Bojownik wspaniały – syjamski

Bojownik Wspaniały - Syjamski - ryba akwariowa

Bojowniki Wspaniałe – Syjamskie - ryby akwariowe

Bojownik wspaniały, Bojownik syjamski (Betta splendens) – bardzo popularna, pochodząca z Azji, słodkowodna ryba akwariowa z rodziny Guramiowatych. Charakteryzują ją piękne, duże płetwy, różnorodne ubarwienie oraz przede wszystkim wojownicze usposobienie.

Ryba akwariowa Bojownik wspaniały – syjamski - Betta splendens Pochodzenie ryb akwariowych

Bojownik wspaniały zamieszkuje spokojne wody południowo-wschodniej Azji. Występuje w Tajlandii, Wietnamie i Kambodży, a także na Półwyspie Malajskim w pobliżu przesmyku Kra. W naturalnym środowisku jest gatunkiem narażonym na wyginięcie. Zamieszkuje wody stojące, ubogie w tlen.

Ryba akwariowa Bojownik wspaniały – syjamski - Betta splendens Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Bojownik Wspaniały - Syjamski - ryba akwariowa, płeć

Bojownik – samiec, samica

Bojowniki osiągają długość do 6cm. Sklepy akwarystyczne oferują wyłącznie barwne odmiany hodowlane. Samce można rozpoznać po jaskrawszym ubarwieniu i bardziej wydłużonych płetwach. Ciało wydłużone, płetwa grzbietowa długa i wysoka – zajmuje prawie połowę powierzchni jego grzbietu. Płetwy piersiowe oraz brzuszne są wąskie i wydłużone. Płetwa ogonowa jest w kształcie wachlarzowym, zaokrąglona. Pysk skierowany ku górze. Posiadają mocną i uzębioną szczękę. Aktywne za dnia. Posiadają dodatkowy narząd oddechowy tzw. labirynt, dzięki któremu mogą oddychać powietrzem atmosferycznym. Bojowniki żyją średnio ok 2 lat. W optymalnych warunkach mogą dożyć 3 lat.

Ryba akwariowa Bojownik wspaniały – syjamski - Betta splendens Odżywianie ryb akwariowych

Bojownik wspaniały jest rybą drapieżną, mięsożerną. W diecie bojownika powinny przeważać pokarmy pochodzenia zwierzęcego. Chętnie zjada drobne bezkręgowce, rureczniki, larwy komara, ochotkę, wodzień, dafnie, grindale, artemię, narybek innych ryb. Można podawać mu też pokarmy mrożone, suche oraz skrobane mięso wołowe i kurze.

Ryba akwariowa Bojownik wspaniały – syjamski - Betta splendens Akwarium ryb akwariowych

Ryby muszą mieć dostęp do tlenu pobieranego znad powierzchni wody. Rozsądnym minimum dla jednego bojownika będzie ok. 20 litrowe akwarium. Najlepiej trzymać jednego samca z kilkoma samicami w min. 54 litrowym, przykrytym akwarium. Przy takiej obsadzie konieczna jest duża ilość roślin, które zapewnią schronienie i chwilę spokoju samiczkom. Wśród roślinności pływającej samiec buduje pieniste gniazdo.

Wbrew często spotykanej opinii sprzedawców sklepów zoologicznych bojowników nie powinno się trzymać w kuli lub w akwarium bez grzałki. Ryby te wymagają wody o temperaturze ok 24-30°C. W niższych temperaturach mogą być mniej ruchliwe i bardziej podatne na choroby. Mimo tego, że są wytrzymałym gatunkiem i znoszą większe stężenia azotanów od pozostałych ryb to akwarium warto również wyposażyć w niewielki filtr, który utrzyma bezpieczne dla zdrowia parametry wody. Pamiętać także należy o w miarę regularnych podmianach wody na świeżą (ok 30%).

Bojowników syjamskich nie wolno trzymać w towarzystwie blisko spokrewnionych ryb – samce są agresywne i będą staczać walki z domniemanymi rywalami. Nie jest zalecany do akwarium towarzyskiego. Z większymi i aktywniejszymi gatunkami przegra rywalizację podczas podawania pokarmu.

