Corydoras aeneus (Gill, 1858)

Kirysek Spiżowy - ryba akwariowa fot.fishtanksandponds.co.uk
  • Rozmiar: 7 cm
  • Akwarium: 54 l
  • Wymagane pH: 6.5 - 7.5 pH
  • Wymagana temperatura: 20 - 28°C
  • Biotop: Ameryka Płd.

Kiryski Spiżowe - ryby akwariowe

Kirysek spiżowy (Corydoras aeneus) – nieduża, słodkowodna ryba z rodziny kiryskowatych.

Kirysek spiżowy - Corydoras aeneus - Występowanie

Gatunek zamieszkuje rzeki, strumienie i jeziora od Trynidadu aż po Argentynę. Większość ryb dostępnych w handlu pochodzi z farm hodowlanych.

Kirysek spiżowy - Corydoras aeneus - Charakterystyka i usposobienie

Kirysek Spiżowy - płeć, samiec samica

Kirysek – samica, samiec

Osiąga długość 7 cm. Ciało o metalicznym połysku. Brązowe ciało tej ryby pokrywają dwa rzędy płytek kostnych; wyższy ma szarawozielony połysk. Pokrywa skrzelowa i część głowy poniżej poruszających się niezależnie od siebie oczu. Występuje w wielu odmianach barwnych np: kirysek albinos, złoty, złoto-miedziany a nawet czarny. Płeć ryb trudna do odróżnienia. Samice są nieco bardziej zaokrąglone i większe. Łagodnie i pokojowo usposobione. Kiryski dodatkowo oddychają przez jelito i często podpływają do tafli wody, aby zaczerpnąć powietrze. Doskonale pasują do akwarium towarzyskiego. Najlepiej trzymać w stadku min. 6 sztuk.

Kirysek spiżowy - Corydoras aeneus - Odżywianie i karmienie

Kiryskom można podawać drobny pokarm opadający na dno żywy, mrożony oraz suchy w płatkach lub tabletkach.

Kirysek spiżowy - Corydoras aeneus - Akwarium

Kiryski wymagają miękkiego (najlepiej piaszczystego) podłoża, żeby nie uszkodziły sobie wąsików podczas kopania w poszukiwaniu pokarmu. Dla grupki odpowiednie będzie akwarium o wymiarach 60x30x30 cm, wyposażone w liczne kryjówki z korzeni lub kamieni. W akwarium ogólnym mogą być trzymane z niewielkimi rybami np. tetra, brzanka, pielęgnica. Są wytrzymałymi rybami, które łatwo adaptują się do nowych warunków.

Kirysek spiżowy - Corydoras aeneus - Rozmnażanie

Stosunkowo łatwe, często rozmnażają się niespodziewanie w dobrze utrzymanych akwariach towarzyskich. Kiryski najlepiej rozmnaża się w grupach, gdzie na każdą samicę przypadają 2 samce.  Ryby przenosimy do akwarium tarliskowego o wymiarach co najmniej 45x30x30 cm i obficie karmimy żywym lub mrożonym pokarmem. Następnie robimy dużą podmianę wodą o 5°C zimniejszą od tej ze zbiornika. Czynność ta może być powtarza przez kilka dni.

W czasie tarła kiryski są bardziej pobudzone, np. pływają bez przerwy w górę i w dół, po całej długości zbiornika. Samce zaczynają uganiać się za samicami i dochodzi do aktu. Samica dotyka pyszczkiem okolic płetwy odbytowej samca i połyka jego mlecz. Następnie wypuszcza jaja na własne płetwy odbytowe i je zapładnia. Ikrę przykleja do roślin, szyb lub innych elementów. Rozmnażając kirysy w grupie możemy uzyskać nawet kilkaset jaj. Nie uchodzą one za ryby zjadające własną ikrę, ale dorosłe najlepiej odseparować. Wylęg trwa ok 3 dni. Narybek karmimy drobnymi pokarmami np. larwami solowca, rurecznikami. Kluczem do odchowania narybku jest utrzymywanie odpowiedniej jakości wody (częste podmiany).

