Otoski przyujściowe - ryby akwariowe
Otosek przyujściowy, Otocinklus przyujściowy (Otocinclus macrospilus) to lubiana przez akwarystów ryba akwariowa – jej przysmakiem są glony.
Otosek przyujściowy - Otocinclus macrospilus - Występowanie
Otosek zamieszkuje tereny Ameryki Południowej. Występuje w mniejszych strumieniach oraz w gęsto zarośniętych, spokojnych rzekach w stanie Rio de Janeiro w Brazylii.
Otosek przyujściowy - Otocinclus macrospilus - Charakterystyka i usposobienie
Otosek osiąga długość ok 4-5cm. Otoski charakteryzują ciemne pasy wzdłuż tułowia, ciemna plama u nasady ogona, otwór gębowy przekształcony w przyssawkę. Samce są odrobinę mniejsze i smuklejsze niż samice.
Otosek przyujściowy - Otocinclus macrospilus - Odżywianie i karmienie
Głównym pokarmem Otosków są glony. Ryby należy dokarmiać pokarmem zielonym, drobnym pokarmem żywym i mrożonym, oraz suchym w postaci tabletek opadających na dno.
Otosek przyujściowy - Otocinclus macrospilus - Akwarium
Otoski przyujściowe należy trzymać w akwarium o pojemności co najmniej 30 l, gęsto porośniętym roślinami, z odpowiednio dobranym oświetleniem żeby zapewnić dostateczny przyrost glonów. Te sumiki lubią także liczne kryjówki i drobnoziarniste podłoże. Najlepiej czują się w wodzie miękkiej. Należy pamiętać, że są to rybki stadne, zalecane przez hodowców minimum to 6 sztuk. Otoski można trzymać z rybami o niewielkich rozmiarach, spokojnym usposobieniu i podobnych wymaganiach środowiskowych np. małe kiryski, pielęgnice.
Otosek przyujściowy - Otocinclus macrospilus - Rozmnażanie
Rozmnażanie podobne do kirysków. W przeciwieństwie do nich, otoski rozrzucają kleistą ikrę w akwarium, najczęściej na liściach roślin lub szybach akwarium. Tarło stymuluje duża podmiana chłodnej wody. Do tarła może je również zachęcić obecność podobnych gatunków np. kirysków. Wylęg trwa około trzech dni. Narybek jest bardzo mały, żywi się najdrobniejszym pokarmem, np. wrotkami, pokarmami mikro lub mającymi postać zawiesiny z zawartością glonów.
Ostatnio zmodyfikowano: 12 sierpnia 2021 r.- Observations On The Spawning And Raising of A Member Of the Genus Parotocinclus Eigenmann & Eigenmann, 1889
https://www.scotcat.com/articles/article19.html
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
Rybki bardzo sympatyczne i pocieszne, niestety aklimatyzacja przebiega u nich bardzo nerwowo. Kupiłem 6 sztuk, od samego początku zachowywały się niemrawo, padło ostatecznie 5. Kolejne podejście przeprowadzę w osobnym zbiorniku ze stopniowo dostosowywaną do warunków wodą.
U mnie bezproblemowo, wrzuciłem do akwarium z mordercami (akary) 6 sztuk i od razu zaczęły walczyć o życie, przyklejone do liści i szyb szybko przestały interesować te większe ryby i w ciągu kilku dni widać było po liściach roślin ich aktywność, one chyba nie przestają żreć. Wodę w akwa mam bardzo twardą i pH 7,8 i nic im nie jest. Może kupiłeś ryby w kiepskiej kondycji? No chyba że odłowiłeś je z woreczka i od razu do akwa, bez całej procedury aklimatyzacji…
Możliwe. Aklimatyzacja trwała solidną godzinę z wyłączeniem światła w akwarium i zapaleniem 1/3 belki po kolejnej godzinie. O tym, że coś jest nie tak wiedziałem od początku, bo zamiast rzucić się na glony, to zaczęły pływać jak sparaliżowane. Bardzo powoli i niezdarnie. Ewentualnie mogłem wydłużyć czas aklimatyzacji, bo mam poprawione warunki wody i mogły doznać szoku, który starałem się skądinąd ograniczyć.
Mam krewetkarium 50l. To jest pierwszy gatunek, który nie zjada malutkich krewetek. Nawet kosiarki zjadały i samice gupika englera.
