Pelvicachromis pulcher

Barwniak czerwonobrzuchy - ryba akwariowa fot.aquapeixes.forumeiros.com
  • Rozmiar: 10 cm
  • Akwarium: 70 l
  • Wymagane pH: 5.0 - 7.5 pH
  • Wymagana temperatura: 24 - 27°C
  • Biotop: Afryka

Barwniaki czerwonobrzuche - ryby akwariowe

Barwniak czerwonobrzuchy (Pelvicachromis pulcher) – pięknie ubarwiona, słodkowodna ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych.

Barwniak czerwonobrzuchy - Pelvicachromis pulcher - Występowanie

Gatunek pochodzi z Afryki. Ryby można spotkać pomiędzy gęstą roślinnością w płytkich i wolno płynących lub stojących wodach. Niektóre populacje żyją także w wodzie lekko zasolonej.

Barwniak czerwonobrzuchy - Pelvicachromis pulcher - Charakterystyka i usposobienie

Barwniak czerwonobrzuchy - samiec, samica

Barwniak czerwonobrzuchy – samiec, samica

Barwniak czerwonobrzuchy jest ozdobą każdego wystawowego akwarium. Samiec osiąga 10 cm, jego płetwy grzbietowa i odbytowa są wydłużone. Samica jest pełniejsza i nieco mniejsza – do 7.5 cm długości. Charakterystyczną cechą samicy są boki rubinowej barwy. Poza okresem godowym nie jest agresywny i może przebywać w akwarium ogólnym wraz z innymi gatunkami o zbliżonych wymaganiach. Jego piękne ubarwienie i interesujący cykl życiowy można w pełni docenić w zbiorniku gatunkowym. Najlepiej trzymać je w parach. Jeżeli chcemy trzymać więcej niż jedną parę zbiornik musi być odpowiednio większy. Spotykana i popularna jest również forma albino.

Barwniak czerwonobrzuchy - Pelvicachromis pulcher - Odżywianie i karmienie

Akceptują większość dostępnych pokarmów. Można je karmić granulatami dla pielęgnic a jako uzupełnienie diety podawać żywe lub mrożone pokarmy.

Barwniak czerwonobrzuchy - Pelvicachromis pulcher - Akwarium

Dla pary zaleca się minimum 70 litrowe akwarium, z licznymi kryjówkami (dekoracjami skalnymi, grotami), niezbędnymi miejscami do rozrodu. Do tego celu można użyć glinianych doniczek, korzeni czy kawałków drewna. Roślinność nie jest niezbędna, ale ryby docenią dodatkowe schronienie. Na dno akwarium najlepiej zastosować piasek, który ryby chętnie przekopują, szczególnie w czasie tarła.

Barwniaki polecane są do akwarium ogólnego, należy jednak pamiętać, iż podczas rozmnażania są bardzo terytorialne. Generalnie jednak są rybami nieśmiałymi, ustępliwymi i nie będą dobrze się czuły z rybami większymi i ruchliwymi. Zalecanym dla nich towarzystwem są małe kąsaczowate, brzanki, danio, razbory, kiryski, zbrojniki. W odpowiednio urządzonym i dużym akwarium mogą być trzymane z innymi pielęgniczkami, tak aby ryby mogły zająć swoje rewiry.

Barwniak czerwonobrzuchy - Pelvicachromis pulcher - Rozmnażanie

Rozmnażanie bardzo łatwe. Są rybami monogamicznymi, które tworzą stałe pary. Nie ma gwarancji, że po zakupie w sklepie samca i samicy ryby utworzą parę. Co więcej jedna (mniej chętna) z ryb może tarła nie przeżyć. Zalecany jest więc zakup grupy 6 lub więcej młodych ryb i pozwolenie w naturalny sposób na dobranie się w pary. Jeżeli zdecydujemy inaczej, to z akwarium sprzedawcy wybierajmy największego samca i najładniej wybarwioną samice.

Akwarium tarliskowe powinno mieć ok 50-100 litrów i wodę o temperaturze 24-27°C, pH 6.5-7.0. Takie właściwości wody zapewnią równy podział płci wśród narybku. Jeżeli woda będzie zbyt alkaliczna większość młodych będzie samcami, zbyt kwaśna – samiczki. Rybom należy zapewnić mnóstwo jam, grot, miejsc gdzie będą mogły złożyć jaja (sprawdzą się ustawione do góry dnem doniczki z wyciętym spodem.). Preferowany filtr gąbkowy z regulacją przepływu.

