Carassius auratus

Welonka, Złota rybka - ryba akwariowa fot. flickr by Kate Breimayer
 • Rozmiar: 10 - 20 cm
 • Akwarium: 80 l
 • Wymagane pH: 6.0 - 7.5 pH
 • Wymagana temperatura: 16 - 24°C
 • Biotop: Azja

Złote rybki – Welonka - ryby akwariowe

Karaś ozdobny (Carassius auratus), Złota rybka, Welon –  niewątpliwie najbardziej popularna i znana na całym świecie ryba akwariowa. Jej hodowle zapoczątkowano w Chinach ok. VII wieku naszej ery. Złota rybka to tak naprawdę potoczna, ogólna nazwa licznych odmian hodowlanych populacji jednego z podgatunków karasia ozdobnego. Welon (Veiltail) jest jej charakterystyczną odmianą z wydłużonymi płetwami.

Złota rybka – Welon - Carassius auratus - Występowanie

Nie występowała w naturze w formie dzikiej. Jest efektem selekcji prowadzonej od ponad 1000 lat w Chinach, a następnie w Japonii, Wietnamie i w kilku innych krajach. W wyniku celowej (wypuszczanie ryb do dzikich zbiorników) lub przypadkowej introdukcji (uciekinierzy z hodowli) pojawiła się w wodach śródlądowych wielu krajów świata, w niektórych tworząc trwałe populacje.

Złota rybka – Welon - Carassius auratus - Charakterystyka i usposobienie

Złote rybki są głównie hodowane w stawach i sadzawkach ogrodowych lub parkowych gdzie mogą dorastać nawet do 30 cm długości. W akwariach osiągają od 10 do 20 cm. Najbardziej znanymi odmianami są: shubunkin, welon, welon tygrysi, teleskop, kometa, ryba jajo, teleskop czarny, lwia główka, skygrazer oraz nimfa. Na wystawach ocenia się welony na podstawie wymaganych klasycznych proporcji ciała i płetw.

Płeć młodych ryb trudna do odróżnienia. Dorosłe samice przeważnie są nieco większe i bardziej krągłe. U samca w okresie rozrodu na pokrywach skrzelowych pojawia się wysypka. Profesjonalni hodowcy przeprowadzają u tych ryb sztuczne tarło, które jest bardziej efektywne i pozwala na ścisłą kontrolę rozrodu.

Stadne, energiczne i wytrzymałe ryby, niestety ze względu na większą tolerancję zanieczyszczeń oraz niższych temperatur bardzo często trzymane są w pojedynkę w ciasnej, małej i niefiltrowanej szklanej kuli gdzie nierzadko chorują i krótko żyją.

Złota rybka – Welon - Carassius auratus - Odżywianie i karmienie

Przyjmują wszelkie dostępne pokarmy mrożone, żywe, roślinne czy suche. Zróżnicowana dieta zapewni im najlepszą kondycję. W temperaturach poniżej 9°C złote rybki zapadają w zimowy sen i nie pobierają pokarmu. Trzymane w domowych akwariach muszą być karmione przez całą zimę.

Złota rybka – Welon - Carassius auratus - Akwarium

Zalecane minimum dla jednego osobnika to akwarium o pojemności 80 litrów, a dla każdej kolejnej sztuki powinniśmy dołożyć ok 35 litrów. Złota rybka i wszystkie jej odmiany są zimnolubne ale te z wydłużonymi płetwami i welonki nie tolerują temperatur poniżej 13°C i nie powinny być trzymane na zewnątrz. Optymalna temperatura dla delikatnych odmian to 18-24°C. Są rybami dość odpornymi na zanieczyszczenia wody ale jednocześnie niesamowicie szybko ją brudzą dlatego zbiornik musi posiadać bardzo wydajny filtr. Zalecane są też regularne (cotygodniowe) podmiany świeżej wody (ok. 25%). W takich warunkach złote rybki mają szanse na prawidłowy i zdrowy rozwój a także długie życie.

Chętnie kopią w podłożu dlatego dobrym wyborem będzie żwirowe podłoże i rośliny pływające oraz wytrzymałe, szerokolistne gatunki przyczepiane do elementów dekoracji.