Mam akwarium 54l. Czy taka obsada jest w porządku?:
pielęgniczka ramireza (para)
razbora klinowa(8)
otosek (5)
Jeśli parametry wody będą odpowiednie to nie widzę przeszkód w takiej obsadzie.
Pytanie do posiadaczy – w akwarium dla bojownika (przykryte szkłem) mam 26-29 stopni C. Czy otoski poradzą sobie z taką podwyższoną temperaturą?
Ja trzymam je w 25°, natomiast u znajomego żyją z bojownikami w temperaturze około 28° i mają się dobrze 🙂
Pytanko czy udało się komuś rozmnożyć otoski
Tak. Otoski wielokrotnie składały ikrę w moim akwarium. Jest to akwarium roślinne zarośnięte od A do Z. Niestety w akwarium są też inne ryby, które pływały za otoskami podczas tarła i zajadały się jajeczkami. W gąszczu roślin uchowało mi się kilka otosków. Kiedyś też zbierałem jaja przyklejone do liści roślin i wrzucałem je do kotnika, ale miałem problem z karmieniem narybku – młode kilka dni po wykluciu się żyły, bo miały zapas pokarmu z woreczka żółtkowego, ale później padały jeden po drugim. Najlepiej rozmnażać w osobnym dojrzałym akwarium bez innych ryb i innych zwierząt
Witam, startuję z akwarium 64l, dużo roślin, spory korzeń. Planuję zakup 5 otosków. Chciałabym mieć jeszcze neonki (czy różne kolory można trzymać razem?), danio (to samo odnośnie kolorów), ew. kiryski o ile nie za dużo tego będzie. Ile czego doradzacie, w jakiej płci i konfiguracji, żeby się nie rozmnażały?
Dziękuję za odpowiedzi.
Danio zimnolubne, inessa też, czerwone neony i bystrzyki Axelroda ciepłolubne. Poczytaj trochę.
Mam kostkę 49 litrów (35x35x40 cm) w trakcie dojrzewania. Planuję w mojej obsadzie otoski i chciałem zapytać ile sztuk mogę wpuścić?
Konrad, spokojnie ponad 10 można wsadzać ale przyszykuj się na odchudzenie portfela bo z dobrego zoologa po 8 zeta nawet za sztukę, z niezadbanych zoologów gdzie są tanio nie bierz bo na 90% są albo będą chore gdyż nie dbają a są mega delikatne. Pozdrawiam
Otoski to najlepsza ekipa sprzatajaca. Małe zwinne. Ja mam je z kosiarkami kiryskami i para bojownikow.
Cześć, ale radosna wiadomość! Nasz bojownik jest agresywny, ostatnio walczy ze slimakiem Mamy 4 otoski i tylko czasem jakiegoś pogoni Ogólnie nie jest na nie wrażliwy dlatego otoski dają radę nawet z niespokojnymi rybami. Ile sztuk otoskow i kiryskow trzymasz? I jak postępujesz z tą para bojowników: rozmnażają się? Byłoby fajnie gdyby nasz bojownik miał parę ale nie wiem czy to nie zbyt dużo kłopotu.
Witam mam 72l a w nim gupik 12.szt i Piskorek kuhla 4szt czy mogę z 4 otoski dobrać i czy coś jeszcze czy będzie za tłoczno ?
Witam mam pytanie. Czy w akwarium 45l 50x30x30 gdzie mam raka karłowatego CPO mogę trzymać te otoski?
Odradzamy łączenie raków z rybami, szczególnie na tak małych przestrzeniach.
Mam pielęgnice zeberki parę w 80 litrów, mogę kilka otosków?
Potrzebuję coś na glony.
Ta parka jest najspokojniejszą jaką miałam bez problemu zaakceptowały 5 neonów czarnych na kilka dni z powodu zmiany aranżacji?
Nie możesz. Pielęgnice są agresywne.
Czy 3-4 otoski będą się nadawać do akwarium 60l? A jeśli nit to ile?
Jak najbardziej tak. Powinny być trzymane w trochę większych grupach ale na spokojnie 3,4 sztuki wystarczą.
Ja w 60 l mam ich 6. Jak dla mnie genialne rybki – moi ulubieńcy w akwarium 🙂
Ile mogę trzymać tych pięknych rybek w akwarium 80x35x40? nie zamałe akwarium na te rybki? woda miękka RO ph – 6.3 twardość – 6 dGH
Ja w 80l z gupikami miałam 10 otosków ale u mnie ilość glonów była całkiem spora ponieważ oświetlenie bardzo mocne.
