Carassius auratus

Welonka, Złota rybka - ryba akwariowa fot. flickr by Kate Breimayer
  • Rozmiar: 10 - 20 cm
  • Akwarium: 80 l
  • Wymagane pH: 6.0 - 7.5 pH
  • Wymagana temperatura: 16 - 24°C
  • Biotop: Azja

Złote rybki – Welonka - ryby akwariowe

Karaś ozdobny (Carassius auratus), Złota rybka, Welon –  niewątpliwie najbardziej popularna i znana na całym świecie ryba akwariowa. Jej hodowle zapoczątkowano w Chinach ok. VII wieku naszej ery. Złota rybka to tak naprawdę potoczna, ogólna nazwa licznych odmian hodowlanych populacji jednego z podgatunków karasia ozdobnego. Welon (Veiltail) jest jej charakterystyczną odmianą z wydłużonymi płetwami.

Złota rybka – Welon - Carassius auratus - Występowanie

Nie występowała w naturze w formie dzikiej. Jest efektem selekcji prowadzonej od ponad 1000 lat w Chinach, a następnie w Japonii, Wietnamie i w kilku innych krajach. W wyniku celowej (wypuszczanie ryb do dzikich zbiorników) lub przypadkowej introdukcji (uciekinierzy z hodowli) pojawiła się w wodach śródlądowych wielu krajów świata, w niektórych tworząc trwałe populacje.

Złota rybka – Welon - Carassius auratus - Charakterystyka i usposobienie

Złote rybki są głównie hodowane w stawach i sadzawkach ogrodowych lub parkowych gdzie mogą dorastać nawet do 30 cm długości. W akwariach osiągają od 10 do 20 cm. Najbardziej znanymi odmianami są: shubunkin, welon, welon tygrysi, teleskop, kometa, ryba jajo, teleskop czarny, lwia główka, skygrazer oraz nimfa. Na wystawach ocenia się welony na podstawie wymaganych klasycznych proporcji ciała i płetw.

Płeć młodych ryb trudna do odróżnienia. Dorosłe samice przeważnie są nieco większe i bardziej krągłe. U samca w okresie rozrodu na pokrywach skrzelowych pojawia się wysypka. Profesjonalni hodowcy przeprowadzają u tych ryb sztuczne tarło, które jest bardziej efektywne i pozwala na ścisłą kontrolę rozrodu.

Stadne, energiczne i wytrzymałe ryby, niestety ze względu na większą tolerancję zanieczyszczeń oraz niższych temperatur bardzo często trzymane są w pojedynkę w ciasnej, małej i niefiltrowanej szklanej kuli gdzie nierzadko chorują i krótko żyją.

Złota rybka – Welon - Carassius auratus - Odżywianie i karmienie

Przyjmują wszelkie dostępne pokarmy mrożone, żywe, roślinne czy suche. Zróżnicowana dieta zapewni im najlepszą kondycję. W temperaturach poniżej 9°C złote rybki zapadają w zimowy sen i nie pobierają pokarmu. Trzymane w domowych akwariach muszą być karmione przez całą zimę.

Złota rybka – Welon - Carassius auratus - Akwarium

Zalecane minimum dla jednego osobnika to akwarium o pojemności 80 litrów, a dla każdej kolejnej sztuki powinniśmy dołożyć ok 35 litrów. Złota rybka i wszystkie jej odmiany są zimnolubne ale te z wydłużonymi płetwami i welonki nie tolerują temperatur poniżej 13°C i nie powinny być trzymane na zewnątrz. Optymalna temperatura dla delikatnych odmian to 18-24°C. Są rybami dość odpornymi na zanieczyszczenia wody ale jednocześnie niesamowicie szybko ją brudzą dlatego zbiornik musi posiadać bardzo wydajny filtr. Zalecane są też regularne (cotygodniowe) podmiany świeżej wody (ok. 25%). W takich warunkach złote rybki mają szanse na prawidłowy i zdrowy rozwój a także długie życie.

