Trichogaster lalius

Prętnik Karłowaty - ryba akwariowa fot.ajilbab.com
  • Rozmiar: 7.5 cm
  • Akwarium: 54 l
  • Wymagane pH: 6.0 - 7.5 pH
  • Wymagana temperatura: 22 - 27°C
  • Biotop: Azja

Prętniki Karłowate - ryby akwariowe

Prętnik Karłowaty (Trichogaster lalius) – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny guramiowatych, znana także jako Gurami karłowaty.

Prętnik Karłowaty - Trichogaster lalius - Występowanie

Gatunek pochodzi z Azji. Prętniki karłowate zamieszkują spokojne wody w Pakistanie, Indiach i Bangladeszu.

Prętnik Karłowaty - Trichogaster lalius - Charakterystyka i usposobienie

Dorosłe samce osiągają ok 7.5 cm długości, odrobinę mniejsze samice 6 cm. Samce są nieco smuklejsze i bardziej ubarwione od srebrzystoszarych samic. Charakteryzują się też większymi płetwami odbytową i grzbietową. W handlu istnieje kilka barwnych odmian np. niebieska – neonowa, czerwona – rubinowa. Ciało ich jest mocno bocznie spłaszczone. Wyposażone są w pomocniczy narząd oddechowy – labirynt, który umożliwia im oddychanie powietrzem atmosferycznym. Stosunkowo łagodne, samce w zbyt małym akwarium mogą przejawiać agresje wobec współmieszkańców.

Prętnik Karłowaty - Trichogaster lalius - Odżywianie i karmienie

Prętniki w naturze żywią się małymi bezkręgowcami, glonami. W akwarium przyjmują większość pokarmów. Możemy je karmić pokarmami suchymi, regularnie podając pokarmy mrożone lub żywe np. Ochotka.

Prętnik Karłowaty - Trichogaster lalius - Akwarium

Dla pary Prętników wystarczy akwarium ok 54 litrowe, gęsto obsadzone roślinnością, z dużą ilością kryjówek i miejsc zaciemnionych. Samica musi mieć w czasie godów schronienie przed natarczywym samcem. Umieszczając w zbiorniku suche liście, gałęzie i konary drzew oddamy bardziej naturalny charakter środowiska ryb. Nie powinno również zabraknąć roślin pływających, wśród których ryby budują gniazda. W skąpych aranżacjach Prętniki karłowate będą nieśmiałe i zestresowane, chowając się przed naszym wzrokiem. W naturze żyją w wodzie miękkiej w akwariach mogą przebywać w wodzie średnio-twardej. Prąd wody nie powinien być zbyt silny.

Prętniki karłowate niespecjalnie nadają się do akwarium towarzyskiego. Mogą być trzymane z wieloma gatunkami ryb jednak nie zawsze będzie to dla nich odpowiednie towarzystwo. Są terytorialne a jednocześnie nieśmiałe, dlatego w mniejszych akwariach powinny stanowić podstawę obsady. Samce, szczególnie w okresie tarła, bywają bardzo agresywne np. w stosunku do innych guramiowatych i barwnych gatunków np. gupików. Trzymane z większymi i bardziej żywiołowymi rybami będą nieśmiałe i wystraszone.

Prętniki będą się dobrze komponować z małymi ławicowymi rybami karpiowatymi np. Razbora Hengela, niektórymi brzankami, kiryskami, otoskami, mniejszymi tęczankami czy bocjami karłowatymi. W gęsto zarośniętym zbiorniku towarzystwem mogą być także krewetki karłowate np. Red Cherry. W większych zbiornikach terytorializm jest naturalnie mniej widoczny i inne gurami lub nawet spokojne pielęgnice mogą być brane pod uwagę. Trzymanie większej ilości Prętników karłowatych nie jest wskazane. Przeważnie sprzedawane są w parach i będzie to najlepszy wybór.

Prętnik Karłowaty - Trichogaster lalius - Rozmnażanie

Należą do ryb budujących pieniste gniazdo wśród roślin. Rozmnażanie nie jest zbytnio trudne ale zachowanie samców bywa niekiedy nieprzewidywalne. Do rozmnożenia będziemy potrzebować oddzielnego akwarium ok 45-60cm długości. Nie ma potrzeby stosowania podłoża jednak zastosowanie torfu może być pomocne. Wymagane natomiast są kępy drobno listnych roślin oraz rośliny pływające np. wgłębka. Do filtracji wystarczy niewielki filtr gąbkowy. Zalecane jest obniżenie poziomu wody do ok 15-20 cm i podwyższenie temperatury do 27-28°C.

