Botia kubotai (Kottelat, 2004)

Botia Kubotai - ryba akwariowa fot. aquarium-lutter.de
  • Rozmiar: 15 cm
  • Akwarium: 200 l
  • Wymagane pH: 6.5 - 7.5 pH
  • Wymagana temperatura: 22 - 28°C
  • Biotop: Azja

Bocje Kubotai - ryby akwariowe

Bocja Kubotai (Botia Kubotai) – rodzaj ryby akwariowej z rodziny Botiidae. Wcześniej umieszczony w rodzinie piskorzowatych. Dopiero w 2004 r. rodzaj Botia został zmieniony i sklasyfikowany w obecnym rodzaju. Gatunek został opisany dosyć niedawno i szybko zdobył popularność wśród akwarystów. W 2002 r. kolekcjonerzy ryb pracujący w zachodniej Tajlandii rozszerzyli obszar swoich poszukiwań na teren Mjanmy (Birmy), gdzie między innymi odkryli ten gatunek. Nazwa Kubotai pochodzi od nazwiska jednego z kolekcjonerów – Katsumy Kubota, który zebrał i wysłał ryby do identyfikacji.

Bocja Kubotai - Botia kubotai - Występowanie

Azja. Gatunek endemiczny, występuje jedynie w górnych wodach dorzecza rzeki Salween, w bliskości granicy, między Birmą a Tajlandią. Pierwsze osobniki zebrano ze strumienia Megathat w górnym dorzeczu Ataran, w stanie Kayin, Myanmar. W późniejszym czasie odkryto inną populację w rzece Hanthayaw, w prowincji Tak, w Tajlandii.

Miejsca występowania tych ryb charakteryzują się wolno płynącymi wodami w zacienieniu leśnym. Górne wody pozornie dobrze natlenione i przejrzyste. Podłoże mieszane piaskiem i żwirem, z dużą ilością ściółki oraz drewna.

Bocja Kubotai - Botia kubotai - Charakterystyka i usposobienie

Może dorastać do 15 cm długości, ale zazwyczaj osiąga mniejsze rozmiary ok. 10 cm. Ciało wydłużone, ściśnięte, pokryte niewielkimi łuskami, z łukowatym grzbietem i płaskim brzuchem. Głowa duża, z pyskiem skierowanym w dół. Na ciele czarne, szare, złote plamy ułożone we wzór, który zmienia się wraz z wiekiem ryby. Młode osobniki ok. 2.5 cm bardzo przypominają Bocje histrionica, mają żółte ciało i  ciemne pionowe pasy. Z czasem pojawia się ciemna pozioma linia łącząca pionowe pręgi. Na nich zaczynają pojawiać się szare kropki, których przybywa wraz z wiekiem. Przy ok. 5 cm górna i dolna część pionowych pasm zaczyna się łączyć, tworząc wzdłuż ciała, wzór dużych żółtych owali. Wzór nie jest powtarzalny i może się nieco różnić w zależności od osobnika.

Płeć trudna do rozróżnienia. Dorosłe samice są przeważnie odrobinę większe od samców i bardziej krępe. Dorosłe samce w dobrej kondycji mają smuklejszą głowę, z charakterystycznymi mięsistymi wargami.

Bocje żyją w grupach, w których tworzą się złożone hierarchie społeczne i powinny być trzymane w ilości min. 5-6 osobników, preferowane 10 i więcej.

Trzymane pojedynczo mogą być wycofane lub agresywne w kierunku podobnie wyglądających ryb. W przypadku trzymania 2-3 ryb, ta dominująca może zastraszyć pozostałe, nawet do tego stopnia, że przestaną przyjmować pokarmy.

Szereg zachowań behawioralnych rejestrowanych w akwariach wskazuje, że najwyraźniej potrzebują regularnego kontaktu z innymi przedstawicielami swojego gatunku.

Bocja Kubotai - Botia kubotai - Odżywianie i karmienie

Bocje to głównie mięsożerne ryby, ale jedzą także materię roślinną, jeżeli jest dostępna, włączając rośliny o miękkich listkach. Naturalna dieta obejmuje mięczaki wodne, owady, robaki i inne bezkręgowce. W większości nie są wybredne, ale ich dieta w akwarium powinna być urozmaicona. Można podawać im wysokiej jakości pokarmy suche, żywe i mrożone np. siekaną dżdżownice, tubifex, artemię, wodzień itp. A także roślinne świeże owoce i warzywa tj. ogórek, melon, blanszowany szpinak czy cukinia. Poleca się również przygotowywanie własnoręcznie pokarmów mieszanych z naturalnych składników.

Dobrym źródłem białka mogą być siekane dżdżownice, ale należy podawać je oszczędnie. Bocje zjadają chętnie także ślimaki, ale nigdy nie powinny być kupowane jako sposób na zwalczenie ślimaczej plagi.

