Ancistrus sp. (Kner,1854)

Zbrojnik pospolity "glonojad" - ryba akwariowa fot. ekzotika-doma.ru
  • Rozmiar: 10 - 15 cm
  • Akwarium: 72 l
  • Wymagane pH: 5.5 - 7.5 pH
  • Wymagana temperatura: 18 - 27°C
  • Biotop: Ameryka Płd.

Zbrojniki - ryby akwariowe

Zbrojnik pospolity (Ancistrus sp.) – jedna z najbardziej znanych ryb w akwarystyce słodkowodnej. Ogólnie dostępna forma. W literaturze często mylnie nazywana zbrojnikiem niebieskim. W sklepach spotykana jako zbrojnik lub glonojad. Pod tymi nazwami najczęściej ukrywa się mieszaniec rodzaju Ancistrus, któremu prawdopodobnie najbliżej do gatunku Ancistrus cirrhosus. Kupując glonojada z niesprawdzonego źródła, bez dokładnej nazwy gatunku, nigdy nie możemy być pewni jego pochodzenia i tego jak duży urośnie. Co więcej pod nazwami zbrojnik lub glonojad możemy trafić na olbrzyma z rodzaju Pterygoplichthys (np. Zbrojnik lamparci) czy Hypostomus (np. Plecostomus). Ze względu na łatwe rozmnażanie i możliwość krzyżowania licznych gatunków, identyfikacja zbrojników nie należy do prostych.

Zbrojnik pospolity – glonojad - Ancistrus sp. - Występowanie

Ameryka Południowa. Zbrojniki z rodzaju Ancistrus zamieszkują rwące oraz stojące wody dorzecza Amazonki. W porze deszczowej spotykane są również na zalanych terenach leśnych. Osobniki powszechnie obecne w handlu w większości pochodzą od hodowców lub z farm hodowlanych.

Zbrojnik pospolity – glonojad - Ancistrus sp. - Charakterystyka i usposobienie

Zbrojniki - rozmnażanie, samiec, samica

różnice płci zbrojników – samiec, samica

Przeciętnie dorastają do 13 cm długości. Ubarwienie ciała różnorodne, zależne od genów, od jasnobrunatnej do niemal czarnej barwy z licznymi, drobnymi, jaśniejszymi plamkami. Charakterystyczne dla większości zbrojników brzusznie spłaszczone ciało, z szeroką głową, wypukłym grzbietem i dwiema płetwami grzbietowymi. Szerokie, masywne płetwy piersiowe ułatwiają rybie poruszanie się po dnie. Otwór gębowy w dolnym położeniu, zakończony przyssawką, którą przyczepiają się do dekoracji i zeskrobują glony. Nie posiadają łusek, ich skóra pokryta jest nakładającymi się na siebie płytkami kostnymi, które tworzą pewnego rodzaju pancerz. Pierwsze promienie płetw (za wyjątkiem ogonowej) są ostre. Płetwy piersiowe i płaty skrzelowe pokryte kolcami, których używają do walki z innymi zbrojnikami. Płeć młodych ryb jest trudna do odróżnienia. W dobrych warunkach, samce mają wyraziste kolory, samice bardziej matowe (ryby zmieniają ubarwienie w zależności od warunków, więc nie należy się tym sugerować). Dojrzałość płciową osiągają mając ok. 5 cm długości i w tym czasie u samców na pysku pojawiają się długie, często rozwidlone, wyrostki, u samic są one krótkie i ledwo widoczne. Samce zazwyczaj większe.

Zbrojniki są łagodnie usposobionymi rybami, idealnie nadają się do akwarium towarzyskiego, a dzięki łatwej adaptacji do różnych warunków będą odpowiednie dla początkujących akwarystów. Najchętniej przebywają na dnie lub szybach akwarium. Dzień najczęściej spędzają schowane w swoich kryjówkach, aktywność wykazują głównie nocą, a także w porach karmienia. Nie są zagrożeniem dla innych ryb. Samce jednak są terytorialne wobec rywali swojego gatunku. Najlepiej trzymać je w parach lub haremie złożonym z jednego samca i 2 – 3 samic.

