Złote rybki – Welonka - ryby akwariowe
Karaś ozdobny (Carassius auratus), Złota rybka, Welon – niewątpliwie najbardziej popularna i znana na całym świecie ryba akwariowa. Jej hodowle zapoczątkowano w Chinach ok. VII wieku naszej ery. Złota rybka to tak naprawdę potoczna, ogólna nazwa licznych odmian hodowlanych populacji jednego z podgatunków karasia ozdobnego. Welon (Veiltail) jest jej charakterystyczną odmianą z wydłużonymi płetwami.
Złota rybka – Welon - Carassius auratus - Występowanie
Nie występowała w naturze w formie dzikiej. Jest efektem selekcji prowadzonej od ponad 1000 lat w Chinach, a następnie w Japonii, Wietnamie i w kilku innych krajach. W wyniku celowej (wypuszczanie ryb do dzikich zbiorników) lub przypadkowej introdukcji (uciekinierzy z hodowli) pojawiła się w wodach śródlądowych wielu krajów świata, w niektórych tworząc trwałe populacje.
Złota rybka – Welon - Carassius auratus - Charakterystyka i usposobienie
Złote rybki są głównie hodowane w stawach i sadzawkach ogrodowych lub parkowych gdzie mogą dorastać nawet do 30 cm długości. W akwariach osiągają od 10 do 20 cm. Najbardziej znanymi odmianami są: shubunkin, welon, welon tygrysi, teleskop, kometa, ryba jajo, teleskop czarny, lwia główka, skygrazer oraz nimfa. Na wystawach ocenia się welony na podstawie wymaganych klasycznych proporcji ciała i płetw.
Płeć młodych ryb trudna do odróżnienia. Dorosłe samice przeważnie są nieco większe i bardziej krągłe. U samca w okresie rozrodu na pokrywach skrzelowych pojawia się wysypka. Profesjonalni hodowcy przeprowadzają u tych ryb sztuczne tarło, które jest bardziej efektywne i pozwala na ścisłą kontrolę rozrodu.
Stadne, energiczne i wytrzymałe ryby, niestety ze względu na większą tolerancję zanieczyszczeń oraz niższych temperatur bardzo często trzymane są w pojedynkę w ciasnej, małej i niefiltrowanej szklanej kuli gdzie nierzadko chorują i krótko żyją.
Złota rybka – Welon - Carassius auratus - Odżywianie i karmienie
Przyjmują wszelkie dostępne pokarmy mrożone, żywe, roślinne czy suche. Zróżnicowana dieta zapewni im najlepszą kondycję. W temperaturach poniżej 9°C złote rybki zapadają w zimowy sen i nie pobierają pokarmu. Trzymane w domowych akwariach muszą być karmione przez całą zimę.
Złota rybka – Welon - Carassius auratus - Akwarium
Zalecane minimum dla jednego osobnika to akwarium o pojemności 80 litrów, a dla każdej kolejnej sztuki powinniśmy dołożyć ok 35 litrów. Złota rybka i wszystkie jej odmiany są zimnolubne ale te z wydłużonymi płetwami i welonki nie tolerują temperatur poniżej 13°C i nie powinny być trzymane na zewnątrz. Optymalna temperatura dla delikatnych odmian to 18-24°C. Są rybami dość odpornymi na zanieczyszczenia wody ale jednocześnie niesamowicie szybko ją brudzą dlatego zbiornik musi posiadać bardzo wydajny filtr. Zalecane są też regularne (cotygodniowe) podmiany świeżej wody (ok. 25%). W takich warunkach złote rybki mają szanse na prawidłowy i zdrowy rozwój a także długie życie.
Chętnie kopią w podłożu dlatego dobrym wyborem będzie żwirowe podłoże i rośliny pływające oraz wytrzymałe, szerokolistne gatunki przyczepiane do elementów dekoracji.
