium 112 l

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Coudy

   Co najmniej 8-10. Te ryby muszą tworzyć małe ławice inaczej będą często zestresowane.

 45. Ola

  Ja mam ich 6. NIE są płochliwe. NIE mają postrzępionych płetw. I SĄ pięknie wybarwione. Pływają razem z innymi małymi rybkami. Są po prostu przepiękne. Jedyne co robią to tak „tańczą”, trudno to opisać ale są dwie i tak bokiem do siebie kręcą się w kółko.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Akwamaniaczka

   Ja mam hengelki i też są przepiękne 😉

 46. BEATA

  Mam 5 tych rybek w akwarium 112l. Kupiłam ich mało bo czytałam, że są płochliwe więc obawiałam się, że i tak ich nie będę oglądała. Są razem z rasborą plamistą (płochliwe, „stoją” pod roślinami), żałobniczkami (bardzo szybko pływają), bystrzykami ozdobnymi (spokojne) i pielęgniczkami ramireza ( zainteresowane tylko swoim gatunkiem). Jestem pozytywnie zaskoczona ich zachowaniem, wcale nie boją się i nie chowają, pływają po całym akwarium. Nie trzymają się grupy, zwiedzają zbiornik pojedyńczo lub w parze. Zbiórka w ławicy – tylko w razie zagrożenia (tzn. czyszczenia akwarium:) Jednak kiedy przeniosłam je do baniaczka 25l gdzie były same to wciąż chowały się w mchu i bały każdego ruchu. Więc wróciły do 112l. Reasumując: w grupie innych, pokojowo nastawionych rybek są odważne:) I na żywo są naprawdę ładne. Gorąco polecam:)

  Odpowiedz
 47. michał

  Czy żałobniczka może być z hokejówką , prętnikiem i bocją karłowatą

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
 48. coś złego

  Mam niebanalny problem proszę o pomoc 1 z razborek nowa w zbiorniku wykazuje objawy opuchniętego brzuszka nastroszenie łusek apatie i brak zainteresowania pokarmem, oddycha też szybciej niż inne osobniki siedziała w koncie 1 dzien tyle jej dałem teraz jest w kwarantanniaku co to może być ??
  -ichtiosporidioza (spuchnięcie ciała, nastroszenie łusek)
  -mykobakterioza (nastroszenie lub wypadanie łusek)
  -plistoforoza (nastroszenie łusek)
  -wrzodzienica , zapalenie skóry (nastroszenie łusek)
  -zapalenie pęcherza pławnego (nastroszenie łusek)
  Czytałem ale za diabła nie wiem która to z nich jest!

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Matt

   Wydaje mi się ze to posocznica, miałem podobny problem…

  2. Klaudia

   Pan jej nie karmi jeden dzień. U mnie bocja zajada się do stanu przedśmiertnego. odławiam ją na czas posiłku i wszystko jej przechodzi następnego dnia.

 49. Tomek

  Moje rasbory w ogóle nie chcą jeść z lustra wody ani z dna akwarium, aczkolwiek zachowują się poprawnie i tak jak przystoi na ich charakter są płochliwe. Są bardzo piękne

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Filip

   Jak ryba nie je ci przez 2-3dni to znaczy że jest na coś chora. Później nagle przestanie pływać i opadnie bokiem na dno jak zwykłe pióro. Polecam dowiedzieć się co to za choroba i ją wyleczyć. A poza tym one nie są płochliwe bo mi pływają przy przedniej szybie.

  2. Kamil

   Galaxy jedzą z powierzchni tylko jeśli jest ich „dużo”, w mniejszych grupach są płochliwe i się chowają. Polecam podawać pokarm pod powierzchnię wody, np. strzykawką przy wylocie filtra, tak żeby łapały z toni.

  3. Ola

   U mnie nie są płochliwe i jedzą normalnie z lustra wody.

 50. Filip

  Moją microrasbore Galaxy zaatakowała jakaś dziwna choroba. Przez kilka dni zrobił jej się wklęsły brzuch. Wczoraj prawie nie machała płetwami i zaczęła pływać kiwiąc się na boki. Po kilku godzinach położyła się na żwirku, dusiła się i jakby przez pysk próbowała wypluć z siebie wnętrzności. Wie ktoś co to za choroba?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Karolina

   Mieliśmy 40 szt danio i sporo z nich tak zachorowało. Wg. mnie wygląda to na jakąś wagę genetyczną, rybka wygląda jakby chorowała na jakieś porażenie nerwowe. Stan pogarsza się przez około 2 tygodnie. Zaczyna się od wklęsłego brzucha. Później nie jest w stanie postawić płetw, potem ledwo pływa i pada po ok. 2 tyg. Rybki mieliśmy z różnych źródeł, kilkanaście sztuk odeszło.
   Są niezwykle ciekawskie, odważne, samce pięknie tańczą w parach. Nie trzymają się w ławicy, są w całym akwarium. Tylko … co jaki

 51. Ola

  a jakie rybki można jeszcze z tymi trzymać? mam 54 l i 10 danio galaxy i krewetek ok 10.