Chętnie kopią w podłożu dlatego dobrym wyborem będzie żwirowe podłoże i rośliny pływające oraz wytrzymałe, szerokolistne gatunki przyczepiane do elementów dekoracji.

Najlepiej trzymać je w akwarium gatunkowych lub z innymi zimnolubnymi rybami. Dobrym towarzystwem będzie np. Kardynałek chiński.

Złota rybka – Welon - Carassius auratus - Rozmnażanie

Rozmnażanie nie jest zbyt często spotykane w akwariach. Wybrane dorosłe osobniki w wieku ok 3-4 lat umieszczamy w zbiornikach parami lub grupami z przewagą samców. Wyraźną cechą samców jest wysypka tarłowa występująca w tym okresie na pokrywach skrzelowych. Dno zbiornika powinno być obsadzone roślinami i suchymi gałęziami lub syntetyczną wyściółką. Warto również nieco zacienić akwarium roślinami pływającymi.

Ryby przystępują do tarła po okresowym przechłodzeniu wody. Do rozrodu zachęci je podwyższona temperatura i wysoko-proteinowa dieta. Parametry wody nie są raczej istotne w przypadku tych ryb, musi być ona jednak czysta i dobrze natleniona. Jaja najczęściej są składane blisko dna wśród roślinności. Ikra jest drobna i bardzo kleista. W temperaturze ok 25°C wylęg trwa ok. 3 dni. Po złożeniu ikry dorosłe osobniki należy odseparować. Początkowo młodym można podawać larwy solowca, plankton i mikrorozmiarów pokarm sztuczny, w późniejszych etapach siekane rureczniki, pokarm granulowany i płatkowy.

Badania doświadczalne

Złota rybka była wykorzystywana jako obiekt badań w laboratoriach. Została wykorzystana, między innymi, do badań nad zachowaniem się tego gatunku w stanie nieważkości z wykorzystaniem samolotu odrzutowego mogącego uzyskać przyspieszenie większe od 1 g.

Ostatnio zmodyfikowano: 28 października 2017 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Nazwa ryby akwariowej: Carassius auratus
  • Orientacyjna cena: powyżej 6 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 250

  1. Darek

    Co mam zrobić jeśli jeden z kupionych welonów jest agresywny i chce zamordować innego welona? Czy ten welon (agresor) do utylizacji czy da się jeszcze to jakoś zharmonizować?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Maks

      wywalić agresora, zalecam do drugiego akwarium a jak nie to do kibla

    2. k

      Ryb się nie spuszcza w toalecie, a ten i jeszcze jeden Pana komentarz (pod moim o mrożonych bezkręgowcach w diecie bojownika wspaniałego) świadczy o Pana wiedzy akwarystycznej, a konkretniej o jej braku.

  2. Kubister

    Czy zwykłe welonki mogą być w oczku wodnym? Na zimę ryby zabieram do domu.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Maks

      nie zabieraj do domku, to karaś, on nawet bez wody z 2 dni wytrzyma, ja trzymałem w piwnicy w beczkach i jak w zimę zamarzło to wiosną pływały jak nowe

  3. Aleksander_to_ja_i_mam akwarium :)

    Czy złota rybka może być z gupikami?
    Bo doczytałem że neonki zje i nie mam pewności czy mogę połączyć oba gatunki (gupiki i złote rybki)

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Lisukoksu

      w życiu nigdy! welonki są rybami bardziej do akwariów gatunkowych i irytuje mnie to jak ktoś myśli że z innymi rybami oprócz tych stawowych. W sensie sam pytałem z czym to można trzymać ale bardziej chodziło mi i jakieś zimnolubne ryby typu piskorz.

