Pterophyllum scalare (Schultze, 1823)

Skalar Żaglowiec - ryba akwariowa
 • Rozmiar: 15 cm
 • Akwarium: 240 l
 • Wymagane pH: 6.0 - 7.4 pH
 • Wymagana temperatura: 24 - 30°C
 • Biotop: Ameryka Płd.

Skalary - ryby akwariowe

Skalar, Żaglowiec (Pterophyllum scalare) – jedna z najbardziej rozpoznawalnych ryb akwariowych z rodziny pielęgnicowatych. Ulubiony gatunek akwarystów praktycznie od momentu, kiedy pojawiła się możliwość trzymania ryb tropikalnych w domach. W Europie pierwszy raz pojawił się w 1909 r. Ze względu na bogactwo wzorów i barw, cieszy się nieustającą popularnością i jest rozmnażany w nieprawdopodobnych ilościach na farmach hodowlanych w Europie i Azji. Jego potoczna nazwa „żaglowiec” wzięła się od kształtu płetwy grzbietowej, która przypomina wysoki, rozłożony żagiel. W literaturze występuje także jako ryba księżycowa.

Skalar – Żaglowiec - Pterophyllum scalare - Występowanie

Ameryka Południowa. Naturalny obszar występowania obejmuje część Kolumbii, Gujany, Surinamu, Gujany francuskiej, Peru i Brazylii. Znajdowany w licznych systemach rzecznych, włączając rzeki Oyapock, Essequibo, Ukajali, Solimões i główne dorzecze Amazonki. Występuje także w wielu rzekach w Brazylijskim stanie Amapa.

Zamieszkuje obszary bagienne i zalewowe, z gęstą roślinnością. W przeciwieństwie niż się powszechnie sądzi, żyje w wodach przejrzystych, często z mętną zawiesiną unoszącą się w toni. W wodzie przejrzystej barwa jego ciała nabiera głębi.

Skalar – Żaglowiec - Pterophyllum scalare - Charakterystyka i usposobienie

Skalar Żaglowiec - ryba akwariowa - odmiany

Skalar – odmiany

Skalary osiągają przeważnie do 15 cm długości i 22 cm wysokości. Ciało silnie bocznie spłaszczone, srebrzysto-zielone lub oliwkowe. Na ciele osobników otrzymanych z okazów dzikich znajdują się dwa pionowe czarne pasy srebrzyście obrzeżone oraz jeden na głowie, który biegnie łukiem przez oko. Odstępstwa od tego wzoru często mogą oznaczać jedną z licznych odmian hodowlanych. Gatunek ten ma duży potencjał do modyfikacji, zmian kształtu płetw i ubarwienia, co niestety zostało wykorzystane przez hodowców. Na rynku pojawił się skalar weloniasty, czarny, marmurkowy, niebieski, złoty, srebrny, biały, czerwony, perłowy, księżycowy, duch, zebra, koi. Sztucznie uzyskane formy często mogą mieć wady genetyczne, mniejsze lub większe deformacje, ślepotę czy niepłodność. „Oryginalna” forma powszechnie dostępna w sklepach również mgliście przypomina dostojne dzikie okazy. Płetwy grzbietowa i odbytowa często są niskie i tępe, płetwy piersiowe powykręcane, a kolory i oznaczenia wyblakłe. Przyczyną tego jest zwykle chów w nieodpowiednich, zbyt ciasnych warunkach, mało zbilansowana dieta, a także rzadkie lub niewystarczające podmiany wody.

Stosunkowo nowe są piękne dzikie odmiany z pomarańczowo czerwonym zabarwieniem grzbietu. Jedna pochodzi z Manacapuru, a druga z górnego biegu Rio Negro w okolicy San Isabel (nazywana bywa czerwonym altumem). Obserwacje w akwarium wykazały, że odmiana Manacapuru jest jedną z najłagodniejszych. Pary mogą koegzystować ze sobą na małych przestrzeniach, a także wymieniać się lęgiem. Niestety skalary te mają też tendencję do krótszego życia, po 2-3 latach pojawiają się u nich pierwsze objawy starzenia, a odstępy między tarłami znacznie się wydłużają.

Płeć skalarów można rozpoznać w okresie tarła, na podstawie kształtu brodawki płciowej (pokładełka). U samic jest długa i tępo zakończona, natomiast u samców krótka i ostra. Patrząc z góry, dojrzała płciowo samica, nosząca jaja będzie szersza za płetwami piersiowymi, a samiec najszerszy będzie w miejscu łączenia się płetw piersiowych z ciałem. Samiec w okresie tarła może również posiadać niewielki garb tłuszczowy na „czole”.

Przez wielu uważane za łagodne, jednak są to ryby charakterne, a nawet można powiedzieć „dwulicowe”. W obecności akwarysty potrafią zachowywać się nienagannie, a kiedy zniknie z widoku, pokazują swoje prawdziwe oblicze, strosząc pokrywy skrzelowe na kolegów i rozstawiając mniejsze ryby po kątach akwarium.

Ze względu na swoją inteligencję są często wykorzystywane w eksperymentach naukowych badających zachowania ryb. Badania wykazały np. że skalary preferują i chętniej wybierają towarzystwo swojego gatunku o takim samym wyglądzie jak one same. Na przykład, jeżeli skalar złotej odmiany dorastał wśród innych złotych skalarów, to po wymieszaniu różnych odmian również będzie towarzyszył złotym. Chociaż nie wiadomo czy mieszanie odmian barwnych ma wpływ na samopoczucie ryb, to może być wskazówką, dlaczego niektóre osobniki mogą nie być tolerowane przez resztę grupy.