Najlepiej trzymać je w akwarium gatunkowych lub z innymi zimnolubnymi rybami. Dobrym towarzystwem będzie np. Kardynałek chiński.
Złota rybka – Welon - Carassius auratus - Rozmnażanie
Rozmnażanie nie jest zbyt często spotykane w akwariach. Wybrane dorosłe osobniki w wieku ok 3-4 lat umieszczamy w zbiornikach parami lub grupami z przewagą samców. Wyraźną cechą samców jest wysypka tarłowa występująca w tym okresie na pokrywach skrzelowych. Dno zbiornika powinno być obsadzone roślinami i suchymi gałęziami lub syntetyczną wyściółką. Warto również nieco zacienić akwarium roślinami pływającymi.
Ryby przystępują do tarła po okresowym przechłodzeniu wody. Do rozrodu zachęci je podwyższona temperatura i wysoko-proteinowa dieta. Parametry wody nie są raczej istotne w przypadku tych ryb, musi być ona jednak czysta i dobrze natleniona. Jaja najczęściej są składane blisko dna wśród roślinności. Ikra jest drobna i bardzo kleista. W temperaturze ok 25°C wylęg trwa ok. 3 dni. Po złożeniu ikry dorosłe osobniki należy odseparować. Początkowo młodym można podawać larwy solowca, plankton i mikrorozmiarów pokarm sztuczny, w późniejszych etapach siekane rureczniki, pokarm granulowany i płatkowy.
Badania doświadczalne
Złota rybka była wykorzystywana jako obiekt badań w laboratoriach. Została wykorzystana, między innymi, do badań nad zachowaniem się tego gatunku w stanie nieważkości z wykorzystaniem samolotu odrzutowego mogącego uzyskać przyspieszenie większe od 1 g.
Ostatnio zmodyfikowano: 28 października 2017 r.Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
Mam takie pytanie od 2 dni mam teleskop, w ciągu dnia znajduję się praktycznie na dnie akwarium i zjada zanieczyszczenia z szyb od akwarium a gdy tylko zgasi się światło wypływa na powierzchnię i jakby „oddycha” czy to normalne?
Musi mieć napowietrzanie bo ma mało powietrza
ma napowietrzacz a mimo to dalej tak robi
Miałem u siebie ten sam przypadek tyle że z brzanką różową zdechła 2 dni temu
Witam, poszukuję welonki odmiany kometa. Gdzie taką dostanę?
Ja bym poszukiwał u hodowców największe szanse są tam powodzenia na łowach
Właśnie szukałam i srednio.. zazwyczaj ktos ma mix i tyle :(. Przez fart udalo mi sie kupic komete, ale chce jeszcze jedna.
Witajcie użytkownicy, małe pytanko. Chcemy zakupić ze 3 welonki do 140l akwarium, ale w kranie mam dosyć kiepskie parametry wody, twardość 22, ph 9,0 O_o Nada się taka do welonek? Nie chcę męczyć ryb. W akwarystycznym mówili, że ryby rozmnażane w niewoli są bardziej odporne i mają szersze widełki, jeśli idzie o parametry wody. Z góry dzięki za pomoc, piąteczka!
Ryby te rzeczywiście są dość odporne na wszystko. Jednak parametry które masz mogą wpłynąć np na ich długość życia lub zdrowotność. Ph i twardość możesz spokojnie obniżyć używając wody RO do podmianek. No i pamiętaj o odpowiednim podłożu dla nich – najlepiej piach do piaskownic i wytrzymałe rośliny – anubiasy lub bucki na korzeniach lub jakieś kryptokorony dobrze ukorzenione 🙂
Tak da sie ale problemem moze byc zbyt wysoka temperatura wody gdy na zewnatrz jest gorąco(welony lubią chlodną wode ok 24 s max ponadtwo pamietajmy zeim cieplejsza woda tym tlenu mniej). Ponadto welony mają duza przemiane materii i wymagają nadfiltracji .Podloze nie moze byc „ostre” oraz tak duze pojedyncze czesci zeby nie byly w stanie tego polknąc bo wszystko biorą do buzi 😉
Mam pytanie jak wszyscy.
