Skalary - ryby akwariowe
Skalar, Żaglowiec (Pterophyllum scalare) – jedna z najbardziej rozpoznawalnych ryb akwariowych z rodziny pielęgnicowatych. Ulubiony gatunek akwarystów praktycznie od momentu, kiedy pojawiła się możliwość trzymania ryb tropikalnych w domach. W Europie pierwszy raz pojawił się w 1909 r. Ze względu na bogactwo wzorów i barw, cieszy się nieustającą popularnością i jest rozmnażany w nieprawdopodobnych ilościach na farmach hodowlanych w Europie i Azji. Jego potoczna nazwa „żaglowiec” wzięła się od kształtu płetwy grzbietowej, która przypomina wysoki, rozłożony żagiel. W literaturze występuje także jako ryba księżycowa.
Skalar – Żaglowiec - Pterophyllum scalare - Występowanie
Ameryka Południowa. Naturalny obszar występowania obejmuje część Kolumbii, Gujany, Surinamu, Gujany francuskiej, Peru i Brazylii. Znajdowany w licznych systemach rzecznych, włączając rzeki Oyapock, Essequibo, Ukajali, Solimões i główne dorzecze Amazonki. Występuje także w wielu rzekach w Brazylijskim stanie Amapa.
Zamieszkuje obszary bagienne i zalewowe, z gęstą roślinnością. W przeciwieństwie niż się powszechnie sądzi, żyje w wodach przejrzystych, często z mętną zawiesiną unoszącą się w toni. W wodzie przejrzystej barwa jego ciała nabiera głębi.
Skalar – Żaglowiec - Pterophyllum scalare - Charakterystyka i usposobienie
Skalary osiągają przeważnie do 15 cm długości i 22 cm wysokości. Ciało silnie bocznie spłaszczone, srebrzysto-zielone lub oliwkowe. Na ciele osobników otrzymanych z okazów dzikich znajdują się dwa pionowe czarne pasy srebrzyście obrzeżone oraz jeden na głowie, który biegnie łukiem przez oko. Odstępstwa od tego wzoru często mogą oznaczać jedną z licznych odmian hodowlanych. Gatunek ten ma duży potencjał do modyfikacji, zmian kształtu płetw i ubarwienia, co niestety zostało wykorzystane przez hodowców. Na rynku pojawił się skalar weloniasty, czarny, marmurkowy, niebieski, złoty, srebrny, biały, czerwony, perłowy, księżycowy, duch, zebra, koi. Sztucznie uzyskane formy często mogą mieć wady genetyczne, mniejsze lub większe deformacje, ślepotę czy niepłodność. „Oryginalna” forma powszechnie dostępna w sklepach również mgliście przypomina dostojne dzikie okazy. Płetwy grzbietowa i odbytowa często są niskie i tępe, płetwy piersiowe powykręcane, a kolory i oznaczenia wyblakłe. Przyczyną tego jest zwykle chów w nieodpowiednich, zbyt ciasnych warunkach, mało zbilansowana dieta, a także rzadkie lub niewystarczające podmiany wody.
Stosunkowo nowe są piękne dzikie odmiany z pomarańczowo czerwonym zabarwieniem grzbietu. Jedna pochodzi z Manacapuru, a druga z górnego biegu Rio Negro w okolicy San Isabel (nazywana bywa czerwonym altumem). Obserwacje w akwarium wykazały, że odmiana Manacapuru jest jedną z najłagodniejszych. Pary mogą koegzystować ze sobą na małych przestrzeniach, a także wymieniać się lęgiem. Niestety skalary te mają też tendencję do krótszego życia, po 2-3 latach pojawiają się u nich pierwsze objawy starzenia, a odstępy między tarłami znacznie się wydłużają.
Płeć skalarów można rozpoznać w okresie tarła, na podstawie kształtu brodawki płciowej (pokładełka). U samic jest długa i tępo zakończona, natomiast u samców krótka i ostra. Patrząc z góry, dojrzała płciowo samica, nosząca jaja będzie szersza za płetwami piersiowymi, a samiec najszerszy będzie w miejscu łączenia się płetw piersiowych z ciałem. Samiec w okresie tarła może również posiadać niewielki garb tłuszczowy na „czole”.
Przez wielu uważane za łagodne, jednak są to ryby charakterne, a nawet można powiedzieć „dwulicowe”. W obecności akwarysty potrafią zachowywać się nienagannie, a kiedy zniknie z widoku, pokazują swoje prawdziwe oblicze, strosząc pokrywy skrzelowe na kolegów i rozstawiając mniejsze ryby po kątach akwarium.
Ze względu na swoją inteligencję są często wykorzystywane w eksperymentach naukowych badających zachowania ryb. Badania wykazały np. że skalary preferują i chętniej wybierają towarzystwo swojego gatunku o takim samym wyglądzie jak one same. Na przykład, jeżeli skalar złotej odmiany dorastał wśród innych złotych skalarów, to po wymieszaniu różnych odmian również będzie towarzyszył złotym. Chociaż nie wiadomo czy mieszanie odmian barwnych ma wpływ na samopoczucie ryb, to może być wskazówką, dlaczego niektóre osobniki mogą nie być tolerowane przez resztę grupy.
Czasami między rybami dochodzi do potyczek, w konkursie o status i władzę, nierzadko prężą się bokiem w stronę przeciwnika. Spekuluje się, że w ten sposób wykorzystują swoje mocno połyskujące łuski, skupiają nimi promień światła, którym rażą oczy rywala. Przy wielu tego typu okazjach widać jak jedna z ryb wydaje się nagle oszołomiona, tak jakby doznała jakiegoś szoku.
Pomimo ich zadziornego charakteru są rybami z natury społecznymi i ustalają między sobą złożone hierarchie. Dopasowanie się do porządków panujących w stadzie nie jest wysoką ceną za zmniejszenie szansy bycia pożartym przez drapieżnika. Biorąc ten aspekt pod uwagę, to tym bardziej staje się oczywiste, dlaczego preferują towarzystwo tak samo wyglądających towarzyszy. Niewyróżnianie się na tle grupy pozwala uniknąć skupienia na sobie uwagi drapieżnika.
