Złote rybki – Welonka - ryby akwariowe
Karaś ozdobny (Carassius auratus), Złota rybka, Welon – niewątpliwie najbardziej popularna i znana na całym świecie ryba akwariowa. Jej hodowle zapoczątkowano w Chinach ok. VII wieku naszej ery. Złota rybka to tak naprawdę potoczna, ogólna nazwa licznych odmian hodowlanych populacji jednego z podgatunków karasia ozdobnego. Welon (Veiltail) jest jej charakterystyczną odmianą z wydłużonymi płetwami.
Złota rybka – Welon - Carassius auratus - Występowanie
Nie występowała w naturze w formie dzikiej. Jest efektem selekcji prowadzonej od ponad 1000 lat w Chinach, a następnie w Japonii, Wietnamie i w kilku innych krajach. W wyniku celowej (wypuszczanie ryb do dzikich zbiorników) lub przypadkowej introdukcji (uciekinierzy z hodowli) pojawiła się w wodach śródlądowych wielu krajów świata, w niektórych tworząc trwałe populacje.
Złota rybka – Welon - Carassius auratus - Charakterystyka i usposobienie
Złote rybki są głównie hodowane w stawach i sadzawkach ogrodowych lub parkowych gdzie mogą dorastać nawet do 30 cm długości. W akwariach osiągają od 10 do 20 cm. Najbardziej znanymi odmianami są: shubunkin, welon, welon tygrysi, teleskop, kometa, ryba jajo, teleskop czarny, lwia główka, skygrazer oraz nimfa. Na wystawach ocenia się welony na podstawie wymaganych klasycznych proporcji ciała i płetw.
Płeć młodych ryb trudna do odróżnienia. Dorosłe samice przeważnie są nieco większe i bardziej krągłe. U samca w okresie rozrodu na pokrywach skrzelowych pojawia się wysypka. Profesjonalni hodowcy przeprowadzają u tych ryb sztuczne tarło, które jest bardziej efektywne i pozwala na ścisłą kontrolę rozrodu.
Stadne, energiczne i wytrzymałe ryby, niestety ze względu na większą tolerancję zanieczyszczeń oraz niższych temperatur bardzo często trzymane są w pojedynkę w ciasnej, małej i niefiltrowanej szklanej kuli gdzie nierzadko chorują i krótko żyją.
Złota rybka – Welon - Carassius auratus - Odżywianie i karmienie
Przyjmują wszelkie dostępne pokarmy mrożone, żywe, roślinne czy suche. Zróżnicowana dieta zapewni im najlepszą kondycję. W temperaturach poniżej 9°C złote rybki zapadają w zimowy sen i nie pobierają pokarmu. Trzymane w domowych akwariach muszą być karmione przez całą zimę.
Złota rybka – Welon - Carassius auratus - Akwarium
Zalecane minimum dla jednego osobnika to akwarium o pojemności 80 litrów, a dla każdej kolejnej sztuki powinniśmy dołożyć ok 35 litrów. Złota rybka i wszystkie jej odmiany są zimnolubne ale te z wydłużonymi płetwami i welonki nie tolerują temperatur poniżej 13°C i nie powinny być trzymane na zewnątrz. Optymalna temperatura dla delikatnych odmian to 18-24°C. Są rybami dość odpornymi na zanieczyszczenia wody ale jednocześnie niesamowicie szybko ją brudzą dlatego zbiornik musi posiadać bardzo wydajny filtr. Zalecane są też regularne (cotygodniowe) podmiany świeżej wody (ok. 25%). W takich warunkach złote rybki mają szanse na prawidłowy i zdrowy rozwój a także długie życie.
Chętnie kopią w podłożu dlatego dobrym wyborem będzie żwirowe podłoże i rośliny pływające oraz wytrzymałe, szerokolistne gatunki przyczepiane do elementów dekoracji.
Najlepiej trzymać je w akwarium gatunkowych lub z innymi zimnolubnymi rybami. Dobrym towarzystwem będzie np. Kardynałek chiński.
