Ancistrus sp. (Kner,1854)

Zbrojnik pospolity "glonojad" - ryba akwariowa fot. ekzotika-doma.ru
 • Rozmiar: 10 - 15 cm
 • Akwarium: 72 l
 • Wymagane pH: 5.5 - 7.5 pH
 • Wymagana temperatura: 18 - 27°C
 • Biotop: Ameryka Płd.

Zbrojniki - ryby akwariowe

Zbrojnik pospolity (Ancistrus sp.) – jedna z najbardziej znanych ryb w akwarystyce słodkowodnej. Ogólnie dostępna forma. W literaturze często mylnie nazywana zbrojnikiem niebieskim. W sklepach spotykana jako zbrojnik lub glonojad. Pod tymi nazwami najczęściej ukrywa się mieszaniec rodzaju Ancistrus, któremu prawdopodobnie najbliżej do gatunku Ancistrus cirrhosus. Kupując glonojada z niesprawdzonego źródła, bez dokładnej nazwy gatunku, nigdy nie możemy być pewni jego pochodzenia i tego jak duży urośnie. Co więcej pod nazwami zbrojnik lub glonojad możemy trafić na olbrzyma z rodzaju Pterygoplichthys (np. Zbrojnik lamparci) czy Hypostomus (np. Plecostomus). Ze względu na łatwe rozmnażanie i możliwość krzyżowania licznych gatunków, identyfikacja zbrojników nie należy do prostych.

Zbrojnik pospolity – glonojad - Ancistrus sp. - Występowanie

Ameryka Południowa. Zbrojniki z rodzaju Ancistrus zamieszkują rwące oraz stojące wody dorzecza Amazonki. W porze deszczowej spotykane są również na zalanych terenach leśnych. Osobniki powszechnie obecne w handlu w większości pochodzą od hodowców lub z farm hodowlanych.

Zbrojnik pospolity – glonojad - Ancistrus sp. - Charakterystyka i usposobienie

Zbrojniki - rozmnażanie, samiec, samica

różnice płci zbrojników – samiec, samica

Przeciętnie dorastają do 13 cm długości. Ubarwienie ciała różnorodne, zależne od genów, od jasnobrunatnej do niemal czarnej barwy z licznymi, drobnymi, jaśniejszymi plamkami. Charakterystyczne dla większości zbrojników brzusznie spłaszczone ciało, z szeroką głową, wypukłym grzbietem i dwiema płetwami grzbietowymi. Szerokie, masywne płetwy piersiowe ułatwiają rybie poruszanie się po dnie. Otwór gębowy w dolnym położeniu, zakończony przyssawką, którą przyczepiają się do dekoracji i zeskrobują glony. Nie posiadają łusek, ich skóra pokryta jest nakładającymi się na siebie płytkami kostnymi, które tworzą pewnego rodzaju pancerz. Pierwsze promienie płetw (za wyjątkiem ogonowej) są ostre. Płetwy piersiowe i płaty skrzelowe pokryte kolcami, których używają do walki z innymi zbrojnikami. Płeć młodych ryb jest trudna do odróżnienia. W dobrych warunkach, samce mają wyraziste kolory, samice bardziej matowe (ryby zmieniają ubarwienie w zależności od warunków, więc nie należy się tym sugerować). Dojrzałość płciową osiągają mając ok. 5 cm długości i w tym czasie u samców na pysku pojawiają się długie, często rozwidlone, wyrostki, u samic są one krótkie i ledwo widoczne. Samce zazwyczaj większe.

Zbrojniki są łagodnie usposobionymi rybami, idealnie nadają się do akwarium towarzyskiego, a dzięki łatwej adaptacji do różnych warunków będą odpowiednie dla początkujących akwarystów. Najchętniej przebywają na dnie lub szybach akwarium. Dzień najczęściej spędzają schowane w swoich kryjówkach, aktywność wykazują głównie nocą, a także w porach karmienia. Nie są zagrożeniem dla innych ryb. Samce jednak są terytorialne wobec rywali swojego gatunku. Najlepiej trzymać je w parach lub haremie złożonym z jednego samca i 2 – 3 samic.

Zbrojnik pospolity – glonojad - Ancistrus sp. - Odżywianie i karmienie

Zbrojniki z natury są roślinożercami. W ich diecie powinny dominować produkty roślinne. Na co dzień można im podawać pokarmy suche z dodatkiem spiruliny w płatkach lub tabletkach opadających na dno, regularnie uzupełniane warzywami taki jak np. ogórek, siekana sałata, zielony groszek, szpinak, kabaczek, cukinia, melon, dynia, kalafior, brokuł itp. Raz na tydzień lub co dwa tygodnie warto również podać pokarm zwierzęcy np. mrożony wodzień, plankton, kryl lub żywą ochotkę.

