Puntigrus tetrazona (Bleeker 1855)

Brzanka Sumatrzańska - ryba akwariowa fot.seymourfish.com
  • Rozmiar: 5 cm
  • Akwarium: 112 l
  • Wymagane pH: 6.0 - 8.0 pH
  • Wymagana temperatura: 22 - 26°C
  • Biotop: Azja

Brzanki Sumatrzańskie - ryby akwariowe

Brzanka sumatrzańska, Brzanka mszysta, Brzanka zielona (Puntigrus tetrazona) – słodkowodna ryba z rodziny karpiowatych często spotykana w akwariach.

Brzanka sumatrzańska - Puntigrus tetrazona - Występowanie

Brzanka sumatrzańska pochodzi z Azji. Gatunek zamieszkuje strumienie oraz rzeki na Borneo i Sumatrze.

Brzanka sumatrzańska - Puntigrus tetrazona - Charakterystyka i usposobienie

Brzanki sumatrzańskie osiągają 5-6cm długości. Ubarwienie ciała żółte, charakterystyczne ciemne pasy w poprzek tułowia. Wzór może się odrobinę różnić u poszczególnych osobników. Samce smuklejsze i jaskrawiej ubarwione niż samice. W hodowlach występują także odmiany: ciemno zielona zwana brzanką mszystą, czerwona, albino, złota, platynowa.

Brzanka sumatrzańska jest rybą stadną. Tworzą luźne hierarchie, samce rywalizują między sobą o względy samic i pozycje w stadzie. W akwarium powinno się trzymać minimum 8-10 sztuk. W większej grupie nie tylko prezentują się ciekawiej, ale także pokazują bardziej naturalne zachowania i zanika ich agresja wobec współmieszkańców. W mniejszych ilościach lub trzymane w zbyt małym zbiorniku mają tendencje to obgryzania płetw innym rybom.

Brzanka sumatrzańska - Puntigrus tetrazona - Odżywianie i karmienie

Można im podawać pokarm żywy, mrożony i suchy, systematycznie uzupełniany pokarmem roślinnym.

Brzanka sumatrzańska - Puntigrus tetrazona - Akwarium

Ryby bardzo ruchliwe potrzebują dużej przestrzeni do pływania. Dla grupy odpowiedni będzie zbiornik o długości co najmniej 80cm. Najładniej prezentują się w gęsto zarośniętych akwariach z ciemnym podłożem i dekoracjami z korzeni. Światło stłumione roślinami pływającymi. Ryby lubią silny prąd wody. Nie są najlepszym towarzystwem dla piękniczkowatych, pielęgniczek i innych wolno pływających, weloniastych ryb. W akwarium biotopowym można je trzymać z karpiowatymi, piskorzowatymi np. bocja karłowata lub kosiarka. W akwarium towarzyskim z tęczankami czy tetrami.

Brzanka sumatrzańska - Puntigrus tetrazona - Rozmnażanie

Tak jak większość mniejszych karpiowatych, Brzanka sumatrzańska rozrzuca ikrę i nie wykazuje opieki rodzicielskiej. W dobrze prowadzonych akwariach do rozrodu dochodzi bez specjalnych zabiegów. Jeżeli chcemy zwiększyć ilość narybku, wymagane jest bardziej kontrolowane podejście. W tym celu należy przygotować mniejszy zbiornik tarliskowy, który zacieniamy. Na dnie umieszczamy ruszt siatkowy o drobnych oczkach takich aby tylko ziarenka ikry mogły przez nie przejść.  Można także użyć sztucznej trawy lub kulek szklanych a najlepiej drobno-liściastych roślin. Woda powinna być dojrzała, lekko kwaśna do obojętnej, o temperaturze 25-26°C. Wymagany filtr gąbkowy lub kamień napowietrzający, który zapewni odpowiedni prąd wody i jej natlenienie. Ryby przez kilka dni obficie karmimy a następnie wieczorem, jedną lub dwie pary umieszczamy w akwarium tarliskowym (najlepiej wieczorem).  Ryby można rozmnażać w większych grupach stosując odpowiednio większe akwaria. Tarło przeważnie odbywa się rano następnego dnia. Jak tylko zauważymy ikrę, rodziców odławiamy. Wylęg następuje po 1-2 dniach. Narybek zaczyna pływać po następnych 24 godzinach. Karmimy mikro pokarmami do czasu aż będą na tyle duże aby przyjmować Artemię, larwy oczlika itp.

