Drobniczki jednodniówki - ryby akwariowe
Drobniczka jednodniówka (Heterandria formosa) – jedna z najmniejszych żyworodnych ryb świata, należy do rodziny piękniczkowatych i często spotykana jest w hodowlach akwariowych.
Drobniczka jednodniówka - Heterandria formosa - Występowanie
Ameryka Północna. Zamieszkuje stojące lub spokojnie płynące, słodkie i słonawe wody w Stanach Zjednoczonych, od Południowej Karoliny aż po Luizjanę. Spotykane w płytkich, gęsto zarośniętych miejscach.
Drobniczka jednodniówka - Heterandria formosa - Charakterystyka i usposobienie
Mniejszy samiec osiąga ledwie 2 cm długości, samica znacznie większa i dorasta do 3.5 cm. Dymorfizm wyraźnie zaznaczony. Samiec jest smuklejszy a jego płetwy odbytowe przekształcone są w gonopodium. Ciało ryb wrzecionowate, w górnej części szaro-oliwkowe, brzuch jasny. Wzdłuż tułowia, od pyszczka aż po nasadę ogona, przebiega ciemniejszy pas. Na łagodnie zaokrąglonej płetwie grzbietowej znajduje się ciemna plama.
Bardzo łagodnie usposobiony i wytrzymały gatunek. Większość czasu spędza w górnych i środkowych partiach akwarium. W przeciwieństwie do innych żyworódek nie mają skłonności do zjadania potomstwa. Najlepiej trzymać je w większej grupie.
Drobniczka jednodniówka - Heterandria formosa - Odżywianie i karmienie
Wszystkożerne i niewybredne rybki. W środowisku naturalnym odżywiają się planktonem i larwami owadów, w akwarium akceptują większość podawanych pokarmów. Można je karmić dobrej jakości rozdrobnioną karmą suchą, regularnie podając małe pokarmy żywe lub mrożone np. oczlik, dafnia czy solowiec. Ważną rolę w ich diecie odgrywa pokarm roślinny, chętnie skubią glony w akwarium, w przypadku braku, można podawać pokarmy ze spiruliną.
Drobniczka jednodniówka - Heterandria formosa - Akwarium
Świetnie nadają się do popularnych ostatnio nano akwariów. Dla pary drobniczek wystarczy już ok. 15 litrowe akwarium, gęsto obsadzone roślinami, dobrze naświetlone, filtrowane, ale z niezbyt silnym ruchem wody. Grzałka nie jest konieczna. Wytrzymują szeroki zakres temperatur, w tym naprawdę niskie, rzędu nawet 6°C. Jako najodpowiedniejszy zaleca się jednak przedział 20 – 26°C. W cieplejszym klimacie, latem, mogą być trzymane w przydomowych oczkach wodnych.
Ze względu na rozmiar samców nie są zalecane do akwarium ogólnego. Dla większych ryb będzie pokarmem. Z bardziej żwawymi gatunkami przegra rywalizację przy podawaniu pokarmu. Najlepiej trzymać je w większej grupie w akwarium gatunkowym, łagodnymi rybami podobnych rozmiarów lub z niedrapieżnymi drobnoustkami, kiryskami czy otoskami.
Drobniczka jednodniówka - Heterandria formosa - Rozmnażanie
Rozmnażanie bardzo łatwe a wręcz ciężko jest zapobiec rozmnożeniu jeżeli w akwarium znajdują się ryby obu płci. Parametry wody nie są zbytnio ważne o ile znajdują się w przedziale tych rekomendowanych. Przy np. zbyt skrajnych wartościach temperatury wody może zostać zachwiana równowaga ilości płci wśród potomstwa. Drobniczki najlepiej rozmnażać w grupie kilku samic i kilku samców.
W porównaniu do innych żyworodnych gatunków ich rozmnażanie nieco inaczej wygląda. Zaloty samca sprowadzają się jedynie do gonitw za brzemienną samicą i kopulacji przy pomocy gonopodium. Mlecz samca spływa wzdłuż bruzdy gonopodium do jajowodu samicy, gdzie następuje zapłodnienie dojrzałych jaj. Część nasienia pozostaje w jajowodach i stopniowo zapładnia dojrzewające jaja. Dzięki temu samica może kilkakrotnie rodzić potomstwo bez ponownego udziału samca. Jaja w ciele samicy dojrzewają stopniowo partiami, a rozwój poszczególnych partii trwa, w zależności od warunków, ok 25 – 35 dni. U jednej samicy w tym samym czasie może dojrzewać nawet 9 partii ikry w różnym stadium rozwoju. W rezultacie jest zdolna do wydalania potomstwa w krótszych odstępach czasu niż inne żyworódki. Przeważnie rodzi co 2 – 10 dni, od 1 do 11 sztuk narybku. Dorosłe zazwyczaj nie polują na narybek i przy osłonie drobnolistnych roślin, większość miotu przetrwa.
Młode po urodzeniu są na tyle duże aby od razu przyjmować np. larwy solowca. Rosną bardzo szybko i po ok 35 dniach mogą być już w pełni dojrzałe płciowo.
Ostatnio zmodyfikowano: 2 sierpnia 2019 r.Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
Masz ten gatunek w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!