Bojownik wspaniały – syjamski

Betta splendens (Regan, 1910)

 • 6 cm
 • 20 l
 • 6.0 - 8.0 pH
 • 24 - 30°C
 • Azja

Bojowniki Wspaniałe – Syjamskie - ryby akwariowe

Bojownik wspaniały, Bojownik syjamski (Betta splendens) – bardzo popularna, pochodząca z Azji, słodkowodna ryba akwariowa z rodziny Guramiowatych.Charakteryzują ją piękne, duże płetwy, różnorodne ubarwienie oraz przede wszystkim wojownicze usposobienie.

Ryba akwariowa Bojownik wspaniały – syjamski - Betta splendens Pochodzenie ryb akwariowych

Bojownik wspaniały zamieszkuje spokojne wody południowo-wschodniej Azji. Występuje w Tajlandii, Wietnamie i Kambodży, a także na Półwyspie Malajskim w pobliżu przesmyku Kra. W naturalnym środowisku jest gatunkiem narażonym na wyginięcie. Zamieszkuje wody stojące, ubogie w tlen.

Ryba akwariowa Bojownik wspaniały – syjamski - Betta splendens Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Bojownik Wspaniały - Syjamski - ryba akwariowa, płeć

Bojownik – samiec, samica

Bojowniki osiągają długość do 6 cm. Sklepy akwarystyczne oferują wyłącznie barwne odmiany hodowlane. Samce można rozpoznać po jaskrawszym ubarwieniu i bardziej wydłużonych płetwach. Ciało wydłużone, płetwa grzbietowa długa i wysoka – zajmuje prawie połowę powierzchni jego grzbietu. Płetwy piersiowe oraz brzuszne są wąskie i wydłużone. Płetwa ogonowa jest w kształcie wachlarzowym, zaokrąglona. Pysk skierowany ku górze. Posiadają mocną i uzębioną szczękę. Są wyposażone w dodatkowy narząd oddechowy tzw. labirynt, dzięki któremu mogą oddychać powietrzem atmosferycznym, pobieranym z nad tafli wody.

W naturze bojowniki syjamskie prowadzą samotniczy tryb życia, w pary łączą się tylko na czas rozmnażania. Zarówno samce jak i samice, są agresywne wobec swojego gatunku. W akwarium najlepiej trzymać je pojedynczo. Jeżeli jednak zechcemy umieścić kilka sztuk tego gatunku, a nie posiadamy na prawdę dużego zbiornika, to najodpowiedniejszy będzie harem samiczek. W tym celu pomocne będzie przełamanie linii widoku w akwarium, niezbędne do wyznaczenia rewirów i zapewnienia poczucia prywatności. Im więcej ozdób, roślin, tym lepiej. Należy starać się aby liczba ryb była nieparzysta i najlepiej większa od 3. Pomoże to w ustanowieniu pewnego rodzaju matriarchatu i zniweluje efekt znęcania się grupy nad jednym, najsłabszym osobnikiem. Nowo zakupione samiczki wprowadzajmy używając przeźroczystego kotnika umieszczonego wewnątrz docelowego akwarium. Im dużej trwa prężenie płetw wobec rywalek/rywalki, tym dużej nowa lokatorka powinna pozostawać w tymczasowym lokum. Po wypuszczeniu samiczki może również dochodzić do nieporozumień, stroszenia płetw, przeganiania i okazyjnego podskubywania płetw, aż do czasu ustalenia terytoriów. Planując akwarium zawsze trzeba mieć na uwadze, że nie wszystkie samice bojownika będą tolerowały życie w grupie.

Pod żadnym pozorem nie próbujmy trzymać razem kilku samców, gdyż mimo iż jest to możliwe w dużym i mocno zarośniętym akwarium, to tylko nielicznym uda się ta sztuka.

Bojowniki są rybami aktywnymi za dnia, żyją średnio ok. 2 lat., w optymalnych warunkach mogą dożyć 3 lat.

Ryba akwariowa Bojownik wspaniały – syjamski - Betta splendens Odżywianie ryb akwariowych

Bojownik wspaniały jest rybą drapieżną, mięsożerną. W diecie bojownika powinny przeważać pokarmy pochodzenia zwierzęcego. Chętnie zjada drobne bezkręgowce, rureczniki, larwy komara, ochotkę, wodzień, dafnie, grindale, artemię, narybek innych ryb. Można podawać mu też pokarmy mrożone, suche oraz skrobane mięso wołowe i kurze.

Ryba akwariowa Bojownik wspaniały – syjamski - Betta splendens Akwarium ryb akwariowych

Ryby muszą mieć dostęp do tlenu pobieranego znad powierzchni wody. Rozsądnym minimum dla jednego bojownika będzie ok. 20 litrowe akwarium, dla haremu samic zalecane jest min. 54 l, miejscami gęsto obsadzone roślinami, tak aby zapewnić im wystarczającą liczbę kryjówek. W akwarium tarliskowym wśród roślinności pływającej samiec chętnie buduje pieniste gniazdo.

Wbrew często spotykanej opinii sprzedawców sklepów zoologicznych bojowników nie powinno się trzymać w kuli lub w akwarium bez grzałki. Ryby te wymagają wody o temperaturze ok. 24-30°C. W niższych temperaturach mogą być mniej ruchliwe i bardziej podatne na choroby. Mimo tego, że są wytrzymałym gatunkiem i znoszą większe stężenia azotanów od pozostałych ryb to akwarium warto również wyposażyć w niewielki filtr, który utrzyma bezpieczne dla zdrowia parametry wody. Pamiętać także należy o w miarę regularnych podmianach wody na świeżą (ok 30%).

Bojowników syjamskich nie wolno trzymać w towarzystwie blisko spokrewnionych ryb – samce są agresywne i będą staczać walki z domniemanymi rywalami. Nie są zalecane do akwarium towarzyskiego. Z większymi i aktywniejszymi gatunkami przegrają rywalizację podczas podawania pokarmu. Jeśli już, to najlepiej sprawdzą się niewielkie ryby kiryskowate i zbrojnikowate.

Ryba akwariowa Bojownik wspaniały – syjamski - Betta splendens Rozmnażanie ryb akwariowych

W akwarium ryby do rozpłodu wybiera się w wieku ok. 6-10 miesięcy i w stosunku 1:1. W zbiorniku tarliskowym powinno być 15-20 cm wody o proporcji 2/3 „starej wody” do 1/3 świeżej o temperaturze nieco wyższej od tej, w której przebywały (26-30°C). Woda powinna być miękka (5-8°n), o odczynie pH 6-6.5. Ryby przed tarłem należy umieścić osobno w małych przeźroczystych zbiornikach, ustawionych tak aby mogły się wzajemnie obserwować oraz obficie karmić najlepiej żywym pokarmem.

Ryby łączymy gdy samica przybiera krągłości w partii brzusznej. Samica nabiera bardziej intensywnych kolorów i podpływa do samca z lekko opuszczoną głową. Samiec powinien być większy od samicy aby zdołał ją objąć podczas aktu. Po kilku godzinach przystępuje do budowy gniazda, tuż przy powierzchni wody, wśród pływających roślin. Gniazdo o średnicy kilku centymetrów budowane jest z piany wytworzonej przez ślinę. Do tarła dochodzi w ciągu doby od przeniesienia pary tarlaków. Opadające na dno zbiornika jajeczka są zbierane przez samca i umieszczane w gnieździe. Ikra potrzebuje dostępu do dobrze natlenionej wody. Dlatego ta która wypadła z gniazda i nie zostanie podniesiona najpewniej zgnije. Bojowników w tym okresie nie należy karmić.

Po tarle samica jest przeganiana przez samca, który przejmuje opiekę nad gniazdem. Samicę dla jej bezpieczeństwa należy odseparować do innego zbiornika. W zbyt małym akwarium samica nie ma możliwości ucieczki przed bardzo natarczywym samcem, który może doprowadzić do jej śmierci.

Jeżeli samiec bojownika nie wykazuje zainteresowania gniazdem to ikrę można próbować inkubować – delikatnie napowietrzać czy podrzucić gniazdo (roślinny z jajeczkami) innemu samcowi, który przy odrobinie szczęścia zaopiekuje się nim jak swoim własnym. Na ilość złożonej ikry ma wpływ wielkość zbiornika tarliskowego, wiek i kondycja ryb. Ilość jaj waha się od kilkudziesięciu do nawet 700 sztuk.

Choroby

Przede wszystkim w otwartym akwarium ryba może przeziębić swój narząd oddechowy labirynt, dzięki któremu pobiera powietrze atmosferyczne znad wody. Spowodowane jest to różnicami temperatur między wodą a powietrzem. Przeziębienie prowadzi natomiast do zaburzenia funkcjonowania pęcherza pławnego (służy rybie do swobodnego unoszenia w wodzie).

Bojownik a krewetki

Jeżeli będziemy mieć szczęście to zdarzają się bojowniki o charakterze łagodnym co do tych stworzeń. Jednak z natury bojowniki są rybami drapieżnymi dlatego umieszczanie razem z nim krewetek nie jest dobrym pomysłem. Większym krewetkom np. Amano nie powinien wyrządzić krzywdy, ale jego próby ataku mogą je stresować i sprowokować do ucieczek ze zbiornika. Małe krewetki karłowate np. Red Cherry są jego przysmakiem i łatwym celem ze względu na ich jaskrawy kolor. Większą szansę na przetrwanie mają kamuflujące się na tle roślinności – Babaulti.

Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video Ryba akwariowa - Bojownik wspaniały – syjamski

Galeria Ryba akwariowa - Bojownik wspaniały – syjamski

Podsumowanie

 • Akwarium:
 • Cena: 6 - 25 zł
 • Dostępność: powszechna
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): VU - narażone

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 467

 1. Kakaq

  Wziąłem jednego z kubeczka jest teraz w 54l z pokrywą pytanie czy to przeziębienie mu przejdzie? Pływa tylko po powietrze, przy pobieraniu powietrza puszcza bąble skrzelami, czy to objaw przeziębienia?