Skalary poruszają się powoli, głównie przy pomocy płetw piersiowych, to znaczy, że w połączeniu z wysokim ciałem mają niewielką szansę na ucieczkę przed ścigającym drapieżnikiem. W sytuacji zagrożenia pomocne za to jest ich kamuflujące, pasiaste ubarwienie, które w połączeniu z roślinnością załamuje zarys ciała, przez co w gęstwinie roślin stają się mało widoczne.
Chętnie współpracują między sobą. Nauczyły się bronić przed rybami podgryzającymi i skubiącymi, tworzą pewnego rodzaju formację obronną, chowają ogony do wewnątrz, a gotowe do ataku pyszczki wystawiają na zewnątrz.
Są również jednymi z nielicznych znanych gatunków ryb umiejącymi liczyć. Spośród podobnie wyglądających ławic będą konsekwentnie i instynktownie wybierać te liczniejsze.
W naturze ławica może obejmować szeroki obszar liczący setki osobników. W akwarium zaleca się trzymanie grupy min. 5 osobników lub dobraną parę. W dużej grupie czują się bezpieczniej, ładniej wyglądają i prezentują ciekawsze zachowania.
W optymalnych warunkach dożywają nawet 15 lat.
Skalar – Żaglowiec - Pterophyllum scalare - Odżywianie i karmienie
Mikrodrapieżniki. Są wzrokowymi myśliwymi, często wypatrują i wyczekują zdobyczy schowane za korzeniami czy roślinami, wystawiając jedynie głowę. W akwarium będą przyjmować pokarmy suche w płatkach, ale najchętniej zjadają te mrożone i żywe, te pokarmy wrzucone do akwarium często nie zdążą dotknąć nawet podłoża. Dafnia, cyklop czy krewetki zostaną zjedzone łapczywie i z dużą zawziętością. Każda zmiana w aktywności jedzenia może być oznaką tarła lub co gorsze problemów zdrowotnych. Jeżeli przestaną przyjmować żywe lub mrożone pokarmy to znaczy, że coś jest nie tak. Należy jednak zaznaczyć, że niektóre ryby w nowym otoczeniu, przez kilka pierwszych dni mogą nie pobierać suchych pokarmów i jest to całkowicie normalne.
Skalar – Żaglowiec - Pterophyllum scalare - Akwarium
Ze względu na ich wdzięk i dostojność, estetyka wyglądu zbiornika zwykle nie jest tak istotna, gdyż same skupiają dużą uwagę obserwatora. Głównym czynnikiem branym pod uwagę przy zakładaniu akwarium powinno być miejsce. Akwaria 100 cm można wykorzystać co najwyżej jako zbiorniki tarliskowe. Dla dwóch par zaleca się min. 120 cm długości akwarium, dla większej grupy min. 150 cm. Ważna jest również wysokość zbiornika, która w przypadku P. scalare powinna wynosić min. 50 cm. Jako podłoże najlepiej stosować miękki drobnoziarnisty piasek. Unikać należy podłoży zatwardzających wodę np. piasku koralowego i tych o większej gradacji. Skalary lubią przebierać podłoże i łatwo mogą się zadławić większymi kamyczkami. Do dekoracji można użyć suchego drewna, powykręcanych gałęzi i korzeni, tak aby zapewnić im wystarczającą ilość kryjówek. W siedliskach naturalnych P. scalare przeważają jednak rośliny z rodzaju Echinodorus. W naturze żyją w wolno płynących, przejrzystych wodach. Dlatego też, w akwarium przepływ wody nie powinien być zbyt mocny, zaleca się stosowanie filtrów zewnętrznych z długimi deszczowniami, dzięki czemu unikniemy gwałtownego wyrzucania wody. Dobrze będą się czuły w wodzie miękkiej z pH w przedziale 6.0-7.4 i temperaturze 24-28°C.
Za młodu nie zwracają uwagi na mniejsze ryby, ale gdy rosną i ich pyszczki stają się coraz większe, to ciekawość nowych smaków wzrasta. Często może wydawać się, że akwarium towarzyskie funkcjonuje prawidłowo i ryby żyją w harmonii, by kolejnego dnia zauważyć braki w jego obsadzie. Skalary szybko się uczą i kiedy zbadają, że ryba zmieści im się do pyska, to skorzystają z tej wiedzy.
Najlepiej trzymać je w akwarium gatunkowym, ale jeżeli zdecydujemy się na zbiornik ogólny, to jako towarzystwo sprawdzą się ryby o wyższym ciele np. Bystrzyk pięknopłetwy , Bystrzyk Pereza (Hyphessobrycon erythrostigma), Fantom czarny (Hyphessobrycon megalopterus). Należy unikać ryb o niskim, torpedowym kształcie jak np. kardynałki, których budowa jest praktycznie stworzona dla anatomii pysku skalara.
Niepożądanym towarzystwem będą również ryby podskubujące płetwy. Jest to często spotykane zachowanie np. u brzanek tygrysich, które skradają się od tyłu, aby oderwać kawałek płetwy ogonowej. Długie, zwisające płetwy brzuszne skalarów bywają również kuszącym kąskiem dla spokojniejszych gatunków.
Najbezpieczniejszym wyborem będą większe kiryski. Tym dennym rybom o beczułkowatym kształcie w większości nie będą przeszkadzać codzienne zachowania skalarów, a będą one pomoce w utrzymaniu czystości w akwarium, zjadając wszelkie niedojedzone resztki, które opadną na dno.
Skalar – Żaglowiec - Pterophyllum scalare - Rozmnażanie
Rozmnażanie skalarów jest dość proste, jeżeli tylko uzyskamy dobraną parę i zapewnimy im odpowiednie warunki. Są rybami monogamicznymi i tworzą ze sobą silne więzi, dlatego też najlepiej kupić grupę młodych ryb i pozwolić na dobranie się pary. Niestety, jeżeli nie dysponujemy dużym akwarium, to kiedy utworzy się para, resztę ryb należy przenieść, gdyż będzie ona zaciekle broniła swojego rewiru, przeganiając potencjalnych rywali. Nawet w dość dużym zbiorniku należy pamiętać, aby zapewnić rybom odpowiednią ilość kryjówek, używając do tego celu roślin i korzeni.
