Prętniki Karłowate - ryby akwariowe
Prętnik Karłowaty (Trichogaster lalius) – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny guramiowatych, znana także jako Gurami karłowaty.
Prętnik Karłowaty - Trichogaster lalius - Występowanie
Gatunek pochodzi z Azji. Prętniki karłowate zamieszkują spokojne wody w Pakistanie, Indiach i Bangladeszu.
Prętnik Karłowaty - Trichogaster lalius - Charakterystyka i usposobienie
Dorosłe samce osiągają ok 7.5 cm długości, odrobinę mniejsze samice 6 cm. Samce są nieco smuklejsze i bardziej ubarwione od srebrzystoszarych samic. Charakteryzują się też większymi płetwami odbytową i grzbietową. W handlu istnieje kilka barwnych odmian np. niebieska – neonowa, czerwona – rubinowa. Ciało ich jest mocno bocznie spłaszczone. Wyposażone są w pomocniczy narząd oddechowy – labirynt, który umożliwia im oddychanie powietrzem atmosferycznym. Stosunkowo łagodne, samce w zbyt małym akwarium mogą przejawiać agresje wobec współmieszkańców.
Prętnik Karłowaty - Trichogaster lalius - Odżywianie i karmienie
Prętniki w naturze żywią się małymi bezkręgowcami, glonami. W akwarium przyjmują większość pokarmów. Możemy je karmić pokarmami suchymi, regularnie podając pokarmy mrożone lub żywe np. Ochotka.
Prętnik Karłowaty - Trichogaster lalius - Akwarium
Dla pary Prętników wystarczy akwarium ok 54 litrowe, gęsto obsadzone roślinnością, z dużą ilością kryjówek i miejsc zaciemnionych. Samica musi mieć w czasie godów schronienie przed natarczywym samcem. Umieszczając w zbiorniku suche liście, gałęzie i konary drzew oddamy bardziej naturalny charakter środowiska ryb. Nie powinno również zabraknąć roślin pływających, wśród których ryby budują gniazda. W skąpych aranżacjach Prętniki karłowate będą nieśmiałe i zestresowane, chowając się przed naszym wzrokiem. W naturze żyją w wodzie miękkiej w akwariach mogą przebywać w wodzie średnio-twardej. Prąd wody nie powinien być zbyt silny.
Prętniki karłowate niespecjalnie nadają się do akwarium towarzyskiego. Mogą być trzymane z wieloma gatunkami ryb jednak nie zawsze będzie to dla nich odpowiednie towarzystwo. Są terytorialne a jednocześnie nieśmiałe, dlatego w mniejszych akwariach powinny stanowić podstawę obsady. Samce, szczególnie w okresie tarła, bywają bardzo agresywne np. w stosunku do innych guramiowatych i barwnych gatunków np. gupików. Trzymane z większymi i bardziej żywiołowymi rybami będą nieśmiałe i wystraszone.
Prętniki będą się dobrze komponować z małymi ławicowymi rybami karpiowatymi np. Razbora Hengela, niektórymi brzankami, kiryskami, otoskami, mniejszymi tęczankami czy bocjami karłowatymi. W gęsto zarośniętym zbiorniku towarzystwem mogą być także krewetki karłowate np. Red Cherry. W większych zbiornikach terytorializm jest naturalnie mniej widoczny i inne gurami lub nawet spokojne pielęgnice mogą być brane pod uwagę. Trzymanie większej ilości Prętników karłowatych nie jest wskazane. Przeważnie sprzedawane są w parach i będzie to najlepszy wybór.
Prętnik Karłowaty - Trichogaster lalius - Rozmnażanie
Należą do ryb budujących pieniste gniazdo wśród roślin. Rozmnażanie nie jest zbytnio trudne ale zachowanie samców bywa niekiedy nieprzewidywalne. Do rozmnożenia będziemy potrzebować oddzielnego akwarium ok 45-60cm długości. Nie ma potrzeby stosowania podłoża jednak zastosowanie torfu może być pomocne. Wymagane natomiast są kępy drobno listnych roślin oraz rośliny pływające np. wgłębka. Do filtracji wystarczy niewielki filtr gąbkowy. Zalecane jest obniżenie poziomu wody do ok 15-20 cm i podwyższenie temperatury do 27-28°C.
Zbiornik koniecznie musi być przykryty, ponieważ narybek potrzebuje dostępu do ciepłego, wilgotnego powietrza atmosferycznego, które czerpie znad tafli wody. Nie spełnienie tego warunku ma negatywny wpływ na rozwój labiryntu u młodych Prętników. Część hodowców uważa za korzystne dodanie do wody liści Ketapengu.