  Odpowiedz
 2. Anita

  Podziele się z wami moją historia

  Zazwyczaj za każdym razem sprowadzałam bojowniki z hodowli i te najbardziej rzadkie jednak kiedy pochodziłam z nimi do tarła nic z tego nie wychodziło. W końcu poszłam do zwykłego sklepu zoologicznego i kupiłam zwykłego szmaragdowego samca dostał 11 miesięczną samice (która wcześniej zabijała poprzednie samce) Z szmaragdowym samcem doszło do TARŁA jednak samiec z dnia na dzień nie dawał sobie rady z budową i gniazdo się rozpadło.Już spróbowałam podejść jeszcze raz do tarła tym razem samiec robił z 6 gniazd w akwa tarliskowym 25l ostatnie z nich aż się podniosło ale ta sama samica była drugi raz przy tarle i oberwało jej się tak że bała się wyjść z kokosa boje się że nic z tego nie wyjdzie.Najwyżej kupie jakiegoś najbardziej wybarwionnego i spróbuje tarła z nowymi samicami.Dajcie jakieś porady

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marcin

   Samiec po tarle odgania samice

 3. Marsyl

  Mam bojownika 4’ry lata… Jest stary ale cieszę się że doczekał u mnie spokojnej starości 😥

  Odpowiedz
 4. Renata

  MMam baniaczek 25l (41x25x25). Ph 6.5, Gh 7. Planuje obsadę:
  1xBojownik syjamski -samiec (jest łagodny, w sklepie pływa z innymi rybkami)
  4xOtosek Przyujściowy
  4xSzczupieńczyk Karłowaty
  Czy to nie za dużo? Czy jest Ok?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   Za dużo. W nowym otoczeniu i na mniejszej przestrzeni bojownik może zaczepiać otoski, które nie będą miały się gdzie schować, nie mówiąc już o szczupieńczykach.

 5. Malit

  Witam
  Czy do 112 l może być taka obsada: -bojownik syjamski 1 samiec,2samice
  – 10 danio galaxy
  -zbrojnik pospolity 1 samiec,1 samica
  -8 krewetek
  Zależy mi na szybkiej odpowiedzi za którą z góry dziękuje

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Malit

   Zapomniałem o platkach – 4 platki

 6. Anita

  Hej. Czy to normalne że samiczka bojownika 8-miesięcy miała już ok. 20 samców każdy inny który pochodził do tarła samica była niechętna i zawsze zagryzała samca. Wiec któregoś dnia poszłam i kupiłam najdzikszego,największego i najbardziej kolorowego samca. Po kilku H samiec zrobił z 3 gniazda z czego były nie wypałem sądziłam że zginie jak jego poprzednicy zostawiłam je i poszłam oglądać film. przychodze patrze a tu ani gniazda ale ryby zaczęły się trzeć po jakiś 2H samiec zrobił piękne duże gniazdo a w nim jajeczka. Chcę się dowiedzieć czym karmić młode

  Odpowiedz
 7. Jola

  Witam. Jak myślicie czy bojownik będzie zjadał oczliki? Ostatnio pojawiły się w moim nowym akwarium i szczerze mówiąc nieesteycznie to wygląda :/

  Odpowiedz
 8. Ewa

  Witam. Czy w akwarium 25l (41x25x25) mogłabym trzymać krewetki amano z bojkiem, który nie był z kubeczka? Przydałaby mu się jakaś ekipa sprzątająca. A może jest jeszcze jakaś inna alternatywa?

  Odpowiedz
 9. Avocado

  Witam. Jest początkująca i to jest moje pierwsze akwarium: 25l (41cnx25cmx25cm), podłoże to ciemny substrat, korzeń, żywe rośliny, grzałka z termostatem, filtr Aquael Pat Mini. Zamieszka w nim samiec bojownika (nie z kubeczka tylko z małego akwarium).Mam dwa pytania:
  1- Akwarium ma 4 dni. Dlaczego woda jest leciutko mlecznobiała? Za słabo ustawiony filtr ? ( ps filtr nie ma wężyka i tego ,,dzióbka”, bo bojownik nie potrzebuje napowietrzania ,chciałam też zmniejszyć ruch wody do minimum)
  2- Myślałam o krewtkach Amano jako ekipie sprzątającej ( od 3 dni pleśń pojawiła się na korzeniu). Czy bojownik będzie je atakował? Co mogę innego ewentualnie dać jako ekipe sprzątającą?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. 1

   Woda może być takiego koloru od pierwotniaków

 10. Adam

  Cześć,
  akwaria miałem przez 5 lat i nigdy ten problem mnie nie dotyczył. Otóż zawsze w akwarium towarzyskim miałem gupiki, danio, kiryski, molinezje, mieczyki, brzanki, nawet i krewetki (oczywiście było to kilka zbiorników) ale w każdym z nich (bez krewetek) miałem bojownika i nigdy nie było z ani jednym najmniejszego problemu. Opierając się na wcześniejszych doświadczeniach również teraz po 3 latach przerwy kupiłem bojownika z gupikami. Okazuje się być diabłem wcielonym. Pierwsze 3 dni jak najbardziej, potem podgryziony ogon, a następnie zamęczony samiec. Próbując porad odseparowałem go siateczką od kotnika tak, że nadal pozostaje w tym samym akwa i widzi inne ryby. Tylko że mija już póltorej tygodnia a ten przy drugiej próbie połączenia atakuje już po 1 sekundzie. Czy macie jakieś rady, czy po prostu oddać go gdzieś/kupić mu odrębne akwa? Bo dodam że strasznie mi go szkoda, wyjątkowo piękny mi się trafił

  Odpowiedz
 11. Piotr

  Witam,
  Co myślicie o obsadzie:
  10x razbora klinowa
  4-5x samiec gupika
  -6 kirysków panda
  – 1 samiec bojownika
  Pojemność 72l

  Odpowiedz
 12. Erereer

  Czy istnieje jakiś sposób, by rozpoznać łagodnego bojownika? Mam akwa 54l (jeszcze nie zamieszkane) i kupiłbym bojka oraz kilka innych rybek.

  Odpowiedz
 13. Michał

  Pytanko czy bojownika można trzymać w akwarium o biotopie czarnych wód ???

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. kimpi

   tak możesz go trzymać

 14. Rafał

  W akwa możesz mieć raczej tylko jeden harem,czasem trafiają się osobniki bardziej agresywne i jeden drugiego zamęczy, samiczki tez nie są wcale potulne i nawet samica potrafi zatłuc samca, akwa o którym piszesz nie jest małe wiec proponowałbym jeden samiec i cztery lub pięć samic do tego gęsta roślinność

  Odpowiedz
 15. Bartek

  Hej! Mam aqwa 240l ile mogę w nim zrobić haremow? Czyli ile samców na ile samic. Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Patrycja

   Jeden samiec tylko i wyłącznie. Chyba, że chcesz mieć walki… jeden samiec i kilka samic

 16. pietroo

  ile miesiecy ma 3 cm bojownik ? tak około?

  Odpowiedz
 17. Arek

  Witam, mam pytanie: akwa 30l (kostka), filtr i grzałka jest, sporo roślinek i miejsc do schowania się, samiec bojownika i kilka innych rybek tzw. czyszczących 😉 czy mogę koledze bojownikowi dokupić 2 dziewczyny czy akwa za małe?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Akas

   Niestety akwarium jest trochę za małe. Minimun dla haremu bojka (1+2) to 54l l. Mimo wielo roślin jest duże ryzyko,że samiec zamęczy samice.

  2. NieMającyPojęcia

   @Akas
   Chyba bardziej ryzyko, że dominująca samica zamęczy samca.

 18. nikt

  Mam małe akwa 20l moge w nim coś trzymać na przykład takiego bojownika czy nadaje się już tylko do krewetek.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. lisek

   cyt ,,Rozsądym minimum dla jednego bojownika będzie ok. 20 litrwoe akwarium” a jeżeli ci bojownik nie pasuje to krewetki red cherry mogły by być co do ilości… niewiem

 19. Martyna

  Witam!
  Mam samca bojownika od ok. 3 lat w dużej, szklanej kuli. Na płetwie grzbietowej zrobiła mu się biała plama, która z czasem robi się troszkę większa. Na płetwie brzusznej ma małą, lecz długą białą plamkę. Czego może być to objaw?

  Odpowiedzi: 7
  Odpowiedz
  1. lisek

   1. Kula to nie miejsce dla ryb… chociaz jak 3 lata żył w tej kuli… jaki litraż ma ta kula???

  2. Martyna

   Właśnie nie wiem. Ma tam zamek, ozdobne kamienie i sztuczną roślinkę.

  3. ktoś

   To nie jest miejsce dla ryb! Zamek i sztuczna roślinka?! Ozdobne kamienie, rozumiem kolorowe? Farba po jakimś czasie odłazi i pływa po akwarium. Duża to znaczy jaka, można wiedzieć jaka średnica? W kuli ryby żyją w ciągłym stresie. Białe plamki mogą być obsada ospy rybiej

  4. lisek

   kup sobie chociaż akwa 20 litrów… z filtrem grzłką…

  5. Arek

   Brzmi jak prowokacja 🙂

  6. Mikołaj

   Idź do weterynarza.

  7. Wacekklkl

   Skąd mam wiedzieć to nie ja mam ryby tylko ty

 20. Kuba

  Witam mam bojownika który cały czas się chowa pod filtr i za kryjówke w ciemne miejsca co może być tego przyczyną

  Odpowiedz
 21. Agata

  Witam. Zakładam akwarium 54l. Mam obecnie bojownika w małym pojemniku i chcę poprawić jego byt dlatego koniecznie musi się znaleźć w dużym akwarium. Wodę mam twardą, według informacji na stronie komunalki ok 20dH. Akwarium będzie miało wymiary 60X30X30, planuję posadzić żywe rośliny, położyć korzeń i 2-3 kryjówki z kokosa i bambusa. Sugerując się komentarzami ze strony myślę o następującej obsadzie:
  – 1 samiec bojownika
  – 2-3 samiczki bojownika
  – 3 kiryski spiżowe
  – 3 kiryski albinosy
  – 1 ślimak hellena
  – 1 ślimak military helmet
  Za dużo? Za mało? Czy akurat? Zastanawiam się czy nie będzie „za ubogo” a z drugiej strony nie chcę przerybienia ani denerwować bojownika zbyt kolorowymi rybkami.

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrrrrrrrrw

   Może być, tylko zamiast tych albinosów postawiłbym na kolejne 2-3szt. spiżowych. Mam akurat u siebie spiżowe i albinosy i tworzą sobie osobne grupy, raczej rzadko siedzą wszystkie razem. Jeśli u Ciebie będzie podobnie to będziesz miała dwie zestresowane (bo zbyt małe) grupki kirysków.

  2. Agata

   No to chyba faktycznie ograniczę się do spiżowych (albo do albinosów bo te mi się dużo bardziej podobają). Miałam cichą nadzieję, że się ze sobą dogadają no ale trudno.