Jeżeli chcemy odchować większą ilość młodych, to w akwarium nie powinno być ryb kopiących i dennych, a szczególnie sumowatych. Wskazane są natomiast gatunki ławicowe takie jak np. tetry, razbory, drobnoustki, które dodadzą parze śmiałości.

Do tarła stymuluje częstsze podawanie żywych i mrożonych pokarmów. Pierwszym znakiem, który może wskazywać nadchodzące tarło jest intensywniejsze ubarwienie ryb, szczególnie samicy. Jej brzuch ciemnieje, przybierając fioletowy odcień. To przeważnie ona rozpoczyna zaloty, tańczy naprzeciwko samca pokazując swój barwny brzuch. Następnie ryby wybierają jaskinie lub wykopują własną pod dekoracjami w której chowają się przez następne kilka dni.

Samica składa czerwonobrunatne, 2 mm  jaja (do 300 ziarenek ikry) przeważnie na ścianach lub szczycie doniczki i przejmuje opiekę nad nimi. Samiec broni wejścia i terytorium przed intruzami. Wylęg następuje po 2-3 dniach. Młode zaczynają swobodnie pływać po kolejnych 7-8 dniach. W tym momencie para powinna być uważnie obserwowana ponieważ zdarza się, że samica odwraca się od samca.

Narybek jest na tyle duży aby przyjmować larwy solowca czy nicienie jako pierwszy pokarm. Rybki zostawiamy z rodzicami aż do następnego rozrodu lub kiedy samica zaczyna być agresywna w stosunku do samca. Wyjątkowo też może się trafić para ze skłonnościami kanibalistycznymi.

Ostatnio zmodyfikowano: 17 kwietnia 2018 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Akwarium:
    • średnie
    • min-pojemność: 70 l
    • min-długość: 60 cm
  • Orientacyjna cena: 8 - 12 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 200

  1. Adam87

    Mam dwie pary w zbiorniku 190l…jedna para wykazuje o wiele większą agresje w stosunku do drugiej…zastanawiam sie czy odlowić tą słabszą parkę czy tą silniejszą…? Dodam że ta silniejsza para znalazła sobie kryjówkę i widzę że samiczka wynosi z niej piasek…rozmnażano zdaje sie…

    Odpowiedz
  2. wert

    Mój samiec, mimo przekopania pół akwarium i samiczki chętnej do tarła jest blady. Jest bardzo aktywny, wygląda na zdrowego.

    Odpowiedz
  3. piotr

    czy w 200 l akwa mogę trzymać je z sumikami szklistymi?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. marek

      tak będzie bardzo dobrze jeśli tylko weźmiesz takie z 8 cm

    2. ememenememe

      Jest napisane by nie było z rybami sumowatymi -,-

  4. Jarek

    Siema mam pytanko mam parkę barwniaków mają teraz małe około 10 dni jak długo pozostawić je z rodzicami w baniaku ogólnym i kiedy je mogę odłowić do małego kotnika czy zostawić je w ogólnym? poz

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Marcin

      Witam. Generalnie, młode możesz zostawić z rodzicami do momentu gdy się nimi opiekują i/lub nie zaczynają ich odpędzać. Ja też mam parę barwniaków, więc powiem Ci jak to u mnie wygląda. Mam zbiornik ogólny 140 L, dość mocno zarośnięty. W połowie lipca zauważyłem pływający obok rodziców narybek. Obecnie rybki mają po około 2 cm i dalej są w zbiorniku ogólnym. Ponieważ jednak para ma znów małe, to samica atakuje i odpędza młode z pierwszego miotu, natomiast samiec toleruje pierwsze pokolenie w 100%. Pozdro. Marcin

  5. rrrrrrrw

    „Akwarium tarliskowe powinno mieć ok 50-100 litrów i wodę o temperaturze 24-27°C, pH 6.5-7.0. Takie właściwości wody zapewnią równy podział płci wśród narybku. Jeżeli woda będzie zbyt alkaliczna większość młodych będzie samcami, zbyt kwaśna – samiczki”
    Pytanie: czy podobny mechanizm działa z gupikami? Kilka razy gupiczki rodziły mi same samiczki…

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Szymon

      U gupików o płci decyduje temperatura. Im cieplejsza tym więcej będzie samców. Dużą ilość samców można uzyskać przy ok 28 stopniach