Ostatnio zmodyfikowano: 28 grudnia 2018 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Nazwa ryby akwariowej: Puntigrus tetrazona
    • Synonim: Tiger Barb, Puntius tetrazona
    • Opisał: Bleeker 1855
    • Biotop: Azja
  • Akwarium:
    • średnie
    • min-pojemność: 112 l
    • min-długość: 80 cm
  • Orientacyjna cena: 5 - 6 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 202

  1. Dawid

    Ta ryba wogóle sie nie nadaje do akwarium w ktorym są ryby o długich płetwach np skalary bo ich płetwy zostaną podgryzione najlepiej je trzymać z podobnymi brzankami o podobnych rozmiarach lub różnymi bystrzykami itp

    Odpowiedz
  2. Milena lemanska

    Mam pytanko czy brzanki sumatrzanskie mogę być razem z gupikami

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Nie polecałbym takiego zestawienia ze względu na kolorowe ubarwienie Gupików (ogonków które mogą być podszczypywane przez Sumatry). Wszystko zależy od wielkości akwarium i liczebności obsady Brzanek – przy ponad 8 szt. zdecydowanie zanika zainteresowanie innymi gatunkami a rybki te bardziej „wojują” między sobą. Czytałem o akwaryście który z powodzeniem hodował Brzanki (10 szt.) z Neonami Innesa (15 szt.) w 200l zbiorniku, ryby tworzyły osobne grupy wzajemnie nie wchodząc sobie w drogę. Gupiki raczej nie tworzą ławic a pływają chaotycznie po całym akwarium, co może wpływać na irytację Brzanek które będą zaczepiać (przepędzać) kolorowe rybki.

  3. Hussaina

    Mam pytanie czy mozne je trzymac w akwarium z welonkami ?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Maxiek

      Przeciez jest napisane ze z weloniastymi nie trzymac bo podgryzaja pletwy

    2. robin

      Nie polecam raz, że będą obgryzać płetwy a dwa że,optymalna temp dla welona to 18 stopni, a dla brzanek 25

  4. Art

    Fajna rybka,zawsze chciałem ją mieć,gdy będę posiadał odpowiedni zbiornik na pewno obsadzę tymi rybkami.

    Odpowiedz
  5. WAAWAka

    Witam czy mogę trzymać brzanki z neonkami , gupikami i danio???

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. rybcia

      Najpierw podaj litraż.Jeżeli jesteś bardzo zainteresowany to polecam metodę : 1cm ryby = 1 litr wody akwariowej.Gupiki bardzo szybko się rozmnażają,weź pod uwagę że mógłbyś trzymać same samce.Jeżeli zainwestujesz w akwarium , w filtr i w rośliny to powinno być ok.
      Mam nadzieję że pomogłam,trzymajcie się 🙂