  3. sebol

   jesli chodzi o kiryski to ja mam w swoim akwa 9 – kazdy inny i trzymaja sie w grupie
   odnosnie bojownika – jesli nie chcesz sie zajac rozmnazaniem to nie kupuj samiczek bo on je zameczy bedzie je ciagle gonil i jak nie beda mialy dostatecznie kryjowek to ci padna

  4. Agata

   Sebol rozmnażać absolutnie bym nie chciała. Kryjówek będzie sporo i myślę, że jak będą 2-3 samiczki to dadzą sobie z nim radę. A jeśli nie samiczki to co proponujesz dla towarzystwa dla bojownika?

 22. Agatka

  Baniaczek 54l. Planowana obsada:
  1xBojownik (samiec)
  8xRazbora Klinowa
  1xPiskorek Kuhla
  Co o tym sądzicie? Czy te ryby mogą być razem?

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. lisek

   Igor sumy rekinie?!?!!? 54l to o 100x za mało… agatko weź sobie tam parke tych bojowników, 8razbor i 6 piskorków i jeszcze jakies otoski, może ich ze 6-8

  2. Igor

   Mówie o młodym sumie rekinim i młodym szklistym. Młode nie są za duże. Nie o dorosłym.

  3. lisek

   a co potem zrobi jak urosną hę?????? nawet dla młodych to za mało. 54l to małe akwarium,a ja jej wymysliłęm dobrą obsade bo małe ryby ale ładne a zbiornik przerybiony nie będzie, agatko nie słuchaj tych co sie nad rybami znęcają więc igor dręcz swoje ryby

  4. Agatka

   Dziękuję za porady????

  5. Igor

   Młode,5 centymetrowe sumy rekinie są małe i nie rosną. A do tego równie nie polecane jak sum rekini są bojownik (samiec z kubeczka),clarias,duch,malowana przeźroczka,dzikie skalary i inne fajne rybki np. duże glonojady (gibbiceps,plecostomus)☹. To tylko przykłady,bo niepolecane są też arowany i odmiany karasi chińskich☹. Z tego wynika że najlepiej nie zakładać akwarium????.

 23. benek

  Czy może być w 112 l jeden samiec i dwie,trzy samice + pielęgnice ramireza i piskorki?

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Tomasz K.

   Myślę,że ok oprócz ramirezek. Bojki i ramirezki to ryby mocno terytorialne,a trzymanie ich razem to nie jest dobry pomysł, nawet w większym zbiorniku. Poza tym ramirezki są dość kolorowe,więc będą denerwować samca bojownika.

  2. benek

   Wielkie dzięki Tomasz K. a czy zamiast ramirezek mógłbyś polecić jakąś inną rybkę

  3. Tomasz K.

   Dobre będzie na przykład stadko razbor klinowych,razbor espei lub kirysków spiżowych, ewentualnie gupiki endlera.Ważne by to byłoy niewielkie,łagodne i niezbyt kolorowe rybki.

  4. Tomasz K.

   Jednak zawsze możesz trafić na agresywnego bojka,ktory powinien być sam. To z czym bedzie bojek zależy od jego charakteru.

  5. Grzegorz

   @Tomasz K.
   U mnie parka bojowników wytłukła wszystkie gupiki. Samiec je strasznie obtłukiwał, kąsał w skrzela, a potem samica dobijała.
   Nie polecam trzymania bojowników z gupikami. Samce są do siebie na tyle podobne, że samiec bojownika na pewno je pozabija.

 24. daniodan

  Od około roku mam bojownika w akwarium z kilkoma molinezjami i kiryskami, z którymi żyje nader spokojnie. Wczoraj zauważyłem, że jedno oko ma praktycznie całe na wierzchu. Poza tym nic mu więcej nie dolega , zachowuje się tak jak dotychczas, czasami siedzi za filtrem , czasami sobie popływa przy szybie. Reaguje jak się podejdzie do akwarium i sprawdza czy to już pora na jedzenie. Widzę że je normalnie. Czy ktoś wie co mu się mogło przytrafić i co ewentualnie można zrobić?

  Odpowiedz
 25. ...

  Zamiast skupiać się na parametrach wody lepiej skupić się na fakcie, że skalar wciągnie neonki jak spaghetti. Mało tego istnieje duże prawdopodobieństwo, że skalar rozszarpie bojownika, a w gratisie bojownik przystrzyże płetwy gupików jak żywopłot.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Scot

   Ale tu chyba jest mowa o bojownikach?

 26. Szymon

  Mam problem z rozmnażaniem bojowników. Parka jest w ok 50l plastikowym przezroczystym pojemniku temp 30 stopni, poziom wody ok 20 cm, rośliny rozdzyca. Karmione obficie żywym i dobrym pokarmem suchym, tylko samiec nie chce budować gniazda. W 2 dniu zbudował takie malutkie było kilka godzin i rozwaliło się, a samiec jakoś nie zabiera się za budowę następnego. Co to może być? Ryby mają pokrywę i temperatura powietrza jest ciepła, samica jest oddzielona w butelce czy samiec ma jeszcze czas na budowę jak tak to ok ile? Proszę o szybką odpowiedź

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. ...

   Spróbuj zacząć od obniżenia temperatury. Czasem potrafi to pobudzić ryby. Jeżeli będzie już gniazdo możesz dodać przegotowanej wody aby zwiększyć jego wytrzymałość. Możesz też podmienić samca na innego. Ten nieudolny powinien zaakceptować gniazdo zbudowane przez swojego kolegę po fachu.

 27. Alicja

  Z jakimi rybami mogłabym trzymać bojownika w akwarium 200 litrów???

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Marty

   Raczej z żadnymi

  2. Igor

   W akwarium 200 litrów mogą być:bojownik,brzanka sumatrzańska,sumik szklisty,labeo bicolor,czasem l.frenatatus,kirys platidoras, młody sum rekini i inne. Proszę przeczytać w opisie.

 28. Karolax

  Cześć
  Czy ta obsada pasuje do akwarium 72l ???
  2 Kiryski Panda
  3 Molinezje OstroUstne
  3/4 Zmieniaki Plamiste
  5 Gupików Pawie Oczko
  6 Otosków Przejściowych
  Jak ta obsada jest ok to czy do niej mogę dać 1 samca Bojownika Syjamskiego ???

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Karolax

   Dobra już wiem Bojownik odpada
   Ale czy taka obsada jest dobra do akwarium 72L

  2. Aquabat

   Molinezje bym wykreślił, 2 żyworódki wystarczą w obsadzie.
   Jakieś środkowe rybki by ci się przydały np. neon czerwony, neon zielony lub razbory różnego rodzaju (ze 8-10 sztuk minimum).
   Pomyśl o jakichś ślimakach fajnie uzupełniają akwarium.
   Kiryski 2 to za mało daj 5-8 chociaż na to 72l im ich więcej tym weselej uwierz mi, sam w 25l mam tylko 4 spiżowe zielone (puki co są młodziutkie jeszcze ale jak podrosną to dobieram jeszcze 2-3 małe i daje je do 45l) i widzę, że to jest za mało. Dla porównania w 45l aktualnie mam 6 kirysków pstrych, w 120l też 6 ale spiżowych, rybki dobierane w różnych okresach czasowych i w miarę możliwości u innego dostawcy, były więc u mnie w różnych konfiguracjach liczbowych. Zdecydowanie polecam zakup większej liczby tych rybek niż 4.

 29. Sławek

  Czy bojownik może być ze stadem krewetek Red Crystal??????? Akwa 54l, dużo roślinności i kryjówek.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Wiesz problematyczny temat wszystko zależy od tego jaki egzemplarz bojownika trafisz. Może być taki który będzie dręczył dorosłe osobniki i je okaleczał , może być taki który będzie je ignorował. Na pewno każdy będzie polował na młode osobniki.

 30. Felka

  Zamierzam kupić akwa 54l. W planach mam taką obsadę:
  1x Bojownik
  3x Kirysek Panda
  4x Razbora Klinowa
  4x Otosek Przyujściowy
  5x Gupik Endlera ( samce)
  10x Krewetka Red Crystal
  Czy taka obsada da radę? Nie chciałambym , żeby doszło do przerybienia. Jakie rybki ewentualnie mogłabym dorzucić lub z jakich zrezygnować? Oczywiście zapewnię wiele kryjówek. A jaka temperatura byłaby w tym przypadku optymalna?
  Z góry dziękuję????

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Natalia

   Moim zdaniem jest za dużą różnorodność. Kiryski albo otoski powinno się trzymać w grupach po 5-6 osobników (to minimum). Robory trzymamy w grupie przynajmniej 8 sztuk więc zrezygnowalabym z guzików. Co do krewetek mogą zostać zjedzone przez bójka, ale to zależy od osobnika.

 31. Karolina

  Mam akwarium 126l,połowa gęsto zarośnięta roślinnością, druga z trawą przy szybie i małymi roślinkami plus piasek, no i pistia.
  Chcę powiększyć obsadę, w tej chwili mam
  20 mikrorozbor Galaxy
  3 pisorki
  4 gupiki (ale je chyba gdzieś przeniosę aby została sama Azja)

  Chciałabym 3 gurami mozaikowe plus parkę bojownika i/lub prętnika karłowatego. Czy taka obsada będzie ok?

  Czy bojowniki można na stałe trzymać z samicami, bo na forach często czytam, że atakują się na wzajem i w dodatku to jedna z samic jest agresorem, może jakby był jeden samiec i jedna samica to w moim 126l jakoś by się pogodzili?
  ps. Do tarła posiadam osobny zbiornik 60l

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marysia

   Bojków nie trzyma się w parach tylko w haremach, ale przy takim litrażu możesz sobie na to pozwolić 🙂 Polecałabym ci jednak najpierw zakup samczyka, dopiero później samic, bo może się okazać, że samiec będzie zbyt agresywny. Gorsza sprawa, jak to dziewczynki będą zbyt wojownicze… Ale tak jak mówiłam, przy takim litrażu powinien być spokój.

 32. Mario

  Od kilkunastu dni mam bojownika z gupiki, neonki, molinezje, skalary itp…. i jest naprawdę OK nikt mu nic nie robi ani on innym a akwarium mam 112 l.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrrrrrrrrw

   Nikt nic nie robi bo gupiki, neonki i molinezje to spokojne ryby, bojownik często również jest spokojny , poza tym akwarium masz wystarczająco duże i bojownik ma swoje terytorium. Ale dla skalara już 112L to zbyt mało, przydaloby się 2x większe. Na koniec jeszcze dodam, że neonki powinny miec inne parametry wody niż molinezje czy gupiki.

 33. Toma

  Witajcie. Czy bojownik może być z kiryskami ? Za odpowiedź dziękuję.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   uzależnione jest to od wielkości i wystroju zbiornika

  2. Felka

   Ja mam bojownika i 3 kiryski jest wszystko dobrze. Bojek podpływa czasem zainteresowany, otrze się o nie płetwą, ale jest spokój.
   Moja koleżanka też ma bojka i kilka kirysków żyją na luzie.

