Poecilia wingei (Poeser, Kempkes, i Isbrücker, 2005)

Gupik Endlera - ryba akwariowa fot.aqua-passion.com
  • Rozmiar: 4 cm
  • Akwarium: 30 l
  • Wymagane pH: 6.0 - 8.0 pH
  • Wymagana temperatura: 22 - 30°C
  • Biotop: Ameryka Płd.

Gupiki endlera - ryby akwariowe

Gupik endlera (Poecilia wingei) – niewielka, żyworodna, akwariowa rybka z rodziny piękniczkowatych.

Gupik Endlera - Poecilia wingei - Występowanie

Ameryka Południowa. Gatunek pochodzi z północno-wschodniej części Wenezueli.

Gupik Endlera - Poecilia wingei - Charakterystyka i usposobienie

Płeć ryb bardzo łatwa do rozróżnienia. Samica Gupika Endlera osiąga 4.5 cm długości, charakteryzuje się jednolitym srebrzystym lub złotawym ubarwieniem, jest także bardziej krągła od samca  Samiec jest znacznie mniejszy (2.5 cm), smuklejszy i różnorodnie ubarwiony, na jego ciele znajdują się wielobarwne plamy: czarne, pomarańczowe, czerwone, niebieskie, białe, zielone, fioletowe, niekiedy żółte. Kolorowa jest również górna i dolna część wydłużonej płetwy ogonowej samca. Oryginalna forma Gupika Endlera jest trudno dostępna. W handlu najczęściej występują krzyżówki z gupikiem pawie oczko. Istnieje także sztucznie wyhodowana forma albino. Łatwa w hodowli, spokojna i bardzo atrakcyjna rybka. Polecana początkującym akwarystom. Osobniki płci męskiej tolerują siebie wzajemnie. Samice mogą wykazywać terytorializm. Samce w okresie tarła uporczywie ścigają samice. W akwarium na jednego samca powinny przypadać 2-3 samice.

Gupik Endlera - Poecilia wingei - Odżywianie i karmienie

Wszystkożerne. Przyjmują większość drobnych pokarmów. Można podawać im mieszankę pokarmów suchych uzupełniając pokarmami żywymi, mrożonymi i roślinnymi z dodatkiem spiruliny.

Gupik Endlera - Poecilia wingei - Akwarium

Mimo swojego niewielkiego rozmiaru są bardzo aktywnymi rybkami dlatego należy przestrzegać minimalnych wymagań dotyczących zbiornika. Dla haremu 3 samic i jednego samca wystarczy 30 l akwarium. Najlepiej będą się czuły w gęsto zarośniętym akwarium z dużą ilością kryjówek i zakamarków. Preferują wodę ciepłą twardą lub średnio-twardą o odczynie obojętnym. Optymalna temperatura wody dla nich to 24-27°C. W cieplejszej wodzie szybciej rosną ale jednocześnie krócej żyją. Mają tendencje do wyskakiwania z akwarium dlatego niezbędna będzie pokrywa.

Gupiki endlera nie będą pasowały do akwarium ogólnego. Jeżeli chcemy je rozmnażać to właściwym będzie akwarium gatunkowe. Dobrym towarzystwem będą inne niewielkie, łagodne rybki np. kiryski, tęczanki (tęczanka filigranowa, gertrudy), niektóre tetry. Należy natomiast unikać ryb skłonnych do skubania, podgryzania płetw.

Gupik Endlera - Poecilia wingei - Rozmnażanie

Rozmnażanie gupików jest bardzo łatwe. Jeżeli nie chcemy ich rozmnażać to najlepiej trzymać wyłącznie mniejsze, ale atrakcyjniejsze samce. Do rozrodu nie są wymagane żadne specjalne przedsięwzięcia, wskazana jest bujna roślinność, również ta pływająca, która zapewni schronienie dla narybku. Gupiki mogą rozmnażać się nawet co 23-24 dni. W zależności od wieku i wielkości samicy rodzi się od 5 do 30 w pełni rozwiniętych rybek. Dorosłe rzadko zjadają narybek ale jeżeli chcemy odchować większą jego ilość to najlepiej odseparować brzemienną samice do osobnego zbiornika. Młode są stosunkowo duże i od razu mogą przyjmować larwy artemii i rozdrobniony suchy pokarm. Karmione 2-3 razy dziennie rosną bardzo szybko. Wybarwiają się już po 3-5 tygodniach, a po 2-3 miesiącach osiągają dojrzałość płciową.

