Heterandria formosa (GIRARD, 1859)

Drobniczka jednodniówka - Heterandria formosa - ryba akwariowa fot. flickr by Pierson Hill
 • Rozmiar: 3.5 cm
 • Akwarium: 15 l
 • Wymagane pH: 7.0 - 8.0 pH
 • Wymagana temperatura: 20 - 26°C
 • Biotop: Ameryka Śr.

Drobniczki jednodniówki - ryby akwariowe

Drobniczka jednodniówka (Heterandria formosa) – jedna z najmniejszych żyworodnych ryb świata, należy do rodziny piękniczkowatych i często spotykana jest w hodowlach akwariowych.

Drobniczka jednodniówka - Heterandria formosa - Występowanie

Ameryka Północna. Zamieszkuje stojące lub spokojnie płynące, słodkie i słonawe wody w Stanach Zjednoczonych, od Południowej Karoliny aż po Luizjanę. Spotykane w płytkich, gęsto zarośniętych miejscach.

Drobniczka jednodniówka - Heterandria formosa - Charakterystyka i usposobienie

Mniejszy samiec osiąga ledwie 2 cm długości, samica znacznie większa i dorasta do 3.5 cm. Dymorfizm wyraźnie zaznaczony. Samiec jest smuklejszy a jego płetwy odbytowe przekształcone są w gonopodium. Ciało ryb wrzecionowate, w górnej części szaro-oliwkowe, brzuch jasny. Wzdłuż tułowia, od pyszczka aż po nasadę ogona, przebiega ciemniejszy pas. Na łagodnie zaokrąglonej płetwie grzbietowej znajduje się ciemna plama.

Bardzo łagodnie usposobiony i wytrzymały gatunek. Większość czasu spędza w górnych i środkowych partiach akwarium. W przeciwieństwie do innych żyworódek nie mają skłonności do zjadania potomstwa. Najlepiej trzymać je w większej grupie.

Drobniczka jednodniówka - Heterandria formosa - Odżywianie i karmienie

Wszystkożerne i niewybredne rybki. W środowisku naturalnym odżywiają się planktonem i larwami owadów, w akwarium akceptują większość podawanych pokarmów. Można je karmić dobrej jakości rozdrobnioną karmą suchą, regularnie podając małe pokarmy żywe lub mrożone np. oczlik, dafnia czy solowiec. Ważną rolę w ich diecie odgrywa pokarm roślinny, chętnie skubią glony w akwarium, w przypadku braku, można podawać pokarmy ze spiruliną.

Drobniczka jednodniówka - Heterandria formosa - Akwarium

Świetnie nadają się do popularnych ostatnio nano akwariów. Dla pary drobniczek wystarczy już ok. 15 litrowe akwarium, gęsto obsadzone roślinami, dobrze naświetlone, filtrowane, ale z niezbyt silnym ruchem wody. Grzałka nie jest konieczna. Wytrzymują szeroki zakres temperatur, w tym naprawdę niskie, rzędu nawet 6°C. Jako najodpowiedniejszy zaleca się jednak przedział 20 – 26°C. W cieplejszym klimacie, latem, mogą być trzymane w przydomowych oczkach wodnych.

Ze względu na rozmiar samców nie są zalecane do akwarium ogólnego. Dla większych ryb będzie pokarmem. Z bardziej żwawymi gatunkami przegra rywalizację przy podawaniu pokarmu. Najlepiej trzymać je w większej grupie w akwarium gatunkowym, łagodnymi rybami podobnych rozmiarów lub z niedrapieżnymi drobnoustkami, kiryskami czy otoskami.

Drobniczka jednodniówka - Heterandria formosa - Rozmnażanie

Rozmnażanie bardzo łatwe a wręcz ciężko jest zapobiec rozmnożeniu jeżeli w akwarium znajdują się ryby obu płci. Parametry wody nie są zbytnio ważne o ile znajdują się w przedziale tych rekomendowanych. Przy np. zbyt skrajnych wartościach temperatury wody może zostać zachwiana równowaga ilości płci wśród potomstwa. Drobniczki najlepiej rozmnażać w grupie kilku samic i kilku samców.

