tPielęgniczki Ramireza - ryby akwariowe
Pielęgniczka Ramireza (Mikrogeophagus ramirezi) to popularna, niewielka, lecz pięknie ubarwiona i ciekawie usposobiona ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych. Swoim wyglądem i zachowaniem przyciąga uwagę nie tylko akwarystów. Nazywana bywa także pielęgniczką motylową (z ang. dwarf butterfly cichlid).
Nazewnictwo naukowe tego rodzaju przeszło długą, wyboistą drogę, aby ostatecznie w 1998 r. szersze grono zaakceptowało nazwę Mikrogeophagus. W starszej literaturze akwarystycznej gatunek bywa opisywany jako Apistogramma ramirezi, Microgeophagus ramirezi czy Papiliochromis ramirezi.
Pielęgniczka Ramireza - Mikrogeophagus ramirezi - Występowanie
Ameryka Południowa. Pielęgniczki Ramireza występują w dorzeczu rzeki Orinoko na obszarze Llanos w Wenezueli i Kolumbii. Llanos jest rozległym, obejmującym prawie 600 tys. kilometrów kwadratowych, trawiastym systemem sawannowym, bardzo różnorodnym biologicznie i sezonowo zalewanym. Przez cały rok panują tam wysokie temperatury, a pory roku, sucha i mokra są wyraźnie zaznaczone. Ryby spotyka się w miejscach ze spokojnym nurtem, na otwartych przestrzeniach, w pobliżu bujnej roślinności, w strefie przydennej, na głębokościach do 60 cm.
Pielęgniczka Ramireza - Mikrogeophagus ramirezi - Charakterystyka i usposobienie
Pielęgniczki Ramireza osiągają do 7 cm długości, w akwarium zazwyczaj mniej. Ich ciało jest bocznie spłaszczone, lekko owalne, w 1/3 koloru żółtego do żółto-zielonego, zaczynając od pyska, w pozostałych 2/3 białe do biało-niebieskiego. Od czoła, przez oko, do gardzieli przechodzi łukiem czarna pręga. Na środku tułowia znajduje się duża wyraźna czarna plama. Płetwy zabarwione są na żółto. Pierwsze promienie płetwy grzbietowej są czarne.
W sprzedaży występuje kilka odmian hodowlanych w tym złota (bez czarnej plamy na boku tułowia), niebieska, electric (jaskrawo niebieska), weloniasta (z wydłużonymi płetwami), wysoka (o krótkim ciele), balonowa (krótkie, ciało przypominające balon lub piłkę). Szczególnie te ostatnie są mocno kontrowersyjne, a wszystkie sztuczne uzyskane odmiany są przeważnie mniej odporne niż właściwa, pochodząca od okazów dzikich.
Dorosłe samce są nieco większe i mogą mieć bardziej wydłużone pierwsze promienie płetwy grzbietowej, ale nie jest to regułą. U samic poniżej płetwy grzbietowej, w górnej części czarnej plamy, widoczne są niewielkie, niebieskie rozproszone łuski, a w okresie rozrodu, wyraźne różowe lub czerwone zabarwienie na brzuchu.
Ryby z rodzaju Mikrogeophagus poruszają się w charakterystyczny sposób, przepływają niewielką odległość, gwałtownie się zatrzymują i znowu płyną. Kontrola ciała w tym ruchu jest nadzwyczajna, a nabierany rozpęd w żadnym stopniu nie zaburza nagłego „hamowania”. Wręcz zastygają, unosząc się w miejscu przed ponownym ruchem. Prawdopodobnie jest to instynktowne i związane z ich przystosowaniem do zdobywania pożywienia, które wyszukują, przesiewając substrat, tak aby w jak najmniejszym stopniu zapobiec jego poruszeniu poprzez ruch płetw. Ten ich styl pływania jest zazwyczaj delikatny i pełen wdzięku, ale potrafią się również poruszać zaskakująco szybko np. w sytuacji zagrożenia lub obrony swojego terytorium.