Mam akwarium 100l (puste nic tam nie ma nawet wody) i zaplanowane mam już rybki. Czy taka welonka mogła by żyć z kiryskami trójpręgimi, razborami klinowymi i daniamy pręgowanymi? I pisze tu tak że to ryby stadne (te welonki) a potem że dla jedej szt wystaczy akwarium 80l więc nie wiem czy mogę mieć tą rybe czy nie…
Welonki wolą o wiele chłodniejszą temperaturę wody niż kiryski, razbory, danio więc nie
Mam pytanie czy można trzymać te ryby w przydomowym oczku wodnym
Jeżeli tak to ile takich rybek mógłbym trzymać w 1000-co litrowym zbiorniku.
Dodam że zimą zbiornik będzie dogrzewany
Można trzymać 13 rybek
Witam mam pytanie mam zbrojnika i od 2 dni przyczepia się do mojego welonka i szarpie mu ogon jak mu pomóc?
Oddzielić je od siebie
Witam. Jak to jest możliwe że Welonka złożyła ikre ?zwłaszcza że jest sama?
normalne samica sklada ikre a samiec ja zapladnia nasieniem….
Samica pozbyła się nadmiaru ikry
Bardzo chciał bym mieć dwa welonki w akwarium 112 l tylko nie wiem czy nie powyrywają mi mchu jawajskiego i nie będą pluły żwirem który ma grubość od 0.5 cm do 1 cm
Co o tym myślicie?
Za mchem nie przepadają, można próbować, ale drobne kamyczki będą przerzucać.
Lub co gorsza polkną jakiegos kamyczka
od kilku dni moje welonki (2 szt) siedzą przy dnie. Ruszają się tylko żeby zjeść. Jaka może być tego przyczyna?
Jakie masz akwarium?
Jak długo masz welonki?
W jakim są wieku? (mniej więcej)
Temperatura wody? Obsada?
akwarium ma 70l i są tam tylko te 2 welonki, jedna jest u mnie około 3 lata, a druga miesiąc, temperatura około 20 stopni
Jak czesto i ile podmieniasz wody? czym karmisz ? jaki masz filtr (i wklady) jakie jest napowietrzanie ?
Byc moze jest za duzo azotynów,azotanów i fosforanów.Zlote rybki lubą czystą wode w sensie bez nagromadzenia szkodliwych dla nich substancji
Dlaczego moja welonka nie pływa przy dnie tylko pod lustrem wody ?
Może brakuje jej tlenu
Czy nie mogę umieścić rybki w mniejszym 25l akwarium? Długość to ponad 40 cm więc dla jednej rybki nie powinno być problemu ze swobodym poruszaniem się
Welonka nie nadaje się do tak małych zbiorników, dużo je i dużo brudzi, nie mówiąc już o jej aktywności, lepiej kupić kilka malutkich rybek.
Kiedyś miałem welona w akwa 25l nie polecam tragedia wode trzeba wymieniać co kilka dni (50%) albo wydać kupe forsy na bardzo dobry filter.
Ile razy dziennie ją karmić
Najlepiej, 3 do 5 razy dziennie małymi porcjami.
Zlote rybki karmimy bardzo oszczednie bo mają sklonnosc do tycia .Najlepiej zrezygnowac z pokarmu suchego .Zawsze lepszy jest naturalny (dla kazdego organizmu) choc bardziej klopotliwy .Suchy pokarm ponadto mocno podnosi poziom fosforanów bo producenci konserwują go wlasnie fosforanami .
Witam czy welonka będzie mi zjadać malutkie ślimaki ?
tak bedzie.moja czesto zciągała malutkie ślimaki z szyby i wypluwała same skorupki
Tak 3 do 5 razy dziennie
Czy w oczku wodnym mogę trzymać zwykłe welonki i teleskopy?