  3. Arek

   Sam mam boja i 4 kiryski pigmeje – zero problemu 🙂

 34. Sławek B.

  Miałem bojownika z bystrzykami amandy (w 30 litrach 1 bojownik i 5 bystrzyków) i nic im nie robił. Teraz siedzi sam z krewetkami (bystrzyki poszły do 54 litrów).

  Odpowiedz
 35. Weronika

  Czy ktoś mógłby mi napisać jaka powinna być odpowiednia dieta dla bojownika wspaniałego, ponieważ każdy mówi i pisze co innego i nie mam już pewności co do karmienia swojej rybki, a nie chce jej krzywdzić.Będę wdzięczna za szybką odpowiedzieć. Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   dieta złożona głównie z pokarmów pochodzenia zwierzęcego. Najlepszy będzie żywy pokarm dafnia, szklarka, ochotka

  2. rrrrrrrrrrrrrrw

   Żywa ochotka może być niebezpieczna, albo musi być z pewnego i sprawdzonego źródła albo najlepiej mrożona.

  3. Wojtekxxx9

   Ja daję pokarm mrożony. Mam z 10rodzajow Co jakiś czas suchy z witaminami

  4. Felka

   Widzę, że tutaj też każdy mówi coś innego.
   To czym karmisz bojka to raczej twój wybór, ja np. karmię go tylko suchymi płatkami (chociaż chłopak często zżera również tabletki dla kirysków). Ogólnie poczytaj sobie o pokarmach, żywieniu. Poeksperymentuj, zobacz co lubi, a czego nie. Mój kiedyś nie jadł w ogóle płatków tylko granulki, teraz jest na odwrót. 🙂

  5. ...

   Im bardziej zróżnicowana dieta tym lepiej. Karmienie samą ochotką to jakaś pomyłka. Nie dość, że kaloryczna, to jeszcze kumuluje toksyny. Najlepiej przed podaniem dokładnie ją wypłukać. Wszelkiej maści robaczki powinny być uzupełnieniem do płatków, bądź granulatu. Czysto mięsna dieta przyprawi bojownika o niestrawność.

 36. Weronika

  Mam pytanie, bo mam bojownika od niedawna i zastanawiam się czy mogłabym mu dodać do towarzystwa jakąś niedużą rybkę innego gatunku?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Wszystko zależy od tego w jakim akwarium trzymasz tego bojownika.

  2. Wojtekxxx9

   U mnie żyje z tęczankami Wernera i nie wchodzą sobie w drogę.tylko mam baniaczek 180l

 37. Oł, nini

  Fajne rybki ale mam problem. Trzymam parkę w 45l i od wczoraj samczyk jest apatyczny, ma nastroszone łuski i wytrzeszcz oczu. Czy to może być posocznica? A jeśli tak to czym ją się leczy?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Dedi

   Najlepiej przeczytać minimalne wymagania w powyższym artykule i oddać ryby komuś kto akwarystyke traktuje poważnie

  2. ...

   A jeszcze lepiej nie słuchać osób pokroju Dediego. 🙂

  3. ...

   A żeby było ciut bardziej merytorycznie to możesz próbować leczyć chloramfenikolem, aureomycyną, terramycyną, lub achromycyną. Z profilaktyki spróbuj wzbogacić dietę rybola zwłaszcza o pokarmy roślinne. Chociaż zważywszy na datę zamieszczenia pytania, to i tak pewnie trafił już do krainy wiecznych połowów

 38. Jowita

  Ja mam pytanie odnosnie sprzatania akwarium, podczas gdy bojownik zaczal budowac gniazdo. Akwa 54L. Podmieniac 10/20% wody(robie to raz na tydzien) czy wstrzymac sie..jezeli tak..to na jak dlugo? I jak mam nie karmic bojownika w tym okresie(?), gdy on przebywa w ogolnym akwarium, gdzie sa tez inne rybki. Serdecznie pozdrawiam.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. ...

   Ja normalnie podmieniałem wodę, tylko starałem się zasysać ją z dala od gniazda. Wszelkie uszkodzenia bojownik łatał na bieżąco. Co do karmienia to właściwie bardzo rzadko przy młodych przerywałem serwowanie wyżerki. Czasami po prostu nie był nią zainteresowany i leciała sobie na dno

  2. Tomek0044

   W ogólnym ich nie rozmnożysz a nawet jak się coś wykluje to będzie służyć jako pokarm więc śmiało sprzątaj

 39. Agata

  cześć. W planach mam akwarium 60l. Na dnie piach, wystrój i parametry coś w stylu BW ale z annubiasami i pistią. Planuję tam harem bojownika (1+2). Zastanawiam się, co jeszcze mogę do nich dodać. Wiem, że ciężko dobrać bojownikom towarzystwo, ale może chociaż jakaś przydenna rybka?

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Aneta

   Heja. Myślę, że w 60l mogłabyś sobie pozwolić na niewielkie stadko kiryskóww, żeby była jakaś fajna ekipa sprzątająca. Pamiętaj, że będziesz potrzebowała dużo kryjówek, w postaci dużej ilości roślin, czy kokosów.

  2. Paula

   Hej mam bojownika z kiryskami i gupikami. Nic im nie robi tak jakby ich nie widział. Gupiki czasem bo zaczepiaja Ale on je olewa. Śmiesznie to wygląda. Bojek nawet podbiera jedzonko kiryskom. Myślę że bojownik niepotrzebnie mają taka złą sławę.. sa to bardzo tolerancyjne rybki

  3. rrrrrrrrrrrrrrw

   Z bojownikami różnie bywa. Czasem są pokojowo nastawione a czasem agresywne. Miałem kiedyś jednego bojownika przez kilkanaście dni, kupiłem razem z akwarium i był jak wściekły pies, atakował wszystko co się rusza. Strach było rękę do akwarium wkładać 🙂

  4. Wojciech

   Tak jak napisano – zależy od ‚egzemplarza’. Mój bojo mieszka zgodnie z gupikami, nawet liczyłem że będzie kontrolował populację, ale trochę słabo z tym. Krewetki red i orange żyją przy nim spokojnie…

  5. Bartek

   ja mam pięknego samca który na początku wpuszczenia atakował wszystko co się rusza i do wszystkiego roztwierał swój kołnierz ale po paru godzinach ustało i żyje sobie razem z 3x kakadu +glonojad lamparci i polecam żeby zrobić dużo kryjówek jak zamierzasz dorzucić mu jakiś małych przyjaciół żeby mogły się przed nim chować
   Pozdrawiam

 40. Ewa

  Mam samca (2msc ) i samiczki 2 (nie cały tydzień) samiec zbudował gniazdo samica atakowała samice więc je rozdzieliłam nwm co teraz. Mam zwkac na ikrę jak założył gniazdo?

  7.5l akwarium ma gdzie się chować za krzaczek i do „korzenia”

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Ewa

   Ps. Chciałam je przenieść do 60l ale zrobił te gniazdo i głupio mi rozwalać

  2. Agata

   cześć. W planach mam akwarium 60l. Na dnie piach, wystrój i parametry coś w stylu BW ale z annubiasami i pistią. W środku chciałam harem bojownika (1+2). Wiem, że ciężko z bojownikami w towarzystkim, ale zastanawiam się, czy coś jeszcze może z nimi żyć? Jakaś przydenna rybka? W razie awantur mam drugie, większe akwarium do ewentualnego rozdzielenia. Ale nie chcę robić metodą prób i błędów, tylko poradzić się z czym spróbować, żeby był cień szansy pogodzenia.

  3. Aneta

   Ewa, 7,5l to akwarium za małe na chociażby jednego bojownika. Ryby będą się gonić, ponieważ akwarium jest za małe dla nich. Możesz kupić akwarium przynajmniej 54l, gdzie możesz spokojnie trzymać bojownika i samiczki. Pamiętaj wówczas o dużej ilości roślin i kryjówek dla rybek. Możesz również oddać samiczki i kupić akwarium 20l, gdzie możesz spokojnie trzymać samego samca z roślinkami. Poszukaj na olx akwariów, ja za 100zł kupiłam 54l z grzałką, pokrywą oraz filtrem, co jest bardzo dobrą ofertą. Pamiętaj też o pokrywie do akwarium, bo bojownik może się przeziębić.

 41. Roksana

  Hej 🙂 Mam pytanie mam bojownika w 20 litrowej kostce i 4 krewetki i 2 otoski. Chciałabym wpuścić jeszcze sobie jakieś rybki. Czy ewentualnie kardynałki mogłyby być trzymane z bojkiem?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Troszkę dużo jak na 20 litrów tych stworzonek więc niestety, nie ma szans na więcej.

 42. Koi

  Witam,
  Jakie ryby można hodować w oczku wodnym wewnątrz domu z filtrem, odpowiednim napowietrzaniem i dużą ilością roślin ciepłolubnych ( 25-30 C). Zależy mi na przetrwaniu roślin i na dobrym samopoczuciu ryb- środowisko podobne do naturalnego i duża przestrzeń. Wiem i przepraszam, że zadaję to pytanie pod tematem bojowników.
  Z góry dziękuję za odpowiedz

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. nij

   najlepie to zadne ryby tylko żaby i karasie

 43. Mery

  Mam pytanie: czy bojownik zje plagę ślimaków? Jeżeli, nie to z jakimi ślimakami moge go trzymać (25 l)?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Pablo

   Prędzej bocja. Myślę, że karłowata da radę, aczkolwiek jest dość droga.

