Zbrojniki lamparcie – Glonojady - ryby akwariowe
Zbrojnik lamparci, Gibiceps (Glyptoperichthys gibbiceps) – osiągająca duże rozmiary, słodkowodna ryba akwariowa z rodziny zbrojnikowatych.
Zbrojnik lamparci - Glyptoperichthys gibbiceps - Występowanie
Zbrojniki lamparcie pochodzą z Ameryki Południowej. Gatunek o bardzo szerokim zasięgu, zamieszkuje rzeki i strumienie zarówno w środkowym i górnym dorzeczu Amazonki, jak i w dorzeczu Orinoko. Można je spotkać na dnie rzeki lub przy zatopionych pniach i drzewach.
Zbrojnik lamparci - Glyptoperichthys gibbiceps - Charakterystyka i usposobienie
Zbrojnik lamparci w naturze osiąga 50 – 60 cm długości. W akwarium zwykle mniej – 40 – 50 cm. Jego ciało jest masywne i szerokie. Głowa dość duża, płetwy piersiowe i brzuszne – szerokie. Płetwa grzbietowa bardzo wysoka i w odróżnieniu od pozostałych zbrojników składa się z 10 lub więcej promieni (inne zbrojniki 8 lub mniej). Całe ciało łącznie z płetwami pokryte jest ciemnobrązowymi cętkami – o różnorodnych kształtach – rozdzielonymi jasnobrązowym wypełnieniem. Płeć trudna do rozróżnienia. Dojrzałe płciowo samce można rozpoznać po spiczastym kształcie brodawki płciowej. Jest rybą stosunkowo spokojną, jedynie wobec innych ryb żerujących przy dnie bywa agresywny. Większość czasu spędza w strefie przydennej. Żeruje w nocy, można go jednak przyzwyczaić do trybu dziennego. Nie jest zbyt aktywnym pływakiem.
Zbrojnik lamparci - Glyptoperichthys gibbiceps - Odżywianie i karmienie
Głównym pokarmem zbrojników są glony – szczególnie przepadają za tymi miękkimi, brązowymi. Nie są rybami wybrednymi przyjmują wszelkie pokarmy opadające na dno: suche, mrożone i żywe. Ich dietę można uzupełniać warzywami np. ogórkiem, sałatą, groszkiem czy szpinakiem. Dorosłym rybom można podawać krewetki lub posiekane filety rybne np. pstrąga. W przypadku braku pokarmu wezmą się za degustację roślin.
Zbrojnik lamparci - Glyptoperichthys gibbiceps - Akwarium
Nie nadają się do małych i średnich zbiorników. Te piękne, olbrzymie sumy należy trzymać w akwarium o długości co najmniej 200cm, wyposażonym w liczne kryjówki oraz korzenie, z których będą mogły zeskrobywać glony. Najlepiej czują się na piaszczystym podłożu. Ze względu na ich rozmiary i kopanie w podłożu, w zbiorniku nie powinno się sadzić delikatnych roślin. Wymagają wydajnej filtracji, dobrze natlenionej wody i częstych podmian.
Zbrojnik lamparci jest rybą łagodną, jednak nie powinien być trzymany z rybami małymi, które mogą stać się jego pożywieniem. Idealnie pasuje do akwarium towarzyskiego z dużymi a także agresywnymi rybami. Dobrym towarzystwem będą brzanki, pielęgnice afrykańskie, tetry, skalary, pielęgnice oskar, bocje. Warto jednak zwrócić uwagę, że trzymany z rybami bocznie spłaszczonymi, takimi jak Skalar czy Paletka, może pozbawiać je w nocy śluzu kiedy te nie są aktywne.
Zbrojnik lamparci - Glyptoperichthys gibbiceps - Rozmnażanie
Ze względu na rozmiary tego gatunku rozmnażanie w akwarium jest niemożliwe. Ryby w handlu pochodzą z farm hodowlanych gdzie do ich rozmnażania wykorzystywane są specjalne stawy z wałami ziemi, w których zbrojniki mogą kopać głębokie tunele i odbywać w nich tarło.
Ostatnio zmodyfikowano: 24 maja 2020 r.Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
Hej. Mój tata kupił zbrojnika niebieskiego, który okazał się być gibbicepsem. tata ma akwa 60l, więc zabrałam rybę do siebie 450l, tylko że mamy Ducha amazońskiego. obie ryby są obecnie równej wielkości, jakieś 20cm. Nie wiem czy nie będzie między nimi konfliktów? Proszę o podpowiedź, co zrobić, czy można je zostawić razem.
zostaw jak jest, nie powinno być problemów
mam akwa 69,3l i zakupiłem zbrojnika pospolitego tak mi sie wydawało akwa ma szerokość 58cm a glonek jak go nazwałem ma już25cm pomocy co robić nie mam miejsca na wieksze bo mieszkam w kawalerce a na taką rybe trzeba 500l
szukać mu lepszego domu na olx, grupach na fb. tylko zanim go komuś wyślesz, wypytaj dokładnie jakie będzie mieć warunki (wymiary akwarium, obsada, parametry) bo inaczej może się okazać że trafi do jeszcze gorszych niż u ciebie. póki jest u ciebie to częste podmiany wody oraz upewnij się że ma kryjówki odpowiedniej wielkości (np drewno). btw, 70l to za mało na zbrojnika zwyczajnego. skarłowacieje w takich warunkach. z ryb „przyssawkowych” to conajwyżej otoski do takiego litrażu.
Zbrojnik lamparci, czy może być stosowany filtr FILTR WEWNĘTRZNY AQUAEL UNI FILTER UV 750 POWER?
No właśnie. 10l to nawet na bojka za mało a co dopiero na 20 cm glonojada. A to że żyje i rośnie nie oznacza że ma się dobrze. Ty też byś rosnął jakby cię zamknięto w pokoju 2x2x2 ale jakie to życie
Czy ten ,,hiperglonojad” może być trzymany z pyszczakami hełmiastymi/pielęgnicą pawiooką?
Tak, bez problemu
Moje pawiookie jak przygotowywały się do tarła to zabiły 30cm zbrojnika .
czy mogę mieć zbrojniki lamparcie z płaskobokiem tępogłowym, kirysami, brzankami itp.?
Wszystkie te ryby mogą być trzymane ale pamiętaj o sporym zbiorniku 😉
Mój tak się przystosował że pobiera pokarm nawet z powierzchni, podpływa odwraca się grzbietem do dołu i czeka aż mu się troszkę nasypie prosto do pyszczka. Oczywiście ma specjalny opadający na dno, ale jest żarłoczny.