Czasami między rybami dochodzi do potyczek, w konkursie o status i władzę, nierzadko prężą się bokiem w stronę przeciwnika. Spekuluje się, że w ten sposób wykorzystują swoje mocno połyskujące łuski, skupiają nimi promień światła, którym rażą oczy rywala. Przy wielu tego typu okazjach widać jak jedna z ryb wydaje się nagle oszołomiona, tak jakby doznała jakiegoś szoku.

Pomimo ich zadziornego charakteru są rybami z natury społecznymi i ustalają między sobą złożone hierarchie. Dopasowanie się do porządków panujących w stadzie nie jest wysoką ceną za zmniejszenie szansy bycia pożartym przez drapieżnika. Biorąc ten aspekt pod uwagę, to tym bardziej staje się oczywiste, dlaczego preferują towarzystwo tak samo wyglądających towarzyszy. Niewyróżnianie się na tle grupy pozwala uniknąć skupienia na sobie uwagi drapieżnika.

Skalary poruszają się powoli, głównie przy pomocy płetw piersiowych, to znaczy, że w połączeniu z wysokim ciałem mają niewielką szansę na ucieczkę przed ścigającym drapieżnikiem. W sytuacji zagrożenia pomocne za to jest ich kamuflujące, pasiaste ubarwienie, które w połączeniu z roślinnością załamuje zarys ciała, przez co w gęstwinie roślin stają się mało widoczne.

Chętnie współpracują między sobą. Nauczyły się bronić przed rybami podgryzającymi i skubiącymi, tworzą pewnego rodzaju formację obronną, chowają ogony do wewnątrz, a gotowe do ataku pyszczki wystawiają na zewnątrz.

Są również jednymi z nielicznych znanych gatunków ryb umiejącymi liczyć. Spośród podobnie wyglądających ławic będą konsekwentnie i instynktownie wybierać te liczniejsze.

W naturze ławica może obejmować szeroki obszar liczący setki osobników. W akwarium zaleca się trzymanie grupy min. 5 osobników lub dobraną parę. W dużej grupie czują się bezpieczniej, ładniej wyglądają i prezentują ciekawsze zachowania.

W optymalnych warunkach dożywają nawet 15 lat.

Skalar – Żaglowiec - Pterophyllum scalare - Odżywianie i karmienie

Mikrodrapieżniki. Są wzrokowymi myśliwymi, często wypatrują i wyczekują zdobyczy schowane za korzeniami czy roślinami, wystawiając jedynie głowę. W akwarium będą przyjmować pokarmy suche w płatkach, ale najchętniej zjadają te mrożone i żywe, te pokarmy wrzucone do akwarium często nie zdążą dotknąć nawet podłoża. Dafnia, cyklop czy krewetki zostaną zjedzone łapczywie i z dużą zawziętością. Każda zmiana w aktywności jedzenia może być oznaką tarła lub co gorsze problemów zdrowotnych. Jeżeli przestaną przyjmować żywe lub mrożone pokarmy to znaczy, że coś jest nie tak. Należy jednak zaznaczyć, że niektóre ryby w nowym otoczeniu, przez kilka pierwszych dni mogą nie pobierać suchych pokarmów i jest to całkowicie normalne.

Skalar – Żaglowiec - Pterophyllum scalare - Akwarium

Ze względu na ich wdzięk i dostojność, estetyka wyglądu zbiornika zwykle nie jest tak istotna, gdyż same skupiają dużą uwagę obserwatora. Głównym czynnikiem branym pod uwagę przy zakładaniu akwarium powinno być miejsce. Akwaria 100 cm można wykorzystać co najwyżej jako zbiorniki tarliskowe. Dla dwóch par zaleca się min. 120 cm długości akwarium, dla większej grupy min. 150 cm. Ważna jest również wysokość zbiornika, która w przypadku P. scalare powinna wynosić min. 50 cm. Jako podłoże najlepiej stosować miękki drobnoziarnisty piasek. Unikać należy podłoży zatwardzających wodę np. piasku koralowego i tych o większej gradacji. Skalary lubią przebierać podłoże i łatwo mogą się zadławić większymi kamyczkami. Do dekoracji można użyć suchego drewna, powykręcanych gałęzi i korzeni, tak aby zapewnić im wystarczającą ilość kryjówek. W siedliskach naturalnych P. scalare przeważają jednak rośliny z rodzaju Echinodorus. W naturze żyją w wolno płynących, przejrzystych wodach. Dlatego też, w akwarium przepływ wody nie powinien być zbyt mocny, zaleca się stosowanie filtrów zewnętrznych z długimi deszczowniami, dzięki czemu unikniemy gwałtownego wyrzucania wody. Dobrze będą się czuły w wodzie miękkiej z pH w przedziale 6.0-7.4 i temperaturze 24-28°C.

Za młodu nie zwracają uwagi na mniejsze ryby, ale gdy rosną i ich pyszczki stają się coraz większe, to ciekawość nowych smaków wzrasta. Często może wydawać się, że akwarium towarzyskie funkcjonuje prawidłowo i ryby żyją w harmonii, by kolejnego dnia zauważyć braki w jego obsadzie. Skalary szybko się uczą i kiedy zbadają, że ryba zmieści im się do pyska, to skorzystają z tej wiedzy.