Ostatnio zmodyfikowano: 6 listopada 2017 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Nazwa ryby akwariowej: Poecilia wingei
  • Akwarium:
    • małe
    • min-pojemność: 30 l
    • min-długość: 40 cm
  • Orientacyjna cena: 3 zł
  • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): NE - gatunek niepoddany ocenie

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 188

  1. Totem

    Fajne rybki! Polecam????

    Odpowiedz
  2. Sabina

    Witam, czy ktoś poradziłby mi jakie rybki mogą byc trzymane z gupikami endlera?
    Czy mogą to być inne żyworódki (2 parki platek i 1 parka pawich oczek) oraz miedziki?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Ola

      Gupików pawie oczko i endlerków nie zaleca się łączyć bo mogą się krzyżować (z takich krzyżówek często wychodzą chore rybki) a co do reszty,
      jaki litraż akwarium?

    2. Ola

      Gupików pawie oczko i endlerków nie zaleca się łączyć bo mogą się krzyżować (z takich krzyżówek często wychodzą chore rybki) więc możesz je połączyć ale albo same samice albo same samce (żeby się nie krzyżowały)a miedziki to wbrew pozorom agresywne rybki i nie dawałabym ich do gupików i platek, jaki litraż akwarium?

  3. Bartek

    Witam, proszę o poradę odnośnie obsad na akwarium 45 litrowe:
    Zmienniak Plamisty- platka 2 (parka) Gupiki 4 (1 samiec, 3 samice), co jeszcze można dobrać?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Krzysiek

      Bierz kiryski, 3 dadzą rade. Najlepiej jakieś małe. Pigmeje albo albinosy zwykłych

  4. frugile

    Obsada fatalna, jak nie masz 4-5 krotnej nadfiltracji to najdalej za trzy miesiące masz poskładane. Jak masz duża nadfiltrację daje pół roku. Jak ci się gupik i endler rozmnoży, niech z każdej samicy przetrwają dwa młode z miotu to po tych trzech miesiącach masz kolejne 2000 ryb. Nie wiem ile tam sypiesz żarcia, ale chyba szuflą. Jak będzie za mało to się pozjadają, jak będzie za dużo to nie zdążysz płukać filtra. Pierwszy poleci neon i/lub zbrojniki.

    Odpowiedz
  5. Siekiera

    Akwarium to nie obóz dla uchodźców. Obsada jest zdecydowanie za duża. 0,5l na rybkę jest dopuszczalne jedynie przy gotowaniu zupy. Jeśli taki jest twój cel, to OK. Dorzuć włoszczyznę i podnieś temperaturę do ok. 100 st.C (termometr od akwarium może „nie wyrobić”, poznasz po bulgotaniu).
    Jeśli chcesz jednak zająć się hodowlą do proponuję zajrzeć do „Pawła i Gawła” Aleksandra hrabiego Fredry. Nie zapomnij jednak najpierw zaimpregnować ścian i podłogi. Jeśli mieszkasz w bloku (sądząc po wygranej w totka pewnie nie) to sąsiedzi mogą wykazać 'niezadowolenie”. Jeśli zaś mieszkasz w domu jednorodzinnym to się nie przejmuj. Pamiętaj tylko o uzupełnianiu wody.
    Pozdrawiam i powodzenia.