Powszechna nazwa glonojad jest mocno przereklamowana, a glony chętniej jedzą w młodym wieku. Na starość przeważnie robią się leniwe i preferują inne pokarmy, w tym resztki pokarmu podawanego innym rybom. Na pewno nie ruszą najbardziej uciążliwych glonów nitkowatych czy pędzelkowatych.

Zbrojnik pospolity – glonojad - Ancistrus sp. - Akwarium

Dla pary zbrojników pospolitych odpowiednie będzie 60 cm długości akwarium. Wysokość ścian zbiornika nie jest tak ważna jak wielkość powierzchni dna, na której ryby będą żerować. W zbyt małych akwariach karłowacieją co prowadzi do deformacji narządów wewnętrznych, chorób i ostatecznie zgonu. Jako, że są gatunkiem prowadzącym nocny tryb życia, dobrym wyborem będzie ciemne żwirowe lub piaszczyste podłoże. Zbrojnikom należy zapewnić kryjówki w których będą się mogły chować i rozmnażać. Do tego celu można użyć korzeni bagiennych, łupin kokosowych, stosów kamieni lub sztucznych, ceramicznych doniczek lub specjalnych grot. Konieczne jest dodanie większych korzeni lub kawałka miękkiego drewna, które chętnie skrobią i pomaga im w trawieniu. Drewno będzie również doskonałym siedliskiem dla glonów. Delikatniejsze rośliny mogą nie przetrwać ich aktywnego zeskrobywania glonów.

Produkują znaczne ilości zanieczyszczeń, dlatego też wymagają wydajnej filtracji i dobrze natlenionej wody. Jako, że w dzień najczęściej są pochowane, intensywność oświetlenia nie jest istotna ale warto zacienić przynajmniej jeden obszar zbiornika. Preferują lekko kwaśną lub alkaiczną wodę (6.5 – 7.5 pH), nie są to jednak wartości krytyczne, ponieważ są rybami wytrzymałymi i łatwo adaptują się do nowych warunków. Najważniejsza jest stabilność tych parametrów. Mogą przebywać i rozmnażają się w temperaturze o dolnej granicy 18°C. Pomimo, że tolerują temperatury do 32°C to raczej nie będą zbyt szczęśliwie w wodzie powyżej 27°C, ze względu na to, że przy wyższych temperaturach tlenu w wodzie jest znacznie mniej.

Efekt czarnej wody i wydzielane przez drewno garbniki zachęcą je do tarła, ale jednocześnie ograniczą wzrost pożądanych glonów. Wiele lekarstw jest trujących dla tych bezłuskowych ryb. Uwagę należy również zachować przy ich odławianiu siatką, która może zaplątać się między kolcami. Najlepiej pozostawić je aż same z niej wypłyną. Jeśli sobie nie poradzą siatkę najlepiej odciąć.

Mogą być trzymane w towarzystwie wielu łagodnych a nawet średnio agresywnych gatunków ryb o podobnych wymaganiach środowiskowych.

Zbrojnik pospolity – glonojad - Ancistrus sp. - Rozmnażanie

Ikra Zbrojnika

Ikra zbrojnika

Jeżeli zapewnimy odpowiednie warunki w akwarium to rozmnażają się łatwo, dzięki czemu są ogólnie dostępne i tanie. Często do rozmnożenia dochodzi w zbiornikach ogólnych, bez wiedzy hodowcy. Najlepiej jednak jest je rozmnażać w oddzielnym akwarium tarliskowym, w haremie (1 samiec i 2 – 3 samice).

Najchętniej wycierają się w grotach skalnych. W sklepach dostępne są nawet specjalne ceramiczne tuby. Zamiennie można stosować niewielkie doniczki, łupiny kokosa lub rurki z pcv. Samica składa do 100 jaj, w formie kulistej bryłki. Ziarenka mają ok. 2.5 – 3 mm średnicy, początkowo żółtawe, z czasem szklisto-pomarańczowe. Co ciekawe w jednym gnieździe jaja może złożyć wiele samic. Po udanym tarle samiec przegania samicę i samotnie sprawuje opiekę nad ikrą, a także strzeże jej przed drapieżnikami.

Wylęg zależy od temperatury. Larwy wylęgają się po 4 – 7 dniach, a po następnych 3 dniach samodzielnie pływa. Narybek wymaga stabilnych parametrów wody oraz obfitego karmienia glonami i warzywami np. sałatą, obranym groszkiem czy szpinakiem (niezjedzone resztki regularnie usuwać). Zaniedbania na tym etapie ze strony hodowcy, znacząco zwiększą współczynnik zgonów. Do osiągnięcia przez młode około 2 – 3 cm długości najlepiej pozostawić je razem z rodzicami.

Czym różni się od większych zbrojników?

