Dario dario (F. Hamilton, 1822)

Badis bengalski - ryba akwariowa fot. flickr by cy1234
  • Rozmiar: 2 cm
  • Akwarium: 30 l
  • Wymagane pH: 6.5 - 8.5 pH
  • Wymagana temperatura: 18 - 26°C
  • Biotop: Azja

Badisy bengalskie – Dario dario - ryby akwariowe

Badis bengalski (Dario dario) – pięknie ubarwiona, niewielka, słodkowodna rybka akwariowa, najmniejsza ze znanych ryb z podrzędu okoniowców (Percoidea).

Badis bengalski – Dario dario - Dario dario - Występowanie

Azja. Zasięg występowania tego gatunku wydaje się być ograniczony do dopływów rzeki Brahamaputra w części Zachodniego Bengalu, Asamu w Indiach oraz Bhutanu. Ryby te zamieszkują płytkie, przejrzyste strumienie, z piaszczystym lub żwirowym podłożem i bogatą roślinnością.

Badis bengalski – Dario dario - Dario dario - Charakterystyka i usposobienie

Jedna z najmniejszych ryb słodkowodnych. Samce dorastają do zaledwie 2 cm i charakteryzują się przepięknym ubarwieniem. Ich głowa, boki i ogon są rdzawo-pomarańczowe lub rubinowo-czerwone. Wzdłuż ciała biegnie 7 pionowych, czerwonych pasów, na przemian ze srebrno-niebieskimi. Płetwy obrzeżone są kolorem białym. Brzuszne intensywnie niebiesko-białe, często długości równej wysokości ciała. Tęczówka oka od barwy złotej do bursztynowej.

Samice są mniejsze i mniej atrakcyjne, przez co rzadziej sprowadzane przez sprzedawców. Mają srebrzysto-szare, gładkie ciało, z jasnymi płetwami. Czasami na tułowiu dojrzałych samic, pojawia się kilka blado-pomarańczowych, pionowych pasów.

Pomimo niewielkich rozmiarów samce bywają bardzo agresywne wobec siebie, co jest szczególnie widoczne w mniejszych akwariach, gdzie dominujący samiec może nawet zabić pozostałych rywali. W niedużym akwarium najlepiej trzymać parę lub samca z kilkoma samicami.

Badis bengalski – Dario dario - Dario dario - Odżywianie i karmienie

Dario dario należą do mikro-drapieżników. W środowisku naturalnym odżywiają się przede wszystkim małymi skorupiakami, robakami, larwami owadów i innym zooplanktonem. W akwarium należy im podawać drobnych rozmiarów żywe lub mrożone pokarmy takie jak np. cyklop, artemia, dafnia, grindale, nicienie mikro czy nicienie bananowe. Z początku mogą niechętnie przyjmować pokarmy suche. Znane są również ich problemy z otyłością. Należy uważać na pokarmy wysoko-proteinowe (rureczniki, ochotka), które prowadzą do szybkiego obtłuszczenia organów, a tym samym chorób.

Badis bengalski – Dario dario - Dario dario - Akwarium

Dla pary Badisów bengalskich lub haremu, samca z kilkoma samicami, wystarczy już ok. 30 litrowe akwarium. Dla większej ilości samców zbiornik musi być nieco większy, z dużą ilością kryjówek oraz licznymi załamaniami widoku, tak aby uniknąć częstych walk. Na dno można wysypać substrat, piasek lub drobny żwir, a do dekoracji użyć roślin np. Mikrozorium, Anubiasów czy mchów oraz korzeni, gałęzi i suchych liści. W ich siedliskach naturalnych występują rośliny z rodzajów takich jak Hygrophilia, Limnophila, Ottelia, Rotala i Vallisneria.

Współmieszkańców należy dobierać starannie. Dario dario z natury są powoli pływającymi, płochliwymi rybkami i łatwo dadzą się zdominować większym czy energiczniejszym gatunkom. Śmiało mogą być trzymane z podobnych rozmiarów rybami z rodzaju Microdevario (kubotai), Boraras (maculatus, brigittae), Trigonostigma (espei, hengeli), Petruichthys.