    Odpowiedz
  6. Amelia

    Mam małe akwarium w domu i jest kłopot.
    Miałam 2 samce ale jeden zniknął. Nie ma
    Go w akwarium ani po za zbiornikiem.
    Czy ktoś wie co się dzieje
    ? W akwarium poza gupikami Endlera
    Są też 2 kiryski i przylga chińska.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Amelia

      Pytam co mogło się stać z gupikiem, a nie pytam czy kirysek mógł zjeść skalara.

  7. HGPO

    Mam takie pytanie: czy to normalne, że moje rybki (gupiki) podpływają co jakiś czas do tafli wody, żeby złapać powietrza? Filtracja wydajna, poza tym rybki już wyzdrowiały po ospie rybiej, temperatura stała 22,5 C. Było tak też przed chorobą, podmiana wody (na odstaną 7 dni i uzdatnioną) co tydzień 20%.Proszę o odpowiedź.

    Odpowiedzi: 8
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      A w jaki sposób leczyłeś rybią ospę, chemią?

    2. HGPO

      Ihtio z tropicala, podwyższenie temperatury wody i silne napowietrzanie zbiornika.

    3. Wlodi13

      Rybki podpływają (nienaturalnie) do tafli wody aby zaczerpnąć powietrza z trzech powodów:
      1) niedostateczna ilość tlenu rozpuszczonego we wodzie,
      2) pojawienie się związków toksycznych – amoniak (NH3), azotyny (NO2) – akwarium niedojrzałe,
      3) zbyt duże stężenie azotanów (NO3) – niezbyt częste podmiany wody lub za małe ich ilości.
      Brak tlenu może być spowodowany wieloma czynnikami: brak obiegu wody w akwarium, zbyt mała pow. wchłaniania tlenu, zbyt duża obsada rybek w stosunku do litrażu zbiornika, w przypadku roślin – zbyt krótki czas włączonego światła.
      Pytałem o sposób leczenia, gdyż chemia (w tym także „Ihtio”) w dość znaczny sposób niszczy florę bakteryjną funkcjonującą w naszych akwariach. Po takiej kuracji trzeba te bakterie odbudować, gdyż proces nitryfikacji (rozkładu odchodów) będzie zaburzony i zaczną wytwarzać się we wodzie szkodliwe związki amoniaku (NH3) oraz azotyny (NO2). Przy akwarium dojrzałym bakterie wytrącają już tylko nieszkodliwe związki azotanów (NO3), które przy niewielkich stężeniach nie szkodzą rybkom a wręcz pozytywnie wpływają na rozwój roślin (jako nawóz).
      Pierwszą podmianę po przebytym leczeniu (chemią) zawsze zaleca się robić trochę większą 30-40% aby jak najszybciej pozbyć się lekarstwa z wody, oraz zastosowanie węgla aktywnego.
      Odbudowę zniszczonej flory bakteryjnej wspomóc dodatkowymi aplikantami, np. Bacto-Active.

    4. Wlodi13

      Jeszcze zapomniałem dodać że, może być też czwarta przyczyna:
      4) nieodpowiednie parametry pH, GH, KH oraz temp.
      Jednak w Twoim przypadku jeśli hodujesz Gupiki, raczej nie powinno to mieć wpływu.

    5. HGPO

      No właśnie z tym napowietrzaniem dziwne bo filtr chodzi 24 ustawiony na maksymalne napowietrzanie, wkład filtracyjny nie jest zapchany bo czyszcze go (w wodzie z akwarium) co 2 tygodnie, a podmiana wody teraz co tydzień 20% + bacto-active.

    6. Wlodi13

      Musisz czekać aż akwarium dojrzeje, to nie jest proces który trwa 1 tydzień.

    7. Czarek

      U mnie plywaja czesto przy powierzchni zjadajac pokarm. To moze byc normalne zachowanie. Obserwuj swoje rybki, Jesli plywaja w pionie I lapia powietrze to rzeczywiscie bedzie cos nie tak.

