Betta splendens (Regan, 1910)

  • Rozmiar: 6.5 cm
  • Akwarium: 20 l
  • Wymagane pH: 6.0 - 8.0 pH
  • Wymagana temperatura: 24 - 30°C
  • Biotop: Azja

Bojownik wspaniały (Betta splendens) – bardzo popularna, pochodząca z Azji, słodkowodna ryba akwariowa z rodziny Guramiowatych. W polsce znana również pod nazwą bojownik syjamski. Charakteryzują ją piękne, duże płetwy, różnorodne ubarwienie oraz przede wszystkim wojownicze usposobienie. W naturalnym środowisku jest gatunkiem narażonym na wyginięcie.

Bojownik wspaniały – syjamski - Betta splendens - Występowanie

Południowo-wschodnia Azja. Bojownik wspaniały występuje naturalnie w całej środkowej Tajlandii, od prowincji Chiang Rai na północy po prowincje Surat Thani i Phangnga na północnym krańcu Półwyspu Malajskiego, tuż pod Przesmykiem Kra. Został także sztucznie wprowadzony do kilku innych krajów, głównie za sprawą ozdobnych hodowli, ze znanymi dzikimi populacjami ustanowionymi w Singapurze, Malezji, Indonezji, Brazylii, Kolumbii i Republice Dominikańskiej.

Gatunek zamieszkuje stojące i wolno płynące wody, w tym zalane pola ryżowe, bagna, rowy melioracyjne, strumienie i stawy. Środowiska te często charakteryzuje spore zacienienie przez częściowo zanurzoną, powierzchniową lub przybrzeżną roślinność oraz mała ilość rozpuszczonego tlenu. Podłożem może być ściółka, błoto, piasek lub głęboki osad. Warunki wodne bywają różne, a w trakcie corocznego sezonu monsunowego zmieniają się gwałtownie.

Bojownik wspaniały – syjamski - Betta splendens - Charakterystyka i usposobienie

Bojownik Wspaniały - Syjamski - ryba akwariowa, płeć

Bojownik – samiec, samica

Bojowniki osiągają długość do 6-7 cm. Ciało wydłużone, płetwa grzbietowa długa i wysoka – zajmuje prawie połowę powierzchni jego grzbietu. Płetwy piersiowe oraz brzuszne są wąskie i wydłużone, płetwa ogonowa w kształcie wachlarzowym, zaokrąglona. Pysk skierowany ku górze. Bojowniki posiadają mocną i uzębioną szczękę, a także dodatkowy narząd oddechowy tzw. labirynt, dzięki któremu mogą oddychać powietrzem atmosferycznym, pobieranym znad tafli wody. Sklepy akwarystyczne oferują wyłącznie barwne odmiany hodowlane.

Dymorfizm płciowy

Samce bojownika można rozpoznać po jaskrawszym ubarwieniu i większych, bardziej wydłużonych płetwach.

Usposobienie

W naturze bojowniki prowadzą samotniczy tryb życia, w pary łączą się tylko na czas rozmnażania. Zarówno samce, jak i samice, są agresywne wobec swojego gatunku. W akwarium najlepiej trzymać je pojedynczo. Jeżeli jednak zechcemy umieścić kilka sztuk tego gatunku, a nie posiadamy na prawdę dużego zbiornika, to najodpowiedniejszy będzie harem samiczek.

W tym celu pomocne będzie przełamanie linii widoku w akwarium, niezbędne do wyznaczenia rewirów i zapewnienia poczucia prywatności. Z tego względu, im więcej ozdób, roślin, tym lepiej. Należy starać się, aby liczba ryb była nieparzysta i najlepiej większa od 3. Pomoże to w ustanowieniu pewnego rodzaju matriarchatu i zniweluje efekt znęcania się grupy nad jednym, najsłabszym osobnikiem. Nowo zakupione samiczki wprowadzajmy przy użyciu przeźroczystego kotnika umieszczonego wewnątrz docelowego akwarium. Im dużej trwa prężenie płetw wobec rywalek/rywalki, tym dużej nowa lokatorka powinna pozostawać w tymczasowym lokum. Po wypuszczeniu samiczki może również dochodzić do nieporozumień, stroszenia płetw, przeganiania i okazyjnego podskubywania płetw, aż do czasu ustalenia terytoriów. Planując akwarium, zawsze trzeba mieć na uwadze, że nie wszystkie samice bojownika będą tolerowały życie w grupie.

Pod żadnym pozorem nie próbujmy trzymać razem kilku samców, gdyż mimo iż jest to możliwe w dużym i mocno zarośniętym akwarium, to tylko nielicznym uda się ta sztuka.

Bojowniki są rybami aktywnymi za dnia, żyją średnio ok. 2 lat, w optymalnych warunkach mogą dożyć 3 lat.

Bojownik wspaniały – syjamski - Betta splendens - Odżywianie i karmienie

Bojownik wspaniały jest rybą drapieżną, mięsożerną. W diecie bojownika powinny przeważać pokarmy pochodzenia zwierzęcego. Na przykład, chętnie zjada drobne bezkręgowce, rureczniki, larwy komara, ochotkę, wodzień, dafnie, grindale, artemię, narybek innych ryb. Można podawać mu też pokarmy mrożone, suche oraz rzadko skrobane mięso wołowe i kurze.

Bojownik wspaniały – syjamski - Betta splendens - Akwarium

Bojowniki muszą mieć dostęp do tlenu pobieranego znad powierzchni wody. Rozsądnym minimum dla jednej ryby będzie ok. 20 litrowe akwarium, dla haremu samic zalecane jest min. 54 l, miejscami gęsto obsadzone roślinami, tak aby zapewnić im wystarczającą liczbę kryjówek. W akwarium tarliskowym, wśród roślinności pływającej, samiec chętnie buduje pieniste gniazdo.