O ile w lecie dadzą radę, to zimy żadna nie przetrwa. Lepiej pomyśl nad karasiami ozdobnymi, kolory mają podobne, są większe, więc nie zginą Ci w tym (zapewne sporym) oczku, no i przetrwają każde mrozy, pod warunkiem, że nie dopuścisz do zamarznięcia wody. Jeśli oczko jest płytkie, to wystarczy ustawić pompkę tak żeby woda była w ciągłym ruchu, góra oczywiście zamarznie ale dół nie, nawet przy 15-20st mrozu. Ja tak robię u siebie (oczko tylko 700L) i przez wiele lat żadna rybka nie zdechła przez zimę.
Czy w zbiorniku 112 mogłabym trzymać 3 karasie? Jeżeli to za mało,to za jakie to będzie min. dla 3 karasi?
Eee…Karasi jest wiele gatunków ale chyba chodzi Tobie o złocistego. Jeżeli tak to według mnie 250l minimum.
Karasi w ogóle nie powinno się trzymać w akwarium, chyba, że powyżej 1000L. Znajomy miał kilka w 450L i jak dorosły, czuły się jak sardynki w puszcze. W 112L można trzymać w/w welonki i to też nie za wiele, 3 max.
2 max (biorąc pod uwage ich rozmiar docelowy)i to te powolne . Ponadto musisz wiedziec ze ryby trzymane w zbyt malym litrazu rosnac w takich warunkach karlowacieją . Nie pamietam jak sie to zjawisko nazywa fachowo
Witam, czy wie ktoś może gdzie można w Łodzi kupić złotą rybkę welona z gatunku teleskop ?
Na giełdzie akwarystycznej w niedziele od rana na stadionie start
Chciałbym kupić 1 welonke teleskopa , ale chce ją przetrzymać w 40l do puki nie urośnie i kupuje 80l … tylko czy w 40l nie skarłowacieje i urośnie ładnie?
Niestety w 40l skarłowacieje. Lepiej kup odrazu 80l , poza tym łatwiej będzie utrzymać czystość.
ja mysle ze kup od razu 140l lub ile mozesz max. Szkoada ksy na za male akwarium a roznica w wymiarach zewnetrznych jest niewielka a litraz wiekszy to duzy plus
Moczarka taka zwykła ze sklepu nada się jako dekoracja do ryb typu słonecznica i kiełb???
Jak dbać o narybek welona??? Mam 12 mikroskopijnych maluchów. Pomocy… nie wiem jak sie nimi zając, czym karmić… nie sadzilam ze mi sie urodza… sa w duzym plastikowym pojemniku, maja napowietrzacz i grzalke ustawiona na 25 stopni? Pomocy 🙁 chciałabym je odchować
To jest niebywałe :O 3 dni temu odłowiłam narybek a dziś znów moje welony złożyły ikre :O :O
Jak nie jesteś w stanie założyć akwarium dla nich to plastikowy pojemnik powinien spełnić swoją rolę, tylko jak duży on jest?? Przydał by się też filtr, jak żadnego nie masz to polecam filtr gąbkowy, brzęczyk mówisz że masz to akurat nie musisz kupić, koszty filtra 10-20zł. Karmić pyłem z dafni lub drobno pokruszonymi płatkami.
nie żeby cos ale gratulacje ._.
No pojemnik jest duzy…szer. 40cm dł. 60cm i wys. 40cm. Mam wolny filtr gąbkowy ale narazie bałam się że je zassie bo jest dosć silny Aquael Turbo 100. Narazie zmiażdżyłam na pyłek pokarm Ichtiovit wieloskładnikowy i roślinny (pomieszałam). A czy temp. 25 stopni jest odpowiednia?