    2. Wlodi13

      Witam.
      Swojego czasu bardzo interesowałem się Brzankami sumatrzańskimi, z prostego względu – chciałem je mieć w swojej obsadzie, gdyż są to piękne i charakterne rybki. Jednak po wizytach w trzech sklepach akwarystycznych, zrezygnowałem z nich – w każdym jednym sklepie odradzano mi ich do mojego ówczesnego towarzystwa, ale ja miałem zupełnie inną obsadę.
      Więc odpowiem nie z własnego doświadczenia, ale z informacji jakie uzyskałem wiele czytając oraz obserwując wypowiedzi na różnych forach akwarystycznych.
      Pod względem warunków wody (pH, GH) oraz wymaganej temperatury – jak najbardziej TAK, zachowując jednak prawidłowe dla nich wartości. Brzanki najlepsze zachowania wykazują przy temp. 22-24°C, należy o tym pamiętać i brać to pod uwagę gdyż są to rybki chłodno-lubne (są wtedy najbardziej żywotne i ruchliwe). Do takiej temp. również będą pasować Neonki (rozumiem że Innesa), Danio pręgowane oraz Gupiki P.O. I oczywiście przy uwzględnieniu odpowiednich parametrów: 7,0 pH (woda obojętna) oraz GH (twardość ogólna) w granicach 10-12°d – dla tego konkretnego układu.
      Przy czym tak jak jest u góry napisane, grupa Brzanek powinna składać się przynajmniej z 8-10 szt. gdyż wtedy diametralnie zmienia się ich zachowanie, w mniejszych są bardziej zaczepne do innych gatunków i wobec siebie. Trzeba wtedy też zapewnić im odpowiednio wielkie akwarium – uwielbiają dużą przestrzeń do pływania.
      Wracając teraz jeszcze do obsady. Czytałem na jednym z forów że pewien akwarysta z pełnym powodzeniem hodował 8 Brzanek sumatrzańskich oraz małą ławicę Neonów Innesa (o ile dobrze pamiętam jakieś 10 szt.). Nie wchodziły sobie w drogę, Brzanki raczej były zainteresowane sobą a Neonki w oddzielnych grupach pływały raczej z dala od Sumatrek – które nie robiły im krzywdy.
      Wątpliwości jednak mam co do Danio oraz Gupików, mogę jednak się mylić – podkreślam Brzanek nigdy nie hodowałem. Z tego względu że Gupiki mają piękne, kolorowe ubarwienie (ogonki) a Danio z wiekiem uzyskują ładne, rozłożyste płetwy, mam obawy czy nie staną się obiektami zainteresowania ze strony Sumatrek – czy nie będą obskubywały im płetw. Może ktoś inny na ten temat się wypowie.
      To tyle z mojej strony, powodzenia.

    3. Akwarysta

      Brzanki z neonkami jak najbardziej, z danio zależy jakim, a z gupikami nie polecam. Brzanki będą podgryzały ogon i płetwy gupikowi. Jeśli danio też ma bardziej weloniasty ogon i płetwy również będzie podgryzany.

  6. Marcin

    Mam pytanie czy brzanki sumatrzańskie pogodzą się z brzankami pięciopręgimi?? Myślę o obsadzie do 125l (6+6). Czy ewentualnie większa liczba ryb do takiego zbiornika wchodzi w grę??

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Dorota

      mam ok 20 brzanek sumatrzańskich i mszystych + jedna pięciopręga (dodana chyba gratis przez sprzedawcę lub przez pomyłkę) wszystkie pływaja jak jedno wielkie stado 🙂

  7. Paulina

    ~CIĄG DALSZY~
    2.Jakich dennych „gunwożerców” polecacie do tego gatunku?
    3.Na tą chwilę mam wybarwiający pokarm w płatkach Aquael. W najbliższym czasie planuję kupić ochotkę i dawać je na zmianę, np. Pon. -ochotka, Wt-płatki, śr.-ochotka, czw.- płatki itd. Co o tym myślicie?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Mila

      labeo (grubowarg zielony) lub Grubowarg Złoty lub kosiarka

  8. Paulina

    Witam,
    Posiadam 121 L (robione na zamówienie) akwarium i ……7 rybek-3 bocje wspaniałe, 1 gurami mozaikowe(2 zdechły…) 1 piskorek, 2 żałobniczki, nie ma roślin. Podłoże to taki zaokrąglony….żwirek, kamyczki (?). Pusto się w nim zrobiło, dlatego chciałabym stopniowo zmieniać obsadę, posadzić rośliny… I tu moje pytania:
    1.Ile brzanek sumatrzańskich, zielonych, weloniastych mogłabym trzymać w tym akwa

    Odpowiedz
  9. Krzysiek

    Witam. Mam brzanki sumatrzańskie 6 sztuk. Jedna brzanka zagania całą resztę w jeden kąt, a ona zajęła całe akwarium. Co robić? Są to młode osobniki.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Mila

