Ctenopoma acutirostre (Pellegrin, 1899)

Buszowiec ostropyski - ryba akwariowa fot. flickr by Hampus Hertzman
  • Rozmiar: 15 - 20 cm
  • Akwarium: 200 l
  • Wymagane pH: 6.0 - 7.5 pH
  • Wymagana temperatura: 23 - 28°C
  • Biotop: Afryka

Buszowce ostropyskie - ryby akwariowe

Buszowiec ostropyski, Buszowiec lamparci (Ctenopoma acutirostre) – oryginalna i rzadko spotykana w akwariach ryba słodkowodna z rodziny błędnikowatych.

Buszowiec ostropyski - Ctenopoma acutirostre - Występowanie

Afryka. Buszowce ostropyskie spotykane są w rzekach, strumieniach, jeziorach, mokradłach dorzecza rzeki Congo. Może żyć w szybko płynących wodach, ale wydaje się, że preferuje spokojniejsze miejsca.

Buszowiec ostropyski - Ctenopoma acutirostre - Charakterystyka i usposobienie

Osiąga do 20 cm długości, jednak rośnie przy tym stosunkowo wolno. W akwarium przeważnie dorasta do 15 cm. Ciało zaokrąglone, bocznie spłaszczone z dużymi wystającymi oczami i długim, ostro zakończonym pyskiem. W odróżnieniu od innych pokrewnych gatunków, ma sporych rozmiarów usta, które podkreślają jego drapieżną naturę. Na płetwie grzbietowej widoczne kolce. Ubarwienie podstawowe od czerwonawo-brązowego po złotawo-żółty, z wieloma nieregularnymi, brązowymi lub czarnymi plamami. Jeden z najciemniejszych punktów, u podstawy ogona, często przypomina oczko. Wzór ten blaknie wraz z wiekiem.

Płeć trudna do odróżnienia. Wymaga wprawnego oka i szkła powiększającego. Samce mają więcej kolców na pokrywach skrzelowych i podstawie ogona.

Buszowiec ostropyski to wprawiony myśliwy, zazwyczaj leży nieruchomo na krawędzi rośliny i z zaskoczenia atakuje swoje ofiary. O ile zapewnimy rybie żywe pokarmy, to fascynujące zachowanie można zaobserwować również w akwarium. Polujący buszowiec przypomina niekiedy unoszący się na wodzie liść, stąd też jego potoczna nazwa „leaf fish” (ryba liść).

Podobnie jak inne ryby z podrzędu błędnikowców, posiada pomocniczy narząd oddechu, zwany labiryntem. Umożliwia on rybie oddychanie powietrzem atmosferycznym i co za tym idzie możliwość przeżycia w wodach ubogich w tlen.

W akwarium zalecane trzymanie w większej grupie i wpuszczanie razem całej grupy. W przeciwnym wypadku, może dochodzić do wyznaczania rewirów i walk, przeważnie są to jedynie niegroźne stroszenia płetw, czy czasem uderzenia głową. Nie przejawiają agresji do innych gatunków, ale mniejsze ryby zostaną potraktowane jako pokarm.

Przy zapewnieniu odpowiednich warunków może dożyć nawet 15 lat.

Buszowiec ostropyski - Ctenopoma acutirostre - Odżywianie i karmienie

Zazwyczaj nie przyjmują pokarmów suchych, ale zdarza się, że można je do tego przyzwyczaić. Chętnie natomiast zjadają wszelkie pokarmy pochodzenia zwierzęcego, mrożone i żywe np. ochotkę, artemię, krewetki, kawałki dżdżownicy czy mniejsze ryby.

Buszowiec ostropyski - Ctenopoma acutirostre - Akwarium

Zalecane minimum dla grupki to ok 200 litrowe akwarium, preferowane jednak większe, miejscami gęsto obsadzone roślinami, z ciemnym podłożem i dekoracją z korzeni. Ryby aktywność wykazują po zmroku, nie przepadają za jaskrawym oświetleniem, dlatego też należy wybierać rośliny cieniolubne takie jak Anubias czy Bolbitis. Akwarium powinno być przykryte. Pokrywa uchroni ryby przed wyskoczeniem ze zbiornika, a także zapewni im dostęp do ciepłego powietrza pobieranego z nad tafli wody.