Zbiornik koniecznie musi być przykryty, ponieważ narybek potrzebuje dostępu do ciepłego, wilgotnego powietrza atmosferycznego, które czerpie znad tafli wody. Nie spełnienie tego warunku ma negatywny wpływ na rozwój labiryntu u młodych Prętników. Część hodowców uważa za korzystne dodanie do wody liści Ketapengu.

Przed planowanym rozrodem ryby należy obficie karmić żywymi lub mrożonymi pokarmami. Kiedy samica jest wyraźnie pełniejsza w okolicy brzucha przenosimy ją do akwarium tarliskowego i kontynuujemy karmienie. Po kilku dniach, najlepiej wieczorem, dodajemy do niej samca. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wkrótce samiec rozpocznie budowę gniazda. Konstrukcje na powierzchni wody zaczyna od warstwy bąbelków, którą umacnia drobnymi kawałeczkami roślin. Ten proces zachowań jest niezwykle interesujący dla obserwatora. W tym czasie samiec będzie przeganiał samicę, dlatego tak ważna jest dodatkowa roślinność.

Po zakończeniu budowy zachowanie ryb jest diametralnie odmienne. Samiec przestaje być agresywny w stosunku do swojej potencjalnej partnerki. Samica zaczyna odgrywać dominującą rolę, manewruje samcem pod gniazdem, szturchając go pyszczkiem, a nawet pieści okolice jego brzucha swoimi wyrostami czuciowymi (nitkowate, przekształcone płetwy brzuszne).

Tarło odbywa się pod gniazdem w typowo pionowej pozycji. Samiec obejmuje ciałem samicę, ustawiając się pod nią i wygina ciało w kształt litery U. Manewrując płetwami piersiowymi, obraca się wraz z samicą tak, że samica leży do góry brzuchem pod gniazdem. Samiec zaczyna ściskać samicę i następuje wytrysk mlecza oraz wydzielenie kilkudziesięciu ziaren ikry, które unoszą się w kierunku gniazda. Opadającą ikrę samiec skrupulatnie zbiera w pyszczek i przenosi do gniazda, odganiając przy okazji samicę. Dopiero gdy ikra znajdzie się w gnieździe samiec wabi samicę do następnego aktu tarła. Cały proces jest powtarzany kilkakrotnie. Samica Prętnika może w sumie wydzielić do 700 ziaren ikry.

Po zakończonym tarle, samiec przejmuje odpowiedzialność za gniazdo, strzeże i opiekuje się ikrą. Nie toleruje samicy, którą dla jej własnego dobra najlepiej odłowić. Wylęg zależy od temperatury, jednak przeważnie występuje w ciągu 36 godzin, co łatwo jest zaobserwować poprzez rozpadające się gniazdo. Przy pomocy szkła powiększającego powinniśmy zobaczyć setki narybku. Większość samców może zostać razem z potomstwem przez kilka pierwszych dni, do czasu zużycia ich woreczka pokarmowego. Narybek przez pierwszy tydzień karmimy pyłem, lub pokarmami w żelu. Następnie podajemy mikro nicienie lub Artemię. Z upływem czasu będziemy potrzebować dodatkowych zbiorników, ze względu na zróżnicowane tempo wzrostu.

Ostatnio zmodyfikowano: 28 kwietnia 2015 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Nazwa ryby akwariowej: Trichogaster lalius
  • Akwarium:
    • średnie
    • min-pojemność: 54 l
    • min-długość: 60 cm
  • Orientacyjna cena: 6 - 10 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 233

  1. Glonojad

    Witam, planuję założyć nowe akwarium biotopowe z taką obsadą: Prętniki Karłowate, (jakieś akwariowe krewetki bądź inne skorupiaki ze spokojnych wód azjatyckich w których żyją prętniki karłowate). Nie wiem jeszcze jaki rozmiar akwarium wybiorę, czy 72l, czy 54l. Najbardziej chciałem zapytać jakie skorupiaki można trzymać w akwarium właśnie z prętnikami. Dziękuję

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Stanisław

      Trzymałem go z krewetkami, nic nie zjadał

  2. Tim

    U mnie niestety obie samice padły w przeciągu 9 m-cy. Został sam samiec.
    Zostawić go samego czy oddać?
    Nie planuję mieć więcej prętników w zbiorniku.

