Danio margaritatus (Roberts, 2007)

Razbora galaxy - Danio margaritatus fot. rybyakwariowe.eu
 • Rozmiar: 2.5 cm
 • Akwarium: 30 l
 • Wymagane pH: 6.5 - 7.5 pH
 • Wymagana temperatura: 22 - 27°C
 • Biotop: Azja

Razbory Galaxy - ryby akwariowe

Niebiański Danio Perłowy (Danio margaritatus) – niewielka, pięknie ubarwiona rybka akwariowa z rodziny karpiowatych. W Polsce znana bardziej pod pierwotną nazwą Microrasbora galaxy.

Ten atrakcyjny gatunek w 2006 r. w nieokreślonej części Mjanmy (dawnej Birmy) odkrył tajlandzki ichtiolog i akwarysta – Kamphol Udomritthiruj. Ze względu na jego niewielkie rozmiary oraz piękne ubarwienie szybko stał się bardzo popularny, co zapoczątkowało ogromną podaż, a tym samym nadmierny odłów. Co spowodowało, że w ciągu zaledwie 6 miesięcy od okrycia był bliski wyginięcia w naturze, a jego eksport został zakazany. Na szczęście w innych miejscach zostało odkrytych kilka nowych populacji, rozpoczęto również jego komercyjne rozmnażanie na szeroką skalę.

Jako pierwszy, gatunek opisał w 2007 r. Tyson Roberts i włączył go do zupełnie nowego rodzaju Celestichthys. Jednak na początku 2008 r. grupa uczonych, po dokładnych badaniach, przekwalifikowała go do rodzaju Danio. Początkowa błędna nazwa gatunku wzięła się prawdopodobnie z komercyjnego pośpiechu, ze względu na duże podobieństwo do Microrasbory Erythromicron, obecnie również włączonej do rodzaju Danio. Potoczna nazwa Celestial pearl danio pochodzi z łacińskiej, gdzie Caelestis oznacza „niebiański”, a margaritaus „przyozdobiony perłami”.

Niebiański Danio perłowy – Razbora galaxy - Danio margaritatus - Występowanie

Azja Południowo-Wschodnia. Zamieszkują płytkie stawy, mokradła i bajora rozciągające się wzdłuż rzeki Salween, która przepływa przez górskie tereny Mjanmy i Tajlandii oraz jezioro Inle (płytkie i mocno zarośnięte jego części) – na terenie Mjanmy.

Siedlisko, w którym zostały zebrane pierwsze okazy określa się jako obszar zalanych terenów i stawów, spowodowany działalnością człowieka (produkcją ryżu). Woda tam jest przejrzysta i płytka, rzadko przekracza 30 cm głębokości. Poza plantacjami ryżu jest domem dla bujnej roślinności, która obejmuje np. gatunki Elodea, Hydrocharis, Vallisneria spiralis.

Niebiański Danio perłowy – Razbora galaxy - Danio margaritatus - Charakterystyka i usposobienie

Niezależnie od płci, dorastają do ok. 2.5 cm długości. Ciało jasnoniebieskie, posypane małymi perłowymi kropeczkami. Grzbiet brązowozielony, a brzuch u samic żółtobiały. Pokrywy skrzelowe przezroczyste, przez które prześwitują krwawoczerwone skrzela.

Samce są smuklejsze od samic. Ich płetwy są jaskrawo pomarańczowe lub czerwone, z czarnym wzorem, delikatnych pasków. Bardziej krępe samice, mają wyraźnie mniej intensywną barwę ciała i płetw. Najłatwiej odróżnić płeć po ciemnej kropce za płetwą odbytową, która u samców jest mało widoczna. W stresie ubarwienie ryb blednie i rozróżnienie płci w tym czasie może być utrudnione.

Danio perłowy to ławicowa, poruszająca się skokami, bardzo ruchliwa i ciekawska ryba. Wykazuje terytorializm wobec swojego gatunku, niekiedy można zauważyć u nich postrzępione płetwy, szczególnie gdy przebywają w zbyt małym akwarium. Dojrzałe płciowo samce, niekiedy też samice (w mniejszym stopniu), rywalizują między sobą. Pływają krążąc dookoła siebie, rozchylają płetwy, prezentując bogactwo swojego ubarwienia. Jeżeli żaden wcześniej nie zrezygnuje, dochodzi do wymiany uderzeń bokami ciał, do momentu aż słabszy odpuści i zostanie przegoniony przez silniejszego.

W akwarium zaleca się trzymanie min. 8-10 szt., preferowane 15 i więcej., co ważne w przewadze samic. W dużej grupie ryby będą śmielsze, ładniej wybarwione oraz będą prezentować ciekawsze zachowania.

