Zbrojnik pospolity – glonojad

Zbrojnik pospolity "glonojad" - ryba akwariowa fot. ekzotika-doma.ru

Zbrojniki - ryby akwariowe

Zbrojnik pospolity (Ancistrus sp.) – jedna z najbardziej znanych ryb w akwarystyce słodkowodnej. Ogólnie dostępna forma. W literaturze często mylnie nazywana zbrojnikiem niebieskim. W sklepach spotykana jako zbrojnik lub glonojad. Pod tymi nazwami najczęściej ukrywa się mieszaniec rodzaju Ancistrus, któremu prawdopodobnie najbliżej do gatunku Ancistrus cirrhosus. Kupując glonojada z niesprawdzonego źródła, bez dokładnej nazwy gatunku, nigdy nie możemy być pewni jego pochodzenia i tego jak duży urośnie. Co więcej pod nazwami zbrojnik lub glonojad możemy trafić na olbrzyma z rodzaju Pterygoplichthys (np. Zbrojnik lamparci) czy Hypostomus (np. Plecostomus). Ze względu na łatwe rozmnażanie i możliwość krzyżowania licznych gatunków, identyfikacja zbrojników nie należy do prostych.

Ryba akwariowa Zbrojnik pospolity – glonojad - Ancistrus sp. Pochodzenie ryb akwariowych

Ameryka Południowa. Zbrojniki z rodzaju Ancistrus zamieszkują rwące oraz stojące wody dorzecza Amazonki. W porze deszczowej spotykane są również na zalanych terenach leśnych. Osobniki powszechnie obecne w handlu w większości pochodzą od hodowców lub z farm hodowlanych.

Ryba akwariowa Zbrojnik pospolity – glonojad - Ancistrus sp. Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Zbrojniki - rozmnażanie, samiec, samica

różnice płci zbrojników – samiec, samica

Przeciętnie dorastają do 13 cm długości. Ubarwienie ciała różnorodne, zależne od genów, od jasnobrunatnej do niemal czarnej barwy z licznymi, drobnymi, jaśniejszymi plamkami. Charakterystyczne dla większości zbrojników brzusznie spłaszczone ciało, z szeroką głową, wypukłym grzbietem i dwiema płetwami grzbietowymi. Szerokie, masywne płetwy piersiowe ułatwiają rybie poruszanie się po dnie. Otwór gębowy w dolnym położeniu, zakończony przyssawką, którą przyczepiają się do dekoracji i zeskrobują glony. Nie posiadają łusek, ich skóra pokryta jest nakładającymi się na siebie płytkami kostnymi, które tworzą pewnego rodzaju pancerz. Pierwsze promienie płetw (za wyjątkiem ogonowej) są ostre. Płetwy piersiowe i płaty skrzelowe pokryte kolcami, których używają do walki z innymi zbrojnikami. Płeć młodych ryb jest trudna do odróżnienia. W dobrych warunkach, samce mają wyraziste kolory, samice bardziej matowe (ryby zmieniają ubarwienie w zależności od warunków, więc nie należy się tym sugerować). Dojrzałość płciową osiągają mając ok. 5 cm długości i w tym czasie u samców na pysku pojawiają się długie, często rozwidlone, wyrostki, u samic są one krótkie i ledwo widoczne. Samce zazwyczaj większe.

Zbrojniki są łagodnie usposobionymi rybami, idealnie nadają się do akwarium towarzyskiego, a dzięki łatwej adaptacji do różnych warunków będą odpowiednie dla początkujących akwarystów. Najchętniej przebywają na dnie lub szybach akwarium. Dzień najczęściej spędzają schowane w swoich kryjówkach, aktywność wykazują głównie nocą, a także w porach karmienia. Nie są zagrożeniem dla innych ryb. Samce jednak są terytorialne wobec rywali swojego gatunku. Najlepiej trzymać je w parach lub haremie złożonym z jednego samca i 2 – 3 samic.

Ryba akwariowa Zbrojnik pospolity – glonojad - Ancistrus sp. Odżywianie ryb akwariowych

Zbrojniki z natury są roślinożercami. W ich diecie powinny dominować produkty roślinne. Na co dzień można im podawać pokarmy suche z dodatkiem spiruliny w płatkach lub tabletkach opadających na dno, regularnie uzupełniane warzywami taki jak np. ogórek, siekana sałata, zielony groszek, szpinak, kabaczek, cukinia, melon, dynia, kalafior, brokuł itp. Raz na tydzień lub co dwa tygodnie warto również podać pokarm zwierzęcy np. mrożony wodzień, plankton, kryl lub żywą ochotkę.

