Barwniaki czerwonobrzuche - ryby akwariowe
Barwniak czerwonobrzuchy (Pelvicachromis pulcher) – pięknie ubarwiona, słodkowodna ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych.
Barwniak czerwonobrzuchy - Pelvicachromis pulcher - Występowanie
Gatunek pochodzi z Afryki. Ryby można spotkać pomiędzy gęstą roślinnością w płytkich i wolno płynących lub stojących wodach. Niektóre populacje żyją także w wodzie lekko zasolonej.
Barwniak czerwonobrzuchy - Pelvicachromis pulcher - Charakterystyka i usposobienie
Barwniak czerwonobrzuchy jest ozdobą każdego wystawowego akwarium. Samiec osiąga 10 cm, jego płetwy grzbietowa i odbytowa są wydłużone. Samica jest pełniejsza i nieco mniejsza – do 7.5 cm długości. Charakterystyczną cechą samicy są boki rubinowej barwy. Poza okresem godowym nie jest agresywny i może przebywać w akwarium ogólnym wraz z innymi gatunkami o zbliżonych wymaganiach. Jego piękne ubarwienie i interesujący cykl życiowy można w pełni docenić w zbiorniku gatunkowym. Najlepiej trzymać je w parach. Jeżeli chcemy trzymać więcej niż jedną parę zbiornik musi być odpowiednio większy. Spotykana i popularna jest również forma albino.
Barwniak czerwonobrzuchy - Pelvicachromis pulcher - Odżywianie i karmienie
Akceptują większość dostępnych pokarmów. Można je karmić granulatami dla pielęgnic a jako uzupełnienie diety podawać żywe lub mrożone pokarmy.
Barwniak czerwonobrzuchy - Pelvicachromis pulcher - Akwarium
Dla pary zaleca się minimum 70 litrowe akwarium, z licznymi kryjówkami (dekoracjami skalnymi, grotami), niezbędnymi miejscami do rozrodu. Do tego celu można użyć glinianych doniczek, korzeni czy kawałków drewna. Roślinność nie jest niezbędna, ale ryby docenią dodatkowe schronienie. Na dno akwarium najlepiej zastosować piasek, który ryby chętnie przekopują, szczególnie w czasie tarła.
Barwniaki polecane są do akwarium ogólnego, należy jednak pamiętać, iż podczas rozmnażania są bardzo terytorialne. Generalnie jednak są rybami nieśmiałymi, ustępliwymi i nie będą dobrze się czuły z rybami większymi i ruchliwymi. Zalecanym dla nich towarzystwem są małe kąsaczowate, brzanki, danio, razbory, kiryski, zbrojniki. W odpowiednio urządzonym i dużym akwarium mogą być trzymane z innymi pielęgniczkami, tak aby ryby mogły zająć swoje rewiry.
Barwniak czerwonobrzuchy - Pelvicachromis pulcher - Rozmnażanie
Rozmnażanie bardzo łatwe. Są rybami monogamicznymi, które tworzą stałe pary. Nie ma gwarancji, że po zakupie w sklepie samca i samicy ryby utworzą parę. Co więcej jedna (mniej chętna) z ryb może tarła nie przeżyć. Zalecany jest więc zakup grupy 6 lub więcej młodych ryb i pozwolenie w naturalny sposób na dobranie się w pary. Jeżeli zdecydujemy inaczej, to z akwarium sprzedawcy wybierajmy największego samca i najładniej wybarwioną samice.
Akwarium tarliskowe powinno mieć ok 50-100 litrów i wodę o temperaturze 24-27°C, pH 6.5-7.0. Takie właściwości wody zapewnią równy podział płci wśród narybku. Jeżeli woda będzie zbyt alkaliczna większość młodych będzie samcami, zbyt kwaśna – samiczki. Rybom należy zapewnić mnóstwo jam, grot, miejsc gdzie będą mogły złożyć jaja (sprawdzą się ustawione do góry dnem doniczki z wyciętym spodem.). Preferowany filtr gąbkowy z regulacją przepływu.