Wbrew często spotykanej opinii sprzedawców sklepów zoologicznych bojowników nie powinno się trzymać w kuli lub w akwarium bez grzałki. Ryby te wymagają wody o temperaturze ok. 24-30°C. W niższych temperaturach mogą być mniej ruchliwe i bardziej podatne na choroby. Mimo tego, że są wytrzymałym gatunkiem i znoszą większe stężenia azotanów od pozostałych ryb, to akwarium warto również wyposażyć w niewielki filtr, który utrzyma bezpieczne dla zdrowia parametry wody. Pamiętać także należy o w miarę regularnych podmianach wody na świeżą (ok. 30%).

Bojowników syjamskich nie wolno trzymać w towarzystwie blisko spokrewnionych ryb – samce są agresywne i będą staczać walki z domniemanymi rywalami. Nie są zalecane do akwarium towarzyskiego. Z większymi i aktywniejszymi gatunkami przegrają rywalizację podczas podawania pokarmu. Jeśli już, to najlepiej sprawdzą się niewielkie ryby kiryskowate i zbrojnikowate.

Bojownik wspaniały – syjamski - Betta splendens - Rozmnażanie

W hodowli akwariowej do rozpłodu wybiera się bojowniki w wieku ok. 6-10 miesięcy, w stosunku płci 1:1. Zbiornik tarliskowy zalewa się wodą do poziomu 15-20 cm, w proporcji 2/3 „starej wody” do 1/3 świeżej. Temperaturę wody należy odrobinę zwiększyć od tej, w której przebywały wcześniej o ok. 2°C do maks. 26-30°C. Woda powinna być miękka 5-8°dGH i lekko kwaśna 6-6.5 pH. Ryby przed tarłem umieszcza się osobno w małych przeźroczystych pojemnikach ustawionych tak, aby mogły się wzajemnie obserwować oraz obficie karmi żywym lub mrożonym pokarmem.

Ryby umieszczamy razem gdy samica staje się wyraźnie grubsza, nabiera krągłości w partii brzusznej. Gody rozpoczyna samica, nabiera bardziej żywszych kolorów i podpływa do samca z lekko opuszczoną głową. Samiec powinien być większy od samicy, aby zdołał ją objąć podczas aktu. Po kilku godzinach przystępuje do budowy gniazda, tuż przy powierzchni wody, wśród pływających roślin. Gniazdo o średnicy kilku centymetrów budowane jest z piany wytworzonej przez ślinę. Do tarła dochodzi w ciągu doby od przeniesienia pary tarlaków. Opadające na dno zbiornika jajeczka są zbierane przez samca i umieszczane w gnieździe. Ikra potrzebuje dostępu do dobrze natlenionej wody – ta, która wypadła z gniazda i nie zostanie podniesiona, najpewniej zgnije. Bojowników w tym okresie nie należy karmić.

Po tarle samica jest przeganiana przez samca, który przejmuje opiekę nad gniazdem. Samicę dla jej bezpieczeństwa należy odseparować do innego zbiornika. W zbyt małym akwarium samica nie ma możliwości ucieczki przed bardzo natarczywym samcem, który może doprowadzić do jej śmierci.

Jeżeli samiec bojownika nie wykazuje zainteresowania gniazdem, to ikrę można próbować inkubować – delikatnie napowietrzać czy podrzucić gniazdo (roślinny z jajeczkami) innemu samcowi, który przy odrobinie szczęścia zaopiekuje się nim jak swoim własnym. Na ilość złożonej ikry ma wpływ wielkość zbiornika tarliskowego, wiek i kondycja ryb. Ilość jaj waha się od kilkudziesięciu do nawet 700 sztuk.

Choroby

Przede wszystkim w otwartym akwarium ryba może przeziębić swój narząd oddechowy labirynt, dzięki któremu pobiera powietrze atmosferyczne znad wody. Spowodowane jest to różnicami temperatur między wodą a powietrzem. Przeziębienie prowadzi natomiast do zaburzenia funkcjonowania pęcherza pławnego (służy rybie do swobodnego unoszenia w wodzie).

Bojownik a krewetki

Jeżeli będziemy mieć szczęście to zdarzają się bojowniki o charakterze łagodnym co do tych stworzeń. Jednak z natury bojowniki są rybami drapieżnymi dlatego umieszczanie razem z nim krewetek nie jest dobrym pomysłem. Większym krewetkom np. Amano nie powinien wyrządzić krzywdy, ale jego próby ataku mogą je stresować i sprowokować do ucieczek ze zbiornika. Małe krewetki karłowate np. Red Cherry są jego przysmakiem i łatwym celem ze względu na ich jaskrawy kolor. Większą szansę na przetrwanie mają kamuflujące się na tle roślinności – Babaulti.

Ostatnio zmodyfikowano: 14 listopada 2019 r.
+ Materiały źródłowe - Materiały źródłowe
  • https://www.aquariacentral.com/forums/threads/betta-harem-questions.255587/
  • https://www.reddit.com/r/bettafish/comments/15x89i/wondering_on_others_success_at_keeping_a_harem_of/
  • https://www.fishlore.com/aquariumfishforum/threads/male-and-female-betta-living-in-same-tank.290786/
  • https://www.fishlore.com/aquariumfishforum/threads/betta-harem-tank.321362/page-2
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Akwarium:
  • Orientacyjna cena: 6 - 100 zł
  • Dostępność: powszechna
  • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): VU - narażone

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 603

  1. Floxandy

    Cześć, za pewien czas zakładam akwarium 30L chce w nim trzymać głównie tylko krewetki i kilka ślimaków, zastanawiałem się czy mogłbym razem z krewetkami trzymać bojownika ? Od dłuższego czasu chciałbym bojownika posiadać ale do mojego głównego akwarium nie mogę go wpuścić z wielu powodów. Więc zastanawiałem się czy mogłbym go trzymać z krewetkami. Opinie na ten temat są podzielone więc chcę się zapytać kogoś z tej strony.
    Co o tym sądzicie ??

