Sum indyjski – Długowąs azjatycki

Heteropneustes fossilis (Bloch, 1794)

 • 25 - 30 cm
 • 280 l
 • 6.0 - 8.0 pH
 • 21 - 25°C
 • Azja

Sumy indyjskie – Długowąsy azjatyckie - ryby akwariowe

Sum indyjski, Długowąs azjatycki, Sum wędrujący, Workoskrzel azjatycki (Heteropneustes fossilis) – jedyny przedstawiciel rodziny Heteropneustidae. W Bangladeszu poławiana w celach konsumpcyjnych.  Sprowadzony do Europy nie spełnił oczekiwań, ze względu na zbyt wolne tempo wzrostu i nadmierną żarłoczność.  Gatunek ten jest również ceniony i znaczący w medycynie – leczeniu malarii.

Ryba akwariowa Sum indyjski – Długowąs azjatycki - Heteropneustes fossilis Pochodzenie ryb akwariowych

Środowisko naturalne suma indyjskiego (H. fossilis) – wolno płynący kanał w Północnych Indiach.

Azja. Występuje w wodach Sri Lanki, Indii, Birmy, Bangladeszu i południowego Wietnamu. Zamieszkuje stawy, kanały, mokradła, tereny zalewowe oraz mętne rzeki. Ryba ta prawdopodobnie jest w stanie przeżyć w każdym środowisku wodnym. Toleruje również niewielkie zasolenie. W porze suchej żyje w pół wyschniętym błocie. A w przypadku całkowitego wyschnięcia podłoża, wślizguje się w dolne partie wilgotnych szczelin.

Ryba akwariowa Sum indyjski – Długowąs azjatycki - Heteropneustes fossilis Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

W środowisku naturalnym osiąga do 31 cm długości całkowitej, w akwarium przeważnie nieco mniej. Kształt ciała węgorzowaty, z szeroką, spłaszczoną głową. Otwór gębowy końcowo usytuowany, skierowany do przodu, otoczony czterema parami wąsów. Dymorfizm płciowy słabo widoczny. Dorosłe samice są bardziej krępe. Ubarwienie ciała szaro brązowe lub oliwkowo brązowe, z wiekiem ciemnieje do czarnego. Po bokach dwa blade, podłużne pasy i liczne czarne plamki. Płetwa odbytowa długa – od 60 do 79 promieni. Płetwy brzuszne – 6 promieni.

Płetwy piersiowe H. fossilis mają 8 promieni. Pierwszy promień jest najsilniej rozwinięty i przekształcony w piłkowany, zakończony harpunem kolec. U podstawy kolca znajdują się trzy powierzchnie stawowe umożliwiające blokowanie po nastroszeniu. U samców obok kolców płetwy grzbietowej i piersiowej znajdują się jednokomórkowe gruczoły jadowe. Skład jadu nie jest do końca znany, ale zawiera substancje powodujące obrzęk oraz nekrozę okolicznych tkanek. Według niektórych uczonych może on wykazywać również działanie kardiotoksyczne. Należy zachować dużą ostrożność przy wszelkich pracach w akwarium i wyławianiu tych ryb. Jeżeli dojdzie do ukłucia zaleca się zanurzenie rany w ciepłej wodzie i podanie leków przeciwbólowych. Niekiedy niezbędna jest pomoc chirurgiczna i badanie EKG.

Sumy indyjskie, podobnie jak ryby z rodziny długowąsowatych (Clariidae), wyposażone są w specjalny narząd nadskrzelowy –  dwa długie, puste, cylindryczne, niezbyt silnie ukrwione worki biegnące wzdłuż kręgosłupa, po jednym z każdej strony ciała, aż do trzonu ogona. Dzięki niemu mogą oddychać powietrzem atmosferycznym. Dodatkowo ich ciało produkuje duże ilości śluzu. Te dwie zdolności umożliwiają im pokonywanie znacznych dystansów na lądzie np. w celu zmiany zbiornika wodnego, poszukiwania partnera lub pokarmu.

Prowadzą nocny, przydenny tryb życia. Zdania na temat temperamentu są podzielone. Raczej nie przejawiają agresji, ale może występować w indywidualnych przypadkach lub w zbyt małych akwariach. Na pewno ryby mieszczące im się do pyska zostaną potraktowane jako pokarm.

Ryba akwariowa Sum indyjski – Długowąs azjatycki - Heteropneustes fossilis Odżywianie ryb akwariowych

Wszystkożerne. Podstawą diety powinny być pokarmy pochodzenia zwierzęcego np. larwy owadów, skorupiaki, dżdżownice, mrożone krewetki, świerszcze i dobrej jakości suche pokarmy opadające na dno. Co ciekawe mogą również nauczyć się przyjmować pokarm dla pielęgnic z powierzchni wody.

Ryba akwariowa Sum indyjski – Długowąs azjatycki - Heteropneustes fossilis Akwarium ryb akwariowych

Ze względu na osiągane rozmiary potrzebują dużej przestrzeni do pływania. Ważniejsza jest wielkość powierzchni dna niż wysokość zbiornika. Wymagają miękkiego, piaszczystego podłoża oraz licznych kryjówek. Do dekoracji akwarium można użyć suchych korzeni, kory, gałęzi i liści. Według uznania odpowiednie będą też plastikowe rurki czy donice. Ze względu na możliwość wyjścia z akwarium konieczna jest szczelna pokrywa i nieco obniżony poziom wody. Oświetlenie i rośliny nie są konieczne, ale można np. zostawić jedną słabo oświetloną część zbiornika i obsadzić wytrzymałymi, twardymi roślinami.