    8. Andrzej

      Zawsze takie zachowanie jak są ryby przekarmione

  8. Darek

    Witam,
    Mam problem zdechły mi 2 gupiki z przyczyn niewyjaśnionych
    Mam akwarium 112l z obsadą:
    3xZbrojnik
    2xgupik samice (była jeszcze jedna i jeden samiec ale zdechły)
    2xrazbora klinowa
    8xdanio pręgowane
    2xneon innesa
    1xneon czarny

    Filtr Aquael Asap 300
    Grzałka Aquael 100W

    temperatura wody 25*C, testów wody nie robiłem, wymieniam po 35 litrów tygodniowo, w tej obsadzie rybki żyją ponad miesiąc i od miesiąca nic nie było zmieniane w roślinności. Była dziwna sytuacja ponieważ gupiki kociły się przez 3 dni codziennie jedna i jak okociła się ostatnia to za parę godzin zdechł samiec, a dzisiaj samica, a pozostałe dwie dziwnie pływają. Dodam jeszcze że mam około 20x narybku który czuje się świetnie i neonki nie są moje tylko kolegi któremu rozszczelniło się akwarium i tyle uratował one nie są u mnie na stałe. Co może być winą zdechnięcia głupików??

    Odpowiedzi: 9
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Cześć.
      Faktycznie dziwna sytuacja… ale obsadę rybek którą wymieniłeś masz od miesiąca, czy ogólnie akwarium działa od miesiąca? Jedynie co przychodzi mi do głowy to zaburzony proces nitryfikacyjny (rozkładu odchodów). Sprawdź wodę testami na obecność amoniaku (NH4) i azotynów (NO2), które są związkami trującymi i przy dojrzałym akwarium ich stężenia powinny wynosić „0”. Gdyż jeśli są jakieś ich zawartości to osłabione rybki podczas kocenia się mogły szczególnie to odczuć. Nie sądzę aby mogły zarazić się czymś od Neonków, objawy były zbyt nagłe.
      Ważne jeszcze aby woda do podmian była zawsze odchlorowana i uzdatniona, odstana kilka dni, gdyż właśnie chlor zawarty w kranówce może zabijać pożyteczne kultury bakterii funkcjonujące w akwarium. Wówczas oprócz azotanów (nieszkodliwych w małych stężeniach, a potrzebnych do rozwoju roślin) wydzielany będzie również toksyczny amoniak czy azotyny w procesie rozkładu odchodów i resztek niezjedzonego pokarmu.

    2. Darek

      Akwarium działa od grudnia a w obsadzie nic nie było zmieniane od przywiezienia neonków czyli od miesiąca. Wodę wlewam prosto z kranu i dodaję Tropical BactoActive i Tropical Multimineral Dodaję je od początku założenia akwa testy zrobię do końca miesiąca(jak kupię).

    3. Wlodi13

      No widzisz… nie wolno lać wody prosto z kranu, chlor wtedy zabija potrzebne bakterie, mimo że uzupełniasz Bacto-Active. Dla przykładu ja wodę do podmian odstawiam w przygotowanych baniaczkach (5l) dodając przy tym Antychlor i Esklarin z aloesem, przynajmniej na 3 dni zanim wleję do akwarium, to jest bardzo ważne aby zbiornik był ciągle dojrzały – proces nitryfikacji przebiegał prawidłowo.

    4. Darek

      Ale zawsze tak lałem i nic im nie było a ta sytuacja była przed podmianą. I przed chwilą zdechł kolejny głupik reszta rybek czuje się dobrze

    5. Wlodi13

      Zawsze tak lałeś i robiłeś źle – zrozum że chlor dodawany do wodociągów służy właśnie dezynfekcji bakterii, a w akwarium niszczy pożyteczną florę bakteryjną. Przed podmianą… dlatego że związków toksycznych było wtedy najwięcej, a rybka po porodzie jest wykończona i potrzebuje odzyskania siły i zapewne utraciła odporność. Inne rybki czują się dobrze bo tej odporności jeszcze nie straciły, co nie świadczy że powoli się nie trują.
      Nie wiem na 100% czy to jest przyczyną, dlatego niezbędne są testy NH4 i NO2, ale pewne jest że nigdy do akwarium nie leje się świeżej wody bezpośrednio z kranu. Możemy sobie gdybać…

    6. Darek

      Ok, a jest jeszcze taka opcja bo ja mieszkam na wsi w w podwórku mamy studnię z wodą z podziemi to może tamtą lać? Co ty na to?