  6. Mirka

    A to ja mam takie pytanko. Bo piszecie, że to agresywne rybki, choć powyżej w info o nich pisze, że mogą być trzymane w akwarium ogólnym, a terytorialne, czy agresywne są tylko podczas tarła. I TERAZ PRZECHODZĘ DO PYTANIA/SUGESTII>>>>>TO MOŻE FAJNIE BY BYŁO SPRÓBOWAĆ TRZYMAĆ W ZBIORNIKU NIE ŻADNE PARKI, TYLKO ALBO SAME SAMCZYKI, ALBO SAME SAMICZKI??? <<<<< No bo skoro są agresywne tylko w trakcie tarła???? Hmmm…i oto jest pytanie. Mam nadzieję, że wpadnie tutaj jakaś konkretna odpowiedź.PS. Zaznaczam,że chcę zaopatrzyć moje akwarium też w końcu w krewetki. Niewiele, najwyżej 6 sztuk. A może ma ktoś akwarium z samymi samiczkami albo samczykami??? Podzielicie się doświadczeniem? Wiadomo,że nie zaobserwujemy ciekawych zachowań takich jak to jest, gdy jest parka w akwarium. Ale samo to że te rybki są w akwarium jest już satysfakcjonujące. Mają piękną barwę i w ogóle 🙂

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. olo

      Samce się zagryza, a samiczki nie wiadomo, ale jak masz krewetki to na pewno Ci je zjedzą i możesz spróbować trzymać np 2/4 samiczki i zobaczysz jak to będzie. Ja ich nie kupuje bo pisze, że są agresywne, ale jak chcesz spróbować to czemu nie 🙂 Pozdrawiam

    2. Jarek

      Cze, Mirka Witam mam baniak 200 l mam parkę barwniaków i inne ryby też krewetki. W tym momencie moja parka pływa z małymi, które maja około 10 dni. Wygląda to super trzymają terytorium, odganiają inne ryby, a nie są agresywne i prezentują się wspaniale. To tylko moja opinia. poz

    3. Slawek

      Witam.Ja mam baniaczek 240l w nim 12 roznych kiryskow, 8 roznych bocji ,gibicepsa I inne glonojady ale mniejsze,mnostwo mieczykow,molinezji,gubikow 3 sumiki szkliste I 2 otoski.Pozniej dokupilem 2 samice barwniaka I u mnie nie bylo zadnej agresji przez 4 miesiace az do momentu kiedy kupilem samca.Szybko zrobila sie para I najbardziej ganiala to osamotniona samice.Zaczely skladac ikre I wtedy zaczely byc tez agresywne w stosunku do innych rybek.Ale te ikry byly prawdopodobnie zjadane.Po zniknieciu ikry samiec zaczal tworzyc pare z ta druga samisa I tak na zmiane kilka razy(4).Az wreszcie ikra sie uchowala I wtedy musialem cala rodzine oddzielic bo agresja wzrosla glownie w stosunku do gibicesa u mnie mial strasznie pogryziony ogon.Niestety po odlowieniu ikra padla lub zostala zjedzona.Ale po kilku dniach zostala zlozona nastepna I mam ja juz jakies 3 tygodnie,Maluchy(okolo 50 sztuk) plywaja swobodnie ,rodzice mimo ze sa sami w akwarium(60l) wciaz bacznie ich pilnuja.A samica ktora zostala sama w duzym baniaczku nie wykazuje zadnej agresji.Tak to u mnie wyglada.Pozdrawiam.

  7. Damian

    Czy mogę przełożyć kokos z ikrą i z rodzicami z akwarium ogólnego do tarliskowego?

    Ogólne 60l
    Tarliskowe 9l

    Wszystkie wyposażone w filtr i grzałkę

    Odpowiedz
  8. Paula

    Czy barwniak czerwonobrzuchy może być z krewetkami filtrującymi ?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Damian

      Raczej tak, chyba, że masz agresywne barwniaki.

  9. michał

    Siema, mam pytanie ile barwiaków czerwonobrzusznych mogę kupić do akwarium 112l jak mam 4 danio malabarskie, 3 bocje karłowate i 2 sumiki szkliste?