Najlepiej trzymać je w akwarium gatunkowym, ale jeżeli zdecydujemy się na zbiornik ogólny, to jako towarzystwo sprawdzą się ryby o wyższym ciele np. Bystrzyk pięknopłetwy , Bystrzyk Pereza (Hyphessobrycon erythrostigma), Fantom czarny (Hyphessobrycon megalopterus). Należy unikać ryb o niskim, torpedowym kształcie jak np. kardynałki, których budowa jest praktycznie stworzona dla anatomii pysku skalara.

Niepożądanym towarzystwem będą również ryby podskubujące płetwy. Jest to często spotykane zachowanie np. u brzanek tygrysich, które skradają się od tyłu, aby oderwać kawałek płetwy ogonowej. Długie, zwisające płetwy brzuszne skalarów bywają również kuszącym kąskiem dla spokojniejszych gatunków.

Najbezpieczniejszym wyborem będą większe kiryski. Tym dennym rybom o beczułkowatym kształcie w większości nie będą przeszkadzać codzienne zachowania skalarów, a będą one pomoce w utrzymaniu czystości w akwarium, zjadając wszelkie niedojedzone resztki, które opadną na dno.

Skalar – Żaglowiec - Pterophyllum scalare - Rozmnażanie

Rozmnażanie skalarów jest dość proste, jeżeli tylko uzyskamy dobraną parę i zapewnimy im odpowiednie warunki. Są rybami monogamicznymi i tworzą ze sobą silne więzi, dlatego też najlepiej kupić grupę młodych ryb i pozwolić na dobranie się pary. Niestety, jeżeli nie dysponujemy dużym akwarium, to kiedy utworzy się para, resztę ryb należy przenieść, gdyż będzie ona zaciekle broniła swojego rewiru, przeganiając potencjalnych rywali. Nawet w dość dużym zbiorniku należy pamiętać, aby zapewnić rybom odpowiednią ilość kryjówek, używając do tego celu roślin i korzeni.

Dojrzałość płciową osiągają w wieku 7-10 miesięcy. Gdy są gotowe, do tarła możemy je dodatkowo zachęcić, podając częściej żywe i mrożone pokarmy, zwiększając temperaturę lub zmiękczając nieco wodę (pomocne może być użycie filtra RO). Twardość wody jest kluczowym czynnikiem, jaja mają mikro szczeliny, które w wodzie twardej się zatykają. Optymalna temperatura do rozrodu powinna wynosić około 28-32°C.

Tarło trwa jedną do dwóch godzin. Samica przy pomocy pokładełka przykleja ikrę w wybrane miejsce. Może to być duży liść, płaski kamień lub fragment szyby. Samiec podąża za samicą i zapładnia jaja. W czasie tarła dorosła samica może złożyć nawet do 1000 ziarenek ikry. W dobrych warunkach dobrana para skalarów wyciera się co 4-5 tygodni.

Kiedy jaja zostają złożone, najlepiej pozostawić rodziców, którzy będą sprawować nad nią opiekę. Inne ryby będą przeganiane, a jaja wachlowane przy pomocy płetw, dostarczając tym samym tlen. Pierwsze kilka prób bywa nieudanych i jedno z rodziców zjada ikrę, należy jednak przy tym odnotować, że rodzice również mogą oczyszczać jaja w swoich pyszczkach.

Jeżeli do tarła dochodzi w akwarium „ogólnym” i chcemy odchować narybek, to najlepiej wyjąć ikrę wraz ze złożem (liściem, kamieniem itp.), przenieść do osobnego zbiornika i dobrze natleniać w nim wodę. Zepsute ziarenka należy ostrożnie usuwać.

Wylęg, w zależności od temperatury, trwa ok. 2-4 dni, po tym czasie larwy opadają na dno zbiornika lub lekko unoszą się w toni wodnej.

Przez pierwszych kilka dni pokarm pobierają z woreczka żółtkowego (3-5 dni). Po 6-7 dniach zaczynają swobodnie pływać po akwarium. W pierwszym okresie należy podawać najdrobniejsze pokarmy np. mikro nicienie, plankton zwierzęcy, drobno zmielony suchy pokarm, larwy artemii. Młode karmimy kilka razy dziennie małymi porcjami.

Ostatnio zmodyfikowano: 12 lutego 2019 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • duże
  • min-pojemność: 240 l
  • min-długość: 120 cm
 • Orientacyjna cena: 6 - 12 zł
 • Dostępność: powszechna
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): NE - gatunek niepoddany ocenie

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 371

 1. Jarek

  Czy mogę trzymać skalary i gurami w akwa 72l

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Arek

   W takim akwarium nie powinieneś trzymać skalarów. Jest dla nich za małe.

  2. rrrrrw

   Jarek idź na całość i wrzuć wieloryba do tych 72l, oczywiście razem ze skalarami i gurami coby wielorybowi smutno nie było…

  3. Jarek

   Spoko jeszcze w puszczę 3 rekiny i karpia

  4. Marc

   Skoro tu podano min poj 240 litrów i min długość 120 cm to pytanie o 72 litry jest na poziomie baaardzo wysokim. Dodam tylko że to minima wiec dobrze dac im wiecej i pamiętać trzeba ze to bardzo wysokie i płaskie ryby wiec potrzebuja min tyvh 50 cm wysokości akwarium.