Ryba akwariowa Bojownik wspaniały – syjamski - Betta splendens Rozmnażanie ryb akwariowych

W akwarium ryby do rozpłodu wybiera się w wieku ok. 6-10 miesięcy i w stosunku 1:1. W zbiorniku tarliskowym powinno być 15-20 cm wody o proporcji 2/3 „starej wody” do 1/3 świeżej o temperaturze nieco wyższej od tej, w której przebywały (26-30°C). Woda powinna być miękka (5-8°n), o odczynie pH 6-6,5. Ryby przed tarłem należy umieścić osobno w małych przeźroczystych zbiornikach, ustawionych tak aby mogły się wzajemnie obserwować oraz obficie karmić najlepiej żywym pokarmem.

Ryby łączymy gdy samica przybiera krągłości w partii brzusznej. Samica nabiera bardziej intensywnych kolorów i podpływa do samca z lekko opuszczoną głową. Samiec powinien być większy od samicy aby zdołał ją objąć podczas aktu. Po kilku godzinach przystępuje do budowy gniazda, tuż przy powierzchni wody, wśród pływających roślin. Gniazdo o średnicy kilku centymetrów budowane jest z piany wytworzonej przez ślinę. Do tarła dochodzi w ciągu doby od przeniesienia pary tarlaków. Opadające na dno zbiornika jajeczka są zbierane przez samca i umieszczane w gnieździe. Ikra potrzebuje dostępu do dobrze natlenionej wody. Dlatego ta która wypadła z gniazda i nie zostanie podniesiona najpewniej zgnije. Bojowników w tym okresie nie należy karmić.

Po tarle samica jest przeganiana przez samca, który przejmuje opiekę nad gniazdem. Samicę dla jej bezpieczeństwa należy odseparować do innego zbiornika. W zbyt małym akwarium samica nie ma możliwości ucieczki przed bardzo natarczywym samcem, który może doprowadzić do jej śmierci.

Jeżeli samiec bojownika nie wykazuje zainteresowania gniazdem to ikrę można próbować inkubować – delikatnie napowietrzać czy podrzucić gniazdo (roślinny z jajeczkami) innemu samcowi, który przy odrobinie szczęścia zaopiekuje się nim jak swoim własnym. Na ilość złożonej ikry ma wpływ wielkość zbiornika tarliskowego, wiek i kondycja ryb. Ilość jaj waha się od kilkudziesięciu do nawet 700 sztuk.

Choroby

Przede wszystkim w otwartym akwarium ryba może przeziębić swój narząd oddechowy labirynt, dzięki któremu pobiera powietrze atmosferyczne znad wody. Spowodowane jest to różnicami temperatur między wodą a powietrzem. Przeziębienie prowadzi natomiast do zaburzenia funkcjonowania pęcherza pławnego (służy rybie do swobodnego unoszenia w wodzie).

Bojownik a krewetki

Jeżeli będziemy mieć szczęście to zdarzają się bojowniki o charakterze łagodnym co do tych stworzeń. Jednak z natury bojowniki są rybami drapieżnymi dlatego umieszczanie razem z nim krewetek nie jest dobrym pomysłem. Większym krewetkom np. Amano nie powinien wyrządzić krzywdy, ale jego próby ataku mogą je stresować i sprowokować do ucieczek ze zbiornika. Małe krewetki karłowate np. Red Cherry są jego przysmakiem i łatwym celem ze względu na ich jaskrawy kolor. Większą szansę na przetrwanie mają kamuflujące się na tle roślinności – Babaulti.

Literówka? Błąd? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter - nie dotyczy komentarzy.

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Betta splendens
synonim:Siamese Fighting Fish
Rodzina:Guramiowate
Biotop:Azja
Rozmiar ryb akwariowych:mały, 6 cm
Żerowanie:przy tafli wody
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, ślimaki, suchy, żywy
Długość życia3 lata
Akwarium:małe, średnie
min-pojemność:54 l
min-długość:60 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, kwaśna, lekko kwaśna, lekko zasadowa, bardzo miękka, miękka, średnio twarda, twarda
temperatura:22 - 30 °C
pH:6.0 - 8.0 pH
twardość:0 - 20 ºdGH
Cena:6 - 25 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Bojownik wspaniały – syjamskiPoważnie o rybach - Bojownik wspaniały – syjamski

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 448

 1. Michał

  Pytanko czy bojownika można trzymać w akwarium o biotopie czarnych wód ???