Czy w akwarium 30x60x30 mogłoby być 6 otosków razem z bojownikiem + stadko małych rybek np. samców gupika
Tak bojownik nie bedzie się nimi iteresował rybki nie pływają w toni wodnej więć bojownik zerknie i zignoruje.
Uważaj. Bojowniki nie zawsze,ale bywają agresywne w stosunku do innych ryb (zwłaszcza jak samce gupika bo są bardzo kolorowe). Jeżeli bojek jest z kubeczka to na jakieś 90% będzie agresywny. Dlaczego? Dlatego,że po przeniesieniu z tak małej przestrzeni do normalnego akwarium strasznie się stresuje tą przestrzenią. Nie jest przyzwyczajony także do innych ryb.
Zamiast gupika bezpieczniej byłoby dać jakieś rybki ze stonowanymi barwami np. Razborą Espei lub Razborą Klinową.
witam ile sztuk do akwarium 40x25x40h
akwarium roślinę i krewetki
podłoże aktywne
woda bardzo-miękka
min 3 sztuki do 6 wystarczy. Krewetki tez jedzą glony a otoski wyczyszczą akwa z glonów więc nie ma co robic zbyt duzej konkurencji dla krewetek. Ja dodałbym ok 4-5 szt.
Ile ryb do akwarium 40x25x25
Witam. Mam akwa około 40l szerokie 50 cm na 25, chce dać z 2 te otoski i do tego myślałem małe stadko około szt Danio erythromicron czy nie będzie problemu z nimi? Dogadaj się? Pozdrawiam
dogadać sie powinny z tym ze otoski sa stadne i 2 to troche mało
Czy mogę trzymać te otoski w akwa 19l z bojownikiem?
Dziękuję z góry za odpowiedzi
NIEEEE 19L TYLKO NA BOJOWNIKA I NIC WIĘCEJ
A ja mam trzy otoski z bojownikiem w shrimpsecie 10 litrowym. Coś im bedzie?
Witam. Pytanie o obsadę do zbiornika 200l:
– 15 neonów czerwonych
– 2 gurami mozaikowy
– 5 mieczyk
– 10 Kiryskow ( pstre i albino)
– 6 otoskow
Może być taka obsada? Nie za dużo?
ilość może być tylko te mieczyki zupełnie tutaj nie pasują. Mieczyk źle się będzie czuł w wodzie miękkiej i kwaśnej a taką musisz zapewnić Neonom i Otoskom
Mam taki problem z otoskami żyły 4mies bez problemu miałem ich 4 postanowiłem dokupić jeszcze 2 ponieważ jeden zdechł objawy żadne oprócz powiększonego brzucha kupiłem te 2 zdechły wszystkie stare otoski po tygodniu i teraz mam tę 2 nowe są zdrowe czyszczą akwarium nie wiem czy by jeszcze dokupić i myślę że jak te pożyją z 3mies to zobaczę może kupię
otoski to delikatne zwierzęta pamiętaj że żywią się głównie glonami więc nie może być ich za dużo bo nie starczy glonów ja mam 55l akwarium i mam 2 otoski i to jest max na 50 litrów więc powodzenia
otosek… jedna z najlepszych ryb akwariowych na świecie… w mojej 60-tce mam ich 5 i w ciągu 2 dni akwarium jest Czyściusieńkie .. mam je z neonami czarnymi kiryskami i jeszcze chciałbym tak borelli pielęgniczke kupić lub akarki paskowane… otoski z tymi pielegniczkami mogą być?
tak
Ile rybek które dorastają do 8 cm mogę chodować w akwarium 60 L i ile w 72 L
zależy od gatunku. niektóre ryby są terytorialne
Ryby 8 cm są za duże do akwarium 60 litrów. W takim akwarium max 6 cm ryby.
Czy dla 4 otosķów i 2 samic zbrojnika czerwonego wystarczy pożywienia ( glonów ) w akwarium 72L
Głównie zależy to od oświetlenia, jak będziesz miał mocne, to będzie więcej glonów.
a ok dzięki
tak na pewno ja sam mam 2 zbrojniki z 2 otoskami w 55l a zbrojniki z czasem zaczną jeść karmę zamiast
glonów
Czy ta obsada jest dobra do akwarium 72L
1. Gupiki Pawie Oczko 3 samce …… 2 samice
2. Molinezje OstroUstne 1 samiec ….. 2 samice
3. Zmieniaka plamisty 1 samiec ….. 3 samice
4. Kiryski panda 1 samiec ….. 1/2 samice
5. Ośrodek przejściowy 2 samce ….. 3 samice
6. Zbrojnik Złoty 1 samica
Albo
Zbrojnik pospolity 1 samica
Który zbrojnik lepszy ?