Dojrzałość płciową osiągają w wieku 7-10 miesięcy. Gdy są gotowe, do tarła możemy je dodatkowo zachęcić, podając częściej żywe i mrożone pokarmy, zwiększając temperaturę lub zmiękczając nieco wodę (pomocne może być użycie filtra RO). Twardość wody jest kluczowym czynnikiem, jaja mają mikro szczeliny, które w wodzie twardej się zatykają. Optymalna temperatura do rozrodu powinna wynosić około 28-32°C.
Tarło trwa jedną do dwóch godzin. Samica przy pomocy pokładełka przykleja ikrę w wybrane miejsce. Może to być duży liść, płaski kamień lub fragment szyby. Samiec podąża za samicą i zapładnia jaja. W czasie tarła dorosła samica może złożyć nawet do 1000 ziarenek ikry. W dobrych warunkach dobrana para skalarów wyciera się co 4-5 tygodni.
Kiedy jaja zostają złożone, najlepiej pozostawić rodziców, którzy będą sprawować nad nią opiekę. Inne ryby będą przeganiane, a jaja wachlowane przy pomocy płetw, dostarczając tym samym tlen. Pierwsze kilka prób bywa nieudanych i jedno z rodziców zjada ikrę, należy jednak przy tym odnotować, że rodzice również mogą oczyszczać jaja w swoich pyszczkach.
Jeżeli do tarła dochodzi w akwarium „ogólnym” i chcemy odchować narybek, to najlepiej wyjąć ikrę wraz ze złożem (liściem, kamieniem itp.), przenieść do osobnego zbiornika i dobrze natleniać w nim wodę. Zepsute ziarenka należy ostrożnie usuwać.
Wylęg, w zależności od temperatury, trwa ok. 2-4 dni, po tym czasie larwy opadają na dno zbiornika lub lekko unoszą się w toni wodnej.
Przez pierwszych kilka dni pokarm pobierają z woreczka żółtkowego (3-5 dni). Po 6-7 dniach zaczynają swobodnie pływać po akwarium. W pierwszym okresie należy podawać najdrobniejsze pokarmy np. mikro nicienie, plankton zwierzęcy, drobno zmielony suchy pokarm, larwy artemii. Młode karmimy kilka razy dziennie małymi porcjami.
Ostatnio zmodyfikowano: 12 lutego 2019 r.Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
Koledzy mam pytanko:) kupilem aqarium z rybkami i jest jeden skalar juz kombatant 🙂 duzy diabel. Moge mu dokupic partnera? Jak to wyglada bo szkoda mi go tak samotnego!???? Prosze poradzcie!
Oczywiście, że mu kup! Będzie weselszy 🙂
Moje skalary już się prawie oswoily z otoczeniem chyba mam samice i samca bo za sobą pływają a moje dawne glupiki od nich uciekają cieszę się z tych skanerów ????
Cieszymy się Twoim szczęściem… Ale cieszylibyśmy się bardziej, gdybyś pisał posty pod jednym wątkiem bo robi się Los Burdellos. Spójrz niżej, cała strona usiana jest Twoimi komentarzami…
co racja to racja… Młody jeszcze nie zna pewnych zasad…
Ok
A co polecasz po skalarach m ieczyki i otoski czy gupiki pawie oczko i otoski
Na Mieczyki też za małe akwarium, przecież wypisałem Tobie jakie możesz mieć rybki!
Z Otoskami nawet nie próbuj, to bardzo wymagające i wrażliwe rybki na złe parametry pH, GH, KH.
One potrzebują miękkiej wody, najlepiej GH<10°d oraz źle znoszą zbyt wysoką twardość węglanową KH, wyższa szkoła jazdy – odradzam.
A na gupiki pawie oczko wystarczy 6.8 ph bo potrzebuje 7.0 ph mogę je hodować ?
7,0 pH to woda obojętna, Twoja kranówka jest delikatnie zakwaszona, prawie obojętna, więc śmiało możesz mieć Gupiki – nic im nie będzie, to wytrzymałe rybki.
A w moim akwarium co się może z tymi dwoma skalarami stać o i jaki suchy pokarm oprócz ochotek mogę im podawać roślinny , białkowe czy wysokoproteinowe bo mam z tropicala
Wśród dużych ryb które potrzebują większej przestrzeni do pływania a są w za małych zbiornikach występuje tzw. skarłowacenie – niemożność prawidłowego wzrostu. Jest to na tyle niebezpieczna choroba, gdyż narządy wew. takiej rybki rozwijają się normalnie a sama rybka w pewnym momencie przestaje rosnąć, a skutki są wtedy tragiczne. Nie następuje to od razu, proces ten przebiega długo i powolnie, ale z czasem w końcu rybki zaczną się bardzo męczyć.
Co do karmienia: płatki możesz mieszać, np. wieloskładnikowy + jakieś 2,3 saszetki pokarmów wzbogaconych, różnego rodzaju mrożonki, z żywych – ochotkę, rozwielitkę (dafnie), artemię, wodzienie, oczliki, doniczkowce… Tropical ma dobre pokarmy z serii „soft line” – Africa, America, Marine – sinking chips, sinking sticks, sinking granules, w trzech rozmiarach – S, M, L – poczytaj sobie, ciekawa propozycja. Dla Skalarów oczywiście seria soft line America 😉
Pokarm im bardziej urozmaicony tym lepiej…
I skalary naprawdę mi się podobają moje najulubiensze ryby a akwarium większe jest trochę drogie i nie będę miał gdzie jego postawić ???? ja skalary kocham bo są piękne a Ty jaki masz zbiornik ?