  5. Darek 82

   Tak naprawde nie mozesz.Nauczcie sie wszyscy zadajacy tu glupie pytania zakladac akwaria i zacznijcie czytac o rybach.Jak czytam tu wiekszosc ludzi to normalnie az sie czytac nie chce.Zero wiedzy.W akwarium byle co,byle sie podobalo i plywalo w byle jakim akwarium

 2. Ola

  Mam w akwarium 2 welony , 3 molinezje żółte i 3 czarne , 4 mieczyki , 1 glonojada . I chciałam kupić 3 skalary czy nie będą walczyć ?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Otto

   Olu. Welony i skalary to najdziwniejsze połączenie, o jakim słyszałem. Te rybki absolutnie nie powinny być razem. Welony są zimnolubne, temp.max 22C. Powyżej czują się źle, natomiast skalar wymaga wręcz ciepłej. Z molinezjami, mieczykami i glonojadem od biedy możesz trzymać skalary, pod warunkiem, że akwarium ma 45-50cm wys i litraż absolutnie powyżej 100. Wielu nawet to skrytykuje i powie, że min 150. Welonki natomiast najlepiej trzymać osobno, tylko wtedy ich hodowla ma sens. Jeśli nie potrafisz zapewnić im osobnego akwarium, to na pewno nie dokładaj tam skalarów. Pozdrawiam.

  2. Marc

   Tak samo jak nie nadaja się do trzymania z welonami bo inne temp tak samo z mieczykami i molinezjami bo calkiem odmienne pozostałe parametry wody jak ph i twardosc. Skalar woda miękka i kwasna a mieczyki i molinezje twarda i zasadowa a nawet lekko slonawa dla molinezji wiec nijak razem w jednym baniaku.

  3. Artur

   Otóż!
   akwarium które mam to 480 l.
   mam w akwarium 16 gatunek ryb.
   Labeo dwubarwny 3 szt
   Bocja siatkowana 1 szt
   Bocja wspaniała 2 szt
   Kirysek złocisty 1 szt
   Zbrojniki glonojad 1 szt
   Brzanka rózowa 2 szt
   Molinezja black molly 5 szt
   Molinezja żółta 1 szt
   Molinezja żółto czarna 12 szt
   Tetra color 3 szt
   Miedżik 4 szt
   Danio pręgowana 2 szt
   Zmiennik plamisty 6 szt
   Mieczyk hellera 12 szt
   Skalar zagłowiec 3 szt
   Skalar pasiasty 3 szt
   Welon złocisty 1 szt
   Welon teleskopowy 1 szt
   Welon czerwony kapturek 1 szt
   Sprawują się świetnie.

 3. koksu

  Z góry dzięki jakby co to akwarium 200-40-50, 50 to wysokość 200l a ryby 5-skalar, 9-gurami dwuplamy, 5-żałobniczka, 7-glonojad wiem że za dużo ryb ale chce dokupić 80 lub 100l dla gurami i żałobniczek.

  Odpowiedz
 4. Radek

  Mam obsadę 2x skalar 3x gurami 8x razbora klinowa 1 zbrojnik 3x mieczyk ( chcę dokupić jeszcze 2) i 1 kirys ( chcę kupić jeszcze 3) czy to nie za dużo jak na akwa 200 litrów?

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Marc

   Dużo nie dużo (dla samych skalarów akwarium powinno mieć ponad 200L), ale skalary z mieczykami, kiryskami (jaki?). Skalary woda ciepła ok 26-27C miekka i lekko kwasna, mieczyki woda twarda i zasadowa, kiryski też woda miekka i kwasna ale jeśli to nie Sterby to woda chłodna 23C. Jak to ma razem pływać? Dostosuj sobie obsadę do wody, albo wodę do obsady tak aby były w akwarium ryby o bardzo zbliżonych wymaganiach. Ufff ile razy ja już to powtarzam, chyba czas se odpuścić.

  2. Radek

   Ale reszta obsady jest ok?

  3. Marc

   Nie nie jest OK jest pomieszana tak jak ci napisałem, ale przede wszystkim nie wiadomo jaką masz wodę w akwarium a od tego trzeba zacząć przy doborze obsady lub dostosować wode pod wybraną i zgodną co do parametrów obsadę.

  4. koksu

   Ta obsada jest ok ale wywal mieczyki i razbory. Marc mówi dobrze, na pewno jest lepszym akwarystą ode mnie więc się nie wtrącam szanuję jego zdanie jak karzdego.

 5. Sara

  Witam. Mamy dostać trzy skalary. Czy skalary mogą zjeść krewetki? Bo mamy.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marc

   Kwestia jakie krewetki, ale jak najbardziej mogą a młode krewetki na bank. Kwestia też wielkosci akwarium – w odpowiednio dużym skalary przy odp karmieniu nie będą agresywne, ale to i tak niczego nie gwarantuje…

 6. Ola

  A czy ewentułalnie mogą być z 2 zbrojnikami niebieskimi w 112 L czy nie bardzo?

  Odpowiedzi: 8
  Odpowiedz
  1. Marc

   Nie Olu skalary w 112L w zadnym wypadku. Zobacz do jakiej wysokości mogąc dorastać, a twoje akwarium ma 40cm wys. W takim akwarium skarłowacieją a to doprowadza do smierci dlugiej i bolesnej bo ciało nie rośnie do odp rozmiarów , a narządy wewnętrzne rosną rozsadzajac wnetrznosci.