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. Sky[Kiedyś Michał]

      Mniejsze krewetki potraktuje jako pokarm, z dużymi nie wiadomo

    2. Rafał

      Ja trzymałem bojownika z krewetkami filtrującymi i amano.
      Krewetek nie ruszał, nawet do nich nie podpływał

    3. Sky[Kiedyś Michał]

      Rafał, co do amano i filtrujących to się nie dziwie, są dosyć spore…
      Floxandy nie sprostował jakie krewetki więc od razu odradziłem.

    4. slec21

      To zależy od krewetek, im mniejsze i bardziej jaskrawe tym bardziej prawdopodobne że bojek będzie je atakował, mój nawet startuje do amano jak mu szajba odbije, ale odpowiednia ilość kryjówek i odpowiednio zarośnięte akwarium rozwiązuje sprawę (akwa 54l)

  2. Norbert

    Czy mogę trzymać bojownika z krewetkami amano( ok. 3-3,5 cm)?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Daniel

      Jeśli krewetki mają już takie rozmiary to tak .Jakie akwarium ma wymiary ?

  3. nieważne jaki nick

    Cześć, Mam pytanko czy moge mieć bojowniczka w takim aKwa 15 litrów i jaki do tego filtr dac czy wystarczy pat mini bez biologicznego
    2 pytanie
    Ostatnio się spotkalem z walcowatym akwarium średnica 25 wysokosc 25 czy ryby się nie męczą w takim walcu

    Mam nadzieje na szybką odpowiedź

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Daniel

      pat mini wystarczy

    2. Alexa

      Walec odradzam
      Kostka 15 ok.
      Polecam dodać jakąś roślinkę – naturalną oczywiście

  4. Grzegorz

    Pytanie jak dlugo samiec będzie aktował samice. Bo dzieje sie to co widzialem na filmikach. Samiec zbudował gniazdo zaprasza samice następuje cały akt owijania samicy i kopulacji Ale nie zakoancza sie tym że samiec zbiera jajeczka do gniazda. Samice ich nie wypuszcza

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Sky[Kiedyś Michał]

      Po pierwsze Skalary,danio i kardynałki razem z bojownikiem… zupełnie inne wymagania co do temperatury w przypadku kardynałków i danio, skalary i bojowniki można uznać za ryby które będą się ciągle zaczepiać i uszkadzać. Bojownik będzie tak robił ponieważ samica może mu nie odpowiadać. Proces zajdzie ale się nie zakończy bo Bojownik nie jest zainteresowany tą samicą

  5. Grzegorz

    Poczytałem trochę wasze komentarze.. Nie jestem specjalistą w akwarystyce coś tam wiem. Kiedyś miałem akwarium teraz założyłem na nowo. Moje wnioski. Mam bojownika samca i samice. Bojownik z krewetkami żyją w zgodzie. Samiec nie ściga żadnych ryb ani krewetek. Akcje toczą się tylko między parką. A mam i gupiki i danio i kardynałki i glonojady i slalary i żyją sobie wszystkie w zgodzie:)

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. slec21

      A jakiej wielkości akwa ;)? To zależy jak duże jest akwarium jak mocno zarośnięte, jaki temperament ma ryba itd.

  6. Anita

    Nie należy karmić samca kiedy opiekuje sie narybkiem bo je zje?
    Nic bardziej mylnego właśnie moje młode mają dzień i postanowiłam dokarmiać bojownika żeby nie poczuł chęci do zjedzenia narybku. Przedstawiam sytuacj która jest sprzeczna z tym co piszą!
    Mój bojek odpłynął od gniazda i dostał suchą karmę i w tym momencie kiedy ten brał karmę pod pysk popłynęła mała rybeńka bojownik wciągnął ją razem z pokarmem, ale ja się tym nie przejmuje ponieważ każdy mój narybek jest hodowany w ten sam sposób.
    Wyglądało to tak:
    Bójek spokojnie je zdała od małych po chwili rybka dostaje się do jego pyska widać jak ryba mieli pokarm i zjada, a po chwili wypuszcza maleńką rybkę w nienaruszonym stanie.
    Tak więc jeśli macie odpowiednie warunki jak ja to bojownik na pewno nie zje narybku z pokarmem.
    Dziękuję

    Odpowiedz
  7. Radek

    Mam rocznego bojownika. Zawsze miał niebieskie łuski, ale niedawno kilka łusek stało się białych. W dodatku pod prawym skrzelem pojawiła się biała plamka.je normalnie i nie ma problemów.
    akwarium to:
    29x29x35cm 30 litrów.
    woda: PH 6.8 twardość wody około 7 temperatura 24–25 stopni Celsjusza.
    oświetlenie: 6 w 8000 kelwinów.
    filtracja: aquael PAT–mini moc minimum.
    Proszę o pomoc.

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Katarzyna

      To prawdopodobnie ospa. Podnieś temperaturę do 28 -29 stopni. Jak nie pomoże szukaj leku na ospe dla ryb.

    2. Radek

      Dziękuję za pomoc.

  8. Ciekawa

    Witam, czy można trzymać 2 samice w małym akwa?