Zbrojnik pospolity – glonojad - Ancistrus sp. - Odżywianie i karmienie

Zbrojniki z natury są roślinożercami. W ich diecie powinny dominować produkty roślinne. Na co dzień można im podawać pokarmy suche z dodatkiem spiruliny w płatkach lub tabletkach opadających na dno, regularnie uzupełniane warzywami taki jak np. ogórek, siekana sałata, zielony groszek, szpinak, kabaczek, cukinia, melon, dynia, kalafior, brokuł itp. Raz na tydzień lub co dwa tygodnie warto również podać pokarm zwierzęcy np. mrożony wodzień, plankton, kryl lub żywą ochotkę.

Powszechna nazwa glonojad jest mocno przereklamowana, a glony chętniej jedzą w młodym wieku. Na starość przeważnie robią się leniwe i preferują inne pokarmy, w tym resztki pokarmu podawanego innym rybom. Na pewno nie ruszą najbardziej uciążliwych glonów nitkowatych czy pędzelkowatych.

Zbrojnik pospolity – glonojad - Ancistrus sp. - Akwarium

Dla pary zbrojników pospolitych odpowiednie będzie 60 cm długości akwarium. Wysokość ścian zbiornika nie jest tak ważna jak wielkość powierzchni dna, na której ryby będą żerować. W zbyt małych akwariach karłowacieją co prowadzi do deformacji narządów wewnętrznych, chorób i ostatecznie zgonu. Jako, że są gatunkiem prowadzącym nocny tryb życia, dobrym wyborem będzie ciemne żwirowe lub piaszczyste podłoże. Zbrojnikom należy zapewnić kryjówki w których będą się mogły chować i rozmnażać. Do tego celu można użyć korzeni bagiennych, łupin kokosowych, stosów kamieni lub sztucznych, ceramicznych doniczek lub specjalnych grot. Konieczne jest dodanie większych korzeni lub kawałka miękkiego drewna, które chętnie skrobią i pomaga im w trawieniu. Drewno będzie również doskonałym siedliskiem dla glonów. Delikatniejsze rośliny mogą nie przetrwać ich aktywnego zeskrobywania glonów.

Produkują znaczne ilości zanieczyszczeń, dlatego też wymagają wydajnej filtracji i dobrze natlenionej wody. Jako, że w dzień najczęściej są pochowane, intensywność oświetlenia nie jest istotna ale warto zacienić przynajmniej jeden obszar zbiornika. Preferują lekko kwaśną lub alkaiczną wodę (6.5 – 7.5 pH), nie są to jednak wartości krytyczne, ponieważ są rybami wytrzymałymi i łatwo adaptują się do nowych warunków. Najważniejsza jest stabilność tych parametrów. Mogą przebywać i rozmnażają się w temperaturze o dolnej granicy 18°C. Pomimo, że tolerują temperatury do 32°C to raczej nie będą zbyt szczęśliwie w wodzie powyżej 27°C, ze względu na to, że przy wyższych temperaturach tlenu w wodzie jest znacznie mniej.

Efekt czarnej wody i wydzielane przez drewno garbniki zachęcą je do tarła, ale jednocześnie ograniczą wzrost pożądanych glonów. Wiele lekarstw jest trujących dla tych bezłuskowych ryb. Uwagę należy również zachować przy ich odławianiu siatką, która może zaplątać się między kolcami. Najlepiej pozostawić je aż same z niej wypłyną. Jeśli sobie nie poradzą siatkę najlepiej odciąć.

Mogą być trzymane w towarzystwie wielu łagodnych a nawet średnio agresywnych gatunków ryb o podobnych wymaganiach środowiskowych.

Zbrojnik pospolity – glonojad - Ancistrus sp. - Rozmnażanie

Ikra Zbrojnika

Ikra zbrojnika

Jeżeli zapewnimy odpowiednie warunki w akwarium to rozmnażają się łatwo, dzięki czemu są ogólnie dostępne i tanie. Często do rozmnożenia dochodzi w zbiornikach ogólnych, bez wiedzy hodowcy. Najlepiej jednak jest je rozmnażać w oddzielnym akwarium tarliskowym, w haremie (1 samiec i 2 – 3 samice).