Większy kuzyn Hypostomus plecostomus jest rzadziej spotykanym gatunkiem. W Polsce obok rodzaju Ancistrus spotyka się zazwyczaj zbrojniki lamparcie (Pterygoplichthys gibbiceps). Rozróżnienie młodych ryb bywa trudne.

Biorąc pod uwagę najczęściej występujące w handlu okazy, pomocne lecz niezbyt łatwe bywa zliczenie promieni u podstawy płetwy grzbietowej. Ancistrus posiada 8 promieni (za wyjątkiem L71, L181, L249 – 9 promieni oraz L183 – 12 promieni). Więcej niż 10 mają zwykle przedstawiciele rodzaju Pterygoplichthys (rzadki u nas Plecostomus 8 – 10 promieni).

Większość ogólnie dostępnych zbrojników Ancistrus ma wzór dość wyraźnych jasnych kropeczek na ciemno szarym lub brązowym tle. U Plectomusa są to bardziej brązowe plamy.

Patrząc z boku, pysk u Hypostomus i Pterygoplichthys jest nieco wydłużony i ostrzejszy a płetwa ogonowa bardziej wcięta. U Ancistrus patrząc z góry głowa jest szersza i bardziej owalna.

Dorosłe Hypostomus i Pterygoplichthys są znacznie większe, często przekraczają 30 cm długości i nie mają wyrostków na pysku.

Ostatnio zmodyfikowano: 1 października 2019 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Ancistrus sp.
 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 72 l
  • min-długość: 60 cm
 • Orientacyjna cena: 3 - 6 zł
 • Dostępność: powszechna

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 386

 1. Otosek112l

  Witam,
  mam w akwarium od pół roku jakiegoś zbrojnika. Problem w tym, że nie mam pojęcia jakiego. Przez pierwsze, powiedzmu dwa miesiące był jaskrawo pomarańczowy. Z czasem zaczynały się pojawiać czarno-szare plamy, tak że teraz ma więcej ciemnego niż pomarańczowego. Co to za odmiana? Czy to jakaś krzyżówka, bo glonki podobno lubią się krzyżować?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Sky

   Może to L025, L137 albo L303.

  2. Otosek112l

   Raczej nie, ale dzięki. Zobaczymy, jak w pełni dorośnie.

 2. PauliX🐠

  Chce wpuścić 5 zbrojników pospolitych do mojego akwawarium 112l. Dobry pomysł?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. XYZ

   Witam. Taki litrarz to zdecydowanie za mało na 5 sztuk. Do momentu gdy są małe będzie ok. ale gdy podrosną samce obejmują rewiry i przeganiają innych. Gdy to mieszanka płci to po dojrzałości zaczną się rozmnażać. Myślę że na tę wielkość akwarium maximum to 2 oczywiście wszystko zależy od liczebności pozostałych mieszkańców.

  2. PauliX🐠

   Dziękuje za odpowiedź. A 3? Myślałam o haremie. Mam tam 2000l/h więc z tym nie ma problemu.

  3. Sky

   Możesz 3 ale musisz kupić dorosłe i wiedzieć jaką już mają płeć, młode jak kupisz i będą dwa samczyki to jest większa szansa że już się wybiją zanim będzie płeć im widać.

 3. Pawel

  Witam, od około 3 może 4 tyg mam w akwarium młode glonojady około 50 sztuk, do jakich rozmiarów mogą przebywać w akwarium wraz z innymi rybkami,?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Witam , jak sam dobrze wiesz zbrojniki dosyć mocno brudzą wodę , przy takiej ilości rybek filtr nie nadąży z oczyszczaniem. Młode mają około miesiąca i są już zupełnie samodzielne. Rozejrzy się za rynkami zbytu , bo pewnie dorosłe za jakiś czas podejdą do kolejnego tarła. Pozdrawiam

 4. Martyna

  Dzień dobry, w jakim wieku lub przy jakiej długości ciała u zbrojników zaczynają pojawiać się wąsy i można rozróżnić płeć?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Sky

   Tak z 6/7 centymetrów.

 5. Dorka

  Dzień dobry, mam 3 małe glonojady. Mają może max 2 miesiące. Są to 2 zbrojniki niebieskie i jeden zbrojnik czerwony. Wie ktoś może ile miesięcy/lat będą rosły by osiągnąć swoją naturalną wielkość?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Sky

   Zbrojniki rosną w miarę szybko, nie jestem pewny co do czerwonego bo nigdy ich nie trzymałem ale jak mają 2 miesiące to powiedziałbym że jeszcze z 4 miesiące.

  2. Glonojad

   Witam,
   Czy glonojady można karmić marchewką lub pietruszką?