W porównaniu do innych żyworodnych gatunków ich rozmnażanie nieco inaczej wygląda. Zaloty samca sprowadzają się jedynie do gonitw za brzemienną samicą i kopulacji przy pomocy gonopodium. Mlecz samca spływa wzdłuż bruzdy gonopodium do jajowodu samicy, gdzie następuje zapłodnienie dojrzałych jaj. Część nasienia pozostaje w jajowodach i stopniowo zapładnia dojrzewające jaja. Dzięki temu samica może kilkakrotnie rodzić potomstwo bez ponownego udziału samca. Jaja w ciele samicy dojrzewają stopniowo partiami, a rozwój poszczególnych partii trwa, w zależności od warunków, ok 25 – 35 dni. U jednej samicy w tym samym czasie może dojrzewać nawet 9 partii ikry w różnym stadium rozwoju. W rezultacie jest zdolna do wydalania potomstwa w krótszych odstępach czasu niż inne żyworódki. Przeważnie rodzi co 2 – 10 dni, od 1 do 11 sztuk narybku. Dorosłe zazwyczaj nie polują na narybek i przy osłonie drobnolistnych roślin, większość miotu przetrwa.

Młode po urodzeniu są na tyle duże aby od razu przyjmować np. larwy solowca. Rosną bardzo szybko i po ok 35 dniach mogą być już w pełni dojrzałe płciowo.

Ostatnio zmodyfikowano: 2 sierpnia 2019 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • małe
  • min-pojemność: 15 l
  • min-długość: 30 cm
 • Orientacyjna cena: 3 - 6 zł
 • Dostępność: umiarkowana

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 59

 1. Łukasz

  Da radę ta rybka w 6ph?

  Odpowiedz
 2. Krzysztof

  gatunek bardzio płochliwe nielubiący nawet średniego prądu lubiący przebywać w gąszczu bardzo mało plenny nadaje się do bardzo małych zbiorników przy rybach wielkość kirys panda płochliwe dość odporny

  Odpowiedz
 3. :)

  Panie adminie w pochodzeniu jest że Ameryka środkowa a rybka jest północnej.

  Odpowiedz
 4. Karol

  Moje doświadczenia z hodowli drobniczek w 40l z młodocianym zbrojnikiem. 1) Po 2 miesiącach z 6 drobniczek zrobilo się 50 i codziennie przybywalo. 2) Drobniczki są dość żarłoczne i ciągle jedzą – glon, drobnolistne rośliny, korzenie roślin pływających są nieustanie skubane, szczególnie przez kotne samice. 3) Nie bały się dużo większego zbrojnika i gangiem atakowały go z furią w celu odebrania pokarmu w formie tabletki. 4) Chętnie napychaly się dużymi kawałkami wodzienia. 5) Jestem przekonany że gang chętnie zagryzłby mniejsza krewetke, jak widzę w przypadku potencjalnej ofiary atakują grupowo.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Er

   Mogą być trzy w akwarium 15l

  2. k

   Do Er: Jeśli będą same i będzie można młode jak urosną oddać do sklepu lub innego akwarysty, to tak

 5. Dadart

  Hej czy można trzymać te drobniczki jednodniówki z krewetkami neocardina ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. fox girl

   jeśli akwarium będzie zarośnięte to chyba tak

  2. admin

   Można. Najmniejsze, dopiero co wyklute krewetki, mogą być jednak zjadane.

 6. akwarysta

  witam planuje założyc nanoakwarium biotopowe dla drobniczek jednodniówek. jaki wystrój i zbiornik?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Witam, oczywiście im większy zbiornik tym lepiej, ale jeśli to ma być nanoakwarium to zapewne myślisz o rozmiarze około 20 litrów. 6 rybek to będzie maks , zbiornik trzeba gęsto obsadzić najlepiej drobno-pierzastą roślinnością plus jakiś ozdobny , nieduży korzeń. Delikatna filtracja z grzałki możesz zrezygnować. Oczywiście najlepiej gdyby to były 54 litry, wtedy można by się pokusić o jakieś towarzystwo np. małe kiryski. Pozdrawiam

 7. Didi

  Witam. Chciałabym założyć krewetkarium w akwarium 15 litrowym i tu pytanie czy dodatek 2-3 drobniczek byłby w pożądku. Krewetek było by kilka ale czy ta ilość rybek to nie za dużo w tak małym litrarzu i czy w ogóle mogą być z krewetkami- czy nie będą chciały ich zjeść ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. MarceliAkwa

   Jak najbardziej, tylko odradzam trzymania krewetek z rybami, bo po pierwsze:
   krewetki będą się stresować,
   po drugie:
   ryby będą zjadać małe krewetki
   A tak w ogóle co to za gatunek?
   Caridina czy Neocaridina?

