Trichopsis pumila (J.P. Arnold, 1936)

Skrzeczyk karłowaty - ryba akwariowa fot. aquadico.com
  • Rozmiar: 3.5 - 4 cm
  • Akwarium: 40 l
  • Wymagane pH: 5.0 - 7.5 pH
  • Wymagana temperatura: 22 - 28°C
  • Biotop: Azja

Skrzeczyki karłowate - ryby akwariowe

Skrzeczyk karłowaty (Trichopsis pumila) – ładnie ubarwiona, niewielka słodkowodna ryba akwariowa z rodziny guramiowatych.

Skrzeczyk karłowaty - Trichopsis pumila - Występowanie

Środowisko naturalne Skrzeczyków karłowatych fot. flickr by Martin Grimm

Środowisko naturalne Skrzeczyków karłowatych.

Azja. Występuje w dolnym dorzeczu rzeki Mekong w Laosie, Wietnamie, Kambodży i Tajlandii, a także w dziale wód w środkowej i południowej Tajlandii. Zamieszkują wolno płynące i stojące wody z obfitą roślinnością – niewielkie stawy, pola ryżowe, bagniska, zalane obszary leśne.

Skrzeczyk karłowaty - Trichopsis pumila - Charakterystyka i usposobienie

Dorosłe osobniki dorastają do 4 cm długości. Ciało blado brązowe. Od pyska do płetwy ogonowej, wzdłuż linii bocznej, przebiega brązowa smuga. Nieco wyżej znajduje się, oddzielony białawym obszarem, rząd brązowych plamek. W pewnych warunkach świetlnych boki mają zielonkawy opalizujący kolor. Tęczówka oka jest jasnoniebieska, a zewnętrzne części oka pomarańczowe. Płetwy jasnoniebieskie z czerwonymi plamkami, obrzeżone czerwonym i niebieskim kolorem.

Płeć skrzeczyków karłowatych fot. acquariofiliaconsapevole.it

Rozróżnienie płci u skrzeczyków karłowatych.

Rozróżnienie płci może być kłopotliwe. Dojrzałe płciowo samce są intensywniej ubarwione i mają dłuższe płetwy brzuszne, grzbietową, odbytową i ogonową. Dorosłe ryby można również z tyłu oświetlić mocnym światłem – u samic, pod pęcherzem pławnych, będą widoczne żółte jajniki.

Tak jak inne guramiowate, mają dodatkowy narząd zwany labiryntem, który umożliwia im oddychanie powietrzem atmosferycznym. Dzięki niemu mogą przeżyć w wodach stojących, ubogich w tlen.

Łagodnie usposobione i dość nieśmiałe ryby, jedynie samce mogą być agresywne wobec siebie. W akwarium zaleca się trzymanie w parach lub w małych grupach z przewagą samic (2-3 na jednego samca). Co ciekawe, w okresie tarła, podekscytowane, wydają z siebie skrzeczące dźwięki – stąd przyjęła się polska nazwa gatunku – Skrzeczyk. Z badań wynika, że charakterystyczne odgłosy nie tylko są ważne podczas zalotów, ale również służą do wyznaczania hierarchii wśród samców. Dźwięki te powstają poprzez gwałtowne uderzenia płetw piersiowych o ciało i mogą się różnić częstotliwością i natężeniem w zależności od poszczególnych osobników.

Skrzeczyk karłowaty - Trichopsis pumila - Odżywianie i karmienie

W naturze odżywiają się zooplanktonem, drobnymi owadami, larwami owadów i małymi bezkręgowcami. W akwarium, z czasem, przyzwyczają się do pokarmów suchych, ale powinny dostawać również dużą ilość pokarmów żywych i mrożonych np. Dafnia, Ochotka, Artemia. Zróżnicowana dieta zapewni im dobrą kondycję i ładne ubarwienie.