  3. Tomasz

   Witam, ja dodaję gotowanej marchewki do pokarmów , które sam przygotowuje. Ryby jedzą ją z chęcią, natomiast pietruszki nigdy nie praktykowałem . Pozdrawiam

 6. Rafał

  Ile można glonojadów do akwarium 120l. Zbiornik ogólny gdzie obecnie pływa 12 rybek

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. fox girl

   a jakie to rybki ?

  2. Rafał

   Molinezje, gupiki, rozbory, neonki, skalary

  3. paprykapieprz

   Na skalary minimum 240l

  4. fox girl

   na skalary około 200l
   a w jakiej ilości masz te rybki ?
   ile gupików, molinezji ,neonków, razbor ?

 7. Tomasz

  Witam, ostatnio pytałem o obsadę akwarium, bo jestem początkującym akwarystą, mam już akwarium, grzałkę, filtr, ale rybek jeszcze nie. Dzisiaj chciałabym się zapytać o to, czy muszę mieć napowietrzacz, bo nie jest on uwzględniany w podstawowych zestawach akwarystycznych? Będę miał (jeśli to istotne) zbrojnika pospolitego, kilka kirysków (10<) a w przyszłości planuję też drewniaka i kilka pstrążenic. A i jeszcze chciałem zapytać, czy mógłbym mieć w tym akwarium jakieś krewetki, albo raki a jeśli tak to jakie polecacie?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Rager

   Mam nadzieję, że to min. 160l a jeżeli tak to będziesz mógł kupować 1 zbrojnika pospolitego lub innego dowolnego ancistrusa np. l183 lub l181, kiryski… tu będziesz mógł mieć z jakieś 10 – 12 sztuk dowolnego kiryska osiągającego do 8 cm, pstrążenice są wymagające, więc lepiej nie, zamiast nich możesz trzymać np. 10 – 12 zwinników jarzeńców i np. harem 1 samiec i 3 samice pielęgniczek agassiza, to są jedne z najłatwiejszych pielęgnic. A propo krewetek, to zostaną zjedzone przez zbrojnika i/lub kiryski, raki są niebezpieczne dla ryb, a drewniak jest dla doświadczonych akwarystów, w dodatku byłby agresywny wobec zbrojnika. Pamiętaj o kilku rzeczach:
   1. Miękka, lekko kwaśna woda
   2. Żadnych ochotek i rurczników, czyli dwóch rodzajów pokarmu żywego, bo one roznoszą choroby, na które podatne są pielęgnice
   3. Dużo kryjówek dla kirysków i pielęgniczek oraz drewno dla zbrojnika

  2. Tomasz

   Dzięki wielkie Rager. Tylko szkoda mi rezygnować z tego drewniaka, bo on mi się najbardziej podoba:(

 8. Dora

  Witam. Mam w akwarium ( 126 l ) 2 zbrojniki -2 samce. Mają rok, jeden ok.13 cm drugi ok.8 cm. Ogólnie każdy żyje sobie nie zwracając uwagi na drugiego ( nie wiem skąd ta różnica wielkości ale nie w tym problem). Problemem jest że ten większy od ok 6 m-cy strasznie niszczy akwarium. Kopie WIELKIE !!! doły i w nich przebywa. Zawsze miałam glonki i nigdy czegoś takiego nie widziałam. Może ktoś wie jaka może być tego przyczyna. Warunki w akwarium są odpowiednie i stałe. Pozdrawiam.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Witam , tak naprawdę jest to naturalne zachowanie zbrojników. Akurat u tego konkretnego osobnika uaktywniły się instynkty , którymi te ryby kierują się w naturze. Miałem już takie przypadki i raczej nie masz co liczyć , że zmieni on tryb swojego życia raczej będzie zmieniał wystrój akwarium według swojego upodobania. Pozdrawiam

  2. Dora

   Tak też podejrzewałam . No cóż taki jego urok. Pozdrawiam.

 9. Czerstwy

  Siema,
  czy środek Cuprisol firmy Zoolek (jony miedzi stosowane na pleśń, glony i ślimaki) może zaszkodzić zbrojnikom?

  Odpowiedz
 10. łybka

  ej a jeśli przykładowo mam black water 900l to skalary, dyskowce, pielęgnice skośnopręgie, neonki czerwone oraz zbrojnik lamparci będą ze sobą żyć w zgodzie?

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. fox girl

   skalary i dyskowce powinny dać ze sobą radę jeśli będą wychowywane razem od początków co do skośnopręgich to nie wiem z neonkami jest różnie a zbrojniki będą ok

  2. łybka

   czekaj co bo nie zrozumiałem

  3. fox girl

   skalary i paletki/dyskowce będą ok
   na skośnopręgich się nie znam więc się nie wypowiadam
   z neonkami bywa różnie raz będzie ok a raz to nawet nie ma co liczyć na choć jednego w akwarium
   a zbrojniki będą się dobrze czuły z paletkami/dyskowcami i skalarami
   czyli:
   paletki/dyskowce +
   skalary+
   skośnopręgie ?
   zbrojnik +
   neonki +/-

  4. łybka

   dzięki bo za gdzieś 2 czy rok takie akwa planuje bo ma byc to biotop dorzecza rio negro a lamparty[zbrojniiki] chyba tam występują?