Przed planowanym rozrodem ryby należy obficie karmić żywymi lub mrożonymi pokarmami. Kiedy samica jest wyraźnie pełniejsza w okolicy brzucha przenosimy ją do akwarium tarliskowego i kontynuujemy karmienie. Po kilku dniach, najlepiej wieczorem, dodajemy do niej samca. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wkrótce samiec rozpocznie budowę gniazda. Konstrukcje na powierzchni wody zaczyna od warstwy bąbelków, którą umacnia drobnymi kawałeczkami roślin. Ten proces zachowań jest niezwykle interesujący dla obserwatora. W tym czasie samiec będzie przeganiał samicę, dlatego tak ważna jest dodatkowa roślinność.
Po zakończeniu budowy zachowanie ryb jest diametralnie odmienne. Samiec przestaje być agresywny w stosunku do swojej potencjalnej partnerki. Samica zaczyna odgrywać dominującą rolę, manewruje samcem pod gniazdem, szturchając go pyszczkiem, a nawet pieści okolice jego brzucha swoimi wyrostami czuciowymi (nitkowate, przekształcone płetwy brzuszne).
Tarło odbywa się pod gniazdem w typowo pionowej pozycji. Samiec obejmuje ciałem samicę, ustawiając się pod nią i wygina ciało w kształt litery U. Manewrując płetwami piersiowymi, obraca się wraz z samicą tak, że samica leży do góry brzuchem pod gniazdem. Samiec zaczyna ściskać samicę i następuje wytrysk mlecza oraz wydzielenie kilkudziesięciu ziaren ikry, które unoszą się w kierunku gniazda. Opadającą ikrę samiec skrupulatnie zbiera w pyszczek i przenosi do gniazda, odganiając przy okazji samicę. Dopiero gdy ikra znajdzie się w gnieździe samiec wabi samicę do następnego aktu tarła. Cały proces jest powtarzany kilkakrotnie. Samica Prętnika może w sumie wydzielić do 700 ziaren ikry.
Po zakończonym tarle, samiec przejmuje odpowiedzialność za gniazdo, strzeże i opiekuje się ikrą. Nie toleruje samicy, którą dla jej własnego dobra najlepiej odłowić. Wylęg zależy od temperatury, jednak przeważnie występuje w ciągu 36 godzin, co łatwo jest zaobserwować poprzez rozpadające się gniazdo. Przy pomocy szkła powiększającego powinniśmy zobaczyć setki narybku. Większość samców może zostać razem z potomstwem przez kilka pierwszych dni, do czasu zużycia ich woreczka pokarmowego. Narybek przez pierwszy tydzień karmimy pyłem, lub pokarmami w żelu. Następnie podajemy mikro nicienie lub Artemię. Z upływem czasu będziemy potrzebować dodatkowych zbiorników, ze względu na zróżnicowane tempo wzrostu.
Ostatnio zmodyfikowano: 28 kwietnia 2015 r.Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
czy prętniki się łatwo rozmnażają czy raczej nie bo mam samca i samice i chcem je dać do osobnego akwarium żeby zrobiły tarło. jak ktoś wie to jaka temperatura jest idealna do tego, i jakie rośliny są najlepsze
Poczytaj o rozmnażaniu prętników tutaj i w innych akwarystycznych encyklopediach online.
Z tego co wyczytałem to w miarę łatwo, powiedział bym, że umiarkowanie, ale, jak podaje ta strona, samce mają dość specyficzne wymagania, a parę tarlaków powinno się trzymać w odpowiednim akwarium oraz karmić mrożonkami.
Pozdrawiam
Prętniki rozmnaża się baaaardzo łatwo 🙂 Jeśli mają odpowiednie warunki, a osobne akwarium temu sprzyja. Warto przed ich przeniesieniem karmić wszystkie ryby mrożonym pokarmem lub robakami około tygodnia lub 2, potem przenieść parę do osobnego akwarium (ja miałam temperaturę wody 28°C), po 2 dniach bez tarła, warto zrobić podmianę wody (minimalna ilość) na trochę chłodniejszą, to stymuluje tarło. Z roślin to pływała u mnie moczarka i rogatek (dobrze oczyszczają wodę z no3), w piasku rosła też moczarka, valisneria i żabienica, miałam filtr nsf ten z najmniejszą gąbką, zasilany przez brzęczek (ustawiony na minimalne obroty). Trzeba przy zakładaniu tarliskowego akwarium właśnie uważać, żeby zbyt mocny filtr nie wciągnął ikry. Jak młode rybki zaczęły pływać to karmiłamje mikrovitem (ten z wysoką zawartością białka). Prętniki rosną bardzo różnie, często są duże różnice w stadium rozwoju przy jednym tarle, dlatego trzeba zapewnić mniejszym dużo pływających roślin. Trzeba też pamiętać o oświetleniu i bardzo ważne jest przykrycie akwarium żeby nie było dużych różnic temperatury, jeśli nie ma się profesjonalnej pokrywki, to można wykorzystać jak ja kiedyś grubszy karton czy tekturę i wyciąć w niej otwór. Ryby karmiłam od momentu widocznej ruchliwości, już po kilku dniach. Jednak łatwo przesadzić z ilością jedzenia dla takich maluchów, więc świetnym rozwiązaniem jest wpuszczenie krewetek do tarliskowego akwarium po kilku dniach, nie jedzą ryb, małe ryby też nic im nie robią, a krewetki świetnie czyszczą akwarium z pozostałości. Ogólnie prętniki rosną jako gatunek dosyć wolno, urośnięcie do wielkości paznokcia zajmuje często około 3 miesiące. Na początku większość ryb wygląda na samice, po pół roku lub dłużej można już odróżnić jedne od drugich 🙂
dzień dobry
w moim akwarium ciągle zachodziło do tarła (akwarium 200l) warunki nie za specjalne (akwarium zaglonione) temperatura wahała się od 26 do 29 dobra roślina do rozmnażania to rzęsa i różne pływające po tafli wody roślinki (samiec buduje z takich roślinek gniazdo) z moich doświadczeń mogę stwierdzić że rozmnażają się bardzo ale to bardzo łatwo.