Najlepiej trzymać je w akwarium gatunkowych lub z innymi zimnolubnymi rybami. Dobrym towarzystwem będzie np. Kardynałek chiński.

Złota rybka – Welon - Carassius auratus - Rozmnażanie

Rozmnażanie nie jest zbyt często spotykane w akwariach. Wybrane dorosłe osobniki w wieku ok 3-4 lat umieszczamy w zbiornikach parami lub grupami z przewagą samców. Wyraźną cechą samców jest wysypka tarłowa występująca w tym okresie na pokrywach skrzelowych. Dno zbiornika powinno być obsadzone roślinami i suchymi gałęziami lub syntetyczną wyściółką. Warto również nieco zacienić akwarium roślinami pływającymi.

Ryby przystępują do tarła po okresowym przechłodzeniu wody. Do rozrodu zachęci je podwyższona temperatura i wysoko-proteinowa dieta. Parametry wody nie są raczej istotne w przypadku tych ryb, musi być ona jednak czysta i dobrze natleniona. Jaja najczęściej są składane blisko dna wśród roślinności. Ikra jest drobna i bardzo kleista. W temperaturze ok 25°C wylęg trwa ok. 3 dni. Po złożeniu ikry dorosłe osobniki należy odseparować. Początkowo młodym można podawać larwy solowca, plankton i mikrorozmiarów pokarm sztuczny, w późniejszych etapach siekane rureczniki, pokarm granulowany i płatkowy.

Badania doświadczalne

Złota rybka była wykorzystywana jako obiekt badań w laboratoriach. Została wykorzystana, między innymi, do badań nad zachowaniem się tego gatunku w stanie nieważkości z wykorzystaniem samolotu odrzutowego mogącego uzyskać przyspieszenie większe od 1 g.

Ostatnio zmodyfikowano: 28 października 2017 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Carassius auratus
 • Orientacyjna cena: powyżej 6 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 250

 1. Wiktoria

  Mam takie pytanie od 2 dni mam teleskop, w ciągu dnia znajduję się praktycznie na dnie akwarium i zjada zanieczyszczenia z szyb od akwarium a gdy tylko zgasi się światło wypływa na powierzchnię i jakby „oddycha” czy to normalne?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Dominik

   Musi mieć napowietrzanie bo ma mało powietrza

  2. Wiktoria

   ma napowietrzacz a mimo to dalej tak robi

  3. Szymson

   Miałem u siebie ten sam przypadek tyle że z brzanką różową zdechła 2 dni temu

 2. Joanna

  Witam, poszukuję welonki odmiany kometa. Gdzie taką dostanę?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Łukasz

   Ja bym poszukiwał u hodowców największe szanse są tam powodzenia na łowach

  2. Joanna

   Właśnie szukałam i srednio.. zazwyczaj ktos ma mix i tyle :(. Przez fart udalo mi sie kupic komete, ale chce jeszcze jedna.

 3. Janusz

  Witajcie użytkownicy, małe pytanko. Chcemy zakupić ze 3 welonki do 140l akwarium, ale w kranie mam dosyć kiepskie parametry wody, twardość 22, ph 9,0 O_o Nada się taka do welonek? Nie chcę męczyć ryb. W akwarystycznym mówili, że ryby rozmnażane w niewoli są bardziej odporne i mają szersze widełki, jeśli idzie o parametry wody. Z góry dzięki za pomoc, piąteczka!

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Ada

   Ryby te rzeczywiście są dość odporne na wszystko. Jednak parametry które masz mogą wpłynąć np na ich długość życia lub zdrowotność. Ph i twardość możesz spokojnie obniżyć używając wody RO do podmianek. No i pamiętaj o odpowiednim podłożu dla nich – najlepiej piach do piaskownic i wytrzymałe rośliny – anubiasy lub bucki na korzeniach lub jakieś kryptokorony dobrze ukorzenione 🙂

  2. Dyzio

   Tak da sie ale problemem moze byc zbyt wysoka temperatura wody gdy na zewnatrz jest gorąco(welony lubią chlodną wode ok 24 s max ponadtwo pamietajmy zeim cieplejsza woda tym tlenu mniej). Ponadto welony mają duza przemiane materii i wymagają nadfiltracji .Podloze nie moze byc „ostre” oraz tak duze pojedyncze czesci zeby nie byly w stanie tego polknąc bo wszystko biorą do buzi 😉