Tak jak wszystkie pielęgnicowate, mają dobrze rozwinięty układ zębów gardłowych, służących do miażdżenia i rozdrabniania pokarmów, wraz z rozłożonymi na szczękach zębami służącymi do chwytania. Ostatnie promienie płetw brzusznych, grzbietowej i odbytowej są ostre i twarde. Pierwsze promienie tych płetw są miękkie i umożliwiają precyzyjne pozycjonowanie ciała w wodzie oraz bezwysiłkowe pływanie, w przeciwieństwie do szybkiego. W porównaniu do innych ryb mają tylko po jednym nozdrzu z każdej strony, zamiast dwóch. Wodę zasysają jednym z nozdrzy, krócej lub dłużej badają i uwalniają tym samym kanałem.
Ramirezy są rybami spokojnymi i łagodnymi, jednak trzeba pamiętać, że tak jak inne pielęgnice, w okresie rozmnażania będą bronić swojego rewiru. Czasem nawet niewielki samczyk może pogonić np. 10 razy większego skalara. Jednak w większości przypadków swoją agresję kierują w stronę pozostałych przedstawicieli gatunku. Z tego względu dla więcej niż jednej pary niezbędne będzie dobrze urządzone, dużych rozmiarów akwarium.
W optymalnych warunkach dożywają ok. 4 lat.
Pielęgniczka Ramireza - Mikrogeophagus ramirezi - Odżywianie i karmienie
Pielęgniczki Ramireza są z natury bentofagiczne. W środowisku naturalnym ok. 90% dziennego czasu zabiera im przeszukiwanie substratu w poszukiwaniu jedzenia. Pyszczkiem pobierają małą jego ilość, przeżuwają, połykają to, co jadalne, a resztę wypluwają lub wyrzucają przez skrzela. W czasie tego procesu dookoła nich unoszą się niewielkie chmury pyłu. Kiedy więcej ramirezek robi to jednocześnie, zmętnienie jest na tyle duże, że same są ledwo widoczne.
Pomimo powyższego, w akwarium nie będą miały problemu z wyłapywaniem pokarmu również z kolumny wody. Na co dzień powinny otrzymywać różnorodne pokarmy żywe i mrożone np. dafnię, artemię, grindale czy szklarkę oraz dobrej jakości, drobne pokarmy przeznaczone typowo dla pielęgniczek, wolno opadające na dno. Taka dieta zapewni im nie tylko dobrą kondycję, ale także piękne kolorowe ubarwienie. Monotonne odżywianie, oparte wyłącznie na suchych pokarmach, z czasem przyczynia się do osłabienia odporności.
Pielęgniczka Ramireza - Mikrogeophagus ramirezi - Akwarium
Dla dorosłej pary pielęgniczek zaleca się akwarium o długości min. 60 cm. Zbiornik urządzony na wzór biotopu naturalnego będzie charakteryzował się miękkim, piaszczystym podłożem oraz dekoracją z korzeni i gałęzi. W akwarium nie powinno zabraknąć kilku płaskich, gładkich kamieni, które mogą posłużyć rybom jako potencjalne miejsce do rozrodu. Wrzucone wysuszone liście dodadzą jeszcze bardziej naturalnego wrażenia, zapewnią dodatkowe schronienie oraz cenne źródło pokarmu dla narybku, będą też uwalniać do wody pożądane związki humusowe.
W akwarium mogą się znaleźć wytrzymałe rośliny, które rosną przyczepione do dekoracji np. Mikrozoria, Anubiasy, Kryptokoryny czy mchy, mimo iż te gatunki nie występują w ich biotopie. Jeżeli nie zależy nam na naturalnym odwzorowaniu biotopu, to chętnie będą się także chować w doniczkach czy kawałkach rur PCV.
Pielęgniczki Ramireza wymagają wydajnej filtracji, z niewielkim ruchem wody. Są bardzo wrażliwe na złe warunki wodne, gwałtowne zmiany parametrów, przez to podatne na choroby. Azotany i amoniak należy ograniczyć do absolutnego minimum. U ryb trzymanych w złych warunkach mogą pojawiać się erozje głowy, linii bocznej i tzw. dziury w głowie. W sklepach często można zauważyć u nich objawy chorobowe np. ospy rybiej (białe kropeczki). Podmiany powinny być regularne, ale niewielkie ok. 10-20%. Nigdy nie należy wprowadzać ich do nowego lub niestabilnego biologicznie akwarium.
