Apteronotus albifrons (Linnaeus, 1766)

Duch Amaznoński - ryba akwariowa fot.aqualife.ge
  • Rozmiar: 30 cm
  • Akwarium: 350 l
  • Wymagane pH: 6.0 - 8.0 pH
  • Wymagana temperatura: 23 - 28°C
  • Biotop: Ameryka Płd.

Duchy Amazońskie – Brazylijskie - ryby akwariowe

Duch Amazoński (Apteronotus albifrons) – znany także jako Duch Brazylijski, jedna z najbardziej wyjątkowych ryb słodkowodnych hodowanych w akwariach, która wykorzystuje zmysł elektrorecepcji.

Duch Amazoński – Brazylijski - Apteronotus albifrons - Występowanie

Gatunek pochodzi z Ameryki Południowej. Zamieszkuje rwące wody dorzecza Amazonki (Wenezuela, Paragwaj, Peru). W porze deszczowej migruje na zalane tereny leśne.

Duch Amazoński – Brazylijski - Apteronotus albifrons - Charakterystyka i usposobienie

W warunkach naturalnych osiągają do 50 cm długości – w akwariach nie przekraczają 30 cm. Duch amazoński charakteryzuje się specyficzną budową. Ciało ryby jest wydłużone, silnie bocznie spłaszczone, zwężające się ku tyłowi – przypomina kształt noża (stąd angielska nazwa knife fish). Ubarwienie ciała czarne z jasnymi przebarwieniami na trzonie i płetwie ogonowej. W handlu spotykane są również odmiany albino. Tuż za głową znajduje się odbyt, za którym ciągnie się pofalowana, bardzo długa, mięsista płetwa odbytowa. Za pokrywami skrzelowymi umiejscowione są płetwy piersiowe, płetwa ogonowa jest wydłużona i nieznacznie zaokrąglona na końcu, płetwa grzbietowa jest nitkowata i prawie niewidoczna. Płeć ryb bardzo trudna do odróżnienia. Kształt głowy samca może przypominać nieco głowę konia. Dorosła samica może być nieco grubsza. Duchy amazońskie na swym ciele nie mają łusek, dlatego też są bardzo wrażliwe na lekarstwa. Leki należy podawać w nie większych ilościach niż pół zalecanej dawki, zachowując przy tym ostrożność.

Ryby te wytwarzają niewielkie pole elektryczne, rzędu ok 1 kHz, niezbędne do elektronawigacji i elektrolokacji tzn. poruszania się, poszukiwania pokarmu i komunikacji między sobą. Na całej powierzchni ciała licznie rozmieszczone są dwa rodzaje bardzo czułych i wyspecjalizowanych elektroreceptorów. Jedne odpowiadają za odbieranie niskiej częstotliwości sygnałów generowanych przez inne organizmy, drugie wysokiej częstotliwości, wykrywają zmiany pola elektrycznego generowanego przez własne narządy.

Duch Amazoński – Brazylijski - Apteronotus albifrons - Odżywianie i karmienie

Ryby drapieżne, niezbyt chętnie przyjmują pokarmy suche. Ich dieta powinna zawierać przede wszystkim żywe lub mrożone pokarmy np. larwy owadów, dżdżownice, mięso ryb. Mimo nocnego trybu życia po aklimatyzacji wychodzą szukać pokarmu również za dnia.

Duch Amazoński – Brazylijski - Apteronotus albifrons - Akwarium

Wymagają przestronnego zbiornika co najmniej 350 litrów, z licznymi kryjówkami np. z kamieni, korzeni, gałęzi, rurek PCV, rurek glinianych itp. Preferują słabe oświetlenie a najlepiej jego brak. Wymagany bardzo wydajny filtr. Woda powinna być przynajmniej raz w tygodniu podmieniana na świeżą w ilości 30-50%. Przydatna będzie również lampa UV, która zniweluje ryzyko choroby. Ryby te lubią dość silny prąd wody.

Duchy amazońskie mają raczej spokojne usposobienie, jednak w zbyt małym akwarium mogą być agresywne w stosunku do innych, jak i swojego gatunku. Mniejsze ryby oraz skorupiaki, prędzej czy później, zostaną zjedzone. Dobrym towarzystwem będą gatunki o podobnych rozmiarach i wymaganiach środowiskowych.

Duch Amazoński – Brazylijski - Apteronotus albifrons - Rozmnażanie

Gatunek bardzo trudny do rozmnożenia w warunkach domowych. Duchy Amazońskie rozmnażane są na farmach w Azji, gdzie używa się do tego celu specjalnych hormonów.

Ostatnio zmodyfikowano: 28 października 2015 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Nazwa ryby akwariowej: Apteronotus albifrons
  • Akwarium:
  • Orientacyjna cena: 25 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 98

  1. Wojciech

    Mam ducha w 520l i zauważyłem że dużo mniej je obsada to duch i troche bocji

    Odpowiedz
  2. Justyna

    Mam duszka od , 2 lat podaję tylko pokarm zywy i mrozony, jest jedyną ryba w moim akwarium o pojemności 600l , ryba ma 15 cm. wspaniałe jest patrzeć jak zeruje, bardzo interesujący gatunek.

    Odpowiedz
  3. Piotr

    Witam kupiłem ducha , mam tetry brzanki i danio czy to kolidować bedzie ? suche na codzien raz w tygodniu robaki

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. SpinoPoland

      jak urośnie może być. Tylko jestem ciekawy czy wiesz ile ona potrzebuje litrów. I to nie będzie 350l jak tu. Poprawnie minimum to 700l.

  4. Rafal

    Jakie gatunki ryb poradzicie do towarzystwa dla duchów

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. Sky

      Wszystko co większe lub podobnej wielkości.

    2. Adrian

      Skalary, trzciniaki, wielopłetwce, kiryśniki czarnoplame, zbrojniki, giętkozęby wielkopłetwe, kirysy grzebykoczelne, platydory kolczaste itp.

    3. Bartek chlebda

      Posiadam ducha w 140l i zauważyłem że podgryza inne ryby co moge zrobić

    4. Wojciech

      Do Bartosza chlebdy: dużo za małe akwarium Jak na ducha nie dziw sie ze goni