    Odpowiedz
  10. lego

    Witam mam baniak wielkości 220 l, filtr zewnętrzny, oświetlenie, ozdobilem baniak ogromnym skalniakiem ,wielki korzeń rośliny i do tego skorupy kokosów, tylko zastanawia mnie obsada czy baniak nie jest przeludniony? Zacznę od największych okazów: 2 glonojady około 25 cm, 2 brzanki rekinie kolo 20 cm, 1 rekin sumi, 1 gurami księżycowe, 2 białe molinezje, parkę mieczyków + 3 młode, 3 bocje kubotaj, 3 ramirezy,6 tetra czerwona, 4 kiryski pstre, neonów mam kolo 20, była parka gupików no teraz jest troszkę więcej jakieś 15, 2 krewetki amano
    no i parkę barwniaka czerwonego, która miało tarło, widziałem nawet malutkie ale na drugi dzień i już nie było, nie wiem czy większe rybę je zjadły czy rodzice.

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Shogun03

      1 pytanie jeżeli myślisz że masz za dużo ryb w aquarium to zrób tak :
      Zmierz długość aquarium załużmy że 120cm później zmierz na oko wszystkie ryby i dodaj do siebie, długość wszystkich ryb nie powinna przekraczać długości aquarium.
      2 pytanie niektóre ryby zjadają swoje młode tuż po urodzeniu np. Gupik.
      Należy kupić specjalny kotnik (ma on około 20×12cm i kosztuje 15 zł )
      i odrazu gdy zobaczysz pierwszą rybę złów ją i wsać do kotnika,ponieważ ryba zapewne nie przeżyje jednej doby.Sam osobiście posiadam taki kotnik 😀
      Do tego należy kupić specjalny pokarm dla małych ryb (jest w postaci proszku ),sam tym sposobem mam dwa kiryski spirzowe które żyją już od 10 miesięcy 🙂

    2. MKAA

      Lego : 1.Przerybienie, 2. Ryby z innych biotopów , 3 Ryby wielkościowo nie dopasowane do warunków. 4. Miałeś młode? Patrz punkt 1,2,3 . Nie czytaj bzdetów typu zmierz długość akwarium i długość ryb … Kompletna bzdura … Na jedna rybę przypada 6-8 litrów wody (wielkość ryby w przedziale 2-4 cm) ryby powyżej 6cm 12-14 litrów wody na sztukę. Najlepiej oddaj wszystkie ryby w dobre ręce i zainteresuj się jednym gatunkiem lub max dwoma z tego samego biotopu. Zbrojnik 25 cm? Potrzeba ci minimum 800 litrów wody aby taka rybę hodować… !!!

  11. PAWEŁ

    A jak barwniaki reagują na krewetki, może ktoś coś wie na ten temat??

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Lukasz

      Zjadają je. Zresztą jak wszystkie inne pielęgniczki.

    2. Krzysztof Moroz

      Miałem parkę z dwoma krewetkami i jak czytam co tu ludzię piszą to mi się nie dobrze robi. W okresię tarła ryby czasem stają się baaardzo agresywnę. U mnie przy młodych w ogólnym wybiły mi 9 neon tetra i 3 golden tetra (która są tu polecane…) Ilości straconych głupików podczas hodowli nie liczę. Krewetki z racji, że delikatne zawsze na tarło wyciągam. Bez młodych parka im nic nie robiła. Teraz jednak gdy już odchowałem dorosłe osobniki (15-20 w ogólnym) krewetki nie miałyby szans. Fakt jest, że przy większej ilości, stają się spokojniejsze względem innych ryb w czasie tarła. Wiadomo małe nie przeżyją (mam już drugi miot w kotniku więc raczej mi zbędne), Ale przynajmniej moja „najwydajniejsza” parka nie zabija już połowy populacji w zbiorniku. Polecam jednak głupiki całkowicie odpuścić (z poskubanymi ogonami nie ma w nich nic fajnego) Na dłuższą metę (jeśli nie dochodzi do tarła albo jest barwaniaków więcej) polecam mieczyki, golden tetry, każda duża denna ryba (typu sum czy glonojad, Duże kirysy) No i generalnie, kryjówki i dużooo roślin( ryby nie mają tendencji do niszczenia)

  12. kuba

    Barwniaki można trzymać z innymi pielęgniczkami.
    Tylko z jakimi?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. arek d.

      w 100 l akwa pielęgniczka kongijska, w 150 l akwa garbacz karłowaty, a w 190 l obydwa.