pozdrawiam 🙂
Czy można trzymać w 60l tylko jednego samca?
Dodam, że ten prętnik jest bardzo agresywny w stosunku do innych ryb nawet tej w swoim gatunku. Często gdzieś widać jak uderza lub goni inne ryby. Czyli rozumiem, że ryby zostały zamęczone przez inne i leżąc gdzieś na dnie zostały zjedzone przez kiriski. Czy może pozbyć się tych prętników z mojego zbiornika aby uniknąć podobnych sytuacji? W 2 tygodnie 4 rybki przy początkowych 27 to chyba dusza skala szkód?
Nie wiem czy problemdalej aktualny, ale to mi raczej wygląda na chorobę, zbyt świeży zbiornik albo przerybienie. Prętniki jako takie nie atakują innych ryb w celu konsumpcji. Mam u siebie ich spore stado, plus kardynałki, danio, kirysk i inne, i nigdy nie było problemu z dużymi i mniejszymi rybami razem. Z tego co napisałeś masz sporo ryb jak na 72l, kardynałki są bardzo czułe na zanieczyszczenia wody, a przy takiej ilości ryb trzeba uważać na zbyt wysoki poziom no3. Jeśli akwariumjest nowe i ryby były kupione niedawno, to niestety często się zdarza, że część w nowym zbiorniku szybko umiera. U kardynałków, neonów, danio, itd. z powodu małego rozmiaru dosyć ciężko określić wiek, więc rybki mogły umrzeć ze starości, wszystkie wymienione nie należą do jakoś długo żyjących, zresztą prętniki też. Co do prętników to nie napisałeś czy te 2 to parka czy może samice lub samce. Jeśli masz parkę to gonienie samicy (szarawe kolory z pionowymi złotymi paskami, wpisz w wyszukiwarkę i zobacz zdjęcie samicy, tutaj na stronie są widoczne wyłącznie zdjęcia samców w 2 odmianach kolorystycznych) i innych ryb przez samca (rybka z czerwonym i niebieskim umaszczeniem) jest całkowicie normalne, bo samiec ma w planach założenie pienistego gniazda i odbycie tarła, warto dokupić jeszcze jednego prętnika, tak żeby samiec przestał snuć rozrodcze plany 😉 Jeśli goni się mocno dwójka samców to również warto dokupić jeszcze jednego, ogólnie zawsze warto mieć 3 lub więcej ryb z tego samego gatunku, ponieważ jeśli mamy 2 to w 90% przypadków ryby między sobą będą walczyć o dominacje, przy 3 i więcej, sytuacja rozkłada się bardziej równomiernie. Z tego co napisałeś toobstaeiam, że masz parkę prętników, jeśli dokupisz drugą samicę to albo samiec będzie próbował „podrywać” 2 samice i nie będzie tak atakował albo straci zaintetesowanie, tak samo bardzo prawdopodobne że straci zainteresowanie przy drugim samcu. Warto dbać o spore zagęszczenie roślin żeby gonione ryby miały się gdzie schować, plus o karmienie mrożonym pokarmem lub suchym ale z wysoką zawartością białka. Ryby na diecie mocno białkowej są mniej agresywne i skłonne gk gonienia innych 🙂
Czy możliwe aby prętnik zjadł inne ryby? Np. 3 danio i kardynałka chińskiego? A jak nie to co mogło je zjeść? Mam w zbiorniku 72 litry 2 prętniki, 3 kiriski było 10 danio jest 7, trzy gdzieś zginęły, 5 kardynałków (3 czarne i 2 białe) jeden czarny wsąkł i 12 neonków.
Obstawiam że rybki zginęły i kiryski je zjadły
Wątpie żeby kiryski je zjadły. Od kilku lat choduje pstre,spiżowe i sterby i jak zgibneła mi np. razbora galaxy kiryski nawet do niej nie podpływały.
tak ale tylko martwe, u mnie jak właśnie jakiś danio padał to prętniki były pierwsze do zjedzenia ciała ich zmarłego towarzysza
czy mogę trzymać w akwarium 112 l 2 samce i 4 samice prętnika
Ludzie [Ewa od prętników szczególnie] ona wie o kogo chodzi
Doszło u mnie w zbiorniku do niespodziewanego tarła prętników!