 44. Pablo

  Czy wg was samiec bojownika trzymany we zbiorniku 200l będzie agresywny wobec innych osobników? Czy byłby wg was to poroniony pomysł, by w takim zbiorniku trzymać dwa samce bojownika?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wojtekxxx9

   Zależy od charakteru bojownika jak się będzie zachowywał z innymi. Z obserwacji widzę, że najbardziej szczęśliwy jest jak jest sam. Jest najspokojniejszy. Inne ryby potrafią go denerwować. A jak jest zdenerwowany to atakuje.
   Dwa w 200 to nie dobry pomysł. Znów z obserwacji widzę bo tak mam. W weekend jednego przenoszę

  2. jacen

   Ja mam dwa bojowniki w 300l i żyją. Jeden po jednej stronie a drugi po drugiej

 45. jakub

  mam pytanie
  bojownik twoży gniazdo ale ja niewiem co robić dacie jakąś radę?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Franek

   Z tego co wiem to nic ☺ jeśli masz kilka samic i trochę szczęścia to za pare dni wokół gniazda będzie pływał narybek☺
   Aha:i jeszcze warto podnieść temp do 28-29 °C

 46. Ania

  Od wczoraj jestem szczęśliwą posiadaczką haremu bojownika 1+2 w akwarium 54l. Wczoraj samiec nie wykazywał żadnego zainteresowania samiczkami. Dopiero dziś zaczął za nimi ganiać, ale nie jest to nic poważnego, bo samice szybko uciekają w rośliny i jest ok. Jestem zaskoczona, że samiec bojownika w ogóle nie zwraca uwagi na moje gupiki. Tyle razy czytałam, że bojowniki i gupiki się nie lubią i bojownik będzie podgryzał gupiki, a tutaj nic. On nie zwraca na nie uwagi. Czy to może być dlatego, że w sklepie mój bojownik był trzymany razem z neonkami, około 10 sztuk? Czy może trafił mi się milszy osobnik? Obecnie w akwarium mam wyżej wymieniony harem bojownika, 2 gupiki i 3 kiryski panda. Chcę dokupić jeszcze 2 gupiki i 10-12 neonków inessa. Myślałam też o zbrojniku niebieskim L183, ale tu trzeba mieć parkę i nie jestem pewna, czy to nie będzie już za dużo rybek na ten litraż. Otosków nie chcę, a przydałaby się jakaś glonożerna rybka. Co polecacie?

  Odpowiedzi: 6
  Odpowiedz
  1. Woit

   Aniu, nie szalej z ilością gatunków. Już teraz masz niezły misz-masz: bojownik to woda ciepła (powyżej 25st), gupiki i kiryski to chłodniejsza (20-23st). Kiryski wręcz będą się źle czuły w ciepłej, a bojownik będzie osowiały w chłodnej (i podatny na choroby). Napisz, jaką masz temperaturę w akwarium i czy możesz zapewnić rybkom miękką wodę (inesski tego wymagają).

  2. Ania

   Miła pani w sklepie powiedziała, że jak najbardziej te rybki mogą ze sobą żyć. Czytałam wiele zanim zdecydowałam się na taką obsadę, także nie jestem całkowitym laikiem. Do tego pomaga mi tata i udziela wielu rad. On miał kiedyś akwarium przez około 10 lat. Także zna się na rzeczy. No ale fajnie czasem poradzić się kogoś jeszcze, bo tata to już chyba ma mnie dość 😀
   W akwarium mam 24°C i tyle staram się utrzymywać.
   Robiłam testy wody 2 dni temu i było tak: NO3 10, NO2 0, GH 8°d, KH 6°d, pH 7,2, Cl2 0.

  3. Woit

   Nie chcę podważać opinii twojego taty. Jednak moim zdaniem bojownik nie pasuje do tego zestawu. Oczywiście mogą ze sobą żyć, jak powiedziała pani w sklepie, co nie zmienia faktu, że nie będą to warunki optymalne dla wszystkich. Ja sam osobiście nie jestem purystą, jeśli chodzi o dobór gatunków, jednak uważam, że bojownik jest nie na miejscu.
   Dodatkową sprawą jest litraż twojego akwarium. 54 litry to zdecydowanie za mało na 5 gatunków; masz już trzy, a planujesz dokupić neonki i jakiegoś glonojada. Taki litraż pozwala na trzymanie 10-11 małych rybek. Teraz masz 8. Dołożenie 2 gupików i 10-osobowej gromadki neonków sprawi, że liczba ta wzrośnie do 20. Tyle rybek w twoim akwarium (mieści się w nim maksymalnie 40-45 litrów wody) spowoduje, że nie będą one miały miejsca dla siebie. Mogę to przyrównać do życia w wielkiej aglomeracji – miejsca niezbyt przyjaznego dla nas, Homo sapiens. Jeśli nie chcesz pozbywać się żadnego ze swoich podopiecznych, to przynajmniej wstrzymaj się z neonkami. Dokup sobie 2-3 zbrojniki i poczekaj, aż się zaklimatyzują.

  4. Ania

   Ok. Dziękuję za odpowiedź. Neonki miałam zamiar dokupić gdzieś za miesiąc, ale zobaczę jeszcze jak to wszystko będzie się rozwijać. Póki co skupię się na glonojadach. Zakup gupików chyba odpadnie, bo gupiczka jest teraz w ciąży. Pewnie kilka nowych rybek przeżyje. Miłego dnia życzę ☺️

  5. Ania

   Dzisiaj dokupiłam 2 gupiki i 1 glonojada. Rezygnuję jednak z neonków. Faktycznie byłoby za dużo tych rybek. Nie chcę dopuścić do przerybienia. Teraz akwarium wygląda już bardzo ładnie. Wszystkim się podoba. Złapałam bakcyla chyba i już myślę o drugim, większym akwarium – takim 200l lub więcej. Do drugiego pokoju, bo to mniejsze jest u córki ???? Pozdrawiam serdecznie.

  6. Woit

   Dobra decyzja. Cieszę się, że moją skromną osobą przyczyniłem się do niej. W 200l będziesz mieć większe pole do popisu i wbrew pozorom duży zbiornik wymaga mniej pracy.

 47. benek

  można karmić mrówkami?

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Woit

   Nie! Mrówki posiadają toksynę, która paraliżuje ofiarę. Raczej nie chciałbyś, by twoja rybka miała problemy po zjedzeniu takiego posiłku. Niekoniecznie musi od razu zdechnąć, ale może odchorować. Chcesz żywić owadami, to proponuję muszki owocówki, lub małe komary.

  2. benek

   ale suszonymi też?

  3. Woit

   Co do suszonych, to szczerze mówiąc, nie wiem. Sam pomysł natomiast wydaje mi się absurdalny. Na prawdę nie masz dostępu do innego pokarmu?? Czy może chcesz się pozbyć mrówek z domu?? Ja karmiłem rybki muszkami owocówkami, a nawet komarami, ale mrówki wydają mi się poronionym pomysłem, tak samo, jak gąsienice. Czytałem już propozycje karmienia gąsienicami, jako substytutem dżdżownic (chyba tylko ze względu na kształt), ale przecież wśród nich również są toksyczne. Z karmieniem mrówkami (nawet suszonymi) wchodzisz na niepewny grunt i ja nie chcę być w tym temacie wyrocznią. Lepiej niech wypowiedzą się entomologowie.

  4. Wlodi13

   Nie dość że toksyczne to budowa mrówek jest „twarda”, jeżeli nawet Bojownik zechce zjeść coś takiego to na pewno będzie miał problemy z trawieniem, pomijając fakt że może pozapychać sobie jelita.

 48. Szony

  Witam
  Mam pytanie odnośnie samic bojownika…
  W zoologiczny widziałem zbiorniczek a w nim rybki (wiem, szok…????), szkło ok. 30l i zgodnie ze sklepowym przelicznikiem 1cm ryby/łyżkę wody. Wśród nich beztrosko pływały 4 ignorujące się samice bojownika (bybajmniej przez te 2min spędzone przy szybce).
  Meritum:
  Zakładam akwarium 40l (40x33x30), netto będzie jakieś 20l, 1/3 rośliny, 1/3 kamory reszta trawniczek. Czy mogę trzymać w nim 2 ew. 3 samiczki (bez samca) czy lepiej trzymać solo?
  Pytam bo podobno samice też przejawiają agresją wobec samic a z bojownikami nie miałem jeszcze do czynienia.. chodzi mi oczywiście o dobre samopoczucie ryb a nie o to czy wytrzymają razem ze sobą.
  Z góry wielkie dzięki za odpowiedzi
  Pozdrawiam ????

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Kuba

   Ja trzymam w akwa 90 l samca z 5 samicami. Fakt, samice czasem siebie pogonią, ale widać, że mają ustaloną hierarchię, widać która jest najwyżej, a która najsłabsza. W drugim akwa 30 litrów mam 2 samiczki, trochę gonitw jest ale nic poważnego. Dodatkowo w obu akwariach są również inne ryby, krewetki i ślimaki – żadnych problemów.

  2. Szony

   A jak ilościowo, dwie to chyba max?

  3. Elaela

   1cm ryby na łyżkę wody? Ratunku!!! Stara juz nieaktualna zasada mówi LITR wody na cm ryby. W łyżce to centymetrowy narybek by szybko zdechł bo mu to za mało. Nie duście rybek w zbyt małej ilości wody bo będą smutne, brzydkie i bardziej chorowite niż te w normalnym litrazu. Na 30l najlepiej jeden bojownik i ew jakieś drobne życie w postaci krewetek na dno. Nic więcej.

  4. rrrrrrrw

   Krewetki to chyba jako pokarm, ewentualnie zabawka do ścigania 😉

  5. Szony

   Elaela: niestety, zoologii rządzą się swoimi prawami, na szczęście w branży coraz więcej hobbistów niż handlarzy.
   Co do przelicznika cm/l to nie jest zły pod warunkiem, że bierzemy pod uwagę litraż netto (uwzględniając oczywiście minimalne wymagania ryby – wielkość akwarium). Kiedyś w akwariach oprócz wody miałaś tylko ryby, dzisiaj niekiedy aranżacje zabierają i 1/3 litrażu.

 49. Kyszna

  Ja trzymam bojownika w 60l akwa z danio perłowymi, kirysami panda, szczupieńczykami karłowatymi i proporczykami i zawsze je olewa. On jedynie się stroszy jak mnie zauważy (stroszy mam na myśli wychyla skrzela i pokazuje płetwy) jak się patrze na akwarium i wtedy podpływa do przedniej szyby i wydziwia 😛 Kupiłam go z 2 lata temu w zoologu to siedział w kubku obok innych bojowników, a przedtem jak wpuściłam do niego inne ryby to mu pokazywałam na tablecie różne rybki to na początku wariował jak to widział, a po jakimś czasie był spokojny. Pływa se razem z nimi jakby nigdy nic. Fajny bojek co? xD

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Lidia

   Mój też pływa z wieloma innymi gatunkami. Nazywam go Dzielnicowy, bo pilnuje w akwa porządku. Chociaż ostatnio… został zdominowany przez nowo przybyłego prętnika karłowatego i chowa się w roślinność. Tak więc mój podobnie jak Twój jest bardzo pokojowy. Ale pamiętam jak nastroszył się, gdy mu pokazałam ulepionego z plasteliny identycznego jak on bojownika. Tego nie zdzierżył – dzielnicowy Bojownik może być tylko jeden! 🙂

 50. Patka

  Witam
  Mam kilka pytań odnośnie obsady do akwarium 240l aktualnie posiadam akwa o poj 40 i posiadam w nim następująca obsadę 9 neonow innesa 1 samiec bojownika + 3 samice 1 samiec gupika + 2 samice 10 neonow innesa 1 kirysek spizowy 2 zbrojowniki 2 skalary(chyba dobrze wymienilam wszystkie rybki akwa dostałam i nie wiem czy obsada jest dobra) chce przenieść do zbiornika 240l zastanawiam się co dokupić i czy wymienić coś z obsady z góry dziękuję za odpowiedź

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Krzysztof

   Ojoj. Nie pociągną ci zbyt długo 🙁 . Sam miałem podobną obsadę w podobnym litrarzu. Bojownik zeżarł wszystko oprócz kirysków. Przenieś bojownika do innego akwarium. Szybko.