    Odpowiedzi: 6
    Odpowiedz
    1. Sky[Kiedyś Michał]

      w jak „małym”

    2. Ciekawa

      Np. 25, 30 litrów

    3. Sky[Kiedyś Michał]

      2 samice nie ma szans w 30l

    4. Katarzyna

      Ja uważam, że bez problemu. Chociaż ja dałabym 3. Wtedy agresja rozłoży się na trzy równomiernie a nie na dwie bo będą ze sobą walczyć. Kup najlepiej nie rasowe tylko takie, które pływają w jednym akwarium, a przed kupnem poobserwuj je czy się lubią. Jak trzymają się we dwie razem – bierz dwie. Jeśli trzymają się we trzy – bierz trzy. Raczej nie łącz nie pływających ze sobą samic i nie znających się bo nie wiadomo jak to się skończy. Jeśli chcesz zaryzykować to na wszelki wypadek zabezpiecz się dodatkowym zbiornikiem na „pobitą”. Poza tym wpuszczaj powoli – najpierw długo w woreczku do czasu aż pływająca w akwarium przestanie się nią interesować i odpłynie. Potem wpuść i obserwuj czy się nie biją. Jak zaczną odławiaj jedną i do np. kotnika. Po godzinie spróbuj znowu wpuścić. Powodzenia
      PS. Ja mam akwa 25 l w którym żyją w zgodzie 1 samiec i 4 samiczki (akwarium gęsto zarośnięte i z kryjówkami takiej wielkości żeby samiec do nich się nie zmieścił – nie ryzykuje uszkodzenia płetwy, a ma je konkretne, i odpuszcza ganianie samic. Mam też dwa inne akwa na wypadek gdyby gniazdo się uchowało a samiec mocno je bronił przed samiczkami.

    5. Igralux

      Nie poniważ samice ustalą między sobą hierarchię i jedna na pewno będzie płoszona przez inne. Nie polecam.
      Lepiej weź sobie jednego samca ale jak już chcesz te trzy samice to w dużym akwarium z dużą ilością kryjówek.

    6. Anita

      Oczywiście że jest szansa. A ci którzy się nie znają niech lepiej nic nie mówią.
      W akwarium 30litrów posiadam 4 dorosłe samice 😉
      Oczywiście trzeba je na początek oddzielić żeby się widziały i dobrać ryby z odpowiednim charakterem i roślinkami w akwa.

  9. Bob

    Hej niedawno rozmnożyły mi się bojowniki, a mojemu koledze gupiki. W obu przypadkach narybek ma około miesiąca, niestety mój kolega nie był przygotowany do tego, że pojawią się maluchy i ma dla nich tylko malutki kotnik. Zastanawiamy się czy nie dało by się odchować ich razem w moim akwarium gdzie są same bojownisie (tata zjadał małe po 2 tygodniach od wyklucia więc został odseparowany). Czy według was taka opcja jest możliwa lub jakie inne rozwiązanie proponujecie?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Sky[Kiedyś Michał]

      Jak kurde chłop się nie przygotował że się GUPIKI nie rozmnożą? one się mnożą w każdych warunkach, młode gupiki zostaną pozjadane przez bojowniki i nie chodzi tu o agresję więc nie pisz mi proszę że ojciec jest spokojny, bojowniki je potraktują jak żywy pokarm poza tym Gupiki się tak szybko mnożą że nie ma sensu odchowanie młodych jeżeli nie chcę się ich rozmnażać do konkursów,selekcjonować itp. gupiki będą miały młode co chwila więc odchowanie nic nie da

  10. Katarzyna

    Witam
    Czy ktoś może mi podpowiedzieć czy dla samca bojownika ma znaczenie kolor samicy? Czy jeśli będzie biała będzie mniej w stosunku do niej agresywny niż do bardziej kolorowej? Mam jednego bojownika i chciałabym wpuścić do niego samiczkę ale jedną (w przypadku agresji trafi do akwarium ogólnego) i 6 kirysków sierpoplamych. Co sądzicie o takim połączeniu?

    Odpowiedzi: 7
    Odpowiedz
    1. Sky[Kiedyś Michał]

      Samiec wybiera sobie samice… nawet jakbyś miał 10 w jednym akwa wszystkie z ikrą to on i tak nie musi chcieć, zależy od niego jednak większość samic jest zabijana albo one w samoobronie zabijają samca, najlepiej trzymać bojowniki w haremach 1+2 to on i tak może nie wybrać, nie zaleca też się trzymanie bojowników na stałe razem, tylko w czasie planowanego tarła, chyba że jeżeli parka się dogada i będą mieli ikrę kilka razy… A tak w ogóle z doświadczenia wiem że SAMICE są agresywniejsze więc je odradzam do towarzyskich już lepsze samce, mówi się że samicę są łagodne ale to nie prawda one są bardziej agresywne niż samce, kiedyś w 504l miałem 2 samce i 1 samicę bo samicę się eliminowały a samce były grzeczne, chociaż stroszyły się te samce ale one miały swoją godność i nie wkraczały na połowę akwarium rywala a samice się mordowały od razu kiedy się pojawiały nowe… więc ja szczerze odradzam samic bo 1. Są gorzej wybarwione 2. Są agresywniejsze niż samce [zajmuję się hodowlą proporczykowców z kap lopez] a Kap Lopezy są z grupy „Killifish” czyli jak samce się zobaczą ELIMINUJĄ SIĘ to samice bojków są agresywniejsze… jeśli zależy ci na samcu nie kupuj mu żadnych samic bo tylko doprowadzisz do rozboju w akwarium w najlepszym wypadku a w tym gorszym samica zabije samca

    2. Szymson

      Nie, to nie ma znaczenia

    3. Sky[Kiedyś Michał]

      Szymson owszem ma, potem Katarzyna będzie pisać na grupie czemu jej samica lub samiec są martwe