  Odpowiedz
 2. Rafał

  W akwa możesz mieć raczej tylko jeden harem,czasem trafiają się osobniki bardziej agresywne i jeden drugiego zamęczy, samiczki tez nie są wcale potulne i nawet samica potrafi zatłuc samca, akwa o którym piszesz nie jest małe wiec proponowałbym jeden samiec i cztery lub pięć samic do tego gęsta roślinność

  Odpowiedz
 3. Bartek

  Hej! Mam aqwa 240l ile mogę w nim zrobić haremow? Czyli ile samców na ile samic. Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Patrycja

   Jeden samiec tylko i wyłącznie. Chyba, że chcesz mieć walki… jeden samiec i kilka samic

 4. pietroo

  ile miesiecy ma 3 cm bojownik ? tak około?

  Odpowiedz
 5. Arek

  Witam, mam pytanie: akwa 30l (kostka), filtr i grzałka jest, sporo roślinek i miejsc do schowania się, samiec bojownika i kilka innych rybek tzw. czyszczących 😉 czy mogę koledze bojownikowi dokupić 2 dziewczyny czy akwa za małe?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Akas

   Niestety akwarium jest trochę za małe. Minimun dla haremu bojka (1+2) to 54l l. Mimo wielo roślin jest duże ryzyko,że samiec zamęczy samice.

  2. NieMającyPojęcia

   @Akas
   Chyba bardziej ryzyko, że dominująca samica zamęczy samca.

 6. nikt

  Mam małe akwa 20l moge w nim coś trzymać na przykład takiego bojownika czy nadaje się już tylko do krewetek.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. lisek

   cyt ,,Rozsądym minimum dla jednego bojownika będzie ok. 20 litrwoe akwarium” a jeżeli ci bojownik nie pasuje to krewetki red cherry mogły by być co do ilości… niewiem

 7. Martyna

  Witam!
  Mam samca bojownika od ok. 3 lat w dużej, szklanej kuli. Na płetwie grzbietowej zrobiła mu się biała plama, która z czasem robi się troszkę większa. Na płetwie brzusznej ma małą, lecz długą białą plamkę. Czego może być to objaw?

  Odpowiedzi: 6
  Odpowiedz
  1. lisek

   1. Kula to nie miejsce dla ryb… chociaz jak 3 lata żył w tej kuli… jaki litraż ma ta kula???

  2. Martyna

   Właśnie nie wiem. Ma tam zamek, ozdobne kamienie i sztuczną roślinkę.

  3. ktoś

   To nie jest miejsce dla ryb! Zamek i sztuczna roślinka?! Ozdobne kamienie, rozumiem kolorowe? Farba po jakimś czasie odłazi i pływa po akwarium. Duża to znaczy jaka, można wiedzieć jaka średnica? W kuli ryby żyją w ciągłym stresie. Białe plamki mogą być obsada ospy rybiej

  4. lisek

   kup sobie chociaż akwa 20 litrów… z filtrem grzłką…

  5. Arek

   Brzmi jak prowokacja 🙂

  6. Mikołaj

   Idź do weterynarza.

 8. Kuba

  Witam mam bojownika który cały czas się chowa pod filtr i za kryjówke w ciemne miejsca co może być tego przyczyną

  Odpowiedz
 9. Agata

  Witam. Zakładam akwarium 54l. Mam obecnie bojownika w małym pojemniku i chcę poprawić jego byt dlatego koniecznie musi się znaleźć w dużym akwarium. Wodę mam twardą, według informacji na stronie komunalki ok 20dH. Akwarium będzie miało wymiary 60X30X30, planuję posadzić żywe rośliny, położyć korzeń i 2-3 kryjówki z kokosa i bambusa. Sugerując się komentarzami ze strony myślę o następującej obsadzie:
  – 1 samiec bojownika
  – 2-3 samiczki bojownika
  – 3 kiryski spiżowe
  – 3 kiryski albinosy
  – 1 ślimak hellena
  – 1 ślimak military helmet
  Za dużo? Za mało? Czy akurat? Zastanawiam się czy nie będzie „za ubogo” a z drugiej strony nie chcę przerybienia ani denerwować bojownika zbyt kolorowymi rybkami.

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrrrrrrrrw

   Może być, tylko zamiast tych albinosów postawiłbym na kolejne 2-3szt. spiżowych. Mam akurat u siebie spiżowe i albinosy i tworzą sobie osobne grupy, raczej rzadko siedzą wszystkie razem. Jeśli u Ciebie będzie podobnie to będziesz miała dwie zestresowane (bo zbyt małe) grupki kirysków.