 51. Michał

  Fajnie że prezentują się prześlicznie ,jednak muszę cię zmartwić ,ale kula nie jest dobrym akwarium dla ryb. Po pierwsze czy posiadasz jakiś sprzęt w tej kuli ? Po drugie o tym czemu nie można trzymać kuli było pisane w internecie wiele razy i zapewniam cie że jeżeli kupisz dla tych 4 osobników akwarium tak z 60 litrów , zadbasz o sprzęt ,rośliny, podłoże to tym bojownikom będzie lepiej niż w kuli i może będziesz miał/ała szanse na to że ten osłabiony wyzdrowieje (chociaż wątpie troche). Te gulki to może być rybia ospa. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 52. Łazarz

  Zakładam akwarium 40 l
  Czy ta obsada będzie dobra:
  -dwa bojowniki (para)
  -razbora galaxy X 6
  -gupik pawie oczko X 2
  -otosek przejściowy X 2
  Proszę o porady

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Paweł

   W takim akwarium powinien znajdować sie tylko bojownik bez samicy. Samice dodaje sie do akwarium tylko na czas tarła. Co do tych ryb. Jest wysokie prawdopodobieństwo że obskubia bojownikowi pletwy.

  2. Łazarz

   A jakby były 1 lub 2 samice byłoby dobrze ?
   I wtedy bym dał też jakieś krewetki

  3. Amelia

   Krewetki i bojowniki to złe połączenie. Bojownik będzie je atakował a mniejsze nawet
   Może zjeść. To zresztą jest tu napisane.
   W 40l lepiej trzymaj 2 samice bo parka
   W małym akwarium nie jest najlepszym rozwiązaniem.

 53. daniodan

  witam, od około dwu tygodni mam jednego bojownika w 25 litrowym akwarium wraz z dwoma kiryskami i pięcioma przeźroczkami indyjskimi. Są w nim żywe roślinki, duży filtr, temp. około 25-26 stopni. Miałem dwie samiczki bojownika ale goniły siebie i inne rybki wiec je oddałem do sklepu. Od dwóch dni zauważyłem. że bojownik „zmarkotniał’, stracił intensywny czerwony kolor i stał się ciemniejszy, postrzępiła mu się pletwa ogonowa i stracił chyba jej kawałek bo na piasku zauważyłem jak by czerwoną nitkę. Czy ktoś może wie co mu się stało?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Paweł

   To dość proste. Inne ryby atakują jego ogon. W zbiorniku tych wymiarow może znajdować sie tylko bojownik.

 54. Ajgor

  Czy bojownik noże być razem z gupikami?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Madzik

   Bojownik to rybka, której się nie zaleca do akwarium towarzyskiego. Może trochę czasami poganiać rybki, rzadko się zdarza, że je zaatakuje, ale jednak warto mieć głowę na karku. Jeśli trafi ci się łagodny osobnik, możesz go zachować i hodować z gupikami. Narybek gupików z reguły zje, ale na pewno uchowają się jakieś maluchy.

 55. Wojciech Buryło

  żerowanie przy powierzchni hle hle hle
  Moje bojowniki w życiu ????

  Odpowiedz
 56. Mateusz

  Witajcie mam mały problem :/ Jak odróżnić bojownika syjamskiego od wspaniałego ? Ponoć syjamskie tolerują innych mieszkańców a wspaniałe nie … Ponieważ mam już obsadę w akfa i chciałem zakupić bojownika bo jest na piękną rybka 🙂 i chce właśnie syjamskiego z powyższych powodów . Pomożecie ? Bo nigdzie znaleźć nie mogę . Widzę w sklepie jak pływa sobie z neonkami są jaskrawe więc to chyba jest syjamski bo je toleruje ale nie jestem pewien help .

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Gba

   Powaznie? Syjamski/wspanialy to to samo

  2. Amelia

   Syjamski i wspaniały to nie to samo
   A wracając do tematu myślę że jeśli pływał z neonami to jest syjamski

  3. Umeme

   Gba mówi dobrze przecież zaraz na początku tego artykułu jest tak napisane. Są bojowniki strzępiaste, zwadliwe, jawajskie, pasiaste, malajskie, karłowate, szmaragdowe, plamookie, wielkie i dużo więcej, ale ich nazwy występują tylko w łacinie. Mój ulubiony to Betta Dragon (potoczna nazwa) 🙂 No i to czy bojownik będzie agresywny czy nie zależy też czy da się go przyzwyczaić czy nie. Równie dobrze może być łagodny z charakteru, ale to trzeba mieć farta.

 57. Anonymus

  Czy moge wpuścić gupiki endlera do bojowników? Nie skończą jako posiłek?

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Gds

   Nie powinno sie nic dziac. Bynajmniej z pawim okiem zyja w zgodzie wiec z endlerami nie powinno byc problemu

  2. anonymus

   A jaka będzie rozsądna ilość endlerów do 54l akwa z samcem i dwoma samicami bojownika?

  3. UlaUlaśka

   Najlepiej, by było ich kilka i mniej niż dziesięć, moja propozycja to 5 sztuk, czyli:
   – 3 samce i 3 samice
   – Samiec i 4 samice
   Jeśli wolisz mieć kolorowo w akwarium proponuję byś miał same samce, lecz gdy chcesz rozmnożyć gupiki w twoim zestawieniu muszą być jakieś panie. Pamiętaj, że piękniczkowate mają tendencję do częstych narodzin, z których rodzą się mniej niż setka gupików…Nie chcę cię martwić, ale bojowniki wszystkiego nie zjedzą :/
   Pozdrawiam

  4. Mariusz

   Z bojownikami lepiej nie wpuszczać żadnych rybek z „falbaniastymi” płetwami bo będzie je gonił. Jak nie zdechną od nokautu to na punkty (ze stresu). Przerabiałem bojownika z m.in. gupikami i było kiepsko. Bardzo trudno znaleźć spokojnego bojownika, o ile się da. Najgorzej jak wpuścisz nowe rybki do zadomowionego akwarium bo będzie je traktował jak intruzów. Może je wręcz podgryzać i nie ma co się łudzić że jak ma samice do „towarzystwa” to nie będzie ich gonił, bo one mają taką naturę.

 58. Kirysek3

  To była moja pierwsza rybka i ogólnie zwierzak. Niestety byłem głupi i trzymałem go w szklanej kuli!!!

  Odpowiedz
 59. Zbigniew

  Witam miałem kiedyś bojownika (miałem 2 bojowniki gdy jeden umrą potem kupiłem 2 z dwoma był taki sam problem) i miałem z nim problem więc tak chował się ciągle za filtrem i tak cały czas jedynie wypływał po jedzenie i nie wychodził nie wiedziałem co wtedy robić pomożecie proszę! akwarium było ogólne i miało 60l

  Odpowiedz
 60. Monika

  Witam. Mam problem, otóż odkąd mój bojownik zaczął dostawać pokarm w granulacie Betta Hikari Bio-Gold innego pokarmu nie chce jeść. Czy to źle? Jak można rozwiązać ten problem ? Przez 4 dni dawalam mu inny pokarm to go nie jadł, w ogóle nie był zainteresowany nim. Dzis znow dałam Betta Bio-Gold i zjadł 🙂

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Cześć.
   Cytuję z opisu pokarmu Hikari Betta Bio-Gold:
   „Granulat zapewnia mocne ubarwienie, żywotność, witalność, przyspiesza regenerację naskórka, błony śluzowej i płetw, oraz dokładnie zaspokaja WSZYSTKIE potrzeby żywieniowe”.
   Więc w czym problem? Skład granulatu bardzo urozmaicony, jednak należy uważać aby nie przekarmiać. Podawaj to co lubi, najlepsza metoda 🙂

 61. wrrh

  Witam wszystkich. Mam problem odnośnie samicy/samca bojownika, i tu właśnie pojawia się ten kłopot. Mianowicie – moja samica(?) buduje gniazdo wokół grzałki na tafli i wokół szyb, bo ma swój kącik i gdy się jej nudzi buduje sobie gniazdo. Ma kształt samiczkowy, ale to cecha, na której mało można polegać, ponieważ są różne odmiany płetw u tych rybek. W stresującej sytuacji pojawiają się jej pasy wzdłuż ciała i to mówi mi, że to samica, ale tak naprawdę nie wiadomo. Akwarium 40 l, reszty obsady nie mam i trzymam ją samą/samego. Czy to możliwe, że samice budują pieniste gniazda,a nie samce? Z góry dzięki.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Artur

   wpuść na chwilę „gościnnie” pożyczonego samca to się przekonasz

  2. Gregor

   u mnie bojownik Blue-red ma 35 l spi na korzeniu , na filterku na grzalce , a jak ma chec to plywa jak szalony , ma 5 kosiarek do scigania , i 3 ampularie na ktorych lezy czasami , co do samic zeby zakladala gniazdo malo mozliwe miale m 2 ale poszly do 94 l , bojownik nie lubi wody przynajmniej u mnie gdzie filterek rusza nia dlatego zrobilem mu z kotnika taka hatke spi sobie na dnie tam w nocy , w dzien plywa i je , lubi odpoczywac na roslinach

  3. gość

   To są ogólnie bardzo specyficzne ryby o dziwnych zachwianiach, więc nie powinneś się tym nadto przejmować. Zdarzają się nawet przypadki, w których ryba ta zmienia płeć (!). Zdarzyło mi się tak 6 lat temu. Ciekawe, czy to ten sam przypadek.

 62. Marta

  Mam akwarium 30L stricte dla bojownika. Myślicie, że mogę mu dołożyć stadko otosków lub kirysków karłowatych (ok 6 sztuk)?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. UlaUlaśka

   Taka obsada odpowiada, jednak musisz zmniejszyć stadko otosków lub kirysów.

  2. Marta

   To ryby stadne, więc zmniejszenie nie wchodzi w grę

  3. Wlodi13

   Hej, mam Otoski Przyujściowe – każdy sobie „rzepkę skrobie” w innym miejscu, raczej nie trzymają się razem, dla Twojego akwarium wystarczą 4szt. i zbiornik oraz rośliny będą czyściutkie 🙂
   Kirysków Karłowatych możesz mieć nawet 8-10, wtedy lepiej się prezentują, tylko nie wiem czy Bojownik zaakceptuje takie maluchy.