mam 3 akwaria, ale nie będę się chwalił 😉
ja mam 60 l i jest ok tylko musza byc rybki wielkosci mniej wiecej polowy skalara jakiego masz. Jak masz za male akwarium to najwyzej skarlowacieje i tyle. glupoty gadaja akwarium jest do ogladania a nie hodowania. hodowcy sa w zoologicznym i zawsze piepsza ze ta ryba z ta nie pasuje a w rzeczywistosci oni maja 100 ryb w jednym akwarium
Kupiłem 2 skalary Włosi białego i w paski Pani mi powiedziała że W tym akwarium 60 miała 5 skanerów i jak rosły i normalnie wszystko dobrze było to dzięki za pomoc w ph i gg ☺
nie ma sprawy…
ale nie chcę Ciebie martwić – Pani ze sklepu Tobie ŹLE doradziła, póki Skalarki są małe jakoś to jeszcze wygląda, ale te rybki rosną do 35 cm wysokości, więc sobie wyobraź…
w każdym bądź razie parametry wody pH i GH są obecnie prawidłowe dla Skalarów, ale za jakiś czas sam zobaczysz że w tak małym akwarium będzie im za ciasno
Zgadzam się z Wlodi13 60l to za mało i tak na przyszłość to nie radzę bezgranicznie ufać sprzedawcom w sklepach zoologicznych. Fajnie, że masz pasję itp. i nie robimy wszystkiego, żeby cię zniechęcić czy coś tylko po prostu doradzamy 🙂
A miasto to jawor
Jestem 🙂
Kilka lat temu pracowałem w Legnicy, niedaleko Ciebie – widzisz jaki świat jest mały 😉
Faktycznie raportów z wody dla Twojego miasta nigdzie nie mogłem znaleźć w internecie, ale zadzwoniłem do kierownika wodociągów w Jaworze (sympatyczny Pan) i podał mi niezbędne informacje dla Twojej kranówki: pH=6,8 i GH=14°d – nic prostszego haha.
Więc teraz możesz zacząć wybierać sobie rybki, podam kilka gatunków a Ty się ze spokojem zastanów które chciałbyś mieć, a później jeszcze możemy wspólnie dobrać odpowiednią ilość dla 60l:
– Prętnik Karłowaty (7cm) – parka (On+Ona),
– Prętnik Trójbarwny (5cm) – 1 On + 2 One,
– Fantom Czarny (4cm) – min. 5-6 szt.
– Prystelka Barwna (4cm) – min. 5-6 szt.
– Razbora Klinowa (4cm) – min. 5-6 szt.
– Gupik Pawie Oczko (4cm samiec, 6cm samica) – możesz dobierać w różny sposób (mogą być same samce – są bardziej kolorowe) – ok. 6 szt.
– Platynka (Zmienniak Plamisty – 5cm samiec, 7cm samica) – 1+2(3), lub jeśli nie chcesz rozmnażać – same samczyki 4-5 szt.
– Kirysek Pstry lub Spiżowy – 4 szt. – rybki denne, ładnie sprzątają podłoże z resztek pokarmu – zamiast Glonojadów (one rosną do 15cm).
Wybierz 3-4 gatunki i daj znać, ustalimy ilości rybek…
Mam 12 lat mimo że choduję ryby już 7 lat to siè nigdy Tym nie interesowałem tak jak teraz ale mi chodzi o jakieś łatwe ryby do 60 i a nie jakieś wymagające zastanawiam się nad glonojadami , platynkami , gupikami ????
Witam. Mam skalary w jednym ze zbiornikow i sa to rzeczywiście piękne i dostojne ryby. Niestety zarloczne. Nie polecam z zyworodnymi gatunkami choć sam tak mam ale w 270L ( to do młodzieży akwarystycznej) bo nie odchowacie narybku. Cały dzień spędzają na polowaniu na drobnice więc odlawiam czasami kotne ładne samice do innego zbiornika na ,,poród”.
@ziomek: glonojady/zbrojniki tylko gdy sa młode zjadają zielone z szyb, gdy dojrzeja oszamoczä delikatne rośliny wysysajac je w nocy więc trzeba je dokarmiac zieleninä . Do trawienia potrzebują celulozy czyli korzenia a jaki korzeń wlozysz do 60L? Malutki ogryzek? Pozatym rosną duże i za 1/2 roku będziesz szukał jak się ich pozbyć. Zamiast gloňcòw kup otoski albo kosiarki. Ładne i wdzięczne a jedzą właśnie glony przez całe życie :-). Gupiki i platki ( nie lubie platek bo wyglądają jak mutanty) sa dobre na początek. Kirysek albo dwa i masz ogarnięty temat. Nie mieszaj za bardzo bo 60L to mały zbiornik ( w wiekszym rozmnazam kirysniki 🙂 ) i niezbyt stabilny będzie z obsadą ponad normę.
Masz 12, ryby od 5 lat a pytasz się o podstawowe rzeczy?
Tam mam 26 stopni grzałka filtr rośliny i kamyczki i to wszystko w 60 L niewiem jakie ładne ryby mogę wpuścić typu skalary mieczyka proszę o pomoc
Jeśli już nie chcesz kupować testów, sprawdź najpierw w internecie pH i GH Twojej wody – wodociągi podają te informacje dla danego miasta (miejscowości) co 3 m-ce, przecież pisałem o tym, pH i GH (!!!) jest niezwykle ważne dla prawidłowej obsady rybek.
I nie czytasz ze zrozumieniem co piszę! – jak możesz mieć Skalary (min. akwa 240l !!!), albo Mieczyki (min. akwa 100l !!!), kiedy masz za małe akwarium na te rybki – 60l.
No prościej już nie potrafię tłumaczyć, a też mam swoją cierpliwość…
Albo jeszcze inaczej… czuję że jesteś młodym akwarystom – nie zaawansowany wiekiem 😉
Napisz w jakiej miejscowości mieszkasz i spytaj się mamy lub taty jakie wodociągi was obsługują (nazwę firmy), a te parametry pH i GH sam wtedy sprawdzę.
Wtedy doradzę Tobie jakie rybki możesz mieć w swoim akwarium.
…oczywiście „młodym akwarystą” – ale siara 😀
Jakie rybki mogę wpuścić do zbiornika 60L?
Masz u góry tabelki i opisy wg których możesz dobierać obsadę:
– min. ojętość akwarium – 60l !!! (w Twoim przypadku),
– temp. – 25-28°C (w domu nie jesteś w stanie utrzymać chłodniejszej),
– pH – ? – nieznane,
– GH – ? – nieznane.
Więc jak można Tobie doradzić jakie możesz mieć rybki???
„Ziomek” jeśli nie chcesz jakichś szczególnie wrażliwych gatunków rybek, dla których badanie pH, GH, KH wymaga regularnego sprawdzania tych parametrów, i nie chcesz wydawać kasy na testy, możesz to sprawdzić na stronie internetowej Twoich wodociągów – oni podają informacje kwartalne do opinii publicznej (taki jest wymóg) jaka woda dystrybuowana jest do odbiorców.