    Odpowiedz
  3. Sandra

    u mnie zjadają roślinki

    Odpowiedz
  4. Sandra

    u mnie zjadają roślinki

    Odpowiedz
  5. Hej

    Czy da się wykastrować samca
    Oczywiście u specjalisty

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Mario specjalista

      tak, zapraszam do gabinetu

  6. Rafal

    z czym można bezpiecznie kotnika bo ponieważ jest bardzo malutkie więc próbowałem inaczej i nic nie pisze tego pierwszy raz jeśli można pokazać zdjęcie wyglad

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. ...

      zakładan biotop wód stojących w Azji i indochinach
      oto obsada
      3 pary prętników
      10 –
      rozbór borneańskich
      i na dół kirysy ok 5
      wiem że to nie z Azji ale i Love kirysy
      akwarium 100*60**60

    2. k

      Trzy pary to za dużo, możesz mieć 1 parę, ale razbor 15-20

  7. Paulina

    Czy mogę umieścić razem Prętnika Karłowatego z Pielęgniczka Borelli (tzn. parkę Prętnika z parką Borelli)?

    Odpowiedz
  8. rewolucja w akwarium

    W 160l planuje usadowić Prętniki lub Skrzeczyki. Został mi jeden skalar być może oddam go w jakieś dobre ręce ale raczej wolałbym by został ze mną i pytanie. Co Polecacie do takiego zestawu z drobnicy ? Docelowo chciałbym przesiąść się na Azję przy czym ryby to muszą być ciepło lubne najlepiej 26-27 ew 26-28 .

    Odpowiedz
  9. akwarysta

    czy mogą żyć bez pokrywy zaleZy mi na szybkiej odp

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. toke

      żadna ryba labiryntowa nie może być trzymana bez pokrywy. one potrzebują ciepłego, wilgotnego i stojącego powietrza nad powierzchnią wody. bez pokrywy będą narażone na zimne powietrze i przeciągi co może spowodować choroby narządu labiryntowego.

    2. AkwaGarcia

      Choroba labiryntowa to mit, nie potrzebuje pokrywy z tego powodu, bardziej bałbym się, czy nie wyskoczy, podobno lubią to robić.

  10. marci akwa

    ile moge tzrymać w 72l

    Odpowiedz
  11. joe biden

    Czy w akwarium 112l (80x35x40) można trzymać 2 samce i 6 samic prętnika karłowatego?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. XYZ

      Witam. Jeśli tylko one mają tam być i akwarium jest dobrze zarośnięte to jak najbardziej.

    2. Luigi

      Paletka , Bieda ediszon 😄

  12. Magda

    W 54 l mam parkę prętników, kilka kirysków panda oraz małą ławicę razbor plamistych i 4 miniaturowe raczki. Żadnych konfliktów, wszyscy się rozmnażają 🙂

    Odpowiedz
  13. ._.

    Co zrobić jeśli w sklepie zoologicznym wcisneli mi kit że to parka A dał 2 samców

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Ja

      W takim wypadku trzeba kupić samiczkę, a jednego z dwóch samców wylosować przy użyciu rzutu monetą i spuścić w ubikacji. Pozdrawiam 🙂

    2. Wróżbik

      Piszę dla potomnych, ryb nie wolno spuszczać w ubikacji ponieważ mogą jeszcze długo po tym przeżyć, lepiej jest komuś oddać, nawet do sklepu zoologicznego, niektóre sklepy zgadzają się również na wymianę miedzygatunkową, tzn samiec gurami na samicę gurami.

    3. Akwarysta 2022

      @AkwaGarcia widać, że jesteś niedorozwinięty umysłowo. Choroba labiryntowa (tzw. przeziębienie błędnika) jest najczęściej występującą chorobą u tych ryb. Narząd ten służy do oddychania powietrzem atmosferycznym. jakby nawet wyskoczył to by przeżył, bo by oddychał przez labirynt.