Niebiański Danio perłowy – Razbora galaxy - Danio margaritatus - Odżywianie i karmienie

W naturze odżywiają się niewielkimi bezkręgowcami, algami i zooplanktonem. W akwarium pobierają pokarmy z toni wodnej i dna, mniej chętnie z tafli wody. Można podawać im dobrej jakości, drobny pokarm suchy, najlepiej ten wolno opadający. Dietę należy uzupełniać małymi pokarmami mrożonymi i żywymi np. dafnią, oczlikiem, artemią, wodzieniem. Częstsze podawanie żywych pokarmów zapewni im dobrą kondycję, piękne kolory, a także zachęci do tarła.

Niebiański Danio perłowy – Razbora galaxy - Danio margaritatus - Akwarium

Minimalna wielkość akwarium to 30 litrów, ale ze względu na dużą ruchliwość i zalecenia trzymania w dużej grupie, preferowany większy zbiornik. Rybki te uwielbiają gęsto porośnięte akwaria z licznymi kryjówkami, najlepiej z ciemnym podłożem oraz pozostawioną wolną przestrzenią do pływania. Wzrost roślinności wymaga odpowiedniego oświetlenia, początkowo musi być częściowo stłumione np. roślinami pływającymi. Z czasem w cieniu bujnej gęstwiny będą czuły się jak w domu. Ruch wody nie powinien być zbyt silny.

W środowisku naturalnym żyją w wodzie lekko zasadowej ok. 7.3 pH, gdzie okresowo zachodzą jej niewielkie zmiany. W akwarium będą się dobrze czuły w wodzie miękkiej do lekko-twardej (5-15 dGH), w zakresie 6.5-7.5 pH i temperaturze ok. 22-27°C.

Danio margaritatus są bardzo wrażliwe na wyższe stężenia azotanów i gwałtowne skoki parametrów. Trzymane w złych warunkach często chorują, wykazują objawy zatrucia, stają się apatyczne i przestają przyjmować pokarmy. Wymagają wydajnej filtracji biologicznej i częstych podmian wody, należy wystrzegać się przy tym gwałtownych zmian parametrów.

Pierwsze dni w nowym otoczeniu wiążą się z ogromną płochliwością. Zestresowane przebywają w partiach dolnych zbiornika. Rybki nabierają śmiałości w większej grupie lub pływając z innymi łagodnymi, niedużymi, gatunkami, które żerują w górnych partiach wody.

Mogą być trzymane w odpowiednio większym akwarium ogólnym z innymi małymi spokojnymi rybkami o podobnych wymaganiach środowiskowych i ewentualnie z krewetkami. Na potomstwo krewetek będą polować, więc trzeba się liczyć z ograniczeniem populacji.

Mimo, iż są blisko spokrewnione z Celestichthys erythromicron, nie wykazują skłonności do krzyżowania z tym gatunkiem (obecnie nie odnotowano takiego przypadku) i mogą być trzymane razem z nim.

Niebiański Danio perłowy – Razbora galaxy - Danio margaritatus - Rozmnażanie

Rozmnażanie stosunkowo łatwe, w dobrych warunkach rozrzucają ikrę kilka razy w tygodniu. Często w dojrzałym, gęsto zarośniętym akwarium, do rozmnożenia „galaxy” dochodzi całkiem przypadkowo. Jednak w celu uzyskania większej ilości ikry niezbędne będzie założenie oddzielnego akwarium tarliskowego. W takim akwarium należy umieścić duże kępy mchu ok. 50% i niewielki filtr gąbkowy. Do tak przygotowanego zbiornika wpuszczamy wieczorem wybraną parę, największą samicę i najładniej wybarwionego samca. Do tarła zazwyczaj dochodzi rano następnego dnia. Samiec stroszy się do samicy po czym zapędza ją w gęstą roślinność, gdzie odbywa się tarło. Dorosła samica uwalnia ok. 30 szt. lepkich jajeczek, które zapładnia samiec. Rodzice nie wykazują opieki rodzicielskiej i będą zjadać ikrę oraz narybek, dlatego tuż po tarle najlepiej ich odseparować. Tylko w bardzo gęstej roślinności maluchy mają jakiekolwiek szanse na przeżycie.

W zależności od temperatury, wylęg następuje po 2-5 dniach. Kilka dni później, po zużyciu swoich woreczków żółtkowych, narybek zaczyna swobodnie pływać. Ze względu na mały rozmiar, odchowanie narybku nie należy do łatwych. W początkowej fazie rybkom należy podawać najdrobniejsze mikro pokarmy w proszku i płynie, wraz ze wzrostem wprowadzając larwy artemii i nicienie mikro. Po ok. 8-10 tygodniach od wyklucia przechodzą metamorfozę w dorosłą formę, a kolorowy wzór zaczyna pojawiać się od 12 tygodnia.