 11. Pytanko z zbrojnikami

  Od jakiego rozmiaru można je rozmnażać? Mam dorosłą samice i 7 cm samca. I to wystarczy do rozrodu czy nie?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Hayato

   Zależy ile lat mają. Jeśli samiec ma około 3 lat to powinno wystarczyć.
   Zdaje się że jest jeszcze za młody, skoro ma 7 cm.

 12. Kaśka

  U mnie w akwarium zbrojniki mnożą się na potęgę. Wystarczyła tylko skorupa kokosa.

  Odpowiedz
 13. 7531

  hej
  mam pewien problem dotyczący tych ryb a mianowicie od rana samiec z samicą siedzą pod korzeniami 2-3 godziny temu samiec zagonił samicę w kozi róg i samica musiała tam siedzieć przez ten cały czas a przed chwilą wygonił ją z pod korzeni.
  co się dzieje, czy trzeba się tym martwić ?
  czy po prostu złożyły ikrę ?
  z góry dziękuje za odpowiedzi

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Gggggggggg

   Gratulacje! Udało ci się rozmnożyć glonojady.

 14. WiktorAkwarysta

  Witam wszystkich, chciałem się spytać w jakim wieku samiec i samica są gotowe do tarła czyli po prostu do rozmnażania. Z góry dziękuje za odpowiedź

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Hayato

   Z mojego doświadczenia zdaje się, że samczyk musi mieć około 3 lat, a samiczka około 2 lub 2,5. Oczywiście mogę się trochę mylić.
   :3

 15. Klaudia

  Podczas podmianki naruszyłam gniazdo z ikra glonojada i samiec opuścił gniazdo . Czy jeszcze wroci czy juz po wszystkim?

  Odpowiedz
 16. Aikus

  Zbrojniki mnożą mi się w dosłownie każdym akwarium i takie fuzzy doświadczenie mówi, że najlepiej jest akwarium trochę zaniedbać. Niech mocno zarośnie, podłoże niech będzie mocno zamulone i na 100% będzie 😉
  To czego nie napisano w opisie, to to, że oprócz tego, żeby miejscem do tarła była jakaś kryjówka – grota – rura, dobrze, zeby był tam duży „przeciąg”.
  Raz zdarzyło mi się, że ojciec wychowywał młode w grubej rurze wylotowej z filtra hydroponicznego. Wcześniej regularnie tam bywał – przyłapałem go kilka razy w nocy robiąc nalot z latarką. Widać badał grunt pod gniazdo:D
  Generalnie, mega sympatyczna, niezależna, dostojna rybka.
  Must have w każdym akwarium (oczywiście tam gdzie warunki choćby z grubsza pasują).

  Odpowiedz
 17. Oskar

  Ja mam takie pytanie czy mógłbym karmić zbrojniki bakłażanem?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Sky[KiedyśMichał]

   Nie próbowałem ale nie powinno być żadnych problemów

 18. Dawid

  Mam zamiar kupić akwarium 112l. Chciałbym tam mieć 2 ancistrusy, 6 kirysków panda oraz żyworódki (jeden rodzaj, ale jeszcze nie jestem zdecydowany, gupik czy molinezja). Ile tych gupików czy molinezji mógłbym dobrać?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Sky[KiedyśMichał]

   Jeśli nie chcesz aby się rozmnażały to kup z 12 samców gupika albo molinezji, jeśli chcesz zatrzymywać młode to zacznij z 3/4

 19. Kamil

  Jakie mogą być przyczyny śmierci (młodego) glonojada? Posiadałem dwa z których jeden zdechł bez jakichkolwiek widocznych poprzedzających to czynników. Glonojady były już w akwarium od ponad dwóch tygodni i zachowywały się normalnie. Akwarium 112L, 24’C.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Degdos

   Nie przejmuj się. Mógłbym Ci tu pisać o temperaturze, która mogła mieć na to wpływ, ale wiem, że to bez sensu. Hodowałem zbrojniki dobrych pare lat i zauważyłem, że rozmnożyć jest je bardzo łatwo, wykluć jest je łatwo, ale odhować je do dorosłości nieraz jest w cholerę trudno. Glonojady mają już takie coś, że mimo dobrych warunków i opieki są za słabe więc zdychają. Raz miałem taką sytuację, że wykluło mi się około 30 – 40 zbrojników. Przeniosłem je do osobnego akwarium gdzie miały bezpiecznie dorastać. Ostatecznie wieku dorosłego dożył aż jeden. Już nie mówiąc ile małych glonojadków, które wcześniej kupowałem w sklepie padało. W związku z tym potem nabywałem wyłącznie dorosłe, dojrzałe sztuki. Więc jak widzisz nie masz się co zrażać bo jeśli planujesz na dłuższą metę hodować zbrojniki to musisz mieć świadomość, że to nie Twój pierwszy i ostatni mały zdechły glonojadek.