      Odlow ją

  10. Andrzej

    Witam, mam pytanie… Czy mogę trzymać kilka gatunków rybek w 200l akwarium? Zbiornik jest w tylnej partii akwarium obsadzony różnymi roślinkami a pośrodku znajduje się niewielki korzeń, który pełni rolę dekoracji oraz schronienia dla małych rybek. Jeśli chodzi o gatunki rybek mam na myśli Danio Pręgowany, Brzankę Sumatrzańską, Prętniki, Molinezję Ostroustną, MIeczyki Hellera, Platynki, Razbory Klinowe, Platynki oraz neonki(rybki z rodziny piękniczkowatych posiadam w haremie)? Wiem, że mając tyle gatunków rybek robię zupe, ale z tego co obserwuję od kilkunastu tygodni rybki żyją w zgodzie, nie chorują ani nic w tym rodzaju. Wymieniam wodę co dwa tygodnie dolewając 50l świeżej wody, dno również czyszczę co dwa tygodnie. Czy postępuje odpowiednio? Jakieś uwagi? Czekam na odpowiedź od doświadczonej osoby, pozdrawiam. 🙂

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Hej, faktycznie zupa… Kilka tygodni to za mało aby stwiedzić że rybki trzymają się dobrze, choroby ryb w większości przypadków nie wynikają z tego że czymś się zaraziły tylko że straciły odporność. A ile w sumie ryb masz w tym swoim akwarium? Bo to nie chodzi nawet o wielogatunkowość (rybki można w różny sposób dobierać) ale o ilość, w 200 litrowym akwarium też można przesadzić. Z tego co opisałeś na wstępie wykluczyłbym razbory klinowe (żyją w miękkiej wodzie) i brzanki sumatrzańskie – zaczepiają inne rybki i obgryzają płetwy (nie są zbyt przyjazne). Jeszcze musisz wziąć pod uwagę że w przyszłości będą się rozmnażać (szczególnie te żyworodne) i w pewnym momencie nie zapanujesz nad ilością ryb w akwarium. Warto też zwrócić uwagę w jakiej strefie rybki lubią przebywać, czy przy tafli wody, czy pośrodku akwarium, czy jako denne. Ponieważ jeśli nawet masz duże akwarium to może okazać się tłoczno. Jeśli już tak dużo gatunków to radziłbym też pozbyć się platynek, to tylko kwestia czasu kiedy pojawią się młode (bardzo szybko się rozmnażają). Pozdrawiam.

    2. Andrzej

      Dziękuję za komentarz, do rozrodu żyworodek mam oddzielnie akwarium, w którym trzymam narybek do momentu kiedy urośnie, następnie sprzedaje przez internet lub w w sklepach zoologicznych. Natomiast wszystkich rybek jest około 35 (z tego 10 neonek). Brzanki z tego co udało mi się zaobserwować są to ruchliwe rybki i gonią się tylko między sobą. Żadna rybka nie ma poobgryzanych płetw. Kiedyś miałem barwniaki czerwonobrzuche to one odgryzały innym rybkom płetwy więc je od razu wpuściłem do innego zbiornika i od tamtego czasu wszystko jest w porządku.

    3. Wlodi13

      Więc jeśli masz 35 rybek to akwarium masz upchane na maksa, ani jednej ryby więcej. Powiem tak, przy tak dużej różnorodności brak intymności, ryby pływają pewnie bardzo chaotycznie, ja osobiście jestem przeciwnikiem takiej wielogatunkowości, wolę skupić się na 4-5 rodzajach a trochę więcej osobników w jednym gatunku, ryby czują się wtedy o wiele swobodniej i bardziej naturalnie. Ale Twój wybór, trochę dziwi mnie że nie masz żadnych rybek dennych, które sprzątałyby pozostały pokarm z podłoża, a ułatwia to bardzo utrzymanie czystości w akwarium.

  11. Kamil

    W 112l chciałbym odtworzyć biotop Azji i zastanawiam się nad towarzystwem dla brzanek sumatrzańskich. Podłoże stanowi drobny żwirek bazaltowy, więc odpadają niektóre ryby denne. Może Wy moglibyście coś doradzić?
    Dziękuję i pozdrawiam 🙂

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. roboll

      Polecam tęczankę neonową, tworzy dobry klimat z brzanką, i nie daje się jej. Ale to nie biotop!

