Drobniczka jednodniówka

Heterandria formosa (GIRARD, 1859)

Drobniczka jednodniówka - Heterandria formosa - ryba akwariowa fot. flickr by Pierson Hill

Drobniczki jednodniówki - ryby akwariowe

Drobniczka jednodniówka (Heterandria formosa) – jedna z najmniejszych żyworodnych ryb świata, należy do rodziny piękniczkowatych i często spotykana jest w hodowlach akwariowych.

Ryba akwariowa Drobniczka jednodniówka - Heterandria formosa Pochodzenie ryb akwariowych

Ameryka Północna. Zamieszkuje stojące lub spokojnie płynące, słodkie i słonawe wody w Stanach Zjednoczonych, od Południowej Karoliny aż po Luizjanę. Spotykane w płytkich, gęsto zarośniętych miejscach.

Ryba akwariowa Drobniczka jednodniówka - Heterandria formosa Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Mniejszy samiec osiąga ledwie 2 cm długości, samica znacznie większa i dorasta do 3.5 cm. Dymorfizm wyraźnie zaznaczony. Samiec jest smuklejszy a jego płetwy odbytowe przekształcone są w gonopodium. Ciało ryb wrzecionowate, w górnej części szaro-oliwkowe, brzuch jasny. Wzdłuż tułowia, od pyszczka aż po nasadę ogona, przebiega ciemniejszy pas. Na łagodnie zaokrąglonej płetwie grzbietowej znajduje się ciemna plama.

Bardzo łagodnie usposobiony i wytrzymały gatunek. Większość czasu spędza w górnych i środkowych partiach akwarium. W przeciwieństwie do innych żyworódek nie mają skłonności do zjadania potomstwa. Najlepiej trzymać je w większej grupie.

Ryba akwariowa Drobniczka jednodniówka - Heterandria formosa Odżywianie ryb akwariowych

Wszystkożerne i niewybredne rybki. W środowisku naturalnym odżywiają się planktonem i larwami owadów, w akwarium akceptują większość podawanych pokarmów. Można je karmić dobrej jakości rozdrobnioną karmą suchą, regularnie podając małe pokarmy żywe lub mrożone np. oczlik, dafnia czy solowiec. Ważną rolę w ich diecie odgrywa pokarm roślinny, chętnie skubią glony w akwarium, w przypadku braku, można podawać pokarmy ze spiruliną.

Ryba akwariowa Drobniczka jednodniówka - Heterandria formosa Akwarium ryb akwariowych

Świetnie nadają się do popularnych ostatnio nano akwariów. Dla pary drobniczek wystarczy już ok. 15 litrowe akwarium, gęsto obsadzone roślinami, dobrze naświetlone, filtrowane, ale z niezbyt silnym ruchem wody. Grzałka nie jest konieczna. Wytrzymują szeroki zakres temperatur, w tym naprawdę niskie, rzędu nawet 6°C. Jako najodpowiedniejszy zaleca się jednak przedział 20 – 26°C. W cieplejszym klimacie, latem, mogą być trzymane w przydomowych oczkach wodnych.

Ze względu na rozmiar samców nie są zalecane do akwarium ogólnego. Dla większych ryb będzie pokarmem. Z bardziej żwawymi gatunkami przegra rywalizację przy podawaniu pokarmu. Najlepiej trzymać je w większej grupie w akwarium gatunkowym, łagodnymi rybami podobnych rozmiarów lub z niedrapieżnymi drobnoustkami, kiryskami czy otoskami.

Ryba akwariowa Drobniczka jednodniówka - Heterandria formosa Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie bardzo łatwe a wręcz ciężko jest zapobiec rozmnożeniu jeżeli w akwarium znajdują się ryby obu płci. Parametry wody nie są zbytnio ważne o ile znajdują się w przedziale tych rekomendowanych. Przy np. zbyt skrajnych wartościach temperatury wody może zostać zachwiana równowaga ilości płci wśród potomstwa. Drobniczki najlepiej rozmnażać w grupie kilku samic i kilku samców.

W porównaniu do innych żyworodnych gatunków ich rozmnażanie nieco inaczej wygląda. Zaloty samca sprowadzają się jedynie do gonitw za brzemienną samicą i kopulacji przy pomocy gonopodium. Mlecz samca spływa wzdłuż bruzdy gonopodium do jajowodu samicy, gdzie następuje zapłodnienie dojrzałych jaj. Część nasienia pozostaje w jajowodach i stopniowo zapładnia dojrzewające jaja. Dzięki temu samica może kilkakrotnie rodzić potomstwo bez ponownego udziału samca. Jaja w ciele samicy dojrzewają stopniowo partiami, a rozwój poszczególnych partii trwa, w zależności od warunków, ok 25 – 35 dni. U jednej samicy w tym samym czasie może dojrzewać nawet 9 partii ikry w różnym stadium rozwoju. W rezultacie jest zdolna do wydalania potomstwa w krótszych odstępach czasu niż inne żyworódki. Przeważnie rodzi co 2 – 10 dni, od 1 do 11 sztuk narybku. Dorosłe zazwyczaj nie polują na narybek i przy osłonie drobnolistnych roślin, większość miotu przetrwa.

