Trichogaster chuna (Hamilton, 1822)

Prętnik trójbarwny - ryba akwariowa fot. flickr by J. Picard
  • Rozmiar: 4.5 - 5.5 cm
  • Akwarium: 54 l
  • Wymagane pH: 6.0 - 7.5 pH
  • Wymagana temperatura: 22 - 27°C
  • Biotop: Azja

Prętniki trójbarwne – miodowe - ryby akwariowe

Prętnik trójbarwny, Prętnik miodowy (Trichogaster chuna) – niewielka, ciekawie ubarwiona ryba akwariowa z rodziny guramiowatych.

Prętnik trójbarwny – miodowy - Trichogaster chuna - Występowanie

Azja. Gatunek występuje w rzece Ganges w północnych Indiach, a także w jej ujściach i rozlewiskach w Bangladeszu oraz w rzece Brahmaputra na obszarze stanów Assam, Manipur, Meghalaya i Arunchal Pradesh. Zamieszkują wolno płynące i stojące wody z gęstą roślinnością np. stawy, rowy czy zalane pola uprawne. Wiele takich siedlisk ulega sezonowym wahaniom (ilości wody, mętności, chemii) które występują od czerwca do października.

Prętnik trójbarwny – miodowy - Trichogaster chuna - Charakterystyka i usposobienie

W dobrych warunkach mogą osiągać do 7 cm długości. Samce typowo dla gurami są bardziej kolorowe od samic. Ciało mają koloru pomarańczowego, płetwy grzbietowa i odbytowa obrzeżone na żółto. Szczególnie w okresie rozrodu występuje nasycenie barw, pomarańczowy kolor jest intensywniejszy, a dolna część głowy i podbrzusza oraz ostre promienie płetwy odbytowej wybarwiają się na czarno. Samce mają również nieco wydłużone płetwy, ostro zakończone promienie płetwy grzbietowej i dłuższe promienie płetwy odbytowej. Mniej atrakcyjne samice mają lekko brązowe ciało, wzdłuż którego, od oka aż po nasadę ogona, biegnie szeroki brązowy pas (mniej widoczny u samców).

Znane są także formy ozdobne pozyskane poprzez sztuczną selekcję np. czerwona, sunset/robin red, złota. Ta ostatnia może być mylona z podobną, czerwoną odmianą Prętnika karłowatego (Colisa lalia).

Wyposażone w dodatkowy narząd oddychania zwany labiryntem, który umożliwia im oddychanie powietrzem atmosferycznym.

Mimo iż nie są rybami stadnymi to wygląda na to, że potrzebują interakcji z przedstawicielami swojego gatunku i trzymane w większej ilości ukazują ciekawsze zachowania. W akwarium zaleca się trzymanie haremu lub grupy 4-6 ryb, z przewagą samic. W grupie tworzą się zauważalne hierarchie i często dominujący osobnik przegania rywali w porze karmienia lub ze swojego ulubionego miejsca.

Najczęściej przebywają w górnych partiach wody.

Prętnik trójbarwny – miodowy - Trichogaster chuna - Odżywianie i karmienie

Drapieżnik, w środowisku naturalnym poluje na owady i małe bezkręgowce. W akwarium chętnie przyjmuje suche pokarmy, ale powinno się też regularnie podawać pokarmy żywe np. mikro świerszcze, muszki owocówki, mrożone np. dafnię, artemię, ochotkę.

Prętnik trójbarwny – miodowy - Trichogaster chuna - Akwarium

Dla haremu prętników trójbarwnych wystarczy 54 l. akwarium, niezbyt mocno oświetlone, gęsto obsadzone roślinami, również tymi pływającymi. Do dekoracji można użyć drewna morskiego, korzeni czy kamieni. Suche liście np. buku, dębu lub ketapangu nie tylko zapewnią rybkom dodatkowego schronienia ale również będą doskonałym źródłem pokarmu dla narybku – są bardzo dobrym siedliskiem dla mikroorganizmów.

W naturze przebywają w wolno płynących lub stojących wodach, dlatego też filtracja wody nie powinna być zbyt silna. Zaleca się przykrycie akwarium, pokrywa zapewni bezpieczną temperaturę powietrza pobieranego z nad tafli wody, a także zabezpieczy przed wyskakiwaniem z akwarium.

Mogą być trzymane w akwarium towarzyskim, ale współmieszkańców należy wybierać z uwagą. Nie powinny być trzymane z rybami zbyt ruchliwymi, terytorialnymi i agresywnymi. Dobrym towarzystwem będą spokojne, przydenne kiryski, cierniooczki, niektóre karpiokształtne.