Dzikie ryby są wymagające, potrzebują wody miękkiej z niskim pH. Okazy pochodzące z farm hodowlanych, czyli te sprzedawane w sklepach, są mniej wytrzymałe od okazów dzikich, mimo że tolerują twardszą i bardziej zasadową wodę.
Wbrew powszechnej opinii, ze względu na swoje wymagania, nie poleca się ich do typowych zbiorników ogólnych, gdzie mogą mieć trudności ze zdobywaniem pokarmów w czasie karmienia. Nie znaczy to jednak, że muszą być trzymane w osamotnieniu. Odpowiednim towarzystwem będą niewielkie, łagodne ryby kąsaczowate pływające w wyższych partiach wody. Obecność niewielkiej ławicy będzie sygnałem o braku zagrożenia i doda im więcej śmiałości i odwagi.
W siedliskach naturalnych obok nich występują np. Zwinnik czerwonousty (Hemigrammus rhodostomus), Neon czerwony (Paracheirodon axelrodi), Prystelka (Pristella maxillaris), Barwieniec czerwony (Hyphessobrycon sweglesi), Zbrojniki (Hypancistrus inspector – L102) i Kiryski (Corydoras delphax).
Jako towarzystwa należy unikać ryb terytorialnych, agresywnych (większość pielęgnicowatych), a także tych o odmiennych wymaganiach środowiskowych.
Pielęgniczka Ramireza - Mikrogeophagus ramirezi - Rozmnażanie
Pielęgniczki Ramireza do rozmnażania nie potrzebują żadnych dodatkowych zachęt. Kluczowe są parametry wody, utrzymywanie czystości i bogata, różnorodna dieta. Trudność jednak mogą sprawić jaja, gdyż są podatne na pleśnienie, a do wylęgu potrzebują bardzo czystej i miękkiej wody. Najlepiej rozmnażać je w osobnym, odpowiednio przygotowanym, akwarium tarliskowym, z piaszczystym podłożem, dekoracją (kamienie, korzenie, doniczki), roślinami. Woda do tarła powinna być miękka 1-5dGH z pH poniżej 7 i temperaturą ok. 27-29°C. Niestety ryby powszechnie dostępne, pochodzące z farm hodowlanych, mogą mieć problemy z płodnością, a wylęg jest najczęściej słabej jakości. Dlatego też, do rozdrodu najlepiej wybierać okazy od znanych, sprawdzonych hodowców.
W celu rozmnożenia zaleca się zakup grupy młodych ryb i pozwolenie na naturalne dobranie się pary. Zaloty inicjuje samiec prezentując swoje ciało, pręży płetwy i pokrywy skrzelowe, uderza bokami ciała lub ogonem, pływa zwrócony równolegle do samicy. Samica może odwzajemnić część tych zachowań lub pozostać całkowicie obojętna. W tym okresie ryby nabierają intensywnego ubarwienia. Eskalacja zalotów następuje kiedy samiec przygotowuje potencjalne miejsca do odbycia tarła, może też kopać w podłożu zagłębienia. Samica z początku się tylko temu przygląda, ale z czasem dołącza do samca, ale jej zaangażowanie nie jest tak duże jak jego. Kiedy jej zainteresowanie wzrasta i skupia się bardziej nad czyszczeniem danego miejsca, może być to znak, że niedługo dojdzie do tarła. Prawdopodobnie decydujący głos w wyborze miejsca ma właśnie samica. Najczęściej wybiera płaski kamień, ale może to być też szeroki liść, korzeń czy szyba akwarium.
Po tym wyborze, samiczka zaczyna składać jaja, w niewielkich ilościach, po czym ustępuje miejsca samcowi, który je zapładnia. Proces ten powtarza się wielkokrotnie. W czasie całego tarła może zostać złożonych do 500 jaj, zazwyczaj jednak mniej ok. 100-300. Jajeczka są niewielkie ok. 0.9 – 1.5 mm i lepkie, koloru bursztynowego.