  2. Didi

   Dzięki za odpowiedź. Takie opinie czytałam. Myślałam że mniejsze rozmiarowo rybki nie będą krewetkom straszne. Ale dam sobie spokój i krewetki będą same (i tak mam osobne akwarium z rybkami). A jako początkująca zacznę od red cherry bo podobno są najlepsze na początek.

 8. 25l

  Czy w akwarium 25l mogę 2 drobniczki i 1+2gupika czy nie
  Jak tak to co mogę z drobniczkami w takim litrażu jak nic to ile drobniczek mogę mieć?????

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. wwww

   Gupiki są za duże chyba że endlera…

 9. andrzej

  mam pytanie czy drobniczki skrzyżują się z drobnotkami ?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Karol

   Strzelałbym, że tak bo drobnotka to gatunek otrzymany z drobniczki przez selektywne rozmnażanie

  2. admin

   Nie, nie krzyżują się. Mimo podobieństw są to dwa różne gatunki.

  3. M

   Karol co ty gadasz nie myl ludzi że to gatunek otrzymany z innego najpierw sam zmądrzej a potem mądrkuj. Ale wydaje mi się że może i by się dało bo to ta sama rodzina jak np:gupik-molinezja i mieczyk-platka a takie bastrady występują

 10. Igralux

  dzień dobry. planuje krewetkarium 20l z krewetkami red cherry i chciałbym mieć też drobniczki. czy krewetki będą atakować dorosłe drobniczki i czy będą zjadały narybek( jakby co to właśnie bym chciał żeby krewetki zjadały narybek).

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   nie ma mowy żeby krewetki zjadły narybek, a ilość narybku też nie jest duża

  2. Wojtek

   Uwaga drobniczki zjadają młode krewetki.

  3. Placek

   Jak byś chciał żeby coś zjadało narybek to ok są badisy bengalskie będą atakować małe krewetki i narybek

 11. Szymon

  Kupiłem 10 drobniczek wysyłkowo szły 2 dni z 9 wszystko dobrze ale jeden samiec nie może się oderwać od dna próbuje pływać skokami kilka prób i znowu leży na dnie dałem go do kotnika spróbowałem nakarmić i o dziwo je normalnie mam nadzieję że wyjdzie z tego jak ktoś wie co mu dolega niech napisze z góry dzięki

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Peroczek

   Nadal żyje?…..

 12. Mateusz

  Witam czy jest możliwość trzymania drobniczek razem z molinezjami ostroustymi lub otoskami?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   tak można, tylko nie ma liczyć na młode przy molinezjach

 13. Igralux

  czy drobniczki potrzebują filtra bo chcę ich narybek jako pokarm dla mieczyków a z racji że sadystą nie jestem to będę je trzymać najprawdopodobniej w 25l?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   tak, potrzebują

 14. Igralux

  Co zrobić żeby drobniczki się rozmnażały ale żeby nie było dużo młodych?
  Bo nie chcę mieć przerybinego akwarium.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   W zasadzie nic, nie mnożą się często

 15. Ewa

  Witam ?Mam pytanko czy drobniczka z gupikami może być i czy będą się wzajemnie rozmnażać.Z góry dzięki za odp

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Ramirez

   Z racji na to, że jednak te ryby nie są ze sobą bardzo blisko spokrewnione raczej nie, ale jest taka możliwość.

 16. Klocia

  Czy można je trzymać w małym akwarium z dwoma karlikami szponiastymi? A jeśli nie, jakie rybki polecacie do małego akwarium z żabkami?

  Odpowiedz
 17. hitler mussolini

  Możecie mnie ludzie uznać za dręczyciela zwierząt.. ale do głowy wpadł mi pomysł .. aby z butelki po wodzie 5l zrobic mini-akwarium.. chciałbym tez to zrobic gdyz z mojej 60l zamiast malawi będzie tam biotop polski a potrzebuje coś na PEWNY narybek słonecznicy która tam sie będzie znajdować samą taką NASZĄ POLSKĄ słonecznice bym wpuszczał do rzek… to nasz gatunek.. a jest tez pokarmemk innych ryb.. co wy na pomysł butelko-akwarium? hehehe

  Odpowiedz
 18. Adam

  Komuś się udało wyhodować albinoske ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Dawid

   Miałem białą, ale oczy były ciemne ( nie albinos). Szkoda , że jej nie dopilnowałem. Mam ją na jakimś filmiku lub zdjęciu. Czasem pojawiają się nietypowo wybarwione ( np. żółtawe). Podobno jest odmiana żółta, ale nie spotkałem w sprzedaży.