Prętnik trójbarwny – miodowy - Trichogaster chuna - Rozmnażanie

Prętniki trójbarwne należą to ryb, które łączą się tymczasowo w pary i budują z bąbelków gniazda tuż przy powierzchni wody. Hodowcy rozmnażają je w parach, jak również i w większych grupach. Niezależnie od wyboru, w akwarium powinno się znaleźć dużo roślin pływających lub łodygowych, sięgających tafli wody. Do filtracji wystarczy niewielki filtr gąbkowy z regulacją przepływu wody ustawionym na minimum. W ten sposób nie będzie burzył skrupulatnie budowanego gniazda, ani nie wciągnie narybku.

Narybek potrzebuje dostępu do ciepłego, wilgotnego powietrza z nad lustra wody, dlatego też zbiornik tarliskowy musi być szczelnie przykryty. W przeciwnym razie labirynt może rozwinąć się nieprawidłowo.

Przed planowanym tarłem ryby należy częściej karmić żywym lub mrożonym pokarmem. Gotowa do tarła samica będzie miała wyraźnie większy, pełny jaj brzuch, a samiec przybierze pięknych, intensywnych barw. W odróżnieniu od spokrewnionych gatunków, do budowy gniazda nie używają szczątek, części roślin, a gniazdo budują zazwyczaj pod szerokim liściem lub w rogu akwarium.

Budową gniazda zajmuje się samiec. Kiedy budowla jest gotowa zaczyna zachęcać samicę prezentując swoje wdzięki. Zwabiona samica podpływa do samca, po czym można zauważyć jak ryby dotykają się wzajemnie swoimi zmodyfikowanymi płetwami brzusznymi. Po długich zalotach pod gniazdem dochodzi do aktu w typowym dla gurami uścisku. Samiec oplata samicę i jednocześnie uwalniane są jaja oraz mlecz. W czasie jednego aktu samica składa ok. 20 jajeczek.

Samiec zbiera jaja do pyszczka i przenosi je do gniazda. Cały proces jest powtarzany, aż uwolnione zostaną wszystkie jaja ok. 300 szt. Po tarle samiec przepędza samicę i opiekuje się gniazdem – najlepiej jest ją w tym momencie odseparować. Wylęg następuje po ok. 24-36 godz. W tym czasie można odłowić również samca. Po kolejnych 24-48 godz. larwy zaczynają samodzielnie pływać. W początkowym okresie powinny być karmione najmniejszym pokarmem w proszku lub płynie. Po tygodniu będą już na tyle duże aby przyjmować larwy solowca czy mikronicienie. Narybek, szczególnie początkowo wrażliwy jest na zmiany chemii i temperatury wody, należy więc uważać przy podmianach.

Ostatnio zmodyfikowano: 3 lutego 2019 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Nazwa ryby akwariowej: Trichogaster chuna
    • Synonim: Honey Gourami
    • Opisał: Hamilton, 1822
    • Biotop: Azja
  • Akwarium:
    • średnie
    • min-pojemność: 54 l
    • min-długość: 60 cm
  • Orientacyjna cena: 9 - 12 zł
  • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): LC - najmniejszej troski

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 22

  1. XXXXX

    Dzień dobry, czy można trzymać prętnika miodowego z bojownikiem wspaniałym?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. k

      Nie, jeden zabije drugiego

  2. Maks

    czy prętnik trójbarwny może mieszkać z piskorkiem kuhli?

    Odpowiedz
  3. Brunon

    Czy trzymanie ich w akwarium z pielęgnicami kakadu będzie w porządku? akwa 160L 80x40x50h

    Odpowiedz
  4. :)

    Ponownie zadam to samo pytanie może ktoś odpowie… Chcę je trzymać z badisem bengalskim i jakimś stadem w akwa 128l ile sztuk rybek mogę mieć?

    Odpowiedz
  5. :)

    Czy ktoś trzymał je z badisem bengalskim lub czy wie czy to ma sens + ile powinien mieć w akwarium 128l

    Odpowiedz
  6. Natalia

    Witam. Czy samiczka prętnika karłowatego może mieć tarło z samcem trójbarwny? Proszę o pomoc

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. XYZ

      To jakby pytać o łączenia psa z kotem. To 2 różne gatunki. Nawet jak sobie razem potańczą nic z tego nie będzie. Pozdrawiam.