I sprawa wygląda tak że chce zachować ryby ale nie wiem czy samce będą agresywne do siebie!
Z góry dzięki za odpowiedź![i ciekawostka pierwszy raz od kilku lat pytam się o coś na jakimś forum akwarystycznym]
Piszę aby temat był na „głównej” aby ktoś jak Ewa kto ma większe doświadczenie z młodymi prętnikami zauważył
Proszę zobacz to ktoś od prętników
nie jestem pewny ale raczej będą
Wiem że Ewa ma pojęcie ale jak na razie nie ryzykuje i siedzą w kotnikach ok 2l i mam ich 9 sztuk
Pomoc nie potrzebna pływają razem w grupie oprócz jednego którego przeganiają nie wiem z jakiego powodu…
Hej! U mnie nigdy nie było takiego przypadku, ale ja mam „stado” prętników trzymanych razem od małego (w tym kilka to rodzeństwo), więc też może to wpływać na ich zachowanie. Ogólnie prętniki to nie tak agresywne ryby, jak się o nich pisze, więc powinno dalej być ok! Trzymam kciuki za młode rybki, najważniejsze są pierwsze 2 tygodnie, żeby nie zmieniać im warunków, pilnować stabilnej temp. wody i powietrza nad wodą, itd. Jedyne co to one bardzo zróżnicowanie rosną, u mnie z ostatniego rozmnożenia większość ma już ponad trochę mniej niż centymetr :)) ale jest też kilkanaście, które rosną baaaardzo powoli i dalej wyglądają jak przecinek z oczami. Trzeba obserwować czy większe młode ich nie będą starać się zjeść. Ja swoje maluchy trzymam w kotniku z krewetkami i szyszkami olchy, to zmiękcza wodę i zatrzymuje duży rozwój glonów, a krewetki filtrują wodę. Powodzenia!
Ten samotny samczyk niestety nie przeżył ale reszta wygląda świetnie 7 samców i 1 samiczka 🙂
Szkoda rybki, pewnie dostała zawału, ale czasami ciężko jest uniknąć takich sytuacji. W akwarystyce jest nawet takie powiedzenie o tego typu osobnikach, że są „chłopcami do bicia”. Co prawda to zazwyczaj u paletek można zaobserwować, ale prętniki też trudno wsadzić w jakieś „ramy” zachowań. Super, że reszta ryb ma się świetnie!
Obawiam się o samiczkę… w zbiorniku mam teraz 2 samice i 8 samców[dzieci i rodzice]
Samiczki mogą być przeganiane, ale samce nic im nie będą złego robić, jedynie będą je odstraszać. To też zależy od wielkości akwarium, ale jeśli nie jest małe i ma dużo roślin do schowania się w nich to nie powinno być problemu. Trzeba tylko obserwować czy dorosłe ryby nie starają się wyjadać ikry bądź małych ryb 🙂
Młode Mają ok 1,5 cm
Hej!
Chcę mieć te piękne ryby w swoim akwarium 112l
Obsada: 20 neon czerwony i malutkie L-046 (mają ok 2 miesięcy) x5
Ryba bardzo mi się podoba parametry to pH: 6,7 a gH 7
A ta ryba przykuła moją uwagę w zoologicznym i się popytałem sprzedającego czy ryba jest tylko cała niebieska [takie były] a tutaj na stronie patrze i mają różne kolory! Polecacie jakieś Warianty
Kup ten ,który ci się najbardziej podoba
Najpierw chciałbym wszystkie zobaczyć 🙂
Bo obstawiam że tu na stronie wszystkich ich nie ma
a i mam pytanie Ikra ok 3-4mm żółta może być moich L-046??????? czy są za małe
jest bardzo dużo rodzajów możesz popatrzeć:
Coral
Cobalt
Neon
Colisa lalia
To są najpopularniejsze i są ogólnodostępne z innymi może być trudniej
Prętniki to super ryby! Samice są złoto-szare z niebieską plamką, u samców zaś można zaszaleć przy wyborze koloru 😉 Tylko nie wiem czy docelowo akwarium nie będzie zbyt małe. Zbrojniki rosną sporę, a docelowo 5 dużych zbrojników potrzebują dużo miejsca do pływania, prętniki również lubią pływać, a również nie są to jakieś mini ryby, plus 20 neonków, to może im być w tym akwarium ciasno w przyszłości. Oczywiście to też zależy ile chcesz mieć prętników, czy chcesz je rozmnazać (lepiej mieć do tego osobny zbiornik jak się ma więcej prętników lub filtr, który będzie niszczył pieniste gniazdo), itd. Powodzenia z tymi pięknymi rybkami!