    4. Szymson

      Mi chodzi o to że kolor nie ma znaczenia

    5. Sky[Kiedyś Michał]

      oczywiście że ma, samczyk musi wybrać samiczkę, jeśli kolor się nie spodoba najpewniej ją zabije

    6. Piotr

      Witam. Mam samca niebieskiego.3 samiczki.1 prawie biała i dwie niebieskie, z tym że jedna przebarwia się lekko na czerwono. Na chwilę obecną wygląda to tak. Tej jasnej podoba się samiec, ale on nie jest zainteresowany. Do niebieskiej czasami nawija, ale od dziś zauważyłem, że samiec zaczął pływać z tą niebieską z przebarwieniem czerwonym i wzajemnie się adorują. Demonstracja w pełnej krasie wzajemnie. Samiczki jak to samiczki albo pływają razem, albo się przeganiają, bo każda wybrała już swoje miejsce w akwarium.

    7. Katarzyna

      Witam ponownie. Kupiłam samczykowi 3 samiczki. Żyją w akwa 25l i jest OK 🙂 Z tego co popytałam u znawców tematu jest tak, że jak kupisz bojownika rasowego (bez względu na to czy samca czy samiczkę) to są one mega agresywne bo tak wygląda selekcja – oprócz wyglądu ważny jest również charakter i to czym wredniejszy tym lepszy. Skład 1 samiec plus 2 samiczki raczej nie polecany bo baby będą się trzymać razem przeciwko samcowi. Jak trzy i więcej (najlepiej co najmniej 6) to agresja rozkłada się na więcej sztuk i jest spokój. Poza tym przy większej ilości bojowników (oczywiście tylko jeden samiec – chyba że akwa co najmniej 200 litrów) trzeba podkręcić filtr i nie tylko po to żeby było lepsze filtrowanie ale po to też aby prąd wody „męczył” bojowniki na tyle żeby im się odechciało walk. Oczywiście przy większej liczbie rybek trzeba zadbać o to aby każda dostawała jedzenie bo jeśli będzie to karmik to będą go pilnować. A filtr podkręcamy odrobinę a nie tak żeby bidule nie miały siły pływać i czaiły się za filtrem bo wtedy dramat murowany. Pozdrawiam!

  11. PIERWSZE AKWA

    Witam😊
    Ja jako początkujący żółtodziób pisze prośbę o poradę, mianowicie planuje wpuścić do moje akwa towarzyskiego jednego bojownika. Do towarzystwa będzie miał 6 kiryskow oraz małe stadko neonkow. Trochę czytałem o tych osobnikach. I podobno są takie osobniki które nadają się do takiego towarzystw tylko trzeba trafić na nieszkodliwego i pyt czy są jakieś patenty żeby odróżnić agresora od potulnego baranka????????? Myślę tak że jak w sklepie spotkam takiego że pływa z innymi to i moim nie będzie dokuczał. Czy dobrze kombinuje?

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Kaśka

      Dobrze kombinujesz. Bojownik dogada się z kiryskami ale neonki jako bardzo kolorowe i szybkie mogą go wkurzać. Pamiętaj też o temperaturze. Bojownik lubi ciepło co najmniej 27 stopni. Z nim wytrzyma neon zielony i kirysek karłowaty. Reszcie będzie za ciepło. I trzeba uważać na jedzenie. Bojek słabo walczy o żarcie więc trzeba sprawdzać czy je (oczywiście tylko mięcho).

    2. Szymson

      Dobra obsada i jak Kaśka neon zielony i kirysek karłowaty, lecz pamiętaj o tym, aby kupić bojka który pływa w zoologu z innymi rybami, nie takiego z osobnego ciasnego akwa. A ile masz litrów?

    3. Alexa

      A przestrzeni lat miałam już dobrych kilka bojowników – zawsze samce: HM, CT i zupełnie nierasowe jak również B. bezbronnego (betta imbellis), aqua: kostka ok. 30 l
      Nigdy nie miałam problemu z agresją wobec innej rybki a rybek było mało ze wzgl. na mały zbiornik.
      Aktualnie mam towarzyskie nieco >100 l w obsadzie Ameryka Pd-Azja, więc pozwoliłam sobie na Betty 1+3
      Samice na początku strasznie się lały a i samiec dokładał swoje. Z czasem się uspokoiły choć samiec żadnej nie wybrał.
      Tak jak napisała Katarzyna: prąd wody i miarę gęste zalesienie robią swoje 🙂
      Żadna inna rybka nie ucierpiała (choć było na początku kilka prób) i w tej chwili największym agresorem w baniaku jest czarna molinezja księżycowa – samiec
      Co ci mogę doradzić:
      Wybieraj ruchawe osobniki. Jak ryba jest osowiała to jest ryzyko że padnie
      Osobiście nie widziałam sklepu gdzie Betty pływają w towarzyskim zbiorniku a szkoda. Żal mi tych rybek w kostkach 5×10
      Powodzenia!
      PS. Moja obsada:
      Bojowniki 3+1
      Molinezje księżycowe 4
      Neon innesa 10
      Otosy 4
      Cierniooczek Kuhla 4

  12. Michał

    Macieju 🙂 to że w filmach na youtoubie tak mówią to nie znaczy że nie może żyć w słodkiej wodzie [ona żyje w obu typach wody]

    Odpowiedz
  13. Maciej

    Molinezja żaglopłetwa to ryba wód słonych!