    2. kuba

      Mam akwarium 100l. Ryby mają dobre warunki. W akwarium barwniaki (dobrana parka)i i kilka danio. Pielęgniczka kongilijska podobała by mi się, ale szczytem marzeń była by pielęgniczka kakadu lub bojownik. Czy jest możliwe i bezpieczne takie połączenie?

  13. lukis

    Zabiją mi gupiki czy nie?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Lukasz

      Zależy od akwarium. Jak duże jest? i czy maja się gdzie schować inne ryby? ja hoduje barwniaki w akwa gatunkowym.

    2. mkka

      Zabije, lukasz nie wymyślaj. Nie dawaj mu nadziei, prosta odpowiedz, w trakcie tarła nie będzie odganiać innych ryb, tylko je zamorduje …

  14. maja

    Moje w trakcie zalotów zabiły mi mieczyka i zamęczyły kosiarkę. Prawie wszystkie ryby zamiast pływać w toni jak co dzień, są na stale pochowane. Młode trzeba odławiać? Czy mogą pływać wszystkie? Bardzo dużo ich jest.

    Odpowiedz
  15. luki

    Moja parka podczas opieki nad około czterdziestoma małymi wybiły:
    2-Rozbory 2-Danio 1-Molinezja
    Akwarium mam 120 l.
    Ryby są piękne i efektywne.

    Odpowiedz
  16. maja

    Mnie bardzo zdziwiły młode! Przeniosłam cztery barwniaki (jedna samica) do 60l i nagle stały się terytorialne, a zaraz pojawił się narybek! Bardzo lubią buszować w mchach, dwa niezwiązane samce schowały się i nosa nie wystawiają poza karmieniem, bo tatusiek goni:) nie wiem, kiedy je przenieść do ogólnego akwarium? Pewnie jak się odchowają? Po jedzeniu wracają do groty, wiec to na pewno nie pora. Czy jak podrosną będą pływać samopas i wtedy odławiać?

    Odpowiedz
  17. ziutek

    Hej mam pytanie mam 112l aqua i mam w nim:
    – 4 danio
    – 10 neonków
    – 2 mieczyki
    – 2 molinezje (nie wiem jak się nazywają ale są pomarańczowe)
    – 3 molinezje ostrouste
    – 2 glonojady
    – 2 bocje
    – 2 gupiki
    – 1 płatkę (jedna zdechła)

    Czy to za dużo czy to za mało jakie ryby nie pasują a jakie powinienem dokupić proszę o pomoc

    Z góry dziękuje

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. arek d.

      ziutek, dokup 3 platki, z 5 – 6 danio i będzie ok

    2. mkka

      Stanowczo przerybiony zbiornik. Wymień obsadę i usuń połowe ryb.

  18. Łukasz

    Właśnie zauważyłem ze u mnie już zaczęły pływać małe stworki same i martwię się ze nie przeżyją bo mam jeszcze inne ryby w akwarium takie jak mieczyki molinezje. Neonów nie wymieniam bo one są raczej nie groźne i teraz moje pytanie . (Jak szybko one rosną do takiej wielkości żeby nic ich nie było wstanie już zjeść)??

    Odpowiedz
  19. rybek

    Nie zauważyłem agresji u mojej parki barwniaków, w czasie tarła ich agresywność trochę wzrosła ale nie na tyle, żeby zabijać inne rybki. Przeganiały tylko, głównie kiryski goniły i barwniaki Thomasa ale krzywdy nie robiły. Gdy czyściłem akwarium i rękę zbyt blisko zbliżyłem do ich kokosa to barwniakowa mnie ugryzła. Tatuś oprowadzał blisko setkę maleństw po 180 litrowym królestwie i to było przepiękne link to youtube.com
    Ale niestety nic z tego nie wyszło

    Odpowiedz
  20. pyszczak

    Czy nadaje się do akwa 72 l. Jakie pielęgnice w takim akwa mógłbym mieć. Jak zamiast pielęgnic to jakie są jeszcze ładne kolorowe rybki do skwa72l

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Linka

      Na Twoim miejscu nie brałabym żadnych pielęgnic do tak małego akwarium. Co najwyżej parkę pielęgniczek ramireza. Są przeeeeeśliczne

    2. mkka

      Trochę małe, ale polecam jedna parę Księżniczki z Burundi. Bardzo ciekawa ryba, można dużo zobaczyć śledząc jej życie. Oczywiście bardzo ładnie wygląda narybek którego para nie zjada a wychowuje pokoleniami .