  4. Lisukoksu

    z czym to coś można trzymać? ( pytam z ciekawości, bo może będę miał w akwa) ja trzymam w stawie z karpiem koi i okoniami ale możliwe że do mnie przyjedzie jedna a raczej w stawie sobie taka z akwarium nie poradzi

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Sylwester lat 37

      Welony to specyficzne ryby ciężko uchować je w akwarium towarzyskim.

    2. Aleksander_to_ja_i_mam akwarium :)

      Czy można trzymać złote rybki z gupikami mieczykami i molinezjami? Bo wyczytałem że złote rybki zjedzą neony i nie wiem czy mogę połączyć gatunku (gupiki ,mieczyki, molinezje i złote rybki)

    3. Marian

      Welonka jest bardzo gruba kiedy można spodziewać się mlodych była jedna innego gatunku to się nie zgodzili z welonkami

  5. Kuba

    Jak rozpoznać płeć u welona i czy jest w ciąży ?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Ryba Akwariowa

      W czasie tarła samce mają wysypkę tarłową na pokrywach skrzelowych. Welony nie zapadają w ciążę, są to ryby jajorodne, więc wykluwają się z ikry złożonej przez samicę.

    2. Maks

      Mam pytanie mam akwarium 160l, ile mogę trzymać welonów w tym akwa i czy mogę jakieś ryby dorzucić.

  6. Kuba

    Hej wszystkim czy może byc taka obsada to 180l narożne :
    3welony
    4skalary
    10neonków czerwonych
    8molinezji
    3gurami mozaikowe
    i jeszcze albo 2pielęgnice meeki albo 2 pielęgnice diamentowe jeśli będe musiał zrezygnować z neonków to spoko mam drugie akwarium najwyżej je przełoże

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. Tomasz

      Witam, za bardzo przekombinowane. Welony stracą płetwy pływając z pielęgnicami , neony posłużą jako żywy pokarm. Dodatkowo każdy z gatunków ma inne wymagania środowiskowe jak i parametry wody potrzebne do zdrowego funkcjonowania są odmienne. Za bardzo to przypomina skład na zupę rybną niż na udaną kompozycję akwarystyczną. Pozdrawiam

    2. Kuba

      welony z neonkami i skalarami już mam jakiś czas i żyją sobie w zgodzie

    3. Tomasz

      To ,że żyją w zgodzie to tylko część sukcesu jakim jest prowadzenie akwarium i zapewnienie odpowiednich warunków trzymanym tam zwierzakom. Neony i skalary trzymane w 180 litrach od małego – ok. Welon to już inne zapotrzebowania na parametry wody choćby temperatura. Do tego myślisz o średniej wielkości pielęgnicach z ameryki środkowej , które mogą ten układ zakłócić. Molinezje i gurami mozaikowe pewnie wpasujesz ale z pielęgnicami się zastanów bo to nieprzewidywalne ryby. Pozdrawiam

    4. Maks

      a nie zapomniałeś pieprzu i maggi?

  7. Paola

    Czy roślina pływająca (Pistia) ma rację bytu przy tych rybkach?
    Jakie inne rośliny dadzą radę ?

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. admin

      Pisitia, ma rację bytu, ale jako uzupełnienie diety. Mikrozoria i mchy nie będą zjadane.

    2. Sky

      Raczej będą zjadane chyba że kupisz bardzo duże kapustki pistii. Inne rośliny jakie możesz trzymać to np. Mech jawajski, Gałęzatka kulista

    3. Natalia

      U mnie dają radę tylko tataraki i rośliny o twardych liściach. Gałęzatki wrzuciłam, ale przestały istnieć po około 2 godzinach😂 rozszarpane i częściowo zjedzone

  8. Radek

    Czy mogę trzymać komety w akwarium długość – 110 cm
    Szerokość – 30 cm
    Wysokość – 25 cm
    Ok 80l
    Chodzi głuwnie o wysokość

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Sky

      Można, ale jako iż to akwarium nie jest za duże może być tylko jedna welonka. Dwie welonki już się będą męczyły.