  14. pan z brodą

    Czy można hodować 2 samce w 40 razem z gupikami czy to zamało albo zła obsada (bądź samca z samicą) i ewentualnie co może być alternatywą dla takiego (gupiki już mam i narazie to tylko samce) i ostatnie pytanie czy można je chodowac w kostce 64l o wymiarach 40x40x40cm

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. pan z brodą

      jednak rezygnuje . Za mały litraż a z doświadczonych akwarystów wiem że często zdyha

  15. Szymon

    Hej, czy ktoś może podzielić się doświadczeniami z trzymania samych samców tej ryby, 2-3 sztuki ?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Małgorzata

      Mam try samce pretnika w akwarium , żyją spokojnie nie atakują ani innych ryb ani siebie na wzajem. Moje akwarium 250l

  16. Piotrek

    Mam parke Prętników w 72l
    Jesli do tego macie ryby denne to ok.
    Jesli chcecie zeby cos jeszcze pływało w toni to nie przejdzie bo odstraszą wszystko az do strefy dennej.
    Niewymagające proste w hodowli mnożą sie w kranówie w temp. 26C
    Krewtek nie ruszają.

    Odpowiedz
  17. Robert

    Jakie ryby kupić do małego akwarium, żeby zjadały mi krewetki (mam ich za dużo)?

    Odpowiedzi: 5
    Odpowiedz
    1. Tomasz

      Witam, Jeżeli akwarium jest naprawdę małe to żaden kiler krewetek nie znajdzie w nim odpowiedniego lokum do zamieszkania. Małe gatunki mogą sporadycznie wyłapywać najmniejsze krewetki ale po pewnym czasie i przy regularnym karmieniu przywykną do nich i populacja krewetek szybko się odrodzi. Pozdrawiam

    2. Koteł

      Radziłam bym się troszkę zainteresować kolcobrzuchami karłowatymi. ☺️

    3. Natalia

      Witam. Mam pytanie. Mianowicie wyczytałam, że mogłabym kupić te śliczne rybki do mojego 72l akwarium. Ile sztuk mogłoby w nim pływać, tak żeby czuły się komfortowo. Czy na dno mogą być kiryski pandy? A jako rybki stadne razbora klinowa?(jeśli tak to ile sztuk?) Nie będzie straszyć pretnika? Chciałabym by rybką przewodnią był prętnik i pokazywał swoje naturalne zachowania. I ostatnie pytanie jak zaaranżować akwarium? Korzenie, kamienie czy coś innego?

    4. Koteł

      Myślę że harem będzie idealny.

    5. Ana

      Proporczykowce Gardnera, krewetki doby nie przetrwają

  18. Nitanos

    Map pytanie czy można trzymać z krewetkami ?

    Odpowiedz
  19. Adrian

    Hej, witam serdecznie.
    Jak myślicie, dwa Prętniki będą się dobrze miały z 10 modrookami słonecznymi? Akwa 60L

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. :)

      Obydwie ryby żyją przy tafli i będzie tak jakby miej miejsca dla nich… Może jakieś pielęgnice zamiast prętnika? Lub karpiowate/kąsaczowate zamiast modrooka?

  20. Julia

    Hej ludzie, takie pytanie mam. Czy prętnik karłowaty i molinezje to dobre połączenie? Nie będzie konfliktów między nimi? Oczywiście mówię o akwarium ponad 100l

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Sky

      Prętniki są płochliwe, nie polecam trzymać ich z większymi i szybkimi rybami [takimi jak molinezje właśnie]. Prętniki wtedy mogą się stresować i chować po całym akwarium.

    2. Major.

      Mam z molinezjami i nie ma problemu

  21. eee

    jak wrzuce parke pretnikow do akwarium 50-60 litrow to moge cos do nich dorzucić?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Rager

      tylko prętniki jeżeli ich niechcesz to kup np. stadko ok. 10 osobników razbór klinowych

  22. Karolina

    Czy planowana obsada ryb do akwarium 200l składająca się z bocji wspaniałej ,kiryska spiżowego, tęczanki neonowej, pielęgniczki kakadu plus właśnie dodanie prętnika jest dobrą opcją obsady ?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Dominika

      Na bocje za maly litraz. A co do do dobierania obsady- polecam wziac kartke i spisac podstawowe wymagania ryb ktore chcesz miec (litraz, temperatura, parametry wody, w jakich ilosciach je trzymac, itp)- ta strona ti kolalnia wiedzy. potem zapewnic im takie warunki. z 200lvda sie juz cos fajnego zrobic, wazne zeby nie przerybic 😀 Powodzenia!!

    2. MARCIN

      Samce spokojne nawet że są tylko same głupkują ale dzisiaj dokupiłem do nich samiczki