Dzieki
jak sprawdzić GH i PH wody ?
Przy pomocy aquatestów (Zoolek, Tropical) informujących ciebie o twojej kwasowości lub twardości wody. Sama posiadam taki aquatest od Zoolka (dobra, dokładna, a co najważniejsze – nie wprowadzająca w błąd firma) określająca pH w moim akwarium. Składa się on z :
– Fiolki, do której wlewasz 3 krople preparatu dokładniejszego lub mniej dokładnego
– Strzykawki, do której nabierasz wodę
– Instrukcji, zawierającej potrzebne informacje
– Preparat dokładny
– Preparat ,,mniej” dokładny
– Tabliczka z kolorami i z parametrami pH
Nalewasz wody z akwarium do fiolki, wlewasz trzy krople wybranego preparatu (możesz obydwa, ale nie naraz!) woda zabarwia się na żółto lub na całkiem fioletowo, im ciemniejsza barwa, tym większe pH, oczywiście dzięki temu bardziej dokładnemu preparatowi odcienie w wodzie zabarwiają się w inny kolor..
Z resztą sam zobacz i spróbuj, zawsze warto sprawdzić jakie się ma pH niż nie wiedzieć, tym bardziej, gdy chcesz nabyć jakieś żywe istoty do baniaka (kupujesz ryby, cieszysz się, a potem czeka cię grobowiec i pogrzeb) sam się przekonasz, każdy tego doświadczył lub doświadczy..
Powodzenia
Witam, posiadam od niedawna drugie akwarium 300l (120x50x50) i zastanawiam się czy oby nie przerybiłem(przesadzilem) z obsadą, na tą chwile mam kilka gatunków a dokladnie:
-Daniox9,
-neon czerwony x13,
-czarnyx2,
-tetra czerwona x6,
-tetra czarna x9,
-skalary x6,
-gurami x2,
-gupiki x7,
-kirysx6,
-kiryśniki x2,-
-mieczyki x2,
-platki x4,
-razbora klinowa x5,
-krewetki x4,
-otoski x2.
Filtr Tetra 1200, grzalka 300W, temperatura w akwarium 24stopnie, testy wody nie wykazaly nic niepokojącego. Akwarium urządzone po amatorsku… momentami wystaje substrat polozony, malo zwiru wysypalem. Zrobilem plaze z dekoracjami z kokosow tlo strukturalne imitujacego kamien plus kilka roslin. Chetnym zapodam zdjecia na maila, jak sadzicie obsada za duza? zostawic tak jak jest? czy z czego rezygnowac?
Czy mogę wpuścić do akwarium 60L 2 skalary proszę o szybką odpowiedź.
Witam.
Niestety nie jest to dopuszczalne, litraż takiego akwarium nie jest wystraczająco długi i wysoki, aby je tam zmieścić. Żaglowce po prostu rosną za duże, żeby mogły wgl tam pływać, nie wspomnę też o min. dwóch parach, gdyż skalary łączą się w ,,małżeństwo” i dobrze by było, jakby miały miejsce też do składania ikry.. moja odpowiedź na to pytanie to : Nie wolno!
Niestety nie jest to dopuszczalne, wymiary takiego akwarium nie są wystarczająco długie i wysokie, a skalary trzyma się w parzystej liczbie grupach, ponieważ one łączą się w pary i trzeba zapewnić im miejsce do składania ikry. Pomogłabym ci, gdybym chociaż wiedziała jaką twardość, kwasowość i temperaturę (parametry wody) ma twoja woda w zbiorniku.. nie mogę strzelać w ciemno
Wlodi13 Znowu ja znacie moją historie z Papuźkami teraz kolejny mam 3 skalary w akwarium 2250 l i wcale nie rosną kupiłem je w Lipcu z papuźkami i gurami dwuplamistym wszystko pięknie rośnie oprócz skalarów czemu o co chodzi mają kazdy z nich po 7-8 cm . Pomóżcie
Spokojnie, na Twoim miejscu nie panikowałbym, jest tyle odmian hodowlanych Skalarów – jedne rosną szybciej, inne znowu wolniej… Jeśli kupiłeś je w lipcu, to dopiero 4 m-ce, więc trochę cierpliwości – na pewno urosną… przecież dożywają nawet kilkunastu lat. Sugestia z mojej strony, przy tak dużym akwarium proponowałbym zwiększyć obsadę Skalarów, one lubią żyć w większych grupach, a poza tym łączą się w pary, więc lepiej dobierać parzystą ilość. 🙂
Wlodi13 wiem wiem ale kupiłęm 1 miesiąc temu skalara i już jest duży a tamte maluśkie wiem wczoraj 7 skalarów kupiłem tera mam 10
posiadam akwarium słodkowodne 156 l (wymiar 118x25x53 (dl-sz-wys)), zarybione obecnie 20 szt. neon czerwony + 7 sztuk otosek (otocinklus) przyujściowy, i chciałem dodatkowo dokupić kilka większych rybek o długości ok 10-12 cm.
– ile takich większych rybek mógłbym jeszcze wpuścić?
– rozważałem np. Skalar Altum, ale nie mogę znależć bardziej dokładnych informacji na ich temat (oprócz tego że są mniejsze niż normalne skalary), i chciałem się spytać jaki jest ich rozmiar, i ewentualnie ile ich mógłbym wpuścić?
– Ewentualnie byłbym wdzięczny za sugestie innych rybek podobnych np. do prętnika karłowatego (w ubarwieniu pomarańczowo-niebieskim w pionowe paski) ale o większym rozmiarze (jw. 10 -12 cm)
Może gurami albo brzanki? Ze skalarami bywa różnie. Może codziennie mniejszych ziomków nie będą zajadać, ale obgryzione ogony i zestresowane siedzące po krzakiem neony mogą się zdarzyć. Jak już łączyć małe z dużymi to najlepiej jakieś spokojniejsze wybrać.
Czy skarlom coś się stanie jeśli umieścił bym je w akwarium 60l
Przecież jako dorosłe mają do 35 cm wysokości, to jak mają się zmieścić?
Nie ma jakiś mniejszych odmian skalarów
Obojętnie jakie skalary, 60-litrowe akwarium jest za małe, patrz u góry – min. pojemność to 240L
Dodaj jeszcze koncentrat pomidorowy. Będziesz mieć skalara z ketchupem w puszce.