To są super rybki! Nie są agresywne w stosunku do innych ryb, do siebie też nie (mam parę samców całuśną jak gurami haha) Właśnie mi się rozmnożyły ?? polecam każdemu
Ewa… te samce walczą…
One nie walczą 🙂 To akurat bracia zawsze trzymani razem i to ich zabawa od małego, jak pojawiły się inne samce to nie były nimi wcale zainteresowane, nie przeganiały ich itd., a jest tych innych trochę i z żadnym z nich tak nie robią. Zresztą jak prętniki walczą to się przeganiają, uderzają w bok, podskubują płetwy, itd., a nie dają przysłowiowe buzi i dalej robią wszystko cały czas razem, bez walki czy innych spięć, nawet jak pojawiła się ikra to razem o nią dbali i przekładali ikrę do gniazda, „tata prętnik” tylko brata tolerował wtedy koło siebie, inne rybki przeganiał 🙂 Prętniki są jak ludzie i nie można ich tak łatwo szufladkować, każdy jest inny 🙂
Ewo!
Tu ponownie ja! Rybki mi się wytarły i już są młode ale moje pytanie jest takie „Prętniki samce jeśli są z jednego miotu nie będą walczyć?”
Cześć mój pretnik po 2tyg od wypuszczenia żyje ale wyskoczył mu jak by tu nazwać taki guz-narosl są to takie białe kropki A pod kroplami widać że czerwienieje. Bardzo proszę o pomoc
Może to być popularna pleśniawka lub ospa porównaj se ze zdjęciami z neta
Dzieńdobry panie Piotrze na tą sytuacje są dwa wyjścia:
1 Zostawić parkę i zabierać narybek do np sklepów zoologicznych
2 Odłowić jednego osobnika i mieć problem z głowy
dziś wpuściłam gurami karłowate 2 szt do akwa 60l towarzystkie (neonki, 1 bojownik). Na razie fajnie to wygląda – wcale nie są płochliwe, za to bardzo żarłoczne i dość towarzyskie. Pływają po całym akwarium, podgryzają chętnie roślinki pływające. Nie zwracają uwagi na inne ryby, nawet na bojownika który się trochę denerwuje na ich widok (traktuje trochę jak innego bojownika) ale nie dochodzi do rękoczynów i na razie pełna zgoda;)
Jednego pretnika trzymam w izolatce w tzn.kotniku nie wiem chyba go musze …… Wyslac do sw.Piotra ten pretnik sieje teror wsrod gurami mega bystry i mega agresywny az kur.sie trzesie na widok innych gurami
Wydaj komuś.
Skąd jesteś?
Prętniki i gurami nie powinny być trzymane razem, tak samo nie powinny przebywać z makropodem. Proszę bradź odpowiedzialność za swoje zachowanie! Sam zgotował im Pan takie warunki do życia i takie towarzystwo, a teraz chcę Pan uśmiercić rybę? Wstyd! Na olx i innych takich można dać darmowe ogłoszenie, że się chcę oddać rybę.
Cholera jasna właśnie dziś parę prętników kupiłem, sprzedawca twierdził że mogą one żyć razem z gurami w jednym akwarium w zgodzie. A tu że ta ryba nie nadaje się do akwarium towarzyskiego, myślałem że to coś jak guram tylko trochę inaczej ubarwione.
Bo to jest gurami ale ma inne poglądy 🙂
czy do 112l może być:
– prętnik karłowaty samiec + 2 samice
– danio perłowy 10
– 10 neon innesa
– krewetki 10
Podpinam się pod pytanie, czy taka obsada może być? Teraz mam Danio 3, tęczanki neonowe 2, neony inesa 10 i dwa cierniooczki. Krewetki około 20 pewnie.
Akwa 112 l.
Tak, może 🙂 trzeba tylko obsadzić akwarium gęsto roślinami bo prętniki bywają płochliwe!
Dzień dobry mam harem 1 samiec i dwie samice. Akwa 60 litrów, korzenie, roślin sporo, czarny piasek kwarcowy. Myślę czy dokupić stado
1 miedzik obrzezony
2 brzanka wysmukla
3 brzanka titeya jeśli dobrze pamiętam
Z góry dziękuję za pomoc
Lepiej dokupić więcej brzanek (np. 4) ale jednego rodzaju, brzanki to rybki stadne i lepiej im w większej grupie ? Polecam brzanki sumatrzańskie – nie są duże jak dla tego akwarium no i nic nie robią rybom z weloniastymi ogonami, sprawdzone u mnie. Odradzam za to brzankę mszystą, bo choć śliczna jest to bardzo skubała dłuższe pletwy innych ryb.
