Złota rybka – Welon

Welonka, Złota rybka - ryba akwariowa fot. flickr by Kate Breimayer

Złote rybki – Welonka - ryby akwariowe

Karaś ozdobny (Carassius auratus), Złota rybka, Welon –  niewątpliwie najbardziej popularna i znana na całym świecie ryba akwariowa. Jej hodowle zapoczątkowano w Chinach ok. VII wieku naszej ery. Złota rybka to tak naprawdę potoczna, ogólna nazwa licznych odmian hodowlanych populacji jednego z podgatunków karasia ozdobnego. Welon (Veiltail) jest jej charakterystyczną odmianą z wydłużonymi płetwami.

Ryba akwariowa Złota rybka – Welon - Carassius auratus Pochodzenie ryb akwariowych

Nie występowała w naturze w formie dzikiej. Jest efektem selekcji prowadzonej od ponad 1000 lat w Chinach, a następnie w Japonii, Wietnamie i w kilku innych krajach. W wyniku celowej (wypuszczanie ryb do dzikich zbiorników) lub przypadkowej introdukcji (uciekinierzy z hodowli) pojawiła się w wodach śródlądowych wielu krajów świata, w niektórych tworząc trwałe populacje.

Ryba akwariowa Złota rybka – Welon - Carassius auratus Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Złote rybki są głównie hodowane w stawach i sadzawkach ogrodowych lub parkowych gdzie mogą dorastać nawet do 30 cm długości. W akwariach osiągają od 10 do 20 cm. Najbardziej znanymi odmianami są: shubunkin, welon, welon tygrysi, teleskop, kometa, ryba jajo, teleskop czarny, lwia główka, skygrazer oraz nimfa. Na wystawach ocenia się welony na podstawie wymaganych klasycznych proporcji ciała i płetw.

Płeć młodych ryb trudna do odróżnienia. Dorosłe samice przeważnie są nieco większe i bardziej krągłe. U samca w okresie rozrodu na pokrywach skrzelowych pojawia się wysypka. Profesjonalni hodowcy przeprowadzają u tych ryb sztuczne tarło, które jest bardziej efektywne i pozwala na ścisłą kontrolę rozrodu.

Stadne, energiczne i wytrzymałe ryby, niestety ze względu na większą tolerancję zanieczyszczeń oraz niższych temperatur bardzo często trzymane są w pojedynkę w ciasnej, małej i niefiltrowanej szklanej kuli gdzie nierzadko chorują i krótko żyją.

Ryba akwariowa Złota rybka – Welon - Carassius auratus Odżywianie ryb akwariowych

Przyjmują wszelkie dostępne pokarmy mrożone, żywe, roślinne czy suche. Zróżnicowana dieta zapewni im najlepszą kondycję. W temperaturach poniżej 9°C złote rybki zapadają w zimowy sen i nie pobierają pokarmu. Trzymane w domowych akwariach muszą być karmione przez całą zimę.

Ryba akwariowa Złota rybka – Welon - Carassius auratus Akwarium ryb akwariowych

Zalecane minimum dla jednego osobnika to akwarium o pojemności 80 litrów, a dla każdej kolejnej sztuki powinniśmy dołożyć ok 35 litrów. Złota rybka i wszystkie jej odmiany są zimnolubne ale te z wydłużonymi płetwami i welonki nie tolerują temperatur poniżej 13°C i nie powinny być trzymane na zewnątrz. Optymalna temperatura dla delikatnych odmian to 18-24°C. Są rybami dość odpornymi na zanieczyszczenia wody ale jednocześnie niesamowicie szybko ją brudzą dlatego zbiornik musi posiadać bardzo wydajny filtr. Zalecane są też regularne (cotygodniowe) podmiany świeżej wody (ok. 25%). W takich warunkach złote rybki mają szanse na prawidłowy i zdrowy rozwój a także długie życie.

Chętnie kopią w podłożu dlatego dobrym wyborem będzie żwirowe podłoże i rośliny pływające oraz wytrzymałe, szerokolistne gatunki przyczepiane do elementów dekoracji.