Młode po urodzeniu są na tyle duże aby od razu przyjmować np. larwy solowca. Rosną bardzo szybko i po ok 35 dniach mogą być już w pełni dojrzałe płciowo.

Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video Ryba akwariowa - Drobniczka jednodniówka

Galeria Ryba akwariowa - Drobniczka jednodniówka

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • małe
  • min-pojemność: 15 l
  • min-długość: 30 cm

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 20

 1. Ewa

  Witam 😀Mam pytanko czy drobniczka z gupikami może być i czy będą się wzajemnie rozmnażać.Z góry dzięki za odp

  Odpowiedz
 2. Klocia

  Czy można je trzymać w małym akwarium z dwoma karlikami szponiastymi? A jeśli nie, jakie rybki polecacie do małego akwarium z żabkami?

  Odpowiedz
 3. hitler mussolini

  Możecie mnie ludzie uznać za dręczyciela zwierząt.. ale do głowy wpadł mi pomysł .. aby z butelki po wodzie 5l zrobic mini-akwarium.. chciałbym tez to zrobic gdyz z mojej 60l zamiast malawi będzie tam biotop polski a potrzebuje coś na PEWNY narybek słonecznicy która tam sie będzie znajdować samą taką NASZĄ POLSKĄ słonecznice bym wpuszczał do rzek… to nasz gatunek.. a jest tez pokarmemk innych ryb.. co wy na pomysł butelko-akwarium? hehehe

  Odpowiedz
 4. Adam

  Komuś się udało wyhodować albinoske ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Dawid

   Miałem białą, ale oczy były ciemne ( nie albinos). Szkoda , że jej nie dopilnowałem. Mam ją na jakimś filmiku lub zdjęciu. Czasem pojawiają się nietypowo wybarwione ( np. żółtawe). Podobno jest odmiana żółta, ale nie spotkałem w sprzedaży.

 5. Natalia

  Czy Drobniczka jednodniówka może być z Bojownikiem syjamskim?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Darius Georg

   w zadnym przypadku drobniczka nie moze byc trzymana z Bojownikiem, bo drobniczki silnie reaguja na stresogenne sytuacje, a do tego nalezy trzymanie ich z innymi rybami. Moga od tego nawet umrzec. To klasyczna ryba do zbiornika jednogatunkowego. Ja trzymam je z malutkimi Kiryskami habrosus. Takze czeste grzebanie w akwarium, technika, rosliny, przestawianie, poprawianie, czyszczenie itd. niezmiernie stresuje drobniczki.

 6. Kubister

  Czy drobniczka może być z bojownikiem w 20l akwarium?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. jędrek

   bojownik potrzebuje min. 60l akwa

 7. Adam

  Będe zakładał akwarium dla mikro rybek. Czy dobrze będą się czuć z gupikami endlera. Czy rozmazanie obydwu gatunków będzie stanowiło problem – w sensie nie beda zjadać młodych??

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Stefan

   Gupiki mogą zjadać swoje młode więc przydałby się albo kotnik albo mala kostka akwarium

  2. Marcin

   Nie polecam trzymania gupików razem z drobniczką. Gupiki endlera to małe rybki ale bardziej agresywne niż drobniczka. Potomstwo drobniczek zostanie zjedzone.

 8. Marcin

  Witam.

  Posiadam parkę tych rybek. Trzymam je wraz z neonami, gupikami, P. ramirezami, krewetkami, cierniooczkami, otoskami w dość mocno zarośniętym zbiorniku ogólnym. Bardzo ciekawe w obserwacji rybki. Samczyk cały czas pływa za samiczką a ta, pływa praktycznie po całym akwarium. Często je widuję pod roślinami pływającym, w środkowej toni wśród roślin oraz przy dnie, pod korzeniami, w różnych zakamarkach. Poza tym, pływają powoli, tak dostojnie 🙂 Czasami trudno je dostrzec. Zdarza się, że rybek nie widzę przez dobre kilka dni (mocno zarośnięte akwa). Ogólnie bardzo polecam!

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Dominik frytas

   Ja mam 199 tych rybek w 200 litrowym akwa polecam

 9. Mateusz

  Czy fantomy czarne mogą je zjeść?? Proszę o szybką odpowiedź

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Adrian

   Raczej fantomy nie powinny im dokuczać.

 10. Michał

  Wszystko ok tylko nie zgadza mi się określenie tej ryby jako najmniejszej żyworódki na świecie?
  Z tego co mi się wydaje to najmniejsza żyworódka to Neoheterandria elegans?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   Dziękujemy za cenny komentarz. Treść poprawiliśmy.

 11. black molly

  Czy drobniczka jest łatwiejsza w hodowli niż gupik?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Michał

   Tak samo łatwe nie licząc tego że drobniczka jest mniejszą rybką i wolniej się rozmnaża.