Ostatnio zmodyfikowano: 24 marca 2019 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Akwarium:
    • średnie
    • min-pojemność: 54 l
    • min-długość: 60 cm
  • Orientacyjna cena: 5 - 6 zł
  • Dostępność: powszechna
  • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): NE - gatunek niepoddany ocenie

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 138

  1. Kamiler

    U mnie jest taki problem że kiryski zdychają na potęgę i nie wiem co jest 🙁
    mam akwarium 125L narożne, podłoże substrat (roczne akwa) obsada: 6 żałobniczek, 2 skalary(małe ok 6cm) Glonojad Ancitrus(12 cm okaz) i dokupiłem niedawno 8 kirysków małe 4 cm okazy (po 2 tygodniach zostały mi już tylko 3) Robiłem testy wszystko jest ok, temperatura w akwarium od 24-25 stopni, u kirysków jak zdychają dzieje się coś takiego że pęcznieje im brzuch, żadne inne ryby mi nie zdychają tylko kiryski.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Paweł

      To może być wina skalarów nawet takich małych.Jednak bardziej jestem pewien i z resztą sam podawałeś,że twoim kiryskom pęcznieje brzuch.To nic innego niż posocznica ,czyli puchlina wodna.Na tej stronie znajdziesz bardzo dokładny opis tej choroby miałem w swojim akwa ten sam problem i tak jest jeśli trafi ci sie cham z zoologicznego i da ci niby zdrowe ryby ,a niestety dałeś sie mu owinąć w okół palca i wcisnął tobie chore na ta zabójczą chorobę ryby radze teraz abyś kupił szybko leki i zastosował kwarantanne bo mogły się zarazić inne ryby.Lecz teraz poświęć troche czasu i pojedz do zadbanego sklepu akwarystycznego i tam ci dadzą odpowiednie leki i ryby.Myślę ,że pomogłem 😉

  2. Szymon

    Mam narazie 3 kiryski w akwa 54 i 5 otoskow otoski siedzą na szybach i w roślinach a kiryski na dnie więc na dnie jest dużo miejsca to ile jeszcze bym mógł dokupić kiryskow?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. rrrrrrrw

      Dokup 3 tylko takie same. Otoski to fajne rybki ale muszą mieć bardzo miękką wodę, inaczej będą Ci padać jeden po drugim.

    2. Szymon

      Otoski mam już 3 miesiące i mają się świetnie także ok dzięki za odp

  3. Szymon

    Ile kirysków do akwa 54l bo nie pisze dokładnie pisze że 6 ale to chyba za dużo

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Tomasz

      Jeżeli zagęścisz zbytnio akwarium innymi gatunkami to te 6 sztuk będzie optymalną ilością.

    2. Tomasz

      Małe sprostowanie wczoraj wkradł się chochlik drukarski , oczywiście chodziło oto aby nie przesadzić z gęstością zarybienia. Pozdrowienia.

  4. Lukasz

    Mam takie pytanie dotyczace rozmnazania kirysow ( wczesniej mnie to nie interesowalo i nie wpuszczalem ryb do tarliskowego ) .
    W jakim czasie od wylegu nalezy zaczac podawanie pokarmu narybkowi ?
    We wszystkich opracowaniach znajduje tylko informacje o czasie wylegu a nic na temat ” pierwszego ” karmienia .

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Tomasz

      Młode po wykluciu się mniej więcej przez 72 godziny pochłaniają pokarm z woreczka żółtkowego, następnie karmimy je węgorkami mikro, pokarmami gotowymi dla narybku, larwami solowca lub miażdżonymi wazonkowcami i tubifexem.