Najchętniej wycierają się w grotach skalnych. W sklepach dostępne są nawet specjalne ceramiczne tuby. Zamiennie można stosować niewielkie doniczki, łupiny kokosa lub rurki z pcv. Samica składa do 100 jaj, w formie kulistej bryłki. Ziarenka mają ok. 2.5 – 3 mm średnicy, początkowo żółtawe, z czasem szklisto-pomarańczowe. Co ciekawe w jednym gnieździe jaja może złożyć wiele samic. Po udanym tarle samiec przegania samicę i samotnie sprawuje opiekę nad ikrą, a także strzeże jej przed drapieżnikami.

Wylęg zależy od temperatury. Larwy wylęgają się po 4 – 7 dniach, a po następnych 3 dniach samodzielnie pływa. Narybek wymaga stabilnych parametrów wody oraz obfitego karmienia glonami i warzywami np. sałatą, obranym groszkiem czy szpinakiem (niezjedzone resztki regularnie usuwać). Zaniedbania na tym etapie ze strony hodowcy, znacząco zwiększą współczynnik zgonów. Do osiągnięcia przez młode około 2 – 3 cm długości najlepiej pozostawić je razem z rodzicami.

Czym różni się od większych zbrojników?

Większy kuzyn Hypostomus plecostomus jest rzadziej spotykanym gatunkiem. W Polsce obok rodzaju Ancistrus spotyka się zazwyczaj zbrojniki lamparcie (Pterygoplichthys gibbiceps). Rozróżnienie młodych ryb bywa trudne.

Biorąc pod uwagę najczęściej występujące w handlu okazy, pomocne lecz niezbyt łatwe bywa zliczenie promieni u podstawy płetwy grzbietowej. Ancistrus posiada 8 promieni (za wyjątkiem L71, L181, L249 – 9 promieni oraz L183 – 12 promieni). Więcej niż 10 mają zwykle przedstawiciele rodzaju Pterygoplichthys (rzadki u nas Plecostomus 8 – 10 promieni).

Większość ogólnie dostępnych zbrojników Ancistrus ma wzór dość wyraźnych jasnych kropeczek na ciemno szarym lub brązowym tle. U Plectomusa są to bardziej brązowe plamy.

Patrząc z boku, pysk u Hypostomus i Pterygoplichthys jest nieco wydłużony i ostrzejszy a płetwa ogonowa bardziej wcięta. U Ancistrus patrząc z góry głowa jest szersza i bardziej owalna.

Dorosłe Hypostomus i Pterygoplichthys są znacznie większe, często przekraczają 30 cm długości i nie mają wyrostków na pysku.

Ostatnio zmodyfikowano: 1 października 2019 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Nazwa ryby akwariowej: Ancistrus sp.
  • Akwarium:
    • średnie
    • min-pojemność: 72 l
    • min-długość: 60 cm
  • Orientacyjna cena: 3 - 6 zł
  • Dostępność: powszechna

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 387

  1. Ola

    Witam.Kilka dni temu zauważyłam u małego glonojada że ma nabrzmiały brzuch.Myślałam że to z przejedzenia i zrobiłam rybą głodówke.Jednak to nic nie zmieniło i wczoraj wyjęłam go z akwarium położyłam do dołu grzbietem na latarce.Było widać bardzo ciemną „nić” (chyba to jelito xD) która była rozłożna na całej lewej stronie glonojada co wydaje mi się dziwne.Bo jelita raczej powinny być umiejscowione w dolnej części brzucha.Możliwe jest by glonojad miał skręt jelit?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Sky[Kiedyś Michał]

      ohoho
      Jakbyś mogła zrobić zdjęcie i dać link tutaj na stronie,
      bo jest to bardzo prawdopodobnie

  2. inez

    co ile zmieniac wode glonojadowi, i co ile go karmic?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Daniel

      wodę wymieniaj raz w tygodniu z 30% , a jeść 3-4 razy dziennie .