  2. Wrona

   Co za pierdoły Marc wypisuje 🙂 Dobrze że Skalar nie wybuchnie 😀 Niewielkie ryby mogą być w mniejszych akwarjach nim urosną, 112l to nie tragedia. Wiem, że nie którzy od razu narybek by do basenu wrzucali.

  3. Marc

   Wrona posiedz sobie tak całe zycie w pomieszczeniu 2x3metry i zobaczymy wtedy co powiesz, choć patrząc na to jakie brednie napisałeś to faktycznie możliwe ze właśnie w takim pomieszczeniu żyjesz bez klamek i bialymi scianami. Argumentów zadnych nie przedstawiłeś bo pewnie skalara doroslego na oczy nie widziałeś albo nie masz pojecia jakie rozmiary ma 112l akwarium. No chyba ze ty piszesz o „akwarjach” bo my mówimy o akwariach. Taka twoja wiedza jak ortografia. A może jesteś sprzedawcą w zoologu bo ci to tak mają nawet welon w 10L kuli dla nich może żyć. Rozumu ci życzę. Nie wprowadzaj jednak ludzi w błąd.

  4. Wrona

   Marc, hoduj narybek w basenie olimpijskim. 🙂

  5. Wrona

   I oczywiście okłamuj wszystkich że 240 litrów zastąpi zwierzęciu wielką rzekę, gdzie występują naturalnie.

  6. Marcin

   Popieram Marca a Ty Wrona się teraz nie wymądrzaj po tym co mówiłeś wcześniej.

  7. Marc

   Wrona nie będę wdawał się z tobą w dalszą dyskusję bo nie na to sensu. Nie podałeś żadnego argumentu poza kłamstwami, jak to, że ja twierdzę iż 240l zastąpi rzekę – choć nic takiego nie powiedziałem. Oczywiście że nie zastąpi dlatego przyjmuje się pewne minima. Daj skalary do 54 l to też im nie zastąpi rzeki jak i 240l więc co za różnica. Nawet tu na stronie (choć często są nieco zaniżone rozmiary akwarium jak i poszerzane zbytnio tolerancje parametrów wody) podane jest minimum 240l a min długość 120cm. Cóż dyskusji dalej z tobą nie będę prowadził. Mamy demokrację i możesz pisać bzdury… tylko potem ludzie pytają czemu skalar zabił mi inne ryby, czemu biją się między sobą, albo czemu zdychają niby bez powodu. Jeszcze raz z okazji Świąt życzę odrobinki rozumku.

  8. Marcin

   @Marc Hahahahaha, Skalary potrzebują dużego akwa, ale z tym rozsadzaniem od wewnątrz to dowaliłeś 😀 Parkę w 112 bez problemu można trzymać chociaz wiadomo, że to ryba stadna, a im wieksze akwa tym lepsze.

 7. Marcin

  Ta ryba przyczyniła się łącznie do zabicia około 15 ryb . Już nigdy jej nie kupię. Oddałem moje do sklepu.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Marc

   To nie jej wina tylko twoja. Jakbyś trzymał je w odpowiednim akwarium z rybami z którymi można je trzymać to problemów by nie było. Ciekawe jakiej wielkości to akwarium i jakie inne ryby w nim miałeś?

  2. Michał

   Marcinie … jak się jest idiotą i kupuje się skalary zanim cokolwiek się o nich przeczyta to tak jest.Niestety takich małomózgich osób jak Ty jest wiele i potem komenty odzwierciedlające poziom 😉

 8. Agata

  Moja parka pierwszą ikrę zjadła po 3 dnia. Po 3 tyg kolejne tarło i tym razem dłużej opiekowały się ikra. Wykluł się już narybek. Przeniosły go w pyszczkach w inne miejsce tworząc stadko. Temp wody w moim akwa 24-25 stopni. Zobaczymy co będzie dalej. Na razie są bardzo troskliwie a inne ryby porozstawiały po kątach.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Akwamaniaczka

   Prawdziwi rodzice 😉 🙂 ???? ???? ???? ????

 9. Adam

  Widocznie u mnie są jakieś dziwne skalary bo składają ikrę co 2 tygodnie pod warunkiem, że się ikrę im zabierze po zapłodnieniu. Najdłużej zostawiałem ikrę 10 dni wtedy opiekowały się nią do wyklucia – wachlowały płetwami,zjadały psującą się ikrę, zbierały tą która opadła na dno. Drugiego dnia przeniosły ikrę na inne miejsce. Gdy wykluł się narybek zaganiały w jedno stadko,a pojedyncze rybki które się oddaliły od stada łapały w pyszczki i przenosiły z powrotem do stada. Za każdym razem składają 400-500 szt ikry. Mogę stwierdzić, że pozostawienie ikry z rodzicami daje więcej narybku który przeżywa ale zmniejsza się ilość tarł. Problemem jest jednak karmienie narybku gdy są z rodzicami. Dorosła parka jest wtedy bardzo agresywna i atakuje wszystko co próbujemy wkładać do akwarium.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. patrycja

   Witam. Mam dobraną parę skalarów, jeszcze młodą, akwarium ma 160 l. Pływają w nim jeszcze 3 inne skalary, 7 tetr cesarskich, 15 neonów czerwonych, 3 otosy i zbrojnik niebieski, docelowo mają zostać 2 pary skalarów, a neony w momencie zauważenia polowania na nie przez skalary być może sprzedam. Pytanie: z jakimi rybami pływa Twoja para? Moja nie jest w stanie obronić ikry, bo w krótkim czasie neony i tetry atakują jaja ławicą i skalary nie są w stanie ich przegonić mimo, że próbują i to dość agresywnie… Czy ryby z czasem nabiorą wprawy, czy lepiej odławiać je do innego akwarium? Jestem zwolennikiem odchowu ikry i młodych przy rodzicach. Czytałam, że gdy ryby nie są stresowane przez innych mieszkańców akwarium, to dość długo opiekują się potomstwem… czy tak jest?