Badis bengalski – Dario dario - Dario dario - Rozmnażanie

Badisy bengalskie, w przeciwieństwie do większych kuzynów, rozrzucają swoją ikrę (Badis badis skład ikrę w grotach skalnych).

Ryby można rozmnażać parami lub większej grupie. W tym drugim przypadku na jednego samca powinno przypadać ok. 30 cm długości akwarium. Zazwyczaj w tarle bierze udział jedynie dominujący samiec. Woda w zbiorniku tarliskowym powinna mieć ok. 7.0-7.2 pH, 7-11 dKH oraz temperaturę 23-26°C, ale hodowcy rozmnażają je z sukcesami zarówno w wodzie nieco twardszej jak i bardzo miękkiej. Do filtracji wystarczy filtr gąbkowy. Niezbędne jest także wypełnienie zbiornika roślinami np. mchem Java moss, co najmniej w 50%. Dario dario chętnie zrzucają ikrę między roślinami, również tymi pływającymi. Przed planowanym rozmnożeniem należy zwiększyć ilość podawanego żywego pokarmu.

Gotowy do rozrodu samiec obejmuje rewir i przybiera intensywne barwy. W tym czasie rozpoczynają się jego gonitwy za samicami, które trwają niekiedy kilka dni. Nie jest przy tym zbyt agresywny, próbuje jedynie „zaprosić” partnerkę do wcześniej wybranego miejsca. Podczas aktu obejmuję w uścisku samicę, podobnie jak u Bojowników. Samica uwalnia kilkadziesiąt nielepkich jajeczek (ok. 80), które zostają zapłodnione przez partnera. Sam akt trwa zaledwie kilkanaście sekund. Po tarle samiec przepędza samicę i zajmuję się przeganianiem innych ryb ze swojego rewiru.

Wylęg zależny jest od temperatury i następuje po ok. 2-3 dniach. Narybek początkowo nie jest widoczny i ukrywa się wśród roślin. Po 3 lub 4 tygodniach blisko dna można zauważyć miniaturowe kopie rodziców. W pierwszym okresie larwy należy karmić najdrobniejszym pokarmem do czasu, aż będą mogły przyjmować larwy solowca lub mikro-nicienie. Samce dosyć szybko się wybarwiają, dlatego płeć ryb jest łatwa do odróżnienia nawet w młodym wieku.

Dobrze karmione dorosłe osobniki mogą wycierać się co 3-4 tygodnie. Starsze potomstwo będzie jednak polować na mniejszy narybek z późniejszych miotów. Jeżeli zależy nam na odchowaniu większej ilości młodych, warto przenieść rodziców lub kępę roślin wraz z ikrą do oddzielnego akwarium.

Ostatnio zmodyfikowano: 13 listopada 2017 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Nazwa ryby akwariowej: Dario dario
    • Synonim: Scarlet Badis
    • Opisał: F. Hamilton, 1822
    • Biotop: Azja
  • Akwarium:
    • małe
    • min-pojemność: 30 l
    • min-długość: 30 cm
  • Orientacyjna cena: 8 - 10 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 64

  1. Alek

    czy jednego osobnika mogę trzymać w akwarium 20l z krewetkami

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. k

      Można z krewetkami, ale trzy (samiec+2 samice) i w 30 l

  2. Aleksander

    czy w akwarium 54l można trzymać harem samiec+dwie samiczki i 12 razbor galaxy ?

    Odpowiedz
  3. Karol

    Czy w kostce 30 l można trzymać parę? Mam krewetki, 4x cierniooczek kuhla, 3x otosek, 2x kirysek pigmej i jakieś ślimaki.

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Alwarysta456

      Nie takie ryby do takiego zbiornika!