Złota rybka – Welon - Carassius auratus - Rozmnażanie
Rozmnażanie nie jest zbyt często spotykane w akwariach. Wybrane dorosłe osobniki w wieku ok 3-4 lat umieszczamy w zbiornikach parami lub grupami z przewagą samców. Wyraźną cechą samców jest wysypka tarłowa występująca w tym okresie na pokrywach skrzelowych. Dno zbiornika powinno być obsadzone roślinami i suchymi gałęziami lub syntetyczną wyściółką. Warto również nieco zacienić akwarium roślinami pływającymi.
Ryby przystępują do tarła po okresowym przechłodzeniu wody. Do rozrodu zachęci je podwyższona temperatura i wysoko-proteinowa dieta. Parametry wody nie są raczej istotne w przypadku tych ryb, musi być ona jednak czysta i dobrze natleniona. Jaja najczęściej są składane blisko dna wśród roślinności. Ikra jest drobna i bardzo kleista. W temperaturze ok 25°C wylęg trwa ok. 3 dni. Po złożeniu ikry dorosłe osobniki należy odseparować. Początkowo młodym można podawać larwy solowca, plankton i mikrorozmiarów pokarm sztuczny, w późniejszych etapach siekane rureczniki, pokarm granulowany i płatkowy.
Badania doświadczalne
Złota rybka była wykorzystywana jako obiekt badań w laboratoriach. Została wykorzystana, między innymi, do badań nad zachowaniem się tego gatunku w stanie nieważkości z wykorzystaniem samolotu odrzutowego mogącego uzyskać przyspieszenie większe od 1 g.
Ostatnio zmodyfikowano: 28 października 2017 r.Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
Witam, mam pewien problem gdyż:
U mojego welonka pojawiają się czarne kropki (głównie na grzbiecie).Czy ktoś wie co to może być i
czy mogę coś w tej sytuacji zrobić?Mam akwarium 30l., co na welonka jest trochę mało ale wodę wymieniam co kilka dni(50%).I tak, wodę mam odstawioną na 24h.
Witam. Miałam bardzo podobny problem, albowiem moja welonka miała takie ,,czarne rany” na całym ciele. Potem inne welony (mam ich 3) zaczęły podgryzywać jej płetwy. Początkowo się tym nie martwiłam, lecz pewnego dnia zauważyłam, iż ten welon praktycznie nie miał płetw. Zaczęłam działać, początkowo plan był taki, żeby ona poszła do plastikowego pudełka i tam doszła do siebie, lecz potem zdecydowałam, że lepiej będzie jej w kuli (tak wiem, że nie można ich trzymać w kuli, lecz ona jest młoda. Ma około 3-4 miesiące i taka kula jest dla niej dobra). Wyczyściłam pożądnie kulę, i powoli zapełniłam wodą. Na samym końcu, przełowiłam rybkę oraz dałam jej antybiotyk. (Antybiotyk można kupić w sklepie zoologicznym) Teraz rybka miewa się dobrze, niedługo trafi do koleżanek i kolegów =) A jezeli Twoja welonka jest sama, to proponuję jej nie wyławiać (ponieważ nie ma dla niej zagrożenia, a tym samym spowodujesz dla niej ogromny stres, czyli szybszą śmierć) tylko dodać antybiotyk do jej ,,naturalnego otoczenia”, czyli akwarium. Niestety nie wiem co to za choroba, ale mam nadzieję, iż chociaż trochę pomogłam =)
Pozdrawiam i przepraszam, że się tak rozpisałam.
Anonimowa
Mam welonki i co jest nie tak skoro ciągle robia długą kupę
One są znane z tego, że dużo brudzą, ale może dajesz jej pokarm, który ma dużo zbędnych wypychaczy, które są niepotrzebne rybie i po prostu je wydala.Przeczytaj skład i jeśli nie będzie za ciekawy to kup pokarm z wyższej półki,powinno się poprawić.
Dzieńdobry,
Czy welony można chodować w oczku wodnym wewnątrz domu z dobrze napowietrzoną wodą i filtrem?
Pozdrawiam i zgóry dziękuję za odpowiedz
Tak bez najmniejszego problemu ja mam takie oczko wodne ale mam w salonie akwarium dla moich welonów na zime a jeśli cały rok chcesz je mieć tam i mniej wydać zainwestuj w grzałke i od listopada do marca raczej jak karpie koi nie jedzą ale no u mnie tak jest może jest inaczej nie wiem ale temperatura musi wynosić od 10-18C° nom i to tyle powodzenia????