 63. Maciej

  Witam
  Szukam rady bardziej doświadczonych akwarystów.
  Jakiś czas temu wpuściłem do akwarium (60*30*30) Bojownika wraz z dwiema samiczkami. W akwarium znajdowały sie już Neonki Innesa (15szt), Kirysy pstre (6szt) i dwa glonojady.
  Problem tkwi w tym że Bojownik nie jest agresywny w stosunku do innch mieszkańców zbiornika, tylko dokucza samiczkom. Podskubuje im płetwy i non stop je „przegania”. Mało tego, samiczki w stosunku do siebie zachowują sie podobnie. Problem pojawił sie ok 2-3 dni po wpuszczeniu rybek do zbiornika.
  W czym tkwi problem i co może być źródłem agresji bojowników?

  Odpowiedzi: 7
  Odpowiedz
  1. Mariusz

   Bojowniki mają najczęściej paskudny charakter, jak nie gonią ze swojego gatunku to z innych. Mi bojownik ubił kilka rybek więc go odizolowałem i nigdy więcej ich nie kupię. Trzeba się bardzo dobrze zastanowić zanim się bojowniki wpuści między inne rybki.

  2. Mateusz

   To normalne u bojków one takie są a więc się nie przejmuj
   Najwyżej możesz zmienić samca na innego

  3. UlaUlaśka

   ehh, bojowniki tak mają. Pogania je trochę, bo je ,,kocha”. To takie przedwczesne tarło, podrywy bojownika. Samice – wiadomo, moje też się bawią, a potem dają sobie spokój. Gdy na ciele samic pojawią się pasy oczywiście wzdłuż ciała, samice są gotowe na tarło. Pamiętaj je wtedy oddzielić do osobnego zbiornika z samcem natychmiastowo. Jeśli to nie jest przyczyną ,,normy” to twój zbiornik jest prawdopodobnie przerybiony. No bo jednak zastanów się, piętnaście neonów, sześć kirysków i dwa glonojady ORAZ nie wiadomo ile samiczek i samiec. Rybki nie mają miejsca i przeganiają się tzn. wyznaczają sobie terytoria. Jak jest już podskubywanie płetw przez coś innego to ryby wysyłają ci sygnał, że coś im nie pasuje. Poczekaj i poobserwuj ryby dokładnie jak się zachowują albo oddaj część obsady.
   Pozdrawiam.

  4. Wlodi13

   Witam.
   Nie wiem jak u Ciebie wygląda wystrój akwarium, czy masz dużo roślin, różnego rodzaju kryjówki sporządzone z korzeni, skałek… Jest to dosyć istotne gdyż samiczki Bojownika potrzebują trochę intymności – musi być zapewnione im schronienie, odizolowanie się, aby mieć trochę spokoju.
   Ich agresja wywołana jest z pewnością obecnością Neonków Innesa, 15 pływających niebieskich, błyszczących rybek na pewno je rozprasza, i swoją nadpobudliwość rozładowują między sobą.
   Może z czasem przyzwyczają się do obecnych warunków, ale z Bojownikami bywa różnie – mają swoje charakterki, więc nigdy nie będziesz miał 100% pewności, też może się okazać że w przyszłości zaczną atakować Neonki. Powyżej jest przecież opis że Bojownika nie zaleca się do akwarium towarzyskiego, z prostej przyczyny – istnieje ryzyko agresji wobec innych rybek.
   Jest jeszcze jeden aspekt na który musisz zwrócić uwagę. Optymalna temperatura dla Neonków Innesa to 22-24°C, przy wyższych będzie im słabnąć kondycja i nie będą już tak żywiołowe. Przy dłuższym pobycie w temp. powyżej 27/28°C będą najzwyczajniej umierać, a Bojowniki to rybki ciepłolubne.

  5. Konrad

   Za dużo ryb w zbiorniku dla tego jest nie śmiały.
   Zależy od wielkości ryb z którymi przebywa

  6. Maciej

   Chyba wyjaśniła się przyczyna agresji u bojowników. Na 3 dni samca wyjąłem z akwarium by ostudzić jego temperament. Wrócił do zbiornika w sobotę. Dzisiaj (poniedziałek) po powrocie z pracy zauważyłem jak jedna z samiczek wypuszcza ikre a samiec układa ją w gniazdo w rogu akwarium. Podejrzewam że właśnie to mogło być źródłem niezgody u moich rybek. Po tarle czy ja to nazwać, usunę samiczki ze zbiornika by uniknęły agresji ze strony samca. Spodziewam sie że po wszystkim rybki staną sie mniej agresywne.

  7. UlaUlaśka

   To gratulacje 🙂

 64. UlaUlaśka

  Witam
  Mam ważne pytanie co do karmienia bojowników. Chciałabym urozmaicić im nieco dietę. Wówczas, mam dwie samiczki, planuję kupić samca gdy w zbiorniku ( nie chcę być sadystą, więc zrozumcie) – zdechną gupiki, ponieważ one zajmują dużo miejsca, a dobrze wiem, że harem potrzebuje przestrzeni. Co do karmy, chcę ususzyć kilka bardzo drobnych kawałków kurczaka. Jak już ususzę, ponownie pokroję kawałki na bardzo drobne i podam danie bojowniczkom. I zanim to zrobię, chciałabym otrzymać waszą odpowiedź co do tego.
  Z góry dziękuję i pozdrawiam.

  Odpowiedz
 65. CN

  Mam dość ważne pytanie. Podczas gdy wy piszecie, że dla jednego samca należy mieć akwarium 20-litrowe, wielu zagranicznych posiadaczy tych rybek twierdzi, że wystarczy 2,5 galona (około 10 litrów), żeby bojownik był szczęśliwy i zdrowy. Muszę przyznać, że ich rybki są w świetnej formie – nie tracą kolorów, nie są osowiałe – pływają jak szalone, puszczają bąbelki. I, chociaż sama nie zamierzam schodzić poniżej 20 litrów, to tak się teraz zastanawiam… Te 10-litrowe akwaria są w porządku, czy jednak rybkom dzieje się jakaś krzywda?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Szczęśliwy! i zdrowy!… Możesz trzymać Bojownika w 10l, 20l, lub jak podane powyżej w min. 54l (w grupie – haremie) i będzie żył, pod warunkiem że te małe akwaria będą prawidłowo prowadzone. Postaw się na miejscu takiej rybki (wyobraź sobie że jesteś w jej „skórze”) i masz spędzić całe swoje życie w pomieszczeniu o pow. 10m’2 lub 20m’2 czy w salonie o pow. 54m’2 – wtedy słowo „szczęście” staje się bardziej sugestywne. Ludzie trzymali na wsiach (i nadal trzymają) psy uwiązane łańcuchem do budy, kiedy podchodziło się do niego merdał ogonkiem ze „szczęścia” że ma towarzystwo, żył? żył… był zdrowy? był zdrowy… Prawdziwy miłośnik zwierząt trzyma psa w domu, wychodzi z nim codziennie na długie spacery, taki pies jest szczęśliwy?… (pytanie retoryczne). Rybka to też stworzenie, co niektórzy różnie do tego podchodzą, ma pływać i koniec, inni z kolei inaczej traktują akwarystykę… Więc reasumując, Twoje pytanie jest w ogóle zbędne… w zależności od zamiłowania hodowców, otrzymasz różne odpowiedzi.

  2. CN

   Czyli krótko mówiąc – wygadałeś się, zrobiłeś mi wykład, a na pytanie w zasadzie nie odpowiedziałeś, bo „w zależności od zamiłowania hodowców, otrzymasz różne odpowiedzi” to wie chyba każdy średnio rozgarnięty człowiek. Ja natomiast chciałam się dowiedzieć, czy to w jakikolwiek sposób krzywdzi rybkę i jakie jest faktyczne minimum dla bojownika. I nie sądzę, żeby jakiekolwiek pytanie od osoby, która chce wiedzieć więcej na jakiś temat, było zbędne. Zbędne są co najwyżej te porównania. Przecież to logiczne, że pytam, aby nie popełnić takich błędów jak ludzie trzymający rybki w małe szklanej kuli, prawda?
   No i co do „prawdziwych miłośników zwierząt chodzących codziennie na długie spacery z psami” – albo się na psach kompletnie nie znasz i ktoś ci bajek naopowiadał, albo podałeś po prostu niefortunny przykład. Psa nie trzeba trzymać w domu, jak najbardziej może on mieszkać w budzie, kwestia rasy. Na spacery chodzić należy, ale jeśli masz ogród, to pies jest na co dzień wybiegany i szczęśliwy. Więc coś ci dzwoni, ale chyba nie w tym kościele.

  3. Wlodi13

   Niefortunnie to może Ty zrozumiałaś… Chodziło mi o psy uwiązane całe życie na ŁAŃCUCHACH, więc jeśli się z tym nie zgadzasz, masz do tego prawo… Ale nie będziemy rozważać o psach, gdyż nie jest to serwis poświęcony tym zwierzętom, użyłem tego porównania wyłącznie tylko aby stworzyć wyobrażenie…
   Absolutne minimum dla samotnego Bojownika to akwarium 20l, i to nie z tego względu że w 10l nie przeżyje – będzie jednak się męczyć skrępowany w zbyt ciasnym zbiorniku, rybka osiągająca wielkość 6cm potrzebuje przestrzeni do pływania. Wg moich osobistych obserwacji ZAWSZE lepiej rybce jednak zapewnić towarzystwo, można wtedy zaobserwować o wiele ciekawsze zachowania i jest wtedy szczęśliwsza.
   P.S. Pomimo swojego wieku, lubię jeszcze pooglądać sobie bajki, szczególnie w obecności dzieci – są wtedy lepsze wrażenia 🙂 opowieści lubię słuchać jednak zdecydowanie wolę sam opowiadać 🙂 dzwonów ostatnio nie słyszałem gdyż do kościoła przestałem chodzić dawno temu… Pozdrawiam 🙂

 66. Konrad

  Mam samca Bojownika, nie wiem czemu pływa cały czas przy szybie albo siedzi w zamku proszę o odpowiedź

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. UlaUlaśka

   Bojowniki z natury takie są..Moje bojowniczki tak samo się zachowują, temp. 24-25 stopni więc wszystko jest w porządku, rzecz w tym, że potrafią nieźle nastraszyć udając martwego

 67. Patryk

  Czy można trzymać razem bojownika z neonami innesa i krewetkami sakura red?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
 68. rybki

  Ile wam najdłużej żył bojownik?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Beata

   Mój bojownik jest ze mną już 5 lat, tyle minęło we wrześniu… niestety na mojego małego przyjaciela przyszedł już chyba czas…. od jakiegoś czasu śpi na boku, z trudnością pływa i ma problem z uchwyceniem w pyszczek pokarmu… jednak nadal, choć z trudem podpływa do mnie gdy zbliżam się do akwarium….