  2. Agata

   No to chyba faktycznie ograniczę się do spiżowych (albo do albinosów bo te mi się dużo bardziej podobają). Miałam cichą nadzieję, że się ze sobą dogadają no ale trudno.

  3. sebol

   jesli chodzi o kiryski to ja mam w swoim akwa 9 – kazdy inny i trzymaja sie w grupie
   odnosnie bojownika – jesli nie chcesz sie zajac rozmnazaniem to nie kupuj samiczek bo on je zameczy bedzie je ciagle gonil i jak nie beda mialy dostatecznie kryjowek to ci padna

  4. Agata

   Sebol rozmnażać absolutnie bym nie chciała. Kryjówek będzie sporo i myślę, że jak będą 2-3 samiczki to dadzą sobie z nim radę. A jeśli nie samiczki to co proponujesz dla towarzystwa dla bojownika?

 10. Agatka

  Baniaczek 54l. Planowana obsada:
  1xBojownik (samiec)
  8xRazbora Klinowa
  1xPiskorek Kuhla
  Co o tym sądzicie? Czy te ryby mogą być razem?

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. lisek

   Igor sumy rekinie?!?!!? 54l to o 100x za mało… agatko weź sobie tam parke tych bojowników, 8razbor i 6 piskorków i jeszcze jakies otoski, może ich ze 6-8

  2. Igor

   Mówie o młodym sumie rekinim i młodym szklistym. Młode nie są za duże. Nie o dorosłym.

  3. lisek

   a co potem zrobi jak urosną hę?????? nawet dla młodych to za mało. 54l to małe akwarium,a ja jej wymysliłęm dobrą obsade bo małe ryby ale ładne a zbiornik przerybiony nie będzie, agatko nie słuchaj tych co sie nad rybami znęcają więc igor dręcz swoje ryby

  4. Agatka

   Dziękuję za porady😉

  5. Igor

   Młode,5 centymetrowe sumy rekinie są małe i nie rosną. A do tego równie nie polecane jak sum rekini są bojownik (samiec z kubeczka),clarias,duch,malowana przeźroczka,dzikie skalary i inne fajne rybki np. duże glonojady (gibbiceps,plecostomus)☹. To tylko przykłady,bo niepolecane są też arowany i odmiany karasi chińskich☹. Z tego wynika że najlepiej nie zakładać akwarium😁.

 11. benek

  Czy może być w 112 l jeden samiec i dwie,trzy samice + pielęgnice ramireza i piskorki?

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Tomasz K.

   Myślę,że ok oprócz ramirezek. Bojki i ramirezki to ryby mocno terytorialne,a trzymanie ich razem to nie jest dobry pomysł, nawet w większym zbiorniku. Poza tym ramirezki są dość kolorowe,więc będą denerwować samca bojownika.

  2. benek

   Wielkie dzięki Tomasz K. a czy zamiast ramirezek mógłbyś polecić jakąś inną rybkę

  3. Tomasz K.

   Dobre będzie na przykład stadko razbor klinowych,razbor espei lub kirysków spiżowych, ewentualnie gupiki endlera.Ważne by to byłoy niewielkie,łagodne i niezbyt kolorowe rybki.

  4. Tomasz K.

   Jednak zawsze możesz trafić na agresywnego bojka,ktory powinien być sam. To z czym bedzie bojek zależy od jego charakteru.

  5. Grzegorz

   @Tomasz K.
   U mnie parka bojowników wytłukła wszystkie gupiki. Samiec je strasznie obtłukiwał, kąsał w skrzela, a potem samica dobijała.
   Nie polecam trzymania bojowników z gupikami. Samce są do siebie na tyle podobne, że samiec bojownika na pewno je pozabija.

 12. daniodan

  Od około roku mam bojownika w akwarium z kilkoma molinezjami i kiryskami, z którymi żyje nader spokojnie. Wczoraj zauważyłem, że jedno oko ma praktycznie całe na wierzchu. Poza tym nic mu więcej nie dolega , zachowuje się tak jak dotychczas, czasami siedzi za filtrem , czasami sobie popływa przy szybie. Reaguje jak się podejdzie do akwarium i sprawdza czy to już pora na jedzenie. Widzę że je normalnie. Czy ktoś wie co mu się mogło przytrafić i co ewentualnie można zrobić?

  Odpowiedz
 13. ...

