Danio malabarskie - ryby akwariowe
Danio malabarski (Devario malabaricus) – tropikalna ryba akwariowa z rodziny karpiowatych, jeden z większych przedstawicieli rodziny Devario.
Danio malabarski - Devario malabaricus - Występowanie
Azja. Danio malabarskie zamieszkują strumienie i rzeki w zachodnich Indiach i Sri Lance. Spotykane w wodach przejrzystych, dobrze natlenionych ze żwirowatym podłożem. Nurt, głębokość i przejrzystość wody, w których żyją, są bardzo zmienne w zależności od sezonu.
Danio malabarski - Devario malabaricus - Charakterystyka i usposobienie
W środowisku naturalnym może osiągać 15 cm długości. W warunkach akwariowych rzadko przekracza 10 cm. Ubarwienie ciała zmienne od koloru żółtego do zieleni, ozdobione trzema lub czterema niebieskimi pasami, które biegną wzdłuż tułowia, od pokryw skrzelowych aż po nasadę ogona, w kilku miejscach przerwane barwnymi plamkami i poprzecznymi pasami. Samice w okresie tarła mają bardziej zaokrąglony brzuch a ich środkowa niebieska pręga w tylnej części wygina się odrobinę ku górze.
Gatunek ławicowy, zalecane trzymanie w grupie minimum 8-10 osobników. W większej ilości ładniej wyglądają, są mniej płochliwe i pokazują naturalne zachowania. Trzymane pojedynczo stają się agresywne. Cechują się dużą ruchliwością dlatego najbardziej istotna przy wyborze akwarium jest jego długość. Najwięcej czasu spędzają w górnych i środkowych partiach zbiornika.
Danio malabarski - Devario malabaricus - Odżywianie i karmienie
W naturze polują głównie na owady i ich larwy, w akwarium nie sprawiają problemów i przyjmują większość dostępnych pokarmów ale preferują te utrzymujące się na powierzchni. Danio malabarskie można karmić dobrej jakości pokarmami suchymi, regularnie podając pokarmy żywe lub mrożone jak np. artemia, dafnia, ochotka. Taka dieta zapewni im najlepsze wybarwienie i kondycję.
Danio malabarski - Devario malabaricus - Akwarium
Wymagają akwarium o długości co najmniej 100 cm, obsadzonego roślinami wyłącznie z tyłu i po bokach, z pozostawionym rozległym obszarem do pływania. Najlepiej będą się czuły w zbiorniku urządzonym na wzór rzeki, z piaszczystym lub żwirowym podłożem, gładkimi kamieniami i kilkoma głazami. Do dekoracji można użyć również suchych korzeni i gałęzi. W takim środowisku najlepiej sprawdzą się wytrzymałe gatunki roślin, przyczepiane do dekoracji np. Mikrozorium, Bolbtis czy Anubias. Ze względu na ich zdolność do wyskakiwania akwarium należy wyposażyć w pokrywę. Woda powinna być czysta, dobrze natleniona z wymuszonym ruchem. Zalecane regularne podmiany wody w ilości 30-50%.
Nie są agresywnymi rybami ale swoją ruchliwością mogą przeszkadzać spokojniejszym gatunkom. Najlepiej trzymać je w azjatyckim akwarium biotopowym z łagodnymi brzankami, razborami lub rybami labiryntowymi. W akwarium towarzyskim dobrymi współlokatorami będą inne ryby karpiowate, kąsaczowate, pielęgniczki, bocje, kiryski czy sumiki.
Danio malabarski - Devario malabaricus - Rozmnażanie
Jak większość małych karpiowatych rozrzucają ikrę i nie opiekują się swoim potomstwem. W dobrze utrzymanym i zarośniętym roślinami zbiorniku do tarła dochodzi często bez interwencji akwarysty i mogą pojawiać się pojedyncze sztuki narybku.
Jeżeli chcemy odchować większą ilość narybku, niezbędne jest jednak bardziej kontrolowane podejście. Wymagany zbiornik tarliskowy o wymiarach 60x30x30 cm, niezbyt jasno oświetlony. Dno warto wyłożyć czymś w rodzaju siatki, z oczkami na tyle dużymi aby ikra przez nie przeszła a jednocześnie rodzice nie mieli do niej dostępu. Można również użyć sztucznej trawy, szklanych kul, mopa akwarystycznego a najlepiej dużej ilości żywych drobnolistnych roślin np. java moss. Woda powinna być lekko kwaśna o temperaturze ok 25-26°C, dobrze natleniona z wymuszonym lekkim ruchem.
Dorosłe ryby stymulujemy poprzez częstsze podawanie żywych pokarmów. Następnie wybieramy jedną lub dwie pary i przenosimy do akwarium tarliskowego. Do tarła najczęściej dochodzi w ciągu 24 godzin. Samica po tarle jest wyraźnie smuklejsza. Po 48 godzinach rodzice powinni zostać odłowieni. Czas wylęgu zależy od temperatury i przeważnie trwa od 24 do 36 godzin. Larwy zaczynają swobodnie pływać po następnych kilku dniach.