 4. Kostka

  Mam pytanie jak wszyscy.
  Mam akwarium 100l (puste nic tam nie ma nawet wody) i zaplanowane mam już rybki. Czy taka welonka mogła by żyć z kiryskami trójpręgimi, razborami klinowymi i daniamy pręgowanymi? I pisze tu tak że to ryby stadne (te welonki) a potem że dla jedej szt wystaczy akwarium 80l więc nie wiem czy mogę mieć tą rybe czy nie…

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Karolina

   Welonki wolą o wiele chłodniejszą temperaturę wody niż kiryski, razbory, danio więc nie

 5. Szymson

  Mam pytanie czy można trzymać te ryby w przydomowym oczku wodnym
  Jeżeli tak to ile takich rybek mógłbym trzymać w 1000-co litrowym zbiorniku.
  Dodam że zimą zbiornik będzie dogrzewany

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Weronika

   Można trzymać 13 rybek

 6. Kuba

  Witam mam pytanie mam zbrojnika i od 2 dni przyczepia się do mojego welonka i szarpie mu ogon jak mu pomóc?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Weronika

   Oddzielić je od siebie

 7. R.M.

  Witam. Jak to jest możliwe że Welonka złożyła ikre ?zwłaszcza że jest sama?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. artur

   normalne samica sklada ikre a samiec ja zapladnia nasieniem….

  2. Wodzu177

   Samica pozbyła się nadmiaru ikry

 8. Szymon

  Bardzo chciał bym mieć dwa welonki w akwarium 112 l tylko nie wiem czy nie powyrywają mi mchu jawajskiego i nie będą pluły żwirem który ma grubość od 0.5 cm do 1 cm
  Co o tym myślicie?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. admin

   Za mchem nie przepadają, można próbować, ale drobne kamyczki będą przerzucać.

  2. Dyzio

   Lub co gorsza polkną jakiegos kamyczka

 9. Agnieszka

  od kilku dni moje welonki (2 szt) siedzą przy dnie. Ruszają się tylko żeby zjeść. Jaka może być tego przyczyna?

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Łukasz Akwarysta

   Jakie masz akwarium?

  2. Mikołaj

   Jak długo masz welonki?
   W jakim są wieku? (mniej więcej)
   Temperatura wody? Obsada?

  3. Agnieszka

   akwarium ma 70l i są tam tylko te 2 welonki, jedna jest u mnie około 3 lata, a druga miesiąc, temperatura około 20 stopni

  4. Dyzio

   Jak czesto i ile podmieniasz wody? czym karmisz ? jaki masz filtr (i wklady) jakie jest napowietrzanie ?
   Byc moze jest za duzo azotynów,azotanów i fosforanów.Zlote rybki lubą czystą wode w sensie bez nagromadzenia szkodliwych dla nich substancji

 10. panbeton

  Dlaczego moja welonka nie pływa przy dnie tylko pod lustrem wody ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Oli

   Może brakuje jej tlenu

 11. Zuzanna

  Czy nie mogę umieścić rybki w mniejszym 25l akwarium? Długość to ponad 40 cm więc dla jednej rybki nie powinno być problemu ze swobodym poruszaniem się

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. admin

   Welonka nie nadaje się do tak małych zbiorników, dużo je i dużo brudzi, nie mówiąc już o jej aktywności, lepiej kupić kilka malutkich rybek.

  2. Umarek

   Kiedyś miałem welona w akwa 25l nie polecam tragedia wode trzeba wymieniać co kilka dni (50%) albo wydać kupe forsy na bardzo dobry filter.

 12. filip

  Ile razy dziennie ją karmić

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. admin

   Najlepiej, 3 do 5 razy dziennie małymi porcjami.

  2. Dyzio

   Zlote rybki karmimy bardzo oszczednie bo mają sklonnosc do tycia .Najlepiej zrezygnowac z pokarmu suchego .Zawsze lepszy jest naturalny (dla kazdego organizmu) choc bardziej klopotliwy .Suchy pokarm ponadto mocno podnosi poziom fosforanów bo producenci konserwują go wlasnie fosforanami .