Skrzeczyk karłowaty - Trichopsis pumila - Akwarium

Dla pary lub haremu odpowiednie będzie już ok. 40 litrowe akwarium, najlepiej częściowo obficie obsadzone roślinnością z dużą ilością miejsc zacienionych. Dobrym wyborem będą rośliny łodygowe i pływające. Sprawdzą się również Kryptokoryny. Do dekoracji można użyć kawałków suchego drewna, na których mogą rosnąć Mikrozoria lub mchy. W zbiorniku można umieścić również suche liście, które zapewnią dodatkowe schronienie, będą uwalniać do wody pożądane związki humusowe, a także będą alternatywnym źródłem pokarmu dla narybku.

W środowisku naturalnym zamieszkują wody stojące, dlatego w akwarium należy unikać silnego ruchu wody. Akwarium powinno być przykryte, aby zapewnić im dostęp do ciepłego i wilgotnego powietrza atmosferycznego oraz aby zapobiec ich wyskakiwaniu.

Nie są polecane do akwarium towarzyskiego. Nie mogą być łączone z dużo większymi, agresywnymi lub energicznymi rybami. Najlepiej trzymać je w akwarium gatunkowym, ale towarzystwo małych stadnych ryb nie powinno stanowić problemu np. Microdevario, Boraras lub Trigonostigma.

Będą polować na krewetki Caridina i Neocaridina.

Skrzeczyk karłowaty - Trichopsis pumila - Rozmnażanie

Skrzeczyki karłowate budują pieniste gniazda przy powierzchni wody. Do rozmnożenia potrzebne będzie osobne akwarium tarliskowe, urządzone jak w opisie wyżej. Narybek do prawidłowego rozwoju labiryntu wymaga ciepłego i wilgotnego powietrza, które pobiera z nad powierzchni wody. Koniecznie należy szczelnie przykryć akwarium (niektórzy hodowcy używają folii spożywczej).

Przed tarłem wybraną parę należy oddzielić. Samiec buduje pieniste gniazdo pod szerokim liściem lub wśród roślinności drobnolistnej i do czasu jego ukończenia nie będzie tolerował samicy. Do tarła zwykle dochodzi pod wybudowanym gniazdem w uścisku typowym dla guramiowatych – samiec owija się wokół samicy. W momencie kulminacyjnym uwalniany jest mlecz i jajeczka, które samiec zbiera do pyszczka i przenosi do gniazda. Proces ten jest powtarzany, aż samica pozbędzie się wszystkich jaj. W trakcie całego tarła może być ich od 100 do 170 szt.

Po tarle samiec chroni terytorium i opiekuje się ikrą oraz narybkiem. Wylęg trwa 24-48 godzin. Larwy pozostają w gnieździe przez kolejne 2-3 dni. Jeżeli coś wypadnie z gniazda, samiec zbiera i odnosi z powrotem na miejsce. Kiedy narybek zacznie swobodnie pływać opiekun traci zainteresowanie. Rodzice zazwyczaj nie zjadają młodych.

Narybek przez pierwszych kilka dni wymaga najdrobniejszych pokarmów w proszku lub płynie, po czym będzie mógł być karmiony nicieniem mikro lub larwami solowca. Zaleca się częste, ale niewielkie podmiany wody.

Ostatnio zmodyfikowano: 1 stycznia 2019 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Nazwa ryby akwariowej: Trichopsis pumila
    • Synonim: Sparkling Gourami, Pygmy gourami
    • Opisał: J.P. Arnold, 1936
    • Biotop: Azja
  • Akwarium:
    • małe
    • min-pojemność: 40 l
    • min-długość: 45 cm
  • Orientacyjna cena: 3 - 4 zł
  • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): LC - najmniejszej troski

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 15

  1. Er

    o i jeszcze z głowaczykiem barwnym

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. k

      Nie! Nie, nie, nie! Już o trzecią rybę męczysz (głowaczyk, gurami samuraj, a teraz jeszcze skrzeczyk). Pomijając fakt, że nie wiem czy trzymanie gupików z babkami to dobry pomysł, i to jeszcze w 70 l akwarium, to w opisie każdego gatunku miałeś kolejno, że:
      1. Głowaczyki nie dogadają się z babkami
      2. Gurami samuraj preferuje kompletnie inne środowisko i parametry wody niż gupiki
      3. W przypadku skrzeczyka ta różnica parametrów jest mniejsza, ale i tak nie może być z nimi trzymany
      Proszę Pana (lub Panią) o czytanie opisów gatunku, o który chce Pan/-i spytać. Mógłbym doradzić jakie ryby mogłyby być dodane do Pana/-i akwarium, gdybym wiedział, ile jest w nim gupików i babek oraz (a może przede wszystkim) czy to gupiki pawie oczka czy endlera i jakie to babki