    2. inez

      dobrze dziekuje 🙂

  3. inez

    kupilam dzis glonojada i jeszcze nic nie zjadl a wrzucilam mu dwie pigulki specjalne dla nich, co moze jesc? ma jakies 6 cm

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. Sky[Kiedyś Michał]

      Zasadniczo z mojego doświadczenia mogę stwierdzić że zbrojniki to ryby wszystkożerne nie raz byłem świadkiem jak 20cm Gibiceps czepiał się tafli i jadł z innymi rybami 🙂 a to że nic nie je może oznaczać że się przejadł

    2. Daniel

      Moje Zbrojniki Lamparcie zawsze po wwpuszczeniu przez dzień albo dwa się chowały .

    3. inez

      dzieki !! juz je i mniej sie chowa, powoli sie zadomawia 🙂

    4. Daniel

      tak myślałem wszystkie zbrojniki się chowają w nowym miejscu nie ważne czy duże czy małe

  4. rafal

    czy moge przelozyc glonojada red z jajkami do kostki 20x20i h 25 czy to za male bedzie??

    Odpowiedz
  5. Mateusz

    Hej mam problem ponieważ wczoraj zauważyłem ikre zbrojnika samica złożyła go na ścianie obok filtra teraz samiec ciągle na nich siedzi więc że on się nimi opiekuje itd. Ale jakie są szanse że przetrwają w głównym zbiorniku? Oprócz zbiorników mam w akwarium też zalobniczki i neony. Co robić?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. rafal

      nie ruszaj przetrwaja

  6. Damian

    Witam mam pytanie mam w akwarium 3 zbrojnik pospolite są jeszcze małe bo mają ok 3cm jeden z nich zachorował mianowicie w okolicy nozdrzy pojawiła się mała rana ktura niechce się gojić a wręcz się powiększa nata chwilę zajmuje już prawie pół łepka prawdopodobnie skazany jest na straty tylko niewiem co to jest więc może ktoś coś poradzi. Z góry dziekuje

    Odpowiedz
  7. Mariusz

    Pamiętajmy wszyscy ancitrusy lubią przede wszystkim pokarm roślinny np.spirulina i korzenie dla dobrego trawienia i to podstawa zdrowej hodowli tych pięknych ryb.

    Odpowiedz
  8. Mati

    Mam pytanie. wczoraj tj. 27.11.19r. wszystko było w porządku. następnego dnia koło południa zauważyłem, że mój glonojad okropnie spuchł. Jego brzuch wygląda jak balon. W internecie znalazłem sprzeczne informacje co może być przyczyną takiego stanu. około godziny 14 zachowywał się normalnie. Jednak teraz tj. 18:30 leży w miejscu i się nie rusza. Dodam, że przeniosłem go do osobnego akwarium i zakropliłem CMF. Co mogło spowodować tak nagłe pogorszenie się stanu mojego glonojada? Jak mu pomóc? Wygląda jakby miał zaraz wybuchnąć. Mam go już około roku i nigdy wcześniej nie było z nim problemów. Z nowości, które pojawiły się niedawno w akwarium to dwie żaby, ale z nimi wszystko jest dobrze.

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Pan Paweł

      Na moje to najadł się czegoś czego nie powinien. Niestety ale raczej nie przeżyje. Kiedyś miałem podobną sytuacje z tym, że u mnie były to młode osobniki i też były opuchnięte, brzuchy jak balony wyglądały i nie przeżyły

    2. Mati

      glonojad zdechł niestety już następnego dnia. W zoologicznym powiedzieli mi, że glonojady są bardzo wyczulone na różne preparaty typu bakterie i właśnie CMF i przez to prawdopodobnie zdechł

    3. John

      Jeżeli ktoś to czyta to glonojadek mógł najeść się pokarmu wysoko białkowego. Niestety glonojady kiepsko to trawią. Rozwiązaniem jest zwykły ogórek gruntowy (nie parzony, nie gotowany, nie obrany)

  9. Kacper akwarysta

    Mam pytanie czy tego zbrojnika można trzymać z krewetkami Red Cherry i filtrującymi???????