    2. Lukasz

      Dzieki Tomasz za odpowiedz .
      Mlode juz zaczely powoli pobierac pokarm ( niestety mam tylko do dyspozycji gotowca ” tetra ” dla narybku , dodatkowo go mocno rozcieram .
      Za jakies dwa – trzy dni zaczne podawac tarta artemie …
      Zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂

    3. Zasinx

      Życzę powodzenia

  5. Łukasz

    Witam. Karmię moje kiryski pokarmem dennym dedykowanym dla nich. Czy to jest normalne, że biorą pokarm do pyszczka i wypluwają go? Robią to tak w kółko. One jakby zmiękczają ten pokarm? Czy może nie smakuje im? Po paru godzinach pokarm jednak znika z dna.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Agata

      nie wiem, co jest tego przyczyną, ale moje robią tak samo, niezależnie od tego, czy dostają suchą karmę, mrożonkę czy warzywo. Mają ponad pół roku i żyją, wiec chyba taki mają sposób jedzenia po prostu ;p

  6. daro

    moje sterba maja juz 8cm i sie tra jak glupie

    Odpowiedz
  7. Noma

    Witam. Właśnie kupiłam kirysa spiżowego który nie ma wąsów po jednej stronie pyszczka. Jest to mały osobnik ma jakieś 3,5cm. Czy wąsy mu odrosną z czasem czy może mam jakoś działać? Dodam też że pływa on i kopie w piasku jak każdy inny kirys z grupy także ma niezły apetyt. Prosiłabym o odpowiedź.

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      …wąsy mu odrosną 🙂 nie martw się

    2. Noma

      Rzeczywiście odrosły 😀 Mam jeszcze dwa pytania. Moje kirysy (trzy spiżowe, jeden panda) co jakiś czas „tarzają” się w piasku. Przekręcają się na bok i dosłownie zanurzają się w piasku powtarzając to kilka razy na jednym i drugim boku robiąc przy tym niezłe zamieszanie. Może wiesz co to oznacza? I czy to, że mam tylko jedną pandę nie przeszkadza? Wszystkie trzymają się razem mimo że jeden kirys jest innego gatunku.

    3. Wlodi13

      Pewnie najzwyczajniej w ten sposób się bawią, Kiryski uwielbiają piasek dzięki któremu oczyszczają sobie skrzela. Jednak obserwuj czy nie zachodzą jakieś zmiany zewnętrzne, ocieranie się (właśnie skrzelami) o jakieś przedmioty są początkiem infekcji pasożytów lub następstwem wystąpienia grzybicy. Jeśli nie ma żadnych zmian, wszystko jest OK, to tylko ich fikuśne igraszki.
      W ogóle Kiryski są wyjątkowymi rybkami pod względem zachowania, bardzo lubią towarzystwo dlatego nie powinny być trzymane w pojedynkę. Sam posiadam kilka sztuk (ale Pstrych) i patrząc na nie, czasami zaskakują mnie swoimi zachowaniami (w sensie pozytywnym – rozśmieszając mnie do łez) – ich pozycje jeden na drugim w czasie odpoczynku, wylegiwanie się na liściach jak na bujanym fotelu, a najbardziej podobają mi się ich hydromasaże kiedy opierają sobie ogonki o kamień z napowietrzacza aby bąbelki je łaskotały, normalnie z żoną zrywamy boki…
      Co do Kiryska Pandy, lepiej by mu było w towarzystwie własnego gatunku, np. 3x Spiżowy + 3x Panda, trzymają się teraz w grupie gdyż są to rybki stadne zajmujące strefę denną. Nie wiem jednak jak duże masz akwarium, mimo wszystko one rosną do 7cm (Spiżowe), trochę mniejsze do 4cm (Panda) i wymagają trochę przestrzeni właśnie na dnie zbiornika.
      Mała uwaga co do Pandzi – nie lubią zbyt ciepłej wody powyżej 25°C, a temp. 28-29° jest wskazana tylko okresowo podczas tarła, najlepiej czują się w trochę chłodniejszej poniżej 25°C. Kiryski Spiżowe są bardziej odporne pod tym względem.