1. Gupiki szybko się mnożą-szykuj kotnik już 😉
2. Może coś innego tutaj zamiast molinezji coś co wypełni środek, jakieś razborki stado albo neon czarny lub czerwony??
3. Spokojniejsze troszkę są od molinezji jak ci się podobają to pasują.
4. Kiryski zawsze więcej bierz, weź 6 nie zawiedziesz się. Poza tym płci nie rozpoznasz na 99%.
5. Otoski tak samo nie rozpoznasz płci ale 5 to już powoli wesoło jest.
6. Może 2x Loricaria red lizard??
Dlaczego nie mogę chodować molinezji w moim akwarium wiem że za małe ale tylko trochę
Bardziej chodzi mi o to, że gupiki, molinezje i zmienniaki plamiste zajmują te same piętra i możesz mieć pusto na środku trochę, dobieraj obsadę tak żeby wszędzie mieć ryby nie w jednym miejscu.
Czy ta rybka będzie dobrze się czuła w akwarium o podłożu roślinnym ponikło maleńka tylko w jednym miejscu będzie trochę Żwirku
Jak im zapewnisz odpowiednią ilość glonów i nie będzie ich nic straszyć (takie raczej wycofane rybeczki) to powinny mieć elegancko.
Dzięki bardzo
Dzisiaj zamówiłem akwarium i już wybrałem roślinki
Tylko zostały rybki kilka już mam wybranych ale potrzebna mi rybka do Max 10 cm którą będzie jadła glony
Witam, czy otoski faktycznie zjadają okrzemki?? Mam ich niewielką ilość w akwarium a nie zamierzam obrywać liści (poza tym jak przynoszę roślinki od koleżanki to większość roślin gdzieś ma małe lub większe ognisko), niby się nie rozprzestrzenia zbytnio o ile w ogóle u mnie, ale przydały by się jakieś czyściki na to. Nie chciał bym ich skazywać na głodówkę albo odławiać do bardziej zaglonionego akwarium więc, wolał bym kupić 3-4 sztuk a niżeli te 6. Akwarium 120l towarzyskie, z zaczepnych rybek jedynie Grubowarg Zielony mnie martwi czy nie będą ze sobą kolidować. Zbrojników mam tam 7 małych z czego 3 bym przeniósł bo i tak mam taki zamiar.
ps. Chcę zwiększyć sporo moc światła do posiadanego obecnie (tylko 36W w klapie do 120l hah, docelowo 39W + 39-80W ) i podejrzewam, że wtedy glony pokażą pazur.
Jedzą okrzemki aż miło, dwie wielkie żabienice oczyściły w jedną dobę na błysk, teraz pracują nad nadwódką, ale tu im idzie trochę wolniej. Chyba dlatego że ma bardziej porowate i włochate liście i łodygi. Kamienie są chyba u nich w drugiej kolejności oczyszczania, przede wszystkim zajmują je rośliny, ale powoli też odzyskują pierwotny kolor. Generalnie świetne rybki, pracowite, ładne i ruchliwe, nie to co glonojad.
Otosek wcina okrzemki, aż by mu się uszy trzęsły, gdyby ja miał ???? mój jest bardzo pracowity i okrzemki to był jego przysmak. Teraz z racji tego, że okrzemek już u mnie brak, zajada się pokarmem dla kirysków. Wspaniała, pokojowa, pracowita rybka.
Akwarium 45 litrów, 8 otosków i bojownik. Filtr kubełkowy, dużo roślin. Czy mogę dokupić coś jeszcze?
Oczywiście, można dokupić większe akwarium.
Powodzenia w przygodzie z akwarystyką.
Pozdrawiam
Tez planuje dla swojego akwa dokupic pare otoskow i tez mam bojownika i pytanie czy bojownik bedzie z otoskami?
Bartek, u mnie nie wchodzą sobie w drogę. Bojownik przeważnie siedzi w krzakach 😉 albo za filtrem 🙂 W sumie to rzadko go widuję.