  9. Adrian

    Moja welonka robi salto w tyl w wodze. O co chodzi ? przypadek jednorazowy wczesniej tak nie robila ani pozniej. Tylko przez 20 minut sobie takie akrobacje strzelala.

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Gggggggggg

      Może się bawiła😃.

    2. Maks

      Polecam dodać maggi, pomaga 🙂

  10. Gan Gin

    Witam,
    Mam dwie welonki jedna jest ze mną trzy miesiące a druga tydzień są w akwarium 54l. Słyszałam że to za mało ale mam pytanie. Czy mogą w nim być tak z dwa lata a gdy urosną to do większego akwarium ?
    akwarium 54l grzałka filtr woda ma około 15 stopni jest oświetlane.

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. fox girl

      nie, nie mogą być tam 2 lata bo ci skarłowacieją

    2. Gan gin

      Mam jeszcze jedno pytanie ile by mogły być w tym akwarium

    3. Sky[KiedyśMichał]

      Jakie ono ma wymiary?

    4. Babcia w zoo

      2 welonki to powinno być minimum 115l ale lepiej więcej sam posiadam takie akwarium o litrażu 70 l i kupuje w czerwcu 240l i kosiarki dokupuje itp.

  11. fox girl

    witam wczoraj byłam w sklepie zoologicznym chciałam sprawdzić czy są tam złote rybki i owszem były takie maluszki około 3-4 cm (bez ogona) jak zobaczyłam cenę to się bardzo zaskoczyłam (nie no bo przecież jest bardzo mały to cena nie może być duża) obstawiałam że max to będzie z 10 zł
    jednak się myliłam kosztowały 19.99 za jedną sztukę a do tego nie były w dobrej kondycji

    czy coś takiego jest normalne w zoologicznych ?
    okej wiem że ryby normalnie kosztują kilka złoty więcej w zoologikach i nie są w dobrej formie, ale że aż tak drogo ?!

    Odpowiedzi: 7
    Odpowiedz
    1. fox girl

      już wolę kupić od jakiegoś chodowcy takie welonki, są tańsze i zazwyczaj mają dobrą kondycję

    2. Sky[KiedyśMichał]

      Zależy jakie welonki to były

    3. fox girl

      teleskopy (czarne) i zwykłe/pospolite (złote i calico)

    4. Sky[KiedyśMichał]

      to 20zł to normalna cena

    5. fox girl

      ok, ale jak będę miała kupować to raczej kupię od kogoś kto ma je taniej a w dobrej kondycji i trochę większe (większość ryb które kupowałam z zoologach zdychało po kilku dniach lub 2 tygodniach od chodowców jak brałam to nic mi jeszcze nie padło)

    6. Rozalia Wedland

      ja za moje 4 welony zapłaciłam w sklepie zoologicznym 110zł mają około 5\6cm

    7. Valdez

      Nie ma co kupować welonów w zoologach bo jakość ryb i często też cena fatalne. Najlepiej przez OLX od prywatnego hodowcy

  12. xZosia.

    Mam pytanie czy jeśli moja welona kładzie się na dnie akwarium brzuchem do góry to czy jest to normalne?
    Robi tak już około 3 dni.

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. fox girl

      nie wiem co się dzieje może być przekarmiona może mieć też ikrę w brzuszku jeśli to samiczka (jeśli jej nie przekarmiasz to będzie miała grubszy brzuszek)

    2. fox girl

      jeśli to samiczka i są przy niej jakieś rybki średnie-duże lub wariaty (lub po prostu jakieś rybki tego typu lub coś koło tego)
      albo „żarłoki” typu danio, neonki itd. to może nie chcieć złożyć ikry i się męczy

      (nie jestem pewna, ale może tak być w takiej sytuacji wystarczy przełowić rybkę do innego akwa i powinna złożyć ikrę. Jeśli to nie pomoże to możesz sprubować zrobić jej „masaż”)

    3. Valdez

      Fox girl, nigdy nie było u mnie sytuacji aby welonka miała problem z daniem ikry w akwarium ogólnym są tam (neonki innesa, platynki brzanki brokatowe itp) przekładanie ryby było by dla niej dużym stresem już lepiej spróbować masażu ale delikatnie

  13. fox girl

    witam czy taka obsada może być ? czy raczej nie ?

