Ryby z rodziny karpiowatych (Cyprinidae) reprezentuje ponad 2000 gatunków. W akwarystyce najbardziej popularne są brzanki, razbory i danio. Karpiowate zamieszkują praktycznie wszystkie rzeki naszego globu z wyjątkiem Ameryki Południowej, Madagaskaru i Australii.
Przedstawicieli tej rodzi charakteryzuje brak właściwych zębów. Pokarm rozgniatają przy pomocy tzw. żarna i zębów gardłowych. Najmniejsze ryby spośród karpiowatych mają zaledwie 10 mm, największe potrafią osiągać nawet 2.5 m. Większość ryb z tej grupy łatwo rozpoznać po małych wąsach w kącikach pyska, choć występują także gatunki pozbawione wąsów i łatwo je pomylić z kąsaczokształtnymi. W odróżnieniu jednak od ich zdecydowanej większości nigdy nie mają charakterystycznej płetwy tłuszczowej pomiędzy płetwą grzbietową a ogonową.
Wśród karpiowatych występują gatunki drapieżne, roślinożerne i wszystkożerne. Bytują w wodach słodkich, tylko nieliczne w wodach słonawych. Wszystkie gatunki są jajorodne. Wiele z nich ma duże znaczenie gospodarcze np. karp, któremu rodzina zawdzięcza nazwę.
Brzanka Denisona(Sahyadria denisonii) – bardzo popularna ryba akwariowa, trudna w rozmnażaniu a przez to masowo odławiana z jej siedlisk naturalnych. Gatunek zagrożony wyginięciem, wpisany do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych (IUCN). więcej »
Brzanka odeska, Brzanka dwuplama(Pethia padamya) – nieduża słodkowodna ryba akwariowa z rodziny karpiowatych. Mimo, że znana w akwarystyce od wielu lat, to opisu naukowego doczekała się dopiero w 2008r. Często bywa mylona z mniej barwną brzanką Pethia ticto.
Brzanka różowa(Pethia conchonius) – często spotykana w akwariach ryba z rodziny karpiowatych. Jest powszechnie używana jako ryba doświadczalna w najrozmaitszych badaniach laboratoryjnych. więcej »
Brzanka sumatrzańska, Brzanka mszysta, Brzanka zielona(Puntigrus tetrazona) – słodkowodna ryba z rodziny karpiowatych często spotykana w akwariach. więcej »
Latimeria meandoensis to jedyny gatunek ryby, którą przez długi czas uważano za dawno wymarłą (ponad 60 milionów lat temu). Obecnie ta ryba trzonopłetwa zwana również celakantem postrzegana jest jako żywa skamieniałość.
Najnowsze komentarze
W temacie: Gurami czekoladowe
Czy mogą być trzymane z krewetkami amano
W temacie: Gupik pawie oczko
Endlerek jest gupikiem ale nie jest pawim oczkiem
W temacie: Bojownik wspaniały – syjamski
Mam akwarium 105 l. u mnie świetnie dogaduje się z razborą klinową i kilkoma gupikami endelera. na dnie Piskorski khula,…
W temacie: Kirysek szmaragdowy
witam szybkie pytanie czy kiryski szmaragdowe i gupiki to dobry zestaw do akwa 125l?
W temacie: Kirys grzebykoczelny
witam mam takie pytanie jeden z moich zrobił się biały po lewej stronie nie wyglada mi to na pleśniawkę proszę…
W temacie: Gupik pawie oczko
pawie oczko i gupik to ta sama ryba tylko inna nazwa