    2. :)

      Pierniczki są za duże na to akwarium, kirysków i otoskow jest za mało więc dodanie kolejnego gatunku do tak małego akwarium nie ma sensu

  4. :)

    W akwarium o podstawie 80×40 można mieć już 2 samce?

    Odpowiedz
  5. Krzysek

    Czy mogę trzymać je z kolcobrzuchami?

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Sky

      Kolcobrzucha się nie powinno trzymać z innymi rybami, jak już to z rybami większymi i szybszymi np. Dania

    2. Krzysek

      z szybkimi też nie powinno się ponieważ przegrywają z nimi rywalizację o pokarm podobno

    3. Sky[KiedyśMichał]

      Miałem kilka kolcobrzuchów, potrafią być bardzo szybkie jeżeli są głodne.

  6. DX

    jak myślicie czy 3 haremy badisów można tzrymać w 126l haremy 1+2??

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Sky[Kiedyś Michał]

      3 haremy to może nie, lepiej 2 to sobie podzielą akwarium na pół i jeden samiec nie będzie zdominowany i zastraszo ny [co by się zapewne stało przy 3 haremach] samic możesz kupić po 3 dla jednego samca 🙂

    2. Placek

      owszem tylko musisz podzielić akwarium na trzy części po prostu widoczne granice coś w rodzaju jak mamy granice rzeczne z innymi państwami i powinno być ok

  7. Maciek

    Witam czy do akwarium 30l będzie się nadawała taka obsada :
    1+2 badis bengalski oraz 8
    sztuk Trigonostigma espei?
    Pozdrawiam

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Paweł

      Moim zdaniem akwarium będzie przerybione. Taki zbiornik jest zdecydowanie za mały na trzymanie w nim ryb. Na twoim miejscu poszukałbym zbiornika o
      pojemności co najmniej 80l i zwiększył liczbę Trigonostigma espei do 16 sztuk.

  8. nx

    Cześć!
    Czy do akwarium 45 litrów obsada w postaci: badis 1+2; razbora karłowata x8; krewetki; będzie odpowiednia?

    Pozdrawiam 🙂

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Sky[Kiedyś Michał]

      Tak ale pamiętaj że badisy to drapieżniki i będą trzymać odpowiednią liczbę krewetek, musisz te krewetki kupić duże aby badisy ich nie zjadły

  9. Adrian

    25 litrów mogę trzymać parę badisków i 3-4 kiryski pigmeje ???

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Łukasz Akwarysta

      Lepiej 1+2 Badisy i 4 kiryski malutkie ?

    2. Akwarysta Andrzej

      Hej mam pytanie bo zakładam drugie akwarium 25l i mam w planach trzymać tam dwie parki badisów bengalskich a oprócz nich głównymi rybami będą tam gupiki endlera i nie wiem czy dobrze dobieram obsadę

    3. Michu

      gdzie macie napisane, że w 25l można trzymać cokolwiek poza krewetkami lub bojkiem? …odejmij podłoże i dekoracje, zostaje niecałe 20l – jak tu utrzymać stałe parametry? potem pytania: na co mi chorują… no na twoją głupotę chorują.

  10. Bartek

    Czy można trzymac badisa bojownikiem i krewetkami rc?
    54l

    Odpowiedz
  11. Krystian

    Mogę trzymać 5 (1 samiec 4 samice) osobników w 350L? Będzie jeszcze 5 kirysków albinos.
    Czy to będzie dobra obsada?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Igor

      W 350 litrach możesz je trzymać. Jednak można zrobić też akwaria jednogatunkowe lub wielogatunkowe z inną obsadą. Przykłady:
      2-3×heteropneustes fossilis/microps
      Lub:
      40×gupik
      2×zbrojnik niebieski/zebra/złoty/pospolity
      30×danio pręgowane/różowe/niebieskie
      Albo:
      4×bagr kobaltowy
      2xzbrojnik pospolity

    2. Aqua :3

      Sądzę że takich rybek nie będzie widać z daleka, poza tym w akwarium była by pustka.