    3 welony
    2 zbrojniki (parka)
    2 kiryśniki (też parka)
    5 sumików szklistych

    akwa ma pojemność 200l
    wymiary:
    100X40X50

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. Wiktorek

      absolutnie nie. wszystkie to ryby duże. taki zbiornik musi mieć co najmniej z 300l

    2. fox girl

      a jaką obsadę proponujesz do welonków ?

    3. Sky[KiedyśMichał]

      Do welonków? Nic nie proponuję, welonki czują się dobrze same ze sobą

    4. fox girl

      a czy parka kiryśników i trzy welonki czuły by się dobrze w jednym akwa ? czy raczej zrobić akwa jednogatunkowe dla welonków ?

  14. eren

    moja welonka ma coś białego na głowie i bąble na ogonie. Czy to coś poważnego. czy nie trzeba się martwić

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. M

      Raczej już jej nie uratujesz to pewnie pleśniawka albo ospa na wyskoim poziomie

  15. Paulina

    Welonka może być w akwarium z helenkami?

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Igralux

      chodzi o ślimaki?
      Raczej tak, welonki nie są zbyt agresywne a jak są dobrze wykarmione ( nie przekarmione) to na pewno

    2. Paulina

      Nie zadławi się nimi ?

    3. Igralux

      Jak ma się nimi zadławić jak ich nie zje?

  16. Pami

    Mam 5 welonek w 120l i wyglądają na zadowolone , chciałabym żeby miały więcej różnych roślin w akwarium, jakie będą najlepsze ?

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Sky[KiedyśMichał]

      żadne, welonki mogą się pozbywać roślin aby mieć więcej przestrzeni dla siebie, niestety masz ich za dużo w tym akwarium

    2. Asia

      Ja mam u welona kilka gałęzatek i anubiasa na korzeniu.

    3. Adam

      Wszystkie, o stosunkowo twardych liściach, moczarki zostanie zjedzona ale nurzance, anubiasy a nawet Ludwigie dają radę

  17. Asia

    Jakie rośliny najlepiej posadzić? Takie żeby ich nie zjadły po 2 dniach 😉

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Valdez

      Jak mają w diecie pokarmy roślinne i np, ja moim daje raz w tygodniu szpinak albo sałatę to roślin nie ruszają

  18. Agata

    Rybki te dużo brudzą dlatego popieram by mieć bardzo dobra filtracje ponieważ chwila bez filtra a woda w akwarium z ładnej przezroczystej staje się żółta i matowa

    Odpowiedz
  19. Paweł

    Mam 3 małe welonki, które latem pływały w oczku wodnym z karasiami. Teraz je wyłowiłem i trzymam w akwarium 112 litrowym z gupikami i kiryskami. Temperatura wody 23 stopnie C, a filtr duży kaskadowy.
    Czy mogę mieć taki zestaw na okres zimy? Obawiam się, że welonki mogłyby nie przetrwać zimy w oczku.
    Oczko 7tys litrów, max głębokość 1,5m., stale napowietrzane.

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. jeśli tylko zime to wytrzymają.......

      Jeśli tylko zimę to wytrzymają.

    2. Rafał

      Gupiki będą podgryzać im płetwy

  20. Marta

    Mam dwie welonki od paru miesięcy. Od 3 dni zauważyłam klejące przezroczyste kropki na ścianie akwarium blisko podłoża. Nie wiem czy to sa jaja czy choroba jakaś. Rybki dobrze wyglądają i sie normalnie zachowują.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Paweł

      Stawiałbym raczej na jaja ślimaków.