  21. Andrzej

    U mnie barwniaki wygoniły z kokosa zbrojnika. Potem norma opieka, odganianie wszystkich ryb co się zbliżyły do kokosa. Za kilka dni podziwiałem rodziców i stado młodych. I jeszcze taka piękna ochrona narybku mi się spodobała że kiedy np. za blisko podszedłem do akwarium samiec z automatu zbierał młode do pyska.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Damian

      U mnie to samo, gdy rozmnożyły się po raz pierwszy, tylko, że było tylko 9 młodych

  22. Tomek

    Ja mam bardzo spokojna parkę. W trakcie tarła i kiedy się pokazały młode. Rodzice bronią terytorium ale nigdy krzywdy jeszcze innej rybie nie zrobiły. tylko przeganiają, zazwyczaj to kirysek się im podwinie i go gonią.

    Odpowiedz
  23. Kaman

    Miałem kiedyś i była to bardzo spokojna rybka. Dziś mam parę i samiec jest bardzo agresywny, nie daje spokoju samiczce, gania i próbuje podgryzać pletwy, atakuje trzy razy większe gurami a nawet wąż do spuszczania wody. Będę musiał się go pozbyć bo zaburza spokój w całym akwarium. Tylko neony są mu zupełnie obojętne.

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Linka

      Lepiej popracować nad tym żeby złagodniał niż się pozbywać. Ja popracowałam i odniosłam sukces

    2. pati

      Mam parkę ( tylko 2 mam w akwarium całym ) tych ryb i nie wiem co robić bo samiec gryzie , goni , ciągnie samiczkę za ogon a ona chowa się za filtrem i jest spokojna wobec niego . Proszę odpiszcie mi jak najszybciej :-0

  24. mat

    miałem 20 rybek po wpuszczeniu parki barwniaka została mi tylko ta parka, później były młode ale kiedy dorosły tez sie wybiły miedzy sobą… moje doświadczenie pokazuje ze jest to b. agresywna ryba
    120l akwarium

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Linka

      Popieram, jest bardzo agresywna, zwłaszcza jak są w parze. Mnie na szczęście jeszcze nie zabiły imnych rybek, bo zwyczajnie im oddają, ale właśnie dla drugiej pary z tego gatunku są okropnie agresywne

    2. Linka

      Dokładnie masz rację. Chociaż bywa różnie. Mam dwie parki jedna systematycznie składa ikrę. Jednakże ikra jeszcze nigdy nie przetrwała. Zawsze wachlował ją zbrojnik, a potem zjadał. Teraz niestety musiałam odłowić ikrę. Wracając do tematu agresywności. Jedna parka(ta która składa ikrę) jest aż za bardzo agresywna w stosunku do reszty obsady mojego zbiornika. Problem byłby mniejszy gdyby trwało to tylko w okresie tarła. Są agresywne przez cały czas inne rybki rozstawiają po kątach. Natomiast druga parka jest niesamowicie spokojna. Wręcz jestem pełna podziwu. W ogóle nie okazuje zainteresowania resztą obsady. Właśnie ze względu na tą spokojną parkę muszę pozbyć się parki agresywnej, bo obawiam się, że ta agresywna parka je powybija. Byłam zmuszona zrobić schronienie parce łagodnej ze skał i tam sobie razem siedzą. Ale ile można to znosić? Trzeba się pozbyć tych agresywnych, choć są przepiękne.

  25. Linka

    Ja wczoraj zauważyłam, że składają ikrę w kokosie i co się stało? Rzecz niesamowita, zatkało mnie. Zbrojnik wpłynął do kokosa i wachluje im ikrę, nie wpuszcza ich tam, chociaż samiec go bardzo atakuje

    Odpowiedz
  26. Linka

    To moje barwniaki są jakieś inne 🙂 Moje samce mają sporo ponad 10 cm.

    Odpowiedz
  27. GUCIU

    Właśnie mi się rozmnożyły w akwarium 20l….. przełożyłem je z akwarium ogólnego na czas znalezienia im innego domu bo atakowały mi inne rybki, a tu taka niespodzianka. Naliczyłem kolo 12 młodych. Dorosłe bardzo je pilnują. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  28. maxio

    raczej nie, za mały zbiornik minimum 50-80 litrów

    Odpowiedz
  29. Simona

    Czy mam szanse rozmnożyc barwniaka czerwonobrzuchego w akwarium 25 l z pełnym wyposażeniem i pokrywa?

    Odpowiedz