Pojemnik jest spory bo 60x40x50. Czy temp 25 stopni jest dobra? Gdzies tak wyczytalam. Filtr mam gabkowy ale balam sie go wlozyc bo to Aquael Turbo 100 i jest dosc mocny…
tez mialam mlode welonki i ich matke na 5 dni dalam do innego akwarium
Osobiście nigdy nie lubiałem za bardzo welonek.. ale jak ja czasem widze co na filmach potrafia zrobić… i te ich kozackie pyszczki hehe to wtedy mnie tak rozsmieszają hehehe
Nie wiedziałem gdzie sie oto zapytać więc pytam tu… Chciałbym w akwa. 60l założyć biotop polskich rzek i jezior w planach mam taka obsade : ok. 10 sztuk słonecznicy i 4 kiełby pospolite bo inne sa chronione.. wszystkie dekoracje zabiore z rzeki soła typu korzenie i kamienie … miałem również w planach jazgarza ale on to przecież drapieżnik…
Przy tak małym akwarium to pozostają do dyspozycji jedynie Cierniki i to też harem 1 samiec plus 4 samice. Słonecznice to ryby bardzo ruchliwe i 60 litrów nie zapewni im możliwości wypływania, natomiast Kiełbie potrzebują silnie natlenionej wody i dosyć chłodnej co przy tak małym zbiorniku w lato może się stać niewykonalne , no chyba że zainwestujesz w chłodziarkę akwarystyczną ale to już opcja dla akwarystów z grubszym portfelem
Sam juz kiedyś miałęm i kiełby i słonecznice w starej szcześćdziesiątce i dobrze sie czuły.. potem posżły w odstawke na rzecz kolcobrzuchów.. ale te sie wybiły i wracam że tak powiem.. na stare śmieci… wode miałęm przy tych kiełbach i słonecznicach bardzo dobrze natlenioną… aa na grzałce miałęm cały czas ustawione 16 stopni… a z ciernikami w sole słabo.. to górska rzeka i tam cierników nie ma… sa za to różanki ale chyba one są pod ochroną… mój kolega miał nawet w akwa. 30l kiełba i 6 słonecznic… tez sie upar zrobił po swojemu i se tam walnął jeszscze 5 kiełbów i 12 słonecznic.. a dla tych słonecznic ja bym zrobił tak że po tyłach i bokach dałbym te korzenie i rózne kamienie a w centrum uwagi ze tak powiem bedzie miejsce do pływania..
aaa jakbym juz tak zrobił jak bym chciał… to czy by jadły rozwielitke???
Witam. Mam pytanie. U moich welonów zauważyłam na filtrach takie białe maleńkie kulki… początkowo przeszło mi przez myśl ze to ikra… z tym że dziś zobaczyłam że te „kulki” otoczone sa jakby… hmm… puszkiem? Co to może być?
Prawdopodobnie spleśniała ikra.
Pewnie tak 🙂 przyjrzalam sie kamykom i zauwazylam mikroskopijne rybki 😀 do duzego plastikowego pojemnika ( takiego duzego np na zabawki) wlalam wode z glownego zbiornika, wlozylam napowietrzacz i odlowilam 6 rybek 🙂 musialy sie dopiero wykluc bo jeszcze nie plywaja… pytanie co dalej? Moga zostac w tym pojemniku? Czym i od kiedy karmic?
Może glony ale może to być ikra
Witam ta rybka z czerwonym łebkiem to czerwony kapturek
dzienki za info
Welony z powodzeniem można karmić dżdżownicami oraz innym żywym pokarmem. Oczywiście dżdżownice należy przed podaniem umyć z ziemi. UWAGA. Dżdżownice nie mogą pochodzić z terenów nawożonych i zanieczyszczonych .
Samo mycie nie wystarczy.Dzdzownice musza sie pozbyc humusu ze swojego organizmu i w tym celu przetrzymujemy je w czystej wodzie ze 2dni
Oczywiście ze możesz . Jeżeli rybki je jedzą to będą dobrym zródłem białka.