Opiekę nad ikrą i narybkiem sprawują zamiennie oboje rodzice, wahlują i bronią jaj. W odróżnieniu od gatunków Apistogramma, u których rolę są wyraźnie podzielone, samica opiekuje się jajami, a samiec broni pobliskiego rewiru.
W temperaturze ok. 29°C, do wylęgu dochodzi po ok. 40 godzinach. Rodzice pomagają larwom oswobodzić się z osłon jajowych, a po paru dniach przenoszą larwy do wcześniej przygotowanego zagłębienia w podłożu. Po ok. 5 dniach narybek rozpoczyna swobodnie pływać, ale zawsze w bliskim sąsiedztwie rodziców. Jeżeli któraś rybka oddali się zbyt daleko, to rodzic pobiera ją pyszczkiem i przenosi z powrotem do grupy. Często młoda, niedoświadczona para traci kilka pierwszych lęgów lub zjada jaja i jest to zupełnie normalne. Rodzice po ok. 2-3 tygodniach, tracą zainteresowanie i przestają opiekować się narybkiem. Dorosłe ryby mogą wycierać się co miesiąc.
W pierwszym okresie życia larwy odżywiają się ze swoich woreczków żółtkowych. Kiedy zaczynają swobodnie pływać należy rozpocząć podawanie drobych pokarmów np. mikro nicieni czy świeżo wyklutych larw solowca. Po kolejnych 2-3 dniach będą już mogły przyjmować larwy artemii.
Narybek wybarwia się po ok. 4-6 tygodniach. Po 5-6 miesiącach rybki osiągają dojrzałość płciową i same mogą przystępować do rozrodu.
Ostatnio zmodyfikowano: 16 sierpnia 2019 r.- https://mikolji.com/article/ram-cichlid-mikrogeophagus-ramirezi-wild
- http://www.tfhmagazine.com/details/articles/the-german-ram-mikrogeophagus-ramirezi.htm
- www.tfhmagazine.com/details/articles/the-german-ram-mikrogeophagus-ramirezi.htm
- https://www.cichlidae.com/article.php?id=368
- https://apistogramma.com//forum/threads/natural-varieties-of-mikrogeophagus-ramirezi.6098/
- https://evols.library.manoa.hawaii.edu/handle/10524/19231
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
czy w akwarium 102L 82 x 40 x 37 da radę obsada : 10 neonów inesa, 5 neonów czarnych, 7 pielęgniczek ramireza, 3 zbrojniki pospolite, 7 kirysków pstrych, 2 akary paskowane
Nie, nie da rady. Ja bym dał:
– 10 neonów czarnych,
– 2 zbrojniki pospolite,
– 6 kirysków spiżowych,
– 2 akarki paskowane
Mam baniaczek 112 l, zastanawiam się nad obsadą na razie ale brakuje mi doświadczenia dla tego potrzebuje waszej pomocy. Mój pomyśł to 5-6 ramirez oraz 3 miodowe lub nubila co o tym myślicie.
Bardzo zły pomysł, ja proponuję:
– para pielęgniczek żółtych,
– 10 neonów czarnych,
– 10 krewetek amano,
– 3 neritiny lub military helmety
A może 4 pielęgnice miodowe lub nubila; tylko boje się o glony i nie wiem jaką resztę obsady.
Nie. To są za duże ryby do takiego akwarium.