  2. Kris

    Mialem te piękne i wdzieczne rybki. Kolega, który się ich pozbywał dał mi je od tak bo zmieniał obsadę w swoim akwa. W moim baniaku było dużo miejsca bo pływało e nim wtedy dosłownie kilka rybek. Akwarium 120l, sporo roślin i bardzo dużo krewetek red cherry. Trzy sztuki tych rybek wpuściłem i mocno się zdziwiłem jak po kilku miesiącach usłyszałem ich skrzek. tarło miały przynajmniej kilka razy. Za każdym razem jednak wyjadały większość jaj i narybku. z czasem odlawiałem młode i trzymałem je w małych zbiornikach. Do dziś mam ogromny sentyment do tych rybek. Może jeszcze wrócę do nich.

    Odpowiedz
  3. Pan Piotr

    czy można hodowac je z gupikami :>
    harem skrzeczyków i 5/6 gupików w akwa 45l?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. ja

      można ale młodych gupików z tego nie będzie.

  4. Erazael

    Zastanawiam się nad zakupem Skrzeczyków. Posiadam akwarium 112l. Czy mogę połączyć skrzeczyki z Neonami Innesa i Neonaki czarnymi? Akwarium nie jest przerybione, a wręcz przeciwnie. Chciał bym zakupić 2 samczyki i 6 samiczek lub 3 samczyki i 9 samiczek.

    Odpowiedz
  5. Marek

    Czy skrzeczyki mogą być z minorkami i kiryskami?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Eliza

      Polecałabym je trzymać same albo wyłącznie z rybkami żyjącymi przy dnie. Chyba, że da się im dużo większe akwarium, niż 40l. U mnie w 54l jeden skrzeczyk zabił dużo większą od siebie samicę bojownika, ale gonił też i pozostałe rybki.

  6. Marek

    Czy mogę trzymać parkę skrzeczyka karłowatego z pręgowanym?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Eliza

      Absolutnie nie. Jak wszystkie gourami są terytorialne i bywają agresywne zwłaszcza do innych ryb tego typu.

  7. Henio

    Mam pytanie, czy konieczne jest posiadanie grzałki dla tej rybki? Bez grzałki mam w baniaku 23-24 stopnie. Czy taka temperatura bedzie wystarczająca?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Ramirez

      Spokojnie, w takiej temperaturze nic im się nie stanie. Jeśli woda jest odrobinę zimniejsza, zmniejsza się ryzyko wystąpienia wielu chorób

  8. Iwona

    Próbował ktoś kiedyś łączyć je z mikro krabami?

    Odpowiedz
  9. Marcin

    Mam tę rybę i wbrew powszechnej opinie można je spokojnie łączyć z krewetkami Blue Velvet. Nawet stosunkowo małe nie są przez nie zjadane.
    Natomiast zakupiłem krewetki Bloody Marry, które niestety zostały zjedzone (5 w ciągu miesiąca, przeżyła jedna, największa, która cały czas siedzi w ukryciu, ale nie zauważyłem w ostatnim czasie ataków, zaczęła wychylać się z ukrycia)
    Podejrzewam że ryby reagują w sposób agresywny na czerwoną barwę.
    Wprowadziłem kilka dni temu krewetkę Cristal Red mniej więcej 20% czerwonego i nie widziałem, aby była atakowana.

    Będę wprowadzał sukcesywnie nowe barwy Cardin, doświadczenia opisze w przyszłości w kolejnym komentarzu.

    Pozdrawiam

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Marek

      Tez mam z nimi blue velvet i tez nie widze klopotu innych kolorow nie prubowalem