Wytrzymałe ryby, które tolerują szeroki zakres parametrów wody, a nawet lekkie zasolenie. Ze względu na swój duży apetyt wymagają wydajnej filtracji.

Mogą być trzymane z większymi i aktywnymi rybami, które nie zmieszczą im się do pyska. Gatunki wolno pływające, które potrzebują spokoju będą nękane i zestresowane przez ich dużą aktywność nocną. Dobrym towarzystwem będą np. duże brzanki i inne podobne ryby. Bardzo lubią towarzystwo własnego gatunku.

Ryba akwariowa Sum indyjski – Długowąs azjatycki - Heteropneustes fossilis Rozmnażanie ryb akwariowych

Chętnie rozmnażają się w akwariach. Dojrzałość płciową osiągają po ok. roku – samiec zazwyczaj ma wtedy 5.5 cm, samica 12 cm. Do tarła wymagany oddzielny zbiornik urządzony jak w opisie wyżej. Tarło stymulujemy poprzez odwzorowanie pór roku tj. pory suchej i deszczowej. Przez okres 3-6 tygodni odlewamy stopniowo wodę i podnosimy temperaturę. W tym czasie zwiększamy ilość podawanych pokarmów żywych i mrożonych. Następnie zaczynamy dolewać wodę uzyskaną z filtra RO – twardość ogólna nie powinna przekraczać 3 dGH. W zbyt twardej wodzie utrudnione jest zapłodnienie i rozwój ikry. 22ºC to optymalna temperatura do rozrodu.

Samce zaczynają zaloty w godzinach popołudniowych. Zwykle wieczorem tego samego dnia dochodzi do tarła. Samiec formuje ciało w kształt litery U, obejmuje przepływającą samicę, która uwalnia ikrę i dochodzi do zapłodnienia. Niewielkie 2 mm, lepkie, żółtozielone jajeczka składane są w skupiskach do wcześniej przygotowanych zagłębień w podłożu. Dorosła samica składa od 3000 do nawet 45000 jaj, w zależności od wielkości ryby. Samica ważąca 100 g średnio składa 8000 jaj.

Rodzice opiekują się ikrą oraz narybkiem. Do czasu wylęgu wachlują ikrę płetwami zapewniając niezbędną cyrkulację i dopływ świeżej, natlenionej wody. Po wykluciu ochraniają młode przez ok. miesiąc czasu. Ikra wrażliwa jest na pleśnienie.

Wylęg zależny od temperatury i następuje w czasie 18-24 godzin. Przez 4-5 dni larwy odżywiają się zawartością woreczka żółtkowego. Po tym czasie należy rozpocząć karmienie. W pierwszym okresie życia można podawać larwy artemii i rozdrobniony pokarm suchy.

Narybek rośnie szybko. W ciągu miesiąca osiąga 8 cm długości.

Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video Ryba akwariowa - Sum indyjski – Długowąs azjatycki

Galeria Ryba akwariowa - Sum indyjski – Długowąs azjatycki

Podsumowanie

 • Akwarium:
 • Cena: 15 - 20 zł
 • Dostępność: rzadka
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): LC - najmniejszej troski

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 11

 1. Robert

  Sum ten osiąga dużo większe rozmiary. Nie prawda jest 38 cm. Posiadam ponad 40 cm osobniki w warunkach akwariowych.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   Czy aby na pewno ten? Z pośród 385 odłowionych osobników H. fossilis największy miał 31 cm długości całkowitej.
   link to onlinelibrary.wiley.com

 2. Igor

  Z clariasem jest ok. Mam pytania dotyczące fosylisa:
  1.Gdzie można go kupić?
  2.Czy zgodzi się z clariasem batrachusem, który lubi jeść rybki akwariowe?
  3.Czy można go karmić jak mojego clariasa mrożoną stynką?
  4.Czy zjada jak mój clarias (Łatek) inne ryby?
  ————————————————————-
  PS:Jeśli nie zgodzi się z sumem clarias, to sobię odpuszczam.

  Odpowiedz
 3. Igor

  Na samca jakieś 200 l. może być, to dla samiczki 280.

  Odpowiedz
 4. Piotr Matuszka

  Witam mam a w sumie miałem suma indyjskiego ,który najprawdopodobniej wyskoczył z akwarium. Dowiedziałem sie że może oddychać powietrzem atmosferyczym i mam pytanie ile wytrwa oraz gdzie mógłby sie schować. Prosze o szybka odpowiedz bo nie wiem gdzie on jest

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Mariush

   Sum znajduje się u Pana w domu.

   Dziękuję i pozdrawiam.

 5. Igor

  Mystus vittatus – sum z Indii (indyjski)
  Rodzina – sumy kosatki (bagridae)
  Cechy charakterystyczne – Jeden z mniejszych sumów hodowanych w akwariach, ma paski. Podobny do suma rekiniego, ale ma dłuższe wąsy i oferowane są większe okazy tej rybki.
  Długość – duże (20 cm.)
  Pokarm – można karmić mniejszymi rybami, ale je różnorodny pokarm:żywy,suchy,mrożony.
  Min. wielkość akwarium (dla młodej ryby) – 50 litrów

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Sebastian

   Chętnie bym wziął mystusy jesli mozesz dac namiar odpisz , dzięki pozdrawiam

  2. Igor

   Nie mam już mystusa i większości innych dużych ryb. Te indyjskie sumy zjedzą wszystko co się im do paszczy zmieści.

 6. Kuba

  Super ryba, bardzo wytrzymała, u mnie w akwarium 112l przeżył około 20 lat! Nie atakował nigdy innych rybek

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Igor

   Czyli to był clarias batrachus. „Fosylisy” tak długo nie żyją.