  Zamiast skupiać się na parametrach wody lepiej skupić się na fakcie, że skalar wciągnie neonki jak spaghetti. Mało tego istnieje duże prawdopodobieństwo, że skalar rozszarpie bojownika, a w gratisie bojownik przystrzyże płetwy gupików jak żywopłot.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Scot

   Ale tu chyba jest mowa o bojownikach?

 14. Szymon

  Mam problem z rozmnażaniem bojowników. Parka jest w ok 50l plastikowym przezroczystym pojemniku temp 30 stopni, poziom wody ok 20 cm, rośliny rozdzyca. Karmione obficie żywym i dobrym pokarmem suchym, tylko samiec nie chce budować gniazda. W 2 dniu zbudował takie malutkie było kilka godzin i rozwaliło się, a samiec jakoś nie zabiera się za budowę następnego. Co to może być? Ryby mają pokrywę i temperatura powietrza jest ciepła, samica jest oddzielona w butelce czy samiec ma jeszcze czas na budowę jak tak to ok ile? Proszę o szybką odpowiedź

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. ...

   Spróbuj zacząć od obniżenia temperatury. Czasem potrafi to pobudzić ryby. Jeżeli będzie już gniazdo możesz dodać przegotowanej wody aby zwiększyć jego wytrzymałość. Możesz też podmienić samca na innego. Ten nieudolny powinien zaakceptować gniazdo zbudowane przez swojego kolegę po fachu.

 15. Alicja

  Z jakimi rybami mogłabym trzymać bojownika w akwarium 200 litrów???

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Marty

   Raczej z żadnymi

  2. Igor

   W akwarium 200 litrów mogą być:bojownik,brzanka sumatrzańska,sumik szklisty,labeo bicolor,czasem l.frenatatus,kirys platidoras, młody sum rekini i inne. Proszę przeczytać w opisie.

 16. Karolax

  Cześć
  Czy ta obsada pasuje do akwarium 72l ???
  2 Kiryski Panda
  3 Molinezje OstroUstne
  3/4 Zmieniaki Plamiste
  5 Gupików Pawie Oczko
  6 Otosków Przejściowych
  Jak ta obsada jest ok to czy do niej mogę dać 1 samca Bojownika Syjamskiego ???

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Karolax

   Dobra już wiem Bojownik odpada
   Ale czy taka obsada jest dobra do akwarium 72L

  2. Aquabat

   Molinezje bym wykreślił, 2 żyworódki wystarczą w obsadzie.
   Jakieś środkowe rybki by ci się przydały np. neon czerwony, neon zielony lub razbory różnego rodzaju (ze 8-10 sztuk minimum).
   Pomyśl o jakichś ślimakach fajnie uzupełniają akwarium.
   Kiryski 2 to za mało daj 5-8 chociaż na to 72l im ich więcej tym weselej uwierz mi, sam w 25l mam tylko 4 spiżowe zielone (puki co są młodziutkie jeszcze ale jak podrosną to dobieram jeszcze 2-3 małe i daje je do 45l) i widzę, że to jest za mało. Dla porównania w 45l aktualnie mam 6 kirysków pstrych, w 120l też 6 ale spiżowych, rybki dobierane w różnych okresach czasowych i w miarę możliwości u innego dostawcy, były więc u mnie w różnych konfiguracjach liczbowych. Zdecydowanie polecam zakup większej liczby tych rybek niż 4.

 17. Sławek

  Czy bojownik może być ze stadem krewetek Red Crystal???🤔 Akwa 54l, dużo roślinności i kryjówek.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Wiesz problematyczny temat wszystko zależy od tego jaki egzemplarz bojownika trafisz. Może być taki który będzie dręczył dorosłe osobniki i je okaleczał , może być taki który będzie je ignorował. Na pewno każdy będzie polował na młode osobniki.

 18. Felka

  Zamierzam kupić akwa 54l. W planach mam taką obsadę:
  1x Bojownik
  3x Kirysek Panda
  4x Razbora Klinowa
  4x Otosek Przyujściowy
  5x Gupik Endlera ( samce)
  10x Krewetka Red Crystal
  Czy taka obsada da radę? Nie chciałambym , żeby doszło do przerybienia. Jakie rybki ewentualnie mogłabym dorzucić lub z jakich zrezygnować? Oczywiście zapewnię wiele kryjówek. A jaka temperatura byłaby w tym przypadku optymalna?
  Z góry dziękuję🙂

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Natalia

   Moim zdaniem jest za dużą różnorodność. Kiryski albo otoski powinno się trzymać w grupach po 5-6 osobników (to minimum). Robory trzymamy w grupie przynajmniej 8 sztuk więc zrezygnowalabym z guzików. Co do krewetek mogą zostać zjedzone przez bójka, ale to zależy od osobnika.