    4. Woit

      Potwierdzam, to co napisał Wlodil3.
      Kirysy to dziwne ryby, ale dziwne w pozytywnym znaczeniu. Mam 2 pstre i 5 spiżowych i cały czas przekomarzają się wzajemnie, jakby nie widząc różnic gatunkowych. Co do dziwnego zachowania, to moje kirysy potrafią udawać trupa. Siedzą „przyklejone” do obudowy filtra (zwykły wewnętrzny z gąbkowym wkładem), nie ruszając płetwami ani skrzelami. Przypomina to, jakby filtr „przyssał” truchło martwej rybki. Wystarczy jednak, że włożę dłoń do akwarium lub sprowokuję je czymś, natychmiast „ożywają”. Tak, jak u przedmówcy, moje kirysy lubią bujać się na roślinkach. Dodam na zakończenie, że wszystkie już mają ponad 5 lat, a zachowują się jak kilkumiesięczne młokosy.

  8. Krzysztof

    Nie zgadzam się do końca z wymaganiami wypisanymi w tym artykule. Jak rozpoczynałem swoją przygodę z rybami miałem 6 lat. Zacząłem z bojownikiem, rok później dokupiłem neonki, gupiki i 3 kirysy. Zbiornik miał 30l, więc wiadomo jak to się skończyło. Bojownik pozagryzał wszystko prócz dwóch kirysków. Agresor zdechł po 3 latach, jeden kirysek również, a ostatni żyje do dziś, czyli w sumie 7 lat (!). Bez grzałki (temp ok.20°C), trzymany w pojedynkę, w małym akwa 30l o długości 40cm, bez żadnych roślin ani oświetlenia, (prosze nie mówić, że jestem sadystą, po prostu „trzeba im dać żyć”) a jednak trzyma formę 🙂 . Jak widać, nie zawsze trzeba trzymać się wszelkich norm 😀

    Odpowiedz
  9. Hubert

    Mój ma 18 lat tylko, że jest ślepy na jedno oko i właśnie wyrosła mu bulwa przy ogonie

    Odpowiedz
  10. monika

    przed chwilą przyniosłam do domu kiryski ze sklepu, akurat była dostawa i prosiłam wcześniej aby ich do swoich akwariów nie wpuszczali, bo w sklepie mają ponad 8ph , w moim akwarium jest 7,5 a te maluszki właśnie sprawdziłam w torbie jest 6,2. Masakryczna różnica. smutne jest to że nikt tam nie wyrównuje parametrów rybkom tylko idą chlup z 6,2 do ponad 8ph :(((

    Odpowiedz
  11. monika

    Witam
    czy ktoś może hoduje bądź miał styczność z kiryskami sterby? Chodzi mi o ich rozmiary już jako dorosłych osobników. Pytam dlatego, bo gdzie nie zajrzę tam są inne informacje od 8 cm do 6cm? A mi przy planowaniu ich grupki te 2 cm robią różnicę. Dziękuję

    Odpowiedz
  12. elzbieta

    No właśnie jajka są na kotniku (plastik) w dużym akwarium i są 5 piąty dzień nie ruszam ich narazie, dużo oglądam filmików na komp. i wszystko mam wporządku a kiryski się nie wykluwają.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Musi być dojrzały samiec aby ikra była zapłodniona, należy zwiększyć przepływ filtra (wskazana deszczownia) oraz mocno napowietrzać aby jajka były dobrze natleniane, temp. nie większa niż 25°C (wysoka temp. obniża zawartość tlenu we wodzie), duże podmiany wody, wskazana naturalna roślinność. Kiryski raczej nie zjadają własnej ikry, ale powinno się je odseparować gdyż podczas chaotycznego pływania często trącają przyklejone jajeczka.
      Tak poza tym cierpliwości, nie udało się za drugim razem, może uda się za trzecim…

  13. elzbieta

    moja kiryska ma już drugi raz jajka ale nie wykluwają się młode kiryski,proszę o radę.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. UlaUlaśka

      Spokojnie, wylęg trwa do trzech dni. Jeśli narybek lub ikra jest niewidoczna w akwarium, najlepiej żeby tarlaki przenieść do osobnego zbiornika. Rodzice z reguły nie zjadają ikry, ale przypadkowo mogą coś skubnąć. Może jest ona przyczepiona do liści lub ścian? Jajeczka mogą być wszędzie.