Powszechna nazwa glonojad jest mocno przereklamowana, a glony chętniej jedzą w młodym wieku. Na starość przeważnie robią się leniwe i preferują inne pokarmy, w tym resztki pokarmu podawanego innym rybom. Na pewno nie ruszą najbardziej uciążliwych glonów nitkowatych czy pędzelkowatych.

Ryba akwariowa Zbrojnik pospolity – glonojad - Ancistrus sp. Akwarium ryb akwariowych

Dla pary zbrojników pospolitych odpowiednie będzie 60 cm długości akwarium. Wysokość ścian zbiornika nie jest tak ważna jak wielkość powierzchni dna, na której ryby będą żerować. W zbyt małych akwariach karłowacieją co prowadzi do deformacji narządów wewnętrznych, chorób i ostatecznie zgonu. Jako, że są gatunkiem prowadzącym nocny tryb życia, dobrym wyborem będzie ciemne żwirowe lub piaszczyste podłoże. Zbrojnikom należy zapewnić kryjówki w których będą się mogły chować i rozmnażać. Do tego celu można użyć korzeni bagiennych, łupin kokosowych, stosów kamieni lub sztucznych, ceramicznych doniczek lub specjalnych grot. Konieczne jest dodanie większych korzeni lub kawałka miękkiego drewna, które chętnie skrobią i pomaga im w trawieniu. Drewno będzie również doskonałym siedliskiem dla glonów. Delikatniejsze rośliny mogą nie przetrwać ich aktywnego zeskrobywania glonów.

Produkują znaczne ilości zanieczyszczeń, dlatego też wymagają wydajnej filtracji i dobrze natlenionej wody. Jako, że w dzień najczęściej są pochowane, intensywność oświetlenia nie jest istotna ale warto zacienić przynajmniej jeden obszar zbiornika. Preferują lekko kwaśną lub alkaiczną wodę (6.5 – 7.5 pH), nie są to jednak wartości krytyczne, ponieważ są rybami wytrzymałymi i łatwo adaptują się do nowych warunków. Najważniejsza jest stabilność tych parametrów. Mogą przebywać i rozmnażają się w temperaturze o dolnej granicy 18°C. Pomimo, że tolerują temperatury do 32°C to raczej nie będą zbyt szczęśliwie w wodzie powyżej 27°C, ze względu na to, że przy wyższych temperaturach tlenu w wodzie jest znacznie mniej.

Efekt czarnej wody i wydzielane przez drewno garbniki zachęcą je do tarła, ale jednocześnie ograniczą wzrost pożądanych glonów. Wiele lekarstw jest trujących dla tych bezłuskowych ryb. Uwagę należy również zachować przy ich odławianiu siatką, która może zaplątać się między kolcami. Najlepiej pozostawić je aż same z niej wypłyną. Jeśli sobie nie poradzą siatkę najlepiej odciąć.

Mogą być trzymane w towarzystwie wielu łagodnych a nawet średnio agresywnych gatunków ryb o podobnych wymaganiach środowiskowych.

Ryba akwariowa Zbrojnik pospolity – glonojad - Ancistrus sp. Rozmnażanie ryb akwariowych

Ikra Zbrojnika

Ikra zbrojnika

Jeżeli zapewnimy odpowiednie warunki w akwarium to rozmnażają się łatwo, dzięki czemu są ogólnie dostępne i tanie. Często do rozmnożenia dochodzi w zbiornikach ogólnych, bez wiedzy hodowcy. Najlepiej jednak jest je rozmnażać w oddzielnym akwarium tarliskowym, w haremie (1 samiec i 2 – 3 samice).

Najchętniej wycierają się w grotach skalnych. W sklepach dostępne są nawet specjalne ceramiczne tuby. Zamiennie można stosować niewielkie doniczki, łupiny kokosa lub rurki z pcv. Samica składa do 100 jaj, w formie kulistej bryłki. Ziarenka mają ok. 2.5 – 3 mm średnicy, początkowo żółtawe, z czasem szklisto-pomarańczowe. Co ciekawe w jednym gnieździe jaja może złożyć wiele samic. Po udanym tarle samiec przegania samicę i samotnie sprawuje opiekę nad ikrą, a także strzeże jej przed drapieżnikami.