 10. piotr

  Witam czy mogę trzymać skalary w 200 l akwarium z 2 cierniooczkami, 5 kirysami, 3 zbrojnikami i ok. 10 sumikami szklistymi?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. kuba

   nie

 11. akwarysta

  Witam czy skalar może żyć z gurami dwuplamym ( w sensie haremem 1+3 ) , mam 2 duże skalary i nie wiem czy mam dokupić do nich gurami.. Poza tym moja obsada to : 2 skalary, 2 kiryśniki, 2 zbrojniki niebieskie. Jeśli gurami nie będzie odpowiednie to jaki gatunek byście mi polecili? Myślałem coś nad ławicą ale nie wiem jaki gatunek. Moje akwarium ma 200 litrów. Z góry dzięki za odpowiedzi ! 🙂

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Awamaniaczka

   Raj będą miały! 200 litrów oczywiście! Życzę powodzenia! Gurami i skalar razem jak będą w takim baniaku będzie spoko.
   Pozdrawiam! 🙂

 12. kuba

  Czy w akwarium 200l z 4 dorosłymi skalarami mogę trzymać stado molinezii? Oraz czy taka obsada była by odpowiednia ? 4 skalary stado molinezji, 2 kiryśniki, 2 zbrojniki niebieskie. Proszę o odpowiedzi! Z góry dzięki

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Ula

   Z molinezjami utworzą nawet naturalny ciąg. Skalary zjadają narybek molinezji, gupików, platek i innych ryb żyworodnych, a więc skalary + molinezje i zbrojniki utworzą harmonijną więź 😉
   Pozdrawiam

  2. kuba

   Czyli mogłoby by być tak O.o Dzięki za odpowiedz tez pozdrawiam ..

 13. mikela

  Mam takie pytanie czy skalar może zjeść kiryski? Jest on mały ok. 5-6 cm? W ogóle co zrobić aby zmniejszyć jego agresje? Pływa za sporym już prętnikiem karłowatym, gurami całującym (ono jest jeszcze małe).

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Liliana

   Skalar zjada mniejsze ryby .

  2. Jakub

   Ja miałem skalara, dwa kiryski, cztery tetry czerwone i dwa zbrojniki. Absolutnie skalar nikogo nie gonił, a tym bardziej nikogo nie zjadł.

 14. Kasia

  Mamy dość duże akwarium, a ryb prawie nic. Skalar wybija wszystkie mniejsze od siebie rybki, zdaje się, że tylko otoski zostały, bo te mu nie przeszkadzają i glonojad w ogóle uciekł na tył, za skałkę akwarium. Czy to jest możliwe, ze brakuje mu samicy? Bo zrobił się taki powiedziałabym agresywny odkąd jego pani padła. Co myślicie? Bo chciałabym ukolorowić trochę to akwarium bo jak na razie to same rośliny i glonojadki. Skalar – pan akwarium, samotnik jeszcze się zbyt przyzwyczai i wtedy już nic nie wpuszczę. (a akw 260l)
  pozdrawiam

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. werrr

   Koniecznie kup mu samiczke bo ci jeszcze otoski i glonojada zje 😮 Wtedy poczekaj 2 tyg i zobacz jak sie ma, jak dobrze to dokup jakies rybki

  2. Kasia

   Już trochę późno bo zdechł w zeszłym tyg po tym jak dzieci wyłaczyły filtr i grzałkę w akwarium. 2 dni w chlodnej wodzie i nawet po ogrzaniu nie dał rady. Szkoda. Ale więcej skalara nie kupię, za dużo wojuje.

 15. Grzegorz

  Chciałbym się dowiedzieć czy mogę wpuścić molinezje do skalarów?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Ola

   Tak jeśli skalary są młode lub nieagresywne

 16. Aleksandra

  Witam. 2 dni temu kupiłam dwa skalary. Jeden bez żadnego problemu je suchy pokarm, jednak drugi tylko obserwuje i nawet nie próbuje go zjeść.. je tylko mrożone robaki.. co zrobić by zaczął jeść normalnie, bo ja nie daję moim rybą robaków codziennie, a nie chce by on padł :v

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. admin

   Spokojnie. Ryba czasami musi się oswoić z nowym otoczeniem, nabierze pewności i przy braku innego pokarmu zacznie również przyjmować pokarmy suche.