 19. Karolina

  Mam akwarium 126l,połowa gęsto zarośnięta roślinnością, druga z trawą przy szybie i małymi roślinkami plus piasek, no i pistia.
  Chcę powiększyć obsadę, w tej chwili mam
  20 mikrorozbor Galaxy
  3 pisorki
  4 gupiki (ale je chyba gdzieś przeniosę aby została sama Azja)

  Chciałabym 3 gurami mozaikowe plus parkę bojownika i/lub prętnika karłowatego. Czy taka obsada będzie ok?

  Czy bojowniki można na stałe trzymać z samicami, bo na forach często czytam, że atakują się na wzajem i w dodatku to jedna z samic jest agresorem, może jakby był jeden samiec i jedna samica to w moim 126l jakoś by się pogodzili?
  ps. Do tarła posiadam osobny zbiornik 60l

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marysia

   Bojków nie trzyma się w parach tylko w haremach, ale przy takim litrażu możesz sobie na to pozwolić 🙂 Polecałabym ci jednak najpierw zakup samczyka, dopiero później samic, bo może się okazać, że samiec będzie zbyt agresywny. Gorsza sprawa, jak to dziewczynki będą zbyt wojownicze… Ale tak jak mówiłam, przy takim litrażu powinien być spokój.

 20. Mario

  Od kilkunastu dni mam bojownika z gupiki, neonki, molinezje, skalary itp…. i jest naprawdę OK nikt mu nic nie robi ani on innym a akwarium mam 112 l.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrrrrrrrrw

   Nikt nic nie robi bo gupiki, neonki i molinezje to spokojne ryby, bojownik często również jest spokojny , poza tym akwarium masz wystarczająco duże i bojownik ma swoje terytorium. Ale dla skalara już 112L to zbyt mało, przydaloby się 2x większe. Na koniec jeszcze dodam, że neonki powinny miec inne parametry wody niż molinezje czy gupiki.

 21. Toma

  Witajcie. Czy bojownik może być z kiryskami ? Za odpowiedź dziękuję.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   uzależnione jest to od wielkości i wystroju zbiornika

  2. Felka

   Ja mam bojownika i 3 kiryski jest wszystko dobrze. Bojek podpływa czasem zainteresowany, otrze się o nie płetwą, ale jest spokój.
   Moja koleżanka też ma bojka i kilka kirysków żyją na luzie.

  3. Arek

   Sam mam boja i 4 kiryski pigmeje – zero problemu 🙂

 22. Sławek B.

  Miałem bojownika z bystrzykami amandy (w 30 litrach 1 bojownik i 5 bystrzyków) i nic im nie robił. Teraz siedzi sam z krewetkami (bystrzyki poszły do 54 litrów).

  Odpowiedz
 23. Weronika

  Czy ktoś mógłby mi napisać jaka powinna być odpowiednia dieta dla bojownika wspaniałego, ponieważ każdy mówi i pisze co innego i nie mam już pewności co do karmienia swojej rybki, a nie chce jej krzywdzić.Będę wdzięczna za szybką odpowiedzieć. Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   dieta złożona głównie z pokarmów pochodzenia zwierzęcego. Najlepszy będzie żywy pokarm dafnia, szklarka, ochotka

  2. rrrrrrrrrrrrrrw

   Żywa ochotka może być niebezpieczna, albo musi być z pewnego i sprawdzonego źródła albo najlepiej mrożona.

  3. Wojtekxxx9

   Ja daję pokarm mrożony. Mam z 10rodzajow Co jakiś czas suchy z witaminami

  4. Felka

   Widzę, że tutaj też każdy mówi coś innego.
   To czym karmisz bojka to raczej twój wybór, ja np. karmię go tylko suchymi płatkami (chociaż chłopak często zżera również tabletki dla kirysków). Ogólnie poczytaj sobie o pokarmach, żywieniu. Poeksperymentuj, zobacz co lubi, a czego nie. Mój kiedyś nie jadł w ogóle płatków tylko granulki, teraz jest na odwrót. 🙂

  5. ...