Wylęg zależy od temperatury. Larwy wylęgają się po 4 – 7 dniach, a po następnych 3 dniach samodzielnie pływa. Narybek wymaga stabilnych parametrów wody oraz obfitego karmienia glonami i warzywami np. sałatą, obranym groszkiem czy szpinakiem (niezjedzone resztki regularnie usuwać). Zaniedbania na tym etapie ze strony hodowcy, znacząco zwiększą współczynnik zgonów. Do osiągnięcia przez młode około 2 – 3 cm długości najlepiej pozostawić je razem z rodzicami.

Czym różni się od większych zbrojników?

Większy kuzyn Hypostomus plecostomus jest rzadziej spotykanym gatunkiem. W Polsce obok rodzaju Ancistrus spotyka się zazwyczaj zbrojniki lamparcie (Pterygoplichthys gibbiceps). Rozróżnienie młodych ryb bywa trudne.

Biorąc pod uwagę najczęściej występujące w handlu okazy, pomocne lecz niezbyt łatwe bywa zliczenie promieni u podstawy płetwy grzbietowej. Ancistrus posiada 8 promieni (za wyjątkiem L71, L181, L249 – 9 promieni oraz L183 – 12 promieni). Więcej niż 10 mają zwykle przedstawiciele rodzaju Pterygoplichthys (rzadki u nas Plecostomus 8 – 10 promieni).

Większość ogólnie dostępnych zbrojników Ancistrus ma wzór dość wyraźnych jasnych kropeczek na ciemno szarym lub brązowym tle. U Plectomusa są to bardziej brązowe plamy.

Patrząc z boku, pysk u Hypostomus i Pterygoplichthys jest nieco wydłużony i ostrzejszy a płetwa ogonowa bardziej wcięta. U Ancistrus patrząc z góry głowa jest szersza i bardziej owalna.

Dorosłe Hypostomus i Pterygoplichthys są znacznie większe, często przekraczają 30 cm długości i nie mają wyrostków na pysku.

Literówka? Błąd? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter - nie dotyczy komentarzy.

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Ancistrus sp.
synonim:Common Bristlenose Catfish, Ancistrus common
Rodzina:Zbrojnikowate
Biotop:Ameryka Południowa
Rozmiar ryb akwariowych:średni, 10 - 15 cm
Żerowanie:przy dnie
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:glony, mrożony, roślinny, suchy, żywy
Długość życia10 - 12 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:72 l
min-długość:60 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, zimna, kwaśna, lekko kwaśna, lekko zasadowa, bardzo miękka, miękka, średnio twarda
temperatura:18 - 27 °C
pH:5.5 - 7.5 pH
twardość:1 - 15 ºdGH
Cena:3 - 6 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Zbrojnik pospolity – glonojadPoważnie o rybach - Zbrojnik pospolity – glonojad

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 217

 1. ALERT

  Kraków
  pozdrawiam,
  Maciej

  Odpowiedz
 2. Sylwia

  Cześć,
  Mam kilka (ok 8) zbrojników, w tym jednego 30 cm. Jakie ryby by pasowały na wyższe partie akwarium?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Makaronik

   Polecał bym: Mieczyki,Molinezje,Gupiki ilość-Zależy jakie masz akwa
   25L-40L=5
   40-80L =10-13
   80-126L=16-20
   126-200l =20-30
   200-800L=40-60
   800-1200=70-100
   1200L+ = 100+

 3. Rajmund

  Witam. Ostatnio ikrę złożyła w kokosie samica zbrojnika pospolitego. Ikrą opiekuje się samiec złoty. Jaka jest szansa, że z małych będą złote glonojady?