    7. Wlodi13

      To musiałbyś porównać parametry pH, GH, KH wody kranowej z tą ze studni, aby w akwarium czasami raptownie nie zmieniać warunków.

    8. monia

      I nie mieć 36 gh jak ja 😛

    9. AngryRex

      Ja bym powiedział że to sprawka danio, mi kiedyś te ryby 2 bojowniki (samce, jeden kupiony po śmierci poprzedniego) zatłukły i zaczepiały prawie wszystko co się rusza

  9. Fg

    Czy można trzymać je w 250l akwarium z krabem teczowym

    Odpowiedz
  10. UlaUlaśka

    Mam 3 gupiki pawie oczko, ostatnio był kryzys u gupików, wszystkie powoli wymierały, jeden za drugim, nie wiem czy jest sens kupowania jeszcze, nie wiem, 2 sztuki? Niech zostanie to co jest, czy mam nabyć? Bo sama już nie wiem

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. UlaUlaśka

      Temat unieważniony, w każdym wypadku zdecydowałam poczekać chwilę co do żyworódek i nie kupować ich pochopnie.

  11. Adam

    Posiadam 3 samce w akwarium 25 litrów. Mają się dobrze, nie wiem tylko, czy mogę coś jeszcze wpuścić, bo nie chcę przerybić. 25 litrów to jednak dość mało. Jeśli tak, to co można dodać? Jakieś inne małe rybki?

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Wiktor

      Ja mam 2 dorosłe Gupiki i około 25 małych . Mają się dobrze . Za nie długo przeniosę samca do innego zbiornika . Jak chcesz coś dodać to wydaje mi się , że dobry wybór to neon czerwony z sześć sztuk . [WYDAJE MI SIĘ , ŻE TO DOBRY WYBÓR ] .

    2. elwis

      możesz zadbać o dno ze 3 kiryski które ci posprzątają i nie są agresywne

    3. Ola

      neony potrzebują większego litrażu , zwłaszcza, że mieszkają tam już gupiki

  12. Michał

    Ja do 100l akwarium wpuściłem 2samce i 4 samice jakieś pół roku temu… teraz pływa tam ponad 60 ryb i ciągle przybywają nowe… najdziwniejsze jest to, że cała szóstka była z odmiany z pomarańczowym ubarwieniem i każde nowe pokolenia ma inne barwy, jeszcze się nie zdarzyło urodzić dwóch z takim samym ubarwieniem (nawet samice mają inne odcienie, z czego jedna jest biało-kremowa)

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Mich

      U mnie jak się gupiki rozmnażały to także pojawiały się różne nowe wzory i kolory a nawet jeden samiec miał zupełnie inny ogon niż jakikolwiek samiec jaki miałem w akwarium. Do kontroli populacji może się przydać jakaś większa ryba.

    2. Wiktor

      Mi wychodzą ciągle leopardowe [ źle napisałem ] .

  13. Patryk

    Jakie można dodać ryby żeby się nie gryzly do 8 gupikow endlera 2 neonów i przezieroczki indyjskiej

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Ola

      Neony to ryby stadne i przeźroczki też więc dokup tych gatunków

  14. endler9

    Ile gupików Endlera można trzymać w 25l? I czy można je trzymać w ekstremalnie małych (np 10l) akwariach?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. malawista

      Te gupiki owszem. Do akwa 10l tylko samce. Z samicami będzie dużo kłopotów. w 25l to zależy. Można kupić 1 samca lub 2 samice. Można by było także kupić same samce około 6 , wtedy by się nie rozmnażały i tak by to ładnie wyglądało.

    2. Wiktor

      Możesz jeszcze kilka neonów i kilka danio oraz ,, czyściciela „.