  14. UlaUlaśka

    B. fajne i kochane rybki. Zamiatają po podłożu jak koparki, zjadają szczątki liści i pozostałości po ochotkach, po prostu są niesamowite. Przyjemnie się na nie patrzy.

    Odpowiedz
  15. Sumik 5

    Kirysek spiżowy to moja ulubiona rybka!!!! Mam samiczkę , chce dokupić samca .Kiryski to małe sumy kirysek pigmej jest mniejszy od neonki.

    Odpowiedz
  16. Mim

    Akwarium prosperuje rybki mają się dobrze, tylko jeden neonek umarł (nie pisze zdechł bo dla mnie to obraza dla zwierząt). Akwarium działa od nie dawna dlatego obsada nie jest jeszcze w pełni kupiona mam na przykład kirysy spiżowe (moje ulubione rybki) czy mogą pływać z nimi kiryśniki czarnoplame. Baniaczek 126l.

    Odpowiedz
  17. Niczka

    Moje kiryski rozmnożyły się niespodziewanie. Odłowiłam narybek gupika i umieściłam w osobnym akwarium. Po pewnym czasie zobaczyłam, ze poza gupikami plywajacymi po calym akwa po dnie pływają male kiryski 🙂
    Kiryski to jedne z moich ulubionych rybek. W 72 l akwa trzymałam 6 sztuk. Niestety małych kiryskow duzo nie było, bo tez 6 sztuk. Ale rodzinka cieszy oko. I bacznie obserwuje czy znowu cos tam nie plywa 🙂

    Odpowiedz
  18. rybcia

    Czy w akwarium 112l mogą być tylko 4 kiryski?
    (2 kiryski spiżowe i dwa z podgatunku albinos).

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Cyprian

      Tak lecz skoro masz takie duże akwarium pomyślałbym o większej grupce.

    2. wenzon

      Ja w trochę większym akwa 120L( kątowe, narożne) mam 14 sztuk i zero problemów

  19. Franek

    Witam jestem początkujący mam akwarium 60l pływają w nim 2 molinezje i 7 bystrzyków ornatus. Zastanawiam sie nad kupnem kiryskow ale nie wiem czy mogę i jakich. Moze by mi ktoś jakieś polecił?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Cześć, zauważ że masz dwa gatunki ryb żyjących w odmiennych środowiskach, Molinezja – woda twarda, Bystrzyk – woda miękka, chyba że uda się Tobie doprowadzić do skrajnych parametrów pH=7,0 i twardości ogólnej 15°dGH. Dla Molinezji warto stworzyć harem 1+2, 1+3 (jeden samiec, więcej samic), chociaż masz małe akwarium jak na te rybki. Dla twardości 15°dGH to tylko Kiryski Spiżowe lub Pstre, Lamparcie.

  20. rrrrrw

    Witam,
    Jestem początkująca i mam pytanie.. Kupiłam niedawno akwarium 112L razem z lokatorami (4 duże 16-20cm glonojady, 2 duże kiryski ok 6-7cm, po jednej neonce inessa i czarna i 3 jakieś nieznane mi rybki, podobne do Cierniooczek Kuhla – Piskorek tylko całe brązowe). Akwarium było zaniedbane, poprzedni właściciel sprzedał go wraz z mieszkaniem a nowy właściciel podobno przez pół roku nic nie robił tylko wrzucał jedzenie. Wszystkie ryby wziął znajomy ale zostały 2 kiryski. I z nimi chyba jest jakiś problem, bo na „nosie” zaraz nad wąsikami oba mają jakieś białe kropki. Mam jeszcze 3 dużo mniejsze i one nie mają takich kropek, w galerii na zdjęciach też nie ma nic podobnego. Zdjęcie jednego kiryska wrzuciłam na serwer: link to laslas1.strefa.pl
    Jeśli ktoś wie co to takiego, czy to groźne i ewentualnie jak to leczyć, to bardzo proszę o info. Pozdrawiam