  Odpowiedz
 4. Marlena

  Witam, mam zbrojnika pospolitego i niebardzo wiem jakiej jest płci , jest spory , bo ok. 10cm jak nie więcej , ale ma króciutkie wąsy , jeden identyczny jest pokazany w galerii wyżej . Czy to samiec czy może jednak samica??? Pomocy 🙂

  Moje kolejne pytanie jest takie , czy jeśli odkupię do pary albinosa weloniastego to będą z tego dzieci ?
  Chce być pewna , bo niebardzo planuje powiększać gromadkę o maluszki 🙂
  Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Michal

   Samica będzie całkowicie „łysa”, Ancitrusy w większości będą się krzyżować, chociaż nie otrzymamy nowych odmian tylko plus minus pół na pół po rodzicach. Zalecam dokupić kolejnego „jelonka”

 5. asia

  Ja jako dziecko miałam rybki. Miałam duże akwarium (300 l) i zbrojniki. Kupione były w normalnym zoologicznym. Miały być małe, nie były. Jeden 30 cm, drugi nieco ponad 20 (ok 24 cm). Siostra też miała akwarium u siebie w pokoju, ale małe 60 l i jej ”glonojad” tez wyrósł na ponad 20 cm. Musieliśmy

  Odpowiedz
 6. Szymon

  Cześć chce kupić akwarium 72L który glonojad byłby najlepszy?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Aquabat

   Otoski robią najmniejszy bajzel w akwarium i całe życie czyszczą (zbrojnik tylko jak jest mały, potem mu się nie chce).

  2. rrrrrrrrrrrrrrw

   Otoski są fajne ale nie polecam poczatkującym oraz akwarystom, którzy nie będą w stanie zapewnić im odpowiedniej i miękkiej wody. Przy kranówkach, które zazwyczaj mają twardość na poziomie 20-25dgh otoski jeśli nawet nie padną do miesiąca, to będą się męczyć i nie dożyją połowy średniej długości swojego życia. Co do zbrojnika, taki jak na zdjęciu pospolity będzie ok, do 72L dwa można spokojnie wrzucić. Jak będziesz w sklepie, to żeby Ci przypadkiem nie wcisnęli innego, np lamparciego bo to są olbrzymy, które potrzebują akwarium kilka razy wieksze.

  3. Wojtek

   otski mają jeszcze jedno „zastrzeżenie”, oprócz twardości wody. nie nadają się do akwarium z kamienistym dnem. też np. korzeń z dziurami, w które mogą włazić je wyklucza. po prostu często się wciskają w małe dziury i potem giną, bo nie umieją z nich wyjść. poza tym są cudowne!
   w poprzednim podobnym wątku kolega polecił ślimaka helmetę – również polecam. 1 sztuka na takie akwarium powinna starczyć. „kombajn” na glony.

 7. Bolty

  Cześć. Mam akwarium 72l i potrzebuję do niego z jakiegoś Czyściciela akwarium.
  Jak znacie takiego to:
  Podajcie jego nazwę
  I czy żyje W Ławicach, W Parach czy W pojedynkę

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. liseł

   Otosek w akwarium min. 6 sztuk do twojego proponuje od 8 do 10 sztuk 🙂

  2. Bolty

   Dzięki

  3. damian

   Polecam też ślimaka Helmeta,
   najlepiej trzymać jednego bo
   jego jaja zostawiają ślady które cięzko jest odczyścić

 8. Piotr

  To zależy jaką będziesz miał filtrację?

  Odpowiedz
 9. benek

  Czy byłby ktoś chętny na małego zbrojniczka pospolitego?Moja para koci się jak najęta co kilka tygodni.Oddam za darmo zdrowego glonojadka.Jeśli ktoś zainteresowany odpowiedzcie to podam lokalizacje.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Ania

   Ja chętnie przygarnę 😉

 10. Robert

  Cześć, kupilem jakis czas temu 2 glonojady male na.oko takie same jeden z nich padl po paru dniach a drugi ma juz okolo 30cm i chyba dalej rosnie. Generalnie czasami mam wrażenie, że jest martwy bo naprawde nie rusza.sie zbyt duzo, ale z każdą podmiana wody widze, ze jest coraz wiekszy przy kazdej probie odlowienia go, jest z nim problem bo taranuje wszystko i specjalnie nie opada z sił mimo ze potrafi prewracac korzenie i inne dekoracje. Jaki to moze byc gatunek? Akwarium 200l

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. benek

   Robert,gatunek,który posiadasz to ZBROJNIK OLBRZYMI.Urośnie Ci jeszcze większy,bo ten gatunek dorasta do 40 cm.Nie rozmnaża się w akwarium.Sprawdź sobie,bo mają go na tej stronie,a przydadzą Ci się te informacje.Acha i przy okazji informuję,że akwa masz w sam raz.
   Pozdrawiam i życzę powodzenia w dalszej hodowli!!! 🙂

  2. rrrrrrrrrrrrrrw

   Benek przy okazji informuję, że źle informujesz kolegę Roberta. Jeśli to zbrojnik lamparci, który faktycznie dorasta do 40cm, to te 200L to o 250L za mało. Looknij na jego wymagania, minimum to 450L !