  7. renisa

    Akwarium 105l :prętniki ile sztuk oraz piskorki Kuhla ile sztuk? lub prętniki, brzanki wysmukłe i przylgi, po ile sztuk? tak aby nie było zawiele.

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Tomasz

      Witam, Jeżeli parka prętników to 2, natomiast jeżeli będzie to harem może być 1+3. Piskorki najlepiej trzymać w małej grupie 6-8 osobników. To samo dotyczy brzanki Titleya 6-8 sztuk . Przylga jeśli dla każdej zapewnisz rewir do żerowania np duży kamień to spokojnie 5 sztuk. Pozdrawiam

    2. Sky

      Możesz dać parkę Prętników, 6 piskorków, 6 przylg i 8 Brzanek.

  8. Krzysztof

    No więc jestem posiadaczem samca i dwóch samic. Są w 84l razem z rasborami espei i kiryskami. Fajna rybka, mam chęć dokupić jeszcze jedna samicę albo parę ale czy nie będzie za dużo?

    Odpowiedz
  9. Maciej

    Cześć,
    Mam u siebie w akwarium harem 3 szt. od kilku miesięcy.
    Ryby pływają z krewetkami Red Cherry i Bystrzykami Amandy.
    Totalnie nie agresywne i bardzo ciekawskie ryby.
    Krewetek w ogóle nie zaczepiają i dochowałem się nawet dużej ilości małych krewetek. Na pewno pomogło mocno obsadzone roślinami akwarium.
    Polecam trzymać co najmniej 2 samice na 1 samca bo w czasie tarła u mnie samice ewidentnie się chowają przed natrętnymi zalotami samca.

    Odpowiedz
  10. Kacper

    Gdzie można kupić te rybki w Gorzowie wlkp. lub okolicach?

    Odpowiedz
  11. Marek

    Witam.
    Gdzie w Warszawie można kupić te rybki. Mam samca i chciałem dokupić mu samiczki ale nigdzie nie mogę ich dostać.

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Tomasz

      Trudna sprawa , lubię pokręcić się po zoologach i jedyne prętniki jakie widuje to Karłowate w różnych odmianach barwnych. Jakiś czas temu sklep z ul.Smoczej w ogłoszeniu internetowym oferował Prętniki Miodowe ale nie sprawdzałem tego tematu osobiście i nie wiem czy chodzi o omawiany gatunek czy o odmianę barwną pokrewnego gatunku.

    2. Michal

      Jeśli jeszcze szukasz aquarius wolapark

    3. Marta

      Trochę nieśmiała rybka, uwielbia kryjówki, ma swoje ulubione w akwarium miejsca, u mnie to połówka kokosa

  12. Katja

    Prętniki złote – jedna parka, to nowy nabytek w moim baniaku. Po kilku dniach zauważyłam takie oto zachowania:
    1. Nie są wcale takie nieśmiałe, jak je opisują. Z wielkim zainteresowaniem penetrują każdy kąt i zakamarek w nowym domu. Pływają w pełni swobodnie, nie okazując strachu, choć towarzyszą im ruchliwe brzanki titteya i razbory klinowe. A nawet nie okazują najmniejszego strachu przed wypasioną bocją siatkowaną! A gagatek z niej okropny 🙂
    2. Bardzo nie wiele czasu spędzają w górnej partii zbiornika, czasami tylko podpływają pod lustro wody. Głównie baraszkują w części środkowej i przydennej.
    3. Pojawiło mi się na kilku listach cryptocoryny parę krasnali, a od momentu jak je zauważyłam do chwili usunięcia tych liści, ich liczebność zmniejszyła się o połowę – przyłapałam prętniki na ich podgryzaniu!
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
  13. aliseeer XD

    pięknie wyglądają z ikrą do twarzy im XD

    Odpowiedz
  14. Krecik

    Widzę że brak komentarzy a szkoda bo rybka ta wydaje się być ciekawym towarzyszem w akwarium wielogatunkowym. Niedużych rozmiarów o złotych barwach, szybko pływająca i nieagresywna rybka. Warto jej zapewnić jakieś kryjówki bo uwielbiają się chować.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Anka

      Tak, to wspaniała ryba, mam je u siebie od pół roku. Bardzo spokojna, wesoła ryba. Warto dobrać jej spokojnych towarzyszy, żeby się nie stresowała, wtedy pokaże bardzo piękne barwy i ciekawe zachowania.