Jeżeli chcemy odchować większą ilość młodych, to w akwarium nie powinno być ryb kopiących i dennych, a szczególnie sumowatych. Wskazane są natomiast gatunki ławicowe takie jak np. tetry, razbory, drobnoustki, które dodadzą parze śmiałości.
Do tarła stymuluje częstsze podawanie żywych i mrożonych pokarmów. Pierwszym znakiem, który może wskazywać nadchodzące tarło jest intensywniejsze ubarwienie ryb, szczególnie samicy. Jej brzuch ciemnieje, przybierając fioletowy odcień. To przeważnie ona rozpoczyna zaloty, tańczy naprzeciwko samca pokazując swój barwny brzuch. Następnie ryby wybierają jaskinie lub wykopują własną pod dekoracjami w której chowają się przez następne kilka dni.
Samica składa czerwonobrunatne, 2 mm jaja (do 300 ziarenek ikry) przeważnie na ścianach lub szczycie doniczki i przejmuje opiekę nad nimi. Samiec broni wejścia i terytorium przed intruzami. Wylęg następuje po 2-3 dniach. Młode zaczynają swobodnie pływać po kolejnych 7-8 dniach. W tym momencie para powinna być uważnie obserwowana ponieważ zdarza się, że samica odwraca się od samca.
Narybek jest na tyle duży aby przyjmować larwy solowca czy nicienie jako pierwszy pokarm. Rybki zostawiamy z rodzicami aż do następnego rozrodu lub kiedy samica zaczyna być agresywna w stosunku do samca. Wyjątkowo też może się trafić para ze skłonnościami kanibalistycznymi.
Ostatnio zmodyfikowano: 17 kwietnia 2018 r.Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
Można trzymać 2 samice, a nie samca i samicę?? Nie chcę rozmnożyć.
Nie, niestety nie można
mam barwniaki i one mi strasznie atakują kiryski i nawet nie wiem czy lekko nie podgryzają je czy jest to możliwe?
To niemożliwe. W naturze zwierzęta się w ogóle nie atakują. Szczególnie w małych kałużach (akwarium).
Irys jak w naturze mają się atakować jak żyją na dwóch innych kontynentach.
@xD
Chyba nie zrozumiałeś o co chodziło Irysowi
Co zrobić z młodymi, jak nikt nie kupi i nie przyjmą w zoologicznym?? Da się trzymać 2 samice???
Mam akwa 112 litrów, mocno zarośnięte. W nim 14 brzanek sumatrzańskich.
Czy nie będzie przesadą dodać do nich parkę barwniaków?
spokojnie możesz dać tam parę barwniaka. tylko pamiętaj żeby była to dobrana para
Moje ulubione pielęgnice, które się tak namnożyły, że jak 3 lata temu dałem do sklepu zoologicznego w Szczecinie 20 ryb, 13 samic i 7 samców, to chłop mi dał 3 sztuki Bojownika Jawajskiego
Mam 200l akwarium zamierzam tam wpuścić dorosłą parę Barwniaków, 2 kiryski oraz 4 pielęgnice ramireza. Czy jeszcze jest jakiś gatunek który by z nimi nie konkurował i można by go tam było wpuścić?
Piranie, Brzanki Sumatrańskie, Kiryśniki..
Witam. Czy barwniaki można trzymać w pojedynkę :
-bo nie chcę ich rozmnażać
-nie chcę narażać na stres związany z tarłem innych mieszkańców akwarium. Chcę by rybki czuły się dobrze a nie wiem czy w pojedynkę ten gatunek będzie się tak czuł.
Ja mam Barwniaki czerwonobrzuche, mam parkę która 4 miesiące temu została rodzicami. Barwniak raczej nie powinien być sam bo może to podać go na stres, można zmniejszyć jego stres dodając do akwarium stado jakiś rybek ( oczywiście trzeba wiedzieć jakich bo nieodpowiednie rybki mogą zostać zjedzone, to dlatego znajomy mi je oddał)
Najlepiej mieć parkę, ponieważ wtedy czują się dobrze oczywiście nie dawać do jednego zbiornika 2 samców bo podczas tarła będą prowadzić walki o terrytorium, zdarza się że wtedy jeden ginie. PS. Mam akwarium jednogatunkowe 200l 100 x 40 x 50.
