Macrognathus aculeatus

Długonos Ciernisty - ryba akwariowa fot.kozorog.ru
 • Rozmiar: 30 cm
 • Akwarium: 250 l
 • Wymagane pH: 6.5 - 8.5 pH
 • Wymagana temperatura: 22 - 28°C
 • Biotop: Azja

Długonosy Cierniste - ryby akwariowe

Długonos ciernisty, Węgorzyk ciernisty, Węgorek, Ostronos (Macrognathus aculeatus) – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny długonosowatych.

Długonos ciernisty – Węgorzyk - Macrognathus aculeatus - Występowanie

Gatunek pochodzi z Azji. Zamieszkuje przede wszystkim spokojne wody z piaszczystym dnem, głównie w Tajlandii, Wietnamie, Kambodży i południowych Chinach.

Długonos ciernisty – Węgorzyk - Macrognathus aculeatus - Charakterystyka i usposobienie

W akwarium osiąga długość 30 cm. Ubarwienie lekko brązowe, zmienne w zależności od miejsca występowania. Wzdłuż ciała przebiega marmurkowy deseń. Rząd charakterystycznych oczek wzdłuż podstawy płetwy grzbietowej. Płeć ryb trudna do rozróżnienia. Samice w okresie tarła są nieco pełniejsze. Gatunek pokojowo nastawiony do innych ryb, poza tymi które zmieszczą mu się w pysku. Z wiekiem bywa terytorialny wobec własnego gatunku. Długonosy cierniste w dzień zagrzebują się w piasku, swoją aktywność wykazują o zmierzchu i nocą.

Długonos ciernisty – Węgorzyk - Macrognathus aculeatus - Odżywianie i karmienie

Tak jak wszystkie długonose akceptuje głównie pokarmy żywe lub mrożone np. larwy owadów, dafnie, wodzień, artemię. Można im podawać również pokrojone mięso rybie.

Długonos ciernisty – Węgorzyk - Macrognathus aculeatus - Akwarium

Długonosy cierniste nie nadają się dla początkującego akwarysty. Wymagają przestronnego, dobrze filtrowanego akwarium długości co najmniej 120 cm z licznymi kryjówkami i miękkim podłożem, w którym mogły by kopać. Do dekoracji możemy użyć, kamieni, korzeni, gałęzi czy rurek PCV. Wszelkie ukorzeniające się w ziemi rośliny będą wykopywać. Najlepiej czują się w wodzie miękkiej i średnio-twardej, dobrze natlenionej. Preferują niezbyt jasne oświetlenie. Akwarium powinno być przykryte aby zapobiec wyskakiwaniu ryb.

Długonos ciernisty – Węgorzyk - Macrognathus aculeatus - Rozmnażanie

Rozmnażanie jest bardzo trudne w warunkach domowych. Dojrzałość płciową osiągają mając ok 15 cm długości. Długonosy stymulujemy do tarła podmianami wody i obfitym karmieniem żywymi pokarmami. Samo tarło trwa kilka godzin. Ryby ganiają się wzajemnie po czym samica składa jaja wśród pływających roślin, które następnie są zapładniane przez samca. Wylęg następuje w ciągu 3-4 dni. Narybek jest wrażliwy na infekcje grzybiczne. W odchowaniu pomocne będą częste podmiany wody i środki antygrzybiczne.

Ostatnio zmodyfikowano: 9 marca 2014 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Macrognathus aculeatus
 • Akwarium:
 • Orientacyjna cena: 12 - 16 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 81

 1. Wojciech

  Jestem posiadaczem dlugonosów ciernistych, mam 8 sztuk, wspaniałe,widowiskowe, bardzo inteligentne rybki.
  Nie tylko reagują na karmienie, te które mam 3 lata nauczyły się stukać w pokrywę akwarium i przypominać o karmieniu, przypływają do ręki, super uczucie! Jak się ściemnia to w rogu akwarium skupiają się i oglądają tv ,pewnie dlatego , że coś się tam rusza, ale efekt jest ciekawy.
  Polecam.

  Odpowiedz
 2. pearl

  Czy nadałaby się ta rybka (bo wygląda przeuroczo) jako towarzystwo dla mojej 6 letniej pawiookiej w akwarium 600l z piaszczystym podłożem i pływajacą roślinnością ( pistia , rogatek) do tego średni korzeń,1 kokos i jakieś sztuczne rośliny do zabawy dla mojej dziewczyny,oczywiście małemu mogę porobić kryjówki

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Koteł

   Myślę, że tak. Ale radzę kupić już większe nieco sztuki bo kiedyś moja 9 cm pawiooka zjadła 4 cm neonka. 🙂

  2. Lisukoksu

   z pawiooką miał mój wujek ale dorosłego, ok. 30 cm którego teraz posiadam ja