Samicę bojownika, stadko razborek
Witam, dzisiaj założyłam akwarium ok.40 l. 50 cm długości. Mam b. miękką wodę (ze zmiękczacza) 2dH, Ph 8. Myślałam żeby wpuścić (oczywiście nie teraz tylko za kilka tygodni ;)) 6x otosków, 6 krewetek red cherry i nie wiem, czy 6x kirysków pigmejów, czy 6 razbory Borneańskie? (nie wiem, które wybrać, bo przecież kiryski i razbory pływają pośrodku, hmm). Poradzicie? Może być taki skład? 6 otosków, 6 krewetek, 6 kirysków. Albo 6 otosków, 6 krewetek, 6 razbory/razborów – nie wiem jak odmienić :D? Czy za dużo?
skład jest optymalny i fajnie pomyślany tylko to ph jak dla tych ryb trochę za wysokie
Za mała twardość dla krewetek (minimum średnia twardość) ’ będą miały problemy z wylinką
Dzięki za odpowiedź. Właśnie to moje Ph nie daje mi spokoju. Na razie wczoraj wlałam do akwarium bakterie startowe i czekam, mam więc czas na dopracowanie wody.
Przeczytałam, że po zmiękczeniu wody zmianie ulega też i Ph, u mnie zostało na tym samym poziomie. Przed zmiękczeniem było dH19 i Ph8.
Co do krewetek to przeczytałam na stronie o nich, że mogą żyć zarówno w miękkiej, jak i w twardej wodzie. Inaczej bym nawet o nich nie pomyślała. Można im jakoś pomóc z tą wylinką nie zmieniając twardości wody? Mam, co prawda dostęp do swojej wody przed zmiękczeniem, ale nie ukrywam, że nie chcę zmieniać jej twardości. Pamiętam jeszcze ten osad z kamienia 🙁 już widzę go na szybach, termometrze, grzałce i filtrze 🙁
Jak zmienić to moje Ph małym nakładem pracy, liście dębu, torf, czy coś innego?
P.S.
Ponieważ małżonek kupił akwarium w wersji „gotowca” wymieniamy teraz w nim lampę i filtr.
Tzn. lampę dokładamy drugą, taką dla roślin.
Chcę też wymienić filtr, mamy taki najzwyklejszy za naście zł z napowietrzeniem i deszczownicą, która nawiasem mówiąc teraz właśnie działa. Ponieważ akwarium jest małe i z pokrywą wybór padł na filtr wewnętrzny. Kilka dni siedziałam czytając opisy, oglądając filmy i nadal nie wiem, który jest dobry.
Myślałam o pat mini (nie wiem czy mogę wymieniać firmę, żeby nie było kryptoreklamy). Co sądzicie?
I jeszcze jedno ważne pytanie i kończę, bo mąż mi mówi, że jestem nawiedzona 😉
Jak radzicie sobie w przypadku braku prądu?!
Bardzo fajny filtr, to ASAP 500, wpisz w google i wyskoczy Ci firma, miałam go w 60l jak i 47l akwariach i jak najbardziej dawał sobie radę.
Ten PAT MINI to tej samej firmy co ASAP 😉
Ja zastanawiałam się na ASAP 300, ale było mało o nim informacji, bo podobno to nowość 😉
Myślałam też nad UNIFILTER 280 i FAN FILTER MINI 😀
Mam akwa 200l. Stado 20 neonow czerwonych, 4 skalary, 2 parki gupikow, parke pilegnicy Ramireza, 4 kiriski i stadko 8 otoskow. Z chemii to tylko nawoz, woda srednio trwarda z kranu, snadardowe wyposażenie. Wszystkie ryby ze sklepu. Nie bawie sie w nowoczesność, czyli tą całą chemię i zabawe jak z jajkiem. Ta obsade mam od roku dodatkowo 60l krewetkarium. Nic nie padlo, rosliny rosną jak na drożdżach ryby i krewetki też rosną i się wydają potomstwo. Akwarium zawsze bylo od czasów komuny i po staremu. Problemów nie bylo. Czasami tylko glony. Myślę, ze właśnie zabawy z chemią sprawiają ze organizm ryb wariuje.
Jest takie powiedzenie, że lepsze jest wrogiem dobrego. I faktycznie jeżeli coś działa prawidłowo to lepiej nie eksperymentować, bo można narobić bałaganu. Szczególnie gdy nie ma się odpowiedniej wiedzy w danym zakresie.
Mam pytanie mam akwa 54l i 5 otoskow planuje jeszcze krewetki ile moge ich kupic
Ja biorę przelicznik śr. 5 krewetek na 20l.