Tak mozna
Witam.
Ile tych uroczych skurczybyków mogę trzymać w 200l z nadfiltracją?
4 sztuki ładne duże
Super! :]
Witam mam banak 250l posiadam złote rybki (nie welony) następnie parametry wody Ok podmiany regularnie , woda krystaliczna wręcz filtracja kubełkowa oraz dobrze napowietrzanie wody – teraz od około 7dni padły mi 2 rybki i teraz od 2 dni jedna z moich jest osowiała otępiały nie pływa czasem tylko sie ruszy ale nie pokazuje chęci pływania i życia ? Nie wiem co sie dzieje prosze o pomoc ( dodam ze rybka pływa po dnie i tak jak by wogole nie chciała nic robić ) co moze byc przyczyna . Dziękuje pozdrawiam
Chyba najbrzydsza ryba akwariowa
Dlaczego? Według mnie to śliczna rybka.
Mój rzyje 2 lata i już zdecha
Welony są bardzo fajne mam je w akwarium, można się z nich uśmiać. Bardzo dobrze czyszczą dno/ kamienie. Tylko jest u mnie w akwarium jest jeden problem bo glonojad za mim lata koło ogona????????????????
Welon plywa przy odbycie i skubie wiekszego welona…. Dlaczego tak robi? Mam go odseparowac? Prosze o szybka odpowiedz
Spokojnie… Moje też tak robiły. To najprawdopopodobniej zaloty (niegoźne)????
Dzieki. Wlasnie sie zorientowalam ze dostal ta wysypke na skrzelach ☺ jestem ciekawa czy cos z tego bedzie
Od kilku miesiecy bylam posiadaczka tej pieknej rybki. Wczoraj zwiekszylam mu akwa i stwierdzilam,ze dokupie mu towarzystwo. I tym sposobem od wczoraj mam 3 🙂 i teraz widze ze zdecydowanie lepiej czuja sie w grupie. Caly czas plywaja razem wszystkie. Widac ze sa szczesliwe 🙂
Tez planuje dokupić mojej welonce rodzine, akwa większe juz jest tylko zwlekam z zakupem rybek od 2 miesięcy bo boje sie ze sie nie pokumplują i co ja wtedy zrobię ? (Pozwolenie na agresje czy obgryzanie płetw nie wchodzi w grę, tak jak eliminacja słabszego osobnika) czy takie łączenie stada moze byc kłopotliwe? Masz moze jakies rady?
Ja bez obaw wpuściłam nowe 🙂 odrazu sie polubily i obyło sie bez „awantur”
Syfiaste to one są, i tutaj przyznam rację.. ale najbardziej szkoda mi jest gurami, które hodowane jest z zimnolubnymi rybami i trzymane w warunkach, w których nie powinno się ich hodować.
Ryby syfiaste srają cały czas wszystko rozwalają i atakują mi gurami
Nie polecam
Pozdrawiam
Jakim cudem chcesz trzymać azjatyckie ciepłolubne gurami z zimnolubnymi welonami? Przecież one nie mogą być łączone
Syfiaste moze sa bo taka ich natura. Za to nadrabiaja wdziekiem,oraz inteligencja. Moj Pirat ( tak sie wabi gdyz nie ma jednego oka) dal sie wytresowac ☺ podplywa jak tylko podchodze, na moj znak kreci sie w kolko , albo wystawia cala glowe ponad tafle…. Jest cudowny i jezeli ma sie odpowiedni filtr to brudzenie az tak nie przeszkadza ????
welonki są bardzo fajne.pozdrawiam
Welony są takimi syfiarzami że nie wiesz .
Nikomu bym ich nie polecała
Mam do oddania welonkę, Wrocław.
Jest możliwość odróżniania płci w bardzo prosty sposób. W miejscu gdzie wychodzi kał, gdy jest taki malusieńki trójkącik wystający to samica, gdy natomiast jest dołek, to samiec (nie, niczego nie pomyliłam 😉 ). Pozdrawiam!