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Natalia

      Ja od 2 lat trzymam i maja sie dobrze 😉

  10. Barbara

    Witam, mam pytanie. Około miesiąc temu urodziły mi się glonojadki, trzymam je w osobnym mniejszym akwarium, ponieważ w głównym zbiorniku mam zbyt dużo innych rybek, które chętnie by je zjadły. Dziś zobaczyłam kolejną złożoną ikrę i chciałabym je oddzielić razem z ich tatusiem, tak jak zrobiłam to poprzednim razem, ale nie wiem czy mogę dołączyć ich do tego mniejszego zbiornika, w którym są już miesięczne maluchy.
    Czy one nie zjedzą te mniejsze? Lub czy samiec nie skrzywdzi te starsze?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Mariusz

      Wychów młodych można dokonać przy pomocy inkubatora na powietrze z pompki kupiony za groszowe piniądze w internecie polecam a samca wtedy do odchowu ikry nie potrzeba i nie wkładać do starszych młodych.pozdr

  11. magdalena

    Moj ma juz 22 lata! Jest ogromny i sam w akwarium 80 litrów!

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. igor

      jesli jest ogromny to moze to zbrojnik lamparci? ale gratulacje haha

    2. asdads

      Dodasz może zdjęcie?

  12. Marta

    Witam urodziły nam się małe zbrojniki jednak nie wychodzą z jamy i nie wiem jak je nakarmic. Czy tata glonojad zaopatrzyć małe zbrojniki w pożywienie czy trzeba im ten pokarm tam jakimś sposobem wsadzic 🙂

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Łukasz

      Proszę je zostawić w grocie i do niej wrzucać tabletki ze sprasowanymi glonami kupić w sklepie akwarystycznym i dosyć małe albo kawałek ogórka zbrojniki go bardzo lubią A jak wyjdą z groty dokarmiamy już po za nią

    2. Mariusz

      Młode mają na początek woreczek żółciowy a puziniej drobny pokarm ,podmiany wody i radzę jak widać już wyklute to przenieści do oddzielnego małego zbiornika i dobrze napowietrzać a jak nie zależy nam na ilości młodych pozostawić w akwarium ogólnym same znajdą na dnie resztki pokarmu.

    3. Mariusz

      Witam na początek mają woreczek żółciowy i jak zużyją to wychodzą z grotki i rozbiegają się po akwarium bez opieki ojca.

  13. Kinga

    Ja mam jednego samca i jedną samicę, a jak mi się rozmnożyły to wyszły 162 sztuki.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Łukasz

      6 zł za sztukę no ładnie ale i tak otoski są lepsze od glonojadów

  14. Paweł

    Mam pytanie czemu samiczka ucieka od samca jak jest blisko samicy

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Paweł

      Może masz za mało kryjówek i samica ucieka od napastującego ją samca.

  15. Adrian

    Wracam z pracy a tutaj ok. 14 cm samica padła. Starość. Rybie niebo wezwało

    Odpowiedz
  16. Kasia

    Posiadam akwarium 25l i w nim przez dłuższy czas pływa zbrojnik.
    Dziś dokupiłam bojownika czerwonego oraz ślimaczka Helenkę. Glonojad zaczął przeganiać bojownika i chyba chciał zassać ślimaka. Czy powinnam rozdzielić je do dwóch osobnych zbiorników, czy przyzwyczają się do siebie?
    I

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Marek

      Wydaje mi się że tak .właśnie te gatunki ryb raczej stadnie nie żyją .kiedyś miałem 2 zbrojniki i one zdechły mi w przeciągu 2 lat nie wiem czemu. Miały dostatek. I swoje miejsca jakieś

    2. Kuba

      Przede wszystkim masz za małe akwarium dla samego glonojada ,a co dopiero dla glonojada i bojownika.