Przez ponad pół roku samiec był sam w akwarium z ławicą razbor klinowych (12 szt) i wyrósł na 9cm pięknego samca. Jest ze mną 1,5 roku. Niedawno dokupiłem samiczkę i przygotowują się do tarła. Zobaczymy co z tego wyjdzie.
P.S. 54l = barwniaki nie karłowacieją. 🙂
Hej mam problem.. na głowie rybki pojawiła się jakby dziura ? Nie mała ale duży wklęsły element… w ten sposób ( podobno ) zmarła mi wcześniej kosiarka. Wróciłem z delegacji i na barwniku zobaczyłem podobna rzecz. Ogólnie ma jakby wygryzione łuski niektóre co to może być za choroba ? Boje się o resztę obsady skoro 2 z podobnymi objawami… ( dodał bym zdjęcie ale nie wiem czy idzie )
Prawdopodobnie dziurawica spowodowana wiciowcami, leczy sie to np. Protosolem
Witam, czy mogę trzymać barwniaki w akwarium razem z mieczykami, molinezjami, danio pręgowanymi, neonami innesa, zbrojnikami oraz 1,5 centymetrowymi molinezjami?
Ja trzymam i nic się nie dzieje tylko jak maja młode to bardzo pilnują i są agresywne ale jak jest duże akwarium to nie ma problemu a i dobrze mieć np kokosa w nim chowają młode na noc jak kaczki;)
Tak jasne tylko jak będą mieć ikre to strasznie będą gonić zbrojniki i inne ryby, jak coś to najczęściej to z 5-10 przedewszystkim one baaaaaaardzo chronią potomstwa.
Akwarium ma 112l.
Czyli nie bedą zjadać 1,5 cm molinezji, cały czas mi się rozmnażają i przełapuje nie do miejszego akwarium, ale kiedy urosną to muszę nie przełapać do większego akwarium.
W okresie rozrodu są mega agresywne w stosunku do innych ryb. A moje rozród mają w cyklu comiesięcznym. Właśnie się ich pozbywam (oddaję) bo szkoda mi innych ryb.
Nie polecam trzymać ich z zbrojnikami, mi przy pierwszym tarle zjadły barwniaką ikrę :/, po restarcie pozbyłem się glonojadów i teraz mam gromadkę maluchów 🙂
Witam. Jestem raczkujacym akwarysta. Mam prawdopodobnie dwa samce barwniaka. I zauważyłem u nich zero zainteresowania pokarmem, nawet nie kosztują. Mam 3 rodzaje pożywienia suchego. Testowałem wszystkie i nic.
Jakies sugestie?
Spróbuj pokarm mrożony i żywy.
Witam chciałbym powrócić z tym gatunkiem do mojego akwa jednak mam pytanie. Czy dało by radę mieć 2 pary (4 osobniki) w 112 l? Reszta ryb to kiryski, danio, neony, żałobniczki no i jeden zbrojnik pospolity.
Nie polecam będą walczyć że sobą dobrze mieć jedna dobrana parę
Teraz wetknę kij w g… mrowisko, ale powiem tak: Jeśli ryb w akwarium mamy więcej niż możliwych rewirów do objęcia to agresja jakoś zanika, zatem im więcej barwniaków tym „łagodniejsze” będą wobec siebie… Teoretycznie 😉
Dzień dobry , proszę o pomoc. Wczoraj mi się urodziły barwniaki czerwonobrzche.
Nie wiem co robić. Odłowiłem samicę z dziećmi do drugiego akwa które ma 25l. Dzisiaj jak poczyłęm na samiczkę w tym akwa 25l stała się bledsza ma zamiast czerwonego brzucha ma teraz biały prawie cały.
Proszę o jakieś rady.
barwniaki opiekują się młodymi, mogłeś je zostawić razem z samcem (chyba że masz w akwarium jakieś większe ryby lub sumy, ale ja mam 2 sumy z barwniakami i już któryś narybek z rzędu spokojnie przeżył z nimi w akwarium).
samica mogła się zrobić blada ze strachu lub z powodu nowego otoczenia
W wyniku stresu czasem ryby tracą kolor.