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Aqua :3

      Nie, molinezja żaglopłetwa lepiej czuje się w słonych wodach, ale to nie znaczy że nie może żyć w słodkich

  14. Andrzej

    Mam aqwa 250 l dwie samiczki i dokupiłem samca po 20 godzinach został pozbawiony płetw, samice atakowały go, czy płetwy odrastają?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Michał

      Możliwe że jedna z Samic to Bojownik krótkopłetwy/krótkoogonowe i się z tą samicą dobrał w parę a drugi mu wkroczył na teren, Płetwy odrastają jeśli zostały nadgryzione
      jeśli leży na ziemi i nie ma w ogóle płetw to znaczy że została ta płetwa nie pogryziona a ODRYZIONA i ryba jest skazana na śmierć ale jeśli jest nadgryziona to wystarczy rybę odseparować

  15. Dominika

    Witam serdecznie 🙂 Czy w akwarium mogę trzymać tylko i wyłącznie jedną samice? Czy potrzebuję ona towarzystwa? Szczerze nie wiem co myśleć bo zazwyczaj słyszy się o samcu w akwarium i ewentualnie kilku samiczkach razem z nim. Chciałabym się dowiedzieć czy to problem trzymać tylko jedną samice, dziękuję za odpowiedź 🙂

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Michał

      Możesz trzymać jedna samice.

    2. AQUA HOBBY

      Tej samicy nie jest smutno z powodu braku kolegów.

  16. Piotr

    Mam problem z rozmnożeniem bojownika 1 samiec + 2 samice. Akwarium 30l średnio zarośnięte.Od kilku miesięcy samiec co kilka dni buduje sobie gniazdo w rogu akwarium. Potem je pilnuje, a jak się rozleci buduje nowe. Samice są grube, zwłaszcza u jednej widać, że ma pełno ikry, a do tarła nie dochodzi. Samiec odgania samice mimo, że jedna ewidentnie chce tarła. Nie wiem w czym problem.

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Łukasz

      Samcowi się one nie podobają rybki chcą tarła ale nie z tymi co masz w zbiorniku tak mi się wydaje

    2. Bojka

      Z chęcią ci pomogę!
      1. Akwarium min 10-15l, 27-29°, 10-15cm wody.
      2. Umieść samca oddzielnie na (5-10h lub więcej
      3. wpuść do wody jakieś rośliny pływające ewentualnie górę od jogurtu (czystą), Przetnij styropianowy kubek i przyklej do ścianki.
      4. Wybierz najchętniejszą samice lub najbardziej pasującą i umieść ją w przezroczystym plastiku lub rozetnij butelkę góra i dół (wtedy łatwiej wypuścić samice bez niszczenia gniazd).
      5. Umieszczoną samice w pojemniku pozostaw na 1-2 dni dopóki nie będzie krągła.
      **. Możesz czasami podkarmiać je żywym lub suchym pokarmem.
      6. Jeśli samiec skończył budować gniazdo i wykazuje zainteresowanie uwolnij samice.
      7. Pozostaw ich samych (najlepiej osłoń czymś akwarium aby ryby się nie stresowały toba)
      8. Po złożeniu ikry odławiamy samice i dalej pozostaje ci samiec z młodymi
      9. Oddzielamy samca kiedy straci zainteresowanie
      10. Opieka nad bojusiami

  17. Patrycja

    Cena w opisie powinna być nieco zmieniona. Coraz częściej w sklepach Bojowniki są znacznie droższe. Średnio najtańsza cena wynosi ok 14 zł a może sięgać nawet 50-70 zł na kolorowe okazy.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Artur

      Obczaj link to flowerfish.pl a zobaczysz ile kosztują rasowe bojowniki

  18. Partival

    Czy mogę trzymać tego bojownika z 12 kiryskami karłowatymi (do 2,4 cm)? Jak je kupię będą miały penie coś koło 1,5 cm i obawiam się że może je zjeść. Proszę o możliwe szybką odpowiedź.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Xxxx

      Zależy od bojownika. Mam dwa samce (oczywiście w osobnych akwariach) z czego jeden to anioł cudowny nigdy nie zjadł żadnej innej ryby pomimo dorzuceniu kilku sztuk narybku (1cm). Drugi to za to diabełek który wszystko co pływa goni gryzie ale nigdy nie zje (woli robaczki :)), wytępił pięć dorosłych krewetek rc i nawet za dorosłe ślimaczki różowe się zabrał. Także polecam o ile ma się jakiś dostęp wrzucić jedną /dwie 1,5cm rybki np.narybek gupika do zbiornika z bojkiem jak nie zje ani nie poobgryza i nawet gonić nie będzie to docelowo mogą razem być.(Jak będzie bojownik bardzo agresywny to trzeba maluch odłowić).Tylko trzeba pamiętać aby bojownik w zbiorniku na początku był min.2 dni (sam). Pozdrawiam serdecznie i odrazu mówię że kieruje mnie moje doświadczenie 😉

  19. Pani od rybek

    Witam serdecznie
    Mam młode bojowników, po ślicznych parkach (samiec błękitno fioletowy,a samiczka perłowo różowo malinowa) albo (samiec błękitno czerwony i samiczka purpurowo granatowa z srebrnymi przebłyskami). Maluszki są bardzo zdrowe, silne pięknie zaczynają się wybarwiać w wieku ok.1,5 miesiąca. Cena za samca 10 zł za samiczkę 5zł. Po zakup zapraszam do Wrocławia (W razie zainteresowania proszę pisać komentarze na pewno się odezwę;))

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Adam

      Witam odseparowala pani samice od mlodych ?