  2. Zszokowany

   Może spróbuj sama jeść paluszki i chipsy.Wyciągnij po tygodniu wnioski jak Twój organizm reaguje.Powodzenia

 17. Marcin

  moje 2 skalary podgryzają nieznacznie roślinki lecz mają około 5 cm więc nie wyrządzą spustoszenia

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Malgorzata

   Skalary nie podjadaja roślin a te skalary są małe czy duże a jakie masz jeszcze rybki oprócz skalarow może to inne rybki podjadaja rośliny u mnie wszystkie rybki skubia roślinki ale nie skalary a mam mieczyki molinezje glonojada

  2. Piotr

   Tak skalary lubią zjeść zieleninę czasem (np. mech) zresztą jak wszystkie pielęgnice.

 18. Michallo785330

  Witam. Właśnie kupiłem skalary 2 sztuki mam akwarium 300 l kupiłem je po to by naturalnie ograniczały populację gupików endlera których robi się cała masa. Docelowo akwarium jest holenderskim.
  Ryby to tylko dodatek, czy zauważył ktoś czy skalary zjadają rośliny?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Marysia

   Skalary to ryby mięsożerne też mam dwa i nie zjadają roślin

  2. skalar

   Skalary potrafią zjeść tudzież podskubać trochę zieleninki

 19. Bart

  Witam. Może ktoś mi podpowie co z moim skalarem jest nie tak. Mam ładna parkę kilka razy miały ikre a od jakiegos czasu samiec co chwile przegania samice w róg zbiornika skubie i nie ma chwili by jej nie gonił. Zupełnie nie daje samicy spokoju.

  Odpowiedz
 20. Patusanka

  Na początek może mała uwaga…Nie jestem zwolennikiem sztucznego chowu u skalarów. Zabieranie ikry rodzicom wypacza instynkt rodzicielski w kolejnych pokoleniach tych ryb. Takie postępowanie powinno ograniczać się do wyjątkowych sytuacji… W akwariach utrzymywanych hobbystycznie, nie dla zysku, powinno się ignorować nieudane próby tarła. Nic na siłę. W swojej 21 letniej praktyce hodowlanej zdarzyły mi się tylko dwie pary odchowujące młode w akwarium ogólnym i tylko ich młode odchowywałam, ale respektując prawa natury czyli pozwalałam na naturalną selekcję. Młodych nie było dużo, ale za to niektóre z nich dożyły sędziwego wieku 15 lat! Na koniec pytanie – jaki gatunek kąsaczowców polecacie do skalarów? Nigdy nie trzymałam ich z rybami z jednego rejonu, w czysto biotopowym stylu. Zwykle towarzyszyły im świeciki kongijskie lub razbory klinowe, ale teraz postanowiłam spróbować akwa biotopowego. Kupiłam stadko 12 szt zwinników Blehera i po kilku dniach okazało się to złym pomysłem…skubią płetwy skalarów niczym piranie. Doszło do tego, że skalary ukrywają się w roślinach. Akwarium ma 160 l, 50 cm wys., pozostałą obsadę stanowią otoski i 2 parki ramirezek. Skalary są młode, mają ok 8cm długości od pyska do ogona, dotąd dominowały w akwarium, teraz boją się 5 cm zwinników. Kiedyś próbowałam hokejówek, ale również podgryzały płetwy, jarzeńce też odpadają, bo dorosłe skalary na moich oczach urządzały na nie polowania, to samo neony. Myślałam o tetrze cesarskiej… Czy ktoś z tutaj wypowiadających się trzymał ją ze skalarami? Czy nie gustują w płetwach i jak duże powinno być minimalne stado??

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Patusanka

   Dodam, że w akwarium docelowo ma pozostać jedna dobrana para skalarów, w tej chwili pływa ich 5. Cztery około 8-jo cm i jeden 5-cio cm. I proszę o sensowne komentarze bez zbędnej złośliwości. W niedalekiej przyszłości zmieniam akwa na 450 l i tam pokuszę się o odwzorowanie jak najwierniej odcinka Amazonki, w którym królują skalary.

  2. Grzegorz

   Witaj mam zamiar chować skalary jakie inne ryby polecasz do chowu raz z nimi grzegorz

  3. patryk

   brzanki sumantrzańskie

  4. Piotr

   Patryk po co piszesz jak nie masz pojęcia …. brzanki sumatrzańskie to:
   A) nie ten biotop B)zamęczą skalary podskubywaniem.

 21. ktoś

  mój skalar zjadł mi neonki (rip.gang albani) i nie wiem jakie inne mniejsze ryby kupić o podobnych wymaganiach i ile skalar może przebywać w akwarium 12 l (ma około 8 na 6 cm) bo stare pękło i zbieram na nowe, około 90l (później jak urośnie kupię większe albo oddam)

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Jarek

   zależy jaki jest duży ten skalar, ale to jest olbrzymia męczarnia dla niego, 90 litrów jest to zdecydowanie za małe akwarium, ja mam 170 litrów i jestem zmieszany że mam 3 skalary (jeszcze młodziutkie) razem z 10 neonkami parką barwniaków czerwonobrzuchych i zamierzam dokupić 10 danio i nie jest przekonany czy jest to mądre, w każdym bądź razie 50cm wysokośći akwarium to minimum.