  17. Ewa

    Witam i proszę o pomoc. Mam dwa glonojady/zbrojniki które są mniej więcej tej samej wielkości ( Jeden Ok 6 cm, drugi trochę większy 7-8 cm) i żyją sobie w zgodzie. Różnią się za to bardzo wyglądem. Jeden jest jasno brązowy i ma kilka krótkich wąsów ( ten mniejszy) a drugi jest bardzo ciemny wręcz czarny, ma lekkie przebarwienia- jasne plamy i bardziej falowany ogon i płetwy. No i nie ma wąsów. Czy to są różne gatunki? Jeśli tak to jakie? Bardzo chętnie dodam zdjęcia jeśli się mi uda ?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Akwarysta122222

      Ten co ma te wąsy to jest samiec, a ten z falowanym ogonem i płetwami to ten sam gatunek tylko to jest odmiana weloniasta. Bardzo ładna rybka 🙂

    2. Mariusz

      Witam gatunków jest pełno ancitrusy i hypancitrusy ,ale jak to para zwykłego zbrojnika tyle że inna długości płetw i inny kolor to nie ma znaczenia w tym gatunku będą się wycierać jak będą chcieć.pozdr

  18. Radek

    Cześć
    Mam pytanie czy wylot filtra z napowietrzaczem może być skierowany na samca z ikrą? Czy raczej nie powinien. Złożyły mi ikrę blisko filtra więc przesunąłem filtr żeby młodemu tatusiowi ikry nie porwał (filtr). Samiec ikrę wachluje i opiekuje się nią, ciekawi mnie czy to starczy czy znów skierować napowietrzacz na samca z ikrą? Druga sprawa czy on wychodzi na karmienie? Czy nie osłabnie? Bo kiedy nie zarżę samiec siedzi z ikrą.. Trochę mnie to martwi to jego zaangażowanie 🙂

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Angelika

      Myślę że samiec wiedział gdzie chce złożyć ikrę, ale lepiej już nic nie przestawiać i go nie płoszyć i nie sprawiać mu niepotrzebnych nerwów

  19. Michal

    Witam. Od 2 lat posiadam parke zbrojnikow(glonojadów czy jak je zwał) jakiś miesiąc temu ku mojemu zdziwieniu pojawiły się młode osobniki w liczbie przekraczającej 60 szt. (aktualnie 37), kilka z nich już podroslo i są one jasne (ciężko mi opisać kolor, więc użyje słowa „białe”) i tutaj moje pytanie czy jest to normalne??

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Angelika

      Calkiem normalne, zaczna nabierac kolorów dopiero gdy podrosną

    2. Mariusz

      Witam tak one się mieszają te zwykłe spotykane w akwariach i wychodzą mieszance.pozdr

  20. pawel

    Witam moje Glonojady po dwóch latach aklimatyzacji składaja jaja. Pare miesiecy temu pierwszy raz ikra była za filtrem.Tylko ze co dziennnie kilka znikało aż znikło wszystko. W sobote złożył znowu tym razem na kamieniach.Cały czas przenoszą ikrę po całym akwarium .Dziwne ciekawe czy tym razem cos się wylegnie .

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Radek

      U mnie to samo zrobiły gniazdo pod korzeniem ale ikra była za korzeniem na szybie dziś mija dziś mija 6 dzień cała ikra znikła a samiec zaczał się już normalnie poruszać po zbiorniku. dziwne…

  21. Ola

    Moje glonojady widocznie są wyjątkiem, jeżeli chodzi o rozmnażanie. Samiec po tym, jak samica złożyła ikrę, wywalił połowę tego, a następnego dnia zaczął zjadać resztę z konaru. Musiałam interweniować i zabrałam mu ikrę (konar ma wejścia z dwóch stron), a następnie włożyłam ją do „inkubatora” (wystarczy kotnik i napowietrzacz). Jest już 5 doba po złożeniu jej i zaczynają się wylęgać młode.

    Odpowiedz
  22. Bartłomiej

    Mam akwarium 105l (wymiary 75×35). Na razie mam tam tylko małego glonka i Molinezje 2+1. Macie jakieś sugestie co do obsady? Gdy wchodzę do zoologicznego dostaję oczopląsu a pań z niego wolę nie słuchać.