   Im bardziej zróżnicowana dieta tym lepiej. Karmienie samą ochotką to jakaś pomyłka. Nie dość, że kaloryczna, to jeszcze kumuluje toksyny. Najlepiej przed podaniem dokładnie ją wypłukać. Wszelkiej maści robaczki powinny być uzupełnieniem do płatków, bądź granulatu. Czysto mięsna dieta przyprawi bojownika o niestrawność.

 24. Weronika

  Mam pytanie, bo mam bojownika od niedawna i zastanawiam się czy mogłabym mu dodać do towarzystwa jakąś niedużą rybkę innego gatunku?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Wszystko zależy od tego w jakim akwarium trzymasz tego bojownika.

  2. Wojtekxxx9

   U mnie żyje z tęczankami Wernera i nie wchodzą sobie w drogę.tylko mam baniaczek 180l

 25. Oł, nini

  Fajne rybki ale mam problem. Trzymam parkę w 45l i od wczoraj samczyk jest apatyczny, ma nastroszone łuski i wytrzeszcz oczu. Czy to może być posocznica? A jeśli tak to czym ją się leczy?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Dedi

   Najlepiej przeczytać minimalne wymagania w powyższym artykule i oddać ryby komuś kto akwarystyke traktuje poważnie

  2. ...

   A jeszcze lepiej nie słuchać osób pokroju Dediego. 🙂

  3. ...

   A żeby było ciut bardziej merytorycznie to możesz próbować leczyć chloramfenikolem, aureomycyną, terramycyną, lub achromycyną. Z profilaktyki spróbuj wzbogacić dietę rybola zwłaszcza o pokarmy roślinne. Chociaż zważywszy na datę zamieszczenia pytania, to i tak pewnie trafił już do krainy wiecznych połowów

 26. Jowita

  Ja mam pytanie odnosnie sprzatania akwarium, podczas gdy bojownik zaczal budowac gniazdo. Akwa 54L. Podmieniac 10/20% wody(robie to raz na tydzien) czy wstrzymac sie..jezeli tak..to na jak dlugo? I jak mam nie karmic bojownika w tym okresie(?), gdy on przebywa w ogolnym akwarium, gdzie sa tez inne rybki. Serdecznie pozdrawiam.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. ...

   Ja normalnie podmieniałem wodę, tylko starałem się zasysać ją z dala od gniazda. Wszelkie uszkodzenia bojownik łatał na bieżąco. Co do karmienia to właściwie bardzo rzadko przy młodych przerywałem serwowanie wyżerki. Czasami po prostu nie był nią zainteresowany i leciała sobie na dno

  2. Tomek0044

   W ogólnym ich nie rozmnożysz a nawet jak się coś wykluje to będzie służyć jako pokarm więc śmiało sprzątaj

 27. Agata

  cześć. W planach mam akwarium 60l. Na dnie piach, wystrój i parametry coś w stylu BW ale z annubiasami i pistią. Planuję tam harem bojownika (1+2). Zastanawiam się, co jeszcze mogę do nich dodać. Wiem, że ciężko dobrać bojownikom towarzystwo, ale może chociaż jakaś przydenna rybka?

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Aneta

   Heja. Myślę, że w 60l mogłabyś sobie pozwolić na niewielkie stadko kiryskóww, żeby była jakaś fajna ekipa sprzątająca. Pamiętaj, że będziesz potrzebowała dużo kryjówek, w postaci dużej ilości roślin, czy kokosów.

  2. Paula

   Hej mam bojownika z kiryskami i gupikami. Nic im nie robi tak jakby ich nie widział. Gupiki czasem bo zaczepiaja Ale on je olewa. Śmiesznie to wygląda. Bojek nawet podbiera jedzonko kiryskom. Myślę że bojownik niepotrzebnie mają taka złą sławę.. sa to bardzo tolerancyjne rybki

  3. rrrrrrrrrrrrrrw

   Z bojownikami różnie bywa. Czasem są pokojowo nastawione a czasem agresywne. Miałem kiedyś jednego bojownika przez kilkanaście dni, kupiłem razem z akwarium i był jak wściekły pies, atakował wszystko co się rusza. Strach było rękę do akwarium wkładać 🙂

  4. Wojciech

   Tak jak napisano – zależy od ‚egzemplarza’. Mój bojo mieszka zgodnie z gupikami, nawet liczyłem że będzie kontrolował populację, ale trochę słabo z tym. Krewetki red i orange żyją przy nim spokojnie…

  5. Bartek

   ja mam pięknego samca który na początku wpuszczenia atakował wszystko co się rusza i do wszystkiego roztwierał swój kołnierz ale po paru godzinach ustało i żyje sobie razem z 3x kakadu +glonojad lamparci i polecam żeby zrobić dużo kryjówek jak zamierzasz dorzucić mu jakiś małych przyjaciół żeby mogły się przed nim chować
   Pozdrawiam

 28. Ewa

  Mam samca (2msc ) i samiczki 2 (nie cały tydzień) samiec zbudował gniazdo samica atakowała samice więc je rozdzieliłam nwm co teraz. Mam zwkac na ikrę jak założył gniazdo?