  2. Dawid

   Jeśli nie zmierzysz parametrów wody to się nie dowiesz.

  3. Zbych

   Jak zauważyłem u siebie, adoptują się do wody w której przebywają i po przeniesieniu do innego zbiornika gdzie parametry odbiegają zdarza się, że padają. Szczególnie te młodsze osobniki, a już na pewno narybek. Zauważyłem, że w pierwszych tygodniach nie powinno się go przenosić do innego zbiornika. Dorosły jest w stanie wytrzymać odbiegające od normy parametry wody jak zmieniają się stopniowo. Oczywiście nie za długo…

 20. Vanessa

  Mam 70 małych glonojadów.
  Gdzie je mogę sprzedać?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Daniel

   Można wystawić na olx , albo oddać do sklepu za symboliczną kwotę. Ja oddawałem do sklepu po 2 złote za sztukę.

  2. biti

   Daniel kurde to niezły deal. U mnie za darmo nie chcą.

 21. Bartaseek

  3 sztuki mieszkają u mnie w 112l. Kupione jako 3 cm maluchy. Rosną bardzo szybko, po około 3 tygodniach urosły do 4-4,5 cm. Świetnie czyszczą rośliny i korzenie. Chętnie dojadają resztki które spadną na dno, uwielbiają waftersy ze spiruliną.

  Odpowiedz
 22. Grazka1987

  Witajcie kochani, o jakiej porze dnia najlepiej dokarmiać glonojada? Wrzuciłam wafla około 10:30, kiedy przyklejony siedział do szyby, ale żółw był szybszy i zeżarł, ogólnie mój żółw jest istotą, która wszystko żywe toleruje w akwarium, dopiero zdechlakami się interesuje w celach konsumpcyjnych.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Grazka1987

   Mam też pytanie, ponieważ prawdopodobnie szwagierka mi dała chore gupiki, zakwitła woda niesamowicie i postanowiłam założyć na pompę ultramax 2000 sterylizator uv-c, czy nie zobojętni mi on wody całkowicie? Czy lepiej uszykować z 10 litrów wody na dolewkę bądź podmianę z bacto activem i aqua savem? Mam zbiornik 80×30 z półką dla żółwia i jest w nim około 70 litrów wody.

  2. Kiri

   Po pierwsze i najważniejsze żółw nie może być razem z rybami! Nie zjadł jeszcze żadnej bo jest albo za mały albo nie widziałeś albo jest przeżarty! Poza tym powinien jeść pokarmy mięsne zbilansowane dla żółwi a nie martwe ryby bo może dlatego są martwe bo są siedliskiem patogenów! Twoje akwarium jest za małe dla żółwia (do tego z rybami) ! Minimum dla dobrego samopoczucia (bo to jego dom na całe życie) to ok. 200 litrów wody ! Żółw to fabryka odchodów – pewnie z tego powodu masz zakwit -na pewno nie z powodu chorych gupików bo to nie ma nic do rzeczy. Sprawdź jakie masz parametry wody w akwarium ( bo na 100 % złe) !!! Pozdrawiam.

 23. Grażka

  Kochani moi kupiłam glonojada 3 tygodnie temu, miał z 5 cm (licząc ogon), szwagierka przywiozła mi gupiki z własnej hodowli (ale po ich wpuszczeniu woda zaczęła bardzo mocno kwitnąć), zauważyłam że glonojad je atakuje, zrobiłam podmianę wody, kupiłam filtr zewnętrzny i doczytałam, że kiedy wida intensywnie kwitnie może to świadczyć o chorobie rybek, więc wczoraj zakupiłam jeszcze sterylizator. Teraz tak się zastanawiam, ponieważ rybek nie ubyło, glonojad ma z 11 cm, czy to normalne, że tak szybko urósł? W ubiegłym tygodniu wpuściłam jeszcze 2 glonojady (ale jednego pewnie żółw zeżarł), no i ten jeden który został nie rośnie tak szybko. Czy tamten 3tygodniowy może być zmutowany z jakimś większym zbrojnikiem? Sama nie wiem już, czy dobrze, że urósł, czy nie. Wydaje mi się po umaszczeniu, że to pospolite, ale „wąsów” ani „rogów” nie posiada, więc zgłupiałam i proszę o poradę. I jeszcze jedno pytanko odnośnie sterylizatora – po jakim czasie mogę wyłączyć żarówkę i czy mi całkowicie nie wyjałowi wody? Zbiornik mam 80×30 z półką dla żółwia, gdzie wchodzi osuszać skorupę, więc nie jest zalany do pełna (około 70 litrów wody w nim mam). Czy kiedy woda osiągnie krystaliczną czystość mam podmienić znów z 10 litrów dodając bacto active?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Andre