Witam. Posiadam Teleskopa, ale ani ja, ani pani w zoologicznym nie była w stanie określić wieku ani płci ryby. Chciałabym dokupić do mojego nowego przyjaciela osobnika płci przeciwnej w możliwie jak najbliższym do niego przedziale wiekowym. Rybka ma ok 5 cm długości bez 'tylnych’ płetw, jeśli to pomoże w ocenie wieku. Proszę o pomoc 🙂
Mam welonkę. Problem w tym, że nie umiem rozpoznać czy to jest samiec czy samica. Czytałam na forach, że samiec ma trójkątne płetwy brzuszne, a samica bardziej zaokrąglone. Pomóżcie.
Witam. Od trzech miesięcy mam akwarium i próbuję hodować welonki. Dwa mam od początku jednak chciałam dokupić kolejnego tzn. teleskopa i kupiłam już trzy wszystkie żyły nie dłużej niż tydzień!!Czy zna ktoś może przyczynę ich zdychania?? Akwarium jest wyposażone w filtr i grzałkę
A jakieś wymiary akwarium, parametry wody znasz? Szczególnie temperatura. Welonka to ryba zimnolubna i może grzałką je „gotujesz” ?
Przyczyna to (bez obrazy) brak fundamentalnej wiedzy z zakresu opieki nad akwarium w tym mysle zerowa wiedza na temat warunkow dla „zlotych rybek”
Moja jeszcze rano była ok a po południu miała zdarte niektóre łuski i pocięte płetwy i nie chce jeść.
Witam. Nie zgodzę się z tym że welonki nie mogą być z innymi rybami. Ja trzymam je np. Z molinezjami, brzankami różowymi, gupikami czy neonkami i żyją w zgodzie i harmonii. Nikt sobie krzywdy nie robi a prezentują się bardzo ładnie.
u mnie tak samo w akwarium 70l welon jest razem z molonezjami gupikami i danio i nikt sobie nie przeszkadza
Może i żyją w zgodzie, tylko pytanie czy wszystkim rybkom odpowiada woda w akwarium, np temperatura. Welonki to ryby zimnolubne a reszta ciepłolubna, szczególnie molinezje…
No tak, ale o ład i piękność akwarium tu nie chodzi. Co z tego, że wyglądają bardzo ładnie jak nie czują się dobrze?
Pozbądź się welonek lub innych rybek lub oddaj do sklepu bądź znajomego!
Chyba ,że masz dodatkowy zbiornik do którego przeniesiesz welony, to wtedy przepraszam!
Cześć, mam kilka pytań dotyczących płotek. Czy mogą żyć w akwarium? Mają jakieś szczególne wymagania? Czym je karmić? Mogą żyć z rybami akwariowymi? Lubią towarzystwo swojego gatunku? Czy jedna może być w akwarium czy koniecznie musi być w stadzie? Wiem, że pytania trochę nie na miejscu, ale zależy mi na szybkiej odpowiedzi. Pozdrawiam.
Płotka nie powinna być i żyć w akwarium. Może Ci się to nie spodobało ale ja uważam, żeby były na swoim miejscu czyli w jeziorze i na wolności. Nie mogą żyć z rybami akwariowymi i można karmić je np.dżdżownicami. Odnośnie warunków dosyć duży zbiornik ale nie akwarium, np.oczko wodne. Tam czują się o wiele, wiele lepiej.
Welonki albo inczej Karasie ozdobne miałem 11 lat w swoim 350 L 3 sztuki niesamowity gatunek niesamowite ryby z charakterem jak pies czy kot! ale nie welony tylko rasowe karasie bez tych brzydkich kombinacji płetw oczu skóry i kształtu … żadna rybka nie umywa się do złotej swoją kozacką odporonością na brak tlenu, obecność azotanów, temperaturę szkoda że nie ma miniaturowej wersji tej rybki nie zmodyfikowanej na welona…. coś przepięknego jak kopią dziubkami 😀 w dnie i mają taki zabawny wyraz pyszczków 🙂 Karaś pionier przetrwania!
bardzo trafnie,idealnie – mam ich 6
przeszły ze mną wiele trudnych momentów (akwarystycznych), wszystko przetrwały
po roku wszystkie żyją i mają się wyśmienicie, co uważam za sukces 🙂
Witam.. ja od 2 lat hoduje welonki i dorobiłem się już około 50 młodych które maja po kilka centymetrów… długo rosną i wiele z nich mi zdechło lub zostały zjedzone przez swoich rodziców i wujostwo.. kilkanaście trzymam w akwarium ogólnym ale to już około 3-4 cm bo mniejsze zjadają rodzice połykając w całości..