  15. lukasz

    witam mam problem z gupikami padają jedna po drugiej co robić

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Tymek

      Wyczyść akwa i poczekaj 1 miesięc potem kup nowe a jak dalej padają to nie kupuj ich tylko poczekaj 3 miesiące. Może pomoże.

  16. stefanik

    Witam.
    Mam 9 neonów (innesa, czarne i czerwone), bystrzyka ozdobnego, dwa młode drewniaki, 4 kirysy (3 duże samice i 1 samiec). Ostatnio kupiłem 4 samce endlerów, po kilku dniach jeden zdechł a reszta zniknęła (wyjechałem na kilka dni, sąsiadka karmiła i nie było trupów) potem kupiłem 5 samic i 2 samce endlerów. Następnego dnia zdechł jeden a drugi zniknął. Wcześniej odseparowałem bystrzyka ponieważ ich gryzł. Dzisiaj zniknęły dwie samice. Resztę odseparowałem. Co się stało?

    Odpowiedz
  17. Nyria

    Zacznę od tego, co mam… Akwarium 50 l, dwa glonojady (prawdopodobnie samiczki), 7 gupików endlera (było 8), trzy samiczki gupika i samiec gupika – cała czwórka nieznanej odmiany. Wszystko kupione w sklepie zoologicznym.

    Filtr działa 24h na dobę. Od dwóch dni wokół roślin wystających ponad powierzchnię zaczęły się zbierać miniaturowe bąbelki powietrza. Następnego dnia jednej samiczce gupika wyskoczyło oko. Dziś drugie. W między czasie coś zjadło jednego endlerka. Ktoś wie co się dzieje w tym akwarium? Choroba czy jak? Żwir wzięty nie ze sklepu, samodzielnie przepłukiwany, filtr zabrudzony nieco czymś w rodzaju mułu (płukanie go to istna masakra). Korzenie ze sklepu, kamienie (granitowe) z dworu. Nic nie było gotowane, odkażane ani nic z tych rzeczy. Karmione suchym pokarmem (Tetra Guppy i Sera Wels Chips dla glonojadów). Pokarm dla gupików wysypał się i został z powrotem wrzucony do opakowania. To chyba na tyle. PH i twardość niemierzona, temp około 25-26 stopni. Odmulane wczoraj, 50% wody podmienione. Woda w akwarium śmierdzi stawem lub czymś w tym rodzaju.

    W akwarium mam trzy gatunki roślin: Rogatek Sztywny, jakąś zieloną z małymi, owalnymi listkami i czerwoną z podłużnymi, dość ostro zakończonymi liśćmi. Ryby z chęcią jadły rogatka.
    Z góry dziękuję

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Michał

      Więc zaczynając pokoleń. Glonojady można odróżnić po wątkach na górnej części pyska, samice ich nie mają. „wyskakują oczy” jak to określiłeś to najprawdopodobniej opuchlizna wodna spowodowana baterią ospy bodajże. Ta bakteria w akwariach atakuje tylko i wyłącznie rybki o słabej odporności, stare lub chore, jedynym sposobem jest karmienie rególarne i nieprzekarmianie ryb. Ryba już zarażona przepisania jest niestety na straty. To, że znikają guziki lub jakiekolwiek rybki może być spowodowane: a) brakiem pokrywy. Rybki tak jak guziki lubią skakać, więc warto spojrzeć za szafkę, b) mas dużo kryjżwek i chore rybki chowają się po dziurach i tak doczekają swoich dno lub c) i chyba najprawdopodobniejsze (jeśli nie masz pokrywy) zostały odkurzanie… Przez „glonojady” bo tak naprawdę gęłwnym składnikiem pokarmowym glonojadów w postaci glonów