  20. Karolek

    Opowiem wam moją historię…
    Mój syn bardzo chciał złotą rybkę. Postanowiłem na święta mu ją sprawić. Poszedłem do zoologicznego, a tam sprzedawca powiedział że welonek nie można trzymać w kuli. Polecił mi 5l kulę, bojownika i 3 Danio, dobrał 2 pokarmy, kolorowe kamyczki , sztuczne roślinki i zameczek. Prezent był udany. Po kilku tygodniach zobaczyłem że bojownik bardzo się chowa, więc wchodzę w internet by zobaczyć co mu jest. Okazuje się że ryb nie można trzymać w kuli. Zamówiłem akwarium 30l z allegro. Kupiłem żwirek, jakiś nawóz w tabletkach i w płynie oraz roślinki. Dokupiłem 2 Danio. Wszystko było ok, lecz po miesiącu zdechł nam 1 Danio. Postanowiłem że konkretnie poczytam o tych gatunkach by coś się dowiedzieć. Pojechałem do zoologicznego, kupiłem na spontanie akwarium 112l, żwiry, rośliny, grzałki, filtry itp. gdy wróciłem do domu wrzuciłem to wszystko do akwarium razem z 4 nowymi Danio i 3 samicami dla bojownika. Wiem teraz, że popełniłem błąd. Jednak akwarium nadal żyje, i ma się bardzo dobrze.

    Odpowiedzi: 6
    Odpowiedz
    1. Marcin

      Kolego gdybyś przeczytał chociaż podstawy to byś wiedział że Danio i bojownik nigdy nie powinny znaleźć się w jednym zbiorniku. Danio to ryby zimnolubne 20-22 stopnie, bojka od 26 stopni wzwyż. Prędzej czy później zaczną się problemy.

    2. Michał

      Jak można kupować zwierzęta kompletnie nic o nich wiedząc, skoro ta wiedza jest na wyciągnięcie ręki. W pół godziny można ogarnąć podstawy mając dostęp do internetu.

    3. rrrrrrrrrrrrrrw

      To, że ludzie olewają czytanie o rybkach przed ich zakupem jeszcze mogę zrozumieć, w końcu ludzie zabijają ludzi to kto by się tam przejmował jakimiś zwierzętami, w końcu ryby głosu nie mają. Ale za takie zachowanie sprzedawcy, wpychającemu laikowi co popadnie, byleby tylko hajs się zgadzał, to taki sklep powinien być napiętnowany w internecie i powinien paść z braku klientów. Sprzedaż bojowników i danio to ch@mstwo a proponowanie jeszcze do tego zestawu KULI powinno podpadać pod znęcanie się nad zwierzętami.

    4. Michał

      rrrrrrrrrrrrrrrw, niestety kiedyś też będąc Laikiem trzymałem Danio i Bojownika razem bo dostałem go na święta od koleżanki, wiedziała ona o tym że uwielbiam akwarystykę więc poszła do sklepu i kupiła tą która się jej najbardziej spodobała, nie miałem serca tego prezentu nie przyjąć i po 2/3 tygodniach i mój wujek powiedział że samiec bojownika mu padł i że może wziąć mojego jak powiedział tak zrobił teraz bojownik jest 5 letnim ojcem który wychował 200/300 dzieci 🙂 [ten bojownik to Betta Red Dragon Superdelta] a samica to [red dragon halfmoon] młode są przepiękne a mój wujek rozdaje je za darmo 🙂 ja mam sam jednego w kostce 25l z 2 samiczkami

    5. rrrrrrrrrrrrrrw

      No i dobrze, ludzie uczą się na błędach, najlepiej cudzych 🙂 Szkoda, że w większości sklepów potrafią tylko liczyć hajs.

    6. Michał

      rrrrrrrrrrrrrrw no teraz postanowiłem wziąć jednego z młodych do mojego akwarium towarzyskiego i prezentuje się świetnie! Chciałem Albinosa ale biedak nie przerzył

  21. Ola

    Witam, mam 30l akwarium (kostkę) a w nim pływa bojownik. Czy istnieje gatunek ryby czy krewetki która by się nadawała do tego akwarium? Dodam tylko że mój bojownik ma łagodne usposobienie

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. admin

      Nie polecamy łączenia z innymi gatunkami na tak małej przestrzenii.

    2. Qwww

      Jeżeli rzeczywiście jest łagodny możesz spróbować z Amano. Są dość duże ( 4-5cm) więc ich nie zje, po za tym potrafią się obronić. Ja swojego łagodnego bojka trzymam w 25l z 4 krewetkami Amano i nie zwraca na nie uwagi. Warto jednak zrobić krewetkom wiele kryjówek 😉

    3. Bartek

      Możesz spróbować z krewetkami red cherry tylko musisz zapewnić dużo kryjówek krewetkom, sam mam bojownika z tymi robaczkami 🙂

  22. Początkujący

    Witam, mam pytanie ja przekonać bojownika do jedzenia innego pokarmu niż żywy? Mój żywe wodzienie bardzo chętnie i z apetytem zjada ale jak próbuję podawać jakieś suszone jedzenie albo granulaty to najczęściej nawet ich nie próbuje a nawet jeśli go skusi to od razu wypluwa. Jak go przekonać do jedzenia bardziej urozmaiconego pokarmu?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. kuba

      kilka dni nic nie dawaj, i daj płatki moze to cos da

  23. Maczeta

    Mam 2-letniego bojownika w akwarium 25l, od pewnego czasu, może pół roku, zauważyłem że powstaje i powiększa się jakby bulwowa narosl przy nasadzie ogona, po obu stronach. Podejrzewam że to jakiś nowotwór. Ryba wydaje się już dosyć słaba. Czy ktoś z was ma doświadczenie w tej materii – co to jest i jak postępować. W akwarium jest jeszcze kilka malutkich rybek, które są zdrowe.