  21. ANONIMOWY

    Trzymam dwie welonki złote, jedna mniejsza druga nieco większa, w 55l, welonki są bardzo żwawe i jedzą każdy podany im pokarm, nie jedzą roślin ale kopią w podłożu, wykopują tylko rogatka, pozostałe rośliny ok, jedną welonkę zabrałam z kuli z tragicznych warunków z ospą, teraz jest już zdrowa

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. NIKOLA

      to fajnie że uratowałaś ją 🙂

  22. Ola

    Cześć mam pytanie co to znaczy jeśli welon kopie w żwirku i przeżywa kamienie a potem je wypluwa.
    Pozdrawiam

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Sky[Kiedyś Michał]

      To jest u nich normalne

    2. Oliwia

      To u nich normalne, po prostu przeszukują dno w celu znalezienia jedzenia.

  23. wiśnia

    witam mam pytanie czy welon może być trzymany z innymi rybami od małego?
    bo ostatnio kupiłam welona i zjadł mi wszystkie roślinki taka jedna ryba teko welona podgryzała to ją od dzieliłam (tą rybę co podgryzała) i mi pa jakimś czasie zaczęły rybiki zdychać ale nie było widać żeby welon je podgryzał. więc ją wsadziłam do innego akwarium i mam pytanie czy ona musi mieć filtr z napowietrzaczem na ogul. czy ona musi mieć powietrze czy nie jak bojownik. czy wystarczy że będę zmieniać wodę co tydzień.
    Pozdrawiam

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Sky[Kiedyś Michał]

      Welon moze byc z innymi rybami które maja te same parametry wody.
      Welon kopie w podlozu przez co nie raz rosliny wypadaja.
      Ryby zapewne zdychaja bo maja inne wymagania niz welon. [welon jest z wód zimnych a wiekszasc z cieplych]
      Kazda ryba potrzeboje filtra, zmiany wody co tydzien [welon ma naprawde szybki metabolizm] nie wystarcza, musi miec filtr, napowietrzanie.

    2. Sky[Kiedyś Michał]

      ORAZ PRAGNE PRZYPOMNIEC ZE WELON MINIMUM 80l nie 5 czy 10 🙂

    3. wiśnia

      dziękuje za odpowiedz

  24. Katarzyna

    Witam wszystkich, otóż mam od 3 dni problem z Welonkiem to chyba samica..pływa brzuchem do góry ,kiedy przeczytam w internecie ze może mieć zaparcia pomasowalam jej brzuch a tu Ikra zaczęła jej wypływać wiec zostawilam ja w spokoju ale widzę ze się męczy nie wiem czy ona nie chce tej Ikry złożyć ponieważ inne rybki mam też w Akwarium. Odseparowalam ja siatka od innych rybek i czekam zobaczymy czy zacznie pływać normalnie. …

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Oliwia

      Myślę, że może to być problem z pęcherzem pławnym. Gdy za bardzo przekarmimy rybkę, unosi się ona jak „balonik” i wypływa brzuchem do góry jakby ją wypychało. Jeśli jest to ikra, to możliwe, że samica nie chce jej złożyć, ponieważ boi się, że inne ją zjedzą [ikrę] ( co u welonów jest częstą przypadłością). Warto też wspomieć, iż trzymanie welona z innymi rybami nie jest najlepszą opcją, gdyż mogą welonce nie odpowiadać np. parametry wody
      do składania ikry. Jeśli chodzi o składanie ikry, to można spróbować umieścić welonkę w kotniku dla małych rybek, może tam uda się jej ją złożyć.