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Filip

   Różne razborki, neony, gurami, topornie (pstrążenice), ryby denne jak: kiryski, otoski i inne małe łagodne rybki. Ja mam w akwarium 30l 2 topornice, 2 kiryski sterbay, 2 otoski, cudaczka, 2 sumiki szkliste, 3 razborki erytromicron, 3 razborki borneańskie, 3 microrasbore galaxy, 6 neonów czerwonych i czekam aż w sklepie będzie gurami czekoladowy.

  2. magda

   Filip, i Ty to wszystko trzymasz w 30 litrach? tylko 2 sumiki i to w takim litrażu? i jeszcze gurami w tym zestawieniu chcesz mieć?

  3. Filip

   Magda, ale mi one żyją już pół roku.
   miałem 3 ale 1 zdechł

  4. Ola

   Ja mam z nimi neony zielone, bystrzyki amapaensis, bojka i kirysy. Mają się rewelacyjnie 🙂

  5. Coudy

   Człowieka też wsadzisz jak sardynkę do tramwaju w którym będzie siedziało 50 innych osób i też jakoś przeżyje pół roku…

 52. Artexel

  Śliczna, wszędobylska rybka. W moim nano 25l mam 8szt i jedna red crystal. Przebywają w środkowej i przydennej strefie zbiornika. Płochliwe? Owszem ale szybko powracają do codziennych zajęć. Jednak grzebanie w akwarium powoduje już 1-2 godz ukrycie. Jako, że mam 2 samce i 6 samiczek to rybki trą się praktycznie codziennie. Najbardziej atrakcyjne miejcie tarła (u mnie kępa mchu) jest pilnowane przez dominującego samca. Drugi nie pozostaje bierny i cały czas jest w pobliżu, czekając na okazje do spółkowania. Jeżeli nie ma żadnej panienki w pobliżu, to od razu jest przeganiany przez samca alpha. A gdy już jakaś samiczka się zdecyduje na akt, to wtedy oba samczyki się za nią uganiają. Oczywiście ten dominujący zawsze bliżej i pierwszy. Gdy dochodzi do aktu rybki wbijają się w gąszcz mchu gdzie samiczka składa jajka natychmiast zapładniane przez samce. Ikra jest nieklejąca i opada w głąb. Dorosła samica składa jednorazowo ok 30 szt ikry. Właśnie samiczki są największymi amatorkami kawioru (ikry) i obecność samca pilnującego rewiru niejako im przeszkadza w delektowaniu się przysmakiem. Pożerają wszystko co się w pysku zmieści, także własny narybek. Odchowanie narybku to duże wyzwanie. Trzeba podawać bardzo malutki pokarm, najlepiej pierwotniaki. Larwy solowca czyli świeżo wykluta artemie zaczynają wcinać po 7-10 dniach od momentu gdy zaczęły żerować. Takie to moje doświadczenia z tymi rybkami.

  Odpowiedz
 53. Rafcioo

  A ja próbuję je rozmnożyć, rybki już się trą, mam niewielkie stadko ok 15szt w akwarium 112l roślinnym… zobaczymy co z tego będzie

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. katie

   Rafcioo i jak? udało się 🙂 ? ja dzisiaj w moim zbiorniku 60 l (10 rasbor galaxy, 2 otoski ) znalazłam w mchu ikrę. Ale nie wiem czy to rasborek czy otosów bo nie jest rozrzucona tylko przyklejona do mchu… zobaczymy co z tego wyjdzie…

  2. Mariusz

   Witam mam pytanie czy jesteś zadowolony z rozbitek galaxy jak z ich rozmnażaniem musisz odławiać?proszę o odp na maila.pozdrawiam

 54. Dominika

  cudowne stworzenia 🙂

  Odpowiedz
 55. Krak

  Faktycznie urocza rybka!
  W praktyce, w średnim zbiorniku (ok. 240 l) wielogatunkowym okazały się nieco mniej płochliwe niż podano w opisie. Szybko dołączyły do stadka innych danio (lamparcie, pręgowane i pręgowane sp. czerwone) i razbor klinowych, chociaż mają trudności z nadążaniem za nimi. Chętnie pływają też razem z podobnymi rozmiarowo bystrzykami karłowatymi (syn. karliki).

  W krewetkarium (ok. 30 l.) zauważyłem, że galaxy „polują” na młode (L-1,2) krewetki karłowate – trzeba więc w zbiorniku zapewnić duży „dywan” z mchów (najlepiej m. jawajski i/lub tajwański).

  Odpowiedz
 56. mik

  Bardzo ciekawa ryba. Polecam do niedużego, jednogatunkowego akwarium 🙂

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. karol

   Witam mam w dwóch kotnikach parki już 2 dzień 50% każdego kotnika to mech, ile czasu trzeba czekać na pojawienie się ikry ? ciągle się ganiają tańczą i trą ale ikry nie ma :/

  2. Filip

   Karol a jak to wygląda? Bo one nie zawsze się trą a może to tylko tak wyglądać. Więc na kilka dni nie polecam trzymać biednych ryb w kotniku. Jak do 2-3 dni nie ma ikry to znaczy że nie będzie ! Tylko rybki męczysz. Chcesz je tylko rozmnożyć ! Może je jeszcze taśmą sklej? Może wtedy się uda?????

  3. Filip

   jakie biedne rybki !