Wróci do normy po kilku dniach
Witam, moja parka od dłuższego czasu współdzieli 112l akwarium ( dość wysokie 50cm) z grupą modrooków słonecznych. Nie wchodzą sobie w drogę. Barwniaki okupują strefę przydenną i pod 😁 bo kopią dużo jam pod kamieniami i korzeniami. Modrookom została góra akwarium. Z tarłem i wychowaniem narybku nie ma problemów. Nie polecałbym innych przydennych np kirysków razem z barwniakami.
Szczególnie że kiryski są delikatne
Witam jakie rybki polecacie dla takiej pary w akwarium tarliskowym mam neonki mogą być i sumiki przezroczyste. Z łagodnych ryb
Nie mam dużego doświadczenia w akwarystyce ale myślę że modroki lub pstrążenice mogą być
Wszystko to co NIE PŁYWA przy dnie bo gdy barwniaki złożą ikre albo będą mieć już młode to reszta dennych ryb nie będzie miała życia. No chyba że masz duże akwarium min 150 l
Samiczka zjadła neonkę , nie wiem czy upolowała czy jadła już nie żywą. Może ktoś się spotkał z takim przypadkiem
Nie polują raczej była już martwa
Dziękuję za informacje
Z mojego doświadczenia jeśli coś zmieści się w pysku to atakują u mnie małe mieczyki ok 7mm to w całości polykaja
dzisiaj kopiłem 10 neonków zeżarł szogun 3szt jestem ciekaw ile przeżyje do rana
Mam problem z barwniakami. Mam dwie pary które walczą między sobą i atakują też inne ryby gdy te wpłyną na ich teren. Barwniaki zajęły 2/3 dna akwarium (150 litrów). Jedna para ma „gniazdo” pod liśćmi anubiasa z prawej strony a druga po lewej stronie też pod liśćmi. To że walczą miedzy sobą to mi to wisi tylko martwi mnie to że przeganiają one cztery moje kirysy spiżowe a jak wiadomo kirysy to ryby pływające przy dnie i zostaje im tylko mały kawałek do pływania plus to że ciągle siedzą schowane. Mam barwniaki może 4 miesiące a od paru tygodni widze że walczą miedzy sobą. Akwa gęsto porośnięte roślinami z duzo ilością kryjówek. Oddanie barwniaków nie wchodzi w gre bo nie mam komu ich oddać, sklepy ich nie chcą. Co robić? Jak mi się uda to wstawie zdj
Co mam zrobić jeżeli mam dwóch samców? Proszę o poradę ekspertów
Jeśli masz duże akwarium, koło 150cm długości, to dokup przynajmniej dwie samice, jeśli mniejsze, to oddaj samca i dokup samicę.
Rybki średnio wymagające terytorialne Ale nadają się do akwarium towarzyskiego. Mogom być trzymane z innymi spokojnymi pielęgnicami
mylisz się kolego, te ryby są bardzo terytorialne
Nadają się do akwarium towarzyskiego pod warunkiem, że jest to spore akwarium minimum 150l oraz dobrze obsadzone skałkami i roślinkami.
Też potwierdzam ryba z charakterem a jak ma mlode to skalary mają u mnie przesrane 😉
Mam 54 litry w planie 6 tęczanek wernera i trzeba dobrać towarzystwo I czy barwnika moge dodać nie zje mi ich nie będzie agresywny i czy moge go tam dać nie wiem zbiornik 60 długości ktoś napisze czy pyknie czy nie i może rady na towarzystwo dla tęczanek
Dla barwniaków min.70 litrów, w mniejszym będą atakowały „wszystko co się rusza” , gdyż to ryby terytorialne.
Witam. Od dwóch dni mam parkę barwnika dziś na żywca zjadł mi krewetkę Red Chery, czy to normalne w tych rybach, mam jeszcze kilka Red Chery i Amano. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Normalne. Mi młode barwniaki wyjadały małe glonojady które ledwo mieściły im się w pysku.
Czy to rybka agresywna? Teraz gania cały czas samca kakadu, Brzankę Deninsona.