To wspaniałe rybki jedne najlepsze z których mam piękne ubarwienie, towarzyskie, nie mam żadnych problemów z nimi polecam wszystkim
Witam, oto moja przygoda prętnik karłowaty 20sztuk w Awkawium 500litrów …
15 Gurami zółty
18 Gurami Niebieskie
13 Gurami Mozaikowy …
plus drobnica , Prętnik karłowaty wybił ponad 100 sztuk ryb … nastepnie zrobił gniazo i tarło 🙂 zabijał co noc 1-2 sztuki … bez objawów , trupki dzien w dzien przez 2mc zero agresywnych zachowań 🙂
ze swojego gatunku prętnika 20sztuk zostawił jednego samca i 3 samice 🙂 , dwa żółte gurami 🙂
Ramirez 18sztuk został 1 🙂
Kakadu 16 sztuk zostało zero 🙂
po tarle ryby przestały padać … pozostałości 🙂
Wydaje się mało prawdopodobne, że to wina Prętnika, tym bardziej, że jak sam piszesz nie było widać agresywnych zachowań. Prętniki nie są rybami aktywnymi w nocy. Bardziej wygląda to na przerybione akwarium, a ryby które zostały, okazały się najbardziej wytrzymałymi.
Prętniki NIE powinny być trzymane razem z gurami czy makropodem, są do siebie zbyt podobne i traktują się jak zagrożenie. One może nie wyglądają na silne ryby, ale bez problemu są w stanie wyeliminować „przeciwników” zwłaszcza w okresie tarła.
!!!! Samica jest agresywna wobec samców . Nie wiem co robić !
Mam pytanie, czy forma neon żyje w naturze czy wyhodowali ją ludzie? Jeśli to drugie to jaka jest tą naturalną?
Niestety neonową wychodowali ludzie tak samo jak : tęczową, czerwoną, a także albinotyczną. Czyli reszta naturalna 🙂
A czy zachowują się jak w opisie?
Opis jest ok.Faktycznie z większymi rybami giną ich cechy i robią się nijakie (nieśmiałe zagubione) dlatego lepiej stworzyć im odpowiednie towarzystwo i mieć przyjemność z obserwacji tych ciekawych rybek.
Dziękuje za odpowiedz
Czy mogłabym założyć z tą rybą jednogatunkowe akwarium? (50l.)
Czy np. 6-8 osobników to wtedy za dużo? W parach samiec-samica? Powinien być większy metraż?
Do 50l maksymalnie 2-3 ryby (samiec z samicą lub samiec i 2 samice). One potrzebują przestrzeni do pływania, wielu zakamarków z roślin. Zależy czy chcesz je rozmnażać, trzeba uważać przy parach, bo jeśli będzie ich w takim małym akwarium więcej, a któraś z par postanowi się rozmnożyć, to samiec będzie terroryzowały wszystkie inne ryby broniąc gniazda, sam też by się niepotrzebnie stresował, a ostatecznie i tak ikra bądż narybek przy takiej ilości ryb została by zjedzona przez innych.
Mój partner jest fascynatem akwarystyki i posiadał już kilka zbiorników, które świetnie prosperowały. Teraz miał pół roku przerwy od akwarium, ale widać, że mu tego klimatu w domu strasznie brakowalo. Postanowiłam zrobić mu niespodziankę i założyć baniak 288l. Wczoraj wszystko odebrałam i jestem ciekawa waszego zdania o obsadzie bo w sumie pierwszy raz sama się tym zajęłam studiując intensywnie internet.
Oto skład akwarium:
– 2 pretniki czerwone
– 2 gurami dwuplamisty
– 6 skrzeczykow karłowatych
– 20 rasbora klinowa
– 10 mieczyków
– 8 bocja lohachata
– zbrojniki niebieski
Wczoraj wieczorem zbiornik założyłam i wpuściłam ryby. Na moje wszystkie swobodnie pływają, rano dziś jadły bez problemów. Parametry wody wręcz książkowe więc mam nadzieję, że podolalam.
Jak to wczoraj odebrałaś zestaw a dzisiaj ryby już pływają? Podczas studiowania internetu umknęła Ci jedna z najważniejszych rzeczy czyli dojrzewanie akwarium. Trwa to 3-4 tygodnie i bez tego ryby będą Ci padać hurtem. Leć szybko do sklepu, kup i zastosuj bakterie nitryfikacyjne i módl się, żeby straty były jak najmniejsze…
Ja tez postawiłem całe akwa z życiem w jeden dzień i nic się Ne działo
I co z akwarium,mineło juz trochę czasu
Możliwe, że mieszka na wsi i nie pobiera wody z wodociągów gdzie jest uzdatniana. Ja mieszkam na wsi, gdzie w wodzie nie ma ani chloru ani amoniaku. W piątek zalałem akwarium i wpuściłem 2 gupiki i 2 platki, ryby pływają po całym zbiorniku, jedzą i nie widać po nich objawów jakiejkolwiek choroby
Mam akwarium 126l,połowa gęsto zarośnięta roślinnością, druga z trawą przy szybie i małymi roślinkami plus piasek, no i pistia.
Chcę powiększyć obsadę, w tej chwili mam
20 mikrorozbor Galaxy
3 pisorki
4 samce gupika (ale je chyba gdzieś przeniosę aby została sama Azja)
Chciałabym 3 gurami mozaikowe plus parkę bojownika i/lub prętnika karłowatego. Czy taka obsada będzie ok?
Czy prętniki i gurami spędzają większość czasu przy powierzchni?