Pierwszym pokarmem powinien być plankton lub inne mikro rozmiarów sztuczne pokarmy, następnie można podawać larwy artemii, mikro nicienie oraz sproszkowane pokarmy suche.
Ostatnio zmodyfikowano: 4 października 2016 r.Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
Nie kupujcie tego. Ryba ładna, ruchliwa to można sobie ją poobserwować ale niestety ściga inne ryby w akwarium i inne rybki przez nią się kryją w kryjowkach…
witam czy ta rybka wytrzyma letnie upały 30 stopni w pokoju
Jeśli będziesz często otwierał pokrywę (o ile ją masz) i pokarm podawał rybom wieczorem lub wcześnie rano, to być może wytrzyma, jednak ja radziłbym zainwestować w specjalny wentylator akwariowy (koszt 100 zł, z regulacją 150) lub zrezygnować z hodowli tych ryb
taki wentylator jest skuteczny? skutecznie ochładza wodę?
Sam nigdy nie testowałem, ale myślę, że o 2-3 °C da radę
Dużo też zależy od rozmiaru akwarium
Czy taka obsada 200l akwarium 100x40x50 będzie ok danio malabarskie 8 , 8 tetr czarnych, 10 danio pręgowanych, 2 gurami złote, 2 kiriśniki, 5 świecików, 1 glonojad, 4 Karliki, 1 Piskorek kuhla
Witam. Zupa rybna do kwadratu ! Wybrał Pan 6 gatunków stadnych ! Max. 2 ławice a najlepiej jedna a duża (a nie 8 sztuk albo o zgrozo 1 piskorek !). Poza tym wybrane gatunki mają różne wymogi
– jedne ciepło inne zimno lubne. Proszę poczytać na tej stronie, rozpisać sobie jakie warunki ryby potrzebują i jakie może Pan zapewnić a następnie dobrze wybrać. Pozdrawiam.
Witam zmieniłem zdanie teraz będzie tak 1 para barwników, 12 świecików, i 8 sumików szklistych
Witam,
Czy mógłbym trzymać danio malabarskie (większą ławice ok. 20 sztuk) razem z brzankami rekinimi i brzankami schwanenfelda? Czy jednak te ryby będą za małe dla tych brzanek? Akwarium jest długie (250cm) i urządzone na wartki strumień.
Pewnie że można, o ile nie zmieszczą się tamtym do pyska..
Dzięki za szybką odpowiedź. Jak na razie brzanki nie są jakieś wyrośnięte mają ok. 12-14 cm. Zobaczymy jak się sprawa potoczy później gdy podrosną.
Myślę nad obsadą do 200l akwarium (35 cm wysokości). Byłoby około 13 kardynałków i 5 szt. garra pandy do tego mała ławica danio malabarskich. Czy to absolutne minmum 8 to nie będzie ich za mało? Czy ewentualnie wcisnę jeszcze para/harem skrzeczyków lub wielkopłetwów? Jeśli nie wejdą malabary myślę jeszcze o danio tęczowym albo dodać po ławicy drobnicy typu razbora klinowa lub/i danio erythromicron, ale wtedy pasowałoby jeszcze wrzucić coś przynajmniej średnich rozmiarów…
Można te malabarskie 8 może i 10 oraz harem skrzeczyków zdecydowanie nie wielkopłetwy bo są one agresywne.
Dzięki! Tylko czy aby na pewno nie będzie im ciasno? Docelowe rozmiary ryb teoretycznie przekraczają pojemność zbiornika, a na pewno wrzucę trochę kamieni i spore korzenie…
Wiesz różnie bywa ale powinno być dobrze w dodatku te danio dorastają zazwyczaj do 7-8 cm nie 10.
Skrzeczyki mogą być albo np. Basista zamiast nich jak sobie wolisz, myślę że lepiej by było gdyby było więcej kardynałków (jedna ławica ale duża) nich trochę tego trochę tego.
Przepraszam chodzi Ci o badisa?
Witam
Chciałbym niedługo założyć akwarium 112l, dla danio malabarskich.
Oprócz nich samych nie będzie żadnego innego gatunku, więc ile sztuk mogę wpuścić do 112 l?
Czy jest jakiś procent że przy pielęgnicy salvin przeżyje choć tydzień w 200l
U mnie dobrały się w ławicę z tęczankami neonowymi. Od małego tak pływają 10 + 20 szt. Super wygląda.
Bardzo ruchliwa rybka, zbiornik musi być przykryty, lubią skakać.
Racja są bardzo ruchliwe
Planuję zakup danio m. do akwarium z brzankami, kosiarkami, labeo i ew. Bocjami pregowanymi. Czy Danio faktycznie dorastają do 10cm? I czy dla 20 ryb wystarczy akwarium 100x50x50?
Tak dano malabarskie naprawdę dorastają do 10 cm (jedna mi tak wyrosła) , a propos tego akwarium to powinno wystarczyć
Świetne ryby, niestety nie doceniane, gdyż za młodu są słabo wybarwione. Bardzo żywotne i ruchliwe, odporne na choroby (przyniosłem ospę na ramirezkach i chorowało całe akwarium oprócz nich). Przy karmieniu powierzchnia wody wygląda jakby przeżywała atak piranii.