Będę zakładał afrykańskie akwarium 190l
Filtracja hagen fluval 206
Lampa aquael leddy slim
Zamierzam trzymać w nim 1 lub 2 pary barwniaka czerwonobrzuchego , 10 świecików kongolańskich i szczupieńczyki dageta. Dekoracje to korzenie , sporo roślin i kokosy.podłoże piasek.Woda będzie miękka i lekko kwaśna. Czy ta obsada ma sens? Czy coś zmienić? Czy ryby przetrwają?
do świecików trochę małe akwa
Witam.
Mam pytanie – ostatnio padł mi samczyk barwniaka (trochę już wyrośnięty), z jakiego powodu cięzko powiedzieć. Czy mogę do wyrośniętej samiczki (6cm) dokupić małego samca (niestety tylko takie mam dostępne w okolicy) czy też próbować z nową parką?
Akwarium 120l, obsada: 12x zwinnik blehera, 6 kirysków, 6 otosków.
Mnie odradzano małego samca do samicy, że samiec nie przeżyje, ale zaryzykowałam. Przez pierwsze 3 dni baba go goniła, a teraz mam już 3 ich narybek 😉 Pozdrawiam
Witam. Chcę zakupić barwniaka do akwarium ogólnego. Mam mieczyki młode i dorosłe, glupiki endlera, zbrojniki niebieskie, molinezje dorosłe i małe i neonki. Czy taka obsada może być do barwniaka?
Witam mam akwarium 100x30x30 i kupiłem 2 samiczki i samca samiczki mogą się gryźć?
Ryby po pewnym czasie prawdopodobnie dobiorą się w pary. Posiadając trochę większą grupkę ryb pewność była by większa co do doboru par,ale w tedy mogły by pozostać maksymalnie 2 pary. A tego czy samiczki gryźć nie będą to w 100% się nie wie bo zależy od ryb. Podczas tarła terytorializm jest o wiele większy niż normalnie.
Mam akwarium 200 l
Uwielbiam kiryski czy do nich lepiej dobrać barwniak czy pielegniczki kakadu
Zdążyło się komuś że barwniak lub pielegniczka kakadu zjadła lub podgryzala inne rybki
Czy mogą być do tej obsady grami?
U mnie podczas tarła zaczęły gonic kirysy , szczególnie jednego sobie upodobały , o gryzły mu prawie wszystkie płetwy musiałem wydać kirysy
Mam parke i zastanawiam się czemu tak jest.. mój samiec zachowuje się jak w okresie tarła lecz robi się bezbarwny, ciagle goni samiczkę a ta ucieka. Czemu tak może być? Samiczka jest ładnie ubarwiona a samiec bledzieje
Witam,najlepiej trzymać je w parach, 2 samce lub samiczki będą się nawzajem tolerować ?
zależy od wielkości zbiornika w małym litrażu może być z tym problem może nie z powodu dominacji w terenie ale po prostu są terytorialne
miałem parkę barwniaków, niestety samiec padł. Czy mogę dokupić nowego do samicy czy raczej jest to ryzykowne bo go nie polubi?
Czy ktoś zatrzymał może młode w drugim akwarium i ma doświadczenie czy się pozagryzają i tak? Mam same samice z miotu więc nie będzie tarła.
Ja mam parkę od jakies 2 miesięcy. Rybki dobrały sie i tez zauważyłem „taniec godowy”. Przesiadują na zmianę w dużej muszli, czy może to związane z pilnowaniem ikry? Jeśli chodzi o agresywność względem innych gatunków, nie zauważyłem jej. No może odgania trochę zbrojnika jak pojawi się w pobliżu muszli, albo bystrzyka ozdobneggo jak mu sie nawinie, ale nie są to zbyt częste zachowania. Jednakże pewnego razu dokupiłem parkę pielęgniczek czerwonogrzbietych i tu była gonitwa. Niestety skończyło się tym, ze pielęgniczki chowały się i pewnie ze stresu zeszły. dlatego odradzam kupować inne gatunki z pielęgnicowatych. Aczkolwiek mam dwie pielęgniczki ramireza i razem z barwniakami żyją w zupełnej zgodzie.
hmm u mnie w 112l po jak pilnowały narybku to zrobiły totalną demolkę tak goniły inne ryby zobaczę zachowanie w 450l