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Karol

      Prosta opcja, wytrzymałe rybki:
      Na dno stadko kiryskow około 8 sztuk najlepiej tego samego gatunku (spizowe lub inne)
      Plus stadko bystrzykow Ornatus lub podobnych 15 sztuk.
      To dobre na start 🙂

    2. Kara2929

      Polecam głupiki, Danio (to takie małe kolorowe) , miedziki, neonki i drugiego glonojada.????

  23. Maciej

    Jakieś 2 tygodnie temu wytarły mi się zbrojniki. Akwarium 60L. Bez żadnych specjalnych zabiegów, bez mojej wiedzy. Młode zaczęły właśnie opuszczać sztuczny korzeń, w którym się wylęgły. Jakieś 40 – 50 sztuk. Satysfakcja jest, ale zaczynam się zastanawiać co za jakiś czas zrobić z taką ilością glonojadów 🙂

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Agnieszka

      Chętnie przyjmują w większości sklepów akwarystycznych, choć kasy raczej za nie nie dostaniesz

    2. Ika

      Zapytaj w zoologicznym ja tak sprzedaje już sprzedałam około 50 głośników i mam następne do sprzedania tylko muszą mieć co najmniej 3cm

  24. Nat

    Mam dwa glonojady weloniaste. Są bardzo kulturalne, nie jedzą towarzyszy. W sytuacjach stresowych pojawiają się im na łebkach jasne plamki w kształcie okularów. Kiedy przepływają z jednego kamienia na drugi, rozwijają swoje piękne płetwy, dając przy tym wiele uciechy oglądającemu 🙂

    Odpowiedz
  25. Pietreek

    Czy 2 zbrojnik do akwa 25 litrów będzie ok
    Bo chciałbym mieć parke samą

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. rrrrrrrrrrrrrrw

      W żadnym wypadku.

    2. Pietreek

      Myślałem żeby sprzedać to akwa z całym wyposażeniem i zarobić a potem kupić większe może 45 lub 54 litry

    3. rrrrrrrrrrrrrrw

      Poczytaj wyżej zakładkę „akwarium”, jeśli chcesz hodować zbrojniki (oczywiście pospolite, o większych to już nie mówię) to zamiast 45L zainwestuj w 70-100L, koszt niewiele większy a rybki będą lepiej się czuły. No i będziesz miał większy wybór co do reszty obsady.

  26. Rajmund

    Witam. Ostatnio ikrę złożyła w kokosie samica zbrojnika pospolitego. Ikrą opiekuje się samiec złoty. Jaka jest szansa, że z małych będą złote glonojady?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Lara3434

      Ja mam samca brązowego i samice złotą. Nie dawno złożyły mi ikrę i narazie mam 4 małe złote i 4 małe brązowe.???

  27. Marlena

    Witam, mam zbrojnika pospolitego i niebardzo wiem jakiej jest płci , jest spory , bo ok. 10cm jak nie więcej , ale ma króciutkie wąsy , jeden identyczny jest pokazany w galerii wyżej . Czy to samiec czy może jednak samica??? Pomocy 🙂

    Moje kolejne pytanie jest takie , czy jeśli odkupię do pary albinosa weloniastego to będą z tego dzieci ?
    Chce być pewna , bo niebardzo planuje powiększać gromadkę o maluszki 🙂
    Pozdrawiam

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Michal

      Samica będzie całkowicie „łysa”, Ancitrusy w większości będą się krzyżować, chociaż nie otrzymamy nowych odmian tylko plus minus pół na pół po rodzicach. Zalecam dokupić kolejnego „jelonka”

  28. Szymon

    Cześć chce kupić akwarium 72L który glonojad byłby najlepszy?

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Aquabat

      Otoski robią najmniejszy bajzel w akwarium i całe życie czyszczą (zbrojnik tylko jak jest mały, potem mu się nie chce).