  2. ktoś

   Dzięki jarek, jednak to 12 l to akwarium tymczasowe (2-3tygodnie max) a kiedy przestanie rosnąć w 90l to jak wcześniej wspomniałem oddam go albo kupię większe akwarium ; D

 22. Jarek_Lodz

  Witam, zakladam akwarium 170 L ile moge miec skalarów? (zamierzam dołozyć z 3 gatunki typu neon, mieczyk, pawie oczko)

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Malgorzata

   Obawiam się że to nie jest dobry pomysł skalary mogą zjeść neonki i gupiki akwarium dla skalarow minimum 200 litrów

 23. mauritius2

  Mam 120 litrowe akwarium. Pływa w nim jeden skalar i jeden glonojad. Chciałabym dokupić kilka rybek ale nie wiem które będą odpowiednie. Wcześniej miałam dwa skalary ale oba okazały się samcami I jednego musiałam oddać, proszę o poradę

  Odpowiedzi: 6
  Odpowiedz
  1. Shogun03

   Mam kilka propozycji ryb do twojego akwarium: Sum szklisty, Kirysek Panda, Kirysek spiżowy, Danio czerwone, niebieskie, zielone, Brzanka Rekinia (najlepiej niewielka), Ampularia (Bardzo fajny ślimak), Jeżeli chcesz więcej propozycji to napisz 😀 Dziękuję! !!!

  2. mauritius2

   Dziękuję serdecznie za podpowiedź, na pewno coś wybiorę z tej propozycji, pozdrawiam

  3. Malgorzata

   Gurami mogą być odpowiednie i kiryski

  4. Malgorzata

   Danio to chyba mała rybka skalar potraktuje ja jako obiad a brzanki z tego co wiem mogą podgryzac płetwy, kiryski mogą być

  5. patryk123

   jeżeli chodzi o rybki to polecam guraminy i kiryski.

  6. Piotr

   Napiszę komentarz ze względu na innych którzy przeczytają szukając porady i być może uchronię kogoś przed błędami. Shogun po co komentujesz jak nie masz pojęcia ? Danio to ryba preferująca chłodniejsze temperatury, skalar wysoki.Trzymanie brzanki rekiniej która dorasta do ok 30 cm w 120l?

 24. black molly

  Czy skalary można trzymać z gurami mozaikowym, grubowargiem dwubarwnym, bocją wspaniałą i kiryskiem spiżowym? Jaki potrzebuje do takiej obsady litraż? Proszę o bardzo szybką odpowiedź. Pozdrawiam.

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. kuba14

   z gurami bocja i kiryskiem można ja tak trzymam i nic nie robią

  2. black molly

   Jaki masz litraż akwarium przy tej obsadzie? I czy labeo dogadać się z tymi rybami ( bocja, skalar, gurami, kirysek) ?

  3. Shogun03

   TAK. Ja posiadam wszystkie te ryby oprócz Bocji Wspaniałej i dobrze się dogadują 😀

  4. Malgorzata

   Co prawda bocji nie mam ale mam pozostałe narazie są małe i nic się nie dzieje a akwarium to minimum 200 litrów dla takich rybek kiryski są przyjazne moje plochliwe labeo jest jak narazie spokojny mam ich dwa a powinien być tylko jeden gurami jak trafi się spokojny to nie będzie przeganial rybek ja mam dwa jeden przegania a drugi nie ale nic złego się narazie nie dzieje a skalary są bardzo ciekawskie ciągle przy szybie jak mnie widzą to się przymilaja żeby im dać jeść mam nadzieję że pomogłam pozdrawiam

 25. Kuba

  Kiedyś jak byłem jeszcze niedoświadczonym akwarystą trzymałem skalary w małej kuli 🙁
  Pani w zoologicznym mi powiedziała że spokojnie mogę je trzymać w kuli 🙁
  Od tamtej pory nic już tam nie kupuje

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Shogun03

   Ja na twoim miejscu napisał bym skargę na ten sklep zoologiczny ponieważ trzymanie jakiejkolwiek ryby w kuli jest dla niej ogromną męczarnią zwłaszcza skalara… i to wszystko dla marnych kilku złotych 🙁

 26. kuba14

  witam, czy mogę trzymać krewetki z skalarami i gurami

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Agard

   Niestety nie. Wcześniej czy później krewetki znikną. Nawet jeżeli dorosłe krewetki schowane będą w stanie egzystować, to młode i mniejsze osobniki będą przekąską dla dorosłych skalarów …..

 27. Karollawa

  Witam, moje skalary zniosły ikrę na szybie akwa… opiekowały się nią z wielkim zaangażowaniem, niestety w moim akwarium jest więcej ryb i w momencie klucia się maleństw postanowiłam je odłowić chociaż częściowo, rodzice nie byli zadowoleni więc trochę zostawiłam (zjadły). Odłowione larwy przełożyłam do kotnika bez napowietrzacza bo nie miałam… dzisiaj zaczynają pływać… trwało to dłużej niż jest w poradnikach… czy moje rybki nie będą miały przez to wad? Czy nie będą krzywe itp…? I jeszcze jedno… mam w sklepie artemię zamówioną dopiero na piątek… co i kiedy mogę podać maluszkom?

  Odpowiedz
 28. Kamil

  Jak nazywa się odmiana czerwonego skalara ????

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Malgorzata

   A jest taka?

  2. piotr

   To skalar koi. Widziałem na alegro

 29. bartek

  Ile skalarów mogę mieć w 112 l ? Mam jeszcze zbrojniki niebieskie ,2 gurami,2 kiryski pstre i albinos,2 dorosłe kiryśniki , 3 otoski,2 cierniooczki . Dzięki za odp

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. anonim

   Ani jednego, za mały zbiornik

 30. Raff

  a być może robi się biała, ponieważ pleśnieje… poczytaj o tym u wujka google…

  Odpowiedz