Witam!
Czy można welonka karmić muszkami ?
I nie, nie kupione tylko gdzieś tam nachwytane (Muszki mają wielkość 0,5 cm lub mniej są to chyba owocówki)
Wiesz możesz próbować ale będzie o wiele bezpieczniej karmić je kupionymi.Myślę ,że pomogłem 😉
Mozna.
Kupione czy zlapane to przeciez to samo .Nie widze tu zadnego ryzyka zwizanego z tym ze sie nie kupi tylko zlapie samemu za darmo .Opinie ze bezpieczniej kupic rozpuszczają handlarze wiadomo dlaczego .
To tak jak z karmieniem np weza .Lepsze myszy kupione niz te hodowane samemu na karme?
Idzmy dalej: lepsze ziola kupione w zielarskim niz te zerwane samodzielnie z natury? Otoz wlasnie odwrotnie bo robiąc cos samemu mamy pelną kontrole skad to pochodzi (np czy blisko jest ulica zanieczyszczenia ,opryski rolnicze etc etc ) kupując nie wiemy tego a handlarze na to nie patrza bo dla nich wazny jest tylko zysk
Witam państwa mam zamiar zakupić
akwarium, 112L i czy w takim „akwarium”
Mogą żyć 2 złote rybki ?
Tak.Z jak największym powodzeniem możesz je trzymać ,bo jest wystarczająco dużo miejsca. 😉
Da radę .. ale musisz zapewnić solidną zewnętrzną filtrację, czyli spory kubełkowy filtr.
Wczoraj kupiliśmy takie rybki. Trzymamy je w średnim akwarium i dobrze im się powodzi. Mamy jednego welona złotego z pięknym ogonem oraz takiego mniejszego z czerwonym łebkiem. W naszym akwarium znajdują się dwie duże roślinki (sztuczne, ponieważ żywe są zjadane), duży kamienny zamek, filtr, grzałka i kamienie. Woda w akwarium ma 23 stopnie. Kupiliśmy dla nich TROPICAL (pokarm wysokobiałkowy, suchy) i chcieliśmy się zapytać ile razy dziennie takie rybki karmić, w sklepie powiedzieli, że powinno się karmić raz dziennie, jednak pokarm zbyt szybko znika i zastanawiamy się, nie karmić ich dwa razy dziennie. Do wody dodaliśmy żywe kultury bakterii, również z firmy TROPICAL.
Z góry dziękujemy,
Marianna i Maurycy
Złote rybki to bardzo żarłoczne stworzenia .Trzeba bardzo uważać z karmieniem , zjedzą każdą ilość paszy jaką dostaną a to może się dla nich skończyć tragicznie.Często cierpią na otłuszczenie narządów wewnętrznych choroby układu pokarmowego i niestrawności. Można je karmić nawet co 2-3 dni. Pozdrawiam
Witam
Niestety nie wiem gdzie zmieścić to pytanie, więc robię to w tym miejscu 😉
A więc moje pytanie brzmi: jaki gatunek ryby dla osoby, która nigdy nie posiadała tych uroczych stworzonek? Jakie rybki są tanie i proste w utrzymaniu? Dodam, że rybkę planuję trzymać w kuli.
Z góry dziękuję 🙂
Jednak doczytałam, że trzymanie rybek w kuli to zły pomysł, więc jakie jest możliwie najmniejsze akwarium w którym można bezproblemowo trzymać rybki i jakie to mogą być gatunki?
Minimalne to 60l. Warto kupić dobrą książkę. Najważniejsze to założenie akwarium.Podłoże, filtr, napowietrzacz,itp. Dalej rośliny, najlepiej od kogoś komu wyrosło ich za dużo. Ryby na początek to glonojady, kirysy, gupiki, danio. Powodzenia.
proponował bym bojownika samca bo atrakcyjny bez samic tylko on lub gurami może być parka a dlaczego poczytaj nie będziesz rozczarowana moge tylko dodać ze samice bojownika go zagryza
Nie wiem, czy już nie za późno, ale to uzupełnię. Może przyda się komuś nieogarniętemu, jeśli tu kiedyś trafi.