 19. Natalia

  Czy Drobniczka jednodniówka może być z Bojownikiem syjamskim?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Darius Georg

   w zadnym przypadku drobniczka nie moze byc trzymana z Bojownikiem, bo drobniczki silnie reaguja na stresogenne sytuacje, a do tego nalezy trzymanie ich z innymi rybami. Moga od tego nawet umrzec. To klasyczna ryba do zbiornika jednogatunkowego. Ja trzymam je z malutkimi Kiryskami habrosus. Takze czeste grzebanie w akwarium, technika, rosliny, przestawianie, poprawianie, czyszczenie itd. niezmiernie stresuje drobniczki.

 20. Kubister

  Czy drobniczka może być z bojownikiem w 20l akwarium?

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. jędrek

   bojownik potrzebuje min. 60l akwa

  2. Sky[Kiedyś Michał]

   ups! to muszę kupić 60l dla mojego bojka!

  3. Daniel

   ja bym oddał bojownika i dał drobniczki z krwetkami.Jakoś nigdy nie chciałem mieć bojownika .

  4. Daniel

   ale z tymi 60l to faktycznie dowalił .

  5. Sky[Kiedyś Michał]

   Bojowniki są fajne jeśli nie są agresywne, a na sprawdzenie jest łatwy sposób

 21. Adam

  Będe zakładał akwarium dla mikro rybek. Czy dobrze będą się czuć z gupikami endlera. Czy rozmazanie obydwu gatunków będzie stanowiło problem – w sensie nie beda zjadać młodych??

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Stefan

   Gupiki mogą zjadać swoje młode więc przydałby się albo kotnik albo mala kostka akwarium

  2. Marcin

   Nie polecam trzymania gupików razem z drobniczką. Gupiki endlera to małe rybki ale bardziej agresywne niż drobniczka. Potomstwo drobniczek zostanie zjedzone.

 22. Marcin

  Witam.

  Posiadam parkę tych rybek. Trzymam je wraz z neonami, gupikami, P. ramirezami, krewetkami, cierniooczkami, otoskami w dość mocno zarośniętym zbiorniku ogólnym. Bardzo ciekawe w obserwacji rybki. Samczyk cały czas pływa za samiczką a ta, pływa praktycznie po całym akwarium. Często je widuję pod roślinami pływającym, w środkowej toni wśród roślin oraz przy dnie, pod korzeniami, w różnych zakamarkach. Poza tym, pływają powoli, tak dostojnie 🙂 Czasami trudno je dostrzec. Zdarza się, że rybek nie widzę przez dobre kilka dni (mocno zarośnięte akwa). Ogólnie bardzo polecam!

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Dominik frytas

   Ja mam 199 tych rybek w 200 litrowym akwa polecam

 23. Mateusz

  Czy fantomy czarne mogą je zjeść?? Proszę o szybką odpowiedź

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Adrian

   Raczej fantomy nie powinny im dokuczać.

 24. Michał

  Wszystko ok tylko nie zgadza mi się określenie tej ryby jako najmniejszej żyworódki na świecie?
  Z tego co mi się wydaje to najmniejsza żyworódka to Neoheterandria elegans?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   Dziękujemy za cenny komentarz. Treść poprawiliśmy.

 25. black molly

  Czy drobniczka jest łatwiejsza w hodowli niż gupik?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Michał

   Tak samo łatwe nie licząc tego że drobniczka jest mniejszą rybką i wolniej się rozmnaża.

  2. Misio Rysio

   W dzisiejszych czasach prawdopodobnie w wyniku tzw chowu wsobnego czyli selekcji i uzyskiwania innych odmian barwnych gupiki nie sa juz tak odpornymi rybkami jak kiedys .Kiedys byla to ryba nie do zdarcia .Dzis jest mocno wydelikacona i niestet czesto sie slyszy ze komus padly lub od razu chorują na cos .
   W zwiazku z powyzszym nie mozna juz powiedziec ze to łatwa odporna rybka tak jak to bylo dawniej .Troche nie na temat ale to samo dzieje sie np ze szczurami ktore slynely z odpornosci i zywotnosci tak jak gupiki

  3. Tomek

   Drobniczka jest nieco łatwiejsza, ponieważ z reguły nie zjada młodych. Samice gupika z racji rozmiaru polują nierzadko na młode. Mimo to obydwa gatunki są dość proste do rozmnożenia.