Jak wygladaja ich gody?
Mam 2 welonki w 120l akwarium. Faktem jest, że lubią brudzić dlatego posiadam dwa filtry wew i zew. Jeśli chodzi o obsadę maja towarzystwo 2 kirysków i 4 zbrojowników.
Mam jedną welonke w akwarium 54l już prawie 5 lat i w niedalekiej przyszłości kupie akwarium 125l i zamierzam też dokupić zbrojnika jednego albo dwa co polecasz?
Tutaj napisano, że te rybki mają być od 113 L do 240 L i więcej, a mi w sklepie zoologicznym powiedzieli, że może pływać w malutkiej kuli 🙁 Biedne rybki 🙁
Witam.
Mam takie pytanko. Mam dwie welonki i parę innych ryb już jakiś czas. I wszystko było dobrze, żadnych bitew, nic i dzisiaj zobaczyłam że jedna z ryb (nie welonka) skubie płetwę grzbietową welonce. O co może chidzić? Na razie tą skubiącą odizolowałam.
Witam, oddam 3 welonki- Łódź
ja mogę wziąć miejscowość Sierakowice województwo pomorskie podaj adres email
To wspaniałe rybki. Ale jednak mają kilka wad… A najgorsza jest a szybka przemiana materii, która zawsze hamuje mnie przed kupnem tej ryby :-/
Dobre rozwiązanie na szybko brudzącą się wodę. Welonki wytwarzają duże ilości produktów przemiany materii w związku z czym wielu ludzi się szybko do tego gatunku zniechęca. Zwłaszcza współcześnie kiedy ryby są karmione nowoczesnymi wysokobiałkowymi karmami zawierającymi w swoim składzie mączkę kostną i tłuszcze szybko spada jakość wody i gromadzi się sporo toksycznego szlamu w głębszych warstwach żwirku. Praktycznie jedynym rozwiązaniem tego problemu jest instalacja Filtra pod żwirowego tłoczącego. Świetnie natleniony żwirek i wypchnięte z niego brudy są na bieżąco zasysane i wyprowadzane ze zbiornika. Efekt to bardzo czysta woda w akwarium i koniec problemów. Przy innej filtracji jest nie możliwe uzyskanie takiej czystości wody trzymając Welonki.
Cieszę się, że jest w opisie zaznaczone tłustym drukiem, że nie wolno trzymać tych pięknych rybek w kuli. To zdanie powinno również znaleźć się w opisie bojowników wspaniałych.
Żadnej ryby nie powinno się trzymać w szklanej kuli.
No przecież wiem, ale to bojownik i welony najczęściej trzyma się w kuli.
Tylko debile bez serca trzymają ryby w kuli niech swoją głowę wsadzą w szklaną kule i przez całe życie tak trzymają!
Nie debile bez serca a niewiedza i wina większości sklepów zoologicznych które nie informują w jakich warunkach powinny żyć te ryby.
Widzę, że poprawiono opis i piszę, że welon to jedna z wielu odmian karasia ozdobnego, czyli złotej rybki. 🙂
Cieszę się, że w tym artykule jest już wszystko OK. (tylko temp. 26 i 27 stopni C to za dużo jak na welonkę. :D). Pozdrawiam i nie mogę się doczekać kolejnych opisanych gatunków ryb! 😉
Złote rybki nie są stadne, aczkolwiek czują się w stadzie lepiej. Można trzymać np. parkę tych ryb w jednogatunkowym akwarium. 🙂
Ja bym powiedział właśnie, że są to rybki, które lubią się trzymać w grupie tak jak inne karpiowate, chociaż wiadomo że w mniejszym akwarium, mniejszym złem będzie trzymanie mniej rybek 😉 ja swoje złote rybki trzymam w stadku 12szt. wraz z naszymi pospolitymi karasiami w dużym oczku wodnym na podwórku 🙂
No to mówię, że lubią być w stadzie, ale nie muszą. 😉 Ogólnie zazdroszczę Ci oczka wodnego z tymi rybami. 🙂