Ja mam 3 prętniki jedzą z powierzchni i grzebią w podłożu . Może moje są upośledzone?
One pływają po całym akwarium, ale gurami i prętniki razemto ryzykowny pomysł (biją się ze sobą), a na dodatek para bojowniķów, która juz sama w sobie bywa agresywna jak jest razem, to tylko niepotrzebne stresowanie ryb. Może więcej samych gurami lub samych prętników plus 2-3 samice bojownika?
Czy taka obsada będzie dobra (112l) :
-10x neon czerwony
-10x razbora klinowa
-2x pielęgnica ramierza
-2x prętnik karłowaty
-4x otosek przyujściowy
-1x zbrojniki pospolity
Tak według mnie tak
Proszę o pomoc!
Mój prętnik jest chory. nie wiem jak mu pomóc. cały czas leży na dnie lub wisi na powierzchni. Zbladł i jest wychudzony, choć jedzenie mu daję.
W moim akwarium 112l jest:
5 prętników (3 samiczki i 2 samce)
4 kiryski sterby
11 neonków innesa
1 zbrojnik albinos
1 krewetka red cherry (mam zamiar dokupić)
Czy mam mu podać jakieś leki?
Czy coś je?
Czy dawałeś ostatnio jakiś pokarm żywy?
Jak inne ryby?
Jakie masz parametry wody?
Czy zauważyłeś żeby inne ryby go przeganiały?
Czym go karmisz?
Ile ma lat?
Mi wygląda to na robaki.
Je normalnie pokarm roślinny i zwierzęcy. podawałam też pokarm żywy. Inne ryby wydają się być zdrowe, ale dziś wszystkie mają ciągnące się odchody. Niestety nie wiem jakie są parametry wody. Nie zauważyłam żeby był przeganiany przez inne ryby. Ma 4 miesiące.
Spróbuj metronidazolu ale niestety dawek ci nie umiem podać bo nie znam ale spróbuję jeszcze czegoś poszukać.
Witam, mam bocje wspaniałe, dwa glonojady, 8kirysow. Chcialem dokupić do nich pretniki i może danio. Czy taka obsada niebedzie walczyc ze soba?
Witam, od czterech dni jestem posiadaczką 3 pięknych prątników jeden niestety jest kanibalem zjadł mi neonkę- wygryzł jej brzuch. Czy jest to normalne zachowanie tej ryby?
Prętniki nie są zwykle agresywne. Sama hoduję prętniki z neonkami i nigdy nie wchodzą sobie w drogę. Jesteś pewna że to właśnie prętnik to zrobił? Może jakaś inna rybka postanowiła pożywić się neonkiem?
Okazuje się że to jednak mieczyk, który był pierwszy w tym akwarium i wygląda na to że walczył o swoje terytorium. Już go odizolowałam do drugiego akwarium. Dzięki ????
Hej. Mam akwarium 112l. Mam w nim: 2 samce i 2 samice prętników karłowatych, 11 neonków innesa i 5 kirysków sterby. Chciałabym wiedzieć czy tych ryb nie jest za dużo lub za mało. Czy mogę dokupić jakieś ryby, a jak tak to jakie? Z góry dziękuję. 🙂
Wystarczy. Masz 20 rybek, czyli każda ma ok. 5 litrów dla siebie. To optimum dla nich.
Chciałbym, aby inni akwaryści mieli takie proporcje, bo czasem aż głowa boli, gdy czytam o zbiornikach z 10 gatunkami i reprezentacją 1-2 szt z każdego.
Dziękuję za odpowiedź ????
Nie wiem czy link zadziała link to imgur.com to jest zdjęcie chorego prętnika widać zmianę przy pysku i ciagnące odchody
Witam jeśli jest ktoś chętny to prosiłbym o podanie adresu poczty w celu przesłania zdjęcia chorego prętnika, chodzi mi o pokazanie zmian przy pysku. Niestety po dwóch dniach prawidłowych czarnych odchodów rybka w dniu dzisiejszym zaczęła znowu robić białe ciągnące na przemian z czarnymi 🙁
link to imgur.com zdjęcie chorej rybki nie wiem czy link zadziała
Pasozyty
To znowu ja z kolejnym problemem. Baktoforte s zostało zastosowane najpierw 30 minut kąpieli w 2 litrach wody z tabletką a następnie kolejna tabletka zostałą wrzucona do akwarium ogólnego na 3 dni po których zgodnie z danymi na ulotce podmieniłem 50% odstanej wody. Niestety samiczkę musiałem zabić bo była prawie cały czas na dole szybko oddychała i miała nadęty brzuch ( bez nastroszonych łusek) i nie reagowała za bardzo na podawany pokarm. Samiec jest bardzo żwywy cały dzień pływa po całym akwarium ochoczo przyjmuje jedzenie. Niestety w miejscu gdzie na pysku była tak jakby dziura zrobiła się białą krosta która się powiększa i mam wrażenie że chce wystrzelić. Innych objawów brak. Czy ta krosta to znak gojenia rany czy niestety objaw niewyleczonej w pełni choroby?