Najlepiej trzymać je w akwarium gatunkowych lub z innymi zimnolubnymi rybami. Dobrym towarzystwem będzie np. Kardynałek chiński.

Ryba akwariowa Złota rybka – Welon - Carassius auratus Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie nie jest zbyt często spotykane w akwariach. Wybrane dorosłe osobniki w wieku ok 3-4 lat umieszczamy w zbiornikach parami lub grupami z przewagą samców. Wyraźną cechą samców jest wysypka tarłowa występująca w tym okresie na pokrywach skrzelowych. Dno zbiornika powinno być obsadzone roślinami i suchymi gałęziami lub syntetyczną wyściółką. Warto również nieco zacienić akwarium roślinami pływającymi.

Ryby przystępują do tarła po okresowym przechłodzeniu wody. Do rozrodu zachęci je podwyższona temperatura i wysoko-proteinowa dieta. Parametry wody nie są raczej istotne w przypadku tych ryb, musi być ona jednak czysta i dobrze natleniona. Jaja najczęściej są składane blisko dna wśród roślinności. Ikra jest drobna i bardzo kleista. W temperaturze ok 25°C wylęg trwa ok. 3 dni. Po złożeniu ikry dorosłe osobniki należy odseparować. Początkowo młodym można podawać larwy solowca, plankton i mikrorozmiarów pokarm sztuczny, w późniejszych etapach siekane rureczniki, pokarm granulowany i płatkowy.

Badania doświadczalne

Złota rybka była wykorzystywana jako obiekt badań w laboratoriach. Została wykorzystana, między innymi, do badań nad zachowaniem się tego gatunku w stanie nieważkości z wykorzystaniem samolotu odrzutowego mogącego uzyskać przyspieszenie większe od 1 g.

Literówka? Błąd? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter - nie dotyczy komentarzy.

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Carassius auratus
synonim:Goldfish
Rodzina:Karpiowate
Biotop:Azja
Rozmiar ryb akwariowych:duży, średni, 10 - 20 cm
Żerowanie:przy dnie, środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, roślinny, suchy, żywy
Długość życia10 - 30 lat
Akwarium:bardzo duże, duże, średnie
min-pojemność:80 l
min-długość:80 cm
Woda:umiarkowana, zimna, lekko kwaśna, lekko zasadowa, miękka, średnio twarda, twarda
temperatura:16 - 24 °C
pH:6.0 - 7.5 pH
twardość:5 - 20 ºdGH
Cena:powyżej 6 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Złota rybka – WelonPoważnie o rybach - Złota rybka – Welon

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 108

 1. Pietrek

  Czy w oczku wodnym mogę trzymać zwykłe welonki i teleskopy?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrrrrrrrrw

   O ile w lecie dadzą radę, to zimy żadna nie przetrwa. Lepiej pomyśl nad karasiami ozdobnymi, kolory mają podobne, są większe, więc nie zginą Ci w tym (zapewne sporym) oczku, no i przetrwają każde mrozy, pod warunkiem, że nie dopuścisz do zamarznięcia wody. Jeśli oczko jest płytkie, to wystarczy ustawić pompkę tak żeby woda była w ciągłym ruchu, góra oczywiście zamarznie ale dół nie, nawet przy 15-20st mrozu. Ja tak robię u siebie (oczko tylko 700L) i przez wiele lat żadna rybka nie zdechła przez zimę.

 2. Renata

  Czy w zbiorniku 112 mogłabym trzymać 3 karasie? Jeżeli to za mało,to za jakie to będzie min. dla 3 karasi?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Szymson

   Eee…Karasi jest wiele gatunków ale chyba chodzi Tobie o złocistego. Jeżeli tak to według mnie 250l minimum.

  2. rrrrrrrrrrrrrrw

   Karasi w ogóle nie powinno się trzymać w akwarium, chyba, że powyżej 1000L. Znajomy miał kilka w 450L i jak dorosły, czuły się jak sardynki w puszcze. W 112L można trzymać w/w welonki i to też nie za wiele, 3 max.