Ostatnio zmodyfikowano: 14 sierpnia 2019 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Danio margaritatus
 • Akwarium:
  • małe
  • min-pojemność: 30 l
  • min-długość: 30 cm
 • Orientacyjna cena: 6 - 12 zł
 • Dostępność: powszechna
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): DD - gatunek o nieokreślonym stopniu zagrożenia

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 172

 1. Krzysztof

  Przerabiałem ten temat. Miałem identyczny problem. Rybki, które były z importu szybko zdechły z takimi samymi objawami. Przypuszczam, że zanim trafiły do Pana akwarium, były trzymane w workach foliowych przez długi czas. Wygłodniałe, zestresowane były podatne na wszelkie choroby i pasożyty. Dopiero zakup od znajomego akwarysty rozwiązał problem. Teraz też hoduję i rozmnażam te piękne rybki

  Odpowiedz
 2. Agnieszka

  Posiadam akwarium 280l(mocno roślinne). W zbiorniku oprócz innych rybek pływa 10 szt Galaxy i ostatnio zauważyłam 4 szt nowych członków akwarium Galaxy 🙂 pływają już pewnie bez woreczków i inne rybki ich nie ruszają:) Miło się patrzy na maluchy;)

  Odpowiedz
 3. Adam

  Posiadam ok 15 sztuk w akwarium 80l. do tego krewetki. Akwarium mam gesto zarosniete. Niestety hodowla razbor nie nalezy do latwych jak ogolnie pisza. U mnie co jakis czas jakas umiera. Do tego z roznymi objawami -czasem charakterystycznie zapadniety brzuch, 2 mialy jakby plesn na brzuchu a u jednej nie bylo widac z zewnatrz zadnych objawow. Moze ktos mi doradzic co moze byc przyczyna? Uzywam wody do wymiany z osmozy z dodatkiem mineralow. Mam tez Co2 – wydaje mi sie ze gdzies czytalem ze one tego nie lubia..

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Paweł

   Możliwe, że przyczyną śmierci twoich ryb są wahania parametrów wody. Być może parametry w przefiltrowanej wodzie różnią się od tych w akwarium. A jakich minerałów dodajesz?

  2. Adam

   Dodaje „all in one” – Dennerle osmose Remineral+. Wedlug opisu zawiera:
   Mineralizator wody osmotycznej
   Kationy Wapń 45,5% Magnez 9,5% Sód 33,5% Potas 11,5%
   Aniony Dwuwęglan 45,5% Siarczan 32,0% Chlorek 22,5%

 4. P.

  Posiadam 7 razbor galaxy w krewetkarium 25l, brak innych gatunków ryb, krewetki red cherry. Akwarium mocno zarosniete. Z moich obserwacji wnioskuję, że rybki są niesłychanie nieśmiałe, praktycznie na codzień niewidoczne, do momentu karmienia. Kiedy wypłyną w toń, prezentują się fantastycznie, kolorowo. Karmię je suchymi płatkami, mikro pokarmem i czasem drobną mrożonką. Polecam do mikro akwarium.

  Odpowiedz
 5. Mikołaj

  Czy można w akwarium 30l hodować 3 danio perłowe i 3 danio erythromicron razem?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   Zalecane minimum u obu gatunków to 8 sztuk w dodatku mogą się one krzyżować. Ja bym zrobił 6 tych albo 6 tych

  2. netGhost

   To są ryby ławicowe i śqietnie się czują w towarzystwie. Kup sobie kilka 8-10 szt. Tak lepiej wyglądają i będą się lepiej czuły.

 6. Kacper

  Mam pytanie, dostałem od znajomych jakieś dziwne akwarium o pojemności ok 20-35l, Ile razborek mogę kupić i wpuścić do takiego akwa?
  Oraz ile % wody trzeba wymieniać w jakich okresach czasowych

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Daniel

   8 nie więcej. Wymieniaj wodę jak azotany przekroczą 25% lub co tydzień 30%

 7. Kamil

  Witam, mam akwarium 54l w nim 12 gupików i mam pytanie czy te rybki (rozbory Galaxy) nadają się jako towarzysze to gupikow pawie oczko? I w jakiej ilości? Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam 😀

  Odpowiedz
 8. Papugi

  Spokojnie mogą być. Ja właśnie teraz kupiłem 4 razbór Galaxy. Po 9 zł.

  Odpowiedz