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Martyna

      Trzeba było by to wyciąć, ja bym na twoim miejscu nie kombinował i no niestety skrucilabym cierpienie, weś mały kamyczek i uczyń powinność bo to skomplikowane ?wiem to smutne ale. Oszczędzisz. Rybce cierpień

    2. Maczeta

      Dzięki Martyno, chyba przełamię swe opory i dokonam eutanazji.

    3. MM

      Nic sie nie martw. To normalne u bojownikow. Jesli jest slaby to raczej trzeba poszukac przyczyny np temp lub parameter wody.

  24. Kakaq

    Wziąłem jednego z kubeczka jest teraz w 54l z pokrywą pytanie czy to przeziębienie mu przejdzie? Pływa tylko po powietrze, przy pobieraniu powietrza puszcza bąble skrzelami, czy to objaw przeziębienia?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Bettas

      Tak jest przeziębiony

  25. Anita

    Podziele się z wami moją historia

    Zazwyczaj za każdym razem sprowadzałam bojowniki z hodowli i te najbardziej rzadkie jednak kiedy pochodziłam z nimi do tarła nic z tego nie wychodziło. W końcu poszłam do zwykłego sklepu zoologicznego i kupiłam zwykłego szmaragdowego samca dostał 11 miesięczną samice (która wcześniej zabijała poprzednie samce) Z szmaragdowym samcem doszło do TARŁA jednak samiec z dnia na dzień nie dawał sobie rady z budową i gniazdo się rozpadło.Już spróbowałam podejść jeszcze raz do tarła tym razem samiec robił z 6 gniazd w akwa tarliskowym 25l ostatnie z nich aż się podniosło ale ta sama samica była drugi raz przy tarle i oberwało jej się tak że bała się wyjść z kokosa boje się że nic z tego nie wyjdzie.Najwyżej kupie jakiegoś najbardziej wybarwionnego i spróbuje tarła z nowymi samicami.Dajcie jakieś porady

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Marcin

      Samiec po tarle odgania samice

  26. Marsyl

    Mam bojownika 4’ry lata… Jest stary ale cieszę się że doczekał u mnie spokojnej starości ?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Bettas

      4 lata to b. Dlugo

  27. Renata

    Mam baniaczek 25l (41x25x25). Ph 6.5, Gh 7. Planuje obsadę:
    1xBojownik syjamski -samiec (jest łagodny, w sklepie pływa z innymi rybkami)
    4xOtosek Przyujściowy
    4xSzczupieńczyk Karłowaty
    Czy to nie za dużo? Czy jest Ok?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. admin

      Za dużo. W nowym otoczeniu i na mniejszej przestrzeni bojownik może zaczepiać otoski, które nie będą miały się gdzie schować, nie mówiąc już o szczupieńczykach.

  28. Malit

    Witam
    Czy do 112 l może być taka obsada: -bojownik syjamski 1 samiec, 2samice
    – 10 danio galaxy
    – zbrojnik pospolity 1 samiec,1 samica
    – 8 krewetek
    Zależy mi na szybkiej odpowiedzi za którą z góry dziękuje

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Malit

      Zapomniałem o platkach – 4 platki

    2. mk

      odpuść Danio szybko pływają i mogą denerwować bojownika, lepiej np. Razbory klinowe wybrać chociaż w sklepach bojowniki zawsze widzę z neonami więc to też może być opcja

    3. u_akwarystka

      Harem bojowników, a co zrobisz jak dojdzie do tarła i samiec bedzie próbował pozabijać samice? masz drugi zbiornik dla samic? samca po kilku dniach też trzeba odizolować od gniazda, jeśli chce się odchować narybek. narybek potrzebuje mikroplanktonu, który trzeba wyhodować samemu, bo w sklepach raczej nie ma. dość szybko narybek zaczyna bić się między sobą i trzeba kazdą rybę trzymać oddzielnie, też bardzo lubie bojowniki, mam jednego, jest świetny, siedzi sam ze ślimaczkami i małżą filtrującą. przemyśl to jeszcze, pozdrawiam

  29. Anita

    Hej. Czy to normalne że samiczka bojownika 8-miesięcy miała już ok. 20 samców każdy inny który pochodził do tarła samica była niechętna i zawsze zagryzała samca. Wiec któregoś dnia poszłam i kupiłam najdzikszego,największego i najbardziej kolorowego samca. Po kilku H samiec zrobił z 3 gniazda z czego były nie wypałem sądziłam że zginie jak jego poprzednicy zostawiłam je i poszłam oglądać film. przychodze patrze a tu ani gniazda ale ryby zaczęły się trzeć po jakiś 2H samiec zrobił piękne duże gniazdo a w nim jajeczka. Chcę się dowiedzieć czym karmić młode

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. mk

      najłatwiej jakiś pokarm dla narybku kup w sklepie,

  30. Avocado

    Witam. Jest początkująca i to jest moje pierwsze akwarium: 25l (41cnx25cmx25cm), podłoże to ciemny substrat, korzeń, żywe rośliny, grzałka z termostatem, filtr Aquael Pat Mini. Zamieszka w nim samiec bojownika (nie z kubeczka tylko z małego akwarium).Mam dwa pytania:
    1- Akwarium ma 4 dni. Dlaczego woda jest leciutko mlecznobiała? Za słabo ustawiony filtr ? ( ps filtr nie ma wężyka i tego ,,dzióbka”, bo bojownik nie potrzebuje napowietrzania ,chciałam też zmniejszyć ruch wody do minimum)
    2- Myślałam o krewtkach Amano jako ekipie sprzątającej ( od 3 dni pleśń pojawiła się na korzeniu). Czy bojownik będzie je atakował? Co mogę innego ewentualnie dać jako ekipe sprzątającą?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. 1

      Woda może być takiego koloru od pierwotniaków