   Muaisz cisnąć łon ; futer do gada , to spokój zbrojowi bydzie

 24. Czerstwy

  Szykuję obsadę do zbiornika 112 litrów w klimatach Amazonki. Jak myślicie, ile zbrojników to maksimum dla takiego baniaka (zakładając, że będzie jeszcze stado neonów, kilka kirysów, kilka otosków i jeden duży ślimak)? Myślę o 3-4 sztukach. I jak myślicie, czy mogą być konflikty między nimi a kiryskami i otoskami?

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Paweł

   Uważam, że 1 czy 2 zupełnie wystarczą jak na taki zbiornik. Biorąc pod uwagę to, że będzie tam sporo ryb dennych.Nie podałeś też dokładnie ile masz zamiar ryb wpuścić, a w takim litrażu nie trudno o przerybienie. Co do agresji to u siebie nie zauważyłem, żeby ganiał za innymi rybami pływającymi przy dnie. Jednak u mnie był w większym akwarium (300l).

  2. Aras

   u mnie występuje problem / konflikt w momencie gdy podaje pokarm (tabletka lub granulki dla ryb przydennych) – tylko proporcja jest inna – jeden zbrojnik i 5 kirysków. Zdarza się wtedy, że glonojad bardzo mocno intensywnie próbuje przegonić kiryski.

   Ale może robię coś źle przy podawaniu pokarmu, że większość spada w jedno miejsce…

  3. Czerstwy

   Co do liczby ryb — myślę o ławicy co najmniej 15 neonów czerwonych, o 7 kiryskach Sterby, o jednym dużym ślimolu, opcjonalnie również o 5-7 otoskach (jeśli woda będzie miała odpowiednie parametry) i o zbrojnikach, których liczba pozostaje do ustalenia. Myślę, że skończy się na tym, że przeniosę jednego zbrojnika z innego baniaka na próbę i zobaczę, jak się dogaduje z kiryskami. Jeśli nie będzie konfliktów, to dodam jeszcze jednego.

  4. Damian

   U mnie było początkowo trzy glonojady po duch latach pływa z dwadzieścia i jakoś nie walczą ze sobą. Najlepsze jest to że jakimś cudem nawet albinosy się wykluły.

  5. Ryga

   Myślę że 3 sztuki to dobra ilość

 25. Radek

  Mam pytanie odnośnie długości wylęgu glonojadów. Od ponad 2 tygodni przybywa mi małych glonojadów i są różnej wielkości. 2 tygodnie temu było ich 13 a teraz jest ponad 30 i co dzień jest ich więcej i coraz bardziej widać różnicę wielkości

  Odpowiedz
 26. Jakub

  Czy można trzymać go z innymi zbrojnikowatymi w akwarium 60l? Interesuje mnie gatunek loricaria red bądź otosek

  Odpowiedzi: 7
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   dużo gatunków zbrojników to dosyć dużo jak na 60l lepiej np. 3szt z jednego gatunku

  2. Jakub

   Jednego zbrojnika pospolitego mam, sugerujesz dokupienie jeszcze 2? Wolałbym dokupienie jednego z innego gatunku, dodam że oprócz niego na dnie jest jeszcze 6 kirysków

  3. Sky[Kiedyś Michał]

   nie sugeruje, tylko polecam trzymać w 60l np. 3 z jednego gatunku a nie 3 z różnych

  4. Daniel

   Do tego 1 zbrojnika para lizardów red może być bez problemu. Tylko jakieś zrób im kilka kryjówek. Otosków nie polecam małe i nie odporne.

  5. Sky[Kiedyś Michał]

   Otoski są bardzo odporne jeśli potrafi się je wpuszczać i ma się odpowiednie warunki

  6. Paweł

   Ja dwa samce z otoskiem trzymam i nic im nie jest.