  12. Bartek

    Witam
    Czy gdzies w Rzeszowie kupie taki okaz?

    Odpowiedz
  13. Robert

    Czy te ryby zjadły by krewetki długości mniej więcej 2cm?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Maciej

      Dorosłych krewetek nie zjadają jednak to mikro drapieżnicy więc jeśli spotkają na swojej drodze bardzo małą młodą krewetkę to może się to skończyć różnie 😉

  14. Maciej

    Podany rozmiar rybek jest trochę błędny. Moje Badisy Bengalskie są większe. Samce rosną do 27 mm , samice do 25mm

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Rothar

      Macieju, paręnaście lat temu rozmnożyłem śliczności. Teraz szukałem i wczoraj przyszło 10 sztuk z UK. Niestety, same samce. Jeśli masz samice to koniecznie daj znać. Chętnie kupię / wymienię.

  15. Piotrek

    Tak się zastanawiam… mam akwa 45 litrów i niewielki wybór rybek. Bardzo spodobały mi się te Badisy i zamarzyłem sobie takie – w hurtowni akwa obiecali, że je dowiozą. Teraz doczytałem, że nie lubią zbyt jasnego oświetlenia. I się biję z myślami… mam roślinnego hight-techa. Czy zrezygnować z rybek czy przyciemniać akwarium roślinami pływającymi i spisać na straty roślinki w akwa :/

    Odpowiedzi: 6
    Odpowiedz
    1. admin

      Rybki te w dużej mierze przebywają w dolnych partiach. Żerują między roślinnością blisko podłoża. W wyższe partie zapuszczają się jedynie kiedy wyczują podawany pokarm.

    2. Piotrek

      Rozumiem, czyli wystarczy gęsto obsadzić tył i spód i będzie git 🙂 Zobaczę jak się będą czuły i najwyżej zrobię dla nich oddzielny zbiornik jak będzie kiepsko. Dziękuję i pozdrawiam!

    3. Sebastian

      Kłopot jest tylko z dostępnością, od 6 tygodni szukam ich po całej Polsce. Ostatnio były dostępne jakieś pół roku temu. Jeśli wiesz gdzie je można kupić podpowiedz proszę.

    4. Rothar

      Sebastian: Odnośnie dostępności – wczoraj przyjechało do mnie 10 sztuk z UK. Niestety, same samce.

    5. Sebastian

      Udało mi się zdobyć te rybki, mam je już od lipca. Maja się dobrze, bez żadnego problemu praktycznie każdą rybę może sprowadzić na życzenie Pan Artur z akwapasja.pl Ryby przychodzą w bardzo dobrym stanie po kwarantannie sprowadzone z Azji a nie z prywatnych hodowli. Polecam

    6. Sky[Kiedyś Michał]

      Wiem że temat nieaktualny ale komuś może się przydać!
      Badisy Owszem nie lubią dużego naświetlenia, ale w moim zbiorniku ozdobnym 25l Gdzie były Badisy 2+4 i 3 otoski
      Te pływały wszędzie i bardzo lubiły przekopywać dno…
      Tylko że ja nie miałem Badisków Bengalskich tylko Badisy Tygrysie[jakoś tak się nazywały] Rozmiay
      – Samiec 17mm
      -Samica 14mm
      Tarły się na Lotosie i było to bardzo ciekawe zjawisko
      a patrząc jak Samica pilnuje młodych a Samiec jej chroni było cudownie…
      Jednak widziałem niejednokrotnie jak otoski małe gamonie podjadały ikrę/narybek

  16. Karakan

    Czy można je trzymac z krewetkami RC i czy zjedzą suchy pokarm

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. admin

      Spotkaliśmy się z tym, że nie jadły suchego tylko mrożony i żywy. Najbardziej smakował im wodzień. Dorosłych krewetek nie ruszają, mogą za to polować na młode.