  2. Beata

   Witam.Miałam bojownika 3.5 roku.Teraz założyłam nowe akwarium z bojownikami 1 samczyk i 3 samiczki.Przy zakupie akwarium pani w sklepie zoologicznym prosto w oczy wyśmiała mnie że Bojownik nie żyje aż tyle.Obraziła mnie do tego stopnia że wyszłam i nabyłam rybki w innym sklepie.Ale widzę że sprzedawczynie trzeba było wyśmiać bo czytam sobie tutaj i widze że mam dowody na swoją rację 🙂 pozdrawiam

  3. Kaja

   Mój Stefan Nieśmiertelny ;-)(bojownik) w marcu będzie miał 5 lat. I o dziwo żyje sobie w kuli, dostaje od początku mieszankę dla bojowników i ma się całkiem dobrze. Nie chowa się, popływać gdy podchodzę, ma apetyt. Zastanawiamy się już czy te jego 5 lat to rekord czy pozyje kolejne 5…. W końcu to STEFAN NIEŚMIERTELNY 😉

 69. Agnieszka4

  Witam
  mam w akwarium samca bojownika syjamskiego od 9dni w akwarium 112l. Kupiony jako biały w kropki jak dalmatyńczyk ale z dużą przewagą białego. Od 4dni zauważyliśmy że zaczął zmieniać kolor na niebieski najpierw delikatnie ( myśleliśmy że to gra światła) ale teraz już oprócz głowy i małej części ogona jest niebieski. Nie znalazłam nigdzie odpowiedzi na to zjawisko. Czy może być to wybarwienie od karmy( Hikari Betta Bio-Gold), w sklepie sprzedali taką którą karmią owe bojowniki. Parametry akwarium ( założone 2 miesiące temu)
  112l temperatura 25st
  NO3 15mg/l
  NO2 0mg/l
  GH 16°d
  KH 10°d
  pH 8
  współlokatorzy: 7 gupików, 2 zbrojniki niebieskie, 2 mieczyki, bojownik jest najmłodszy z bandy.
  Dziękuję za odpowiedź

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Mila

   nie bój się to poprostu wydoroślenie samczyka niezmienisz tego

  2. Agnieszka4

   Naprawdę??? Cholerka a taki był ładny biały 🙁 Jeśli to tylko dojrzewanie to dobrze bo już się zastanawiałam nad zmianą karmy.
   dziękuję

  3. Mila

   niema sprawy ja tez miałem zółtego pięknego a zrobił się czarny 🙁

 70. szysza

  z jakimi rybami nie walczy bojownik?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. GT.

   Ze wszystkimi. Bojownik syjamski atakuje tylko samca własnego gatunku, a nawet swoje odbicie. W okresie wychowywania narybku też przegania samicę, jednak na co dzień jest całkowicie spokojny w stosunku do wszystkich ryb. Czasem tylko nastroszy pokrywy skrzelowe i płetwy jak jakaś inna ryba znajdzie się za blisko i wtedy ją pogoni przez kilka centymetrów, jednak ogólnie to bojowniki są jak cielęta – spokojne i powolne. Wiem co piszę, bo bojowniki mam ciągle od kilkunastu lat i przy różnej obsadzie ryb i w różnych baniakach. Polecam bojownika do akwa towarzyskiego, bo idealnie się nadaje. Jest po prostu wspaniały.

  2. Mat

   Mi tez mowione ze sa spokojne mam akwa 30L bojownika, 2 gupiki i 4 neony, jednak zauwazylem jak za blisko podplynie inna ryba to bojownik podgryzie, dlatego moj neon ma pół ogona i musialem odsepaeowac awanturnika może jakbym miał wieksze 60L akwarium, gupikom i glonojadowi nic nie zrobił.

 71. Iwona

  Po 6 miesiącach od dnia zakupu bojownik całkowicie zmienił swoje zachowanie. Dotychczas leniwy i ospały zamienił się w bestię. Zabił cztery ryby, kilku obgryzł płetwy, a jednej wygryzł oko – to ostatnie odbyło się dosłownie przed naszym nosem bo akurat siedzieliśmy blisko akwarium.
  Nie byłam początkowo pewna czy to on bo najpierw myślałam, że rybki zdechły i „pośmiertnie” obgryziono im ogony. Te żywe nadgryzione podejrzewałam o awanturę wewnątrzgatunkową.
  Ostatnią rybkę bojownik upolował sobie błyskawicznie wyskakując do niej z ukrycia. Uderzył w nią tak mocno, że natychmiast osłabła (wygryzł jej oko). Oddzieliliśmy go biegiem.
  Nigdy więcej nie wpuszczę bojownika do akwarium towarzyskiego.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Akwarystyczka

   Właśnie – bojownik to nie ryba towarzyska ! Nie dziwię się ,że bojownik tak zareagował ,ponieważ jest to rybka agresywna dla wszystkich gatunków ryb .

 72. Hubert

  witam mam pytanie odnośnie mojego bojownika. cały czas pływa przy szybce. może jest zestresowany nie wiem czekam na jakies porady 🙂

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Ona

   złe parametry wody

  2. Dawid

   Jak co to bojowniki są mało ruchliwe ( lekko leniwe ).

 73. Mimo

  Ja dla swoich trzech bojowników (1 samiec 2 samiczki) w akwarium 54l dałem dużo takich zwykłych roślinek z jeziora (najpierw wymoczyłem i odrzuciłem zgniłe) naprawdę polecam nic nie kosztują i są okazałe jak te kupne.

  Odpowiedz
 74. Pola

  Witam wszystkich, chcę mieć bojowniki mały harem 4 samiczki i 1 samiec, mam jedno pytanie czy można chodować w jednym akwarium 2 gatunki bojownika jeśli będzie to 1 samiec i 2 samczki innego gatunku i 2 tego co samiec?

  Odpowiedz
 75. Sabina

  Witam, chciałam spytać czy ktoś wie co sie dzieje z moim bojownikiem. Głównie dryfuje przy grzałce, czasami odpływa od niej, ale niezbyt często. Parametey wody mam chyba w sam raz, bo 7.0 pH oraz 15 °dGh. Temp. 23°C. Co to może być?

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. rrrrrrw

   Podnieś temperaturę do 26-27.

  2. Sabina

   Jest od dwóch dni 27°C i nadal się tak samo zachowuje.

  3. mastek

   Pewnie zestresowany jest. W akwarium są jakieś rośliny lub korzenie wśród których mógłby się schować?

  4. Sabina

   Przepraszam, że dopiero teraz, ale byłam na wakacjach. Są rośliny, rogatki, moczarki, i dwa rodzaje żabienic. Oraz dwa korzenie i ma również samice.

 76. Adam

  Witam i pozdrawiam
  jakie ryby mogę trzymać w akwa 18l i akwa 112l.
  Z góry dziękuje za pomoc.

  Odpowiedz
 77. Pawel

  Witam wszystkich.
  Mam takie pytanie. Posiadam malutkie akwarium 17l, czy może mi ktoś doradzić jakie i ile rybek moge do niego wpuścić, tak aby było w miarę kolorowo.
  Z góry dziękuję za pomoc.

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Jakub

   Witam, radził bym ci do tak MAŁEGO akwarium włożyć sporo roślin i JEDNEGO bojownika, na pewno nie zmieszczą ci się tam inne rybki, i jeżeli włożył byś tam np. gupiki to raczej nie przetrwają zbyt długo, jedynym rozwiązaniem jakie widzę to tylko i wyłącznie bojownik.

  2. Sabina

   Możesz tam dać kilka neonków, są małe i ładnie wyglądają.

  3. Jakub

   Sabina, absolutnie się nie zgodzę, neonki potrzebują minimum 70l i minimum 60cm długości akwa.Neonki są to rybki ruchliwe i potrzebują dużego akwarium.

  4. Sabina

   Cóż, nie chcę nikogo złościć, po prostu sądzę, że np. cztery sztuki mogłyby się tam zmieścić. Pamiętaj, że bojownik również nie czuje się dobrze w małym akwarium. Może krewetki red cherry?

  5. Jakub

   Masz rację, krewetki były by najbardziej odpowiednie, najlepiej red cherry bo najbardziej wybaczą Pawłowi błędy, jednak jeżeli bardzo chciał by ryby to polecam obejrzeć filmy z serii „Jak zacząć” na kanale mokre łapska na youtube

 78. Michu

  Witam mam akwarium 20l woda ma 10 dGH 7.0 pH i temp. 25-27. Mogę tam trzymać parke bojowniow?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Piotr

   Przeczytaj jeszcze raz wymagania 😉
   Minimum 54l, w 20l ryby będą żyć, lecz nie będzie im tam za dobrze.

  2. Sabina

   Radziłabym akwarium 54l lub trochę mniejsze. Najlepiej mocno zarośnięte 😉

 79. Sabina

  Dzień dobry, mam pytanie. Czy bojownik może pływać w temperaturze ok. 22-23 st. C?
  W akwarium mam:
  2x gupiki, parka
  2x samiczki molinezji
  2x samce molinezji
  3x danio
  2x samiczki bojownika
  1x samiec bojownika
  2x miedziki
  Muszę zwiększyć temperaturę, czy nie muszę, bo jak mam większą to strasznie mi się glon rozrasta, a glonojady, ilekroć jakiegoś kupię to mi zdechnie, nie wiem czemu. Proszę o szybką odpowiedź i z góry dziękuję.
  Akwarium ma 54l, ale mam już kupiony 250l.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Michu

   Co do tych glonojadów możesz kupić gałęzatkę kulistą ,która w naturalny sposób niszczy glony a glonojady też ją spożywają, i wtedy powinny ci przeżyć. Możesz o niej przeczytać jest w ,,Rośliny Akwariowe”. 🙂

  2. Sabina

   Michu, właśnie, że mam gałęzatkę od początku akwarium i tak czy siak miałam ich dużo, teraz na szczęście radzę sobie z nimi, bo dużo moich rybek je zjada, a ja też je usuwam oraz mam temperaturę 23`C. A glonojad i tak mi zdechł co jest dziwne, bo nie zauważyłam, żeby któreś z rybek się atakowały.

 80. Kubister

  Czy drobniczka jednodniówka może być z bojownikiem?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Sabina

   Pewnie, jeżeli będą miały gdzie pływać, a bojownik będzie miał samice do towarzystwa to noc się nie stanie