Mam pytanie jakie pielęgniczka mogę trzymać z ramireskami
Zazwyczaj pielęgniczki nie lubią towarzystwa innych pielęgniczek, bo są terytorialne. Jednak jeżeli chodzi o większe pielęgnice, to u mnie ramirezy dogadują się dobrze ze skalarami. Ale moich skalarów nie boją się nawet simulansy, więc wszystko pewnie też zależy od charakteru ryb 😉
mam pytanie czy w akwariumie 180 litrów może przebywać 3 skalary 4 kiryski 2 glonojady 2 bocje 6 kosiarek 6 pielęgniczek ramireza niebieskich 2 brzanki rekinia i jeden sumik w paski
Witam. Za dużo gatunków, złe proporcje itp. Dla brzanek rekinich i skalarów za małe akwarium. Kosiarkom też w większym było by lepiej. Kiryski ok. ale za mała ilość, glonojady ok. chociaż zależy jakie. Bocji zależy jakie bo dla wspaniałej zdecydowanie za małe akwarium, jeśli mniejsze gatunki to za mała ilość. Ramirezek za dużo. Radzę poczytać i dobrać odpowiednią obsadę. Pozdrawiam.
Polecał bym poczytać coś o tych rybach a nie męczyć je w tak przerybionym akwarium
Trzymał ktoś pielegniczki ramireza z babkami tęczowymi? Jest to możliwe czy będą walczyć?
Hej, walczyć nie powinny (zależy od wielkości akwarium), ale mają one zupełnie inne preferencje do parametrów wody. ramirezy lubią ciepłą, miękka wodę o powolnym przepływie, natomiast babki chłodną, neutralną/lekko zasadową/ alkaniczną o szybkim nurcie. To połączenie nie ma zbytnio sensu (patrząc na optimum). Możliwe, że ryby będą w stanie razem żyć, ale nie będą to raczej najlepsze warunki. Lepszą pielgeniczką do babek może być agasizzi. Nadal nie najlepiej, ale może uda się znaleźć zloty środek. Natomiast zamiast babek do ramirez można dać zbrojnikowate lubiące takie temperatury
Czy te ryby mogłyby się przystosować do akwarium 40l? Jeśli nie, to czy są jakieś inne pielęgnice, które można trzymać w tym litrażu?
zależy od wymiarów. minimum 50×30 dno i byłby to jedyny gatunek. Alternatywą pielegniczek do małych akwariów mogą być skrzeczyki/sumatrzaki
W akwarium 72l chciałbym trzymać 2 ramirezy i nie wiem czy mogę jeszcze coś dokupić
Jakies stadko ryb lawicowych,,,plus cos na dno ,,lub otoski moze
do Marcin Messi
jesteś satdystą
Marci akwa, a co to ma znaczyć, że kolega jest sadystą?🤦♀️
Witam grono
Zakładam 300l akwa chciałbym wiedzieć jaką obsadę dobrać do pary Ramirezek
Pozdrawiam
wrzuć skalary i paletki
Czy ktoś pomoże z identyfikacja płci tej Ramirezki ? link to ibb.co
Jestem prawie na 100% pewien że to samiczka.
Witam. Potrzebuje pomocy przy identyfikacji plci. Miala byc parka a sa bardzo podobne i troche sie ganiaja.
link to ibb.co
ten z prawej to samiec, tej z lewej nie potrafię określić, wygląda jak samica i samiec równocześnie
Cześć, również potrzebuję pomocy z płcią: to link to ibb.co wygląda na samicę, ale to tu nie jestem pewien czy to na pewno samiec: link to ibb.co (jest ciut większe i pod odpowiednim kontem wydaje się trochę różowy brzuch, gania tę pierwszą czasami, ale nie atakuje) i w 112l raczej 2 par nie jest wskazane, nie? jeśli okażą się 2 samice to jedną oddać? (jestem początkujący, proszę o wyrozumiałość)
2 pielęgniczki ramireza
2 kirysek sterby
1 sbrojnik lamparci
2 kosiarka
1 zbrojnik zebra
20 neon iniesa
może być taka obsada do 160l czy za dużo neonów
Kiryski i Kosiarki potrzebują większej ilości ze swojego gatunku np. 4 kosiaki i 6 kirysków, zbrojnik lambarci jest za duży aby być w tym akwarium neonów też troszkę za dużo weź ich 12/15, pielęgniczki ramireza później mogą być także do neonów agresywne w trakcie tarła więc zastanów się czy łączenie ich ma sens.
A jakie inne ryby ławicowe byś polecał do pielęgniczek ramireza
Do ramirezow na 160L śmiało daj z 10/15 prystelek i z 10 drobnoustkow backforda i będzie git.
