Akary błękitne - ryby akwariowe
Akara błękitna (Andinoacara pulcher) to popularna w hodowli akwariowej ryba z rodziny pielęgnic. więcej »
Większość ryb z rodziny pielęgnicowatych zamieszkuję Afrykę oraz Amerykę Środkową i Południową. Nieliczne gatunki występują w Azji. Na całym świecie żyje około 1300 gatunków pielęgnic. Pomimo, że są bardzo zróżnicowane pod względem cech i wymagań to wiele z nich doskonale nadaje się do trzymania w domowych akwariach. Pielęgnice cieszą się olbrzymim zainteresowaniem wśród akwarystów, nie tyle z uwagi na ich rozmiary i piękny wygląd lecz przede wszystkim na możliwość obserwowania ich troskliwej opieki nad potomstwem.
W jeziorze Malawi występuje około 500 gatunków pielęgnic, z czego 90% to gatunki endemiczne, czyli można je spotkać tylko w tym jeziorze. W Afryce zdecydowana większość stanowią Pyszczaki (Gębacze), u których najczęściej samica w swoim pysku inkubuje zapłodnioną ikrę aż do czasu wylęgu. Również w jeziorze Tanganika większość pielęgnic występuje endemicznie. Wiele pielęgnicowatych z tego jeziora składa jaja na kamieniach lub między skałami i z wielkim poświęceniem pilnuje gniazda. Fascynujące są przede wszystkim gatunki, które składają ikrę w pustych muszlach ślimaków np. Muszlowiec Krótki.
Najbardziej popularnymi pielęgnicami Ameryki Południowej są niewątpliwie Paletki i Skalary. Z tego rejonu pochodzą również małe ryby pielęgnicowate (do 10 cm) określane mianem pielęgniczek np. Pielęgniczka Ramireza czy Kakadu.
Akara błękitna (Andinoacara pulcher) to popularna w hodowli akwariowej ryba z rodziny pielęgnic. więcej »
Akara pomarańczowopłetwa, Pielęgnica pomarańczowopłetwa (Andinoacara rivulatus) – endemiczny, agresywny gatunek ryb akwariowych z rodziny pielęgnicowatych. więcej »
Akara z Maroni (Cleithracara maronii) – niezwykle łagodny i nieśmiały gatunek ryb akwariowych z rodziny pielęgnicowatych, co ciekawe potrafi kamuflować się na tle otoczenia i jest jedynym przedstawicielem rodzaju Cleithracara. więcej »
Akarka czerwonobrzucha, Akara wiśniowa, Korumba czerwonobrzucha (Laetacara dorsigera) – niewielka ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych. więcej »
Akarka paskowana, Akara paskowana, kratkowana (Nannacara anomala) – atrakcyjna z wyglądu i zachowania, niewielka ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych. więcej »
Barwniak czerwonobrzuchy (Pelvicachromis pulcher) – pięknie ubarwiona, słodkowodna ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych. więcej »
Barwniak szmaragdowy (Pelvicachromis taeniatus) – pięknie ubarwiona, niewielka ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych. więcej »
Barwniak Thomasa (Anomalochromis thomasi) – niewielka ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych, jedyny przedstawiciel rodzaju Anomalochromis.
Czerwieniak dwuplamy (Hemichromis guttatus) – pięknie ubarwiona ryba akwariowa z rodziny Pielęgnicowatych. W Polsce znana również pod nazwą Czerwieniak cętkowany i Akara czerwona. więcej »
Czerwieniak kongijski (Hemichromis lifalili) – pięknie czerwono ubarwiona, niewielkich rozmiarów ryba akwariowa z rodziny Pielęgnicowatych, należąca do grupy ryb potocznie nazywanych „Czerwonymi Klejnotami” (Red Jewel Cichlids). Przez ponad 30 lat gatunek był błędnie identyfikowany i nawet obecnie źle opisywany jest przez wiele źródeł. Nazewnictwo H. lifalili, z dużym prawdopodobieństwem, przypisywane było do jednej z odmian gatunku H. guttatus, który to najczęściej występuje w handlu. więcej »
Najnowsze komentarze
W temacie: Paletka – Dyskowiec
wymagania dostosowane(przynajmniej sie staram) chodzi mi bardziej czy nie będą sobie przeszkadzać rybki? myślałęm o 5szt max-to mały zbiornik. dziękuje…
W temacie: Paletka – Dyskowiec
Raczej nic nie stoi na przeszkodzie, chociaż to ryby bardzo wymagające, poczytaj trochę o ich wymaganiach, w 240 litrach możesz…
W temacie: Prętnik Karłowaty
Poczytaj o rozmnażaniu prętników tutaj i w innych akwarystycznych encyklopediach online. Z tego co wyczytałem to w miarę łatwo,…
W temacie: Paletka – Dyskowiec
pytanie-kupiłem tank akwa yuwel-240l , narazie gupiki(60szt pozostałość po mniejszych zbiornikach)glonojada i 3 kiryski . docelowo chce miać jak kiedyś…
W temacie: Gurami dwuplamisty – dwuplamy
Co by tu mówić, obsada 👍😄.
W temacie: Księżniczka z Burundi
Nie widzę przeszkód :)