Z tego co mi wiadomo ponieważ się pytałam mojego kolegi, który ma sklep zoologiczny i pasjonuje się akwarystyka to skalary powinny mieć zbiornik minimum 120 litrów do 240 max. W mniejszych zbiornikach może się nie utrzymać…
240 nie max tylko min. A max? Nie istnieje.
To jest skalar:?. Każdy kto da łapkę w górę przedłuży mu życie.
Ok. Skalary to duże ryby do min.120 cm. W 60 l. karleją. Więc jest odpowiedź.
PS:Gdzie można kupić suma akwariowego?
Witam. Mam pytanie,ponieważ przygotowałam akwarium pod pielęgniczkę kakadu czy mogę dołączyć do nich skalary ? Jeśli tak to ile sztuk przy 240l ? Z góry dziękuję za pomoc.
Tak możesz ok 4 sztuki
Czy mogę skalary ze sumem Indyjskim???
Wszystko zależy od tego jak duże akwarium posiadasz (szczególnie wysokość), pomimo że sum indyjski jest rybą denną potrafi zaatakować równego rozmiarami sobie. Skalar osiąga nawet do 35cm to wyobraź sobie jak wysokie musiało by być akwarium aby zapewnić bezpieczną strefę. Sum to ryba agresywna (terytorialna) i bardzo żarłoczna a w dodatku prowadząca nocny tryb życia, zaatakuje w nocy wszystko co się mniejszego rusza, dlatego też należy unikać innych przydennych ryb, a skalar nie obroni się przed rybą agresywną. Nie polecałbym takiego zestawienia, do towarzystwa lepiej dobrać coś z rodziny karpiowatych czy kąsaczowatych albo jakieś pielęgnice, ale wielkości równej suma indyjskiego. Masz odwagę aby hodować taką rybę… posiada kolce z gruczołami jadowymi, ukąszenia są bardzo niebezpieczne, nawet śmiertelne!!! Należy szczególnie uważać podczas czyszczenia akwarium, a ono w nocy musi być szczelnie zamknięte, sum indyjski potrafi wypęłznąć i bez wody wytrzymać nawet kilka godzin…
Sum indyjski nie jest agresywny, tylko drapieżny. Chodzi ci o hetreropneustes fossilis czy clarias batrachus? Bo tego pierwszego nie mam, więc nie wiem. Ale raczej też łagodny.
a ja powiem tak mam zbiornik ok. 100l a w nim jednego glonojada ciemnego jednego białego, 2 skalary, 7 gupików pawie oczko, 1 molinezje, 4 neonki,2 złote rybki, 2 welony,4 różowe ale nie pamiętam ich nazwy wszystkie wymienione rybki kupiłam miesiąc temu narazie sie nie gryza ale mialam juz przypadek ze molinezja zrzarła mi neonka został po nim tylko łepek. czy nie jest ich za dużo
Masakra…
Dlaczego ludzie kupują welony(łac. rybo-świnie)???.Ostatecznie nie mam nic przeciwko w tworzeniu wielogatunkowych hodowli ale trzeba je robić z głową. Niestety idąc do sklepu zoologicznego, sprzedawca nie powie wam co i z czym trzymać tylko wepchnie wam tyle ryb ile to tylko możliwe.Później wrzucacie te ryby do swojego nocnika zwanego „akwarium’ i cieszycie się z posiadania „ślicznych kolorowych rybek”.Wiem moi drodzy ze mój hejt jest możne nie na miejscu ale co mi tam.Apeluje do was młodzi miłośnicy akwarystyki! Przeczytajcie kilka postów na forach dla początkujących lub jakas przyjemna lekturę poświęconą akwarystyce i uczcie się zakładać proste akwaria na których będziecie mogli popełniać błędy mniej drastyczne niż te które już robicie.
żal…
Wyobraź sobie rozłożoną dłoń Marcina Gortata, tak – jest duża, właśnie takie rozmiary osiąga dojrzały skalar, akwarium musi mieć co najmniej 50cm wysokości!!! i 120cm długości!!! Sklalary są rybkami wyższymi niż dłuższymi, one potrzebują naprawdę pojemnego akwarium aby w ogóle mogły się poruszać. A Twoje akwarium jest za małe nawet dla molinezji, i dziwisz się że zjadła Ci neonka, po prostu jest agresywna wobec innych rybek ponieważ źle się czuje a poza tym jest samotna. To nie jest już kwestia że masz za dużo rybek, ale masz złą obsadę dla rozmiarów swojego akwarium.
Ja się dziwię, że te neonki jeszcze żyją, skoro są ze skalarami…
Ja ujmę to tak można trzymać skalary i neony bezpiecznie razem, ALE tylko w wielkim akwarium,i wtedy nie wchodzą sobie w drogę, i skalary nie są wtedy neonami zainteresowane mój brat ma 75-80 neonów i 12skalarów, ale akwarium 560L
Cóż, 560 l akwarium to bardzo duża możliwość, aby zakładać akwaria wielogatunkowe. Ja bardzo chętnie bym z tego cuda skorzystała, rzecz w tym, że nie mam wystarczająco dużo przestrzeni mieszkaniowej na posiadanie takiego akwarium. Oczywiście, skalary mogą współżyć z neonkami, lecz jest pewne ryzyko. Twój brat pewnie ma miejsce, a niektórzy tego miejsca, w dodatku na taki zbiornik, nie mają. Kilkadziesiąt neonów – nieźle, po przeczytaniu tej informacji brała mnie tylko jedna myśl – jedna wielka kupa błękitno-czerwonych odblasków uszkadzających skalarom wzrok 🙂 Żartuję oczywiście 😉
Pozdrawiam
Mam w akwarium (70cm długość, 35cm szerokość,30cm wysokość) 4-welonki, 1-suma drewniaka i 1-skalara.
Czy muszę dokupić jeszcze skalary żeby mój nie był samotny?
Czy jak skalar urośnie nie będzie jemu za ciasno?
Ile jeszcze mogę dołożyć tam rybek i jakich?
Jakie inne rybki mi polecacie do takiego zestawienia? (Muszą to być ryby łagodne, które nie obgryzą welonkom ogonów.)
Z góry dziękuje za odpowiedzi.
