Neolamprologus brevis (Boulenger, 1899)

Muszlowiec krótki (brevis) - ryba akwariowa fot. flickr by avronaut
  • Rozmiar: 6 cm
  • Akwarium: 40 l
  • Wymagane pH: 7.5 - 9.0 pH
  • Wymagana temperatura: 23 - 27°C
  • Biotop: Tanganika

Muszlowce krótkie - ryby akwariowe

Muszlowiec krótki (Neolamprologus brevis) – nieduża, słodkowodna ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych, łatwo dostępny i prawdopodobnie najpopularniejszy w Polsce muszlowiec.gro

Muszlowiec krótki - Neolamprologus brevis - Występowanie

Afryka. Gatunek endemiczny, występuje wyłącznie w jeziorze Tanganika. Zamieszkuje dość głębokie wody od 6 do nawet 60 m głębokości, w miejscach gdzie znajdują się puste muszle ślimaków. W porównaniu do innych muszlowców w miejscach występowania m. krótkich muszli jest jednak mniej i są one rzadko rozmieszczone.

Muszlowiec krótki - Neolamprologus brevis - Charakterystyka i usposobienie

Ciało delikatnie bocznie spłaszczone, zazwyczaj brązowo-beżowe, z pionowymi pręgami. Na pokrywach skrzelowych widoczna błyszcząca plama. Występuje wiele odmian kolorystycznych np. sunspot, katabe, sambia, dlatego też trudno jednoznacznie określić ich ubarwienie. Płetwy grzbietowa i ogonowa obrzeżone jasno-pomarańczowym kolorem, płetwa odbytowa czarnym. Charakterystyczna dla tego gatunku pionowa tylna krawędź płetwy ogonowej. Jedne z mniejszych muszlowców. Samiec dorasta do 6 cm długości, mniejsza samica do 4 cm. Płeć młodych bardzo trudna do rozróżnienia. Dorosłe samce są widocznie większe od samic, a ich płetwy brzuszne, grzbietowa i odbytowa są nieco wydłużone i ostrzej zakończone.

Dobierają się w pary i co ciekawe jako jedyne zamieszkują wspólnie jedną muszlę. W większych ilościach tworzą kolonię. Dosyć płochliwe ale jednocześnie terytorialne i agresywne w okresie rozrodu, kiedy to z wigorem bronią niewielkiego (do 25 cm) terytorium w pobliżu domu. W odpowiednich warunkach żyją 8-10 lat.

Muszlowiec krótki - Neolamprologus brevis - Odżywianie i karmienie

W naturze odżywiają się planktonem. W akwarium nie są wybredne i mogą być karmione żywym, mrożonym i suchym pokarmem, uzupełnianym pokarmami roślinnymi ze spiruliną, groszkiem lub szpinakiem. Najlepiej karmić kilka razy dziennie, niedużymi porcjami.

Muszlowiec krótki - Neolamprologus brevis - Akwarium

Dla pary wystarczy ok. 40 litrowe akwarium (dla kolonii większe), z piaszczystym podłożem, dużą otwartą przestrzenią do pływania oraz co najważniejsze z dużymi pustymi muszlami. Podłoża powinno być co najmniej 5 cm, ponieważ uwielbiają je przekopywać, co jakiś czas, diametralnie zmieniając wystrój zbiornika. Wymagają wody twardej i alkaicznej, najlepiej w przedziale 8.6-9.5 pH i temperaturze 24-26 C. Jak w przypadku innych pielęgnic jeziora Tanganika woda musi być doskonałej jakości i dobrze napowietrzona, a jej właściwości chemiczne stabilne.

Mogą być trzymane z innymi gatunkami, które zamieszkują inne obszary w akwarium. Dobrym towarzystwem będzie np. Księżniczka z Burundi, mniejsze naskalniki (wężogłowy, kędzierzawy) oraz zwykle pływające w toni ryby z rodzaju Cyprichromis.

Muszlowiec krótki - Neolamprologus brevis - Rozmnażanie

Rozmnażanie dość łatwe. Muszlowce mogą rozmnażać się w akwariach towarzyskich ale jeżeli chcemy odchować większą ilość narybku niezbędny będzie oddzielny zbiornik. Rybom koniecznie należy zapewnić odpowiednią ilość dużych muszli w których składają jaja. Woda do rozrodu powinna być twarda, alkaiczna, między 8.0-8.5 pH i temperaturze 26-27 C. Hodowcy zalecają 2-3 samice na jednego samca, gdyż mogą wycierać się z wieloma samicami jednocześnie. Przed planowanym tarłem ryby częściej karmimy żywymi lub mrożonymi pokarmami.

Samica, tańcząc przed wejściem do wybranej wcześniej muszli, przyciąga uwagę samca. Jak tylko uda jej się zwabić samca wpływa do kryjówki i składa ikrę. Jeżeli samiec nie może wpłynąć do środka, samica wychyla się na zewnątrz i ruchem płetw „zasysa” mlecz samca do wnętrza muszli.

Po zapłodnieniu samiec nie bierze udziału w opiece nad ikrą i nie jest mile widziany w pobliżu samicy. Samica po złożeniu jaj większość czasu zasłania swoim ciałem wejście jednocześnie wachlując, zapewnia dopływ świeżej, natlenionej wody do środka. Wylęg następuje w ciągu 24 godzin, a larwy zaczynają pływać po 6-7 dniach. Z każdym kolejnym dniem coraz to bardziej oddalają się od domu, zwiedzając akwarium.

Narybek muszlowców krótkich jest na tyle duży, że może od razu przyjmować larwy solowca czy nicienie mikro. Rodzice nie krzywdzą potomstwa ale mogą to robić inne ryby z kolonii.

Ostatnio zmodyfikowano: 28 października 2017 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Nazwa ryby akwariowej: Neolamprologus brevis
  • Akwarium:
    • małe
    • min-pojemność: 40 l
    • min-długość: 45 cm
  • Orientacyjna cena: 12 - 16 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 7

  1. Paweł

    Ile muszlowców mogłoby być w akwarium 100x40x40, 160l? Czy z nimi mogłyby być jeszcze jalieś ryby, np naskalniki wężogłowe?

    Odpowiedz
  2. Nikodem

    Hej, macie jakieś sposoby żeby zadbać o odpowiednią wodę dla muszlowców? Na co muszę być przygotowany, jak przygotowywać taką wodę? Zastanawiam się nad zmianą moich 45 litrów na mieszkanie właśnie dla pary (a może 2+1?) tych ryb.

    Odpowiedzi: 5
    Odpowiedz
    1. Daniel

      Sprawdź jaką masz kranówkę bo może nic nie musisz zmieniać. Te ryby nie żyją w haremach. Para się dobierze ,a ta 3 będzie atakowana podczas tarła.

    2. Daniel

      Jeśli twardość i ph będziesz miał za niskie to dodaje się sody oczyszczonej.Zakup dla nich z 10 muszli winniczka ,kilka kamieni i koniecznie grubą warstwę drobnego piasku bo muszlowce uwielbiają kopać ,a będzie im dobrze i będzie można obserwować ciekawe zachowania.

    3. Nikodem

      Super, bardzo dziękuję 🙂

    4. Bartek

      Da pary brevisow.minimum 60×30 dno

    5. XYZ

      Witam, czy muszlowce i ślimaki w jednym akwarium to dobry pomysł? Jeśli nie to jakie inne rybki pasują do ślimaków typu tylomelania. Oczywiście pH w przedziale od 7.5 do 8?