Mimo, iż nie są agresywnymi rybami to zjedzą mniejsze ryby. Z powodzeniem mogą być trzymane z innymi większymi gatunkami z Afryki np. ławicowymi świecikami (Świecik kongijski), brzankami, opaczkami oraz rzadziej spotykanymi rybami z rodzaju Polypterus czy motylowcami. Buszowce z natury są spokojne i nieśmiałe, dlatego nie powinny być łączone z agresywnymi i zbyt dużymi gatunkami.

Buszowiec ostropyski - Ctenopoma acutirostre - Rozmnażanie

Do rozmnożenia w akwarium dochodzi rzadko. Szansa na uzyskanie dobranej pary wzrasta wraz z zakupem większej ilości ryb.

Akwarium tarliskowe powinno być duże, z dużą ilością roślin pływających, koniecznie dobrze przykryte, aby narybek miał dostęp do ciepłego powietrza z nad wody. Brak pokrywy, może negatywnie wpłynąć na prawidłowy rozwój labiryntu u narybku. Do rozmnożenia, prawdopodobnie dochodzi wśród roślin, w typowym dla błędnikowców uścisku, podczas którego uwalniane są jedocześnie jaja i mlecz. Ikra swobodnie unosi się ku powierzchni. Dorosła samica może złożyć nawet kilka tysięcy jaj. Rodzice nie wykazują opieki rodzicielskiej i powinny być usunięte z akwarium.

Wylęg następuje po ok. 48 godzinach i larwy dość szybko zaczynają samodzielną wędrówkę po akwarium. W pierwszych 2 dniach zaleca się podawania najdrobniejszych mikro pokarmów. Po tym czasie można wprowadzić larwy solowca. Pomimo obfitego miotu, przeżywalność narybku w warunkach akwariowych nie jest duża.

Uważa się, że Buszowce i inne rozrzucające ryby z rodzaju Ctenopoma, mogą rozmnażać się sezonowo. Prawdopodobnie też, dojrzewają dość późno, w wieku 5-10 lat.

Ostatnio zmodyfikowano: 15 kwietnia 2017 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Nazwa ryby akwariowej: Ctenopoma acutirostre
    • Synonim: Leopard Bushfish
    • Opisał: Pellegrin, 1899
    • Biotop: Afryka
  • Orientacyjna cena: 12 - 15 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 23

  1. Piotr

    Ryba która mało się rusza lubi wszystko co z mięska, owady larwy i ryby które się zmieszczą do pyska dla porównania 3 cm górami , nie zaczepia innych ryb co się nie mieszczą, łatwa w utrzymaniu, łuski ma jak żyletki

    Odpowiedz
  2. Kamila

    mam 2 te rybki już kilka lat . mają około 15 cm czyli duża o pieknych plamkach. od czasu do czasu daje jej kawałeczek gotowanego kurczaka i mimo że go trzymam w pensecie to świetnie na niego polują. swietnie też zapolowała na inne mniejsze ryby.kupiłam 3 ( inne) i tylko były z tymi około 10 sekund! zanim zaniosłam siateczke do szafeczki to rybki już były pożarte. moje akwarium ma 300 L.

    Odpowiedz
  3. Ryba Akwariowa

    Można trzymać 6 buszowców, 4 kirysy grzebykoczelne i 2 sumy liniowe w akwa 680 l? Czy nie bardzo?

    Odpowiedz
  4. Marzena

    z 6 buszowców została jedna. Żyje 20 lat i jak na razie ma się dobrze.
    Marzena

    Odpowiedz
  5. Tomek

    Hej, czy mogę trzymać 4 buszowce w 300 litrowym akwarium?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Paweł

      Odradzam akwarium jest za małe. Dla tych ryb akwarium 150x50x50 cm to minimum w innym wypadku będzie dochodzić między nimi do agresji.