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Akfariofy Waryjot

      Przepraszam serdecznie, lecz chciałbym zauwszyć, irz, że ponieważ w szkole wyedukowano mnie, że skrut ot litruf to małe l, a nie durze, z wyrazami szacunku
      Akfariofy Waryjot

  21. mlopi44

    Cześć. Właśnie mój kirysek spiżowy złożył ok. 300 szt. Ikry. Wszystko obserwowałem i naprawdę jestem pod wrażeniem. Jak by ktoś miał dobrą radę co najlepiej zrobić to będę wdzięczny. Postanowiłem po całej akcji wszystkie ryby przełożyć do innego akwarium. …. i czekać. Podobno 3 dni. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  22. Wiktor Kłodziński

    Mam 120 litrów 4 czerwone danio, 5 neonków, jednego mieczyka, 4 fantomy czerwone, dwa glonojady, dwa kiryski spichrzowe, a oto pytanie ile mogę zemścić jeszcze kirysków?

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Klaudia

      Spokojnie zmieścisz 10 kirysków

    2. jan

      Jeśli chcesz by pływały to z 40-50szt. Jeśli tylko leżeć jak śledzie to z 500szt.

    3. rrrrrrrrw

      50szt? 500? Co to za rady? Chcesz mieć akwarium czy puszkę z sardynkami?

  23. arek d.

    Mam 112l akwarium, czy to dobra obsada:
    -9 kirysków spiżowych
    -10 otosków
    -2(1+1) pielęgniczki boliwijskie lub kakadu
    -18 neonów czerwonych

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. kuba14

      ja bym ci radził 10 kirysków, 4 otoski, 2 pielegniczki i 20 neonów najlepiej jak znajdziesz odmiano bardzo małą ja je mam i wyglądają pięknie

    2. Szymon

      Nie polecam KAKADU i KIRYSKÓW razem. Są to ryby przydenne. Zrezygnuj z pielęgnic.

  24. arek d.

    W białych błotach po 3zł.

    Odpowiedz
  25. Kamil

    Mam parkę kirysów w akwarium 40L i samica złożyła ikrę. Muszę ich przełożyć czy nie jak myślicie?

    Odpowiedz
  26. Maciek

    Witam. Jeden kirysek od drugiego ma dłuższy ogon co to może oznaczać?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Adrian

      Samiec – samica

  27. fil

    mi kiryski żyły 9 lat a tu jest napisane że 5

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Adrian

      Widać się pomylili 😀

  28. Brylancik

    Hej! Czy kirysek nie podgryza płetw innym rybkom?

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Adrian

      Nie 🙂 Kiryski mają jak sumy takie „tubeczki ” do przekopywania dna 🙂

    2. Rafał

      pyszczaki i kirysy to dopiero złe rozwiązanie odratowałem 2 od kolegi, niestety 3 zostały zeżarte żywcem od płetw zaczynają by je unieruchomić, jak trzeba to dodam zdjęcia dla tych co nie wierzą co pyszczaki mogą zrobić kirysom

    3. Klaudia

      Wydaje mi się, że wszyscy tu wiedzą, co może zrobić agresywna ryba spokojnej

  29. marek

    Jeżeli nie są bardzo duże to może być ich nawet 8 sztuk.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Adrian

      Ja mam 10 w 75l 😀

  30. Przysłała Oliwia Grabarczyk z Dąbrowy Górniczejj

    Mam 2 kiryski spiżowe o metalicznym kolorze i jednego czarnego kiryska spiżowego. Bardzo je lubie. Mam pytanie: ile kirysków spiżowych może być w akwarium 80 litrowym?

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. W

      Zależy jakiej długości masz ryby

    2. hab

      Około siedmiu

    3. vhj

      Spokojnie 10

    4. Rafał

      kirysy to stadne ryby wiec nie ma się co bać, co innego trzymać jednego bo nie pokaże nam wdzięku i klasy