    2. Maciej

      Moje Badisy niestety nie jedzą suchych pokarmów. Chętnie jedzą szklarkę, ochotkę (zarówno mrożone jak i żywe) oraz żywą artemie. Mrożonej nie ruszają

    3. Igor

      To drapieżnik. Ale mały i nic nie zrobi rybie np. wielkości neona, która w porównaniu do niego jest duża.

  17. Nano Akwarium

    Czy można trzymać te ryby z krewetkami sakura red i z neonkami innesa?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Nie widzę przeciwwskazań 😉
      najlepiej wtedy: pH=7,0, GH=10°d, KH=5°d
      i temp. 22-24°C

  18. arollo

    Z jakim stadem 10-15 rybek mogę trzymać Badisy (2 samce, 5 samic) w 72l akwarium?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Wlodi13

      Przecież u góry masz podpowiedzi:
      – Razbora Plamista lub Borneańska,
      – Razbora Espei lub Hengela,
      – Neon Yellow Rasbora (Microdevario),
      – Petruichthys – Yunnanilus

      ludzieee czyyytać…!!!

    2. Pablo

      Napiszesz, jak 2 haremy sprawdziły się w takim litrażu? Tłukły się, czy panowie grzeczni?

  19. przemuś

    planuję robić baniak 160 lub 200L, w obsadzie: gurami mozaikowe harem, danio 10 i przylga 6.
    Czy haremik badisów będzie się gryźć z resztą obsady? Rozumiem, że gurami i danio to zupełnie inne biotopy, ale dziewczynie się podobają.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Akfariofy Waryjot

      polecam założyć akwarium naprawdę działa z wyrazami szacunku
      Akfariowy Waryjot

  20. Agata

    Marzy mi się Badis… ale mam brzanki sumatrzańskie i niestety badis nie nadaje się do mojego akwa 🙁

    Odpowiedz
  21. Kolcobrzuch karłowaty

    Do jan: Bojowniki to nie ryby do akwarium gatunkowego wykazują terytorializm a jak już to najlepiej wybrać jakąś rybę z karpiokształtnych lub piskorzowatych ale wtedy niechętnie podchodzą do tarła ale jednak najlepiej trzymać je w akwarium gatunkowym gm więc do kup sobie może jeszcze bojowników bezbronnych i odchować maluszki z ikra. powodzenia????

    Odpowiedz
  22. Kolcobrzuch karłowaty????

    Czy mogę trzymać tą rybkę z kolcobrzuchami karłowatymi konkretnie 6 szt. Kolcobrzuchów 2 samce 4 samiczką.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Eliza

      Absolutnie nie, kolcobrzuchów nie trzyma się z żadnymi innymi rybkami.

  23. jan

    Czy można trzymać te rybki razem z bojownikiem bezbronnym?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Eliza

      Nie, zostanie zjedzony przez bojownika.

  24. Siasia

    Czy rybki nie zjedzą krewetek ?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Akwamaniaczka

      Nie, raczej nie 😉

    2. PapuziaxD

      Rybka która ma samiec 2 cm a samica 1,2 cm? Bardziej bym się obawiał że krewetki zjedzą je :-). Chyba, że ci chodzi ogólnie o RYBY, bo to wynika z twojego komentarza, to zależy jakie bo np. moje p. papuzie by je tak chętnie zjadły że by się nawet oblizały po tych pyszniutkich krewetkach, ale te badisy bengalskie by ich w życiu nie zjadły.

  25. Kaziu

    Czy ta rybkę mogę trzymać z pielęgniczka boliwijska, neonami czerwonymi, razborą espei, bystrzykiem amandy, kiryskami albinos i jeszcze otoskami i piskorkami?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Ula

      Tak 😉

  26. kuba

    Czy ta rybkę można trzymać z neonami czerwonymi i bystrzykiem amandy?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Ula

      Tak, z bystrzykami to nie wiem ale z neonami czerwonymi na pewno.

    2. fruttidimare

      Nie to inny biotop i zupełnie odmienne parametry wody