 13. Piotr

  Witam czy welonka będzie mi zjadać malutkie ślimaki ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. rybka

   tak bedzie.moja czesto zciągała malutkie ślimaki z szyby i wypluwała same skorupki

  2. Jonatan

   Tak 3 do 5 razy dziennie

 14. Pietrek

  Czy w oczku wodnym mogę trzymać zwykłe welonki i teleskopy?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrrrrrrrrw

   O ile w lecie dadzą radę, to zimy żadna nie przetrwa. Lepiej pomyśl nad karasiami ozdobnymi, kolory mają podobne, są większe, więc nie zginą Ci w tym (zapewne sporym) oczku, no i przetrwają każde mrozy, pod warunkiem, że nie dopuścisz do zamarznięcia wody. Jeśli oczko jest płytkie, to wystarczy ustawić pompkę tak żeby woda była w ciągłym ruchu, góra oczywiście zamarznie ale dół nie, nawet przy 15-20st mrozu. Ja tak robię u siebie (oczko tylko 700L) i przez wiele lat żadna rybka nie zdechła przez zimę.

 15. Renata

  Czy w zbiorniku 112 mogłabym trzymać 3 karasie? Jeżeli to za mało,to za jakie to będzie min. dla 3 karasi?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Szymson

   Eee…Karasi jest wiele gatunków ale chyba chodzi Tobie o złocistego. Jeżeli tak to według mnie 250l minimum.

  2. rrrrrrrrrrrrrrw

   Karasi w ogóle nie powinno się trzymać w akwarium, chyba, że powyżej 1000L. Znajomy miał kilka w 450L i jak dorosły, czuły się jak sardynki w puszcze. W 112L można trzymać w/w welonki i to też nie za wiele, 3 max.

  3. Dyzio

   2 max (biorąc pod uwage ich rozmiar docelowy)i to te powolne . Ponadto musisz wiedziec ze ryby trzymane w zbyt malym litrazu rosnac w takich warunkach karlowacieją . Nie pamietam jak sie to zjawisko nazywa fachowo

 16. Agnieszka

  Witam, czy wie ktoś może gdzie można w Łodzi kupić złotą rybkę welona z gatunku teleskop ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. A

   Na giełdzie akwarystycznej w niedziele od rana na stadionie start

 17. Tomek

  Chciałbym kupić 1 welonke teleskopa , ale chce ją przetrzymać w 40l do puki nie urośnie i kupuje 80l … tylko czy w 40l nie skarłowacieje i urośnie ładnie?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Tomek

   Niestety w 40l skarłowacieje. Lepiej kup odrazu 80l , poza tym łatwiej będzie utrzymać czystość.

  2. Dyzio

   ja mysle ze kup od razu 140l lub ile mozesz max. Szkoada ksy na za male akwarium a roznica w wymiarach zewnetrznych jest niewielka a litraz wiekszy to duzy plus

 18. janusz biznesu

  Moczarka taka zwykła ze sklepu nada się jako dekoracja do ryb typu słonecznica i kiełb???

  Odpowiedz
 19. Martitka

  Jak dbać o narybek welona??? Mam 12 mikroskopijnych maluchów. Pomocy… nie wiem jak sie nimi zając, czym karmić… nie sadzilam ze mi sie urodza… sa w duzym plastikowym pojemniku, maja napowietrzacz i grzalke ustawiona na 25 stopni? Pomocy 🙁 chciałabym je odchować

  Odpowiedzi: 6
  Odpowiedz
  1. Martitka

   To jest niebywałe :O 3 dni temu odłowiłam narybek a dziś znów moje welony złożyły ikre :O :O

  2. Aquabat

   Jak nie jesteś w stanie założyć akwarium dla nich to plastikowy pojemnik powinien spełnić swoją rolę, tylko jak duży on jest?? Przydał by się też filtr, jak żadnego nie masz to polecam filtr gąbkowy, brzęczyk mówisz że masz to akurat nie musisz kupić, koszty filtra 10-20zł. Karmić pyłem z dafni lub drobno pokruszonymi płatkami.

  3. lisek

   nie żeby cos ale gratulacje ._.

  4. Martitka

   No pojemnik jest duzy…szer. 40cm dł. 60cm i wys. 40cm. Mam wolny filtr gąbkowy ale narazie bałam się że je zassie bo jest dosć silny Aquael Turbo 100. Narazie zmiażdżyłam na pyłek pokarm Ichtiovit wieloskładnikowy i roślinny (pomieszałam). A czy temp. 25 stopni jest odpowiednia?