 11. Kacper

  Witam zakładam akwarium 180 l i mam pytanie czt takie rybki będą żyły w zgodzie :
  10 drobnoustków beckforda
  3 gurami mozaikowe
  4 glonojady (małe)
  8 kirysków albinosów
  10 razbor klinowych
  5-6 otosków

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
 12. Lukasz

  Witam moze mi ktos pomoze posiadam zbrojnika akwarium 200l osada to gupiki,neony,danio pregowany i zalobniczki otoz moj glonajad nie chce jesc wychodzi z kryjowek nawet w dzien ale nic nie je probowałem warzywa marchew,ogorka itp jak i rowniez tabletki probowalem karmic na noc ale ostatnio nawet w dzien niestety nadal nic czy ktos mial podobny problem? Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Kacper

   Witam mam pyt czy w akwarium 180l moge trzymać takie ryby :
   -10 drobnoustków beckforda
   -3 gurami mozaikowego
   – 3 pielęgnice ramireza
   -4 glonojadki malutkie )

  2. benek

   Cześć Kacper!Cała obsada jest dobrze dobrana.Może być,ale ważne jaki gatunek glonojada.Jeśli zbrojnik pospolity to da radę.Radziłbym Ci dać temperaturę 26 stopni.Byłaby najodpowiedniejsza dla tej obsady.
   Życzę powodzenia!!! 🙂 🙂 🙂

  3. Adam

   Daj mu kalafior cukinia

 13. Bella

  wystaw na OLX z łatwością znajdziesz chętnych.

  Odpowiedz
 14. Rajmund

  Oddam małe glonojadki za darmo!!! Kto jest zainteresowany proszę pisać na maila: gregor86@poczta.onet.pl Mieszkam w Rybniku woj. śląskie

  Odpowiedz
 15. Kristof

  Witam
  Niedawno po 4 latach zrobilem restart mojego zbiornika (uzdatnilem wode) po restarcie ryby maja nieco podwyzszony oddech czy to jest zwiazane z aklimatyzacja ryb czy to moze byc jakas choroba?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrrrrrrrrw

   Tak, to na pewno choroba. Nazwa tej choroby to brak wiedzy właściciela, co udowodnileś w innych komentarzach. Jeśli masz ryby w akwarium, robisz restart i wrzucasz od razu ryby z powrotem, to nie zdziw się jak będą chorować i padać. Poczytaj o dojrzewaniu akwarium.

  2. Tomasz

   Jak można robić restart zbiornika wpuszczając tam od razu ryby? Akwarium musi dojrzeć i dopiero po tym procesie wpuszczamy ryby przeprowadzając odpowiednią aklimatyzację.

 16. Mateusz

  Zbrojniki to brudasy ponieważ dużo wydala i robi długie kupy i słabo czyści glony
  Najlepiej polecana ryba to Glonojad Syjamski to wszystko zjada glony na szybie i liści jest wyspaniała
  Ładna ryba

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Hunter

   Wiesz ja mam glonka i 5 przekopnic tak wiec mam niezły syf ale moja ekipa sprzatajaca to trzy kiryski spizowe i trzy ampulerie plus dwie heleny bo mam inwazje slimaków 😉

 17. Rajmund

  Za drugim razem sie udało. z ikry wykluły się małe glonojadki. Ktoś wie gdzie można oddać małe? Niestety mam ich za dużo 🙁

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrrrrrrrrrrw

   Popytaj wśród znajomych czy nie chcą, w sklepach, na giełdzie jeśli masz w pobliżu, itd. No innej możliwości nie ma, bo w wc chyba ich nie spuścisz?

  2. Rajmund

   Małe oddaje do sklepu zoologicznego.

  3. Mi

   Zapytaj w zoologicznym czy nie kupią od ciebie, dlaczego im masz dawać za darmo skoro się od nich kupuje, oni nic za darmo nie dadzą jeszcze patrzą żeby coś wcisnąć nie doświadczonym, ja wystawiam na olx albo zoologiczny kupuje.

 18. Lukasz

  Co ile tygodni mogą się rozmnażać????

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Mi

   U mnie średnio co 3 tygodnie jest ikra a mam tylko jedną parkę, już drugi raz mają młode.