Z tymi glonojadami to nie wychodziłabym na początek. Dużo ludzi myśli, że one rzeczywiście zjadają glony, rzeczywiście nie do końca tak jest.
Najmniejszy zbiornik w jakim można trzymać życie to jakieś 5l na ślimaki, dalej ok. 15l na krewetki neocardina.
Najmniejsze akwa w jakim można trzymać ryby to 30l. a w nim bojownik (sam jeden) lub kilka samców gupików lub o ile się orientuję wchodzi też parka wielkopłetwa wspaniałego.
Im większy litraż tym więcej możliwości. Kupowanie akwa 45l jest bez sensu, lepiej zainwestować te pare zł od razu w 54l, a tam kilka samic i samców gupika (dobieramy zawsze haremem – ilość samic powinna być chociaż o 1 większa od ilości samców) lub bojownik i 2 samice lub para prętników karłowatych/trójbarwnych lub małe stadko kilkunastu sztuk neonków innesa. Warto też trochę o tym poczytać, bo można też np. łączyć ze sobą ryby ławicowe i parki/haremowe, ale nie będę tego tutaj dokładniej opisywać, polecam wykorzystać czas na sprawdzenie wszelkich ewentualności w internecie, hobbyści z różnych stron akwarystycznych o wiele rzeczy już pytali i zawsze są gotowi pomóc, jednak najpierw poczytajmy na dany temat, zamiast od razu pytać o banały.
Dagger, w 54 oczywiście można hodować kilka samic i samców gupika, pytanie tylko co robić z dziesiątkami małych co 2 miesiące? Bo sklepy z reguły ich nie chcą a jeśli nawet, to niewielkie ilości. Dla nieogarniętych jednak proponowałbym do 54l same samce, są ładniejsze i nie ma problemu z małymi.
Trzymanie ryb w kulach powinno być zabronione. To tak jakby zamknąć kogoś w małym pokoju bez klamek.
Są w sprzedaży zestawy akwariowe z grzałka, filtrem i oświetleniem do 40 litrów w sam raz na początek.
Witam mam pytanie:
Czy dla jednego welonka wystarczy 30litrowe akwarium, w którym wode wymieniam co tydzień ok.50%?Dodam jeszcze że posiadam filter.Welonek zaś to klasyczna odmiana najczęściej i najbardziej spotykana w sklepach zoologicznych.
Nie, nie i jeszcze 30x nie. W sklepie pewnie powiedzieli, że nawet w kuli można trzymać. Zobacz w tabelce wyżej, jest napisane jakie minimum akwarium powinno być dla jednej rybki i dla większej ilości.
To że w kuli to wiedzialem. Jakby co to welonka oddam znajomemu (chwilowo jest tak mały że te akwarium troche czasu mu wystarczy)
Ktoś wie jakie rybki moge trzymać w tym akwarium?
W takim zbiorniku mógłbyś trzymać np. kilka gupików endlera lub takie śmieszne małe rybki kolcobrzuchy karłowate a jeśli miałbyś bardziej miękką wodę to mogą być drobniczki lub razbory galaxy po kilka sztuk. Do tego można pokusić się o kilka małych krewetek. Ewentualnie jeden ładny bojownik (bez krewetek bo zeżre). Welonka szybko urośnie i będzie tak jak w kuli, siedzieć w kącie i sr@ć pod siebie więc jeśli nie chcesz, żeby się męczyła to już zacznij szukać jej lepszego większego miejsca. Pamiętając, że to rybka zimnolubna
Ok, dzięki
Ile krewetek z trzema gupikami?