  5. Martitka

   Pojemnik jest spory bo 60x40x50. Czy temp 25 stopni jest dobra? Gdzies tak wyczytalam. Filtr mam gabkowy ale balam sie go wlozyc bo to Aquael Turbo 100 i jest dosc mocny…

  6. Neonka

   tez mialam mlode welonki i ich matke na 5 dni dalam do innego akwarium

 20. lisek

  Osobiście nigdy nie lubiałem za bardzo welonek.. ale jak ja czasem widze co na filmach potrafia zrobić… i te ich kozackie pyszczki hehe to wtedy mnie tak rozsmieszają hehehe

  Odpowiedz
 21. taki jeden ze sląska

  Nie wiedziałem gdzie sie oto zapytać więc pytam tu… Chciałbym w akwa. 60l założyć biotop polskich rzek i jezior w planach mam taka obsade : ok. 10 sztuk słonecznicy i 4 kiełby pospolite bo inne sa chronione.. wszystkie dekoracje zabiore z rzeki soła typu korzenie i kamienie … miałem również w planach jazgarza ale on to przecież drapieżnik…

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Przy tak małym akwarium to pozostają do dyspozycji jedynie Cierniki i to też harem 1 samiec plus 4 samice. Słonecznice to ryby bardzo ruchliwe i 60 litrów nie zapewni im możliwości wypływania, natomiast Kiełbie potrzebują silnie natlenionej wody i dosyć chłodnej co przy tak małym zbiorniku w lato może się stać niewykonalne , no chyba że zainwestujesz w chłodziarkę akwarystyczną ale to już opcja dla akwarystów z grubszym portfelem

  2. taki jeden ze sląska

   Sam juz kiedyś miałęm i kiełby i słonecznice w starej szcześćdziesiątce i dobrze sie czuły.. potem posżły w odstawke na rzecz kolcobrzuchów.. ale te sie wybiły i wracam że tak powiem.. na stare śmieci… wode miałęm przy tych kiełbach i słonecznicach bardzo dobrze natlenioną… aa na grzałce miałęm cały czas ustawione 16 stopni… a z ciernikami w sole słabo.. to górska rzeka i tam cierników nie ma… sa za to różanki ale chyba one są pod ochroną… mój kolega miał nawet w akwa. 30l kiełba i 6 słonecznic… tez sie upar zrobił po swojemu i se tam walnął jeszscze 5 kiełbów i 12 słonecznic.. a dla tych słonecznic ja bym zrobił tak że po tyłach i bokach dałbym te korzenie i rózne kamienie a w centrum uwagi ze tak powiem bedzie miejsce do pływania..

  3. taki jeden ze sląska

   aaa jakbym juz tak zrobił jak bym chciał… to czy by jadły rozwielitke???

 22. Martitka

  Witam. Mam pytanie. U moich welonów zauważyłam na filtrach takie białe maleńkie kulki… początkowo przeszło mi przez myśl ze to ikra… z tym że dziś zobaczyłam że te „kulki” otoczone sa jakby… hmm… puszkiem? Co to może być?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Aquabat

   Prawdopodobnie spleśniała ikra.

  2. Martitka

   Pewnie tak 🙂 przyjrzalam sie kamykom i zauwazylam mikroskopijne rybki 😀 do duzego plastikowego pojemnika ( takiego duzego np na zabawki) wlalam wode z glownego zbiornika, wlozylam napowietrzacz i odlowilam 6 rybek 🙂 musialy sie dopiero wykluc bo jeszcze nie plywaja… pytanie co dalej? Moga zostac w tym pojemniku? Czym i od kiedy karmic?

  3. Kacperrrro

   Może glony ale może to być ikra

 23. Skalar

  Witam ta rybka z czerwonym łebkiem to czerwony kapturek

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. elo

   dzienki za info

 24. Adrian

  Welony z powodzeniem można karmić dżdżownicami oraz innym żywym pokarmem. Oczywiście dżdżownice należy przed podaniem umyć z ziemi. UWAGA. Dżdżownice nie mogą pochodzić z terenów nawożonych i zanieczyszczonych .