    2. rrrrrrrrrrrrrrw

      Otoski są fajne ale nie polecam poczatkującym oraz akwarystom, którzy nie będą w stanie zapewnić im odpowiedniej i miękkiej wody. Przy kranówkach, które zazwyczaj mają twardość na poziomie 20-25dgh otoski jeśli nawet nie padną do miesiąca, to będą się męczyć i nie dożyją połowy średniej długości swojego życia. Co do zbrojnika, taki jak na zdjęciu pospolity będzie ok, do 72L dwa można spokojnie wrzucić. Jak będziesz w sklepie, to żeby Ci przypadkiem nie wcisnęli innego, np lamparciego bo to są olbrzymy, które potrzebują akwarium kilka razy wieksze.

    3. Wojtek

      otski mają jeszcze jedno „zastrzeżenie”, oprócz twardości wody. nie nadają się do akwarium z kamienistym dnem. też np. korzeń z dziurami, w które mogą włazić je wyklucza. po prostu często się wciskają w małe dziury i potem giną, bo nie umieją z nich wyjść. poza tym są cudowne!
      w poprzednim podobnym wątku kolega polecił ślimaka helmetę – również polecam. 1 sztuka na takie akwarium powinna starczyć. „kombajn” na glony.

  29. Robert

    Cześć, kupilem jakis czas temu 2 glonojady male na.oko takie same jeden z nich padl po paru dniach a drugi ma juz okolo 30cm i chyba dalej rosnie. Generalnie czasami mam wrażenie, że jest martwy bo naprawde nie rusza.sie zbyt duzo, ale z każdą podmiana wody widze, ze jest coraz wiekszy przy kazdej probie odlowienia go, jest z nim problem bo taranuje wszystko i specjalnie nie opada z sił mimo ze potrafi prewracac korzenie i inne dekoracje. Jaki to moze byc gatunek? Akwarium 200l

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. benek

      Robert,gatunek,który posiadasz to ZBROJNIK OLBRZYMI.Urośnie Ci jeszcze większy,bo ten gatunek dorasta do 40 cm.Nie rozmnaża się w akwarium.Sprawdź sobie,bo mają go na tej stronie,a przydadzą Ci się te informacje.Acha i przy okazji informuję,że akwa masz w sam raz.
      Pozdrawiam i życzę powodzenia w dalszej hodowli!!! 🙂

    2. rrrrrrrrrrrrrrw

      Benek przy okazji informuję, że źle informujesz kolegę Roberta. Jeśli to zbrojnik lamparci, który faktycznie dorasta do 40cm, to te 200L to o 250L za mało. Looknij na jego wymagania, minimum to 450L !

  30. Lukasz

    Witam moze mi ktos pomoze posiadam zbrojnika akwarium 200l osada to gupiki,neony,danio pregowany i zalobniczki otoz moj glonajad nie chce jesc wychodzi z kryjowek nawet w dzien ale nic nie je probowałem warzywa marchew,ogorka itp jak i rowniez tabletki probowalem karmic na noc ale ostatnio nawet w dzien niestety nadal nic czy ktos mial podobny problem? Pozdrawiam

    Odpowiedzi: 5
    Odpowiedz
    1. Kacper

      Witam mam pyt czy w akwarium 180l moge trzymać takie ryby :
      -10 drobnoustków beckforda
      -3 gurami mozaikowego
      – 3 pielęgnice ramireza
      -4 glonojadki malutkie )

    2. benek

      Cześć Kacper!Cała obsada jest dobrze dobrana.Może być,ale ważne jaki gatunek glonojada.Jeśli zbrojnik pospolity to da radę.Radziłbym Ci dać temperaturę 26 stopni.Byłaby najodpowiedniejsza dla tej obsady.
      Życzę powodzenia!!! 🙂 🙂 🙂

    3. Adam

      Daj mu kalafior cukinia

    4. m

      ja miałam ;( niestety jeden zbrojnik zloty umarł natomiast drugi zbrojnik pospolity zaczął jeść po odłowieniu go do osobnego akwa. na razie jest tam od tygodnia i ma się obrze. niestety nie umiem wytłumaczyc dlaczego niechciał jesc w ogólnym.

    5. Gienek

      Może podaj mu kryl, u mnie jak tylko się wrzuci to od razu wychodzą z kryjówek i jedzą. Może ma jakieś inne ulubione menu?.