  7.5l akwarium ma gdzie się chować za krzaczek i do „korzenia”

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Ewa

   Ps. Chciałam je przenieść do 60l ale zrobił te gniazdo i głupio mi rozwalać

  2. Agata

   cześć. W planach mam akwarium 60l. Na dnie piach, wystrój i parametry coś w stylu BW ale z annubiasami i pistią. W środku chciałam harem bojownika (1+2). Wiem, że ciężko z bojownikami w towarzystkim, ale zastanawiam się, czy coś jeszcze może z nimi żyć? Jakaś przydenna rybka? W razie awantur mam drugie, większe akwarium do ewentualnego rozdzielenia. Ale nie chcę robić metodą prób i błędów, tylko poradzić się z czym spróbować, żeby był cień szansy pogodzenia.

  3. Aneta

   Ewa, 7,5l to akwarium za małe na chociażby jednego bojownika. Ryby będą się gonić, ponieważ akwarium jest za małe dla nich. Możesz kupić akwarium przynajmniej 54l, gdzie możesz spokojnie trzymać bojownika i samiczki. Pamiętaj wówczas o dużej ilości roślin i kryjówek dla rybek. Możesz również oddać samiczki i kupić akwarium 20l, gdzie możesz spokojnie trzymać samego samca z roślinkami. Poszukaj na olx akwariów, ja za 100zł kupiłam 54l z grzałką, pokrywą oraz filtrem, co jest bardzo dobrą ofertą. Pamiętaj też o pokrywie do akwarium, bo bojownik może się przeziębić.

 29. Roksana

  Hej 🙂 Mam pytanie mam bojownika w 20 litrowej kostce i 4 krewetki i 2 otoski. Chciałabym wpuścić jeszcze sobie jakieś rybki. Czy ewentualnie kardynałki mogłyby być trzymane z bojkiem?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Troszkę dużo jak na 20 litrów tych stworzonek więc niestety, nie ma szans na więcej.

 30. Koi

  Witam,
  Jakie ryby można hodować w oczku wodnym wewnątrz domu z filtrem, odpowiednim napowietrzaniem i dużą ilością roślin ciepłolubnych ( 25-30 C). Zależy mi na przetrwaniu roślin i na dobrym samopoczuciu ryb- środowisko podobne do naturalnego i duża przestrzeń. Wiem i przepraszam, że zadaję to pytanie pod tematem bojowników.
  Z góry dziękuję za odpowiedz

  Odpowiedz
 31. Mery

  Mam pytanie: czy bojownik zje plagę ślimaków? Jeżeli, nie to z jakimi ślimakami moge go trzymać (25 l)?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Pablo

   Prędzej bocja. Myślę, że karłowata da radę, aczkolwiek jest dość droga.

 32. Pablo

  Czy wg was samiec bojownika trzymany we zbiorniku 200l będzie agresywny wobec innych osobników? Czy byłby wg was to poroniony pomysł, by w takim zbiorniku trzymać dwa samce bojownika?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wojtekxxx9

   Zależy od charakteru bojownika jak się będzie zachowywał z innymi. Z obserwacji widzę, że najbardziej szczęśliwy jest jak jest sam. Jest najspokojniejszy. Inne ryby potrafią go denerwować. A jak jest zdenerwowany to atakuje.
   Dwa w 200 to nie dobry pomysł. Znów z obserwacji widzę bo tak mam. W weekend jednego przenoszę

  2. jacen

   Ja mam dwa bojowniki w 300l i żyją. Jeden po jednej stronie a drugi po drugiej

 33. jakub

  mam pytanie
  bojownik twoży gniazdo ale ja niewiem co robić dacie jakąś radę?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Franek

   Z tego co wiem to nic ☺ jeśli masz kilka samic i trochę szczęścia to za pare dni wokół gniazda będzie pływał narybek☺
   Aha:i jeszcze warto podnieść temp do 28-29 °C