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Dyzio

   Samo mycie nie wystarczy.Dzdzownice musza sie pozbyc humusu ze swojego organizmu i w tym celu przetrzymujemy je w czystej wodzie ze 2dni

 25. Paweł

  Oczywiście ze możesz . Jeżeli rybki je jedzą to będą dobrym zródłem białka.

  Odpowiedz
 26. Fexapico

  Witam!
  Czy można welonka karmić muszkami ?
  I nie, nie kupione tylko gdzieś tam nachwytane (Muszki mają wielkość 0,5 cm lub mniej są to chyba owocówki)

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Paweł

   Wiesz możesz próbować ale będzie o wiele bezpieczniej karmić je kupionymi.Myślę ,że pomogłem 😉

  2. Dyzio

   Mozna.
   Kupione czy zlapane to przeciez to samo .Nie widze tu zadnego ryzyka zwizanego z tym ze sie nie kupi tylko zlapie samemu za darmo .Opinie ze bezpieczniej kupic rozpuszczają handlarze wiadomo dlaczego .
   To tak jak z karmieniem np weza .Lepsze myszy kupione niz te hodowane samemu na karme?
   Idzmy dalej: lepsze ziola kupione w zielarskim niz te zerwane samodzielnie z natury? Otoz wlasnie odwrotnie bo robiąc cos samemu mamy pelną kontrole skad to pochodzi (np czy blisko jest ulica zanieczyszczenia ,opryski rolnicze etc etc ) kupując nie wiemy tego a handlarze na to nie patrza bo dla nich wazny jest tylko zysk

 27. Jarek

  Witam państwa mam zamiar zakupić
  akwarium, 112L i czy w takim „akwarium”
  Mogą żyć 2 złote rybki ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Paweł

   Tak.Z jak największym powodzeniem możesz je trzymać ,bo jest wystarczająco dużo miejsca. 😉

  2. Albert

   Da radę .. ale musisz zapewnić solidną zewnętrzną filtrację, czyli spory kubełkowy filtr.

 28. MauroMarian

  Wczoraj kupiliśmy takie rybki. Trzymamy je w średnim akwarium i dobrze im się powodzi. Mamy jednego welona złotego z pięknym ogonem oraz takiego mniejszego z czerwonym łebkiem. W naszym akwarium znajdują się dwie duże roślinki (sztuczne, ponieważ żywe są zjadane), duży kamienny zamek, filtr, grzałka i kamienie. Woda w akwarium ma 23 stopnie. Kupiliśmy dla nich TROPICAL (pokarm wysokobiałkowy, suchy) i chcieliśmy się zapytać ile razy dziennie takie rybki karmić, w sklepie powiedzieli, że powinno się karmić raz dziennie, jednak pokarm zbyt szybko znika i zastanawiamy się, nie karmić ich dwa razy dziennie. Do wody dodaliśmy żywe kultury bakterii, również z firmy TROPICAL.
  Z góry dziękujemy,

  Marianna i Maurycy

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Złote rybki to bardzo żarłoczne stworzenia .Trzeba bardzo uważać z karmieniem , zjedzą każdą ilość paszy jaką dostaną a to może się dla nich skończyć tragicznie.Często cierpią na otłuszczenie narządów wewnętrznych choroby układu pokarmowego i niestrawności. Można je karmić nawet co 2-3 dni. Pozdrawiam

 29. Julia

  Witam
  Niestety nie wiem gdzie zmieścić to pytanie, więc robię to w tym miejscu 😉
  A więc moje pytanie brzmi: jaki gatunek ryby dla osoby, która nigdy nie posiadała tych uroczych stworzonek? Jakie rybki są tanie i proste w utrzymaniu? Dodam, że rybkę planuję trzymać w kuli.
  Z góry dziękuję 🙂

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Julia

   Jednak doczytałam, że trzymanie rybek w kuli to zły pomysł, więc jakie jest możliwie najmniejsze akwarium w którym można bezproblemowo trzymać rybki i jakie to mogą być gatunki?

  2. Sławomir

   Minimalne to 60l. Warto kupić dobrą książkę. Najważniejsze to założenie akwarium.Podłoże, filtr, napowietrzacz,itp. Dalej rośliny, najlepiej od kogoś komu wyrosło ich za dużo. Ryby na początek to glonojady, kirysy, gupiki, danio. Powodzenia.