  12. Serena

    Witam. Proszę mi podpowiedzieć. Zbiornik 500l w nim 3 duże zbrojniki, 3 zbrojniki niebieskie 11 brzanek denisona 5 tęczanek. Chciałabym do tego towarzystwa wpuścić stadko pomieszane z brzanek mszystych i sumatrzańskich, Czy to towarzystwo się dogada i w jakiej ilości nowych lokatorów…:) Pozdrawiam

    Odpowiedz
  13. Fabbro

    Witam wszystkich,
    Posiadam u siebie w akwa (120l) 6 brzanek sumatrzańskich + 6 brzanek mszystych. Przy oświetleniu led (g+b+r=white) oba gatunki nabierają kolorów jak na wystawach :). Bardzo wdzięczny gatunek a dodatkową frajdę dla oka daje ich karmienie – ryby wtedy opanowują swoim tańcem cały zbiornik 🙂

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. rrrrw

      Miałem kiedyś oświetlenie RGB zrobione ze standardowej taśmy LED i to prawda, że rybki nabierają super kolorów. Ale to światło jest nienaturalne, powiedzmy, że jest białe, ale ta biel jest trupio niebieska. Przy tym oswietleniu rośliny prawie nie rosną, u mnie korzystały ze światła słonecznego i efekt był taki, że wszystkie rośliny posadzone z tyłu akwarium rosły po przekątnej i końcówki były z samego przodu. Zmieniłem taśmy LED na zwykłe białe (barwa ciepła) i rosliny rosną jak oszalałe i co najważniejsze, pionowo do góry a nie po przekątnej akwarium. Rybki może już nie wyglądają tak kolorowo ale być może czują się lepiej przy świetle zbliżonym do naturalnego.

  14. werr

    Czesc, ja mam 2 brzanki bo 2 mi zdechly nie wiem czemu… ale te 2 chyba samiec i samiczka. Nie umiem rozpoznac plci.. POMOCY!

    Odpowiedz
  15. Magda

    Witam ja posiadam 2 brzanki właśnie złożyły ikrę nawet nie spodziewałam się bo za bardzo czasu nie mam na doglądanie do akwarium, czekam teraz na narybek.

    Odpowiedz
  16. Poczatkujacy

    Witam. Posiadam 3 brzanki sumatrzańskie. Czy możliwe jest, że mój kirysek chowa się za pompka przed nimi?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Akwamaniaczka

      Tak jest zawsze?

  17. michal

    witam, czy mając np brzankę sumatrzańską gdzie min. poj. akwarium jest 110 l i np bocje karłowatą gdzie pojem jest 80 l , muszę zakupić akwarium 200 l czy wystarczy to 110 l przy 10 sztukach tych i tych rybek?

    Odpowiedz
  18. Anna

    witam kupiłam brzanki sumatrzańskie ale coś mi sie nie zgadza bo nie są żółte a płetwy czarne czy to sie zmieni?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Akwamaniaczka

      Myślę, że tak pewnie to jeszcze młodziki mój bojownik też tak miał, płetwy miał takie krótkie i małe a teraz są jak wachlarz tak samo będzie z brzankami, ja tak myślę

    2. Anna

      poszperałam trochę i jak się okazało, to są samice brzanki purpurowej 🙂 pozdrawiam

  19. Robert

    Hejka. Zauważyłem dzisiaj wieczorem ze jedna Brzanka Sumatrzańska zaczęła pływać na jedna stronę. Dodatkowo nie ma jednego oka. A na dodatek jeden z kirysków chyba tez chory . Czy jakaś bakteria zaatakowała moje rybki?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Akwamaniaczka

      Możliwe bo takie zachowanie ryb nie jest normą :/

  20. malawista

    Mogę je hodować w stadzie 10szt. Z skalarami, długonosem i z jakimiś pielegniczkami?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. werr

      Myśle ze tak… Nie mam skalarow ale czy one nie sa agresywne zbyt?

  21. Kamila

    Piękne ryby, szkoda tylko że płetwy zżerają innym rybkom

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Ami

      Ja mam te rybki i jakoś nie odgryzały innym płetw.

    2. Akwamaniaczka

      Ale u niektórych obgryzają.