  2. benek

   Mam jedną parę tych ryb i jeśli akwa jest bardzo dobrze zadbane,a ryby w dobrej formie to rozmnażają się co 2,5 tygodnia.

 19. józek pilarski

  cześć padły mi az 30 sztuk glonojady
  nie wiem co robić ??

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Resdr

   Są dwa wyjścia 1 choroba 2 moment krytyczny bez podmian lub przerybienie

 20. Rajmund

  Chyba nic nie bedzie z małych zbrojników. Połowa jajeczek ikry zmieniła kolor na biały. Może z pozostałych jajeczek coś się wylegnie.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Joanna

   Myślisz, że spleśniały? Samiec je wachluje?
   U mnie po 2 dniach też robią się białe ale w 4 dniu następuje wylęg

  2. Rajmund

   Raczej z białych jajeczek ikry nic sie nie wylegnie. Jeśli ikra zmienia kolor na białą po 2 dniach to znaczy, ze nie została zapłodniona przez samca.

 21. Rajmund

  Witam 🙂 Dzisiaj samica złożyła ikrę. Czy można młode zbrojniki oddawać do sklepów zoologicznych, a może ktoś byłby chętny na małego zbrojnika?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Mobbi

   Bardzo chętnie, tylko… jaka lokalizacja???

  2. Rajmund

   Lokalizacja w woj, śląskim. Póki co czekam ile larw wylegnie się z ikry.

 22. robin

  Czy da radę trzymać 3 zbrojniki+ 8 brzanek zielonych w 120L?

  Odpowiedz
 23. CMarian

  Uwielbiam te ryby, piękne, wzbudzające ciekawość. Mam parkę, ale samicy zaczęły rosnąć wąsy. Mam nadzieję, że zostanie takie malutkie, bo nie chce aby sie okazalo że to dwa samce.

  Odpowiedz
 24. Marcin

  A ja mam dużo zbrojników. Akwarium 128L a w nim 3 samce i samiczka. Ekipa ta liczy sobie 2 lata i ciągle sie powiększa. Samce nie zabijają się nawzajem ani nikogo innego, pomimo że korzenie ,kokosy i gąszcz roślin dzielą z otoskami i kiryskami. Oczywiscie jak cos padnie to ucztują ale takie jest prawo dżungli. Tarło prowokuje podmianką wody 50/50. Obserwuję kokos w którym samiec wachluje ikre a potem młode i po kilku dniach wyciagam kokos razem z narybkiem. Oczywiście kto ucieknie przed extradycja to i tak gdzieś sie uchowa wiec nie pamietam kiedy glony z szyb scierałem. Podsumowując… pożyteczne i bardzo wytrzymałe przy minimalnym zainteresowaniu

  Odpowiedz
 25. BigBen

  Zakupiłem dwa dni temu parę Zbrojników Pospolitych. Są wyrośnięte tzn samica 6,5 a samiec 9,5cm. W porównaniu z innymi rybami to są one ogromne dla mnie. Pytanie czym się je karmi ? Póki co suchym i mrożonym nie są zainteresowane a czymś chyba muszą się żywić.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Jakub

   Ja swoje zbrojniki raz na jakiś czas dokarmiam ogórkiem, lub gotowaną marchewką.

 26. Adam

  Miałem dwa glonojady. Jeden spokojny i towarzyski : za to ten drugi okropnie agresywny.
  Kupiłem ostatnio 10 neonek i miał je na dwie noce. Wszystkie zeżarł. ( nie byłem pewny czy to on )
  Wczoraj kupiłem na próbę 10 gupików i na moich oczach wsunął 2 . Po nocy znikło kolejne 8 .
  Niestety byłem zmuszony go usunąć ze zbiornika.
  Czy Waszym zdaniem to normalne?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Ogier

   Prawdopodobnie masz za małe akwa. Są to ryby terytorialne, jak mają za mało miejsca to są agresywne. Mój za kryjówke obrał sobie kawałek kokosa. Jak jakaś ryba do niego wchodzi automatycznie ją przegania atakując ją, jak ucieka z kokosa to przestaje.

 27. Mieszko

  Mam parkę, jeden duży 13cm(samczyk) , drugi ledwo 6 (samiczka). Po czym rozpoznac że samica ma ikre i można zasymulować porę deszczową? Czy można ot tak?

  Odpowiedz