Jakie rybki można dorzucić do ramirezek w akwa 72l ?
Na dno planuje 6 otoskow, ale nie wiem co dać na wyższe partie, najlepiej rybki wykazujące ciekawe zachowania.
Jakies bystrzyki. Są mega ciekawe i bardzo ładne.
Można je karmić wazonkowcem?
Tak, zależy to oczywiście od preferencji ( Ja swoim nie dawałem nigdy ) ale spodziewaj się że będą raczej jadły bezproblemowo.
Można parkę trzymać w 57 litrach? ma 41 cm długości. (dziękuję za odpowiedzi)
Czy ramirezki i gurami mozaikowe lub inne to dobry pomysł
sama nigdy nie próbowałam ale problemów raczej nie powinno być gurami żerują góra-środek a ramirezki środek-dół więc raczej można spróbować
a i jeszcze taką notatkę znalazłam
Nadają się do zbiornika zespołowego, a najlepszym dla nich towarzystwem są ryby kąsaczowate (bystrzyki i zwinniki), spokojne pielęgnice (skalary, paletki) oraz łagodne ryby labiryntowe (np. gurami mozaikowe, prętniki).
Zależy jaki litraż,,,gurami to minimum 120litrow ,,,przy takim litrażu ramirezki ,gurami ,jakąś ławica i jest git
Pytanko? Zacząłem rozmnażać ramireza, chyba już jest 5-6 dzień od zaczęcia. Na razie bez ikry ale mam pytanie do narybku. Kiedy mam je odstawić od rodziców? Jakby co akwarium tarliskowe bez innych ryb.
myślę że tak gdzieś po miesiącu, ale ja na rozmnażaniu (chyba że żyworódek) to się nie znam, miałem dwie ramirezki ale padły, a do tarła nigdy nie doszło, miałem też skalary, chyba parę ale jeden mi padł a ten drugi pływa z płaskobokiem i brzankami. a tak odnośnie nicku, która część najlepsza?
Trudno powiedzieć bo wszystkie filmy z tego uniwersum lubię od Jurassic park do World. I też nie wiem bo za rok ma być Jurassic World Dominion czyli trójka World.
Marzą mi się ramirezki ale mam tylko 60l i obsadę: 9 neonów, 4 kiryski panda, 3 gupiki i 2 żabki karliki szponiaste. Upchnę tam jeszcze parkę czy już za ciasno będzie i lepiej odpuścić, bo szkoda zwierzaków?
Lepiej odpuścić, zbyt mała przestrzeń. Pielęgniczki w okresie rozrodu będą przeganiać inne ryby.
karliki są stadne więc dokup 3 karliki a ramirezek nie kupuj bo będzie za ciasno
dziękuję za rady, zatem kupuję… większe akwarium 😀
Zbiornik wielogatunkowy 60x 35×40. Pływa 10 szt. neon czerwony, 6 otosek przyujściowy i 2 młode zbrojniki. Dla uzupełnienia pragnę wpuścić harem pielęgniczek ramireza 1+3 (wstępnie na czas sparowania – potem zobaczymy). Moje pytanie brzmi: Czy mogę stworzyć harem z 2 sztuk electric blue i 2 szt dzikich? Jak wygląda to w praktyce?
Witam. Mam zamiar założyć akwa o litrażu 63l. Czy może ktoś pomóc w doborze rybek?Najbardziej zależy mi na ramirezkach
Dla pielęgniczki Ramireza będzie to minimalny rozmiar zbiornika. Z pielęgnicowatymi postępujemy według ustalonego schematu. Kupujemy stadko młodocianych osobników ( najlepiej z różnych źródeł), czekamy aż dobiorą się w pary, odławiamy pozostałe osobniki. 63 litry to akwarium dla dobranej parki lub grupki młodych, tak 6 osobników.