  3. Marcin

   proponował bym bojownika samca bo atrakcyjny bez samic tylko on lub gurami może być parka a dlaczego poczytaj nie będziesz rozczarowana moge tylko dodać ze samice bojownika go zagryza

  4. Dagger

   Nie wiem, czy już nie za późno, ale to uzupełnię. Może przyda się komuś nieogarniętemu, jeśli tu kiedyś trafi.
   Z tymi glonojadami to nie wychodziłabym na początek. Dużo ludzi myśli, że one rzeczywiście zjadają glony, rzeczywiście nie do końca tak jest.
   Najmniejszy zbiornik w jakim można trzymać życie to jakieś 5l na ślimaki, dalej ok. 15l na krewetki neocardina.
   Najmniejsze akwa w jakim można trzymać ryby to 30l. a w nim bojownik (sam jeden) lub kilka samców gupików lub o ile się orientuję wchodzi też parka wielkopłetwa wspaniałego.
   Im większy litraż tym więcej możliwości. Kupowanie akwa 45l jest bez sensu, lepiej zainwestować te pare zł od razu w 54l, a tam kilka samic i samców gupika (dobieramy zawsze haremem – ilość samic powinna być chociaż o 1 większa od ilości samców) lub bojownik i 2 samice lub para prętników karłowatych/trójbarwnych lub małe stadko kilkunastu sztuk neonków innesa. Warto też trochę o tym poczytać, bo można też np. łączyć ze sobą ryby ławicowe i parki/haremowe, ale nie będę tego tutaj dokładniej opisywać, polecam wykorzystać czas na sprawdzenie wszelkich ewentualności w internecie, hobbyści z różnych stron akwarystycznych o wiele rzeczy już pytali i zawsze są gotowi pomóc, jednak najpierw poczytajmy na dany temat, zamiast od razu pytać o banały.

  5. rrrrrrrw

   Dagger, w 54 oczywiście można hodować kilka samic i samców gupika, pytanie tylko co robić z dziesiątkami małych co 2 miesiące? Bo sklepy z reguły ich nie chcą a jeśli nawet, to niewielkie ilości. Dla nieogarniętych jednak proponowałbym do 54l same samce, są ładniejsze i nie ma problemu z małymi.

  6. a.s.

   Trzymanie ryb w kulach powinno być zabronione. To tak jakby zamknąć kogoś w małym pokoju bez klamek.
   Są w sprzedaży zestawy akwariowe z grzałka, filtrem i oświetleniem do 40 litrów w sam raz na początek.

 30. Jozio

  Witam mam pytanie:
  Czy dla jednego welonka wystarczy 30litrowe akwarium, w którym wode wymieniam co tydzień ok.50%?Dodam jeszcze że posiadam filter.Welonek zaś to klasyczna odmiana najczęściej i najbardziej spotykana w sklepach zoologicznych.

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrw

   Nie, nie i jeszcze 30x nie. W sklepie pewnie powiedzieli, że nawet w kuli można trzymać. Zobacz w tabelce wyżej, jest napisane jakie minimum akwarium powinno być dla jednej rybki i dla większej ilości.

  2. Jozio

   To że w kuli to wiedzialem. Jakby co to welonka oddam znajomemu (chwilowo jest tak mały że te akwarium troche czasu mu wystarczy)
   Ktoś wie jakie rybki moge trzymać w tym akwarium?

  3. rrrrrrrrw

   W takim zbiorniku mógłbyś trzymać np. kilka gupików endlera lub takie śmieszne małe rybki kolcobrzuchy karłowate a jeśli miałbyś bardziej miękką wodę to mogą być drobniczki lub razbory galaxy po kilka sztuk. Do tego można pokusić się o kilka małych krewetek. Ewentualnie jeden ładny bojownik (bez krewetek bo zeżre). Welonka szybko urośnie i będzie tak jak w kuli, siedzieć w kącie i sr@ć pod siebie więc jeśli nie chcesz, żeby się męczyła to już zacznij szukać jej lepszego większego miejsca. Pamiętając, że to rybka zimnolubna

  4. Jozio

   Ok, dzięki

  5. Jozio

   Ile krewetek z trzema gupikami?