    2. Michał

      Głównym składnikiem pokarmowym w postaci glonów jest tylko w pierwszym stadium życia, później to głównie resztki a na końcu co delikatnieksze rośliny, i tu też niekiedy martwe rybki. Teraz jeśli chodzi o żwir to jeśli nie jest ze sklepu, warto wydarzyć, niestety można wypłukać i bum do akwarium ale trzeba też mieć szczęście, żeby trafić na „zdrowy” żwir. W naszych wodach jest trochę inna flora bakteryjną i co niektóre gatunki rybek tropikalnych mogą nie być na nie odporne. To tak jak Ty byś pojechał do np. Egiptu i pił wodę z kranu, nawet przygotowaną, a zapewniam Cię, że po przyjeździe nicienie w wątrobie masz gwarantowane. Jedzenie które Ci się wysypało myślę że nie miało nic wspólnego, nie jednemu z nas zdarzały się takie historie więc tym bym się nie przejmował. Zapach mułu wody może być spowodowany brakiem równowagi biologicznej lub bakteriami niekorzystnym w akwarium. Pozmieniać do 30% wody raz w tygodniu. Jeśli chodzi o filtr to staraj się go nie płakać chyba że już musisz to zawsze w wodzie oddanej z akwarium nigdy krajowej. Płacząc w krajów z chlorek zabijajasz bardzo potrzebne bakterie które między innymi niwelują przykry zapach. Taka rada jeśli chodzi o filtry, zawsze dobierając filtr o dużo większej filtracji wody, wiem że to większy wydatek ale jest mniej problemów. Ja np. Mam filtr fluval 203 do 60L do tego profilu zrobiony z gąbki i nałożony na dysze ssącą i nie otwierał go od roku a wszystko jest w porządku. Powodzenia 🙂

  18. Gupik Endlera

    Ile maxymalnie gupików endlera (samców i samic) zmieści się w 25l? Czy można trzymać tam parkę ew 2? Plis o szybką odp bo jutro mam po nie jechać!!!

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. rrrrrrrw

      W tak małym akwarium możesz umieścić kilka rybek, jeśli chcesz samce i samiczki to możesz kupić jednego samca i 3-4 samiczki. Tylko musisz wziąć pod uwagę, że któregoś pięknego dnia będziesz miał małe rybki i wtedy Twoje akwarium zamieni się w zupę rybną 😛

  19. Yorki są THE BEST♥

    Cześć czy gupiki endlera mogą być z molinezjami? Podobają mi się też krewetki red crystal które akurat są z endlerami w sklepie. Mogłabym tak ze 2 kupić? Plis o szybką odp!

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Akwamaniaczka

      Tak 😉

  20. Joorny

    W akwarium mam 7 neonów innesa oraz parke czarnych molinezji. Planuje dokupić Endlera w ilości 2 samice i samiec beda miały spokojny żywot?? Czy molinezje bedą im dokuczac??

    Odpowiedz
  21. wrona

    Kilka miesięcy temu kupiłam gupiki pawie oczko, a po kilku tygodniach urodziły mi się młode. Niedawno zauważyłam, że niektóre młode wyglądają identycznie jak gupiki Endlera. Czy mógłby mi ktoś to prosto wyjaśnić, bo naprawdę nie wiem jak to się stało?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Kamil

      Możliwe że dostałaś że sklepu zoologicznego zapłodnioną samice przez endlera 🙂

    2. Michał

      albo samica była endlera

  22. ~Nira

    Jeszcze nie za bardzo ogarniam całą akwarystykę… Czy twardość wody ma duże znaczenie? Mam wodę ze studni, niechlorowaną, zdatną do picia, niestety nie posiadam wyników badania od sanepidu, chociaż wątpię, że tam bym coś znalazła na temat ph i twardości wody. Czy np. Gupiki Endlera i Neony zielone przeżyją w tym samym akwarium w wodzie ze studni? Dodatkowo jako podłoże chciałam zastosować naturalny żwirek granitowy, jednak nie wiem, czy mogę, czy nie będzie to zawierać jakichś szkodliwych substancji albo czegoś innego?