  7. BK

   Sky[Kiedyś Michał] to właśnie swoją wypowiedzią potwierdziłeś że otoski nie są odporne, bo jeśli ma się odpowiednie warunki dla jakiegoś gatunku to wiadome że będzie w nim się dobrze chował. Odporne to są np. gupiki które przeżyją w każdych warunkach, zbrojniki też twarde ryby co wiele tolerują

 27. Floxandy

  Mam do was kilka pytań. Mam w akwarium 2 samice Zbrojnika Pospolitego. Mam je w moim akwarium ponad półtora roku. Jakiś czas temu postanowiłem wprowadzić w ich dietę trochę roślinek itp. Już kilka razy próbowałem dać im ogórka. Przygotowałem go i w ogóle, wszystkie molinezje się zajadały ogórkiem, a Zbrojniki nawet nie skubnęły. Próbowałem również z marchewką, ale jej to nawet molinezje nie chciały, więc raz na jakiś czas daje ogórka do akwarium, molinezje zawsze go skubią a Zbrojniki nie. Wiecie może dlaczego one nie chcą go jeść ? Czytałem że one go lubią. Może wiecie jakie inne warzywa mogę im dać ? Za jakiś czas planuje kupić takie specjalne kapsułki dla nich zobaczymy czy będą je chciał jeść… To chyba wszytko :3

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   Dajesz surowe czy gotowane 😛 p.s nie polecam ogórka 1. Jest smaczny i można go zjeść samemu 2. Nie raz powodował u mnie podtrucie ryb

  2. Floxandy

   Wiem że jest smaczny, bo sam bardzo go lubię, często mam w domu ogórki bo każdy je lubi, więc czasem skubnę coś dla rybek. Zawsze najpierw go obieram, pukam w wodzie a później wkładam go do szklanki i zalewam wrzątkiem… U mnie żadna ryba się nie zatruła jeszcze, jedzą go ze smakiem tym bardziej molinezje, ale glonojady go nawet nie po smakują… Nie wiem dlaczego, jak czytam i oglądam na yt, one go lubią a moje jakiś nie… Marchewki to już w ogóle żadna ryba nie tykała, bo pewnie za twarda…. Nie wiem co mogę im jeszcze dać…

  3. Sky[Kiedyś Michał]

   Najchętniej to wcinają ogórka, marchewkę, cukinię i sałatę

  4. Marcin

   Ogórka nie obieramy i nie myjemy ewentualnie pod bieżącą wodą.
   Obciążony go I wtedy zbrojnik na pewno przynajmniej spróbuje.

  5. Damian

   Moje zbrojniki to wcinają jak szalone sałatę i jabłko.

 28. Szift

  Mam pytanie doszły mnie słuchy że glonojady mogą się udławić tabletkami dla tych ciekawych zwierzątek . dziś zobaczyłem że tak owe zjadają i żyje więc czy mam nadal czasami im tam rzucać ??? i mam taki problem kiedyś dawałem rybą garść jedzenia rybą dziennie teraz daję 3 razy mniej po 3 razy mniej I zaobserwowałem że rybcie jak podchodzę to akwarium karmić zawsze są na górze nawet danio i tetry które pływają na dole

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   1. To nie glojnoad
   2. Nie ma szans aby się zadławił
   3. Rzucaj raz dziennie a nie 3 razy po mniejszych porcjach 😛

  2. Daniel

   lepiej karmić ryby kilka razy dziennie małymi porcjami Sky

  3. Szift

   No wiem że nie glonojad ale jak byłem mały nauczyłem się glonojad i tak piszę

 29. D.K

  Co jedzą moje zbrojniki ? Nie ma u mnie glonów czasami rzucam tabletkę dla glonojadów ale nie widzę żeby się nią interesowały . Jeden żyje już 2 lata

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Daniel

   Zawsze coś spadnie na dno . Poza tym skubią korzenie

 30. Grzesiek

  Nie zgodzę się z autorem ze nazwa glonojad jest przereklamowana… miałem problem z glonami w akwarium, trzykrotna próba wprowadzenia otosów kończyła się niepowodzeniem. Robiłem próby wody i wszystko było ok. Pozostałe ryby czuły się świetnie a otosy zdychały. Glonojadów nie chciałem bo wszędzie piszą że są leniwe i z glonami u nich słabo. Zastosowałem chemię…sic. Marny efekt. W końcu zdecydowałem się na zbrojniki pospolite… 4 dni, dosłownie cztery, zajęło parze zbrojników wyjedziecie do zera całej populacji wszelkiego rodzaju glonów z mojego akwarium. Z roślin, korzeni, szyb. A roślin mam bardzo dużo i oczyściły je do zera. Tylko musiałem każdego dnia odsysać kupy po nich bo było tego mega dużo. Pierwszy raz widziałem tak pracowite ryby!!!!

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   Jak są małe to opędzlują poczekaj do dorosłości płciowej

  2. Grzesiek

   Myślę że popularność lenistwa podczas dorastania zbrojników nabywana jest poprzez samych właścicieli którzy wprowadzają ich za dużo do zbiorników w początkowej fazie zarośnięcia akwarium. Pracusie szybko się tego pozbywają bo są mega pracowite a potem trzeba je dokarmiać i tu zaczyna się „błędne koło”, one robią się leniwe i wolą pobierać pokarm z tabletek niż popierniczać po całym akwarium.