W akwarium po aklimatyzacji nabierają odwagi i wypływają po pokarm w środkowe partie wody.

Bocja Kubotai - Botia kubotai - Akwarium

Akwarium dla niewielkiej grupy powinno mieć min. 120 cm długośći i 30 cm szerokości, wysokość nie jest aż tak istotna. Bocje wymagają dobrze urządzonego akwarium, ale ostateczny wystrój w mniejszym lub większym stopniu zależeć będzie od osobistych preferencji.

Zbiornik w stylu naturalnym może mieć piaszczyste lub żwirowe podłoże, z dużą ilością otoczaków, gładkich skał oraz suchych gałęzi i korzeni. Oświetlenie powinno być raczej słabsze. W akwarium można umieścić również rośliny. W takich warunkach będa rosły np. Mikrozoria, Anubiasy, Mchy, które przymocowane do dekoracji będą dawały pożądane zacienione miejsca.

W innym przypadku podczas urządzania zbiornika należy pamiętać, aby zapewnić bocjom dużo kryjówek, gdyż są bardzo ciekawskie i lubią odkrywać swoje otoczenie. Trzeba przy tym unikać ostrych krawędzi i pozostawiania zbyt małych szczelin, w których ryby mogłyby się zaklinować. Skały, drewno, doniczki i ozdoby akwariowe można stosować w dowolnej kombinacji, aby osiągnąć pożądany efekt.

Ryby mogą czasami wyskakiwać ponad powierzchnię wody, dlatego niezbędna będzie pokrywa.

Chociaż bocje nie wymagają silnego przepływu, to najlepiej czują się w dobrze natlenionej wodzie. Do prawidłowego rozwoju wymagają nieskazitelnej czystości wody. Nie tolerują zbytniego nagromadzenia się odpadów organicznych. Z tych względów nigdy nie powinny być wprowadzane do niedojrzałych, niestabilnych biologicznie akwariów. Należy też pilnować cotygodniowych podmian wody w ilości 30-50%.

Nie wykazują specjalnej agresji, ale nie powinny być trzymane z dużo mniejszymi rybami, które mogłyby być zastraszone ich wielkością i czasami sporą aktywnością. Należy także unikać towarzystwa wolno pływających ryb z długimi płetwami np. bojowników, gupików i wielu pielęgnic. Wydłużone, zwisające płetwy mogą być skubane.

Bardziej odpowiednim towarzystwem będą pływające w otwartych wodach, spokojne karpiowate np. z rodzaju Barilius, Luciosoma, Balantiocheilos (Brzanka rekinia) and Barbonymus (Brzanka wielka).

Jeżeli chodzi o inne ryby przydenne to sprawdzi się większość rodzaju Botia i w bardzo dużych akwariach Chromobotia macracanthus (Bocja wspaniała). Opcjonalnie mogą być również niektóre Epalzeorhynchos (Grubowarg zielony), Crossocheilus (Grubowarg syjamski)  i Garra (Garra rufa) oraz wiele z sumokształtnych.

Najlepszym sposobem na uniknięcie problemów w akwarium towarzyskim jest dokładne zebranie informacji przed wyborem przyszłych mieszkańców.

Bocja Kubotai - Botia kubotai - Rozmnażanie

Bardzo trudne. Większość bocjowatych nie rozmnaża się w akwariach, chociaż niektóre, w tym B. Kubota, są rozmnażane na farmach hodowlanych przy użyciu specjalnych hormonów. Niestety w ostatnich latach praktyka ta weszła na zupełnie inny poziom. Na rynku zaczęły pojawiać się licznie hybrydy, włączając w to krzyżówkę Bocji histrionica i B. wspaniałej (Chromobotia macracanthus).

W 2008 r. u jednego z hodowców w dużym akwarium towarzyskim odnotowano pojedynczy ok. 4 cm

narybek.  Parametry wody w zbiorniku były zbliżone do tych optymalnych podanych na stronie. Dorosłe ryby były karmione zróżnicowanymi pokarmami.

Ostatnio zmodyfikowano: 27 września 2019 r.
+ Materiały źródłowe - Materiały źródłowe
  • http://animal-world.com/encyclo/fresh/loaches/BurmeseBorderLoach.php
  • https://www.loaches.com/articles/an-introduction-to-keeping-botia
  • https://www.loaches.com/species-index/botia-kubotai
  • Practical Fish Keeping UK 03/2017
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Akwarium:
    • duże
    • min-pojemność: 200 l
    • min-długość: 120 cm
  • Orientacyjna cena: 11 - 20 zł
  • Dostępność: umiarkowana
  • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): DD - gatunek o nieokreślonym stopniu zagrożenia

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 2

  1. Konrad

    Ma je ktoś z sumikami szklistymi?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Andrzej

      Posiadam bocje z sumikami. Nie ma zadnych problemów,