  25. Szift

    Mam pytanie czy jakakolwiek ryba nadaje się do kuli a jak nie to dlaczego są produkowane ? U mnie w zoologicznym jest kula która jest 4 razy większa od kubka w których są w niektórych sklepach bojowniki

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Sky[Kiedyś Michał]

      Wyobraź sobie że żyjesz w kuli… powiesz coś[u ryb jest to np. przepłynięcie 1cm] a dźwięk się odbija od ścian i uderza w ciebie, poza tym w kuli rybie psuje się błędnik i zazwyczaj umiera, poza tym do kuli nie wsadzisz filtra,napowietrzacza,grzałki itp. Produkowane są bo niektórzy idioci je kupują, taka kula kosztuje np. 100zł a ma 8l a zwykła kostka 25l kosztuje 30zł dlaczego kule się sprzedają? bo kula jest mała i dziecku będzie o nią łatwiej zabrać poza tym kula wygląda przecież ładniej… bojowniki są sprzedawane w kubkach bo są, a do kuli nie wsadzą bo sklep traci kulę i jej nie może sprzedać. Ogółem KULE TO ZŁO I TYLE

    2. Szift

      Dziękuję za odpowiedź

  26. Ola

    Dzień dobry mam pytanie czy taki zestaw może być. Akwarium 72l
    1 welon troszkę kardynałów chińskich 1 przylga chińska i krewetki małe. No właśnie czy welon nie zje krewetek ? Wiem że akwarium przydałoby się większe ale nie mam takich możliwości może od biedy być taki zestaw ?

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. Sky[Kiedyś Michał]

      Musisz zrezygnować albo z Przylg albo z Kardynałków… 1. Jak nie będzie przylg będziesz musiała często odmulać itp. + musi być minimum 5/6 sztuk bo będzie się chować i nie będzie sprzątać 2. Jak pozbędziesz się Kardynałków w sumie się nic nie stanie oprócz tego że ich nie będzie, one wpływają na ekosystem tym że dają dodatkowe odchody + Mają szybki metabolizm więc 72l i minimalna grupa 8 kardynałków = sprzątanie dna co 2/3 dni… 3. Krewetki nie mogą być w zimnej wodzie więc poumierają/welonki je powyjadają. 4. Po odjęciu filtra,granicy podłoża roślin itp. zostaje ok 50l więc masz rezultat

    2. Ola

      Czy polecasz coś zamiast kardynałów aby mogło żyć z przylgami ? czy sytuacja zostaje bez zmian ?

    3. Sky[Kiedyś Michał]

      Welonka i np. 5 przylg to już bardzo dużo, zależy czy zależy ci na azji czy mogą być inne ryby

    4. Rafał

      Jeszcze dodam, że z welonką podmiany wody muszą być bardzo często, a sama welonka będzie niszczyć dekoracje, łatwiej by ci było robić akwarium z ciepłą wodą, ale jak chcesz…

  27. Adam

    Bardzo towarzyskie i komunikatywne, reagują miedzi innymi na imiona jeśli mają. Przy odpowiedniej filtracji i mocno zróżnicowanej diecie praktycznie nie chorują. Lubią podgryzać delikatniejsze roślinki z czego czasem wyrastaja

    Odpowiedz
  28. Martyna

    Moja rybka od kilku dni nie ma apetytu, osiada na dnie i nie pływa tak jak zawsze -co się może dziać ? Jak pomóc ?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Michał

      Jaka jest temperatura?

    2. Adam

      To mogą być zaparcia, jeśli karmisz pokarmem suchym. Karmienie przemrożonym groszkim i mrożona dafnią lub artemią może pomóc o ile powodem nie są pasożyty

  29. Paulina

    Kupiłam akwarium 112 l welony pływają razem same. A powiedzcie jakie rybki mogę dobrać do gupikow? I które są łatwe w utrzymaniu

    Odpowiedz
  30. ToJa

    Welony nie nadadzą się do takiego akwarium. Urosną za duże, a utrzymać w nim czystość będzie nie lada wyczynem. Jeżeli masz zamiar kupić akwarium >112l, to możesz je przetrzymać, ale w innym przypadku na dłuższy okres czasu to nie ma sensu ani dla Ciebie, ani dla ryb

    Odpowiedz