Do skalarów masz o wiele za małe akwarium, z resztą do 4-ch welonek również. Pomijam już, że te ryby powinny mieć inne warunki w akwa.
Jakoś gdy byłem młodszy ludzie w akwarium 50l trzymali po 2 pary i wszystko było w porządku.
No ale ok powiedzmy że jest trochę za małe (mam zamiar niedługo wymienić na większe).
Ale co do warunków to w przypadku mojego akwarium jest ok.
Jest wyraźnie napisane:
Skalar-Woda Ciepła, UMIARKOWANA, LEKKO KWAŚNA, MIĘKKA, ŚREDNIO TWARDA
Welonki-Woda UMIARKOWANA, Zimna, LEKKO KWAŚNA, Lekko Zasadowa, MIĘKKA, ŚREDNIO TWARDA, Twarda
Warunki napisane wielkimi literami są wspólne dla wszystkich ryb które posiadam. Tyczy się to też drewniaka (na tej stronie drewniak dwubarwny)
I mam jeszcze jedno pytanie niestety muszę się pozbyć jednego welonka (dostałem go bez połowy ogona i widzę że jest mu ciężko) jak to zrobić?
Fakt, jak byliśmy młodsi robiliśmy różne rzeczy, które dzisiaj są nie do pomyślenia 😛
Może z zewnątrz wyglądało na wszystko w porządku ale gdyby ryby mogły mówić, pewnie powiedziałyby łaciną kuchenną co o tym myślą ;p Bo jak dorośnie do 20-25cm i więcej wysokości a akwa ma 30cm to raczej nie będzie mu wygodnie. Co do wody, sama temperatura juz wyklucza trzymanie skalarów z welonkami razem, welonki lubią zimną wodę, kilka stopni mniej niż skalary. Pozdrawiam
w mniejszym akwarium skalar nie urośnie do 35 cm skarłwoacieje poprosu ludzie
Mam w akwarium 2 welony , 3 molinezje żółte i 3 czarne , 4 mieczyki , 1 glonojada . I chciałam kupić 3 skalary czy nie będą walczyć ?
Olu. Welony i skalary to najdziwniejsze połączenie, o jakim słyszałem. Te rybki absolutnie nie powinny być razem. Welony są zimnolubne, temp.max 22C. Powyżej czują się źle, natomiast skalar wymaga wręcz ciepłej. Z molinezjami, mieczykami i glonojadem od biedy możesz trzymać skalary, pod warunkiem, że akwarium ma 45-50cm wys i litraż absolutnie powyżej 100. Wielu nawet to skrytykuje i powie, że min 150. Welonki natomiast najlepiej trzymać osobno, tylko wtedy ich hodowla ma sens. Jeśli nie potrafisz zapewnić im osobnego akwarium, to na pewno nie dokładaj tam skalarów. Pozdrawiam.
Tak samo jak nie nadaja się do trzymania z welonami bo inne temp tak samo z mieczykami i molinezjami bo calkiem odmienne pozostałe parametry wody jak ph i twardosc. Skalar woda miękka i kwasna a mieczyki i molinezje twarda i zasadowa a nawet lekko slonawa dla molinezji wiec nijak razem w jednym baniaku.
Mam obsadę 2x skalar 3x gurami 8x razbora klinowa 1 zbrojnik 3x mieczyk ( chcę dokupić jeszcze 2) i 1 kirys ( chcę kupić jeszcze 3) czy to nie za dużo jak na akwa 200 litrów?
Dużo nie dużo (dla samych skalarów akwarium powinno mieć ponad 200L), ale skalary z mieczykami, kiryskami (jaki?). Skalary woda ciepła ok 26-27C miekka i lekko kwasna, mieczyki woda twarda i zasadowa, kiryski też woda miekka i kwasna ale jeśli to nie Sterby to woda chłodna 23C. Jak to ma razem pływać? Dostosuj sobie obsadę do wody, albo wodę do obsady tak aby były w akwarium ryby o bardzo zbliżonych wymaganiach. Ufff ile razy ja już to powtarzam, chyba czas se odpuścić.
Ale reszta obsady jest ok?
Nie nie jest OK jest pomieszana tak jak ci napisałem, ale przede wszystkim nie wiadomo jaką masz wodę w akwarium a od tego trzeba zacząć przy doborze obsady lub dostosować wode pod wybraną i zgodną co do parametrów obsadę.
Ta obsada jest ok ale wywal mieczyki i razbory. Marc mówi dobrze, na pewno jest lepszym akwarystą ode mnie więc się nie wtrącam szanuję jego zdanie jak karzdego.
Witam. Mamy dostać trzy skalary. Czy skalary mogą zjeść krewetki? Bo mamy.
Kwestia jakie krewetki, ale jak najbardziej mogą a młode krewetki na bank. Kwestia też wielkosci akwarium – w odpowiednio dużym skalary przy odp karmieniu nie będą agresywne, ale to i tak niczego nie gwarantuje…
A czy ewentułalnie mogą być z 2 zbrojnikami niebieskimi w 112 L czy nie bardzo?
Nie Olu skalary w 112L w zadnym wypadku. Zobacz do jakiej wysokości mogąc dorastać, a twoje akwarium ma 40cm wys. W takim akwarium skarłowacieją a to doprowadza do smierci dlugiej i bolesnej bo ciało nie rośnie do odp rozmiarów , a narządy wewnętrzne rosną rozsadzajac wnetrznosci.
Co za pierdoły Marc wypisuje 🙂 Dobrze że Skalar nie wybuchnie 😀 Niewielkie ryby mogą być w mniejszych akwarjach nim urosną, 112l to nie tragedia. Wiem, że nie którzy od razu narybek by do basenu wrzucali.
Wrona posiedz sobie tak całe zycie w pomieszczeniu 2x3metry i zobaczymy wtedy co powiesz, choć patrząc na to jakie brednie napisałeś to faktycznie możliwe ze właśnie w takim pomieszczeniu żyjesz bez klamek i bialymi scianami. Argumentów zadnych nie przedstawiłeś bo pewnie skalara doroslego na oczy nie widziałeś albo nie masz pojecia jakie rozmiary ma 112l akwarium. No chyba ze ty piszesz o „akwarjach” bo my mówimy o akwariach. Taka twoja wiedza jak ortografia. A może jesteś sprzedawcą w zoologu bo ci to tak mają nawet welon w 10L kuli dla nich może żyć. Rozumu ci życzę. Nie wprowadzaj jednak ludzi w błąd.