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. rrrrrrrrw

      Ja też mam w akwarium wodę ze studni, też nie znam parametrów. Używana była do picia ponad 10 lat temu, później zrobili wodociągi. Od prawie 2 lat podmianki robię tą wodą i wszystko jest ok, mam w akwa gupiki pawie oczko, neony innesa i czarne, kiryski, molinezje

    2. Michał

      Ja zazwyczaj wodę kranową odstawiam na tydzień i jest idealna do akwarium

    3. Ola

      Neony potrzebują wody miękkiej a gupiki twardej. Niemogą być razem.

  23. suchy

    Zauważyłem u siebie w akwarium, że jeden największy i najbardziej ubarwiony podgryza inne gupiki czy to jest naturalne?
    2 pytanie jak wygląda sytuacja z oświetleniem dla tego gatunku?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Akwamaniaczka

      Oświetlenie i gupiki Endlera razem jak najbardziej. Podgryzanie gupika przez gupika jest dziwne. Twój Endlera to samiec czy samica? I czy podgryza samca czy samicę?

  24. cobra

    Czy gupiki endlera można trzymać z gupikami pawie oczko, mieczykami i molinezjami? Wiem że z gupikami PO mogą się krzyżować. Ale tak ogólnie czy np mieczyki nie będą ich atakować?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. olo

      jeśli mieczyki nie mają więcej niż 10 cm to tak ale ogółem raczej się nie pogryzą

  25. bl♥cked

    Czy 1 samiec gupika endlera ,, połączy się w stado” z pawim oczkiem? Proszę o bardzo szybką odpowiedź!!!

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. cobra

      Gupik to gupik. Na pewno będzie pływał z pawim oczkiem, ale radzę, abyś zrobiła stadko dwóch gatunków. Fajnie będą się prezentować. Z przyjemnością polecam=)

  26. TheAngryRex_PL

    Ja mam parkę gupików endlera od około 2-3 tygodni samiec wybarwił się 3 tygodnie temu dzisiaj patrzę do akwarium rozglądam się i widzę 2 małe gupiki endlera. Na szczęście miałem kotnik od kolegi, a małe szybko się zadomowiły.

    Odpowiedz
  27. julia b.

    Najbardziej płodny gatunek ryb jaki miałam. 5 samic+ 2 samce po 1 miesiącu= jakieś 70/ 80 rybek przy słabych warunkach hodowlanych. Niby piszą, że młode osiągają dojrzałość po 2-3 miesiącach, a ja mam wrażenie, ze te, które mają 1,5 miesiąca już są zapłodnione.

    Czy, słyszał ktoś o wpływie soli na gupiki endlera? Podobno mała ilość soli morskiej/ niejodowanej sprawia, że 'zwykłe’ gupiki szybciej się rozmnażają (o ile to możliwe 🙂 ). Pojawiają się zdania, że sól może pomagać w leczeniu drobnych chorób. Na forach jest masa rożnych opinii (niby ryba słodkowodna/ stosowanie profilaktyczne itd). Ale czy ktoś stosował? I może podzielić się swoimi doświadczeniami?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. bl♥cked

      Sól akwarystyczna bardzo pomogła mi w leczeniu ospy rybiej. Jest tania i lepsza niż preparaty typu ichtio czy cmf. A w dodatku bardzo dobrze wpływa na lepsze samopoczucie ryb żyworodnych, a dobre samopoczucie=szybsze rozmnażanie i wybarwianie. Bardzo polecam zastosowanie soli w akwarium z gupikami. Do tego jak najlepsza dieta z wysoko jakościowych pokarmów suchych, uzupełnianych systematycznie żywymi, wysoka temperatura i odpowiednie warunki. Powinno pomóc; -)

  28. Piotr

    Ja mam harem 12+ 60 w 600l są piękne.

    Odpowiedz
  29. jula1218

    Filipie przecież pisze, że powinno się mieć 2-3 samice a nie jednego samca na jedną samice! Zdechnie ci bo samiec ją zamęczy.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Zuza

      Ja mam 2 samice i 2 samce i nic złego się nie dzieje,

  30. filip

    Piękne rybki mam parkę w 102 l i niedługo będą młode!

    Odpowiedz