  22. Krzysztof

    Ile razy powinno się je karmić w tygodniu ?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. pietrek

      dwa razy dziennie

  23. Jack Strong

    Mam pytanie, mam baniak narożny 2×57 x 82 x 40 cm Mogę wpuścić tam stadko Brzanek Sumatrzańskich?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Shogun03

      Czy brzanka rekinia może być z brzanką zieloną ?

  24. Kuba

    Proszę o pomoc!
    Moje więcej czasu spędzają na dnie
    Co to znaczy?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Mateusz

      mi też kiedyś tak siedziały na dnie ale potem zaczęły normalnie pływać

  25. Maciek

    Miałem 6 brzanek 12 gupików i brzankę rekinią w 60 l akwarium i coś mi zaczęło podgryzać gupiki. Wreszcie wszystkie gupiki padły. Kupiłem nowe i to samo, oddałem brzankę rekinią, i dalej gupiki były poszkodowane, oddałem sumatrzańskie cioci, i co? Tam się zagryzły i tylko 1 pływa. Dlatego wole tych ryb nie kupować.

    Odpowiedz
  26. artur

    Ja mam brzanki razem ze skalarami i panuje między nimi zgoda a warunek do takiej sytuacji jest prosty brzanek nie może być mniej niż osiem sztuk. Jak będzie mniej nie odpuszczą innym rybom

    Odpowiedz
  27. antek

    Dostałem 4 sztuki brzanek sumatrzańskich czy będą atakować moje większe ryby takie jak kiryśniki czy skalary

    Odpowiedzi: 5
    Odpowiedz
    1. admin

      Tak jak w opisie tego gatunku. Jest ich zbyt mało i jak tylko oswoją się z nowym domem to z dużym prawdopodobieństwem będą podgryzać płetwy skalarom.

    2. Linka

      Ja z pewnością nie trzymałabym brzanek ze skalarami. Brzanki będą je podgryzać w zamian skalary je atakować i tak się powybijają na wzajem. Koniec historii będzie taki, że brzanki popodgryzają im płetwy, te je pozabijają uderzeniami, a potem skalary padną, bo w podgryzone płetwy wda się infekcja

    3. hab

      Tak

    4. Mateusz

      będą ci podgryzać skalary chyba, że kupisz ich trochę więcej to może przestaną

    5. Kajetan

      są agresywne gdy jest ich co najmniej 5-6 (miałem 4 to się gryzły) lecz gdy jest ich 6-7 agresja rozkłada się w grupie i nic im się nie dzieje mimo że wygląda to na początek jak by było to coś poważnego 😛

  28. ziółek

    A co myślicie o połączeniu sumatry i raka ?? Dodam że mój rak w akwarium jest sam woda 20 ~ 23 stopnie (minimalnie niska), rak nie atakuje ryb, ale zależy mi też na jego bezpieczeństwie (to podstawa).

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Linka

      Na bezpieczeństwie raka? Skąd wiesz, że nie atakuje ryb, skoro ich tam nie ma? Bezsens!! W życiu nie wpuscilabym żadnej rybki do żadnego raka, kraba itp.!!

    2. Buzka

      Z rakiem mogą być ryby ale tylko pielęgnice i to duże takie jak pawie oko, piękna ryba, duży zbrojnik albo orange przepiękna ryba da sobie radę, no ewentualnie niebieskouska

  29. Marcun

    Co powiecie na połączenie stadka brzanek z parką bojowników?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Linka

      Ja mówię zdecydowane nie. Wogóle bojowniki to ciężkie rybki

    2. Buzka

      brzanki zabiją bojowniki nie ma szans, choć są wyjątki ale nie polecam brzanki i rybki z dużymi weloniastymi płetwami

  30. Anonim

    Nie jest to P. tetrazona.
    Do tego, prawie każda ryba ma błędna nazwę. Epitety gatunkowe piszemy z małej litery, pomijając kilka wyjątków.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. admin

      Bleeker, P., 1855 to nazwisko autora pierwszego naukowego opisu tego gatunku czyli Puntius tetrazona. Za uwagę odnośnie nazwy gatunkowej dziękujemy i wkrótce zostaną poprawione.