Marc, hoduj narybek w basenie olimpijskim. 🙂
I oczywiście okłamuj wszystkich że 240 litrów zastąpi zwierzęciu wielką rzekę, gdzie występują naturalnie.
Popieram Marca a Ty Wrona się teraz nie wymądrzaj po tym co mówiłeś wcześniej.
Wrona nie będę wdawał się z tobą w dalszą dyskusję bo nie na to sensu. Nie podałeś żadnego argumentu poza kłamstwami, jak to, że ja twierdzę iż 240l zastąpi rzekę – choć nic takiego nie powiedziałem. Oczywiście że nie zastąpi dlatego przyjmuje się pewne minima. Daj skalary do 54 l to też im nie zastąpi rzeki jak i 240l więc co za różnica. Nawet tu na stronie (choć często są nieco zaniżone rozmiary akwarium jak i poszerzane zbytnio tolerancje parametrów wody) podane jest minimum 240l a min długość 120cm. Cóż dyskusji dalej z tobą nie będę prowadził. Mamy demokrację i możesz pisać bzdury… tylko potem ludzie pytają czemu skalar zabił mi inne ryby, czemu biją się między sobą, albo czemu zdychają niby bez powodu. Jeszcze raz z okazji Świąt życzę odrobinki rozumku.
@Marc Hahahahaha, Skalary potrzebują dużego akwa, ale z tym rozsadzaniem od wewnątrz to dowaliłeś 😀 Parkę w 112 bez problemu można trzymać chociaz wiadomo, że to ryba stadna, a im wieksze akwa tym lepsze.
Ta ryba przyczyniła się łącznie do zabicia około 15 ryb . Już nigdy jej nie kupię. Oddałem moje do sklepu.
To nie jej wina tylko twoja. Jakbyś trzymał je w odpowiednim akwarium z rybami z którymi można je trzymać to problemów by nie było. Ciekawe jakiej wielkości to akwarium i jakie inne ryby w nim miałeś?
Marcinie … jak się jest idiotą i kupuje się skalary zanim cokolwiek się o nich przeczyta to tak jest.Niestety takich małomózgich osób jak Ty jest wiele i potem komenty odzwierciedlające poziom 😉
Moja parka pierwszą ikrę zjadła po 3 dnia. Po 3 tyg kolejne tarło i tym razem dłużej opiekowały się ikra. Wykluł się już narybek. Przeniosły go w pyszczkach w inne miejsce tworząc stadko. Temp wody w moim akwa 24-25 stopni. Zobaczymy co będzie dalej. Na razie są bardzo troskliwie a inne ryby porozstawiały po kątach.
Widocznie u mnie są jakieś dziwne skalary bo składają ikrę co 2 tygodnie pod warunkiem, że się ikrę im zabierze po zapłodnieniu. Najdłużej zostawiałem ikrę 10 dni wtedy opiekowały się nią do wyklucia – wachlowały płetwami,zjadały psującą się ikrę, zbierały tą która opadła na dno. Drugiego dnia przeniosły ikrę na inne miejsce. Gdy wykluł się narybek zaganiały w jedno stadko,a pojedyncze rybki które się oddaliły od stada łapały w pyszczki i przenosiły z powrotem do stada. Za każdym razem składają 400-500 szt ikry. Mogę stwierdzić, że pozostawienie ikry z rodzicami daje więcej narybku który przeżywa ale zmniejsza się ilość tarł. Problemem jest jednak karmienie narybku gdy są z rodzicami. Dorosła parka jest wtedy bardzo agresywna i atakuje wszystko co próbujemy wkładać do akwarium.
Witam. Mam dobraną parę skalarów, jeszcze młodą, akwarium ma 160 l. Pływają w nim jeszcze 3 inne skalary, 7 tetr cesarskich, 15 neonów czerwonych, 3 otosy i zbrojnik niebieski, docelowo mają zostać 2 pary skalarów, a neony w momencie zauważenia polowania na nie przez skalary być może sprzedam. Pytanie: z jakimi rybami pływa Twoja para? Moja nie jest w stanie obronić ikry, bo w krótkim czasie neony i tetry atakują jaja ławicą i skalary nie są w stanie ich przegonić mimo, że próbują i to dość agresywnie… Czy ryby z czasem nabiorą wprawy, czy lepiej odławiać je do innego akwarium? Jestem zwolennikiem odchowu ikry i młodych przy rodzicach. Czytałam, że gdy ryby nie są stresowane przez innych mieszkańców akwarium, to dość długo opiekują się potomstwem… czy tak jest?
Witam czy mogę trzymać skalary w 200 l akwarium z 2 cierniooczkami, 5 kirysami, 3 zbrojnikami i ok. 10 sumikami szklistymi?
nie
Witam czy skalar może żyć z gurami dwuplamym ( w sensie haremem 1+3 ) , mam 2 duże skalary i nie wiem czy mam dokupić do nich gurami.. Poza tym moja obsada to : 2 skalary, 2 kiryśniki, 2 zbrojniki niebieskie. Jeśli gurami nie będzie odpowiednie to jaki gatunek byście mi polecili? Myślałem coś nad ławicą ale nie wiem jaki gatunek. Moje akwarium ma 200 litrów. Z góry dzięki za odpowiedzi ! 🙂
Raj będą miały! 200 litrów oczywiście! Życzę powodzenia! Gurami i skalar razem jak będą w takim baniaku będzie spoko.
Pozdrawiam! 🙂
Czy w akwarium 200l z 4 dorosłymi skalarami mogę trzymać stado molinezii? Oraz czy taka obsada była by odpowiednia ? 4 skalary stado molinezji, 2 kiryśniki, 2 zbrojniki niebieskie. Proszę o odpowiedzi! Z góry dzięki
Z molinezjami utworzą nawet naturalny ciąg. Skalary zjadają narybek molinezji, gupików, platek i innych ryb żyworodnych, a więc skalary + molinezje i zbrojniki utworzą harmonijną więź 😉
Pozdrawiam
Czyli mogłoby by być tak O.o Dzięki za odpowiedz tez pozdrawiam ..