Cześć Piotr.
Biały pęcherz który się powiększa to zapewne stan ropny, świadczy o tym że organizm rybki walczy z infekcją bakteryjną, tyle co mogę podpowiedzieć. Czekaj i obserwuj czy Prętnik jest w dobrej kondycji, z kolejnymi kuracjami leczniczymi na razie bym się wstrzymał, rana powinna się zagoić, tym bardziej że zastosowałeś krótką kąpiel w mocniejszym stężeniu.
Szkoda tylko samiczki, pewnie zbyt częste podmiany wody (nagłe zmiany temp.) negatywnie wpłynęły na jej zdrowie. Jeszcze raz powtarzam że woda do podmian powinna być starannie przygotowana, najlepiej o temp. zbliżonej do tej panującej w akwarium, jest to najważniejszy element którego należy przestrzegać podczas kuracji leczniczych.
Trochę pechowo zacząłeś swoją przygodę z Prętnikami, tyle problemów… Hodowałem kiedyś te rybki, trzymały się świetnie bez żadnych chorób, tym bardziej jestem zdziwiony tyloma dolegliwościami, wg mnie to dosyć odporny gatunek. Mam nadzieję że chociaż samiec dojdzie do siebie.
Pozdrawiam.
Nie chce sie tutaj wymadrzac ale wedlug opisu pasuje mi to do nicieni ( mam na mysli te biale krosty ktore pekaja i w tym miejscu robia sie dziury , dodatkowo biale odchody swiadcza o dosc sporym zyciu wewnetrznym ryby ( wiciowce , nicienie ) ) .
Niestety to jest tylko zgadywanie bo bez zdjecia i mikroskopu to mozna tylko strzelac a wszystkie bakto cos tam pomagaja akwaryscie na dobre samopoczucie 🙂 .
Spoko @anonim 😉 przecież chodzi o ratowanie rybek, każda sugestia jest cenna…
Osobiście nie znam przypadku aż tak zainfekowania rybki nicieniami żeby pojawiały się białe krosty na zewnątrz, więc faktycznie bez mikroskopu się nie obejdzie aby postawić prawidłową diagnozę.
Baktoforte S jest bardzo dobry na owrzodzenia (infekcje bakteryjne), na pasożyty niestety nie.
Dziękuję za szybką odpowiedź niestety dzisiaj rano na pysku prętnika zaobserwowałem jakieś owrzodzenie wygląda to tak jakby coś mu wyszło przez łuski i chyba jest mała dziurka???? Nie mam pojęcia jak teraz mu pomóc ????
Jak nie urok to sraczka… niestety, owrzodzenie pyska u Prętników czasami się zdarza, jednak nie panikowałbym za bardzo, szybka diagnoza i szybkie leczenie zapobiegnie dalszemu rozwojowi infekcji bakteryjnych. Nie podawaj więcej Protosolu, pisałeś wcześniej że chcesz dzisiaj zaaplikować kolejną dawkę, odstaw na razie ten lek ponieważ musisz podjąć inną kurację. Być może zbyt częste dawkowanie różnych leków (Protocaps M, Protosol, w krótkim odstępstwie) mogły skutkować owrzodzeniem pyska, tego nie jestem pewien, ale moim zdaniem trochę za dużo tego, z lekami trzeba być bardzo ostrożnym.
Najskuteczniejszym (wg mnie najlepszym) w tego typu przypadkach będzie teraz Baktoforte S (SERA), jest to odpowiednik byłego, wycofanego już ze sprzedaży Baktopuru Direct, który znakomicie się sprawdzał. Dawkowanie (aplikowanie) podane jest na opakowaniu, jednak lek ten niszczy pożyteczną florę bakteryjną funkcjonującą w akwarium, którą po zakończeniu kuracji należy odbudować – np. wspomagając Bacto-Active (Tropical).
Choroby rybek niestety się zdarzają, ale nie należy się zrażać tylko w prawidłowy sposób postępować, a przy okazji nabyć duże doświadczenie na przyszłość.
Powodzenia.
I jeszcze jedno…
Minął tydzień od kiedy zgłosiłeś swoje problemy z Prętnikiem a tu 2x Protocaps M,
2x Protosol…
Za każdym razem podmiana wody co wcale nie sprzyja rybkom, nagłe zmiany temp. raz wychłodzenie następnie podniesienie do 28°C co w efekcie może być wystąpieniem chorób grzybiczych, woda do podmian musi być odpowiednio przygotowana (odstana) – odchlorowana, uzdatniona, najlepiej aby osiągnęła temp. pokojową, to wszystko ma duży wpływ na kondycję rybek. Za częsta, świeża, zimna woda temu nie sprzyja, nie wspomnę o florze bakteryjnej odpowiedzialnej za prawidłowy proces nitryfikacji w akwarium za każdym razem wypompowywana…
Na wszystko należy zwrócić uwagę.