    2. Seba

      Zdecydowanie tak, chociaż czas pokaże. Ten sam gatunek, ale zachowanie poszczególnych osobników może się różnić (cechy osobnicze). Osoby, które radzą trzymać dwie rybki w 100 litrach, same mają przerybione baniaki. Bez przesady.

  6. Filip

    Mam problem z tymi rybkami. Wpuściłem 4 sztuki są u mnie nowe , ale zachowują się dziwnie. Siedzą pod filtrem lub na i nie odważa się płynąć w głąb akwarium . Jedna z nich zamiera siędząc na filtrze. Proszę o pomoc.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Papryk

      Jeśli masz jasno oświetlone akwarium mogą się tak zachowywać

  7. Mikołaj

    Mam jedną sztukę od pół roku, miał 2 cm, teraz ma 6. Zjadł już wszystkie krewetki łącznie z amano, które byly niewiele mniejsze od niego, wszystkie razbory klinowe, i każdego robaka, który zostanie wrzucony do akwa. Nie rusza ślimaków i kirysków. Nie goni innych równych sobie ryb. Wspaniałe zachowania przy polowaniu, rozpoznaje właściciela, polecam. Jest nieśmiały przy zbyt mocnym świetle, przy przytłumionym wypływa na polowanie 🙂

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Sky[Kiedyś Michał]

      nie powinno być problemów

  8. Papryk

    Czy mógłby trzymać buszowce z prętnikami karłowatymi w akwarium 200l?

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. Sky[Kiedyś Michał]

      pierwsze twoje pytanie na które muszę odpowiedzieć że nie… 1 sztuka muszlowca na 200l czyli mógłbyś mieć tylko 1 taką rybę w 200l

    2. Papryk

      Dzięki, po prostu zauważyłem w opisie że na grupke zalecane 200l lub więcej. A mógłbym prosić o odpowiedź na 2 pytanie

    3. Sky[Kiedyś Michał]

      Tylko że zobacz chcesz z tego co piszesz : Kirysa Grzebykoczelnego, suma liniowego, Motylowca, Prętnika i Buszowca… oprócz prętnika to duże ryby a ich wielkość może im przeszkadzać w tak małym litrażu w takiej ilości

    4. Papryk

      Jednak akwa będzie troszke większe, zamiast 200 będzie 240 litrów. Czy ta dodatkowa przestrzeń zadowoli już 4 sztuki? Zamiast kirysa grzebykoczelnego wezmę platydorę kolczastą (kirysy są bardzo rzadkie)

  9. Roman

    miałem w 200 l 2 szt. wybiły wszystko co małe ,gdy zabrały się za dorosłe gupiki pozbyłem się ich. Rybki bardzo ładne u mnie rosły szybko.

    Odpowiedz
  10. Mariola

    Bardzo fajne rybki polecam.

    Odpowiedz
  11. blbl

    4 buszowce w akwarium z skośnopręgami gurami i skalarami w 120 :_:

    Odpowiedz
  12. Asia

    Mój buszowiec nie jest spokojny i nieśmiały. Zabił wszystkie gurami perłowe, zjadł tetry czarne, brzankę różową, krewetkę amano, głowaczki. 🙁 Przyjaźni się za to z dorosłym gurami całującym, nie rusza też kirysków.

    Odpowiedz
  13. Zbyszek

    Czyli mogę trzymać 5 takich rybek w akwarium o pojemności 3000l razem z 4szt. trzcinniaków
    2szt. polypterusa endlicheri 2szt. polypterusa delchezi 2szt. płaszczki scobina i jednym giętkozębem perlistoplamym? Proszę o szybką odpowieć

    Odpowiedz
  14. Wiktor

    Posiadam te ryby i mam tylko korzenie to dobrze?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. admin

      Na pewno lepiej będą się czuły w zbiorniku z dodatkiem roślin, szczególnie tych pływających na powierzchni.