Mam pytanie odnośnie tego czy do akwarium ok 60l (90x30x28 bez pokrywy)
Mogę wpuścić harem 1+2 a jak tak
to jakieś kiryski
Ja osobiście poleciłabym kiryski pandowate, ale 60l akwarium to trochę za mało na harem ramirezek. Przykładowo np. kamyczki, rośliny, korzeń i coś jeszcze, zmniejsza objętość wody (było ok.60 a zostaje ok.50). Ryby miałyby stosunkowo mało miejsca.
Czy ramirezki + piskorki to zły pomysł czy może być ok?
raczej dorosłe piskorki nie zostaną zjedzone, ale ogólenie to ok pomysł, tylko zależy od rozmiaru piskorka
Witam serdecznie, mam pytanie do osób którym udało się rozmnożyć ramirezy. Mam swoją parę w akwarium tarliskowym i w ok 48h temu złożyły ikrę. Dzisiaj po ok 40h samiec, który bardziej pilnował ikry jakby zjadł ikrę. Czy to możliwe że pomagał się oswobodzić narybkowi i przenosił je do dołka, czy raczej już po nich? Chce zrobić podmianę w akwarium i wolę tam nie ruszać nic jeśli jest szansa na narybek.
Planuje zakup pary Ramirezek a mam małe Kiryski Orange Venezuela. Czy jedzą maluchy?
Akwarium 200 l (Neony, Kirysy Panda, Kairysy Orange Venezuela, Gupiki i krewetka Amano)
raczej każdy gatunek kiryska zje ci ikre lub młode, a jeśli ramirezy się zestresują to same zjedzą ikrę
W 200l mam 6 skalarów, 2 ramirezy, 6 kirysków, 2 zbrojnik i parę gurami karłow… Dużo roślin.
Ma to sens?
Za dużo skalarów jak na 200l. A i jakie to zbrojniki?
Pospolite zbrojniki. Nie mutanty pokemonów wielkości konia xD
Mam problem, w zasadzie powinnam się cieszyć, ale… Po 3 tygodniach od zakupu zauważyłam, że ramirezki złożyły ikrę na kamieniu i ładnie jej pilnują. Są w akwarium ozdobnym razem z prętnikami, neonkami, parką bojowników, kosiarkami, otoskami i masą narybku po molinezjach i mieczykach, która została mi z poprzedniej obsady akwarium. Pytanie brzmi – co mogę TERAZ zrobić, żeby pomóc ramirezkom odchować młode? Akwarium 112 l, gęsto obsadzone, woda kranowa po odstaniu i uzdatnianiu chemią i bakteriami ze sklepu, wymieniane 25 l. raz na miesiąc.
najlepiej byłoby miec drugie akwarium i zabrać ten tłum….
do drugiego najlepiej byłoby zabrać te dwie z ikrą, jeśli już, a nie te kilkadziesiąt narybku i resztę
ale nie mam i nie chcę mieć drugiego, bo to ma być ozdoba a nie hodowla
Zadbac o wlasciwe paramtry wody
Witajcie
zbiornik 60x35x35 – planuję parkę Ramirezek na dno i kilka otosków (6-8 sztuk).
1) Da radę?
2) Można coś dorzucić?
Dzięki i pozdrawiam
Tak, da radę można do tego dorzucić np 10-15 neonków lub jakieś tetry
Co myślicie o obsadzie w 54l: parka ramirez, x7 bystrzyk ozdobny. Rybom pokrywaja sie wymagania, co do wody. Roznica w poziomie zerowania ryb- ramirezy-dno, bystrzyki-srodek, da komfort rybkom, czy beda sie ganiac?
Powinno być jak najbardziej ok.
Posocznica lub mykobakterioza
Minimalne rozmiary 54l są dobre tylko, gdy jest to jedyny gatunek żerujący przy dnie. Choć czasem nawet dla pary może to być za mało i jedno będzie przeganiać drugie, jeśli na początku była jedna rybka i dobraliśmy potem drugą.
Ważne jest też to, że ich główną dietą powinny być pokarmy głównie roślinożerne. Zwłaszcza tabletki/wafle bazujące na spirulinie spadające na dno, w przeciwnym wypadku mogą zapadać na tzw. malawi bloat.